SCHOOLBOEKEN Kort en bondig Franse herbergen worden voor de toeristen gemoderniseerd Twee Haarlemse schilders maakten verre reizen Kinderverlamming Middenstandsexamens Paus doet beroep op de Russen Officier van Justitie laat drie getuigen aanhouden „Les logis de France" Bloemendaal Santpoort Zandvoort Amsterdamse Beurs DONDERDAG 24 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlijke Stand van Haarlem Bromfietsen verduisterd Man op gestolen fiets aangehouden Kunsthistorisch congres te Amsterdam geopend Vis en een stenen beeldje Duitse vonnissen in strafregisters Nieuwe commandant der Korea-vrijwilligers Geen Russische trawlerbouw op Nederlandse werven AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Bloembollen naar West-Duitsland Post voor thuisvarende Korea-militairen Concours van landelijke ruiters Zegening van auto's Meisie ontsprong de dans Vrij parkeren op nieuw terrein In de kunsthandel Leffelaar op de Grote Markt is gisteravond een tentoonstelling Van tekeningen en gouaches uit de Proven ce en Marokko door Jules Chapon en Poppe Damave geopend. Godfried Bomans intro duceerde de exposanten bij de talrijke be langstellenden en stelde hierbij voorop dat hij zich niet bevoegd achtte een critisch oordeel over de artistieke prestaties te ge ven. Hij ging bijna zover alle critiek als een overbodige toevoeging te kwalificeren en zou dit zelfs van ganser harte doen, ware het niet dat hij met de consequente doorvoering van dit principe zich zelf het brood uit de mond zou nemen. Hij bepaal de er zich dus toe om op een aan de wand bevestigde landkaart de routes aan te ge ven welke Chapon en Damave gevolgd had den om op de plaatsen hunner bestemming te geraken. Na een keuze uit de vele we derwaardigheden van Damave, die als kok aan boord van een kustvaarder zijn reis naar Casablanca had gemaakt, te hebben naverteld, trok Bomans de conclusie dat deze wijze van werken hem te verkiezen leek boven de toeristische manier waarop Chapon zijn reis maakte. Damave was in functie en bevond zich in een normale werkverhouding, waardoor volgens de in leider de beste positie tegenover het leven werd ingenomen. Poppe Damave en Jules Chapon zijn bei den Haarlemse schilders. Zij zijn alle twee dit jaar op reis geweest. De eerste ging met een kustvaarder naar Noord-Afrika, de tweede over land naar Zuid-Frankrijk. U kunt nog opmerken dat ze alle twee naar het Zuiden trokken, maar daarmede zijn dan ook alle overeenkomstigheden uitge put, althans wat hun artistieke visie be treft, welke men uit de gezamenlijke ex positie op de Grote Markt van de wanden kan aflezen. Ik wil er daarom volstrekt van afzien om welke vergelijking dan ook tussen deze twee exposanten te maken en beoordeel hieronder ieder met een afzon derlijk oordeel. Jules Chapon ik waardeer dit in hem trekt consequent de lijn door die in zijn laatste schilderijen al duidelijk te onder kennen was. De tekeningen die hij toont wil hij, geloof ik, niet zozeer beoordeeld zien als voldongen kunstwerken, maar lie ver als lineaire composities waaruit later, misschien veel later, als conclusie een schilderij zal ontstaan. Er is in Chapon en ook dit lijkt mij een gunstige conditie een zekere langzaamheid. Hij is niet zo spoedig gereed met zijn besluit en kiest pas na lang beraad. In het hier getoonde werk lijkt de schilder ons ook te vragen geduld te hebben en datgene af te wachten dat later, wanneer de al te felle impressies bezonken zijn, in zijn Haarlemse atelier is gaar gestoofd. Inmiddels laat Chapon ook wel positieve waarden zien, die zijn streven naar een concrete kleurstelling en compositie onder strepen. Poppe Damave mag zich verheugen in het bezit van een assimilatie-vermogen dat hem in staat stelt op een verbluffende wijze sfeer en karakter van een land en volk, zo verschillend aan het onze, in zich op te nemen en weer te geven. ADVERTENTIE De heer L. VAN DRIESTEN te W. wist door krachtig remmen te voorkomen, dat hij met zijn bromfiets onder een vrachtauto raakte, die zonder waarschuwing links af sloeg. Ik dank mijn leven aan mijn B E C K S O N REDDINGSNAAF, zei de heer van Dr. HAARLEM, 23 Juli 1952 ONDERTROUWD: 23 Juli J. L. van Stein en A. H. van Zonneveld; C. J. de Dood en A. H. A. M. Roozen; A. J. Mathot en G. J. Th. van Steijnen; A. V. Kaagman en M. M. Spierenburg; G. W. van der Veldt en M. C. van Geldorp; D. Vrugt en C. Bos; L. Hal- sema en J. M. Limbach; C. W. van Doorn en B. Gosen; A. de Raaf en F. F. Zwemmer; H. Ambagtsheer en G. J. Dekkers; M. Hoog- lugt en J. K. Krooder: E. B. J. Fenger en M. J. van Emmerik; H. G. van Loosbroek en J. M. Spanjaard; J. A. van Deventer en K. S. Timmermans; R. Marks en J. H. Helder; J. J. J. F. Willems en M. Tames; A. Groen en M. P. Claij; J. P. de Vries en L. Burmeister; H. J. Moors en C. H. van de Voort; J. W. A. Grippeling en D. Stokvis; R. P. A. Wijnoogst en E. Hijma; N. A. J. Jacob en Th. Ie Febre; F. Th. H. Veldhuizen en M. H. Smit. GEHUWD: 23 Juli. H. J. Roelofs en M. J. E. Stolvoort; G. Kruitbos en E. H. Groe- nendaal; G. H. Bekooij en M. J. Molenaar; A. Galama en M. M. van der Schuit; C. G. Braakhuis en E. S. M. de Graaff; R. J. Kuij- per en M. van der Meer; J. B. J. M. van Eeden en J. W. van der Vooren; W. F. Mozer en A. J. Dijkshoorn; J. M. van Berkelaar en M. J. Martens; D. Kruithof en M. J. Schuder; M. J. Halderman en M. Stam; L. G. van der Meij de Bie en M. D. Overdam; J. Zegel en W. Baardman. BEVALLEN van een zoon: 22 Juli, B. Krikke—Steggink; A. G. Haamtjes—van Beem; A. Koopmans—van Nes; G. G. M. van LeersumSteeman; R. HennisMetzelaar. BEVALLEN van een dochter: 22 Juli, C. H. van der Meijden—van Soelen; 23 Juli: A. Dijs—Luiten; A. H. M. de Bruin—Swart- jes; B. van der Horst—Spaansen. OVERLEDEN: 21 Juli, C. M. Houberg— Aben. 66 j„ Kamperlaan: C. H. Oudakker- van der Plas. 80 i., Voorhoutstraat; 22 Juli. W M. Bottema, 77 j., Hogerwoerdstraat; A. H. Baltes, 62 j., 2e Zuidpolderstraat; H. M. Luijken—Jutten, 84 j., Ripperdapark; J. Sluis, 64 j., Hazepaterslaan. Ofschoon ik zelf nimmer de Middelland se Zee ben overgestoken, bezit ik toch een bepaalde indruk van deze „andere" wereld. Rembrandt heeft veel Oosterlingen gety peerd in zijn tekeningen, hoewel hij nooit zó ver gereisd heeft, Marius Bauer was wel in die landen en nu is het zó dat wij onze voorstelling van deze vreemde gebieden voor een goed deel ontlenen aan de repor tages van deze twee kunstenaars. De schet sen uit Casablanca van Poppe Damave, die steeds door de Arabische wijken en niet door de Europees-Franse gebieden werd geboeid, geven de volledige bevestiging van deze voorstelling. Vooral daarom en om de uiterst gemakkelijke wijze, waarop deze sprookjeswereld wordt weergegeven, is men bereid zich direct gewonnen te ge ven. Het is echt Hollands nurksig, om even in de geest van Hildebrand te blijven om na deze erkenning nog bedenkingen te maken, maar het is nu eenmaal niét zon der zin dat Beets zijn onaangenaam mens in de Haarlemmerhout ten tonele bracht. Mijn bedenking is dan gericht tegen de te grote faciliteit van Damave, tegen zijn vir tuositeit die iets teveel tegemoet komt aan de algemene verwachtingen en daardoor de beminnelijke onzekerheid ontbeert, wel ke die andere Haarlemmer, Jac. van Looy, bezat een wankelmoedigheid die deze Prix de Rome-winnaar destijds dwong om uit Spanje en Marokko de meest vertwij felde brieven aan zijn vrienden in Holland te schrijven. OTTO B. DE KAT. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 De directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst te Haarlem, dr. W. B. Smit, deelt het volgen de mede: „Er schijnt een zekere mate van onrust te bestaan aangaande de kinderverlam ming te Haarlem. Naar aanleiding hiervan komt het mij nuttig voor het volgende mede te delen: Sinds begin Mei van dit jaar zijn in de gemeente Haarlem 9 gevallen van kinder verlamming vastgesteld; dit is meer dan gewoonlijk in de voorzomer het geval is. Evenwel is dit aantal geenszins onrust barend. Met name heeft het geen zin uit angst zweminrichtingen te vermijden, aangezien nog nooit waar is gemaakt, dat door ver blijf in een zweminrichting kinderverlam ming wordt verspreid. Men doe zijn werk en zijn sport als altijd; slechts overmatige inspanning, zoals wed strijden en lange marsen, kunnen worden afgeraden in een gebied waar de ziekte in ernstiger mate dan in Haarlem optreedt. Het is onverstandig de omstandigheden in Haarlem en omgeving te vergelijken met die in enkele andere gebieden van ons land, waar wèl van een echte epidemie sprake is en waar men dus uit voorzorg sommige maatregelen genomen heeft, die in Haarlem en omgeving niet nodig zijn." De Nijmeegse politie heeft als verdacht van verduistering aangehouden de twee Haarlemmers D. en B. Zij zouden in Haar lem op verschillende plaatsen zes bromfiet sen hebben gehuurd en deze daarna hebben verkocht. Zij werden aangehouden toen zij in Nijmegen een bromfiets trachtten te verkopen. Ook de vijf andere rijwielen werden door de recherche opgespoord en in beslag genomen. Beide mannen zijn door de Haarlemse politie overgenomen van de Nijmeegse en ingesloten. Een kwartier nadat de 51-jarige los- werkman H. G. R. uit Amsterdam uit een portiek aan de Grote Houtstraat een onaf gesloten damesrijwiel had meegenomen, werd de man door de Haarlemse recherche aangehouden. Hij was van plan met de fiets naar Amsterdam te rijden en werd onder Halfweg aangehouden. Minister prof. dr. F. J. Th. Rutten heeft gisteravond in het Concertgebouw te Am sterdam het zeventiende internationale Kunsthistorische Congres geopend. Aan het slot van zijn rede deelde hij mede, dat het de Koningin heeft behaagd de president van het comité, de Fransman Marcel Aubert, te benoemen tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. De minister prees zich gelukkig hiermede enigermate tot uitdrukking te kunnen brengen hoezeer de Nederlandse regering zijn eminente kwaliteiten waardeert. Vergelijkt men de toestand van heden met de toestand van 1898, toen eveneens te Amsterdam het eerste congres gehou den werd, dan vindt men op elk gebied een grote verandering, die zeker een verbete ring betekent, aldus de minister. In 1898 was professor Six, de voorzitter van dat eerste congres, de enige hoogleraar, die in Nederland kunstgeschiedenis doceerde. Se dertdien wordt dit vak te Utrecht en te Leiden, te Nijmegen en te Groningen ge doceerd. Voorts herinnerde spreker aan de grote veranderingen in onze musea, die door de laatste oorlog volledig ontredderd zijn. Het heeft grote inspanning gekost de nieuwe opstelling voor dit congres gereed te krijgen. De minister besloot met erop te wijzen hoeveel in Nederland gedurende de laatste halve eeuw is geschied voor het be houd van oude kunstwerken en gaf de ver zekering, dat de Nederlandse regering, ook in de tegenwoordige moeilijke omstandig heden, dit onderdeel der Nederlandse cul tuur niet zal verwaarlozen. In zijn toespraak dankte de heer Aubert voor de hem verleende onderscheiding. Hij droeg vervolgens zijn functie over aan prof. dr. A. W. Bijvanck, de president van het Nederlandse organisatiecomité, die tevens benoemd is tot voorzitter van dit congres. Een Volendammer vishandelaar maakte met zijn koopwaar gistermiddag een ronde door de binnenstad. Hij verbond aan deze tocht nog een tweede, namelijk een rond gang langs diverse café's. Zijn bakfiets liet hij daarbij steeds voor de deur staan. Dat heeft een onbekende belust gemaakt op vis, maar op vis niet alleen. In de loop van de middag kwam de Volendammer bij de politie aangifte doen van diefstal van deze merkwaardige combinatie: een mes, drie pond gerookte en drie pond verse paling, veertig bokkingen, vier pond gestoomde makreel, tien pond tarbot, een stenen beeldje, voorstellende een engeltje en vijf tien pond schol. Deze week wordt in Brinkmann het mon deling gedeelte van het achttiende midden standsexamen gehouden. Het aantal inge schreven candidaten voor dit examen was 548, waarvan er 29 bij het schriftelijk ge deelte niet op kwamen. Van de 519 ge- examineerden zijn er 336 tot het mondeling toegelaten. Maandag werden 97 candidaten geëxami neerd, waarvan 17 zijn afgewezen. Geslaagd zijn: J. P. van der Aar, G. Douma, A. van der Erf, G. de Jong, D. Koning, A. J. T. Plan ting, E. J. C. Roos, C. W. van Schaik, A. G. G. Albracht, K. Alma, C. A. Altena. R. Amama, W. J. M. Arons, S. A. M. van Baar- sen, C. E. van Bakel, B. P. van den Ban, J. N. Beelen, P. J. Beelen, E. J. Bel, J. M. A. Bemelman, P. C. Benjamins, H. Berkelaar. C. J. J. de Best. B. Bestenbreur, J. T. de Block, J. Bode, H. G. de Boer, A. W. Boerée, J. G. G. Boon, W. G. Boot, J. Braam, A. M. van den Broek, W. F. P. van den Broek, J. Broere, B. J. A. M. Brom, J. J. de Bruijn, A. Burghout, C. J. J. van Buuren, W. H. A. van Buuren, M. Bijster—Koetje, J. P. Castien, P. H. Damen, M. C. Dieben—van Eijck, C. J. Dörr, C. J. Douw, P. J. van Driel, A. M. W Driessen, A. P. J. van Dril, H. van Duin, J. J. van Duin, P. H. van Duin, H. W. Duijker, J. van Dijk, G. Dijkstra, J. van Eeken. H. F. J. van der Eeden: L. J. Eikelkof, C. Elen- baas—Dik, N. van Elferen, A. W. van Elk, A. E. A. van der Stoop Elserus, L. J. Ent hoven, L. van Esch, C. W. Feije. J. H. Flen- drie, A. Flesschedrager, M. H. de Fouw, A. J. M. Franssen, A. G. Geerts, J. H. van Gel dorp, H. J. Geurts, M. W. Glas, H. A. W. Goemans, H. Gokkes, A. Gort, C. de Graaf, L. G. de Graaff, J. Griekspoor, C. Griffioen, J. Griffioen. Dinsdag slaagden: J. G. van Grinsven, H. A. van der Groef, H. J. A. Groenendaal, M. H. A. Groot, A. F. J. de Groot, C. J. de Groot, E. H. H. Gulikers, A. F. L. Hackfoort. J. Hamstra, H. J. Handgraaf, J. Hartog, N. R. A. Heems, H. W. Heeremans, F. W. M. Heeren. G. M. Hetem, L. J. van der Heuvel- Karei, R. Heijne, A. P. Hilhorst, B. J. A. Hil- terrnan, J. Hoeksma. J. Hoekstra, K. Hoek stra, G. Hofman, H. F. Hollestelle, P. Hoogen- doorn, G. A. Hoogendijk, G. Hoogteiling, Th. van Hout, J. Houtkamp, E. M. Hovenier, A. J. Hulsebosch, C. M. Hurkmans, W. A. J. Huurman, J. F. Iddink. C. de Jager, T. L. de Jager, F. J. van der Jagt, H. van der Jagt, A. A. M. Jansen, W. P. Jansen, A. Jongbloed, A. C. Kelder, S. C. J. Kempkes, A. van Kes- sel, T. E. Kiewiet, J. Knock, A. Koek, L. J. Koelemij, L. M. Koene, J. L. H. Kok, P. Kok, C. J. Kokkelkoren, J. J. M. Kompier, H. J. Koning, T. Kooy, S. M. A. Koppe, A. S. Korstenbroek, C. J. M. Kortekaas, S. Kortz, E. F. C. Krams, F. Kroonstuiver, C. Kruijer, B. A. van de Kuilen, J. G. M. Kurvers, G. Kuijper. A. J. H. Kuijt, R. Lammerts, A. H. M. Leeflang, J. Leeridertse. Van de 89 geëxamineerden zijn er deze dag 20 afgewezen. Op vragen van het Eerste Kamerlid prof. Molenaar (V.V.D.) over het opnemen van vonnissen van Duitse rechters in Neder landse strafregisters heeft de minister van Justitie geantwoord, dat inderdaad in straf registers uitspraken zijn opgenomen, welke tijdens de bezetting zijn gedaan door des tijds hier te lande zetelende Duitse gerech telijke instanties. Deze uitspraken betroffen niet alleen verzetshandelingen, maar ook strafbare feiten die zonder enig verzetsmotief (niet zelden door Nederlanders in Duitse dienst) zijn gepleegd ten nadele van instellingen of onderdanen van de bezetter. Die uitspraken worden buiten beschou wing gelaten als na nauwgezet onderzoek is gebleken, dat het door een Duitse instan tie gewezen vonnis niet op verzetshande lingen of politieke delicten betrekking heeft. Hoewel van de vermelding in het straf register van de Duitse vonnissen uit de be zettingstijd redelijkerwijs geen nadeel voor de betrokkene is te duchten veeleer spreken zij te zijnen gunste moet de mi nister toegeven, dat het merendeel van deze vonnissen niet in het strafregister thuisbehoort. Hij heeft de desbetreffende autoriteiten opgedragen bij het geven van inlichtingen uit het strafregister de Duitse vonnissen niet te vermelden. Deze fraaie machine heeft een zeer merk waardig doel. Verborgen in zijn binnenste zit een kleine maar sterke motor, die na het omdraaien van een handle vier stevige borstels rond laat draaien. Wat al tientallen jaren met de hand moest gebeuren, ge schiedt zodoende nu ook machinaal: het afwassen van vuilnisemmers. De heer A. van der Mark, technicus in dienst van de gemeente Haarlem heeft het apparaat ont- ivorpen en geconstrueerd. Twee jaar lang besteedde hij er al zijn vrije tijd aan. Zijn schoonzoon, de heer A. van Waart, die de vuilnisemmers in Haarlem-Noord al veer tien jaar met de hand afwast, zal de machi- Als opvolger van de huidige commandant der Nederlandse vrijwilligers in Korea, luitenant-kolonel G. H. Christan, die aan de beurt van aflossing is, zal op 4 Augustus per vliegtuig naar Korea vertrekken kapi tein C. M. Schilperoord, die met ingang van 1 Augustus tijdelijk wordt bevorderd tot luitenant-kolonel. De nieuwe commandant is 37 jaar oud. Na zijn militaire opleiding te Breda werd hij in 1936 reserve-tweede luitenant der infanterie. In de bezettingstijd is hij door de Duitsers gearresteerd en in 1942 als krijgsgevangene naar een kamp overge bracht. Hieruit ontsnapte hij in 1944, trad bij de stoottroepen in het Zuiden des lands in dienst en meldde zich in 1945 als oor logsvrijwilliger voor de strijd tegen Japan. Als commandant van een bataljon oor logsvrijwilligers vertrok hij in 1946, in de rang van majoor, naar Indonesië, waar hij 4 jaar als troepenofficier diende, onder andere als commandant 3-7 R.I. en als troe pencommandant Noordkust Midden-Java. In 1950 repatrieerde hij in de tijdelijke rang van luitenant-kolonel. Hij werd comman dant van het schoolbataljon van de thans opgeheven kaderschool der infanterie te Weert. Naar aanleiding van een bericht in het Visserijblad, het Belgische nieuwsblad van de kust, dat melding maakt van een bestel ling van de Sovjet-Unie voor de bouw van vijf trawlers op Hollandse werven, verna men wij zowel van de zijde van het minis terie van Economische Zaken, als van de Scheepvaartinspectie en het directoraat Scheepsbouw, dat in geen enkel geval mo menteel opdrachten zijn gegeven aan Ne derlandse werven voor de bouw van traw lers. Categorisch werd zulks ten stelligste ontkend en men noemde dit Belgische be richt „volkomen uit de lucht gegrepen". Het is momenteel zelfs zo, dat er in Ne derland geen enkele trawler gebouwd of aanbesteed wordt, ook niet voor binnen landse rekening. (Van onze correspondent te Parijs) Nu de vacanties begonnen zijn en velen in Nederland misschien van plan zijn die in Frankrijk door te brengen, menen we er goed aan te doen nog eens de aandacht te vestigen op de nationale federatie der zo genaamde „Logis de France". Een „logis" is zo ongeveer het Franse equivalent van een Nederlandse toeristen- herberg en de genoemde vereniging, die in Parijs gevestigd is 18, Rue de l'Arcade, Paris (VIII) stelt zicht ten doel, die ge legenheden voor de trekkers toegankelijk te maken. Er zijn lijsten samengesteld, waarop bijna 600 van die „logis" zijn op genomen, gelegen in 53 verschillende Fran se departementen. Zij zijn in verschillende prijsklassen verdeeld. Als men zijn vacantie in een logis door brengt, is men er van verzekerd, tegen re delijke prijzen een goede verzorging te ge nieten, want de herbergiers hebben het zogenaamde „handvest" van de federatie ondertekend, waarin onder meer bepaald wordt, dat ze hun (gecontroleerde) prijzen niet met diverse toeslagen mogen verhogen. De prijzen zijn, zoals dat tegenwoordig heet, dus „alles inclusief". Ook verbinden de- hóteliers zich, hun prijzen voor minstens een jaar te handhaven. Voor de „kleine" toerist Na de oorlog is helaas wel gebleken, dat het Franse hotelwezen eigenlijk niet meer beantwoordde aan de eisen, welke door het moderne toerisme worden gesteld. Vele hotelletjes waren wat erg aan de primi tieve kant, anderen waren te luxueus en daar dus te duur voor de talrijke toeristen met wat smallere beurzen.' Waar het Franse toerisme zich steeds duidelijker ontwikkelde als een der voor naamste deviezenbronnen, had de regering zich natuurlijk ook met deze situatie in te laten en die belangstelling uitte zich in de opstelling van een modernisatie-plan, het plan-Monnet waarin ook aan het hotel wezen veel aandacht werd besteed. Jammer genoeg is het lange tijd bij plan nen gebleven, want door gebrek aan vol doende fondsen is het plan-Monnet, wat het hótehvezen betreft, vele jaren een dode ne volgende week in gebruik nemen. Twee mannen kunnen de reiniger bedienen. In het midden van de wagen, achter de chauf feursplaats zijn twee vaten opgesteld die tezamen 450 liter water kunnen bevatten. Een kleine compressor zet dit water onder een druk van één atmosfeer. Het spuit dus met flinke kracht in de vuilnisemmer, hetgeen samen met de dikke borstels een grondige reiniging garandeert. En als laat ste snufje voor de huisvrouwen: in het water wordt een scheutje parfum gedaan, zodat de schone emmer omgeven door een heerlijke geur in huis terugkeert. VATICAANSTAD (AFP) Thans is door het Vaticaan de inhoud gepubliceerd van een apostolische brief, die Paus Pius XII 7 Juli jongstleden, de feesten van de Heilige Cyrillus en Methodius, de „apostelen der Slavische volken", aan de volken van Rusland heeft gericht. In deze brief wordt verklaard, dat de verzoeken die tegen het einde van het Heilige jaar, na afkondiging van het dogma van Maria's tenhemelsop- neming, aan de Paus zijn gedaan om het Russische volk toe te wijden aan het „on bevlekt hart van Maria" hem ten zeerste hebben getroffen. De Paus heeft „nimmer afgelaten te bidden, dat aan de Russen tegelijk met stoffelijke voorspoed ook de vrijheid zou worden geschonken. Bescher ming van de menselijke waardigheid en de mogelijkheid om de ware godsdienst te leren kennen en openlijk aan God de hem toekomende eer te bewijzen." De Paus verklaart, dat hij „gezien de welbekende devotie van het Russische volk tot de Moeder Gods, alle volkeren van Rus land wil toewijden aan het onbevlekt hart van de Heilige Maagd." De Paus doet een beroep op het Russische volk, het communisme tot in de dood te weerstaan en zegt te weten, dat zeer velen „het Christelijk geloof in het binnenste heiligdom van hun geweten bewaren." De brief heeft een omvang van drieduizend woorden en is in het Latijn gesteld met vertalingen in andere talen. De inhoud er van is door radio-Vaticaan in het Russisch en andere Oost-Europese talen uitgezonden. Men verwacht dat ook getracht zal worden gedrukte copieën van de boodschap in Rus land binnen te smokkelen. ADVERTENTIE GARAGE P. C. HARTOG ZOON TURFMARKT 26 en 18 Telefoon 16066 Wij verhuren nu ook de nieuwste Morris Minor en Morris Oxford. Verder keuze uit Ford (Taunus - Prefect - Anglia), Vauxhall. D.K.W. enz. - Thans ook 6-pers. Pontiac BINNENLAND De 36-jarige mijnwerker W. Franssen uit Vaals, is in een Belgische mijn bij Luik door vallend gesteente getroffen en om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van één kind. Drie dames uit Den Haag zijn met een gehuurde auto in Rijswijk van een oprit van de Hoornbrug gereden. Zij werden niet ernstig gewond. De auto liep zware schade op. De gemeente Ede heeft een extra-con tingent toegewezen gekregen voor de bouw van 120 woningen, die bestemd zullen wor den voor militairen. Voor de financiering zal de Bank voor Nederlandse Gemeenten aan Ede een lening verstrekken van f 1.200.000. In de Staatscourant is gepubliceerd de beschikking vrijlating prijzen voor straat stenen en metselbakstenen, waardoor deze materialen niet meer gebonden zijn aan speciale prijsvoorschriften. Op 1 September zal het Christelijk Na tionaal Vakverbond een buitengewone alge mene vergadering houden ter behandeling en vaststelling van een nieuw sociaal politiek programma. Woensdagmiddag is op Texel ongeveer 2 ha. duinterrein verbrand. De brandweer van Den Hoorn wist met assistentie van een aantal mariniers van „De Mok" het vuur te blussen. HAARLEM EN OMGEVING Prof. dr. G. Ch. Aalders, rustend hoog leraar aan de Vrije Universiteit, wonende te Heemstede, ontving een uitnodiging tot het geven van gastcolleges in de oud-testamen- tische wetenschap aan de Gordon Divinity- school in Beverly Farms bij Boston in Mas- sachusets. Prof. Aalders heeft voor deze uit nodiging bedankt. Een zeer dramatische wending nam een ogenschijnlijk eenvoudige meineedzaak, die vanochtend werd behandeld voor de Haarlemse rechtbank. Gedurende de zit ting liet de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, drie getuigen aanhouden en in verzekering stellen, ver dacht van meineed. Tevens vroeg de offi cier onmiddellijke gevangenneming van de verdachte in de meineedzaak, de 37- jarige bankwerker S. van Z. uit IJmuiden. De verdediger van deze verdachte, mr. H. J. M. Tonino, wilde op de eigenlijke meineedzaak niet verder ingaan, verwach tende dat de zaak zou worden terugver wezen naar de rechter-commissaris. Ver- letter gebleven. Maar heel weinig nieuwe hotels werden bijgebouwd. Met de „logis de France" beoogde men in 1950 in die leemte te voorzien en wel in deze zin, dat het geld, dat de staat ter be schikking stelde, niet of nauwelijks meer zou worden aangewend voor de aanbouw van nieuwe hotels, maar vooral voor de modernisatie van bestaande herbergen. De situatie was namelijk zo, dat bij al het nijpende gebrek aan geschikte hotelkamers in Frankrijk, er niettemin talloze gelegen heden waren, die om verschillende rede nen als niet rendabel werden beschouwd, ofwel omdat die hotelletjes gelegen waren in streken, die bij de toeristen, vaak ten onrechte, niet zo in trek waren, ofwel omdat ze niet voldeden aan de eisen, die tegenwoordig ook door een toerist met ge ringe financiële middelen mogen worden gesteld. En op die hotelletjes richtte de federatie het oog. Neem het geval van een hotelier ergens in de Franse provincie, die zijn zaakje mo derniseren wil of uitbreiden. Hij richt zich tot de regionale of plaatselijke vertegen woordiger van de federatie het overkoepe lend orgaan van een zeventigtal vereni gingen op toeristisch gebied. Die vertegen woordiger vaardigt dan een architect af, die de mogelijkheden ter plaatse bestu deert en rapport uitbrengt bij het bureau van het plan-Monnet in Parijs. Als het be stek rendabel wordt bevonden, dan wordt van staatswege de helft der nodige gelden voor de verbouwing voorgeschoten onder zeer voordelige condities. De architect rapporteur houdt daarna toezicht op de werkzaamheden, waardoor de zekerheid wordt verschaft, dat de gelden verantwoord worden besteed en dat bij de verbouwing de nodige aesthetische normen in acht wor den genomen. Een der uitgangspunten is namelijk, dat de „logis" harmoniëren met het landelijke schoon en het karakter der omgeving. Als tegenprestatie van de her bergier wordt van hem vervolgens geëist dat hij het handvest onderschrijft en hand haaft. Van zijn kant profiteert hij dan ook nog van de propaganda, die vanwege de federatie in binnen- en buitenland wordt gevoerd. In de twee jaar, dat de federatie, aldus bemiddelend en organiserend, optreedt zijn er al ruim 10.000 kamers in zulke ber bergen gemoderniseerd, waarvoor 1200 millioen francs aan credieten werd voor geschoten. Men vertelde ons, dat ook uit Nederland dagelijks talrijke aanvragen binnen komen, deels van officiële instanties als de KLM, de ANWB en de Nederlandse Reisvereni- ging. Over belangstelling uit het buiten land, zei men, had men zeker niet te klagen, evenmin als van de medewerking van de kant der hoteliers. En zo vervult dus de „Federatie der Franse herbergen" uit muntend haar voorlichtende en organi serende taak als schakel tussen het inter nationale toerisme en de Franse hötellerie. De West-Duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 11,8 millioen mark beschik baar gesteld voor de invoer van bloem bollen uit Nederland. Post, bestemd voor de thans uit Korea naar Nederland terugkerende militairen, behoren tot het aanvullingsdetachement, dat op 21 Juli 1951 naar Korea is vertrok ken, dient op 28 Juli of 4 Augustus in Ne derland ter post te worden bezorgd. Het adres moet bevatten: rang, naam en voor letters, legernummer, de letters N.D.V.N. en de aanduidingen: op thuisreis naar Ne derland en Amsterdam-Schiphol-Militair. De naam van het schip en de tussenha vens mogen niet worden vermeld. Zaterdagmiddag wordt in het Lisser Sportpark hec Bondsconcours gehouden van de Landelijke Ruiters aangesloten bij de Land- en Tuinbouwbond. ontwaardigd en fel kantte hij zich echter tegen de eis van de officier betreffende de gevangenneming. De rechtbank ging daar op in raadkamer. Kort daarop werd de zitting heropend en maakte de rechtbank bekend dat de eis tot gevangenneming niet werd ingewilligd. De meineedzaak werd voor nader on derzoek terug verwezen naar de rechter commissaris. Verdachte Van Z. kon dus huiswaarts keren. De drie zusjes T., even eens woonachtig in IJmuiden, die voor hem hadden getuigd en daarbij dan de mein eed zouden hebben afgelegd, werden in verzekering gesteld. Zij kunnen vier maal vierentwintig uur worden vastgehouden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. E. J. Henfling—Gerding, zoon. ONDERTROUWD: Th. W. Ruys en J. M. Emans: J. Mulder en H. W. J. Versteegt; K. Smit en H. E. Salm; J. G. v. d. Kaaij en A. W. M. Huijbens. GEHUWD: L. H. Sparnaaij cn J. Corten. OVERLEDEN: A. Spoor—Lindeman; J. A. Postema, 65 j. Zondag wordt, onder het octaaf van St. Christoffel in Santpoort, gelegenheid gege ven tot de zegening van auto's en motor voertuigen. Des middags zullen na een kort lof de voertuigen op het kerkplein gezegend worden. STRAATPREDIKING Zaterdagavond 26 Juli wordt er vanwege de Evangelisatiecommissie te Santpoort weer een straatprediking gehouden op het Broekbergenplein met medewerking van een zangkoor. Spreker is ds. A. G. Kornet van Castricum. Woensdagmiddag is op de gevaarlijke viersprong VelserduinwegZeeweg, een 17-jarig meisje uit Enschedé, die met va cantie in IJmuiden was, in botsing geko men met een autobus van de N.Z.H.V.M. Het meisje is er gelukkig, zonder enig letsel, afgekomen. Haar rijwiel werd even wel onherstelbaar beschadigd. Naar aanleiding van een verzoek van het dagelijks bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" hebben burgemeester en wet houders van Zandvoort besloten, bij wijze van proef het nieuwe parkeerterrein aan de Herman Heijermansstraat, waarop on geveer 200 auto's kunnen worden geplaatst, gedurende het seizoen 1952 te bestemmen voor vrij en kosteloos parkeren. Slotkoers Openings- gisteren koersen 3-3Nederl. 47 89 893/I« A.K.U 138% e.d. 138 Unilever 173 172 Philips Gloeil. 156 156 Kon. Petroleum 325 326 A'dam Rubber 80% 80 Holl. Amer. Lijn 157 157 N. Scheepv. Unie 122 121 H.V.A 96 96 Deli Mij 76% 74% Amsterd. Bank 154 153% Ned. Handel My. 137 137 Rotterd. Bank 154 154 Twentse Bank 159% 160 Anaconda Copper 4513/i6 46 Bethlehem Steel 51% 51% Republic Steel 40% 41% Shell Union 79 79% Tidewater 23% 23% 39% 40

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7