Vijftiende Olympische Spelen in stromende regen geopend Vier Olympische records in Helsinki verbeterd Nederland in hockey-finale na overwinning op Pakistan Overwinning van Wim van Duyl in de Drakenklasse Hoe Theo Saatzich klasseerde Ondanks slechte weer was défilé een indrukwekkende manifestatie PAAVO NURMI ONTSTAK OLYMPISCH VUUR Capello voor het leven geschorst A utomobilisme Ascari wint in Silverstone Duitse studente' wilde, ook wat zeggen Slijkhuis start niet op 5000 meter HOOGTIJDAG VOOR ATHLETIEK Nederlander Saat in halve finale 100 meter Nu reeds de meest verkoohte Amerikaanse sigaretI Made from "sun-kissed" tobaccos Philippijn was te zwaar voor de worstelwedstrijd Wery scoort enige doelpunt in spannende wedstrijd Dick van Rijn. OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN In Finnklasse: Koos de Jong vierde MAANDAG 21 JULI 1952 3 Niemand zal durven volhouden, dat het ideaal van de stichter van de moderne Olympische Spelen Baron Pierre de Couhcrtin in alle opzichten werkelijkheid is geworden, daarvoor zijn er te vaak bij de Spelen wedstrijden geweest, die meer op oorlogjes in het klein dan op vreedzame ontmoetingen tussen sportlui leken. Maar terugkomend van de grootse openingsplechtigheid der Spelen in Helsinki's gemo derniseerde stadion heeft iedereen toch wederom beseft, dat de Franse idealist, die zijn tijd ver vooruit was, niet verkeerd zag toen hij dit doel van de Spelen verbroe dering van de volken door sportieve krachtmetingen in een van zijn pakkende uitspraken samenvatte. Als vijanden staan de volken van Oost en West tegenover elkaar, en de betrekkingen tussen de diplomaten en de poKtici zijn allerminst vriend schappelijk te noemen. Wat de staatslieden zo dikwijls geprobeerd hebben, het samenbrengen van vertegenwoordigers van alle staten in een sfeer van wederzijds begrip, daar deed men nu ook een poging toe bij de opening van de Olympische Spelen, die een indrukwekkende manifestatie van de wil naar vrede en samenwerking is geworden. Tijdens het défilé van de ploegen ging de belangstelling, afgezien van de eigen delegaties, vooral uit naar twee landen: Rusland en de Verenigde Staten. Ze waren beide vertegenwoordigd door ploe gen van drie tot vierhonderd man, die in gesloten colonnes massaal opmarcheerden. De Amerikanen waren in donkerblauwe jasjes met grijze pantalons of grijze rokken. De heren droegen lichtgele breedgerande hoeden, die ze bij het passeren van de ere- loge afnamen en voor de borst hielden, de dames hadden schoudertasjes van rood leer, die effectvol afstaken tegen het blauw van de bovenkleding. Samen vormden ze, achter de stars and stripes, een groep, die vooral door het aantal indruk maakte. Kleurschakering Bij de Russen bereikte de regie een nog verrassender effect, doordat er meer met verschillende kleuren werd gewerkt. De middenmoot werd gevormd door de man nelijke athleten, allen blootshoofds en ge kleed in crème-kleurige jassen en vesten. Daarvoor marcheerden de dames in blauw witte costuums, achter hen kwamen de zeilers in marine-blauwe jassen en witte broeken, de hoofden gedekt door platte, witte petten. De drager van de rode vlag met hamer en sikkel, een athleet met het postuur van een zwaargewicht bokser, was geheel in het crème. Van de tribunes ge zien viel. de groep meer op dan enige andere zowel bij het défilé als tijdens de opstel ling, door deze met zorg en overleg geko zen kleurschakering. De Finnen, die de optocht afsloten, trok ken de aandacht juist door afwezigheid van kleurnuances. Matblauw waren jassen, broeken en rokken, grijs alleen de hoeden van de mannen. Een sterk contingent, dat steeds prachtig in de maat over de slik natte loopbaan marcheerde. Ook de Nederlanders maakten een keu rige indruk: de meisjes fleurig in grijze rok, wit blousje, blauwe blazer en coquet oranje mutsje met pompoen achter op het hoofd en de heren in grijze broek, blauwe blazer en witte sportpet. Slecht weer De opening geschiedde onder de vrijwel ongunstigste omstandigheden wat het weer betrof. Daags tevoren hadden de Finnen elkaar met hoopvolle blikken aangezien. De zon scheen en het was noch te koud noch te warm, een ideale temperatuur zo wel voor de deelnemers* aan het défilé als voor het publiek. Maar in de nacht gingen de sluizen des hemels open en na een mot regentje in de morgen begon het te plen zen, toen de drommen toeschouwers zich naar het stadion begaven of zich een plaats kozen langs de toegangswegen om althans iets van de komst der ploegen te zien. Tijdens de hele openingsplechtigheid wisselden piasbuien en motregens elkaar af, die zowel de toeschouwers als de ath leten doorweekten. Wat natuurlijk niet wegnam, dat het stadion geheel vol was toen de plechtigheid een aanvang nam en dat ook buiten de mensenmasa's geduldig bleven wachten totdat de afmars der ploe gen plaats had gevonden. Paavo Nurmi De Finnen hebben de naam van de laat ste fakkelloper zorgvuldig geheim gehou den tot enkele minuten voordat hij zou arriveren. Het gerucht deed de ronde, en de Finnen spraken het niet tegen, dat de bekende skiloper Hasu de fakkel zou bin nendragen. Maar Zaterdagmiddag bleek tenslotte niet Hasu maar de beroemde Paavo Nurmi de uitverkorene te zijn. En het stadion weergalmde van de daverende toejuichingen toen de 55-jarige Nurmi, naar het uiterlijk weinig veranderd sinds hij tussen 1920 en 1930 zijn grootste triom fen vierde, met lange, elastische passen in dezelfde stijl, die vroeger alle deskundigen in geestdrift bracht, de laatste ronde af legde en met zijn fakkel het vuur in de schaal aan de Zuidelijke zijde van het middenveld deed ontbranden. Aan Hannes Kolehmainen, het ideool van de Finnen voordat de periode Nurmi aan brak, viel de eer te beurt om het vuur op de top van de 73 meter hoge stadiontoren te doen ontvlammen. Paavo Nurmi.... er is welhaast geen enkele sportman voor wie die naam geen magische klank heeft. Er zijn er minder, die zich herinneren, dat de unieke wed strijdloopbaan van deze phenomenale athleet een triest einde heeft gehad, omdat hem, in weerwil van de haast vertwijfelde aandrang van het Finsce Olympische Co mité belet werd aan de Spelen van 1932 in Los Angeles deel te nemen, op grond van ernstige overtredingen van de regels inzake het amateurisme. De Finnen heb ben dit nooit willen erkennen, en uit het feit, dat ze thans de sportwereld in verba zing brachten door juist hem aan te wij zen voor de eer van het binnendragen van de fakkel, blijkt, dat voor hen Nurmi altijd de ideale athleet met een smetteloos bla zoen is gebleven. Ze zijn trouw, de Finnen en koppig. Gino Capello, een van de beste voor hoedespelers van het Italiaanse elftal, is cloor de Italiaanse Voetbalbond voor het leven geschorst. Dit is de straf voor het feit, dat Capello tijdens een wedstrijd van zijn club Bologna de scheidsrechter te lijf is gegaan, waarbij hij deze sch<mte en hem enkele stompen gaf. De Italiaan Ascari heeft de voorsprong O]) zijn naaste concurrenten in de strijd om het wereldkampioenschap vergroot, door Zaterdag de Grote Prijs van Silverstone te winnen. Met een gemiddelde van 146.32 km per uur, ging hij in zijn Ferrari als eerste over de finish, gevolgd door zijn landge noot Taruffi, die met Ferrari de tweede plaats bezette. De jeugdige Brit Hawthorn werd derde met Cooper-Bristol. Wie ze was, van waar ze gekomen was en wat ze wilde zeggen wist niemand van de drieënzeventigduizend toeschouw ers Zaterdagmiddag in het grote stadion van Helsinki bij de opening van de Olympische Spelen. Maar ze was er, een in witte kleren gestoken jonge vrouw, die een op papier gezette toespraak wilde gaan voorlezen. Ladies and gentlemen", zo begon ze, doch meer kon ze van het spreekgestoelte niet zeggen. Officials verwijderden haar en gaven haar over aan de politie die haar danig aan cle tand voelcle. Bij dat. verhoor is gebleken, dat. de onbekende vrouw de studente Barbara Rotbraut Pleger is uit West-Duitsland afkomstig. Zij kwam twee dagen geleden in Helsinki aan en vroeg een audiëntie aan bij president Paasikivi, hetgeen haar werd geweigerd. Zaterdag probeerde zij het nog eens, maar opnieuw werd haar verzoek afgewezen. In het stadion was zij gelijk met de andere toeschouwers binnengekomen en had plaats genomen in het vak aan de overzijde van de eretribune, vlak naast de Marathonpoort. Daar had zij gewacht op het goede moment om haar plan ten uitvoer te brengen. Dit moment kwam in de kleine pauze, voordat aartsbis schop llmari Salomies het gebed uitsprak. Het publiek en de op het midden terrein opgestelde deelnemers verkeerden kennelijk in de veronderstelling, dat de verschijning van de jonge vrouw in het witte gewaad tot het programma van de plechtigheid behoorde. Tevens is komen vast te staan, dat Barbara Rotbraut Pleger een fanatiek ijveraarster voor de vrede is, wier enige opzet het was alle volkeren te verenigen". Naar haar mening was de openings-ceremonie de enige gelegenheid, waar de uiteenzetting van haar „plan tot verbroedering van alle volkeren" succes zou kunnen hebben. Zondag is Barbara onder politicgeleide per vliegtuig naar Hamburg overge bracht, waar zij opnieuw door de politie werd verhoord. Glimlachend liet het meisje zich wegleiden. Wim Slijkhuis zal in Helsinki alleen pp de de 1500 m uitkomen en niet op de 5000 m, omdat hij er voor terugschrikt een te zware taak op zijn schouders te nemen. De series voor de 1500 m beginnen namelijk enige uren nadat de finale van de 5000 m is gelopen. De eerste dag van de Olympische athletiekwedstrijden behoort al weer tot het ver leden. Het was een dag, waarvan de middag gevuld werd door prachtige nummers, waarbij indrukwekkende resultaten werden behaald. Een vrouwelijke en twee manne lijke athleten behaalden de Olympische titels. Zatopck de negenentwintig-jarige Tsjechoslowaak, presteerde het onbedreigd en met een zeer grote voorsprong op Mimoun (Fr.) evenals in 1948 de gouden médaille te winnen op de 10.000 m. In Londen verbeterde hij het Olympisch record en stelde het op 29 min. 59.G sec. en nu deed hij over deze afstand nog *2.6 sec. korter. Een prestatie, als men bedenkt, dat Zatopek zich nog niet in vorm voelde, omdat hij in Februari rust heeft moeten nemen en pas laat met zijn training is kunnen beginnen. Saat was de enige Nederlandse athleetdie Zondag in wedstrijden uitkwam. Door in zijn serie, zowel in de eerste als in de tweede ronde, als tweede aan te komen, plaatste hij zich in de halve finale. Saat gaat als tweede over de eindstreep achter Soukharev (Rusland) met slechts 0,2 sec. verschil. ADVERTENTIE w iet grote moment in het stadion te Helsinki: met de Olympische fakkel ont steekt de Finse athleet Paavo Nurmi het Olympische vuur tijdens de openingsplech tigheid van de Vijftiende Spelen. Een van de meest bedroefde mannen in het Olympisch dorp was de jonge Philip- pijnse worstelaar Florentine Real. Hij heeft duizenden mijlen gereisd om aan de Spelen deel te nemen, maar werd bij de weging te zwaar bevonden. Het scheelde slechts enige onsjes. Toen hij des morgens vroeg op de schaal was gestapt, was hij anderhalf pond te zwaar. Hij trok zijn dikste kleren aan en ging een eind hardlopen. Daarna werd hij behandeld door masseurs en een minuut voordat de weging beëindigd werd liet hij zich nogmaals wegen. Hij was nog te zwaar en daardoor uitgeschakeld voor deelneming. Het Nederlandse hockey-elftal heeft na een even fraaie als spannende wedstrijd in de halve finale van liet Olympisch tournooi met een-nul van het sterke Pakistan gewonnen. Spannend, want vele malen kwamen de Pakistaners in de tweede helft voor het Nederlandse doel, maar even zovele malen bezwoer Oranje het gevaar en namen de Nederlanders het initiatief weer over. Pakistan kroop enkele minuten voor het einde zelfs nog door het oog van een naald, toen doelman Qazi op de bal ging liggen bü een solo van de snelle Wery en de scheidsrechter Nederland een strafbully onthield. Gelukkig had deze dwaling geen onaangename gevolgen voor Oranje, dat, nadat Mulder een vlieg.end schot in de hoek bijzonder fraai had gestopt en de arbiter het einde aankondigde, een vreugdedans maakte alsof de gouden medailles reeds in ontvangst konden worden genomen. Zover is het echter niet en zo ver zal het vermoe delijk ook wel niet komen wanneer Nederland Donderdagavond tegen India in dc finale aantreedt. De wedstrijd begon in een zeer hoog tempo. Nederland zette een zo hevig offen sief in dat men zich op de tribune ging af vragen of de oranjehemden dit wel zou den kunnen volhouden. Nederland hield het vol: met de sterk stuwende middenlinie onmiddellijk achtev de-voorhoede werd de bal steeds opnieuw in de cirkel van de groenwitten gebracht en in de eerste tien minuten kwamen de Aziaten niet verder dan tot een strafcorner. Even kwam Pakistan toen los. Door het verre opdringen van de Nederlandse half- linie kwam er in het middenveld ruimte voor de tegenstanders om enkele aanvallen op te zetten. Maar Loggere en Ancion kwa men de verdediging onmiddellijk verster ken en bovendien waren Drijver en zijn partner Derckx zo op dreef, dat Nederland het initiatief weèr spoedig kon overnemen. Wery scoort En onze landgenoten deden dat op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wensen liet. In de dertiende minuut, juist toen Drijver een aanval van Pakistan had afge stopt, ging de bal met een lange klap naai de vleugel, naar Van Heel, die de bal vlak bij de achterlijn te pakken kreeg met links half Habib Ali op zijn hielen. Een harde voorzet, iets naar achteren ge richt, werd door Kruize finaal gemist, maar Wery stond op, de goede plaats en met doelman Qazi, die op Kruize was afge stormd, geheel uit positie, had de Haagse linksbuiten geen moeite de bal ineens in het doel te slaan. Beslist was de wedstrijd echter nog lang niet. Langzaam maar zeker kwamen de Pakistaners los, zij het met grote moeite. Maar doelman Mulder behoefde alleen maar naar enkele hoog over of ver naast het doel vliegende ballen te kijken. Het eerste schot van de wedstrijd kreeg hij pas enkele minuten vóór rust te verwerken. Na de hervatting bleef Nederland de toon aangeven. De voorhoede bleef met vijf man aanvallen en dat was heel verstandig, want bij een 10 voorsprong tegen een elfial als dat van Pakistan kan men zich de luxe van het gaan verdedigen niet veroor loven. Loggere bleef van voor naar achte ren rennen om overal waar dit nodig was de helpende hand te bieden. Nerveuze Pakistaners Na 10 minuten vloog de tweede strafcor ner van Pakistan over het Nederlandse doel cn er kwam nu een zekere nervositeit in de ploeg van Pakistan. Het shortpassing werd onzuiver, de lange voor de vleugels bedoelde slagen waren veelal een prooi van een Nederlandse stick en in de ver dediging was het wegwerken vaak slecht. Gelukkig bleef het Nederlands elftal met volle energie doorwerken met diepe passes door het centrum naar Kruize en Esser, die speelden als in hun beste dagen. Het was een genot het elftal zo te zien spelen en de Nederlandse voetballers, die hun enthousiasme al evenmin onder stoe len of banken staken, hebben van deze ijver en geestdrift veel kunnen leren. Toch werd het aantal malen, dat Pakistan in de cirkel voor doelman Mulder ver scheen, steeds groter en naarmate de tijd verstreek groeide de spanning. Bevreesd vroeg men zich af of de vermoeidheid de Nederlanders geen parten zou gaan spelen, waardoor de snellere spelers van Pakistan Zeer zeker tot genoegen van alle radio luisteraars heeft Dick van Rijn Zondag- avond de hockey-wedstrijd Nederland- Pakistan verslagen. Tot genoegen, in- derdaad. Want Van Rijn gaf een ver- slag, dat uitmuntte door objectiviteit, door een heldere weergave van hetgeen l zich afspeelde in Finlands hoofdstad. Degenen die Van Rijn hebben gehoord of zij iets van hockey afwisten of niet móésten wel gegrepen worden l door de enorme spanning, die hij van het vélodrome in Helsinki naar de Ne- derlandse huiskamers wist over te bren- gen. Een tien voor Van Pdjn, toegekend j door al degenen, die van een goed radio- verslag houden. in het voordeel zouden komen, maar de oranjeploeg' hield vol tot de laatste minuut. Even werd het benauwd, toen Drijver zijn rechter arm blesseerde en het spel voor een minuut of wat staakte, maar gelukkig bleek de linksback verder geen last meer van de botsing te hebben en ook hij kon op volle toeren blijven meedraaien. Met Ne derland in de aanval eindigde de wedstrijd. De tweede Olympische kampioen was de Amerikaan Walter Davis, die bij het hoog springen 2.04 m haalde, ook al een Olym pische record verbetering. Zijn landgenoot Johnson had het record op zijn naam, sinds hij in Berlijn in 1936 Olympisch kampioen werd. Davis en Wiesner (V.S.) waren de enigen, die de eerste keer direct 2.01 spron gen. Telles (Brazilië) en Svensson (Zwe den) strandden beiden op deze hoogte. Toen werd de lat op 2.04 m gelegd. Davis was er met de tweede sprong overheen, doch voor Wiesner bleek het te hoog. Driemaal trachtte de nieuwe Olympische kampioen 2.07 m te springen, doch dit mocht niet gelukken. Russische superioriteit Drie Russische athleten toonden haar superioriteit op het technische nummer dis cuswerpen. Nina Romaschkowa, die bij dc eerste beurt voor de qualificatieronde een afstand bereikte van 45.05 m, liet haar goede vorm ook in de finale zien, en ver beterde tot twee maal toe het Olympisch record, dat met 47.63 m op naam stond van de Duitse Giscla Mauermayer, die het op de Olympische Spelen in Berlijn in 1936 maakte. Eerst wierp ze de discus 50.84 m ver en de volgende beurt verbeterde zij dit record nogmaals en bracht het op 51.42 m. De wereldrecordhoudster NinaDumbadze werd derde achter haar landgenote Elizaveta Bagrjanceva. Nog een vierde Olympisch record moest er op deze dag aan geloven. De Ameri kaanse kampioen op de 400 m horden, Charles Moore, zorgde hiervoor. Nadat hij in de serie van de eerste ronde van dit nummer de snelste tijd had gemaakt, 51.8 sec., noteerde hij in de serie van de tweede ronde 50.8 sec., waarbij hij slechts 0.2 sec. boven het wereldrecord van zijn landge noot Hardin bleef en het Olympisch record van Cochran (V.S.), gemaakt op de Olym pische Spelen in Londen in 1948 met 0.3 sec. naar beneden haalde. Na afloop van het défilé van de openings plechtigheid vreesde een ieder dat de sin- telbaan, mede door de zware regens, zwaar beschadigd zou zijn. Maar de baan was Zondag heel goed en er werden op de 100 m soms fraaie tijden gelopen. Van de 24 ath leten, die zich in de tweede ronde plaatsten waren er slechts twee, die 11 sec. noteer den, de anderen bleven er allen onder. Onze landgenoot Saat handhaafde zich in dit sterke internationale gezelschap zeer goed. Aangemoedigd door Gré de Jongh, Fanny BlankersKoen, Nel Buch en Puck Brouwer, die op een rijtje op de tribune zaten toe te kijken, en door een handjevol Nederlandse toeschouwers in het vrijwel uitverkochte stadion, heeft hij de verwach tingen niet beschaamd. Zowel in de eerste als in de tweede ronde werd hij tweede in zijn serie. Beide keren maakte hij een vrij trage start, en beide malen herstelde hij zich schitterend en haalde hij de achterstand, die hij daardoor had opgelopen in. In de eerste ronde was 10.9 sec., 0.2 verschil op de zwaar gebouwde Rus Soukhaicv voldoende om ziph voor dc tweede ronde te plaatsen. In zijn serie van de tweede ronde ging het sneller. Winnaar werd hier Remigino (V.S.), waarin Saat volgde in 10.6 sec., een persoonlijk record. Wel heeft de Nederlan der al eens 10.5 sec. en zelfs 10.4 sec. ge lopen, doch beide malen had hij een sterke wind in de rug. Saat komt dus heden middag in de halve finale van de 100 m. Wat de 800 m betreft, hier zijn de Olym pische kampioen 1948 op de 400 m, Arthur Wint en de Olympische kampioen 1948 op de 800 m Whitfield wel de grote favorieten. Vooral de wijze waarop Whitfield zijn serie won, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Na vijfhonderd meter nam hij een grote voorsprong en deed het verder kalmp jes aan. Na een mooie start, waarbij alleen de Argentijn en de Rus iets eerder weg waren, bleek dat Wim van Duyl in de Draken- klasse grote plannen had. Zijn schip deed 't uistekend en al spoedig had hij van nie mand meer last en kon hij ongehinderd van de vrije wind gebruik maken. Er waren er echter meer die zich al spoedig vrij konden vechten, bij wie natuurlijk de in deze klasse zo uitstekende Scandinaviërs. Al spoedig vormde zich dan ook een kopgroep bestaande uit Denemarken, Zwe den, Duitsland, Noorwegen en Nederland. Op enkele honderden meters pas volgde de grote groep waarin Australië, Finland, Rusland, Canada en Portugal voor lagen. Het eerste lange indewindse rak gaf ook steeds weer onderlinge duels te zien, waar bij de kopgroep kans zag zich te hand- Een moment uit de wedstrijd Neder land-Pakistan. De Nederlander Esser is door de Pakistaanse verdediging gedrongen en is doelman Qazi gepasseerd. Zijn schot gaat echter naast. haven. Totdat, na de laatste ruimwind- rakken, voor de laatste maal opgekruist moest worden naar de finish. Hier zette Van Duyl zijn grote aanval in, zonder zich te bekommeren om de grote reputatie van zijn tegenstanders. De een na de ander moest in zijn kielzog varen totdat hij tenslotte, vlak voor de finish ook de Noorse Olympische kampioen Thorvaldsen passeerde. Het eerst bij een kruising van koersen op 200 meter voor de finish, waarbij de Noor over stuurboord lag en dus moest wijken, de eerste maal na 25 km .Beidep moesten echter nog een keer wenden om de eind streep te bereiken en toen zou Van Duyl hebben moeten wijken als hij niet iets sneller was geweest, zodat hij vlak voor cle Noor kon keren om na een laatste span nende 20 meter met een scheepslengte te winnen. Goed prestatie van De Jong Koos de Jong leverde in de Finnklasse een zeer behoorlijke prestatie. Hoewel hij na een goede start anderhalve baan lang eerste lag, moest hij bij tijdelijke afflauwen van de wind zijn positie vrijgeven aan I lichtere zeilers als Elvstrom (Denemarken, j Olympisch kampioen 1948) en Skangen J (Noorwegen). Menig fel duel volgde, waar- j bij zijn voorsprong weer verloren ging, zo dat op het laatste moment de Duiser Kruys- man (zilveren medaille 1936) zich met een handbreedte verschil dei'de plaatste en De Jong vierde werd. In de starklasse ging het minder goed. De start van Bob Maas werd lelijk ver knoeid door een plotseling afhouden van de zich te loevert bevindende Cubaan Car denas, zodat hij in de achterhoede beginnen moest. Ook hier vormde zich een kopgroep, bestaande uit Amerika, Bahama, Portugal, Cuba en Italië die een klasse apart bleken. Het eindresultaat was hier: 1. Amerika, 2. Italië, 3. Bahama, 4 en 5. vrijwel gelijk tijdig Portugal en Cuba. De 5,5 meter klasse met Wim de Vries Lentseh viel tegen. Na een behoorlijke start bleek het schip niet mee te kunnen komen. De einduitslag was: 1. Zweden, 2. Noor wegen, met grote voorsprong op Argenti nië, Amerika en Denemarken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5