Nederland omzeilde lastige klip drie-twee overwinning op Rusland Joego-Slavische voorhoede op schot: 5-1 tegen Denemarken Australiër Mockridge komt niet in sprintnummer uit De Spelen in cijfers Doelpunten van Bijlsma, Braasem en Smol Waterpolo-team begon slecht, maar herstelde zich tijdig Rus Udodov kampioen in bantamgewicht ZATERDAG 26 JULI 1952 4 Nederland loot in zware groep Waterpolouïtslagen Vijftigste interland Denen konden niet op tegen technisch betere tegenstander DE OLYMPISCHE WIELERWEDSTRIJDEN Del Rosario evenaart wereldrecord ATHLETIEK: VIJFKAMP: TIENKAMP: WATERPOLO: BASKETBALL: iSpiecjel I der j O porten Fanny Blankers blijft nog in Helsinki De wedstrijd, die de Nederlanders met zoveel vrees tegemoet zagen, is tot een goed einde gekomen: het Nederlandse zevental behaalde in de kwalificatie-ronde van het Olympisch waterpolotournooi een kleine, maar verdiende drie-twee overwinning op Rusland. Een overwinning, die aanvoerder Cor Braasem en zijn teamgenoten echter geenszins cadeau kregen, omdat de Russen tegenstanders bleken, die tot het einde van de wedstrijd toe gevaarlijk waren. Vooral ook door hun grote snelheid in 't water. Onder grote belangstelling, de gehele Nederlandse kolonie was aanwezig, begon de wedstrijd, die onder leiding stond van de Zweed Zuckermann. En het was een slecht be gin. De Nederlandse ploeg was nerveus en vooral in de ver dediging werd in de eerste minuten vreemd en onbe heerst gespeeld. De typische spelopvat ting, die zich ook bij de voetbalwed strijden openbaar de, om voortdurend met alle veldspelers naar de plaats van de bal te trekken, bracht veel verwar ring in de Neder landse gelederen en van het feit, dat Van Feggelen zodoende al leen kwam te liggen, wisten de Nederlan ders niet te profiteren. Het doel van Van Gelder kwam in deze eerste periode onder zware druk te staan en het was dan ook geen verrassing, toen Rusland de leiding nam. Fout van Bijlsma Door verkeerd overnemen van Bijlsma kwam de linksachter Prokopov vrij en met een hard schot opende hij de score. Van Feggelen maakte tweemaal achtereen een doelpunt, maar de eerste maal werd de goal afgekeurd wegens „tweemeter" en de tweede keer floot de Zweed voor afzetten van de Nederlandse midvoor. Opvallend was daarna de rust, waarmede de Russen combineerden, terwijl onze spe lers nog steeds onbeheerst en slordig plaats ten en domme dingen deden bij het over nemen van de vrijliggende spelers. Het was maar goed, dat Van Gelder in het doel in zo'n uitstekende vorm stak, anders had het er lelijk uitgezien voor het Nederlands zevental. Langzaam maar zeker kwam er echter verbetering in de Nederlandse speelwijze. Braasem en Bijlsma kregen nu om beurten gelegenheid uit de verdediging weg te komen en Van Feg gelen had niet meer te klagen over het plaatsen van zijn ploeggenoten. Treu zelen van de Russische linksvoor Ko- korin stelde Bijlsma in staat hem de bal te ontnemen en er met een snelle rush vandoor te gaan. Met een fraaie drukbal bracht de Haarlemmer de partijen daarna op gelijke voet. Herstel Na de hervatting begonnen de Russen met hetzelfde spel. De gehele achterhoede trok, zodra een landgenoot zich van de bal had meester gemaakt, mee naar voren, Van Feggelen op de twee meter aan zijn lot overlatend. Mgar in de Nederlandse ver dediging klopte het nu beter en in het bij zonder midachter Nijs Korevaar, die het tegen de grote Mshveniradze verre van gemakkelijk had, speelde een prachtige wedstrijd. Nederland zag dat het kon en gesterkt in deze overtuiging, geraakten de Nederlan ders geheel in hun eigen spel. Ook Bijlsma behoorde, ondanks de schuld, die hij aan het Russische doelpunt had, tot de uit blinkers en met een snelle solo trok hij er op een gegeven moment weer tussenuit. Gehinderd door Teplov kwam hij binnen de vier meterlijn. De Rus viel hem op het moment, dat hij wilde schieten, te zwaar aan en Bijlsma kreeg een strafworp toe gewezen. De langarmige Russische doelman Gojknman stopte het schot echter schitte rend en met een numerieke meerderheid voor Nederland speelde het oranjeteam verder. Braasem scoort Aanvoerder Braasem was het, die uit eindelijk het overwicht in een doelpunt tot uitdrukking bracht. Na snel opzwemmen kreeg hij de bal vrij en met een scherp schot werd Gojkhman verslagen. In de volgende minuut vergrootte Ne derland de voorsprong, toen Smol en Van Feggelen samen door de Sovjet-defensie braken en Smol de bal met een listig boogje over de uitgezwommen doelman in de goal deponeerde (31). Tenslotte leidde een van de vele duels voor het doel van Van Gelder tot het uit het water zenden van Korevaar. Mshveniradze voltrok het vonnis van de strafworp op meedogenloze wijze. Het was Onmiddellijk na het einde van de wed strijd NederlandRusland, de laatste wed strijd van de kwalificatieronde van het Olympisch waterpolotournooi, werd geloot voor de vier groepen van het hoofdtournooi. De indeling van de groepen luidt: Groep A: Italië, Groot-Brittannië, win naar Ver. StatenRoemenië en winnaar AustraliëOostenrijk. Groep B: Hongarije, Egypte, Duitsland en winnaar van RuslandIndia. Groep C: Nederland, Joego-Slavië, Zweden en Argentinië. Groep D: België, Spanje, winnaar Zuid- AfrikaMexico en winnaar BraziliëPor tugal. Het Nederlands zevental is dus in een groep gekomen, alleen bestaande uit lan den, die voor de kwalificatieronde waren geplaatst. Om half zeven speelt Argentinië van avond tegen Nederland. De Fransman Rigal zal deze wedstrijd leiden. De waterpolo-uitslagen van hedenoch tend waren: BraziliëPortugal 62 (rust stand 32), OostenrijkAustralië 60 (rust 40); RuslandIndia 120 (rust 5—0); Zuid AfrikaMexico 40 2—0). 32 en met Nederland in het offensief kwam even later het einde aan de ener verende, maar aantrekkelijke wedstrijd. Geen verrassingen in andere wedstrijden Ook in de middagwedstrijden van de kwa lificatieronde van het waterpolotournooi hebben zich geen verrassingen voorgedaan. Joegoslavië, een van de tegenstanders van Nederland in de groepen, had uiteraard weinig moeite met Australië, dat het te veel in hard positiespel zocht. 102 was de score, maar Italië maakte het tegen India nog erger. Met 161 wer den de Aziaten verslagen. Spanje had op vallend veel moeite met de Brazilianen, die een stevige verdediging in het veld brachten, waartegen de jeugdige Spanjaar den, ondanks hun grotere snelheid, zich ternauwernood konden handhaven. Na de rust een voorsprong van 20 te hebben gehad, kon Spanje in de tweede helft slechts éénmaal het net vinden, terwijl Brazilië met goede schoten tweemaal scoorde. Ruw spel De wedstrijd tussen Groot Brittannië en Oostenrijk werd ontsierd door te veel hard en vaak zelfs ruw spel, waaraan voorname lijk de Oostenrijkers zich schuldig maak ten. Met 43 bleven de Britten in de meer derheid. Tegen Zweden bleken de snelle Amerika nen te weinig techniek en een te simpele spelopvatting te hebben om een kans te kunnen maken. Jammer was het, dat de spelers van de Verenigde Staten zich niet bij de beslissingen van de zeer goed lei dende Spanjaard Battale konden neerleggen en voortdurend meenden te moeten ageren. De arbiter bleef de teugels echter strak houden en zonder incidenten kwam ten slotte het einde aan de ontmoeting, die het aankijken nauwelijks waard was geweest en waarjn de Zweden met 61 de baas bleven. De wedstrijd tussen Nederland en Rus land, die hierna volgde, vormde een waar dig sluitstuk van de eerste dag. Cor Braasemrechtsachter en aanvoer der van het Nederlands water polozeven tal en Ruud van Feggelen, de midvoor van het Oranjeteam, vierden. Vrijdag een jubileum. Beiden hebben alle wed strijden van het Nederlands zevental na de oorlog meegespeeld, hetgeen bete kende, dat zij met deze eerste ontmoe ting van het Olympisch tournooi, tegen Rusland, hun vijftigste interlandwed strijd speelden. Bloemen namens de KNZB en hartelijke woorden, gesproken door ploegleider Planjer, vielen hun voor de wedstrijd onder veel bijval van hun ploeggenoten en de aanwezige officials ten deel. xoooooooooooocoooooooooc Het eerste Olympische kampioenschap gewichtheffen, dat in het bantamgewicht, is veroverd door de Rus Udodov. Gelijkertijd verbeterde hij het Olympisch record, dat sinds 1948 op naam stond van de Amerikaan De Tietro met 307.5 kg. en bracht het op 315 kg. De eindstand was: respectievelijk drukken, trekken, stoten en totaal: 1. en Olympisch kampioen Udodov (Rusland) 90, 97.5, 127.5, 315 kg.; 2. Namdjou (Iran) 90. 95, 122.5, 307.5 kg.; 3. Mirzai (Iran) 95, 92.5 112.5, 300 kg.; 4. Kim (Korea) 80, 95, 120, 295 kg.; 5. Mahgoub (Egypte) 75, 95, 122.5, 292.5 kg.; 6. Landero (Philippijnen) 90, 87.5, 115, 292.5 kg. Mahgoub eindigde voor Landero omdat zijn lichaamsgewicht lager was. De Nederlandse dames die deelnamen aan het gymnastiek-tournooi in de Messuhalli in Helsinki, in actie. door zijn trage reactie het zwakke punt in de Deense aanval, die twee goede en snelle buitenspelers had. Na de rust die met een 30 voorsprong van de Joego-Slaven was ingegaan kwa men de Denen sterk opzetten en ze hadden een belangrijk deel van de tweede helft een Van de vijf goals, die de Joego-Slaven veldmeerderheid. Twee keren kon keeper Beara schoten van rechtsbuiten Hansen op De Joego-Slavische voorhoede is tot dus verre de meest productieve geweest uit het Olympisch voetbaltournooi. Dertig goals in vijf wedstrijden is waarschijnlijk een pres tatie, die nog niet op de Olympische Spelen is vertoond. Vrijdag echter in de kwartfinale tegen Denemarken scoorden, waren er twee min of meer toevalstreffers. De eerste verdween via een voet van een Deense achterhoede speler in het net en de vierde was het resultaat van een ver, maar ongevaarlijk schot, dat ver buiten het strafschopgebied door linksbinnen Bobek met het hoofd van richting werd veranderd, waardoor de Deense keeper, die uit zijn doel gelopen was, er naast greep. Felle tegenstand De Denen hebben zich, vooral na rust fel verweerd tegen de technische meerderheid van hun tegenstanders, die een perfecte balcontróle paarden aan grote snelheid. Evenals in de wedstrijd tegen de Russen gingen de Joego-Slaven, toen de stand 51 was, zich te buiten aan salonvoetbal, wat hun deze keer echter niet zo duur te staan kwam als tegen de Russen, toen ze een zelfde voorsprong omgezet zagen in een 55 eindstand. Toch konden de Denen na een reeks vin nige aanvallen nog twee keer scoren, al was overigens de Joego-Slavische zege geen moment in gevaar geweest, daar het laatste Deense doelpunt twee minuten voor het einde gemaakt werd. Nederlands speltype De Denen, die ongeveer het Nederlands speltype speelden, doch veel feller op de bal zaten, vonden in de Joego-Slavische achterhoede in de lange aanvoerder Horvat het grootste struikelblok. En hoewel de Deense linksbinnen Lundberg hem in lengte evenaarde, slaagde deze er toch geen enkele maal in een kopduel van hem te winnen. Overigens was deze Lundberg Er waren, naar bekend is, moeilijkheden gerezen tussen het Australisch Olympisch Comité en de amateur sprinter Mockridge. Hij wenste geen verklaring te tekenen, waarin hij zou beloven twee jaar amateur te blijven, indien hij het Olympisch kam pioenschap zou winnen. Mockridge baarde opzien, toen hij enkele weken geleden iin Parijs de grote prijs van de Franse hoofdstad voor amateurs en een dag later ook die voor de professionals won, waaraan hij als amateur-winnaar mochit deelnemen. Cracks als Harris, Van Vliet, Derksen en anderen sloeg hij op overtuigende wijze. De kwestie met het Australisch Comité kwam nu in een nieuw stadium en ten slotte werd overeengekomen, dat Mockrid ge alsnog naar Helsinki zou gaan. Maar, en dat is het vreemde in de geschiedenis, Mockridge zal starten in de 1 km-tijdrace en in de achtervolging voor ploegen. Hij komt niet in het sprintnummer uit, althans hij staat niet op de lijst van deelnemers. Wie er wel op staan zijn, behalve onze landgenoot Jan Hijzelendonrn, de Italianen Sacchi en Maspez, en nog enkele Franse en Belgische amateur-sprinters. Maar nie mand kent precies de kracht van de tal rijke inschrijvers, zodat het heel goed mo gelijk is, dat nog verrassingen zullen zijn te noteren. Goede baan voor sprint De Nederlandse wielerploeg heeft de dag na de aankomst de racefietsen in elkaar gezet. Een uitstekende box is op het wie- Ierstadion te hunner beschikking gesteld. Over de baan hoort men verschillend oor delen. De een vindt de bochten moeilijk, de ander acht het oppervlak zwaar, num mer drie is van oordeel, dat de rechte ein den wel wat kort zijn. Hoe het ook zij, de baan leent zich voortreffelijk voor de sprint. Mocht Hijzelendoorn niet tot de halve Emil Zatopek tijdens de finale van de 5000 meter die hem de tweede gouden medaille opleverde. Achter hem Schade (Duitsland) (rust die derde werd en Chubaway (Engeland) die als vijfde aankwam. eindstrijden van het sprintnummer door dringen ,dan is het de bedoeling dat onze landgenoot in de achtervolgingsploeg wordt opgenomen en dat Plantaz voor hem zijn plaats afstaat. Materiaalwagen Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Olympische wegwedstrijden zal een materiaalwagen meerijden. Dit is geschied op voorstel van Finland en niemand heeft er bezwaren tegen. Het parcours is zeer bochtig. Bovendien daalt en stijgt de weg voortdurend wel niet met grote verschillen, maar niettemin zullen de renners voort durend moeten „duwen". Ongetwijfeld zal het aantal uitvallers op de weg zullen 120 renners aan de start komen aan zienlijk zijn. Het aantal af te leggen kilo meters bedraagt 190 en iedereen vindt het traject zwaar. Maar gevaarlijk is het niet en de oneffen heden in de weg zullen worden bijgeschaafd op de dag voor de wedstrijd. Tijdens het Olympisch tournooi gewicht heffen in de vedergewicht-klasse heeft de Philippino Del Rosario in het tweehandig drukken het wereldrecord van de Japan ner Jnitso Nan, dat sinds 2 November 1939 op 105 kg. staat, geëvenaard. het nippertje keren en enige malen moest de Joego-Slavische achterhoede een hoek schop weggeven om de situatie te redden. Lundberg maakte in die periode een doel punt voor de Denen. Goed positie-spel Door goed positie-spel wisten de Joego-Sla ven zich echter te handhaven en vele malen bleef de bal minutenlang op het midden veld in het bezit van de snel switchende Joego-Slaven. Totdat plotseling Caskovski van tactiek veranderde en hard en hoog in de richting van het doel schoot. Bobek raakte de bal nog net even aan en doelman Johansen kon zelfs met een machtige sprong de bal niet meer bereiken. En toen de blauwhemden het ook eens een keer met lang spel probeerden werd Johansen zo verrast door het wel harde, maar niet onhoudbare vleugelschot van Zebec, dat hij geen hand uitstak (51). Aangemoedigd door een enthousiaste schare landgenoten lanceerden de Denen van toen af aan een serie snelle aanvallen over de linkervleugel, met het gevolg, <iat ze het nog tot een eervol 53 resultaat brachten. Fins is geen wereldtaal. Daarom stond men bij de organisatie van de Olympische Spe len voor een talenraadsel. Want hoe toch tijdens de wedstrijden de resultaten bekend gemaakt? Het omroepen van de uitslagen in vier of vijf talen zou veel tijd kosten en bovendien ook veel hinder opleveren voor de deelnemende athleten. Daarom ontwierp men het toestel, dat u hier op de foto ziet. Als de man op de toetsen tikt, springen op het uitslagenbord 25 Watts-lampjes aan, die de gewenste letters verlichten. De typist kan met de machine eenzelfde snelheid bereiken als op een normale schrijfmachine. Het talen raadsel bleek met dit toestel afdoende opgelost. 200 meter dames. Eerste serie: 1. Syl via Cheeseman (Gr. Britt.) 24.9. 2. Ur sula Knab (Duitsl.) 25.-. 3. Tzetana Berkovska (Bulgarije) 25.2. 4. Gladys Erbetta (Argentinië) 25.6. 5. Flora Ka- zanceva (Rusl.) 25.7. 6. Maria Arndt (Polen) 25.9. Tweede serie: 1. Nadezhda Khnykina (Rusl.) 24.3 (nieuw Olympisch record). 2. Helga Klein (Duitsl. 24.6. 3. Deise Jurdelma de Castro (Brazilië) 25.-. 4. Frances O'Halloren (Canada) 25.2. 5. Gré de Jongh (Nederl.) 25.2. 6. Erna Konrad (Roemenië) 25.8. Derde serie: 1. Marjorie Jackson (Australië), 23.6 (het wereldrecord van Stella Walasiewicz (Polen), daterend van 1935 en te Warschau gemaakt, werd feëvenaard, nieuw Olympisch record). Catherine Hardy (V.S.) 24.8. 3. Patri cia Devine (Gr. Britt.) 25.1. 4. Anne Marie Lousteau (Frankrijk) 25.5. 5. Olga Gyarmati (Hongarije) 25.5. 6. Vera Martelli (Italië) 26.1. Vierde serie. 1. Puck Brouwer (Ned.) 24.6 sec. 2. Marcelle Gabarrus (Frank rijk) 25.3 sec. 3. Ann Johnson (Gr. Britt.) 25.3 sec. 4, Adriana Millard (Chili) 25.4 sec. 5. Graviola Ewing(Gua- temala) 26.9 sec. Vijfde serie: 1. Eulalia Szwajkowska (Polen) 25.5. 2. Eleanor McKenzie (Ca nada) zelfde tijd. 3. Alexandrina Sicoe (Roemenië) 25.6. 4. Lilian Heinz (Ar gentinië) 25.8. 5. Pirkko Laensivuori (Finl.) 27.5. Zesde serie: 1. Daphne Hasenjager- Rob (Z.-Afrika) 24.4. 2. Winsome Cripps (Australië) zelfde tijd. 3. Mae Faggs (V.S.) 24.5. 4. Hyacinth Walter (Jamai ca) 25.4. Zevende serie: 1. Evgenija Sechenova (Rusl.) 25.4. 2. Luella Law (Canada) 25.7. 3. Klara Soos (Hongarije) 25.8. 4. Genowefa Minicka (Polen) 25.9. Eerste halve eindstrijd: 1. Marjorie Jackson (Australië) 23.4. 2. Puck Brou wer (Ned.) 24.3. 3. Daphne Hasenjager- Rob (Z.-Afrika) 24.4. 4. S. Cheeseman (Gr. Britt.) 24.7. 5. E. Sechenova (Rusl.) 25.2. 6. L. Law (Canada) 25.3. Tweede halve eindstrijd: 1. Nadezhda Khnykina (Rusl.) 24.1 sec. 2. Winsome Cripps (Australië) 24.3 sec. 3. Helga Klein (Duitsl.) 24.4 sec. 4. Catherine Hardy (V.S.) 24.7 sec. 5. Eleanor Mc Kenzie (Canada) 25.1. 6. Eulalia Szwaj kowska (Polen) 25.2 sec. 7. Marcelle Gabarrus (Frankrijk) geen tijd. 400 meter. Halve finale. Eerste serie: 1. Wint (Jamaica) 46.3 sec. 2. Haas (Duitsl.) 46.4 sec. 3. Whitfield (V.S.) 46.4 sec. 4. Cole (V.S.) 46.8. 5. Ignatjev (Rusl.) 47.4 sec. 6. Lavery (Canada) 47.7 sec. Tweede serie: 1. Mc Kenzie (Jamaica) 46.4. 2. Rhoden (Jamaica) 46.5. 3. Mat- son (V.S.) 46.7. 4. Geister (Duitsl.) 46.7. 5. Carroll (Canada) 47.4. Eindstrijd: 1. en Olympisch kampioen George Rhoden (Jamaica) 45.9 (nieuw Olympisch record. Oud Olympisch re cord W. A. Carr gemaakt in Los Angelos in 1932 en Arthur Wint (Jamaica) ge maakt in Londen, Olympische Spelen 1948, beiden met 46.2 sec.) 2. Herbert McKenley (Jamaica) 45.9 sec., eveneens Olympisch record. 3. Matson (V.S.) 46.8 sec. 4. Haas (Duitsl.) 47 sec. 5. Arthur Wint (Jamaica) 47 sec. 6. Malvyn Whit field (V.S.) 47.1 sec. 3000 meter hindernis Eindresultaat: 1. en Olympisch kampioen: Ashenfelter (V.S.) 8 min. 45.4 sec. (nieuw Olympisch record). 2. Kazantsev (Rusl.) 8 min. 51.6 sec. 3. Disley (Gr. Britt.) 8 min. 51.8 sec. 4. Rinteenpaa (Finl.) 8 min. 55.2 sec. 5. Soederberg (Zweden) 8 min. 55.6 sec. 6. Hesselmann (Duitsl.) 8 min. 55.8 sec. De uitslag van het laatste onderdeel van de moderne vijfkamp, de veldloop over 4000 meter, luidt: 1. McArthur (V. 5.) 14.20.4. 2. Benedek (Hongarije) 14.40.9. 3. Percy (Gr. Britt.) 14.41.9. 4. Mannonen (Finl.) 14.44.7. 5. Vilkko (Finl.) 14.45.9. 6. Minder (Zwitserland) 15.04.1. De eindstanden luiden: Individueel: 1. en Olympisch kampioen: Hall (Zwe den) 32 pnt. 2. Benedek (Hongarije) 39 pnt. 3. Szondi (Hongarije) 41 pnt. 4. Novikov (Rusl.) 55 pnt. 5. en 6. Man nonen (Finl.) en Denman (V.S.) elk 62 pnt. Landenklassement: 1. en Olympisch kampioen: Hongarije, 166 pnt. 2. Zwe den, 182 pnt. 3. Finland, 213 pnt. 4. Ver. Staten, 215 pnt. 5. Rusland, 293 pnt. 6. Brazilië, 313 pnt. Het resultaat van hel eerste onderdeel van de Olympische tienkamp, de 100 meter, luidt: 1. Campbell (V.S.) 10.7 sec. 1028 pnt. 2. Mathias (V.S.) 10.9 sec. 946 pnt. 3. Vera (Chili) 11.1 sec. 871 pnt. 4. Reikko (Finl.) 11.3 sec. 800 pnt. 5. Elliott (Gr. Britt.), Kozhevnikov (Rusl.), Kuznetzar (Rusl.), Volkov (Rusl.), Tan- nander (Zweden), Widenfelt (Zweden) en Hipp (Duitsl.) allen 11.4 sec. 767 pnt. De uitslag van het vèrspringen was: 1. Heinrich (Frankrijk) 7.10 m. 2. en 3. Kuznetsov en Volkov (beiden Rusl.) 7.09 m. 4. en 5. Simmons (V.S.) en Iriarte (Venezuela) 7.06 m. 6. Mathias (V.S.) 6.98 m. Het vierde onderdeel, het hoogsprin gen, leverde het volgende resultaat op: 1. Widenfelt (Zweden) 1.94 m 960 pnt. 2. Simmons (V.S.) 1.92 m, 930 pnt. 3. Mathias (V.S.) 1.90 m, 900 pnt. 4. Hein rich (Frankrijk) 1.88 m, 872 Pnt. 5. Taannander (Zweden) en Campbell (V.S.) elk 1.85 m, 832 pnt. De uitslag van het vijfde onderdeel, de 400 meter hardlopen, was: 1. Mathias (V.S.) 50.2 sec. 828 pnt. 2. Reikko (Finl.) 50.3 sec. 821 pnt. 3. Schirmer (Duitsl.) 50.5 sec. 807 pnt. 4. Campbell (V.S.) 50.9 sec. 779 pnt. 5. Heinrich (Frankrijk) 51 sec. 772 pnt. 6. Simmons (V.S.) 51.1 sec. 765 pnt. Het algemeen klassement na vijf on derdelen luidt: 1. Mathias (V.S.) 4367 pnt. 2. Campbell (V.S.) 4111 pnt. 3. Sim mons (V.S.) 3924 pnt. 4. Heinrich Frankrijk) 3855 pnt. 5. Widenfelt Zweden) 3740 pnt. 6. Taannander Zweden) 3690 pnt. Uitslagen: Hongarije—Mexico 13-4 (rust 6-2). EgyptePortugal 10-0 (rust 6-0). JoegoslaviëAustralië 10-2 (rust 4-1). België—Zuid-Afrika 6-5 (rust 4-3) DuitslandRoemenië 8-4 (rust 4-1). Spanje—Brazilië 3-2 (rust 2-0). Italië India 16-1 (rust 4-1). Groot-Brittannië —Oostenrijk 4-3 (rust 3-2). Nederland Rusland 3-2 (rust 1-1). Uitslagen: Verenigde Staten—Honga rije 66-48 (rust 37-23).Argentinië—Phi lippijnen 85-59 (rust 44-30). Uruguay— Tsjechoslowakije 53-51 (rust 32-32). Rusland—Bulgarije 74-44 (rust 38-21). Frankrijk—Egypte 92-64 (rust 39-30). Brazilië—Canada 57-55 (rust 33-27). Chili—Cuba 53-52 (rust 32-32). T?en tveek lang hebben tot op dit ogenblik de radio's en de kranten voor een belangrijk deel in dienst ge staan van het grote vierjaarlijkse sport festijn: de Olympische Spelen. Zeven dagen hebben de radioverslaggevers en sportjournalisten het nieuws 'gebracht van de tournooivelden in en om het grote stadion in Helsinki. Een serie wereldrecords en Olympische records is er verbeterd; er zijn verwachte en onverwachte nederlagen en overwin ningen geweest; er zijn huilbuien ge weest en vreugdedansen. Kortom het is een week geweest, waarin de sportieve en niet-sportieve lieden hebben kunnen genieten en zich hebben kunnen ergeren over alles wat er zo bij zo'n Olympisch sportfestijn komt kijken. „Olympisch sportfestijn", schreven wij, doch hoevele malen zijn deze woorden eigenlijk de afgelopen week tot een phrase gemaakt; tot woorden, die haar oorspron kelijke betekenis geheel verloren hadden. Een klein gedeelte van het verslag, dat United Press gaf over de wedstrijd tussen de voetballers van Joego Slavië en Rus land spreekt in dat verband wel voor zich zelf. De verslaggever schrijft, nadat in de negende minuut van die wedstrijd een schot van grote afstand via het lichaam van de Russische achterspeler Nyrkov in het Russische doel was beland: ,.De andere Russen waren dol van woede. Zij schudden hun vuist tegen Nyrkov, maar deze hief in wanhoop zijn handen omhoog alsof hij wilde zeggen: „Ik kon er heus niets aan doen". En even verder in het verslag staat dan nog: „Daarna verdween de Olympische geest uit de gelederen van de Russen, die geprikkeld werden tot het uiterste door de Joego Slaven, omdat die treiterend met de bal gingen dribbelen en treuzelen en hun vaardigheid ten toon gingen spreiden. Op een zeker ogenblik toen Bobek drie Russen in de luren had gelegd, bracht Bashashkine hem met zoveel kracht ten val, dat-de smak op de tribunes te horen was". Schreef Baron de Coubertin niet in 1896 over de Spelen: „Het belangrijke in de Spelen ligt niet in het winnen, maar in het deel nemen"? Keerzijde Een klein voorbeeld uit zeven dagen van de Olympische Spelen. Een voorbeeld uit velen ook. Want wij zouden ook nog wel de voorbeelden kunnen aanhalen van landen,' die op en top professionals naar Helsinki hebben gestuurd, van de duide lijke partijdigheid van de juryleden bij het gymnastiektournooi voor dames, van wei nig sportieve uitlatingen van athleten over hun concurrenten en' nog zo veel meer. Jammer genoeg vormde dit alles ontegen zeggelijk de keerzijde van de (Olympische) médaille; een keerzijde die voor de toe schouwers dan ook niet ongezien mag blijven. Gelukkig dat de andere zijde van die médaille nog altijd de moeite waard blijft. Want sportief gezien bleef er natuurlijk veel te waarderen. De recordverbeteringen hebben het bewezen en niet in alle num mers was men vergeten, dat het in Helsinki slechts een meting van krachten gold en niet een zaak van leven en dood en van verlies of behoud van nationale eer en ge weten, zoals trouwens ook vele verslag gevers en chauvinisten wilden doen voor komen. Chauvinisme Die verslaggevers en chauvinisten ze hebben het vooral de echtgenote van de Tsjech Emil Zatopek Dana Zatopkova wel bijzonder lastig gemaakt. Dana ver wierf zoals bekend de- gouden Olym pische médaille voor het speerwerpen. Na afloop daarvan zwermden direct de jour nalisten en bewonderaars om haar heen. Hier zijn de vragen. „Hoe oud bent u?" Mevrouw Zatopek duwde haar bloemen onder de neus van de vrager maar gaf geen antwoord. Andere vragen volgden: of zij en haar man samen trainden? Wie het huis werk deed wanneer zij trainde? Of Emil tegenstribbelde wanneer zij hem vroeg een brood te halen bij de bakker op de hoek en dan beweerde dat het te ver voor hem was? Of zij een'médaille-kast hadden? Dana was te onrustig om op al deze vra gen, ernstig gemeende, als grap bedoel de, of onzinnige, bedaard te antwoor den. Zij bleef maar uitkijken of zij haar man ook zag Upgelucht Met een sprong eigenlijk is een uitblin ker in de athletiek waarschijnlijk voorgoed van de sintelbaan verdwenen. Fanny Blankers-Koen viel Donderdag bij haar sprong over de tweede horde en liep de baan uit. De „vliegende huismoeder" zoals de Engelsen haar zo graag noemen werd daarmede eigenlijk in enkele secon den weer tot gewone huismoeder. Huis moeder zonder meer. Voor haar vereerders e?.n degenslag (een drama of zwarte blad zijde in het geschiedenisboek van de athle tiek, zoals velen menen) voor haarzelf getuige haar opvattingen en uitlatingen voor en na de Spelen een verlossing. Fanny toch, kan nu indien zij dat wenst zonder dat het grote publiek zich met haar zaken bemoeit en haar lasten op de schouders legt, doorgaan met het beoefenen van de sport. Haar kansen heeft ze ver dedigd. Snellere athleten zijn verschenen op haar nummers en zij heeft er zich bij neergelegd. Laat het publiek dat ook doen. E. K Op verzoek van Jan en Fanny Blankers- Koen heeft de Chef de Mission, de heer K. J. J. Lotsy, in overleg met het bestuur van het N.O.C. en de Chef d'Equipe van de athletiekploeg, de heer J. H. Moerman be sloten, dat Fanny Blankers-Koen tot 4 Augustus in Helsinki zal blijven. Oor spronkelijk was het de bedoeling geweest dat Fanny met de andere leden van de athletiekploeg op 29 Juli zou terugkeren naar Nederland. Maar de omstandigheden hebben er toe geleid, dat het beter werd geacht, indien onze landgenote nog enige tijd in de Finse hoofdstad zou blijven al vorens naar huis te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6