Straaljager voert perfecte buiklanding uit Eervol ontslag geneesheer-directeur van Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort Voor verhuizingen of verpakkingen F. Damiaans en Zn De waternood op Texel AVRO-actiecomité eist ledenvergadering De radio geeft Donderdag PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Roerganger van houtschip verdronken Lading van gezonken rijnaak „Maria" gelicht A Wervel stormen WOENSDAG 23 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 PROVINCIALE STATEN Cfaïezze RUWDEN 1 1"de graaf Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Felle brand bij Goudse zakkenhandel Kerkelijk Nieuws Brand onder verdachte omstandigheden Opdrachtgever, die niet afnam, gepakt Ga dan naar: Gesproken groeten voor alle militairen overzee Piloot C. Groenendijk zvederom ongedeerd Goud- en deviezenvoorraad wederom gestegen Serie diefstallen bij Van Gend en Loos berecht Paus vraagt medezeggenschap voor arbeiders Frans eskader bezoekt Rotterdam Deens schip gekapseisd Dodelijke val bij ramen zemen c&ocii ia liet zo .y Na een besloten vergadering, die vier uur duurde, en een korte discussie in openbare vergadering, besloten de Provinciale Staten van Noordholland Dinsdagmiddag aan de arts P. van der Esch op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als eerste geneesheer directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, onder toekenning van zodanige uitkeringen als hij volgens de wachtgeldregeling die in dit geval niet op hem van toepassing is zou hebben ontvangen. De heer Van dar Esch had ontslag gevraagd omdat hij zich niet kon verenigen met de reeds door Gedeputeerde Staten als proef ingevoerde meerhoofdige leiding der provinciale ziekenhuizen en de aanstelling van de vroegere geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Santpoort, prof. dr. G. Kraus, ais medisch adviseur. Na de besloten vergadering verklaarde de heer Gortzak (C.P.N.) dat zijn frac tie geen verantwoordelijkheid kon dragen voor de gang van zaken ten aanzien van de ziekenhuizen, omdat zij zijns inziens op ondemocratische gronden niet in de commissie van bestuur zijn vertegenwoor digd. De heer Gortzak was voorstander van een directorium als dit een verbetering zou betekenen. Hij vreesde echter dat dit di rectorium niet zozeer was ingesteld ter verbetering der medische verzorging, maar dat versobering het doel was. Mr. De Roos (P.v.d.A.) achtte het een bezwaar dat de commissie van bestuur haar standpunt in deze kwestie niet heeft be paald. Onder het maken van voorbehoud ten aanzien van de toekomstige regeling wilde hij meegaan met de proefneming in zake een meerhoofdige leiding der zieken huizen. Hij stelde voor aan de heer Van der Esch geen wachtgeld toe te kennen, maar hem om formele redenen uitkeringen te verlenen gelijk aan het bedrag dat hij zou hebben gekregen als de wachtgeld regeling in dit geval op hem van toepas sing zou zijn geweest. Gedeputeerde Bouwman nam dit voorstel van mr. Roos over. Gedeputeerde Prakken zei dat de proefneming nog in de commissie van bestuur zal worden be sproken. Daarna zullen eventueel voorstel len aan de Staten worden gedaan over in voering van een definitieve regeling. Woningbouw De Staten besloten voorts op voorstel van Gedeputeerde Staten 1.045.000 beschik baar te stellen voor de bouw van 72 wo ningen in Santpoort om te voorzien in het tekort aan woonruimte voor personeel der provinciale bedrijven. Voor deze woning bouw is een rijksbijdrage van 295.000 te verwachten. Waternood Tenslotte zijn de moeilijkheden ter sprake gekomen die de Texelaren in deze droogte-periode door het ontbreken van een waterleiding op dit eiland ondervinden. Mevrouw T e e b o o mV an West (C.P. N-), die hierover vragen aan Gedeputeerde Staten stelde, schetste de gevaren die er voor de gezondheid der bevolking dreigen te ontstaan, als de provincie niet ingrijpt. Een zuivelfabriek, die het water uit de bodem oppompt, moet het gehele eiland voorzien. De bewoners moeten echter de transportkosten betalen welke 7 8 per duizend liter bedragen, hetgeen voor velen ondoenlijk is. Situatie ernstig Gedeputeerde Prakken erkende in zijn antwoord dat de situatie op Texel in derdaad ernstig is, maar dat men toch moeilijk van het provinciaal bestuur kan verwachten, dat het de in dit geval na delige gevolgen der weersomstandigheden voor zijn rekening zal nemen. Mede wegens het belangrijke vreemdelingenverkeer heeft het gemeentebestuur van Texel in 1950 aan het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoor ziening opgedragen rapport uit te brengen over de economische en technische moge lijkheden van een drinkwatervoorziening op het eiland. Thans, na twee jaar, is dit rapport nog steeds niet uitgebracht. Het technische gedeelte is, naar Gedeputeerden bij informatie hadden vernomen, de vol gende maand te verwachten. Gedeputeerde Staten billen zich intussen beraden over hetgeen gedaan kan worden om de thans bestaande situatie op Texel te verbeteren, zonder daarbij de autonomie van de ge meente aan te tasten. ADVERTENTIE KlEVftlPARKWEG 3" HAARLEM J Model No. 1: Kruisframe J 176.50 Het comité van actie voor de belangen van Avro-leden heeft de eis gesteld, dat de Avro op korte termijn een buitenge wone algemene ledenvergadering in het centrum van het land zal houden, waarin alle leden recht van toegang, spreken en stemmen krijgen, opdat de leden gelegen heid hebben zich uit te spreken over het beleid van het algemeen bestuur van de Avro. Tevens heeft het comité de eis ge steld zijn standpunt voor de Avro-micro- foon te mogen uiteenzetten. De voorzitter van de Avro heeft geant- woord dat hij eerst overleg moest plegen met de andere leden van het dagelijks bestuur. Hij bood een bespreking aan met het volledige dagelijks bestuur van de Avro. Het comité heeft die aanbieding aanvaard. Deze tweede bespreking zal op Dinsdag 29 Juli te Hilversum worden gehouden. ADVERTENTIE Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Orkest. 11.45 Causerie. 12.00 Strijk orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Medede lingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 13.30 Orkest. 14.00 Hoorspel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Amateurs. 16.55 Concert. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending 18.00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 Lichte muziek. 19.15 Brief uit Londen. 19.20 Concert. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest. 21.05 Koor. 21.35 Lichte muziek. 22.15 Olympische Spelen. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang. 14.00 Orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Banjo orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Koorzang. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levens vragen. 19.20 Bariton en orgel. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.10 Marinierskapel. 20.50 Reportage. 21.10 Platen. 21.55 Buiten lands overzicht. 22.15 Twee piano's. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Or kest. 15.15 Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Platen. 20.00 Alleen voor mannen. 20.20 Verzoekprogram ma. 21.00 Sport. 21.15 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Altviool en piano. 22.5523.00 Nieuws. Dinsdagmiddag tegen een uur is door onbekende oorzaak een felle brand uitge broken op de opslagzolder van de firma J. G. de Jong en Zonen aan de Verlorenkost te Gouda. In het gebouw lagen zevenhon derdduizend jute zakken, waarvan 80°/o nieuw was. Geweldige steekvlammen scho ten over de straat en schroeiden de verf van de huizen aan de overzijde, die er 15 meier vandaan stonden. In het pand ston den 45 machines voor het naaien en stop pen van zakken, die ernstig werden be schadigd. De totale schade wordt geraamd op een half millioen gulden. De firma is verzekerd op beurspolis. De gemeente brandweer van Gouda, die onmiddellijk arriveerde, was om half vier het vuur meester. POST VOOR KOREA-DETACHEMENT Post voor militairen van het aanvullings detachement dat op 21 Juli uit Bremer haven naar Korea is vertrokken, dient op uiterlijk 24 en 30 Juli en 3 Augustus in Nederland ter post te worden bezorgd. Het adres dient als volgt te luiden: rang, naam, voornamen, legernummer, aanvul lingsdetachement N.D.V.N. op uitreis Am sterdam, Schiphol, militair. De naam van het schip en van de tus senhaven mogen dus niet worden vermeld. Ned, Ilerv. kerk Aangenomen naar Tiel (3e pred.pl.) H. van 't Hof, voorganger Evangelisatie al daar. Aangenomen naar Zwolle (vac. C. D. van Noppen) L. A. Snijders, pred. in alg. dienst met standplaats Schattenberg (Hooghalen). Beroepbaarstelling. De heer G. J. v. d. Heide, nr. 63 te O. L. Vrouwenparochie, stelt zich beroepbaar. Benoemd tot luchtmachtpredikant W. C. J. Jacobs, vicaris te Driel. Geref. kerken Aangenomen naar Zonnemaire, (Z.) A. Nagelkerke, cand. te Wolphaartsdijk, die bedankte voor Anna Jacobapolder, Emmer Compascuum, Woubrugge en voor Zuili- chem. Aangenomen naar St. Anna Parochie, A. G. Kornet te Castricum. Bedankt voor Westeremden en voor Vleuten de Meern, A. Nagelkerke, cand. te Wolphaartsdijk. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Sliedrecht, H. D. van Herksen te Onnen. Chr. Geref. kerken Tweetal te 's-Gravenzande, P. N. Rib- bers, cand. te Apeldoorn en M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen. Beroepen te Gorinchem, M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen. Tweetal te Ulrum, P. N. Ribbers, cand. te Apeldoorn en M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen, waarvan eerstgenoemde be roepen is. Beroepen te Wildervanck, M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen. Maandagnacht is in de vroege uren brand uitgebroken in een eenzaam gelegen boer derij onder het gehucht Kronenberg in de Peel. De brand werd ontdekt door de ruim 70-jarige vrouw Verrijt, die met haar iets oudere broer de hoeve bewoont. Vrij spoe dig nadien arriveerde de motorbrandspuit van de Sevenumse brandweer, die het blussingswerk van enige omwonenden overnam. Zij slaagde er in het woonhuis te behouden terwijl dank zij de betonnen zol dervloeren van de stallen alleen het dak en het zich daaronder bevindende hooi verbrandden. Het had de aandacht gelrokken, dat een zekere H. P. een der eersten was, die bij de brand hulp verleende, omdat hij niet in de buurt woonachtig is en onlangs bij een boerderij brand te Horst ook al hulpvaardig de inboedel naar buiten had gesleept. Op het vermoeden van brandstichting werd P. door de politie aangehouden, maai bij diens aanhouding verzette deze zich zo hevig, dat men slechts met een overmacht en na grote inspanning er in slaagde hem de boeien aan te leggen. Bij onderzoek bleek hij in bezit te zijn van een aan de oude heer V. toebehorende portemonnaie, zodat het vermoeden van roof met brand stichting rees. Ofschoon de ongeveer 25-jarige jonge man hardnekkig blijft ontkennen wordt onderzocht of hij zich ook te Horst aan brandstichting schuldig heeft gemaakt. In de Noordelijke provinciën heeft de laatste maanden een geheimzinnig persoon geopereerd, die telefonisch aan tal van zakenmensen allerlei gefingeerde opdrach ten verstrekte. In het bijzonder hadden hotel- en caféhouders zijn belangstelling en zo heeft hij onder meer een groot aantal diners besteld voor gezelschappen, die nooit kwamen opdagen en grote hoeveelheden banketbakkersartikelen, waarbij de bestel ler verder niets van zich liet horen. In den re^el noemde hij als de vereniging, die kon worden verwacht, de bromfietsenclub uit Assen. Voorts heeft hij bij een fabrikant van zonneschermen vier ameublementen besteld, alsmede 27 zonneschermen voor een groot gebouw, doch ook deze bestelling kon natuurlijk niet worden uitgevoerd. Ge durende de laatste dagen had de man de gewoonte bestellingen per briefkaart te annuleren en dat heeft geleid tot zijn ont dekking. In- Midlaren vertoefde een persoon, die nogal zonderling deed, waardoor de politie argwaan kreeg. Het lukte de politie zijn handschrift te pakken te krijgen en toen dat met het schrift van de briefkaarten werd vergeleken, bleek er zeer veel over eenkomst te bestaan. Direct werd de per soon te Midlaren aan de tand gevoel^. Hij deed niet geheimzinnig; hij bekende vlot, doch kon geen reden opgeven, waarom hij de verschillende bestellingen had gedaan. ADVERTENTIE Neemt eens een goede raad van mU aan neemt U een goed adres. Zijlvest 41, Haarlem Tel. 12456 14155 - 11141 Het nationaal thuisfront, de stichting Fomiba, zal dezer dagen in samenwerking met de afdeling ontwikkeling, sport en ontspanning van het ministerie van Marine een actie beginnen, die ten doel heeft alle Nederlandse militairen in West-Indië, Nieuw-Guinea en Korea een gesproken groet uit Nederland te bezorgen. Om dit mogelijk te maken zal men in de komende weken verscheidene plaatsen in ons land bezoeken. Familieleden of verloofden van de militairen overzee kunnen dan een groet uitspreken, die op de band wordt opgeno men. De bandjes worden per luchtpost naar de militairen gezonden. Zij kunnen de groeten beluisteren met de apparaten welke door Fomiba zijn geschonken. Op hun beurt zullen zij weer een groet naar Nederland kunnen zenden. Reserve-sergeant vlieger C. Groenendijk uit 's-Gravenliage, die nog geen twee weken geleden ternauwernood het leven er af bracht bij een vliegtuigbotsing boven Baarn door per uitschietbare stoel zijn Gloster Meteor straaljager te verlaten, is Dinsdagmiddag weer aan de dood ontsnapt. Toen hij tegen half vijf wilde landen 'met een Gloster Meteor op de vliegbasis Soes- terberg, bleek het landingsgestel van het toestel niet goed te functionneren. Met grote tegenwoordigheid van geest wierp Groenendijk midden op het vliegveld een der reservetanks af om brand te voor komen. Na een grote boog beschreven te hebben, voerde Groenendijk met het toe stel een perfecte buiklanding uit op de noodlandingsbaan. Ademloos hebben hon- Niet alleen de netto deviezenreserve, ook de goudvoorraad van de Nederlandse Bank heeft in de afgelopen week, blijkens de ver korte balans, een stijging ondergaan. Eerst genoemde liep op van 1536 tot 1608 mil lioen gulden en laatstgenoemde van 1303 tot 1325 millioen. Hiermede hebben goud en deviezen samen een avans geboekt van niet minder dan 94 millioen en een record bereikt van 2933 millioen gulden. Sinds medio Mei was de hoeveelheid goud onver anderd gebleven. Men acht het niet uitge sloten, dat de opmerkelijke sprongen in de deviezenvoorraad van de laatste weken verband houden met de buitenlandse aan delen Koninklijke Olie ter beurze van Am sterdam. Negen verdachten hebben Dinsdag ver antwoording moeten afleggen voor de Am sterdamse rechtbank van een groot aantal diefstallen, gepleegd in het tweede halfjaar van 1951 bij de transpoi-tonderneming Van Gend en Loos in Amsterdam. Uit de loodsen van de ATO verdwenen in die tijd vele pakken sigaretten, sigaren, textielgoederen van velerlei aard, zeemleren en een rol tapijt. Deze goederen werden 's nachts in trans- pox-tauto's geladen en door bepaalde chauf feurs vervoerd naar bekende adressen van helers in Amsterdam. Het totaal bedrag van de gestolen goederen over een periode van Augustus tot December 1951 bedroeg volgens de president ruim 22.000. Uit het oogpunt van generale preventie vroeg de officier „zware straffen voor deze meer dan ergerlijke diefstallen, gepleegd door mensen die vertrouwensposities in namen bij een semi-overheidsinstelling" Hij hield rekening met de uitgebrachte reclasserings-rapporten en met het feit, dat alle verdachten voor zover zij in dienst van de ATO waren, hun ontslag hadden ge kregen. De straffen varieerden van 10 maanden tot anderhalf jaar gevangenisstraf en gëld- boeten van 40 en 50. De rechtbank zal Augustus vonnis wijzen. (Reuter). In een brief aan de Katho lieke conferentie over sociale vraagstuk ken, die Dinsdag in Dijon (Frankrijk) is begonnen heeft Paus Pius XII de leer van de Katholieke kerk op het punt van de verdeling van bezit geschetst. De Paus verklaarde, dat de arbeiders „een recht vaardig aandeel in de verantwoordelijk heid" bij het beheer van de nationale eco nomie gegeven dient te worden. Tevens wees hij op de noodzaak van paticulier eigendom voor de arbeiders met lage lo nen. De Paus schrijft verder dat „ook in de Christelijke vorm van een maatschappij, waarin het bezit beter is verdeeld, er altijd nog plaats zal zijn vo'or zelfverloochening en lijden - .het ontontkoombare doch vruchtbare erfdeel hier beneden hetgeen een materialistische levensopvatting of de illusie van een volmaakte rechtvaardigheid gedurende deze aardse pelgrimstocht tever geefs uit het menselijk lot tracht te ver wijderen". Hij voegt hieraan toe, dat „het, aangezien allen aan dezelfde tafel aanzitten, niet meer dan rechtvaardig is dat onder eer biediging van de functie en de verantwoor delijkheid van een ieder persoonlijk, ieders aandeel overeenstemt met zijn waardig heid als mens, en dat in het bijzonder dit aandeel een groter aantal mensen in staat zal stellen de door particulier bezit ver schafte onafhankelijkheid en veiligheid te verkrijgen, die hen en him gezin deel zal kunnen doen hebben aan de geestes- en cultuurgoederen tot het ontstaan waarvan de goederen der aarde voeren" c 96. Joris Goedbloed wilde zich liefst maar zo snel mogelijk verwijderen van de stil staande arrestanten-wagen, waarin de rampzalige Brigadier Balkebreier was op gesloten; maar Panda stribbelde nog tegen. „Neen", zei hij, „zó ga ik niet! Ik zal een schriftelijke verklaring achterlaten om de zaak duidelijk te maken! Dan zullen ze be grijpen dat ik ctf lijk heb met vluchten geef eens hier en hij trok Joris een stuk papier uil de zak en begon te schrij ven. „Ik vat niet goed, dat ge nog langer in deze naargeestige omtrek wenst te ver wijlen, makkertje", zei Joris lijdzaam, „maar wanneer het u gelukkig maakt wil ik u wel toestaan in een geschrift wat kortswijl te zoeken!" „Onzin!", snauwde Panda, en hij schreef: „Edele heren rech ters en politie-agenten! Ik vlucht, omdat ik onschuldig ben, zoals u zelf ook wel zult begrijpen wanneer u een beetje gekal meerd bent. Met hartelijke groeten, PAN DA." „Ziezo", sprak hij, terwijl hij dit geschrift ophing aan de auto, „nu zullen ze het toch wel gaan begrijpen, en nu ga ik maar" „Dat lijkt me zeer verstandig, baaske," sprak Joris gehaast, „tenzij ge er de voorkeur aan zoudt geven om uw belangwekkende verklaringen mondeling af te teggen"en hij wees naar de verte, waar daverend een pqar motor-agenten naderden. derden toeschouwers langs de weg en het personeel op het vliegveld toegezien. In een enorme stof- en rookwolk bleef het straalvliegtuig liggen. De mannen van de vliegveldbrandweer waren onmiddellijk ter plaatse. Groenendijk klom uit zijn ge havende toestel en zei „dat is de tweede keer". De Gloster Meteor is door midden gebroken. Juist dezer dagen is Groenendijk lid ge worden van de 30-jaar oude „Caterpiller Club". Van deze club wordt elke piloot op de gehele wereld lid, wanneer hij van een parachute of uitschietbare stoel heeft ge bruik gemaakt. Grote consternatie werd er Dinsdag om half twaalf bij de brug over de Spoorweg haven in Rotterdam verwekt, doordat plot seling een boot scheen om te slaan en de twee opvarenden te water geraakten. Het betrof hier een hoog met hout opgeladen zolderschuit van de N.V. Houthandel J. van Schijndel en Co. Ze werd door een sleepbootje de Spoorweghaven uitgetrok ken en zou juist de Koningshaven invaren, toen de schuit hevig begon te hellen en dreigde te kapseizen. Plotseling echter maakt de deklading zich los en gleed te water, de schipper, die er bovenop zat om aanwijzingen aan de roerganger te geven, meesleurend. Deze schipper, J. Zeilstra ge heten, had het geluk midden tussen het hout terecht te komen, waardoor hij zich drijvende kon houden. De roerganger ech ter, de 16-jarige D. Melissant uit de Twee bosstraat, gleed van het schip af in het water en kwam niet meer boven. Zijn lijk is later door de rivierpolitie geborgen. Zodra de zolderschuit haar deklading had verloren, richtte zij zich weer op, waar door voorkomen werd dat de ingang van de Spoorweghaven versperd werd. Inmid dels is men begonnen de verloren dek lading weer op te vissen. Na bijna 24 uur hard werken, is men er Dinsdagmiddag in geslaagd om de lading tarwe van de rijnaak „Maria", die onlangs op het IJselmeer zonk, te lossen. Maandagmiddag ging een viertal schepen de haven van Lemmer uit, waaronder een grote kolenlosser met een vermogen van 3 ton. Maandagmiddag begon de grijper onder water de tarwe te lossen. Dinsdagmorgen had men 450 ton tarwe uit de rijnaak gehaald. De twee geladen schepen gingen met deze tarwe naar Rot terdam, terwijl het bergingsvaartuig de kolenlosser Dinsdagmiddag naar Lemmer bracht. Vandaag hoopt men zo ver te komen, dat een hijskraan uit Amsterdam met het lichten van de „Maria" kan be ginnen. Van 3 tot en met 6 Augustus zal een es kader van de Franse marine, bestaande uit een torpedobootjager en drie mijnenvegers, een bezoek aan Rotterdam brengen. Het Deense schip „Portland" is Dinsdag in het Kattegat omgeslagen. Het had een bemanning van 21 koppen en 3 passagiers aan boord. Door een Duits schip zijn drie op varenden gered. Naar de overigen wordt door een aantal schepen nog gezocht. Men vreest dat 18 hunner, alsmede de drie vrouwelijke passagiers, zijn ver dronken. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het eiland Anholt in het Kattegat. De oorzaak is nog niet bekend. Vermoe delijk heeft de lading cement gewerkt. De „Portland", in 1951 gebouwd en 1105 ton groot, drijft met de kiel boven. Dinsdagochtend was de 67-jarige G. Tak- kenberg uit de Dirck Hoffstraat in Rotter dam aan het ramen zemen buiten het raam op de 2e étage waar hij woonde. Hij stond daarbij op een plank, die hij over een droogrek had gelegd. Het droogrek brak, met het gevolg dat de man op straat viel. Hij werd naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben goedgekeurd de vijftien procent verhoging van de provinciale subsidie van 3V4 cent per inwoner ten gunste van het Brabants orkest en een extra subsidie voor het genoemde orkest van 2% cent per inwo ner ten behoeve van de invoering van een verhoogde salarisschaal. Gezondheid. De secretaris-generaal van de Australische communistische partij, Sharkney, zal eind Juli om „gezond heidsredenen naar de Sovjet-Unie ver trekken. De secretaris van de partij, die dit bekendmaakte, verklaarde, dat Sharkney lijdt aan een hartkwaal. Asyl. Maandag hebben achttien leden van de Oost-Duitse volkspolitie de wijk ge nomen naar West-Duitsland. Dit is tot dusver het grootslff' aantal dat zich op een dag bij de West-Berlijnse politie heeft gemeld. Volgens de West-Duitse politie hebben sedert 1951 1500 Oost- Duitse politiemannen ,de wijk naar West-Berlijn genomen en politiek asyl gevraagd. Wapenen. In gezaghebbende kringen in Parijs is vernomen, dat Frankrijk en Engeland hebben besloten het embargo op wapenleveranties aan Spanje op te heffen. Deze opheffing zou echter be perkt zijn en geen betrekking hebben op wapens, die onontbeerlijk worden geacht voor de nationale verdediging. Bevrijd. Het „comité ter bevrijding van slachtoffers van totalitaire willekeur" verklaart, dat twee studenten en een scholier, die wegens het verbreiden van pamfletten veroordeeld waren tot tucht huisstraffen van vier tot zes jaar, in Leipzig (Sovjet-zóne) bevrijd en naar West-Berlijn overgebracht zijn. Reeds eerder waren de economen Karl Mende en Bergel bevrijd. Invoer. De Ierse regering heeft het in voerverbod voor uien, tomaten en kom kommers uit Nederland, dat 2 maanden geleden werd afgekondigd, ingetrokken. De invoer kan thans weer rechtstreeks of via Engeland onder licentie der rege ring geschieden. Bandieten. Volgens het Columbiaanse regeringsblad „El Siglo" hebben een heden van het leger in het gebied van de rivier de Cimitarra 35 bandieten ge dood, allen leden van de bende, die enige dagen geleden twintig Colum biaanse militairen heeft gedood. Het blad voegt hieraan toe, dat 32 bandieten, die zich aan de autoriteiten in het ge bied van de berg Libano hadden over gegeven, in vrijheid zijn gesteld, op grond van de amnestie, die de president van de republiek onlangs heeft afge kondigd.. Trieste vondst. Op het achterdek van het door brand geteisterde Noorse vracht schip „Black Gull" heeft men Dinsdag de verkoolde resten van drie van de vier vermiste leden van de bemanning ge vonden. Zoals gemeld werden 45 van de 49 opvarenden gered, toen Vrijdagavond bij de Amerikaanse Oostkust brand uit brak aan boord van het vaartuig. Trotest. De minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China heeft bij de leden van de Veiligheidsraad protest aangetekend tegen het feit, dat de regering van Peking de Geneefse conventie inzake de behandeling van krijgsgevangenen en het protocol be treffende het gebruik van bacteriologi sche wapens en gifgassen heeft onder schreven. Volgens de minister is de be krachtiging van deze overeenkomsten door de regering van nationalistisch China de enige wettige. Zelfbestuur. Het Huis van Afgevaardigden van Jamaica waarin de socialisten de meerderheid hebben, heeft met alge mene stemmen een motie van de oppo sitie aangenomen, die aandringt op zelf bestuur voor deze Britse kolonie. Het huis heeft een commissie benoemd voor de opstelling van een grondwet, die zo spoedig mogelijk aan de Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttleton, zal wor den toegezonden. Winst Te Reims is de 36-jarige wijn handelaar Rodolphe Berteaux gearres teerd, omdat zijn firma onder de naam „champagne" duizenden flessen, die voor een vijfde met champagne en voor de rest met goedkope witte wijn waren gevuld, heeft verkocht. Volgens de poli tie heeft de firma, die vooral aan Duits land leverde, de afgelopen jaren meer dan 100 millioen francs winst gemaakt. Kerk. Volgens te Vaticaanstad ontvangen berichten wil Mao tse Toeng de vier millioen Katholieken in China voor zijn regiem winnen door het oprichten van een „onafhankelijke" Katholieke kerk, waarvan de communisten bisschop Tsjou Tsji-Sjih van Nantsjang reeds tot Paus zouden hebben gekozen. Motorstoring. De Canadese luchtmacht heeft meegedeeld, dat vorige week te Greenwood in Nova Scotia vodden en metaalafval zijn aangetroffen in de mo toren van negen Lancaster bommenwer pers, nadat een van de toestellen wegens motorstoring gedwongen was geweest naar het vliegveld terug te keren. In de oficiële verklaring wordt het woord sabotage niet genoemd, maar aan de politie is opgedragen een diepgaand onderzoek in te stellen. LS van tijd tot tijd de streken rond de Caraïbische zee of grote gebieden in Oost-Azië door cyclonen worden geteis terd moet opnieuw het besef tot ons door dringen van welk een overweldigende kracht een dergelijk natuurgebeuren is. Gebouwen worden uit elkaar gerukt, bo men worden ontworteld en schepen slaan willoos op de rotsen te pletter in het tijds verloop van enkele minuten. De bezochte landstreek ziet er na afloop uit als een gebied, dat in een oorlog werd ver woest. Dit wordt begrijpelijk, wan neer men weet dat in tropische cyclonen windsnelheden van 250 km per uur kunnen optre- den en dat daarin windstoten voorkomen met snelheden van 450 km. per uur! Dit laatste is 2Vz maal zo sterk als de hevigste windstoot, die ooit in Nederland werd waargenomen, t.w. 194 km. per uur op Vlieland. In het algemeen noemt men cyclonen die luchtbewegingen, welke een voorna melijk horizontale draaiende beweging uit voeren, waarvan de draairichting met die van de aardrotatie overeenkomt. Tornado's behoren eveneens tot de cyclonen, maar hebben een meer plaatselijk karakter. Het pad van een tornado is ook scherp gemar keerd, zoals bijvoorbeeld destijds in Bor- culo het geval was. Men sprak toen ook van luchthoos, een uitstekende benaming, wijl hierdoor het bijkans explosieve ka rakter van dergelijke verschijnselen wordt gekenmerkt. De kern van een tornado be- staat immers vrijwel uit een luchtledig en wanneer deze kern over menselijke bouwwerken strijkt, worden deze door de luchtdruk in het gebouw als het ware uit elkaar geblazen. Merkwaardige voorvallen kunnen zich daarbij voordoen. Zo werden tijdens een tornado in Calcutta strohalmen in bomen en door houten r aamsponning en gedreven, als waren het ijzeren of stalen pennen die met mokers in het hout waren gejaagd. Bij die gelegenheid werd ook een bamboe stok door een aarden wal van 2 meter dikte ge dreven, welker opstaande kan ten nota bene met bakstenen ivaren bekleed! Wanneer dergelijke krachten in het spel zijn, behoeft het geen betoog, dat vaak vele mensenlevens verloren gaan. Driekwart eeuw geleden vielen er bij een dergelijke ramp in het toenmalige Brits-Indië meer dan 100.000 slachtoffers, en de na dien uit gebroken ziekten en epidemieën vergden eveneens een soortgelijk aantal levens. Dan mogen wij ons in Nederland geluk kig prijzen dat wij buiten de gordels liggen waar dergelijke krachten veelvuldig tot uitbarsting komen. Maar komaan, we wenden ons van deze rampen af en gaan een andere merkwaar digheid in de natuur bezien, t.w. vissen die grommende geluiden maken Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2