Expositieruimte in het Rijksmuseum belangrijk uitgebreid en vernieuwd Agenda voor Haarlem De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE och ió het zo Slot op de mond 2 Pauselijke instructie over gewijde kunst Over het voor en tegen van zangconcoursen W. Vogt blijft technisch commissaris der Radio- Unie Hazardspelers door rovers overvallen Drie verstekelingen op de „Nieuw Amsterdam" Josef Krips (overwerkt) niet naar Amerika Kerkelijk Nieuws VIER DAGEN GEZONDE ONTSPANNING EN ALS TOPPUNT VAN GENOT DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID/ Wangedrag van Neder landse fietsers in België Noodlanding besloot vliegfeest Vordering van passanten afgewezen Nederlanders gaan weg en vliegveld op Haïti aanleggen Mulo-examens Haarlem MAANDAG 21 JULI 19 52 Zaterdagmiddag zijn in het Rijksmuseum te Amsterdam door een aantal genodigden zestig nieuwe zalen, waaronder de geheel gemoderniseerde afdeling voor kunstnij verheid en meubelkunst, bezichtigd. Voor het publiek zullen deze afdelingen met in gang van Woensdag zijn opengesteld. Wij waren door jhr. D. C. Roëll, directeur van het Rijksmuseum, uitgenodigd Zater dagmorgen een blik te slaan in deze nieu we afdelingen, waar men nog hard aan het werk was alles voor de officiële opening gereed te maken. Vitrines werden ingericht, zilver en koper werd gepoetst, kantwerk werd door bekwame vrouwenhanden kun-; stig geëtaleerd. Om een indruk te krijgen van de veran deringen in het museum, moet u zich voor stellen dat in de rechter-benedenvleugel een groot aantal zalen is ingericht voor die schilderijen, welke zich voorheen in het dépot bevonden. Deze zalen heeft men de „studie-afdeling" genoemd. Iedere bezoeker heeft hier toegang, maar moet om binnen te komen eerst op een belletje drukken. De directie wil aan diegenen, die het museum voor het eerst bezoeken, uitsluitend de top collectie vertonen. De studie-afdeling be vat een tweede keus, maar dat'wil niet zeg gen dat er niet zeer veel belangrijke stuk ken zijn te zien. Er hangen 400 schilderijen waaronder bijvoorbeeld veel regentenstuk ken, waarvan Amsterdam er liefst 70 bezit! Gedurende de laatste dertien jaar bevon den al deze schilderijen zich in het dépot. Het museum heeft éinds de oorlog zeer veel nieuwe aanwinsten verworven hetgeen een totaal nieuwe opstelling noodzakelijk maakte. De architect, die de verbouwingen onder zijn hoede had, is de Delftse hoog leraar prof. F. Eschauzier. Op de bovenverdieping is het de afdeling der Middeleeuwse beeldhouwkunst, der kunstnijverheid en tapijten, die geheel is vernieuwd. Van de Middeleeuwen tot aan de zeventiende eeuw wordt nu in volstrekt chronologische volgorde een prachtig over zicht geboden, hetwelk aansluit bij de acht tiende en negentiende eeuw, die zich weer beneden bevindt, gedeeltelijk in de zoge naamde Drucker-afdeling. De familie Drucker-Frazer heeft gedurende de oorlog ook het tweede gedeelte van haar collectie aan het Rijksmuseum geschonken. Een derde hoogst belangrijke uitbreiding is die voor het Prentenkabinet. De prenten, welke tot dusver alleen op aanvraag te be zichtigen waren, worden nu in afwisselen de reeksen regelmatig tentoongesteld in HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.45 Concert. 16.15 Muzikale enquête. 16.45 Kinderkoor. 17.15 Klankbeeld-17.30 Volksliederen. 18.00 Olym pische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 Causerie. 19.15 Pianospel. 19.30 Paris vous parle. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Latijns- Amerikaanse muziek. 20.45 Hoorspel. 21.00 Disco-causerie. 21.45 Zweeds orkest. 22.15 Olympische Spelen. 22.30 Platen. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Dansmuziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Platen. 14.25 Orkest. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Platen. 19.00 Hier vrij Europa. 19.30 Platen. 19.40 Causerie. 19.50 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.08 Voor dracht. 20.18 Orkest. 21.45 Platen. 21.50 Orgel concert. 22.15 Olympische Spelen. 22.30 Ca- rillonspel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouw- kroniek. 13.20 Platen. 14.45 Strijkkwartet. 15.20 Pianorecital. 15.30 Hammondorgelspel. 16.00 Platen. 16.30 Hammondorgelspel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vocaal dubbelkwartet. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Hoor spel. 21.00 Sport. 21.15 en 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 Pla ten. 22.55 Nieuws. Zingende engelen en herder in aanbidding voor het Kind Jezus, deel van een altaar- kast, voorheen in de St. Janskerk te 's Her togenbosch. Dit houtsnijwerk werd in de jaren 1475-1477 vervaardigd door Adriaen van Wesel en bevindt zich thans in de nieuwe expositiezalen van het Rijksmuseum te Ajnsterdam. enige voortreffelijk ingerichte zalen. Voor al de van kunstlicht voorziene verticaal ge stelde wandvitrines voor de grafiek en te keningen zullen zeker voldoen. Speciaal op de in deze afdeling geëxposeerde werken hopen wij van tijd tot tijd in dit blad eens de aandacht te kunnen vestigen. Tenslotte is het museum voor Aziatische Kunst waarvan de heer Visser directeur is, van het Stedelijk Museum naar het Rijks museum verhuisd. Deze uitgelezen collectie, welke is samengebracht door de vereniging van Vrienden van Aziatische kunst, is even eens in de Drucker-afdeling opgesteld. De inrichting van al deze nieuwe zalen is uiteraard een werk dat veel zorg vereist en waaraan steeds verbeteringen zullen zijn aan te brengen. In verband met het Kunst historisch Congres, dat Woensdag begint, wilde de heer Roëll het museum voor zijn zeshonderd collegae, die dan bijeenkomen, toch vast openstellen, ook al zijn enkele za len nog niet geheel gereed. In September hoopt men echter alles klaar te hebben en gezien de goede samenwerking met de staf van conservatoren en de architect ziet de directeur het eindresultaat vol vertrouwen tegemoet. O. d. K. Het Vaticaan heeft de bisschoppen een instructie doen toekomen inzake de ge wijde kunst. In dit document wordt er aan herinnerd, dat de heilige stoel de buiten sporige vormen der gewijde kunst veroor deelt en de afwijkingen op het gebied der kerkelijke bouwkunst laakt. De kerke lijke bouwkunst, aldus wordt gezegd, mag zich in geen opzicht op één lijn stellen met de wereldlijke. Tevens worden richtlijnen voor de beeldende kunst gegeven. Het gewest Brabant-Zeeland van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond heeft in Tilburg een algemene vergadering gehouden, waarop door verscheidene spre kers het woord werd gevoerd, onder meer over artistieke en zakelijke problemen. De heer H. Heydendaal uit Heerlen, lid van de muziekcomm'issie van het verbond, verklaarde hierbij dat het concourswezen zichzelf heeft overleefd. Hij noemde dit grotendeels een gevolg van de ontaarding van het jurywezen, speciaal door het aan nemen van steekpenningen en het bewij zen van vriendschapsdiensten. Hoewel spreker bereid was de culturele voordelen van het wedstrijdwezen te erkennen, meende hij toch te moeten waarschuwen tegen het zogenaamde concours jagen. De heer W. Vogt zal op verzoek van het bestuur van de Nederlandse Radio Unie de functie van technisch commissaris der N. R. U. blijven vervullen. In het gebouw van het Technisch Centrum van de N.R.U. te Hilversum is een kantoor voor hem in gericht. In de bestuursvergadering van de N.R.U. was van de zijde van de A.V.R.O. voorge steld de heer j. Korver, secretaris van het A.V.R.O.-bestuur, tot technisch commissaris te benoemen. Het bestuur der N.R.U., waar in zitting hebben vertegenwoordigers van de A.V.R.O., K.R.O., V.A.R.A., N.C.R.V. en de V.P.R.O., achtte in grote meerderheid deze keuze niet gelukkig, niet om de per soon van de betrokkene, maar wel onder meer omdat diens leeftijd 73 jaar voor deze drukke en technisch veeleisende functie een bezwaar werd geacht. Alle bestuursleden, op de twee A.V.R.O.- vertegenwoordigers na, wensten de heer Vogt in zijn kwaliteit van technisch com missaris te behouden. Van de zijde der A.V.R.O. werd dit als een slag in het gezicht dezer omroepvereniging beschouwd. Van andere zijden werd opgemerkt, dat het ge bruikelijk moge zijn de commissariaten te verdelen onder de vertegenwoordigers der verschillende omroepverenigingen, maar dat dit statutair niet verplicht is. In grote meerderheid achtte het bestuur der N.R.U. het geenszins noodzakelijk, dat de heer Vogt na zijn heengaan als direc teur van de A.V.R.O. zijn belangrijke func tie bij de N.R.U. neerlegt. In een huis op de Walenburgerweg te Rotterdam waren enige personen bezig met hazardspel, toen er plotseling drie met revolvers gewapende mannen binnendron gen. Een van de indringers hield de spelers met zijn wapen in bedwang, terwijl de an deren zich snel van het op tafel liggende geld meester maakten. Daarna vertrokken zij, nadat zij de spelers in de kamer hadden opgesloten. Een van de spelers liet zich aan de achterkant uit een raam zakken, waar na hij langs de normale weg weer naar binnen ging en zijn lotgenoten bevrijdde. Besloten werd de politie in de zaak te mengen. Die is nu naar de daders op zoek. Na aankomst in New York zijn aan boord van het Nederlandse passagiersschip „Nieuw Amsterdam" Zaterdag drie Neder landse verstekelingen ontdekt. Zij hadden zich verstopt in een kast. Zij verklaarden, dat zij in Nederland geen werk konden vinden en zij hoopten in Amerika beter te slagen. Twee komen uit Rotterdam en één uit Steenwijk. Zij zullen aan boord van de „Nieuw Amsterdam" blijven en naar Ne derland worden teruggebracht. De bekende dirigent Josef Krips is over werkt. Zijn bloeddruk is te hoog. De dok ter heeft hem alle arbeid voor de tijd van zes weken verboden. Hij zal zich binnen kort naar de bergen in Zwitserland be geven om zijn herstel te bespoedigen. Thans verblijft de dirigent met zijn echt genote in een hotel te Amsterdam. Als gevolg hiervan zal de voorgenomen reis van Josef Krips naar de Verenigde Staten geen doorgang kunnen vinden. Hij zou morgen een concert in Chicago leiden. Twee jaar geleden heeft Josef Krips een vergeefse reis naar de Verenigde Staten gemaakt. Hij zou daar een aantal concerten dirigeren, doch is toen op Ellis Island vast gehouden. De toegang tot de V. S. werd hem ontzegd zonder opgave van redenen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Enschedé, (vac. A. P. v. d. Haas) W. Wesseldijk te Alkmaar te Nij- kerk, B. Eysenga te Barneveld. Aangenomen naar Dedemsvaart, J. Blo- net te Goënga. Bedankt voor Huizen (N.H.) (vac. J. Zwijnenburg) H. G. Abma te Rotterdam- Delfshaven. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middelstum, C. de Haan, cand. te Utrecht te Voorburg, J. H. v. d. Hoeven te Houwerzijl. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Werkendam, H. C. v. d.. Ent, cand. te Barendrecht, die bedankte voor Doornspijk, 's-Gravenzande, Leerdam, Nieuwpoort, Oosterbeek, Vianen en voor Zaanslag. Examens Aan de Theol. School der Chr. Geref. kerken te Apeldoorn zijn geslaagd voor het admissie-examen de heren J. Brons te Er- melo, J. de Jong te Rotterdam, C. Lang broek te IJmuiden en H. B. Oosthoek te Utrecht. Geref. gemeenten Beroepen te Paterson (V.S.) M. Blok te Rotterdam-O. CHIEF WHIP Van Belgische zijde worden herhaalde lijk klachten geuit over het feit, dat Neder landse fietsers zich in België gedragen alsof er geen verkeersregels bestaan, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Men rijdt, wat in Ne derland ook niet mag, met drie of meer personen naast elkaar over de rijbaan; ook als er een verplicht rijwielpad is en het voor fietsers dus evenals in Nederland verboden is van de rijbaan gebruik te maken. De verkeersvoorschriften voor fiet sers in België zijn gelijk aan die in Neder land. Het is echter in België verboden in de bebouwde kom naast elkaar te fietsen. Men is daar dus verplicht achter elkaar te rijden. Mochten de gedragingen van de Neder landse wielrijders in België niet op korte termijn verbeteren, dan zal de Belgische politie, die zich tot dusverre tot het geven van waarschuwingen heeft bepaald, zich genoodzaakt zien tot een straffer optreden over te gaan, zo verneemt de A.N.W.B. Een vliegfeest op het vliegveld „West- Brabant" te Seppe bij Roosendaal is Zon dagmiddag kort nadat de laatste toeschou wer huiswaarts was gekeerd, geëindigd met een noodlanding van een Tiger Moth en een zweefvliegtuig in een korenveld. De beide piloten bleven ongedeerd, de Tiger Moth werd zwaar beschadigd. De sportvlieger De Best uit Den Haag, die de Tiger Moth bestuurde, kon niet vol doende hoogte krijgen en trachtte te lan den in een korenveld. Zijn toestel sloeg daarbij over de kop. Het zweefvliegtuig dat door de Tiger Moth getrokken werd, daalde in een roggeveld en werd niet be schadigd. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat een aantal ter beschikking van de re gering gestelden tegen de minister van Justitie en de Staat der Nederlanden aan hangig had gemaakt. De president heeft de vordering tegen de minister van Justitie niet-ontvankelijk verklaard, en de vordering tegen de Staat der Nederlanden afgewezen. De president overwoog, dat de wettelijke bepalingen toestaan, dat men de i er be schikking van de regering gestelden als passanten in de Huizen van Bewaring op sluit, in afwachting van hun plaatsing in een inrichting. De president erkende dat de toestand der voorwaardelijk ter be schikking gestelden daardoor ongunstig kan worden beïnvloed. Daar tegenover stelde de president, dat de staat op het ogenblik voor een noodtoestand geplaatst is. Naar het oordeel van de president kan gevergd worden, dat er zo spoedig mogelijk maat regelen genomen worden ter verbetering van deze ongewenste toestand. De minister van Justitie heeft een com missie van professoren uitgenodigd het pro bleem te bespreken, zodat wel het streven aanwezig is, de situatie te verbeteren. Onder deze omstandigheden woog voor de president zwaarder het feit dat de rechter ten aanzien van de desbetreffende ter be schikking gestelden heeft uitgemaakt, dat zij vooreerst niet in de maatschappij terug moeten komen. 94. .Tjonge, u geeft me iets te denken!", mompelde Brigadier Balkëbreier ge schokt, terwijl hij zijn sleutel in het slot van de arrestanten-wagen stak. „Ik had er niet aan gedacht dat die gevaarlijke boef Panda verstand heeft van verdwijnerij en zo! Ik moet toch eens gaan kijken!" ..Dit voornemen, mijn beste, juich ik van harte toe!", riep Joris uit, en hij stak de voort varende agent zijn wandelstokje tussen de gespierde benen. „Hoewel ik vrees, dat gij bij het openen van de deur een onaange name schok zult moeten doorstaan Dit laatste was maar al te waar; toen de deur open zwaaide en de brigadier een stap voorwaarts deed, struikelde hij (zoals te voorzien was) over de wandelstok van Joris, zodat hij met een zware slag de wa gen binnen tuimelde en enige tijd in ver sufte staat bleef liggen. Bij deze onver wachte onderbreking van zijn eenzaamheid sprong Panda verschrikt overeind. „Wat betekent dat?", reip hij. „Dat betekent, knaapje", sprak Joris, terwijl hij hem met grote kracht snel naar buiten sleurde, „dat ik een zwak moment heb". En bij wijze van begroeting lichtte hij daarbij feeste lijk de hoed. Binnenkort zullen ongeveer dertig werk lieden van een firma te Horst bij Venlo, met betonmolens en andere machinerieën naar de negerrepubliek Haïti vertrekken, om daar een weg van zestig kilometer lengte en een vliegveld aan te leggen. Het betreft hier een opdracht tot een bedrag van 1.500.000 dollar voor rekening van een grote Amerikaanse sisalonderne- ming, die het geld in de voïm van belas tingreductie weer van de regering van Haïti terug zal krijgen. Bij het werk, dat binnen een jaar voltooid zal moeten zijn, zullen ongeveer 250 inheemse arbeids krachten worden ingeschakeld. Op 19 Juli slaagden te Haarlem voor het MULO-diploma de dames: W. G. Steenwin kel, Lisse; J. H. van der Loos, Haarlem; H. A. Venus, Velsen; L. J. A. Harmeijer, Haar- lemmerliede; M. G. Neefjes, Hoofddorp; H. W. Formanoy, W. van Wort, Th. Verzijlberg, allen Haarlem; en de heren: A. Snel, Lisse; P. Struik, Hoofddorp; R. van Aalst, Velsen; A. van der Veen, Velsen; H. Mijnders, Lisse, C. A. Moolenaar, Lisse; B. W. Nieuwenhuis, Lisse; J. C. Buis, Lisse; R. Coert, Haarlem; H. J. Deen, Hillegom; A. Frijlink, Sassen- heim; A. C. van Nieuwenhuizen, Hoofddorp; A. Driesen, Haarlem. ADVERTENTIE MAANDAG 21 JULI Rembrandt: „Luchtduivels boven de Pa cific", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dombo", alle leeft., 10.30, 2 en 4.15 uur; „Parijs op stelten", 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoor stellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur; „Serenade van Toselli", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus Arena", 10.30, 2.30, 7 en en 9.15 uur. Lido: „Circus Arena", 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bud Abott en Lou Castello winnen de slag", alle leeft., 10.30 uur; „De grot der vogelvrijen", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De spookstad in de prairie" en „In de penarie" 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Symphonie der duisternis", 2.30 en 8.15 uur. DINSDAG 22 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling, 8 uur. Rem brandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30, 11.30, 12.30, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 10.30, 2.30, 8 uur. Lido: 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 10.30, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Prima Ballerina", 8.15 u. Bewapening. Franz Dahlen, een lid van het politbureau der Oost-Duitse commu nistische partij, heeft Zondag een be roep gedaan op de Oost-Duitsers om meer te produceren dan de in de pro- ductieplannen gestelde doelen, opdat het overschot kan worden aangewend voor de herbewapening. „Elke ton staal, die meer wordt geproduceerd dan de aangegeven hoeveelheid zal worden aangewend om Oost-Duitsland in staat te stellen zijn nationale weermacht op te bouwen, zonder de vreedzame we deropbouw in gevaar te brengen", zeide hij. Rode deken. De „Rode deken" van Canter bury, dr. Hewlett Johnson, heeft Zon- rdag in een preek opnieuw beweerd dat de verbondenen in Korea zich schuldig hebben gemaakt aan een bacteriologi sche oorlogvoering. Amerikanen, die zich onder zijn gehoor bevonden, ver lieten de kathedraal van Canterbury, waar Johson zijn preek hield. Velen, die niet weggingen, gaven uiting aan hun verontwaardiging over de houding van de „rode deken", die uitsluitend over China sprak. Na de dienst zond het conservatieve Lagerhuislid John Baker een telegram aan de aartsbis schop van Canterbury waarin hij pro testeerde tegen „het gebruiken van de preekstoel in de kathedraal van Can terbury voor het bedrijven van com munistische propaganda". Geen einde. De voorzitter van het vakver bond der Amerikaanse metaalarbeiders, Murray, en leiders der Amerikaanse staalbedrijven hebben Zondag vier uur beraadslaagd, zonder tot overeenstem ming te komen. Murray verklaarde te genover verslaggevers dat geen over eenstemming was bereikt, doch dat la ter op de dag mogelijk ophieuw zou worden beraadslaagd. Storm. Tengevolge van een wervelstorm zijn op Zuid-Formosa vijftien personen om het leven gekomen en ruim dertig gewond. De storm werd door overstro mingen gevolgd, die ruim 150 huizen weggespoeld hebben. De bewoners zoch ten toevlucht op de daken van hun huizen. Handel. China heeft Engeland doen weten, dat het bereid is handelsbetrekkingen met het buitenland te herstellen en te ontwikkelen op een basis van gelijkheid en wederzijds voordeel, zo is door radio-Peking bekend gemaakt. Dr. Tsjang Han Foe, de Chinese onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft op 5 Juli in een nota als antwoord op de Engelse nota's van 18 April en 19 Mei medegedeeld, dat de moeilijkheden, die de Engelse handelaars en fabrikan ten in China ondervinden, het resultaat zijn van de omstandigheid, dat de En gelse regering het Amerikaanse verbod op de uitvoer naar China gehoorzaamt en een vijandige fyouding tegenover China aanneemt. Voorbeeldig. De Amerikaanse Hoge Com missie in Duitsland heeft medegedeeld, dat ex-generaal Hans Reinhardt, die als oorlogsmisdadiger tot vijftien jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, deze zomer zal worden vrijgelaten. Zijn ge drag was voorbeeldig, aldus de mede deling. Reinhardt had in de oorlog or der gegeven om krijgsgevangenen van geallieerde commando's „tot de laatste man af te slachten". Het doodvonnis, dat. tegen de oorlogsmisdadiger Eduard Strauch was uitgesproken, is gewij zigd in levenslange gevangenisstraf. Concurrentie. De Belgisch-Luxemburgse federatie van tabakverwerkende in dustrieën heeft, aldus meldt „het Laat ste Nieuws" ec-^ aantal niet nader om schreven maatregelen getroffen, om on verwijld het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie door de Neder landse sigarenfabrieken. Actie. Zaterdag is het „Congres van vrije volken", dat in Düsseldorf is gehouden, gesloten. Het congres besloot een com missie van 19 personen in te stellen om „de strijd van anti-Stalinisten tegen het Sovjet-regiem aan te wakkeren". De commissie werd opgedragen tot in bij zonderheden een grootscheepse anti- Stalinistische propaganda-campagne uit te werken. Voorts werd besloten een campagne voor het zenden van pakjes aan „slachtoffers van de Stalinistische terreur, in het bijzonder aan politieke gevangenen achter het IJzeren Gordijn", te beginnen. Resolutie. Voor dè jaarlijkse conferentie van dê Labourpartij in September zal de linkervleugel der partij zestig reso- tuties indienen, die Bevan steunen in zijn eis tot beperking van Engelands bewapeningsprogramma, aldus is offi cieel bekendgemaakt. Dit is verreweg het grootste aantal resoluties, aan één onderwerp gewijd. VOOR zover ons bekend, komt het in de natuur slechts hoogst zelden voor dat een dier in zijn normale levensverrich tingen wordt gehinderd door de wapens, die hem voor aanval of verdediging zijn toebedeeld. Tot een van die uitzonderingen behoorde een rendiersoort uit de oertijd, wiens gewei tot een zo formidabele afme ting was uitgegroeid dat de grootte en het gewicht daarvan het dier lelijk moeten hebben gehinderd in de vlucht voor zijn vijanden. Een enigszins ander voor beeld levert een bijzonder zeld zaam dier uit de Zuid-Afri- kaanse zeeën. Dit dier, dat tot de walvisachtigen wordt gerekend en naar zijn ont- dekker, Layard's gesnavelde walvis wordt genoemd, heeft zoals de naam trouwens reeds aanduidt een bek van een enigs zins snavelachtige vorm. Tanden moet het dier missen, met uitzondering van een tweetal, welke zich ter rechter- en linker zijde, in het midden van de onderkaak be vinden. Om u te doen beseffen op welke bijzon dere wijze deze twee overgebleven tanden als slot op de mond" fungeren, moge een beroep op uw verbeeldingskracht worden gedaan. Stelt u zich dan eens voor, dat deze twee tanden in de onderkaak van bandijzer wa ren en dat aan u werd verzocht, zonder behulp van spijkers en dergelijk materiaal, zorg te dragen dat dit dier zijn bek niet meer zou kunnen openen. U zoudt dan ongetwijfeld dit bandijzer over de boven kaak van het arme beest buigen, de twee het gehele geval stevig aandrukken De kaken kunnen dan niet van elkaar komen. Welnu, de tanden van deze walvis doen precies hetzelfde! Zij gelijken op benen repen, die langs de bovenkaak omhoog ge groeid zijn en zich boven op de bek schuin over elkaar hebben gelegd. De bek kan daardoor slechts op een kiertje worden geopend, juist voldoende om het water, dat kleine schaal- en week- diertjes voor dè voeding bevat, te laten binnenstromen. Geen enkel dier uit de oer tijd, noch enig thans levend wezen vertoont bij ons weten een dergelijke voorziening, waarvan ook niet duidelijk is, waarvoor zij moet dienen. Bij de eerste ontdekking van het dier werd verondersteld, dat hier sprake was van een abnormale groei der tanden, doch later is gebleken dat alle dieren van deze soort aldus zijn toegerust. We moeten er niet aan denken, wat er zou gebeuren als sommige mensen eens van een dergelijk sluitingsapparaat waren voorzien, hoewel het somtijds hun mede mensen niet onwelgevallig zou zijn. Waar bij we minder denken aan de nodeloze woordenstroom, welke aldus beteugeld kan worden, maar bij late feestgangers vooral aan de lucht, die de mede-passagiers op bus of tram zelden in het onzekere laat omtrent de aard der genoten consumpties. Maar het gekke is, dat alcohol niet ruikt, al zouden we geneigd zijn het tegendeel te denken. Daarover morgen. uiteinden over elkaar leggen en vervolgens {Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2