Rhododendronplein heeft een nieuw aanzien gekregen Zéér aangename mensen in de Haarlemmerhout Kennismaking met werken van vier Poolse componisten v.v.v. Lisse Gevangenisstraf voor sigarettensmokkelaars Beverwijk Amsterdamse Beurs Santpoort Zandvoort Oud-wethouder F. Zwaan overleden MAANDAG 21 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In één jaar 50.000 koeien minder Verzending van zeepost Begraafplaatsplannen in Driehuis opnieuw gewijzigd Propagandafeest voor de W. F. Beeremans 75 jaar Schipperszoon breekt been Jeugdige „luisteraars" overstemden trompettist De beer kwam los Nationale sterrit als besluit van Gladiolenweek Rode Kruis gaat collecteren Heemsteedse Keukenhof Kinderverlamming niet zorgwekkend in Velsen Dertig jaar „Velsen" ernstig en vrolijk gevierd Kampeervereniging K.V.A. hield groot kinderfeest Hij leerde veel Zandvoor ters lezen en schrijven Zomeravond-concert van Zandvoortse Muziekkapel Kinderstrandfeest op 5 Augustus Onder auspiciën van de sociëteit „Teis- terbant" heeft Zaterdag in de Haarlemmer hout een zomerfeest bij kaarslicht plaats gegrepen, dat in het teken stond van Hildebrand. Niet alleen door het doel: het bijeenbrengen van gelden om de plaatsing van het Hildebrand-monument mogelijk te maken, maar vooral ook door de aankle ding van dit charmant festijn. De mensen van Teisterbant zijn ware meesters in het scheppen van een atmosfeer die door een bepaalde gelegenheid wordt vereist. Zij hebben de Bastille van het Haarlems fat soen al bestormd met de viering der „Qua- torzeJuillet", zij hebben Wenen al een keer naar de Spaarnestad gehaald met een feest in grote stijl in de Vleeshal en nu was de beurt aan de bekoorlijke periode van de Camera. Een feest in Haarlemse stijl dus, genaamd „Aangename mensen in de Haar lemmerhout". Het enige, dat niet klopte met Hilde- brands boek, was dat er Zaterdagavond in Dreefzicht geen enkele Nurks was. Het wemelde aan de andere kant echter van de Dolf van Brammens en de charmante Van der Hoogens, gestoken in de kleurige rok ken, de nauwe broekspijpen en de zeer hoge hoeden die een zoveel eleganter kledij vormen dan de colbertjes der twintigste eeuw. Zij flaneerden in de door vetpotjes romantisch verlichte tuin van Dreefzicht met de bekoorlijkste meisjes in crinoline en luifelhoed, causeerden hoffelijk en luch tig, kusten handen en deden ieder terug verlangen naar een kleuriger en genoeg lijker tijd dan deze. Ja, die oude bomen van de Haarlem merhout hoorden, precies als vroeger, de harmonie musiceren in de muziektent, hoorden de wijnglazen tinkelen, hoorden wij zullen de discretie niet overschrijden een twintigste eeuwse Hildebrand dezelfde zoete woordjes fluisteren; die de echte dik honderd jaar geleden onder het groene lommer lispelde. Er is gelukkig Veel minder veranderd, dan de meesten onzer denken. Dat bleek ook, toen binnen het muziek avondje bij de familie Kegge herleefde. Frans Vester liet zijn fluit klinken met de speelsheid en de tederheid, die ook ten huidigen dage nog het hart raken. En ter- Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten bekend ge maakt van de in Mei gehouden inventari satie van de veestapel. Bij de rundveestapel valt een sterke ver mindering van het aantal stuks melkvee op. Het aantal melk- en kalfkoeien liep sedert Mei 1951 terug met ruim 50.000 stuks. Het sterkst komt deze vermindering tot uiting bij de oudere leeftijdsklassen. Daarentegen vertonen de eerste-kalfs- koeien een niet onbelangrijke toeneming. Kalveren en overig jongvee blijken met respectievelijk 11.000 en 12.000 stuks te zijn toegenomen. Belangrijk is voorts de sterke toeneming van het aantal stuks mestvee van 89.000 op 112.000, waardoor het vooroorlogse peil voor het eerst weer benadert wordt. Het bleek dat 72 procent van de Nederlandse rundveestapel behoort tot het zwartbonte ras en 24 procent tot het roodbonte. Het aantal varkens was 93.000 stuks beneden dat van Mei 1951. De achteruit gang heeft alleen betrekking op de mest- varkens, die met 136.000 stuks zijn terug gelopen. Daarentegen vertonen de cijfers voor de biggen en fokzeugen na de inzin king in 1951 weer een toeneming, te weten met respectievelijk 13.000 en 30.000. Het aantal landbouwpaarden is weer verminderd en wel met 11.000. Voorts wij zen de cijfers op een aanhoudende ver oudering van de paardenstapel: ruim 12,6 procent van de werkpaarden boven de 3 jaar valt onder de leeftijdsklasse van 12 jaar en ouder. Het aantal schapen steeg in vergelijking met Mei 1951 met bijna 22.000. De hoenderstapel is bijna tot het peil van 1950 gedaald. Het aantal oudere hoen ders verminderde sedert Mei van het vorig jaar met bijna 600.000, dat der kuikens zelfs met 942.000. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeldt. Naar Indo nesië en Nieuw Guinea, ms. Willem Ruys (29 Juli); naar de Antillen, ms. Helicon (24 Juli); naar Suriname, ms. Nestor (23 Juli); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika, ss. Waterman (22 Juli); naar Canada, ms. Prins Willem 4 (23 Juli): naar Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië en Chili, ms. Aldabi (23 Juli); naar Australië en Nieuw Zeeland, ss. Strafheden (26 Juli). ORGELBESPELINGEN Het programma van de orgelbespeling door George Robert in de Grote Kerk op Dinsdag avond vermeldt: 1- Preludium en Fuga in g van Buxtehude. 2. Koraal met variaties van J. G. Walther. 3. Passacaglia en dubbel fuga in c van Bach. 4. Suite in modo conjuncto (vier delen) van dr. Anthon van der Horst. Donderdagmiddag speelt George Robert op hetzelfde orgel: 1- Canzona van A. Gabrielli. 2 Balletto del Granduca van Sweelinck en Gavotte van J. H. Fiocco. 3. Preludium en fuga in C van Bach. 4. Twee koraalvoorspelen van Bach. 5- Cantabile van César Franck en 6. Twee delen uit de eerste Sonate van A. Guilmant. wijl het licht van de kaarsen brillianten schiep in het kristal en zachtjes glom in 't gepolitoerd mahoniehout, beleefde ieder een de terugkeer van het verleden, dat in Haarlem dichterbij leeft dan waar ook. Het was werkelijk een verrukkelijke avond. Toen de harmonie uitgespeeld was, namen de nachtegalen haar taak over. Er werd koek verguld, en er. werd gedanst tot dat het krieken van de morgenstond de feestvierenden ten slotte naar huis zond. En vertel ons niet, dat de oude beuken van de Haarlemmerhout niet een tikje ver tederd hebben geglimlacht. Want als gij dat niet gelooft, dan zijt gij geen oprechte Haarlemmer zoals die Teisterbanters, die geloven in de Camera en in al de oude, waardevolle dingen van deze oude stad. Om hygiënische redenen er komt een pirise d'eau van het Velsense waterleiding bedrijf vlakbij is het plan om tussen „Duin en Kruidberg" en de bestaande be graafplaats „Westerveld" een nieuwe be graafplaats aan te leggen, door de inspec teur voor de volksgezondheid te Haarlem niet geaccepteerd. Er is echter een com promis gevonden, waarbij aan de ene kant de hygiënische bezwaren worden onder vangen en anderzijds de oorspronkelijke opzet zoveel mogelijk gehandhaafd blijft: de dodenakker zal weliswaar meer naar het Westen worden verschoven, waartoe dus het Velsense uitbreidingsplan veran derd moet worden en hierdoor is er op di verse punten ingrijpend aan het plan ge tornd (de Oostelijke begrenzing komt nu 700 meter uit de as van de spoorweg te liggen). Dat heeft weer tot gevolg, dat er op een andere manier dan aanvankelijk de bedoeling was van de terreinomstan digheden gebruik gemaakt moet worden. In het nieuwe project zijn opgenomen een algemene en een R.-K. begraafplaats plus een urn en tuin. Tegen de gewijzigde plannen zijn be denkingen gerezen van diverse zijden. Het op initiatief van de afdeling Lisse van de V.V.V. gehouden zomeravondfeest op het landgoed „Keukenhof" is uitstekend ge slaagd. Ruim tweeduizend belangstellenden woonden dit avondfeest bij. De medewerken de verenigingen waren: de Rooms-Katholieke Harmonie en de Harmonie „Trouw moet Blijcken", de R.K. Zangvereniging „St. Gre- gorius", de turnverenigingen „DOK", „Klim op" en „Olympia" en het ensemble „De Wa- rajoea's". Het programma werd besloten met een tap toe van „Trouw moet Blijcken". De heer J. Verkerk, die deze grote ontspanningsbijeen komst had geopend, sprak tenslotte een kern achtig propagandawoord voor de medewer kende verenigingen en de afdeling Lisse van de VVV en een dankwoord aan de Graaf van Lijnden die zijn landgoed voor deze gelegen heid beschikbaar had gesteld. De vereniging „Nederland-Polen" orga niseerde onder beschermheerschap van de Poolse gezant een tweetal orkestconcerten (in Den Haag en in Amsterdam) «net het doel de culturele contacten tussen de ge noemde landen hechter te maken. Zij en gageerde daartoe het Rotterdams Philhar- monisch Orkest en liet de directeur-orkest leider van de Opera van Warschau, Zdzis- law Górzynski, overkomen om er een Pools programma' mee uit te voeren. Wij kennen betrekkelijk weinig van de muziek in Polen; nauwelijks drong de naam van de belangrijkste nationale com ponist uit de romantiek, Stanislaw Mo- niuszko (1819-1872) tot ons door; alleen Karol Szymanowski (1882-1937) kreeg in het Westen grotere bekendheid door zijn Vioolconcert, zijn opus 30 met „La fontaine d'Aréthuse" en z.ijn heerlijk „Stabat Mater". Hoewel dè tijd voorbij is. om de kunst van Moniuszko met kans op succes in het buitenland te propageren, was het toch zeer interessant kennis te maken met de ouverture van zijn opera „Halka" en een aria uit dit werk. Het is een muziek waarin invloeden van Weber, Rossini en zelfs Verdi op gelukkige wijze verwerkt zijn met nationale motieven. De. grote aria uit „Halka" werd overtuigend voorgedra gen door de sopraan Lya Ziverts. Van Zygmunt Noskowski (1846-1909) stond een symphonisch gedicht op het pro gramma „Die Steppe". Deze muziek wekt lang niet de sterke indruk van het zoveel oudere werk van Mc^uszko, dat op een kleuriger orchestratie en een sterk lyrisch élan kan bogen. Van meer belang bleek de „Sinfonia Rustica" van de in 1914 ge boren Andrzej Panufnik. de tegenwoordige directeur van de Staats-Philharmonie te Warschau. Er zit in dit werk veel experi ment (onder meer toepassing van polyto- naliteit, door middel van twee orkestgroe- pen) dat soms moeilijk tot bevredigende klaarte komt, maar ook zeer interessante resultaten oplevert, vooral in de midden delen: een variatie cyclus en een verras send georchestreerd „con expressione". Szymanowski was op het programma vertegenwoordigd met een Concert-ouver ture, waarin hij nog niet de zelfstandige De nestor der Haarlemse journalisten, de heer W. F. Beeremans, heeft op zijn 75ste verjaardag vele blijken van belangstelling ontvangen. Tot degenen, die hem persoon lijk kwamen gelukwensen, behoorden wet houder W. Ch. Bakker, ds. D. E. Boeke, de voorzitter van de Kennemer Journalisten- Vereniging en tal van collega's. Schrifte lijke gelukwensen en telegrammen waren er onder meer van de secretaris van de Kamer van Koophandel, van dr. A. H. Haentjens, emeritus-predikant der Remon strants-Gereformeerde gemeente, en van instellingen waarmee de jarige langdurige relaties heeft onderhouden. Tijdens loswerkzaamheden in de In dustriehaven aan de Nijverheidsweg schoot Zaterdagochtend om half acht een zoge naamde scheerbalk los uit een takel. Het gevaarte, dat vijf meter lang is en 200 kilogram weegt, raakte in zijn val de 17- jarige schipperszoon H. W. G. H. zodanig aan het been dat het been brak. Het slachtoffer is naar het Diaconessen- huis vervoerd. EXAMEN HOOFDAKTE Zaterdag werden voor het gedeelte A van het examen Hoofdakte zeven candidaten ge ëxamineerd- De geslaagden zijn mej. G. Kloeten te Bussum en de heren F. C. J. Keet- laer te 's-Gravenhage; J. Zuiderduin te Was senaar; S. A. van Asperen te Abbenes en J. W. Uiterdijk te Twello. Afgewezen 2 candi- d<Voor het gedeelte B slaagden: mej. H. Kleij te Amsterdam en de heren: M. A. Tils te Bennebroek: A. C. J. Janse te Amsterdam en J. Kersten te Naarden. EXAMEN HANDENARBEID HAARLEM Op 18 en 19 Juli slaagden in Haarlem voor het examen Handenarbeid de heren: F. A. van Gooi, B. Mijnheer, G. van der Meulen, H. van der Maaden, J. Blom, P. H. Bon, N. W. Bregman, A. C. de Bruin, J. H. Dario, E. Diesveld, A. C. van Hof, Th. R. Nelissen, G- A. van Eldert, G. Franke, C. F. M- Goddijn, B. J. v. d. Hulst. C- J. Jansen Verplanke. Afgewezen werden zes candidaten. taal spreekt die wij vooral in zijn Viool concert en in zijn „Stabat Mater" kunnen waarderen en zelfs bewonderen. Deze Con cert-ouverture staat nog sterk onder in vloed van Richard Strauss. Maar hoe dan ook, men ervaart bij deze „vooroorlogse" figuur van de Poolse muziek een kracht en een spanning, die slechts de „groten" kunnen opbrengen. Górzynski toonde zich een dirigent van formaat, al was het meer dan eens duide lijk, dat de voorbereiding met het Rotter dams orkest, naar verhouding tot het zware programma, te kort was geweest. JOS. DE KLERK. Tegen vier verdachten is de Economische Politierechter vanochtend zeer gestreng opgetreden ter zake van de smokkel van 20.000 sigaretten. De sigaretten waren in een roeiboot van boord gehaald van een Finse vrachtboot, die in de haven van IJmuiden lag. Toen de twee mannen die de boot roeiden op de wal waren aange komen, alwaar een auto met de derde ver dachte als chauffeur stond te wachten, ver scheen de douane. De twee roeiers konden worden ingerekend; de chauffeur reed zonder te letten op de waarschuwingsscho ten die werden afgevuurd, met grote snel heid terug naar Amsterdam. De twee mannen die de boot hadden ge roeid, de Amsterdammers H. L. en H. E. S. hoorden één maand gevangenisstraf en vier maanden Rijkswerkinrichting tegen zich eisen. L. werd veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. S., wiens vrouw in behoeftige omstandigheden verkeert zal worden doorgezonden naar het Leger des Heils om een reclasseringsrapport over hem te doen opmaken. De chauffeur T. de V. werd veroordeeld tot vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek. De vierde ver dachte tenslotte, de Amsterdammer J. K., die de smokkel voor een belangrijk deel had gefinancierd en die ook de auto be schikbaar stelde, werd een gevangenisstraf van vijf maanden opgelegd, met verbeurd verklaring van de auto. Verscheidene zeer jeugdige toehoorders hebben het Zaterdagavond in de Kurzaal te Scheveningen de andere luisteraars on mogelijk gemaakt soms zelfs maar een noot op te vangen, die door de neger-trompet tist Nelson Williams, naar zijn inspanning te oordelen, ten gehore moet zijn gebracht. Als Williams in zijn eentje had staan musi ceren, zou men zich nog kunnen indenken dat zijn trompetklanken het moesten af leggen tegen een paar honderd zich hees schreeuwende meisjes en jongens. Edoch, hij stond niet alleen voor een onmenselijke taak: de pianist Art Simmons, een Franse bassist en een Franse drummer begeleid den hem. Er was, toen dit kwartet tegen het einde van de avond voor de tweede keer optrad, geen trompet, geen vleugel, geen bas en geen slagwerk te horen. Alle muziek verdronk dan in het gejoel, gefluit, getrappel, geschreeuw van een deel van de hope des vaderlands, zodat de meerder heid der in grote getale opgekomen aan hangers van jazz in oude en nieuwe stijl niet in de gelegenheid is geweest zich een goede indruk te vormen van de prestaties van Williams, die enige jaren als trompet tist deel heeft uitgemaakt van het orkest van Duke Ellington. De „Creole love Call" was nog te beluisteren, met „Caledonia" lukte dit al minder, maar de aloude „Tiger Rag" bracht een dusdanige beroering dat de tijger absoluut onvindbaar was. Het optreden vormde een onderdeel van het eerste jazzfestival van dit jaar. Er tra den verder ensembles op uit 's-Gravenhage, Rotterdam en Eindhoven, benevens de „Jig Rhythm Club" uit Haarlem. Publiek dacht dat zwempartij bij de voorstelling hoorde In de zogenaamde „Sprookjestuin van Moeder de Gans" het kleine, doch aan trekkelijke openluchttheater van de fami lie Smits te Bennebroek heeft Aerden- houts Kindertoneel onder leiding van me vrouw J. van Kampen-van den Brink met veel succes een opvoering van „De ge laarsde kat" gegeven. Voör de medewer kenden, maar ook voor de vele toeschou wers, was het prettig dat het Zaterdag avond droog bleef zo lang de voorstelling duurde. Niettemin was er een vochtig in termezzo. Een jongeman namelijk, die als beer moest optreden, kon door zijn vreem de kop niet precies zien waar hij zich be vond en ging zozeer in het spel op, dat hij te dicht bij de vijver kwam en er ondanks enkele waarschuwingskreten pardoes in- tuimelde. Gelukkig wist hij zich snel van de hinderlijke berènkop te ontdoen. Met enkele krachtige slagen bereikte hij het vasteland, waar hij met gejuich werd ont vangen. Temeer daar het publiek aanvan kelijk in de mening verkeerde dat deze duikpartij erbij hoorde Het is de bedoeling van mevrouw .Smits ook andere ensembles in de gelegenheid te stellen in dit theater uitvoeringen te ge ven. Zo zullen er deze week besprekingen worden gehouden met de leiding van een Heemsteeds kinderkoor, dat zich eveneens toelegt op het spelen van jeugdoperettes. De gladiolenweek, die van 9 tót 17 Aug. wordt gehouden, zal een groot aantal be zoekers naar Beverwijk trekken. De Ken- nemer Motor Club Beverwijk organiseert in samenwerking met de V.V.V. op Zondag 17 Augustus een nationale sterrit, waaraan auto's, motorfietsen, brom- en gewone fiet sen deel kunnen nemen. Evenals vorig jaar is deze rit zuiver toeristisch en voor iedere deelnemer gemakkelijk te rijden. Om de fraaie plaquette, aan het uitrijden van deze sterrit verbonden, te verkrijgen, moeten de deelnemers hun stempelkaart, voorzien van 3 controle-stempels, tussen 2 en 4 uur laten afstempelen in het gebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. De deelnemer, die op een nu nog geheim moment arriveert, wordt houder van een wisselbeker en ontvangt bovendien een geldprijs van 50. Voor elke categorie is er een prijs voor de van de verste plaats komende deelne mer en voor motor- en bromfietsrijders wordt een extra-prijs beschikbaar gesteld voor de grootste groep. Duo-passagiers ont vangen een aardige herinnering en alle sterrit-deelnemers wordt tenslotte een bou quet gladiolen aangeboden. Van 28 Juli tot 2 Augustus wordt in Castricum de „zakjescollecte" ten bate van het Nederlandse Rode Kruis gehouden. Een week tevoren zullen de zakjes per post huis aan huis worden bezorgd. Op het kampeerterrein aan de Zeeweg wordt Za terdag 2 Augustus een „tent aan tent" col lecte gehouden voor hetzelfde doel. De directeur van Openbare Werken te Heemstede, ir. M. R. Spijksma, zorgt er nauwlettend voor, dat het aanzien van deze gemeente onberispelijk blijft. De wegen worden keurig onderhouden en met de be langen van het snel- en langzaam-rijdend verkeer wordt voldoende rekening gehou den. Vooral op de Heemsteedse Dreef, de bijzonder drukke voorrangsweg, wordt het verkeer uitstekend geregeld. De autobe stuurders, die daar van de Blauwe Brug naderen, worden duidelijk gewaarschuwd, dat er vele zijwegen zijn, en bij gevaarlijke kruispunten, zoals bij de Lanckhorst- en Adriaan Pauwlaan, zijn met reusachtige letters de woorden „Let op" op.het pla veisel geschilderd. De automobilisten en fietsers behoeven elkaar daar niet te hin deren: hoewel er geen verhoogd rijwielpad Slotkoers. Openings- Vrijdag koersen 3-3% Nederl. 47 89 88 A.K.U 144 143 171% 169% Philips Gloeil. 152% 151 Kon. Petroleum 318% 315% A'dam Rubber 79% 78% Holl. Amer. Lijn 155% 155% N. Scheepv. Unie 122% 121 H.V.A 96% 96 77 75% Amsterd. Bank 155 155 Ned. Handel Mij. 137 137 Rotterd. Bank 155 155 Twentse Bank 159% 159% Anaconda Copper 46% 46% Bethlehem Steel 51% 51 Republic Steel 41% 41% Shell Union 78% 77% 23»/» 23% U. S. Steel 40 39% is aangebracht, komen de fietsers toch niet op de rijweg, omdat er voor hen een met een witte lijn afgescheiden brede baan is gereserveerd. De autobestuurders moeten nu hun wagens óf buiten deze witte lijn óf in de oprit naar de garage bij hun woning parkeren. Ook op de Zandvoortselaan is wegens het toenemend snelverkeer aan de Zuidkant een flink gedeelte van het brede trottoir aan de voetgangers ontnomen en voor de wielrijders beschikbaar gesteld, wat daar het aantal verkeersongelukken stellig zal verminderen. De Koediefslaan Aan de verfraaiing van de gemeente wordt veel aandacht geschonken. Velen zullen zich het felle verzet herinneren dat tot uiting kwam toen de zware oude bomen in de pittoreske Koediefslaan geveld wer den. Dat verzet is voorgoed opgehouden, sinds op de plek, waar die bomen stonden, gazons zijn. aangebracht, waarin een rij jonge berken geplant is. De laan is nu veel mooier geworden en de bewoners hebben nu ook meer lucht en licht in hun huizen gekregen. „Als nu de mensen maar niet over het gras lopen, dan blijft het hier mooi!", zei „baas" Jan Neeskens van Open bare Werken, die met argusogen ook de aan zijn zorg toevertrouwde flora bewaakt. Het zijn vooral de fraaie plantsoenen, die in Heemstede de aandacht trekken, zoals die op het Valkenburgerplein en de Bosboom Toussaintlaan. De mensen, die per trein in Heemstede arriveren, krijgen al dadelijk een prettige indruk van deze gemeente, als zij hét mooie plantsoen, met in het midden de met bloemen gevulde grote vaas in de onmiddellijke nabijheid zien. En nu is ook het plantsoen op het Rho dodendronplein zó prachtig verfraaid en gemoderniseerd, dat er door bewoners van dit gedeelte reeds met onverholen trots gesproken wordt van de Heemsteedse „Keukenhof". Aan de Noordkant is als af scheiding ran het glooiende grasgazon over de gehele breedte een laag muurtje gemetseld, waarachter diverse bloemsoor ten, zoals rozen, dahlia's, Afrikaantjes, zinnia's en dergelijke staan te pronken. Aan de hoeken staan wuivende populieren en enkele andere boomsoorten. De rhodo dendrons, die daar vroeger midden in het plantsoen stonden en die maar hoogstens drie weken in het jaar bloeiden, zijn ver wijderd. Het geheel is met een laag ge houden ligusterhaag omgeven. De be kwame tuinlieden van de plantsoenen dienst onderhouden dit plantsoen alsof het hun eigendom is. Daarom is het te betreu ren, dat opgeschoten jongelui in de vroege avonduren niet alleen op dit smetteloze gazon ravotten, maar zich ook niet ontzien om woest door de bloemperken te hollen, tot ergernis van de omwonenden, die allen hopen dat de politie in de voor avond een paar maal extra bij dit plant soen komt surveilleren. Dit jaar slechts twee gevallen In de gemeente Velsen is dit jaar een tweetal gevallen van kinderverlamming geconstateerd, het eerste op 22 Juni en het tweede op 3. Juli. Wij vernemen van dr. L: S. Limborgh Meyer, de directeur van de G.G.D., dat er nog geen reden is gevonden om speciale maatregelen te treffen. Zondag heeft de R.-K. sportvereniging „Velsen" het dertig-jarig bestaan van haar afdeling voetbal op sfeervolle wijze ge vierd. Des morgens werd onder grote belang stelling een Mis opgedragen voor de leven de en de overleden leden, waarna men aan een gemeenschappelijk ontbijt aanzat. Het feestelijke gedeelte bracht des avonds de leden in café „Zomerlust aan de Hoofd straat te Santpoort bijeen, waar een aan trekkelijk programma voor een waardig slot zorgde. Tijdens deze feestavond zijn enige leden, die de vereniging meer dan vijfentwintig jaar trouw geweest zijn, ge huldigd. De heren G. Wessel, C. Koks, H. Spanjaard en H. Kaasenbroot mochten uit handen van de voorzitter, de heer J. W. A. Westerhoven, een fraai verenigingsvaan tje in ontvangst nemen, waarbij hij het verdienstelijk werk van deze leden rele veerde. Ook de heer J. Th. Nijssen, die thans elders verblijft, werd in de hulde betrokken. De dames van de jubilarissen werden door de heer Westerhoven even zeer geprezen, omdat ze, naar hij zei „hun man altijd trouw terzijde hebben gestaan". Een bloemenhulde werd hun deel. De scheidende secretaris, de heer P. P. Smit, die zijn werk aan jongere krachten heeft overgedragen, ontving het ere-in- signe (hem is reeds eerder het ere-lid- maatschap aangeboden). De waarnemend geestelijk adviseur, pater Jacobs, stelde de jubilarissen aan de jongere» ten voorbeeld. De eigenaar van het clubhuis, de heer B. Böhm overhandigde met een toepasselijk woordje het bestuur een fraaie bloemen mand. De Beierse kapel „de Alpenroos", zorg de deze avond voor aantrekkelijke mu ziek en de leden Luke en Jan namen de komische noot voor hun rekening. Later op de avond zorgden de „Inca's" voor dansmuziek. Ruim tweehonderd kinderen in touw De Amsterdamse kampeervereniging „K.V.A." heeft het Strandfeest voor de kinderen van de leden, dat door slecht weer was uitgesteld, Zondag gehouden. Zij bezit met haar 18-jarige ervaring in het organiseren van kinderfeesten een grote routine en bovendien beschikt zij over een verzameling sport-attributen, waarop meni ge sport- of gymnastiekvereniging jaloers kan zijn. Onder groot enthousiasme werd de sport dag 's morgens om negen uur ingezet met een ochtendgymnastiekuitvoering, waarna tot des avonds 6 uur diverse strandspelen werden gehouden, waarvoor vele en fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld. Aan de wedstrijden en spelen werd door 215 kin deren deelgenomen en de belangstelling ervoor was zéér groot. Hardlopen, balwer- pen, hinderniswedstrijden, vèr en hoog springen werden afgewisseld door schat graven, een nummer dat veel hilariteit verwekte, want ook vele ouderen wierpen zich geestdriftig op dit gezellige strandspel. Het nummer „figuurgraven" moest we gens het vergevorderde uur worden uitge steld tot over veertien dagen, wanneer het strandfeest voor de ouderen zal plaats hebben. Het strandfeest was reeds Zaterdagavond ingezet met een voetbalwedstrijd tussen de veteranen van K.V.A., en werd besloten met een volleybalwedstrijd tussen leden van de kampeerverenigingen „Helios" en „K.V.A." des Zondagsavonds, die door eerstgenoemde vereniging na een spannen de strijd met 21 werd gewonnen. Ten huize van zijn zuster te Haarlem is overleden de heer F. Zwaan, in leven aan nemer te Zandvoort, een man, aan wie Zandvoort buitengewoon veel te danken heeft gehad. De generatie, die zijn vele werk op ker kelijk en maatschappelijk gebied mee maakte, is voorbijgegaan, maar nog altijd wordt met veel ontzag over hem gesproken en zijn geest leeft voort onder de jonge ren, die thans genieten van het vele, dat door hem tot stand werd gebracht. De heer F. Zwaan werd geboren op 2 November 1864 te Nieuwer Amstel. In 1881 kwam hij naar Zandvoort, waar hij als timmerman ging werken bij de bouw van de Passage. Al spoedig kreeg hij oog voor de ontstellend slechte maatschappe lijke toestanden onder de arme vissersbe volking. In 1892 werd daarom mede op zijn initiatief opgericht de Vereniging tot Onderling Hulpbetoon, die sinds die tijd in Zandvoort zoveel zegenrijk werk verricht te. Deze arbeid werd door hem beschouwd als zijn levenswerk. Ook de plaatselijke bestrijding van de tuberculose werd door hem ter hand genomen evenals het werk voor het Witte Kruis. Er werden cursussen door hem opgericht om de bevolking lézen en schrijven te leren, daar het aantal an- alphabeten in Zandvoort in die dagen ont stellend groot was. In 1901 werd de heer Zwaan benoemd tot lid van de gemeenteraad. In .1906 werd hij wethouder van Publieke Werken en Onderwijs en hij is dat ruim dertig jaar vrijwel onafgebroken gebleven. Hij heeft zich doen kennen als een bij zonder vooruitstrevend man. Zeer veel deed hij voor de verbetering van de wo ningbouw en de arbeiderswoningbouw werd door hem met kracht ter hand geno men en bevorderd. Ook in het kerkelijk leven was hij een geziene en krachtige persoonlijkheid, aan wiens oordeel men grote waarde hechtte. Jaren lang was hij president-kerkvoogd der Nederlands Hervormde kerk. Omdat hij zijn leven in dienst van de Zandvoortse bevolking stelde werd op hem nooit tevergeefs een beroep gedaan. Woensdagmiddag om drie uur zal qp de algemene begraafplaats te Zandvoort de begrafenis van de heer Zwaan plaats vinden. Het optreden van de Zandvoortse mu ziekkapel, een van de zomeravondcohcer- ten, voorbereid door „Touring Zandvoort", heeft in de badplaats niet nagelaten in druk te maken, doordat voor het eerst tij dens een rondgang door het dorp vóór het concert het tambourcorps onder leiding van mej. Rudolphus, samen optrok met het volte"'ige orkest. Het ruim "zeventig man sterke ensemble trok zeer veel belangstel ling. Er was een bijzonder goed samenspel tussen corps en kapel, opvallend goed zelfs in enkele marsen, al zou een aanvulling van de diepe trommen en de trompetten zijn toe te juichen. Het orkest, dat o.l.v. directeur J. Wild schut hierna op het Raadhuisplein in de muziektent musiceerde, bleek goede vor deringen te hebben gemaakt. Een pot pourri uit „de Vogelkoopman" werd met veel élan ten gehore gebracht, fragmenten uit „Antigone" bleken echter voor ver schillende muzikanten nog grote moeilijk heden op te leveren. De beste prestaties werden ongetwijfeld geleverd bij de mar sen, waarvan het ift-ogramma er genoeg bevatte. Het werd een concert, dat goede ver wachtingen wekt voor de toekomst. Het was te betreuren, dat tegenover het in keurige uniformen gestoken tambourcorps het niet geuniformde orkest wel heel alle daags afstak. Met uniformen voor de or kestleden zou de verschijning van dit grote ensemble ten zeerste zijn gediend. Door één der Zandvoortse weekbladen wordt een kinderstrandfeest georganiseei'd op het strand vóór bad Zuid op de ver jaardag van Prinses Irene, Het programma voor de vijfde Augustus vermeldt vliegerwedstrijden met een daar aan verbonden vliegertentoonstelling; vlie ger-gevechten voor kinderen van de te Zandvoort wonende gerepatriërden een wedstrijd in schatgraven tussen kinderen van inwoners en badgasten, ringsteken op schelpenkarren, touwtrekken tussen kin deren van badgasten en inwoners van Zandvoort en tenslotte; wanneer hier voor door de politie toestemming wordt ver leend, een zeepkistenwedstrijd „met leven de motor" op de Zuid-Boulevard.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3