Met Sensationele voetbalwedstrijd tussen Rusland en Zuid-Slavië Nationale roeikampioenschappen leverden geen verrassingen op rf/MI Frolt plakt -Clowntje Rick Amerikanen behaalden in de heats vijf overwinningen Machteld Wisse, fotografe MAANDAG 21 JULI 1952 4 VAN 1-5 NAAR 5-5 Heringa Wuthrich Korfbal Haarlemse twaalftallen ingedeeld voor het nieuwe seizoen Uitstekende resultaten van Het Spaarne' in de Nationale Jeugdkampioenschappen lyvA Dr. Euwe speelt remise in Zürich Roeien in Meilathi Uee HUKKIO oefcreycu oujjf BARTELOÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Wees zuinig op kenteken bewijs voor auto ot motor Voor de kinderen FE UILLE TON (I)e misdaad op het eiland) door Else Hofker ADVERTENTIE Hoog opgericht op het spreekgestoelte, omringd door de vlaggen van de deelnemende landen, legt de Finse turner Heikki Savolainen deelnemer aan vijf opeenvolgende Olympische Spelen en winnaar van twee Gouden medailles de Olympische Eed af. Na een sensationele -wedstrijd, waarin Rusland een 15 achterstand in het laatste half uur in een gelijkspel wist om te zetten, waarbij in de verlenging van twee maal een kwartier niet meer werd gescoord, gaven de Zuid-Slavische en Russische spe lers, die het opgetogen publiek twee uur prachtig voetbal hadden voorgezet, als goede vrienden elkaar de hand. Het vreed zame sportgevecht tussen beide landen, waarbij uitermate fair werd gespeeld, had de sportmensen tot elkaar gebracht. Broederlijk liepen zij naar de kleed kamers. De sport had tot stand gebracht, wat andere middelen blijkbaar niet ver mogen te doen, namelijk respect te kweken voor eikaars capaciteiten in een op hoog peil staande partij voetbal. Sensationeel was deze ontmoeting ook ongetwijfeld, want wie zou hebben gedacht, dat de Russen na 31 minuten voor het einde met 15 te hebben achter gestaan, nog een gelijk spel uit het vuur zouden slepen? Drie minuten voor het einde stond Rusland nog 35 achter, maar in die resterende 180 seconden wisten de Russische spelers nog gelijk te maken, waarbij, toen het vijfde doelpunt werd gescoord, de schijnbaar zo gelaten Russen hun vreugde niet meer kon den bedwingen, over dit onverwachte succes. Russen: mechanisch Het aangeven, de snelheid van handelen, de uitstekende balcontröle bleven ook in die verlenging na twee maal een uur spelen in een zeer hoog tempo, uitstekend. Het posi tie kiezen, het zich vrij spelen was prach tig verzorgd en alle handelingen gebeurden zo mathematisch zeker, dat men bijna de indruk kreeg, dat de Russen mechanisch speelden, juist omdat het allemaal zo ge makkelijk ging. Bij de Zuidslaviërs viel vooral het ge acheveerde spel te roemen, de grote start snelheid en de bewegelijkheid, waardoor deze spelers, vooral in de eerste helft, een veldmeerderheid konden verkrijgen. In dit licht bezien, was de 30 voor sprong bij rust volkomen verdiend te noe men. Ook het koppen van de Zuidslavische spelers geschiedde zuiverder, waarbij zij over 't algemeen iets groter van lichaams lengte waren, hetgeen hun een aanmerke lijk voordeel opleverde. In technisch op zicht gaven de spelers van beide partijen elkaar echter weinig toe. Dinsdag wordt de wedstrijd overgespeeld. moeden. De Zuid-Amerikanen hadden een superieure techniek en gaven een prach tige demonstratie voetbal ten beste. De Luxemburgers konden lange tijd hun doel schoon houden maar trokken daartoe de binnenspelers terug. In de 43e minuut van de eerste helft nam Brazilië de leiding door een kopbal van Barbosa Tozzi (10). In de vierde minuut na de hervatting vergrootte dezelfde speler de voorsprong (20). De Luxemburgers konden de eer redden toen Jean Gales een penalty mocht nemen, waaruit hij de bal onhoudbaar in schoot. Duitse voetballers in kwartfinale Het Duitse voetbalelftal plaatste zich door een 31 overwinning op Egypte de tegenstander van Nederland tijdens de revanches in het Olympisch Stadion in de kwart finale van het Olympische voet bal tournooi. Oostenrijk won voorts met 43 van Fin land, dat bij de rust nog een 32 voor sprong had gehad. HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De Zaterdag in Amsterdam gehouden dis trictsvergadering van de K-N.K.B. herkoos de heren G. Steenis (Utrecht) en H. Arends (Haarlem) tot leden van het districtsbestuur. In de vacature Monné werd de heer J- Bies heuvel (Amsterdam) gekozen. In deze vergadering werden de Haarlemse twaalftallen voor de competitie 1952—'53 als volgt ingedeeld: Tweede klasse A: Archipel. Oosterkwartier, Samos, Roda, Excelsior, Olympia, KVD, Zwa luwen en Oosterpark. Tweede klasse B: DED, Amsterdam-Zuid, Landlust, Groen Geel, DVD, ZKV, OBZB, Watervliet en DDV. Derde klasse A: Aurora, ZKC, Animo Rea dy, Victoria, Sport Vereent, Haarlem, Indo, KVH, Holver en Zaandam-Zuid. Reserve tweede klasse A: Koog Zaandijk 2, Blauw Wit 3. Roda 2, Samos 2, ZKV 2, Oos terkwartier 2 en Rohda 4. Reserve derde klasse A: Aurora 2, Groen Geel 3, DTV 3, Koog Zaandijk 3, Landlust 2, Watervliet 2 en Allen Weerbaar 3. De aanvang van de competitie is bepaald op 14 September 1952. Zondagmiddag werden op de Bosbaan in Amsterdam de Nationale- en de Nationale Jeugdkampioenschappen verroeid. Daar in de de nummers vier met- en zonder stuurman, de twee zonder stuurman en de skiff de sterkste ploegen door deelneming aan de Olympische Spelen niet aan deze wedstrijden konden deelnemen was de belangstelling hiervoor niet zo groot als anders het geval is. Door de Nationale kam pioenschappen meit de Jeugdkampioenschappen te combineren was het echter voor deze roeimiddag toch nog een vol en aantrekkelijk programma. ADVERTENTIE Bij de herennummers startten in de vier met stuurman Willem III (A'dam) en de Laak (Den Haag). De Hagenaars hadden een vrij trage start doch wisten de hierdoor ontstane achterstand tot ongeveer één lengte te ver kleinen. De. hele baan wist Willem III de leiding te behouden en won in de niet bij zonder snelle tijd vanu 6.59.2. De Laak finishte op 1 lengte achterstand met een tijd van 7.02. In de twee met stuurman bonden Njord (Leiden), Willem III en Het Spaarne de strijd met elkaar aan. Het Spaarne ging het snelst van start, waardoor het een voor sprong verkreeg die zij niet meer afstond en geleidelijk vergrootte. Willem III be zette na Het Spaarne aanvankelijk de tweede plaats, doch moest deze op 1500 meter af staan aan Njord dat fel spurtend de Am sterdammers voorbij liep. De voorsprong van de Haarlemmers was echter te groot om nog door de Leidenaren te worden be dreigd. Het Spaarne roeide in een constant tempo van 34 slagen per minuut, op onge- i ADVERTENTIE Brazilië versloeg Luxemburg Niet meer dan vijfduizend toeschouwers zagen in Kotka het Braziliaanse voetbal elftal, dat in de voorronde Nederland heeft uitgeschakeld, met 21 van Luxemburg winnen. Toch is het overwicht van de Brazilianen groter geweest dan deze uitslag doet ver- In de zevende ronde van het internatio naal schaaktournooi in Zürich speelde dr. Euwe tegen de Zwitser Lob een konings Indische partij en moest met remise genoe gen nemen. De uitslagen luiden: Lobdr. Euwe VzVz, ChristoffelCanal 10, Blauw Ehrat 1—0, Staehelin—Toran 1/2—V2l Chri- sovan—Henneberger 0—1, Lundin—Sza- bados afgebr., GrobUdoviec afgebr. Dr. Euwe staat nu op de derde plaats met 5 punten. Hoewel de Amerikanen op de eerste dag van de roeiwedstrijden in de heats vijf overwinningen behaalden, zullen zij toch goed doen rekening te houden met landen als Rusland en Zuid-Slavië, die in enkele nummers verrassend goed roeien te zien gaven. Zo was er een stuurmanloze vier van Zuid-Slavië, die de uitstekende tijd van 6.34.4 roeide en de Russische acht liep in een prachtige eindspurt finaal over de toch heus niet zwakke Hongaren heen, die zelfs een snellere tijd maakten dan de befaamde Engelse Leander acht, die dit jaar in Henley won. De Engelse acht had het overigens zeer zwaar tegen de uitstekende Amerikanen, die lieten zien hoe conniber eigenlijk ge roeid moet worden. Een prachtige harde ploeg deze Amerikaanse acht, die favoriet is voor de gouden médaille in dit nummer. Bij de skiffeurs lijkt het er op, dat de strijd zal gaan tussen het befaamde drie tal en oude concurrenten Fox (Gr. Br.), Wood (Austr.) en Kelly (Ver. St.), waar bij men echter de Rus Tjukalov zeker niet mag uitschakelen. Met groot gemak sloeg hij de Uruguees Risso, een roeier die toch wel iets in zijn mars heeft. Alle vier win nende skiffeurs hoefden zich overigens vandaag niet bijzonder in te spannen en aan de tijden heeft men dan ook weinig houvast. Nederlandse resultaten Nederland moest het in zijn heat van het nummer vier met stuurman opnemen tegen Tsjecho Slowakije, Noorwegen en Japan. De Tsjechen namen bij de start de kop en lager, op 500 meter, roeiende in een tempo van 36, een halve lengte voor. Noorwegen en Nederland volgden gelijk op de tweede plaats en Japan sloot de rij. Op duizend meter had Tsjecho-Slowakije nog steeds de leiding, doch de Noren wa ren weggelopen van Nederland en ook Ja pan had de Nereusploeg gepasseerd. De Nederlanders zetten 400 meter voor de finish de eindspurt in en liepen snel van Japan weg. Ze waren echter te ver achter om Tsjecho-Slowakije en Noorwe gen te bereiken. De Tsjechische ploeg, die een uitstekende indruk maakte, won met anderhalve lengte van Noorwegen. De Ne derlanders bleven anderhalve lengte bij de Noren achter en hadden twee lengten voorsprong op Japan. Laga verloor Laga had een vrij goede start in het nummer vier zonder stuurman en lag na 200 m.*op de tweede plaats achter de uit muntend roeiende Zuidslavische ploeg. Op 500 m. lag Zuid-Slavië gedecideerd aan kop, een halve bootlengte voor op Fin land, terwijl Nederland op de 3e plaats lag, gevolgd door Polen. Na 1000 meter zakte de Laga-ploeg gedeeltelijk af. De Zuid- Slaviërs roeiden in een baantempo van 36 slagen en liepen steeds verder uit. Finland bleef goed bij, doch Polen en Nederland konden het tempo niet meer volgen. Op 1500 m. geraakte de oranje-ploeg steeds meer achter en kwam tenslotte op de laat ste plaats terecht. Zuid-Slavië won de heat met drie lengten voorsprong op Finland. Nederland lag ver aohter, ongeveer 8 leng ten op de winnaar. Van Mesdag laatste In het skiffnummer lag Van Mesdag in zijn heat steeds op de laatste plaats. Reeds in de start nam de rus Tjukalov de leiding, gevolgd door Risso (Uruguay) en de Fransman Butel. Op de laatste 500 meter zette Risso een felle eindspurt in, maar hij kon de Rus niet verder dan op een lengte benaderen, Van Mesdag nam vrijwel niet aan de strijd deel. Hij eindigde als laatste op een halve lengte achter Butel, die op zijn beurt weer drie lengten achter Risso lag. Triton wint heat De Nederlandse twee (Triton) had, zo als gewoonlijk, een slechte start. De Argen tijnen waren in dit nummer het snelst weg en lagen direct een meter voor op Rus land, terwijl de Nederlanders op de derde plaats lagen. Op 500 meter leidde Rusland, maar op 1500 meter hadden de Nederlan ders Rusland weer van de tweede plaats verdrongen. Op de laatste 100 meter zetten de Utrechtenaren een prachtige spurt in en liepen snel Argentinië voorbij. Wel tracht ten de Argentijnen door een felle spurt de achterstand nog in te halen, doch de Triton twee liet hen niet verder dan een halve lengte komen en gingen met een halve lengte voorsprong door de finish. In een spannende race heeft Nederland (Nereus) vanochtend in de vier met stuur man het onderspit moeten delven in de herkansing tegen Finland, waardoor de Nederlanders thans uitgeschakeld zijn. Het was een zeer spannende race, waarin de strijd hoofdzakelijk ging tussen Finland en Nederland, terwijl Egypte van het be gin af aan op de laatste plaats heeft ge legen. Finland nam in de start de leiding, doch op 500 meter lag Nederland een halve lengte voor. Op 1000 meter had de Finse ploeg, roeiend in een tempo van 38, echter weer een voorsprong van 2 meter genomen. Met een tussenspurt kwamen de Neder landers echter weer bij en op 1500 meter hadden ze een halve lengte voorsprong. De Finnen sloegen toen echter een formidabele spurt, waardoor ze een lengte voor kwa men. Wel zette Nereus op 300 meter voor de finish nog een felle spurt in doch de Finnen waren waakzaam en behielden een lengte voorsprong. Zij gingen door de finish in 7.00.7; Nederland in 7.04.2. Van Mesdag wint De Nederlandse skiffeur Van Mesdag heeft zich door een overwinning in de her kansing op Finland en Egypte in de tweede repêchage geplaatst. De Cornelis Tromp-skiffeur nam direct de leiding en heeft deze gedurende de ge hele race behouden. Hij roeide een rustig tempo en hield zijn grootste concurrent, de Fin Holmsten, goed in het oog. In de start lag Van Mesdag 2 meter voor; op 600 meter lagen hij en Holmsten weer gelijk. De Ne derlander sloeg een baantempo van 36 en daarmee had hij op 1000 meter een kleine voorsprong genomen. Op 1500 meter be droeg deze voorsprong een halve lengte. De Fin zette nog een eindspurt in, doch kon Van Mesdag niet verder dan op driekwart lengte benaderen. De tijd van Van Mesdag was 7.35.6. Nummer 2 werd Holmsten met 7.37.2 en 3. de Egyptenaar Elalfy in 8.07.1. veer 1700 meter zakte dit tot 32 waarna de ploeg het in de eindspurt weer opvoerde. 1. Het Spaarne )F. v. d. Liet, B. Blom en Rh. Heil) 8.00.2; 2. Njord 8.11.6; 3. Willem III 8.16.2. Spaarne-Triton wint In de dubbel-twee liet „De Hoop" verstek gaan. Willem III en de Spaarne-Triton (Utrecht) combinatie roeiden deze race. De start van de gecombineerde ploeg zat goed en resulteerde in een voorsprong die gelei delijk aan werd vergroot. Op 250 meter be droeg de voorsprong een halve lengte, op 500 meter reeds 2lengte. Het tempo van de Spaarne-Triton combinatie lag de hele race bijna 4 slagen hoger dan van Willem III. De Willem IH'ers waren echter beter op elkaar ingeroeid dan de combinatie wat deze echter niet kon verhinderen om met ruim verschil te winnen in 7 min. 14 sec. Willem III no teerde 7.09. De combinatie bestond uit C. Wilbren- ninck (Spaarne) en P. Fuhri-Snethlage (Tri ton). De tijd van de winnende ploeg lag slechts 4.4 seconde boven het Nederlands Bosbaanrecord. Door een griepaanval mocht Neumeier niet starten in de skiff. Een opvallende nieu weling was S. Bakker van De Amstel, die op 1450 meter de leiding had in deze race waarna de DDS'er T. Prins de leiding van hem over nam. Op 1500 meter had Prins reeds een halve lengte voorsprong op de Amsterdammer terwijl deze op 1550 meter tot een volle lengte was uitgegroeid. De Viking-skiffeur kwam er in deze race niet aan te pas. Op de laatste paar honderd meter loopt Prins nog meer uit om te finishen in 7.38.4, tweede werd Amstel 7.46 en derde Viking in 7.48.6. Njord Wint acht Het nummer acht begon met een valse start van Nereus (Amsterdam) zodat de ploe gen werden teruggeroepen. Bij de tweede start waren Laga (Delft) en Njord het snelst weg. Njord Dasseerde als eerste de 250 meter lijn met Willem III op de tweede plaats, ter wijl Laga en Nereus de derde en vierde plaats bezetten. Op de 500 meter was er slechts weinig verandering in het veld ont staan, aleen Nereus en Laga hadden van plaats verwisseld. De uitslag werd tenslotte: 1. Njord 6.11.8; 2. Laga; 3. Willem III; 4. Nereus. Damesnummers Het specifieke damesnummer de dubbel - vier, bracht Willem III en De Vliet (vrouwe lijke Leidse studenten) aan de start. De Vliet overheerste in de race niettegenstaande de ongelijkheid van haar boegroeisters. Hier tegenover st.ond een veel gedegener haal dan de Willem III roeisters konden produceren. De uitslag werd: 1. De Vliet 3.44.4; 2. Wil lem III 3.50.2. De skiff werd een overtuigende zege voor Agnes Reuter van Nautilus (Rotterdam) in de tijd van 3.56.4, hetgeen een nieuw Ne derlands Bosbaanrecord betekent. Ook het oude record stond op naam van deze skiff- feuze met 3.58.8 en werd dit jaar gevestigd. Haar rivale mej. E. v. d. Burg (De Maas) bleef ver achter en eindigde als tweede, derde werd Viking (Utrecht). In de damesacht kwamen alleen De Vliet en Het Spaarne aan de start. De Vliet-meis- jes namen direct de leiding en wonnen deze race meer dan verdiend. Met een tijd van IKHAKI SHIRTS - PANTALONS 3.27 bleef de Vliet-acht slechts tweetiende seconde boven het Nederlands Bosbaan record dat ook op naam van De Vliet staat. De tijd van Het Spaarne was 3.31.2. Dc jeugd Bij de jeugdkampioenschappen behaalde „Het Spaarne" de beste resultaten. Het be zette drie eerste plaatsen, vier tweede en één derde plaats. De inschrijvingen voor deze jeugdkampioenschappen waren talrijk zodat voorwedstrijden moesten worden verroeid in de skiff en in de overnaadse vier (1416 jaar). Viking, Het Spaarne, RIC én Gouda plaatsten zich in de finale van de overnaadse vier (1416 jaar). Viking nam direct de lei ding terwijl Het Spaarne en RIC felle strijd leverden om de tweede plaats welke in het voordeel van de technisch beter roeiende Spaarne-ploeg eindigde. De voorsprong van Viking op Het Spaarne bedroeg ruim één lengte. De oefengiek jongens (1718 jaar) werd een overwinning voor Het Spaarne dat me' een slecht doch hard roeiende ploeg Wil lem III en RIC achter zich wist te laten. Tot de finale van de skiff brachten het de beide skiffeurs van Willem III en Bart Del fos van Het Spaarne. Ooi'spronkelijk boord- roeier, wist deze Spaarne-skiffeur de race te winnen in 2.50. De beidé Willem Ill'ers gingen gelijktijdig over de finish met een tijd van 2.52,6 De oefengiek voor jongens (14>16 jaar) werd gewonnen doqr RIC met driekwart lengte voorsprong op Het Spaarne in 1.51.6. In de overnaadse vier (1718 jaar) lever den RIC en Het Spaarne een boord aan boord race, die ten gunste van RIC eindigde door dat de eindspurt van deze ploeg beter pakte dan die van het Spaarne. Bij het stijlroeien van Het Spaarne met een keurige ploeg de overnaadse vier (1718 iaar). De meisjes behaalden 103 punten. De Hoop kreeg er 96. In de overnaadse vier (14 —16 jaar) ging de ploeg uit Gouda met 93 punten met de overwinning strijken. Willem III boekte met 86 punten de tweede plaats, terwijl Het Spaarne het niet verder bracht dan de derde met 79 punten. In de oefengiek 1718 jaar moest de stijl van Viking als de beste worden erkend: 92 punten. Het Spaar ne kreeg er 87. Nu waarschijnlijk binnenkort het natio naliteitsbewijs van motorrijtuigen zal wor den samengekoppeld met het nieuwe ken tekenbewijs, vestigt de A.N.W.B. de aan dacht van automobilisten en motorrijders op het belang van beide documenten. Wan neer straks deze documenten zullen wor den samengevoegd, zal het niet mogelijk zijn een kentekenbewijs voor een motor rijtuig te verkrijgen, wanneer men niet te vens een nationaliteitsbewijs kan over leggen. Zodra de samenkoppeling van nationali teitsbewijs en kentekenbewijs een feit zal zijn, moeten bezitters van een auto of een motor waarvan het nationaliteitsbewijs ontbreekt, op onaangename gevolgen re kenen. Zij die een auto of motor kopen, waarvoor een kentekenbewijs werd afge geven, wordt aangeraden dit document op hun naam te laten overschrijven. Men ver- nietige het in geen geval, bij voorbeeld omdat men er prijs op stelt zijn oude num mer zo lang mogelijk te blijven gebruiken. Dit nummer is gedoemd te verdwijnen. Als straks nationaliteitsbewijs en kenteken bewijs worden samengevoegd kan men ook door het ontbreken van het kentekenbe wijs in grote moeilijkheden komen. De Zwartjes waren eigenlijk wel 'n beetje teleurgesteld, toen ze hoorden, dat de aap niet bij Tripje kon blijven. Maar oom Tripje legde hun uit, dat hei heus niet ging, omdat een gewoon huis niet geschikt is voor het houden van'zo'n groot dier. ,,Maar". beloofde hij, „de aap gaat naar een grote tuin, waar nog een heleboel dieren bij elkaar wonendaar heeft hij het goed en we zullen hem dikwijls opzoeken en wat lekkers voor hem meenemen.... Ik vind het heiis heel aardig, dat ik die aap heb gekregen, hoor!" Dat konden de Zwartjes dan ook wel begrijpen en ze waren tevreden. Oom Tripje maakte direct werk van de verhuizing. Hij ging naar de diergaarde en sprak daar over het geschenk, dat hij uit Zwartjesland had ontvangen. Men wilde de aap daar graag opnemen. 9 Dus kwamen er enige dagen later 'n paar oppassers, die de aap in zijn kist meenamen; en zo kreeg het dier een ruim hok in de Diergaarde, waar hij prettig zat en lekker eten kreeg. De jongens vergaten hem niet. Iedere week gingen ze een keer naar hem kijken en dan brachten ze wat bananen of apenootjes voor hem mee. Hij leerde de jongens al gauw kennen en bromde tevreden als ze voor zijn hok stonden 32) De inspecteur houdt zijn adem in. Wat hij met uiterste voorzichtigheid te weten probeerde te komen, wordt door die kleine zv/arte klakkeloos eruit geslingerd. Als daar niet een uitbarsting op volgt. Anderson, herhaalt Joke. Machteld met grote ogen aanziend. Het huilen houdt op. Nu krijgen we natuurlijk een zenuw crisis, denkt de inspecteur. Snel grijpt hij Joke's hand. Zeg het maar, bedelt hij op de toon van een kind, dat iets gedaan wil krijgen. Ja, zegt Joke en begint zenuwachtig te lachen. Maar hij is weg, de diadeem. Machteld, hij is weg. Anderson wilde het met geloven. Wat wilde je dan met de diadeem?, vraagt de inspecteur op dezelfde toon. Aan de politie g^ven, antwoordt Joke gehoorzaam. Maar hoe kwam dat ding dan hier? Ze kijkt van Machteld naar de inspecteur en van hem weer naar Machteld. Zeg het maar, Joke. Ook Machtelds stem klinkt, alsof ze tegen Ingertje spreekt. Ikik moest hem verstoppen en ik wist niet waar. Toen dacht ik aan de schuilplaats. Heb je hem lang geleden verstopt?, gaat de inspecteur op dezelfde toon verder. Ja, Machteld paste op Ingertje. Ze begint weer te huilen. Nu kan ik niets meer goed maken; nu is hij weg. Kom, zegt de inspecteur. Niet hui len. De diadeem is niet weg; Machteld heeft hem immers gevonden? Heb je dan het briefje niet gelezen? Briefje?, vraagt Joke, en kijkt naar haar hand. Anderson heeft het afgenomen. Hij wilde mij doodschieten. Eensklaps dringt de hele situatie zich helder aan haar op. Oh, God, zegt ze, en begint wanhopig te huilen. Nu is het te laat. Murphay loopt heen en weer, zover de ruimte onder het schuine dak het toelaat. Hij heeft een sigaret opgestoken, dwingt zich, kalm naar Michels vertalingen te luisteren. Luister nu eens, zegt de inspecteur. Fred bewondert zijn geduld. Het is helemaal niet te laat. Ik geloof, dat wij prachtig op tijd zijn. Maar je moet ons helpen. Vertel ons nu eens precies, hoe je hier bent gekomen en wat je wilde doen. ^Toke slikte een paar maal. Ik wildeik wilde de diadeem naar de politie brengen en alles vertellen. Ze zullen mij in de gevangenis stoppen en daai-om bracht ik Ingertje thuis. Vader vader weet alles. Ik.... schreef.... een brief. Joke's stem wordt bijna onhoorbaar. Het blonde hoofd zakt opzij. Het is niets, stelt de inspecteur Mach teld gerust. Ze is flauwgevallen. Inspecteur, klinkt nu dringend Freds stem. We moeten naar die bunker; ik ben er van overtuigd, dat we daar meer te weten zullen komen. U begrijpt,toch wel, dat die man nu niet meer in de buurt van dit huisje blijft rondlopen. En waar moet hij zo gauw anders heen. De havenpolitie is gewaarschuwd, overpeinst de inspecteur. Bij dit weer kiest geen mens zee. Ofschoon, je kunt nooit weten. Een kat in doodsnood maakt rare sprongen. Hij kijkt naar Machteld, die vergeefs probeert haar zuster bij te brengen. Waar staat die bunker precies? U bent bekend op het eiland?, vraagt hij haar. Ze knikt. Ja, onder de hoogste duintop van het eiland. Waar de zee-arm ophoudt, gaat u de duinen in, even voorbij de dennetakken- haag. Het zal vloed zijn om deze tijd, dus u moet de duinenkant houden. Langs het strand, zoals wij vanmiddag deden, is on mogelijk. Vanmiddag, denkt ze. Het lijkt wel een jaar geleden. Oké, knikt de inspecteur goedkeurend. Dan blijft u hier, om op uw zuster te pas sen. Ik laat twee mannen bij u achter. Mecteld?, vrgagt Murphay. Er zijn toch twee uitgangen. Wij gingen vanmiddag een andere weg terug, maar met de beste v/il van de wereld zou ik die in het donker niet kunnen terugvinden. Ja. Machteld ziet de inspecteur aan. Maar als u niet van het eiland bent, vindt u dat nooit. Wacht even. De inspecteur springt op, roept door 't luik van de zolder: Briezé! Even later verschijnt het hoofd van een marechaussée in de trapopening. Hij is een Zeeuw, legt de inspecteur uit. Briezé, ken je Walcheren? Zo om en nabij, is het bescheiden ant woord. De Vronen?, vraagt Machteld. Ja, daar ben ik wel eens geweest. De Vronen af, recht door, bij normaal weer ongeveer vijfentwintig minuten lopen. Nu zult u er wel iets langer over doen. Nog voor het kanaal rechtsaf, de duinen in. U ziet dan vanzelf de hoogste duinen. Daar is het. De marechaussée knikt. Oké, zegt Fred, als Michel Machtelds woorden heeft vertaald. Twee marechaussées blijven in het huis je en bij de auto's achter. De inspecteur gaat met Fred en Michel achter Briezé aan. Vier andere marechaussées vormen de achterhoede. Machteld krijgt verlof een paar dekens te halen, om Joke toe te dekken. Tegelijk krijgt haar practische geest weer de over hand. Er is thee en een primus beneden. Ik mag toch wel wat thee zetten? De inspecteur geeft toestemming. Die bezigheden zullen haar afleiding bezorgen; het kan wel een uur of drie duren voor ze terug zijn. Als alles meeloopt, tenminste. Machtelds ogen gaan naar Michel, die haar nog altijd geen blik waardig keurt. Ze weet best, hoe gevaarlijk deze tocht is, maar ze durft hem geen succes toewensen. Als de mannen vertrokken zijn, valt er plotseling een leegte in het huisje. Van beneden klinken stappen van de mare chaussée, die in de kamer op en neer wan delt. Soms slaat de buitendeur, dat is de ander, die van tijd tot tijd de auto's inspec teert. Nog altijd loeit de storm over het eiland, giert met naargeestig geluid om het kleine huis. Af en toe kijkt ze naar Joke, wier be wusteloosheid in een onrustige slaap is overgegaan. Met alle dekens, die er in huis te vinden zijn, heeft Machteld haar toege dekt. Meer kan ze niet doen voorlopig. Af en toe glijdt ze langs het ladder tje naar de keuken, waar het water op de primus staat voor thee. De keu ken is de enige plek, waar het een beetje uit te houden is. De rest van het huisje is kil en koud. Als het water kookt, schenkt ze de emaille theepot vol, net als die middag. Weer peinst ze, hoe lang dit alweer ge leden is. Evenals het bezoek aan haar ouderlijk huis. Vader, denkt Machteld, en ze herin nert zich Joke's laatste woorden. Vader weet alles. Joke schreef een brief. Wanneer schreef ze die dan? Stuurde ze hem over de post? In dat geval weet hij nu nog niets; de post komt niet voor half negen. Of liet ze een brief achter; ze is im mers thuis geweest om Ingertje te brengen? Ze zou het Joke graag willen vragen, maar ze durft niet. Ze geeft bovendien toch geen antwoord. Wel praat ze nu en dan in haar slaap; korte, onsamenhangende klanken. Joke's gezicht gloeit. Ze moet koorts hebben. Nooit in haar leven zal Machteld deze nacht vergeten, deze koude, stormachtige nacht in een ontredderd buitenhuis met. een zieke. Met duizenden gedachten, die door haar hoofd stormen, als kleine, willoze stukjes papier door de wind voortbewogen. Met een knagend verdriet om Michel, om het onuitgesprokene dat tussen haar en Michel staat; om de vriendschap, die zij, nog altijd, verspeeld meent te hebben. Ze is blij, dat ze iets te doen heeft. Het wachten is ondraaglijk. Om de hoek van de keukendeur roept ze de marechaussée, en biedt hem een kop thee aan. Het wordt dankbaar geaccepteerd. Daar doe je goed an, juffrouw, zegt haar bewaker, een Brabander, en roept zijn collega. Wordt vervolgdj), 2

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6