Opnieuw drie Amerikaanse successen bij Olympische athletiekwedstrijden Theo Saat ook voor de 200 m. uitgeschakeld haaiUw smaak Marjorie Jackson nu snelste op de honderd meter dames Wim van Duyl werd vierde in de Drakenklasse Russische dames superieur in gymnastiektournooi Het Hek van de Dam Fanny start op 80 meter horden ^STARS AND STRIPES" OMHOOG IN HELSINKI Puck Brouwer in halve finale uitgeschakeld Ook Engelsen winnen van Pakistan (2-1) In de hoofdstad uit J WOENSDAG 23 jy.LI 1952 3 Whitfield en Bailey naar Amsterdam? FANNY BLANKERS KON NIET STARTEN OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN Redelijke Nederlandse resultaten tijdens derde Zeildag Ezels Höchst onjuist Schaken Het internationaal tournooi in Zürich ADVERTENTIE De mogelijkheid is groot, dat de Olym pische kampioen 1948 en 1952 op de 800 meter, Malvin Whitfield (V.S.) zal starten op de revanchewedstrijden van Helsinki, die op 10 Augustus in het Olympisch stadion in Amsterdam worden gehouden. Op deze wedstrijden zou dan ook Mac Donald Bailey, de sprinter, starten. Door de Nederlandse organisatoren is het ver zoek om naar Amsterdam te komen voor beide athleten ingediend, maar de Ameri kaanse en Engelse bond hebben nog geen definitieve beslissing genomen. Wel is nu definitief overeengekomen, dat het Egyp tisch voetbalelftal op die dag tegen het Ne derlands elftal een wedstrijd zal spelen. ADVERTENTIE BETROUWBARE RADIO-REPARATIE H. J. MAERTENS NV. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Op rie nummers, de 800 meter, het discuswerpen en het polsstokhoogspringen, is het Dxns ag in het stadion van Helsinki tot een beslissing gekomen. En driemaal was het diC beslaff 1CRde op de gouden médaille met waarlijk fraaie prestaties. Whitfield T Olympisch kampioen in 1948 - won in 1 minuut 49,2 seconden de acht- *°1 e/dmeter; Iness s,in^crde de discus 55,03 meter en Richards haalde met de pols stok 4,55 meter. En de Nederlanders? Alleen Theo Saat moest Dinsdag tijdens de athletiekwedstrijden actief optreden. Nadat hij de eerste serie van de 200 meter op fraaie wijze had gewonnen, moest de Nederlander echter in de tweede ronde genoegen nemen met een derde plaats, waardoor hij op dit nummer werd uitgeschakeld. Malvin Whitfield, Olympisch kampioen 1948 op de 800 m. en Arthur Wint, winnaar van de zilveren médaille in Londen hadden zich ook ditmaal in de eindstrijd geplaatst. Wint nam gedurende de eerste ronde de leiding en eerst 250 m. voor de eindstreep kwam Whitfield uit derde positie naar voren, nam een voorsprong en on danks pogingen van Wint deze teniet te doen ging hij als eerste door de finish in dezelfde tijd, als hij in Londen had gemaakt, 1 min. 49.2 sec, in de tijd van zijn Olympisch record. Wint noteer de 1 min. 49.4 sec. en bleek na vier jaar 0.1 sec. minder nodig te hebben. Recordverbeteringen Voor het discuswerpen hadden zich ze ventien athleten in de finale geplaatst. Bij de eerste worp verbeterde de Amerikaan Iness het Olympisch record van Consolini met 52.78 m., daterend van Londen 1948, door de discus 53.47 m. ver te werpen. Zijn record was niet van lange duur, want met de tweede beurt van Consolini, bereikte de Italiaan een afstand van 53,78 m., doch ook dit record werd nog eenmaal verbeterd met de derde worp van Sam Iness tot 55.03 m. Consolini behaalde de zilveren médaille en Dillion (V.S.) de bronzen. De wereld recordhouder Gordien (V.S.) moest met 52.66 m. genoegen nemen met de vierde plaats. Langdurige strijd De finale polsstokhoogspringen duurde zeer lang. Om twee uur 's middags begon men en het nummer was eerst tegen acht uur 's avonds afgelopen. Het deed denken aan de strijd op de Olympische Spelen in Berlijn in 1936, toen tenslotte Meadows en Nishida tezamen waren overgebleven. Toen zegevierde Meadows met een sprong van 4.35 m. In Londen 1948 won Smith het nummer met 4.30 m. Doch Dinsdag waren er vier deelnemers die 4.40 m. bereikten. De Zweed Lundberg en de Rus Denisenko strandden beiden op 4.45, doch de twee Amerikanen Don Laz en Richaxxls (win naar van de bronzen médaille in 1948) kwamen er overheen en eveneens over de 4.50 m. Het overige programma van de dag was toen al afgewerkt, zodat een ieder zich con centreerde op de palen met een lat op 4.55 m. hoogte. Don Laz faalde driemaal, doch Richards presteerde het met de derde sprong op schitterende wijze over de lat té springen. Een ovatie werd zijn deel. De Olympisch kampioen trachtte nog tot drie maal toe 4.60 meter te springen, doch door een slordige concentratie lukte dit niet. Saat uitgeschakeld Onze landgenoot Saat kwam Dinsdag uit op de 200 m. In de eerste serie startte hij uitstekend en wist zijn tegenstanders te verslaan. Hij noteerde een tijd van 22 sec. In de tweede ronde lag onze landgenoot, die op de binnenbaan liep, tot 20 m. voor het einde op de tweede plaats, doch door een betere finish wist Pinto (India) nog juist tweede te worden. De heer Moerman, Chef d'Equipe van de Nederlandse athletiekploeg, had nog ge probeerd voor Saat een andere baan te ver krijgen. De zware Nederlandse athleet kan niet zo goed met de binnenbaan overweg en aangezien Pinto liever de binnenbaan zou willen hebben, gingen beiden naar de wedstrijdcommissie om ruiling voor te stel len. Maar de commissie wees, reglementair terecht, het verzoek af. Saat werd uitgere kend door Pinto uitgeschakeld Tot drie maal toe werd in de finale van het discuswerpen het Olympisch record verbeterd. De Amerikaan S. G. Iness kwam in zijn derde worp tot 55.03 m., waarmede dus het record van Consolini van 53.78 m. met 1.25 m. werd verbeterd. De tijd van Saat, 21.7 sec., was intussen zeer goed in dit milieu, hetgeen nog duide lijker blijkt uit het feit, dat enkele andere lopers met dezelfde tijd wèl in de halve finales terechtkwamen. Het snelst was de favoriet, de Amerikaan Stanfield, die 20,9 sec. noteerde. Van de 71 inschrijvers hadden zich 18 deelnemers te ruggetrokken, onder wie zich Rhoden en Mac Kenley bevonden. Deze athleten wil den zich sparen voor de 400 m. Rest ons nog te vermelden, dat de 5000 m. in drie series werd gelopen. De grote candidaten voor de titel, Gaston Reiff en Emil Zatopek wisten zich in de finale te plaatsen. De tweede serie werd gewonnen door de Duitse kampioen Herbert Schade, met een nieuwe Olympische recordtijd: 14 min. 15.4 seconden (oud record 14 min. 17.6 sec. van Gaston Reiff, gemaakt in Londen 1948). Vanochtend vroeg was dr. J. N. Hlngst, de coach van Nereus, onder wiens behan deling Fanny Blankers-Koen is gesteld, in het verpleegstershuis present om naar zijn patiente te kijken. Dank zij de medewerking van de direc trice had Fanny een afzonderlijke kamer gekregen, waarbij duidelijk is komen vast te staan, dat de Finse leidsters van het huis haar uiterste best hebben gedaan om onze landgenote zo goed mogelijk te ver zorgen. Toestemming Ondanks het feit, dat Fanny Blankers- Koen vrij slecht had geslapen bleek haar toestand dermate verbeterd te zijn, dat dr. Hingst toestemming kon geven, dat zij vanmiddag om 4 uur start in de serie 80 meter horden. Zij zelf was zeer verheugd over deze be slissing, want zij wilde niets liever dan on middellijk uit haar bed komen. De goede stemming was teruggekeerd en haar echt genoot Jan Blankers verklaarde, dat hij haar terugkomst op de sintalbaan met ver trouwen tegemoet zag. Groot was de teleurstelling in de kleine Nederlandse kolonie in Helsinki, toen het be richt kwam, dat Fanny Blankers-Koen zich wegens ziekte had teruggetrokken voor de halve finale van de 100 m. dames. Maar toen men de reden had gehoord ging algemeen deernis naar onze landgenote uit, en men gaf Jan Blankers, haar echtgenoot-coach, groot gelijk, dat hij haar geen toestemming had gegeven te starten. Reeds enkele dagen wist men, dat een steenpuist dreigde en zij daardoor opge zette lymphklieren had. De wijze, waarop Fanny Blankers gisteren in de series liep, deed al het ergste vrezen. Bovendien voel de zij de plicht haar Olympische titels te verdedigen zwaar op haar schouders rus ten. Men verwachtte te veel van haar en dit maakte haar nerveus en haar zelfver trouwen scheen haar in de steek te laten. Dus werd de eerste halve finale tussen vijf meisjes gelopen. De startblokken van Voor hun vertrek naar Helsinki hebben de Nederlandse veriegenwoordigers. die uit komen in het nummer Kanovaren, geoefend in het Spaarne in Haarlem. Van links naar rechts op de foto: Wim van der Kroft (K 1 1000 meter), mevrouw A. G. van den Anker-Doedens (K 1 500 meter), J. Bobeldijk (K 1 10.000 meter), C. Koch (K 2 1000 meter en K 2 10.000 meter) en J. Klingers (K 2 1000 meter en K 2 10.000 meter). Vanmiddag zijn ze per vliegtuig naar de Finse hoofdstad vertrokken. Fanny, die al op de binnenbaan waren ge plaatst, werden weggehaald en daardoor kwamen de duizenden toeschouwers in het stadion op de hoogte van haar pech. In deze halve finale zou onze landgenote haar Australische rivale Marjorie Jackson heb ben ontmoet, die zich overwegend de sterkste toonde en niet eens uitliep. Wereldrecord geëvenaard Dat was niet bepaald verstandig, want zij zou de kans hebben gehad het wereld record van 11.5 sec. van Helen Stephens en Fanny Blankers-Koen te verbeteren. Nu evenaarde zij het wereldrecord en te vens het Olympisch record. Vermeld moet worden, dat Fanny Blankers op de natio nale kampioenschappen op 29 Juni 1952 in Rotterdam reeds 10.4 sec. heeft genoteerd, doch deze tijd zal waarschijnlijk niet als wereldrecord worden erkend. In de tweede halve finale kwam onze landgenote Puck Brouwer uit. Helaas wil de ze iets te vroeg starten, zij herstelde zich terstond, maar startte teen te laat. Zij kon de door de start opgelopen achterstand niet meer inlopen en eindigde als vierde en werd dus voor de finale uitgeschakeld. Eindstrijd De eindstrijd, welke ging tussen drie Australische meisjes, een Amerikaanse, een Zuid-Afrikaanse en een Europese ver tegenwoordigster, viel tegen. Weliswaar toonde ook nu Marjorie Jackson zich ver reweg de sterkste, doch haar lopen had iets krampachtigs. Zij miste daardoor de kans het wereldrecord te verbeteren, doch maakte dezelfde tijd als in de halve finale, 11.5 sec. Toch was het een prestatie in de series tweemaal achtereen 11.6 sec te no teren en in de halve finale en de eind strijd beide malen 11.5 sec. Zij is een waardige opvolgster van Fanny Blankers- Koen als Olympische kampioene. In de 5,5 meter klasse had Wim de Vries Lentsch Dinsdag in Finland een slechte start, doordat hij uit moest wijken voor lijwaarts varende schepen, die hem over de startlijn drukten. Door onmiddellijk wenden en opnieuw starten kon hij een grotere achterstand voorkomen, doch zijn positie was toen hopeloos (15de). Na het tweede kruisrak was Zweden ver voor in reeds onbedreigde positie, gevolgd door Noorwegen, Zuid-Afrika en Portugal. Nederland was twaalfde. Deze drie winstplaatsen waren verkre gen door handig manoeuvreren bij de keerboei. Over stuurboord zeilende plaat ste hij zich tussen een viertal over bak boord zeilende schepen, waar juist vol doende ruimte tussen was om te wenden zonder gevaar voor aanvaring. Helaas wa ren de andere schepen te ver weg om nog te achterhalen, zodat de stand bij de finish nog ongewijzigd was. Uitslag: 1. Zweden, 2. Noorwegen, 3. Zuid-Afrika en op enige honderden meters Nederland als twaalfde. Van Duyl vierde Wim van Duyl in de Drakenklasse deed het beter. Hij wist zijn zwaarste concur rent, de Noor Thorvaldsen, over de start lijn te drukken, eveneens op volkomen correcte wijze, zodat de Noor te vroeg startte en teruggeroepen werd voor een nieuwe start. Na het tweede kruisrak lag Denemarken onbereikbaar ver voor, tweede was Ar gentinië, derde Zweden, vierde Australië en vijfde Nederland. Deze stand bleef tot de finish toe ongewijzigd, alleen de Aus traliër zakte af, zodat de Nederlander vier de werd. Er is echter een protest tegen Van Duyl ingediend door Zweden, zodat de uitspraak hierover afgewacht dient te worden. Om zich enigszins te sparen lieten Maas en Stutterheim zich met hun Star naar het startterrein slepen, om ter plaatse zeil te zetten. Het wilde daar helemaal niet vlot ten met het lopend want, zodat de zeilen niet strak genoeg stonden. Er werd dan ook niet voldoende snelheid en hoogte be reikt aan de wind, hetgeen in de zwaar bezette klasse een grote handicap beteken de. Ondanks een uitstekende start werden zij tenslotte negende. Amerika werd eer ste, gevolgd door Italië en Portugal. De Jong vijfde Hoewel een vijfde plaats uit achtentwin tig mededingers in de Finn-klasse lang niet slecht is, was De Jong toch niet te vreden. Hij kon zijn jol niet goed aan de wind krijgen en moest met minder hoogte sturen genoegen nemen. Was dit niet het geval geweest dan zou hij na zijn goede start zeker een nog betere plaats ingeno men hebben bij de finish. Bovendien werd hij kort na het begin gehinderd door de Engelsman Charles Currey, waarbij De Jong in een dwang positie kwam, die enkele plaatsen kostte op dat moment. Deze schade werd wel weer enigszins goed gemaakt, doch de kop lopers waren te snel voor hem. De Zweed Sarby stuurde een uitsteken de wedstrijd. Zijn jol liep hard en hoog, zodat hij kans zag zich van de twaalfde naar de vierde plaats op te werken. De einduitslag werd: 1. Denemarken, 2. Noor wegen, 3. Italië, 4. Zweden, 5. Nederland. De Nederlandse zeilers in Helsinki. De 41- jarige Koos de Jong in zijn Finnjol, waar mee hij reeds goede resultaten bereikte in Finland. In een aantrekkelijke en snelle wedstrijd heeft het hockey-elftal van Groot Brittan- nië de wedstrijd om de derde plaats tegen Pakistan met 2-1 gewonnen. De Britten hebben hard voor deze zege moeten vech ten. maar de bronzen medaille is ontegen zeggelijk terecht gekomen bij het elftal, dat er het meeste recht op had. Het korte schuifspel van Pakistan was een kolfje naar de hand van de stevige ên stickvaste achterhoede van Groot Brittan- nië en toen Pakistan van speelwijze ver anderde, was het te laat om nog een gelijk spel of meer uit het vuur te slepen. Het enthousiaste Britse aanvalsspel had meer succes. Nadat enkele strafcorners voor Groot Brittannië niets hadden opge leverd, kwam het eerste doelpunt uit een lange hoekslag. Een doelworsteling volgde, waaruit linksbinnen Conroy hard en hoog met de omgekeerde stick insloeg. Enkele minuten na rust werd het 2-9 uit een doorbraak van Fletcher. Een minuut voor het einde stond het hele elftal van Groot Brittannië stil van schrik, toen een hard schot uit een strafcorner door aan voerder Niaz hard tegen de kruising van paal en lat werd geschoten. Verder kwam Pakistan echter niet. Het mag na de eerste dag van het dames - gymnastiektournooi niet meer twijfelachtig worden genoemd, welk land met de gouden medailles in het tournooi zal gaan strijken. Niet alleen de Russische heren, doch ook de dames uit de Sovjet-Unie hebben zich verre superieur getoond. Wat deze gespier de Russische meisjes op de eerste dag in de verplichte nummers hebben laten zien, was bijna volmaakt. Overal zijn nu wel zo'n beetje de examens achter de rug. Aan het grote aantal nieuwe fietsen en polshorloges in het stadsbeeld kan men zien dat heel wat jongelieden het toch maar weer hebben klaargespeeld deze braaf geor ganiseerde pesterij glansrijk te over leven. Maar wat nu? Langs alle grach ten en wegen heeft de kille maatschap pij kantoren opgesteld om deze hope des vaderlands tegen vergoeding van wat men noemt een bescheiden aanvangs salaris achter staaistrakke of gepolitoer de bureaux rustig weg te moffelen. Zij zullen 's morgens hun boterham in een vetvrij papiertje wikkelen en die onder koffietijd nuttigen, zij zullen cijfers op tellen en brieven schrijven met de mees te' hoogachting, die door andere dames en heren aan dezelfde soort tafels ge lezen worden. Sommigen zullen als alles meezit px'omotie maken en verhuizen naar een betere buurt. Anderen zullen dit afgunstig en later met meer berus ting gadeslaan. Slechts weinigen zijn zo gelukkig om verder te mogen studeren in rechten of medicijnen, theologie of staathuishoud kunde. Ongeveer negenduizend jonge mannen en vrouwen zullen zich eerst daags aan Gemeentelijke of Vrije Uni versiteit te Amstex-dam laten inschrijven om hun studie te beginnen of te verlen gen. Nu is er kort geleden een brochure met een knalrood omslag verschenen, waarin een beschrijving wordt gegeven van wat in onze geiiefde hoofdstad voor studentenleven doorgaat. Rector magni ficus M. H. Bregstein raadt in een voor woord daarin de nieuwkomei-s aan ter- stond lid te worden van een gezellig heidsvereniging, niet alleen omdat zij dan de wrijving ontmoeten, die nood zakelijk is voor de vorming van denken en karakter, maar tevens om de onmis bare steun te vinden bij het hanteren van de ongekende vrijheid, die plotse ling in hun handen wordt gelegd: „De jonge mens kan slechts recht groeien temidden van zijn soortgenoten. Hij die zich afzondert, groeit scheef." Wij zullen op de tegenstrijdige eigen aardigheden van de onderscheidene stu dentenverenigingen nu maar niet nader ingaan. Wel willen wij even de aandacht vestigen op een grenadinekleurlg boeckske, dat in opdx-acht van de Illu- strissimus Senatus Studiosorum Am- stelodamensium ter gelegenheid van het 64ste lustrum der instelling voor hoger onderwijs is uitgegeven. Men vindt daarin niet alleen teksten en melodie van het Io Vivat en het aloude Gaudea- mus Igitur, maar ook die van Franse, Duitse en Engelse liederen, die zich ge makkelijk met het goede fatsoen laten rijmen. Er is slechts één uitzondering en wel het hier volgende Keverliedje: Klein, klein kevertje komt voorbij de kroeg, loopt zedig aan de overkant, al wuift en tikt ook ménig hand, het is nog veel te vroeg. Klein, klein kevertje komt nu 's avonds weer, ze heeft haar mooiste plunje aan, denkt voor een dame door te gaan en zoekt zich een meneer! Klein, klein kevertje iaat doe je in de kou! Al ben je nog zo'n aardig kind en word je nog zo vaak bemind, je ivordt toch nooit mevrouw. Wij zouden eigenlijk wel eens willen weten wat meneer de dichter van dit schoon product doet in de warmte,waar in hij zich koestert. Maar veel kan het ons niet schelen. Veel plezieriger vinden wij het lied van de Amsterdamse Stu denten Toneelvereniging, dat om aan vankelijk onverklaarbare redenen de volgende inhoud heeft, die wij met typo grafische vrijpostigheid maar als gewoon oroza laten afdrukken: Ezels zijn mijn grootste vondst sinds mammie mij verliet, Oostenrijkse gem- sen zijn zo dartel bij een vliet. Maar Loli, die jaagt maar op eland en jaguar of timmert een slot en dat is voor mij zo rot. Ezels zijn mijn grootste vondst sinds mammie mij verliet, Oostenrijkse gemsen zijn zo dartel bij een vliet". Ons enige bezwaar tegen de dichter lijke vorm geldt de jaguar, die er zo plompverloren bij staat en nergens iets mee te maken heeft. Maar overigens: dit is tenminste echt een lied voor een toneelvereniging. Niettemin moeten wij opmerken dat ook Tsjechische gemsen bijzonder dartel zijn. Dit voor de fijn proevers. Na het kennisnemen van het boven staande vers zal het u niet verwonderen dat deze A.S.T.V. meestal opvoeringen geeft van stukken die een avant-gardis- tisch karakter dragen. Deze hebben plaats in Hypokritex-ion in de Rpeter- straat, tot de opx-ichting van welk intiem theatertje men volgens het eerder geci teerde boekje de eerste stoot heeft ge geven. Vandaar die ezels natuurlijk, want die stoten in 't algemeen niet twee keer aan dezelfde steen, waardoor de bouw betrekkelijk snel kon opschieten. Het timmerwerk is tussen het jagen op elanden in vei-richt door Loli en wij kunnen dat echt zo rot niet vinden. Wij komen namelijk graag in Hypokritex-ion, vooral wanneer zoals vanavond het Utrechts Studentencabaret erin op- treedt. Want dat moet bijzonder aardig zijn. De Nedex-landse vertegenwoordigers van de Farbwerke Höchst hebben ens medegedeeld, dat nóch zij nóch hun Duitse firma ook maar iets te maken hebben met de tentoonstelling „De Mens", die in de Apollo-hal is gehouden. Zij begrepen wel, dat wij, evenals vele andex-en, vex-onderstelden, dat de ten toonstelling door Höchst was georgani seerd, omdat er een groot reclame- tableau van deze firma hing. De ten toonstelling is echter op touw gezet door een Belgische heer in samenwerking met het Deutsche Gesundheitsmuseum. Zij wilden er niets mee van doen heb ben, zeiden de vertegenwoordigers van Op 25 Juli beginnen Willy Walden en Piet Muyselaar in Carré een reeks voorstellingen van de nieuwe René Sleeswijkrevue „Jubeltonen"waarin zij ojider meer optreden als de dames Snip en Snap. Er werkt een Engelse balletgroep aan dit programma mee. Teresa en Luisillo blijven nog de hele week in de Stadsschouwburg met hun inmiddels radicaal gewijzigde programma van Spaanse en Mexi caanse dansen, waarin ook mede werking wordt verleend door de fa meuze guitarist Angel Iglesias en de flamencozangeres Maria Vivo. „De tante van Charley" met Hans Kaart en Sylvain Poons wordt avond aan avond in het Centraal Theater vertoond, „Het witte schaap van de familie" met Cor Ruys en zijn ensem ble in het Leidseplein Theater en „Hartendwaas" van Toon Hermans in de Kleine Komedie maar dat wist u allemaal al. Een Frans gemengd koor Les alouettes de Champagne zingt Vrijdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw onder leiding van Arsène Muzerelle oude Franse volks liederen, zowel devote als profane, benevens moderne werken van Ibert, Poulenc en anderen. Verlucht schrift" van Sandor Tor- day ivordt tot 1 Augustus in kunst handel Santee Landweer aan de Kei zersgracht tentoongesteld. In het Rijksmuseum vindt men de grote zomertentoonstelling „Drie eeuwen portret in Nederland", in het Stedelijk Museum de collectie Van Gogh en de exposities „Vals en echt" en „De duivel in de beeldende kunst" (tot eind September). Oude tekenin gen, onder andere van Rembrandt, Greuze en Avercamp zijn te zien bij Bemhard Houthakker aan het Rokin. Verder is er een zomertentoonstelling van werk van leden der maatschappij Arti et Amicitiae aan de gang. Höchst. Zij vonden de expositie óók niet mooi. BGEDA. De paardsprongen bijvoorbeeld, waar voor de acht dames tezamen 76.78 punten uit het maximum van 80 behaalden, zouden haar door de heren nauwelijks en misschien zelfs in het geheel niet zijn verbeterd. Op alle vier nummers vrije oefening, de evenwichtsbalk, oefening aan brug met ongelijke leggers en paardsprong be haalden zij gisteren ruimschoots het hoog ste totaal. Niettemin waren er telkens strubbelingen met de jury, want op ieder toestel en ook bij de verplichte vrije oefe ning gebeurde het wel één of twee keer, dat de Russische dames tegen een beslissing van de jux~y over de prestatie van een der meisjes een protest indienden. Een enkele maal boekten zij daarmee succes, de meeste keren werd het protest afgewezen. Bescheiden resultaten Lenie Gerrietsen behaalde de eerste dag, zoals verwacht werd, de beste resultaten. Maar een extra pluim verdient zeker de 21-jarige Nannie Simon, die na haar de meeste punten verwierf. De prestaties van onze dames waren overigens, vergeleken bij die van verschei dene andere landen, met name Zweden, Italië en bijna alle landen uit Centraal- en Oost-Europa, zeer bescheiden. De Hongaarse dames bijvoorbeeld (op een kleine uitzondering na, toen er voor een van.haar eenmaal 8.90 werd genoteerd) constant op ieder der vier nummers allen een waardering boven de 9. Daarbij zinken de prestaties van de Nederlandse dames, van wie alleen Dini Krul een paardsprong maakte, waarvoor ze 9.15 pnt. kreeg, wel in het niet. De totalen aan punten der Nederlandse dames op de eerste dag, behaald voor vier nummers van de negenkamp zijn: 1. Lenie Gerrietsen, 34.29 pnt.; 2. Nannie Usimon, 33.66 pnt.; 3. Dini KrulVan der Nolk van Gogh, 33.29 pnt.; 4. Annie Ros, 32.89 pnt.; 5. Toetie Selbach, 32.69 pnt.; 6. Jopie CoxLadru, 32.29 pnt.; 7. Tootje Selbach, 32.01 pnt.; 8. Co KampenTon- neman, 31.46 pnt. De uitslagen van de in de tiende x-onde van het internationaal schaaktournooi in Zürich gespeelde partijen luiden: Henneber- ger (Zwits.)—Udovcic (Zuid-Slavië) 0—1; Toran (Sp.)—Grob (Zwits.) 14Lob (Zwits.)Staehelin (Zwits.) 10; Euwe (Ned.)Szabados (It.) afgebr.; Ehrat (Zwits.) Crisovan (Zwits.) afgebr.; Canal (Peru)— Lundin (Zweden) afgebr.; Blau (Zwits.) Chx-istoffel (Zwits.) afgebr. DE BOKSWEDSTRIJD RUX—SCHAGEN. De wedstrijd om het halfzwaax-gewicht kampioenschap van Eux-opa, op 2-5 Juli in Berlijn, tussen Conny Rux (Duitsland) en Willy Schagen (Ned.) te houden, zal wox-den geleid door de Luxemburgse scheidsrechter Albert Nuss.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5