Naguib zet en jaagt Koning Faroek af hem Egypte uit Eva Perón overleden Ex-Koning Faroek: Jongrijk en zéér onbemind Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Evita's heengaan Koninklijke familie op ballingschap jacht Mahroessa tegemoet Ziet prof. Beel een oplossing? Moeilijk probleem bij opvolging Doden en gewonden door drukte bij défilé langs de baar Het woord is aan Portugezen en Chinezen slaags in Macao De kabinetsformatie Bende brak rails op: acht doden Koningin Juliana in Parijs Doden en gewonden aan beide kanten Ghavam es Soeltaneh naar Irak gevlucht 67e JAARGANG No 15 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 28 JULI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 175 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HETGEEN AL SINDS MAANDEN in Argentinië werd voorzien is gebeurd: de vrouw van de president der republiek juister gezegd de dictator Juan Perón is gestorven. Zij was pas drieëndertig jaar oud; haar leeftijd werd evenwel onlangs nog „officiëel" opgegeven als negenentwin tig. Maria Eva Duarte was in 1945, kort voor hij vice-president werd, met de veel oudere Perón getrouwd. In Januari 1946 werd hij president; 6J/2 jaar heeft zij met hem samen geregeerd en is daarbij als minister van Arbeid opgetreden. Een poging om haar tot vice-presidente van Argentinië te benoemen is verleden jaar mislukt; er waren invloeden in de staat die dat wisten te beletten. Het kon niets af doen aan de invloed die zij zelf op haar echtgenoot en daarmee op zijn staatsbeleid uitoefende. Zij had zich van de aanvang af doen gelden als strijdster voor de lots verbetering der armsten in den lande de decamisados: hemdlozen hetgeen on getwijfeld in een snel tempo en met radi cale middelen geschiedde. Deze sociale hei-vorming werd evenwel niet geëvenaard door een weldoordacht economisch beleid en een krachtige organisatie van de ar beid, die buitendien gebrek heeft aan tech nisch vakbekwame krachten. Wij hebben daar al eerder uiteenzettingen over gege ven; het gevolg van 6y2 jaar perónistisch beleid is dat Argentinië, dat bij de aanvang een zeer rijk land was_, nu in grote moei lijkheden verkeert en deerlijk is terugge vallen in zijn productie en vooral in zijn export van graan, die tot een fractie van de vroegere omvang is gedaald. In het reus achtige en zo sterk „onderbevolkte" land, dat vroeger ware overvloed voortbracht, is nu ook de zelfvoorziening met levens middelen al in het gedrang gekomen en men eet er het soort brood van grauwe tint, dat Europa als oorlogsbrood gekend heeft Evita Perón was een der vijf kinderen van een boer in een provincieplaatsje; na haar vaders dood begon haar moeder een logement. Evita trok naar de hoofdstad Buenos Aires. Zij was een mooi meisje en trad in filmrolletjes op. Later kreeg zij een kleine betrekking bij de radio. Maar eigen lijk leefde zij jarenlang in armelijke om standigheden, tot zij acht jaar geleden door een hulpactie voor slachtoffers van een aardbeving kolonel Juan Perón ont moette, die toen minister van Arbeid en Sociale Zaken was. De radio-directie ver tienvoudigde daarop haar salaris, maar het keerde een jaar later weer tot zijn origine terug, toen Perón na een staats greep gearresteerd was. Met anderen wist zij zijn vrijlating te bewerken. Daarop volgde haar huwelijk, zijn vice-president- schap en weinige maanden later zijn ver kiezing tot president. Evita Perón bezat weinig ontwikkeling, in tegenstelling met haar echtgenoot, maar ongetwijfeld een mate van organisatori sche aanleg, niet geringe handigheid en de persoonlijke gave om mensenmenigten tot enthousiasme te brengen. Waarbij en- scènering van haar optreden vaak met beleid werd voorbereid. Met toestanden en gebruiken in West Europa zijn zulke Ar gentijnse demonstraties van geestdrift nau welijks vergelijkbaar. De herinnering aan Mussolini's Italiaanse hoogtij levert onge twijfeld de beste vergelijking op; Perón is dan ook in dat tijdvak attaché te Rome geweest en blijkbaar zeer door zijn erva ringen geïnspireerd. Het aantal Italianen in Argentinië is trouwens tamelijk groot. Aan eerbewijzen heeft het Evita Perón nimmer ontbroken. Tot eer van haar na gedachtenis is zij nu posthuum benoemd tot Martelares van de Arbeid. Ruim een jaar geleden werd gemeld dat zij de eretitel verworven had van geestelijke bescherm vrouwe der Argentijnse universiteiten. On langs werd haar de hoogste ridderorde verleend, genaamd naar de bevrijder gene raal José de San Martin en een maand geleden besloot het parlement (per wets ontwerp) een monument voor haar op te richten in de hoofdstad, waarvan copieën voor alle provinciale hoofdsteden zouden Worden gemaakt. De merkwaardigste titel, haar ten deel gevallen, verwierf zij na haar laatste verjaardag, toen zij werd uitgeroe pen tot geestelijk hoofd van de natie, een titel die tot dusver alleen aan de nage dachtenis van generaal de San Martin was verbonden Het is al vijf jaar geleden dat zij haar sterk de aandacht trekkende reis door Europa maakte, waarbij zij als gade van een staatshoofd officiëel werd ontvangen door de Paus, door generaal Franco in Spanje en door de presidenten van Frank rijk, Italië en Zwitserland. Sympathie met Perón, nu hem zijn vrouw ontvallen is, zal zijn régime wellicht tijdelijk nieuwe steun verlenen. Maar de critieke economische toestand, waarin Ar gentinië verkeert, zal daardoor niet ver anderen. Plet land blijft in grote moeilijk heden leven, die haar materiële uitwer king doen gelden op de gehele bevolking. Dat de vrije meningsuiting in Argentinië onderdrukt is men herinnert zich de affaire met het vermaarde dagblad La Prensa en dal geheime politie-methoden tot de machtsmiddelen van het régime behoren is zeker niet bevorderlijk voor een krachtdadige verandering van koers, indien president Perón daar zelf toe zou willen overgaan. R. P. De kabinetsformateur, prof. Beel, ziet ten aanzien van de zetelverdeling een mo gelijkheid om aan de wensen van de Anti- Revolutionnairen tegemoet te komen. Hedenmiddag zal hij hierover een gemeen schappelijke conferentie houden met de fractievoorzitters van de P. v. d. A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. De heren Donker, Romme, Schouten en Tilanus zullen na de conferentie met hun fracties willen vergaderen. Dat zal dan morgen of overmorgen gebeuren. Het blijkt dat prof. Beel zijn kabinet wil baseren op het regeringsprogramma, dat dr, Drees heeft opgesteld en waarmede de vier fractieleiders zich hebben verenigd. ALEXANDRIë, (Reuter). Op verzoek van veldmaarschalk Naguib is Zaterdag middag Koning Faroek van Egypte, na zeventien jaar geregeerd te hebben, afge treden ten behoeve van zijn zeven maanden oude zoon, Ahmed Foead. Op bevel van het leger heeft de ex-Koning Zaterdagavond bet land verlaten. De kroonprins is uitgeroepen tot Koning Ahmed Foead II van Egypte en de Soedan. In geheel Egypte is de toestand thans rustig. Zaterdagochtend voor het aanbreken van de dag had veldmaarschalk Naguib, die na het aftreden van de Koning afstand heeft gedaan van deze titel, aan het hoofd van een sterke gemotoriseerde eenheid het paleis van Koning Faroek in Alexandrië omsingeld. Naar verluidt had hij hem gewaarschuwd niet te trachten voortijdig het land per vliegtuig of schip te verlaten, omdat in dat geval zou worden geschoten. Zaterdagavond om zes uur vertrok de afgetreden Koning, vergezeld van Koningin Narriman, de zeven maanden oude Koning en de twee oudste dochters uit Faroeks eerste huwelijk, met het koninklijke jacht „Mahroessa", in de richting Italië. Men neemt aan, dat het gezelschap per vliegtuig naar de Ver enigde Staten zal reizen. Waarschijnlijk zal Faroek zich in Amerika vestigen. Eeu woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft verklaard, dat dc afstand een volkomen verrassing voor hem was. Wel was geconstateerd, dat de investeringen van de Egyptische Koninklijke familie in de V. S. in de afgelopen maanden aan zienlijk waren uitgebreid. Nader wordt gemeld dat de ex-koning in Capri 'is aange komen. De nieuwe Koning zal naar Egypte terugkeren, wanneer hij zeven jaar zal zijn. Volgens de Mohammedaanse wet mag een moeder haar zoon bij zich houden tot zijn zevende jaar. De premier, partijleiders en staatslieden bestuderen thans een constitutionele toe stand zonder precedent in Egypte. De Grondwet van 1923 bevat geen bepaling aangaande troonsafstand. Volgens de laat ste berichten zal dr. Sanhoery Pasja aan het hoofd staan van een regentschapsraad van drie man, waarin naar verwachting tevens opgenomen zullen worden de ge leerde en filosoof Loefty el Said Pasja en de voormalige voorzitter van de Senaat Bahieddin Barakat Pasja. Voor zijn vertrek benoemde de afgetreden Koning een regentschapsraad van drie man voor zijn zoon. Het parlement moet een der verzegel de enveloppen, die de lijst der namen be vat, openen, maar het parlement is in Maart ontbonden. Het is mogelijk, dat het weer bijeengeroepen zal worden om de vorming van de raad goed te keuren en dat het zich daarna ontbindt tot een algemene verkiezing. Het afscheid Op verzoek van Faroek deed de Ameri kaanse ambassadeur Caffery hem uitge leide. Eveneens aanwezig waren premier Maher Pasja en de kabinetsleden. Voor het vertrek haalde een lid van de lijfwacht de Koninklijke standaard in en overhandigde de vlag aan de afgetreden vorst. Een mili tair orkest speelde het Egyptische volks lied, terwijl Faroek, gekleed in admiraals uniform, een laatste saluut beantwoordde. Faroek kon zijn ontroering niet meester blijven en toen hij nog drie personen de hand moest schudden begaf hij zich.aan boord, zijn zakdoek voor het gelaat ge drukt. Precies op de vastgestelde tijd vertrok het jacht uit de haven van Alexandrië, ge ëscorteerd door twee torpedojagers. Op dit ogenblik rukte een kolonel in het algemeen hoofdkwartier van het leger in Caïro Faroeks portret van de muur. Alle por tretten van de ex-Koning in regeringskan toren, kazernes en openbare gebouwen werden eveneens vernield. Toen het jacht de haven van Alexandrië verliet, streken alle schepen de vlag. Straaljagers vlogen voortdurend over het schip. Generaal Naguib en zijn staf werden na hun terugkeer in Cairo met enthousiasme door de troepen begroet. Op een persconfe rentie verklaarde de generaal: „Wij hebben een moeilijk stadium achter de rug. Wij danken Allah, dat alles goed is afgelopen." Hij herhaalde, dat het optreden' van het leger slechts gericht is op hervormingen. De Egyptische regeringsvorm zal niet wor den gewijzigd, aldus Naguib. In een radio rede deed hij een beroep op alle Egypte- nar'en en buitenlanders om kalm te blijven. Maatregelen Het legeropperbevel heeft alle haven- en douane-autoriteiten gelast ieder vliegtuig of schip, dat aankomt of wil vertrekken „zonder toestemming van het militaire op perbevel", aan te houden. Alle scheepvaart en luchtvaartmaatschappijen moeten ten minste zes uur voor vertrek lijsten van passagiers overleggen. Er is een aantal personen gearresteerd, waaronder het hoofd van de afdeling open bare veiligheid van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, Mortaga Bey, de voor malige adviseur van Faroek in persaange legenheden, Karim Tabet, en de voormalige economische adviseur van de Koning, Andraos Bey. 264 Politieke gevangenen zijn vrijgelaten. Het Egyptische blad „Al Misn" noemde „Faroeks roekeloosheid en tyrannie" de oorzaak van zijn „onvermijdelijke onder gang", „Al Akhbar" gaf als zijn commen taar: „Vandaag boekstaaft de geschiedenis de naam van een onderdrukker en onrecht vaardige Koning onder de namen van de tyrannen en despoten". Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mede, dat Engeland niet zal aarzelen maatregelen te treffen om de Britse onderdanen in Egypte te bescher men. Intussen zijn Zondagochtend uit Istanbul twee Britse vliegdekschepen, een kruiser en twee torpedobootjagers met on bekende bestemming vertrokken. Van Mal ta vertrok een kruiser en een landings vaartuig met troepen. Van Cyprus zijn eveneens Britse oorlogsschepen en soldaten vertrokken, alsmede een escadrille straal jagers. De opperbevelhebber van de Britse vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee, admiraal Lord Mountbatten, is Zondag van een bezoek aan Amman op Cyprus terugge keerd. Israel bezorgd Volgens AFP gaf men in Israëlische krin gen uiting aan een zekere ongerustheid over de gebeurtenissen in Egypte. Men verklaarde, dat generaal Naguib, evenals kolonel Tsjitsjakly van Syrië, voorstander is van een gewelddadige actie tegen Israel. Men vreest dat beide mannen eventueel de gedachten van een revanche tegen Israel zullen aanmoedigen. De leider van de Wafd-partij, Nahas Pasja, die samen met Serag el Din Pasja, voormalig Wafdistisch minister van Bin nenlandse Zaken in Caïro terugkwam, heeft generaal Naguib op diens hoofdkwar tier omhelsd en hem de „redder der natie" genoemd. Hij verklaarde: „Wij zijn naar ons land teruggekeerd, nadat de tyrannie is vernie tigd en het prestige van het land door ons leger en zijn grote leider generaal Naguib is hersteld." Thans de Sjah United Press meldt, dat het paleis van Sjah Mohammed Reza Pahlevi in Teheran Zondagavond onder zware bewaking stond, toen het gerucht de ronde deed, dat de abdicatie van Koning Faroek van Egypte de positie van de Sjah ten zeerste zou ver zwakken. Zij, die het nieuws over de troonsafstand van Faroek hadden gehoord over buiten landse radiostations, waren van mening, dat het nieuws" als een bom was ingeslagen. Radio-Teheran heeft de abdicatie nog niet gemeld. De communistische bladen gingen tegen de Sjah te keer en eisten de vorming van een republiek. Intussen waren er tekenen, die erop wezen, dat men de hofkringen aan het zui veren was. In berichten werd gezegd, dat zich in de nabijheid van het paleis tanks bevinden, om, indien dit nodig mocht zijn, de positie van dé Sjah te verdedigen. BUENOS AIRES (Reuter). Mevrouw Eva Perón, de echtgenote van het Argen tijnse staatshoofd, is Zaterdagavond na een ziekte van enige maanden overleden. Zij bereikte de leeftijd van 33 jaar. Haar echtgenoot was aan haar sterfbed. De laatste dagen was hij vrijwel niet van haar zijde geweken. In een serie bulletins, uitgezonden over alle radiostations, was de bevolking van Argentinië tevoren reeds meegedeeld, dat de toestand van mevrouw Perón snel ach teruit ging. Algemeen wordt aangenomen dat mevrouw Perón aan kanker leed. Het stoffelijk overschot van mevrouw Perón is gisterochtend naar het ministerie van Arbeid overgebracht, waar het werd opgebaard. De secretaris-generaal van het algemeen vakverbond, Jose Espejo, heeft meegedeeld, dat het vakverbond een aantal resoluties heeft aanvaard. Zo zal wijlen mevrouw Perón „martelares van de arbeid" worden genoemd. Verder zal een delegatie arbei ders iedere dag bij het ondergaan der zon bloemen leggen op haar graf. Een groep arbeiders en verpleegsters be trok de dodenwacht bij de baar. Later werd de zaal voor het publiek opengesteld, dat in grote getale langs de baar trok. De druk te voor het gebouw was zo groot, dat velen onder de voet werden gelopen. De politie richtte via luidsprekers het verzoek tot de menigte, zich rustig te houden. Drie vrou wen kwamen nochtans om het leven, drie andere werden zwaar gewond. Men schat dat enige honderden gewonden in zieken huizen zijn opgenomen. Snelle carrière Maria Eva Duarte Perón werd op 7 Mei 1919 geboren als de jongste van vijf kinde ren van een boer in Chivicoy. Het laatst werd haar leeftijd echter officieel ongege- ven als 29 jaar. Na het overlijden van haar vader opende haar moeder een logement om in het levensonderhoud te voorzien. Eva Duarte vertrok naar Buenos Aires, waar zij tien jaar lang in grote armoede leefde. Van tijd tot tijd trad zij op als „extra" voor de film en voor de radio. Toen in 1944 de stad Juan door een aard beving werd geteisterd, waarbij 8000 in woners om het leven kwamen en 50.000 werden gewond, werd een landelijke actie voor hulp aan de slachtoffers opgezet. Eva Duarte toonde haar leiderscapaciteiten door met een door haar samengestelde groep ac teurs en actrices het land in te trekken om fondsen in te zamelen. Door haar werk kwam zij in contact met kolonel Juan Perón, de toenmalige minister van Arbeid en Sociale Zaken. Toen de leider van het radiostation, waarvoor Eva werkte, hoorde van haar goede connecties, werd onmiddel lijk haar salaris vertienvoudigd. In October 1945 belandde Juan Perón door een staatsgreep in de gevangens. Samen met kolonel Domingo Mercante leidde Eva Duarte daarop een betoging om vrijlating van Perón te eisen. Enige dagen later werd Perón vrijgelaten en benoemd tot minister van Oorlog en vice-president van Argen tinië. Op 4 Juni 1946 werd Juan Perón, die kort tevoren in het geheim met Eva Duarte was gehuwd, geïnstalleerd als president van Argentinië. Van het begin af bleek, dat Eva niet, zoals haar voorgangsters, achter de schermen zou blijven. Op haar eerste officiële reis werd zij in de afgelegen pro vincie Tucuman zo geestdriftig ontvangen, dat in het gedrang der menigte zeven per sonen onder de voet werden gelopen en om het leven kwamen. Eva Perón stichtte haar eigen hulp-orga nisatie onder de leuze, dat liefdadigheid een belediging van het behoeftige volk was, doch sociale voorziening een weldaad. De stichting van Eva Perón groeide de Katho- DJAKARTA (Aneta). Zaterdagavond is de trein tussen Malangbong en Warung- bandrek ontspoord, nadat een bende van ongeveer dertig tot veertig man de rails had opgebroken. Acht personen werden gedood en tientallen gewond. De locomotief (een van de pas in Indonesië aangekomen loco motieven van Krupp) en 3 wagens kantel den en werden vernield. Blijkens inlich tingen van de correspondent van Aneta in Bandoeng behoorde de bende waarschijn lijk tot de Daroel Islam. Koningin Juliana is Zondagavond uit Amsterdam per trein naar Orange vertrok ken. De Koningin reist in haar eigen rijtuig, dat aan de expresse was gekoppeld. De Koningin arriveerde Maandagochtend om half zeven op het Gare du Nord in Parijs. Zij werd ontvangen door de Neder landse ambassadeur, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Tot Dins dagochtend zal de Koningin ten huize van de ambassadeur verblijven. Daarna begeeft zij zich per trein naar Orange. lieke liefdadigheidsorganisatie verre boven het hoofd. Alle Argentijnse arbeiders ga ven het fonds van de stichting elk jaar het loon van twee dagen, vakverenigingen schonken aanzienlijke sommen en voorts verkreeg de stichting de opbrengst van boeten en belastingen op bioscopen en lote rijen. In November 1951 underging mevrouw Perón een zware operatie en sedertdien hebben allerlei berichten en geruchten over haar toestand de ronde gedaan. In haar boek „De betekenis van mijn leven" schreef zij: „Misschien zal op een dag, als ik voorgoed zal zijn heengegaan, iemand van mij zeggen, wat vele kinderen zeggen als zij hun moeder voor altijd heb ben verloren pas nu begrijpen wij, hoe veel zij van ons hield". Begrafenis De begrafenis van mevrouw Perón zal Dinsdag plaats hebben. Uit alle hoofdste den van de wereld komen in Buenos Aires telegrammen met rouwbeklag binnen. Zo hebben president Truman, koningin Eliza- Mr. C. Bake (Meester Constantijn) Heb eerbied voor uw medemens, ook al heeft hij die niet voor zich zelf. Eva Perón in haar gloriedagen, tijdens haar tournée door Europa in 1947. beth van Engeland, president Auriol van Frankrijk en president Einaudi van Italië telegrammen gezonden. Vijftienduizend bloemisten hebben onge veer honderd millioen bloemen gebruikt voor de vervaardiging van kransen voor de overledene. De voorraden bloemen van de kwekers in Buenos Aires en omge.ving waren onvol doende, maar ook de voorraden in naburige plaatsen waren spoedig uitgeput. De rege ring moest een maximumverkoopsprijs vaststellen om speculatie tegen te gaan. Koningin Juliana heeft aan de president van Argentinië, de heer Perón, een tele gram van deelneming gezonden naar aan leiding van het overlijden van zijn echt genote. Namens Prins Bernhard is ten huize van de thans ontslapene een krans bezorgd. Hongkong, (Reuter). Een uit Chinese inwoners van de Portugese kolonie Macao bestaande delegatie is onderhandelingen begonnen over het afkondigen van een staakt het vuren, dat een einde moet maken aan de Zaterdag begonnen vijandelijkhe den tussen Portugese en Chinese grens wachten, waarbij over en weer machine geweervuur werd afgegeven en van Chi nese zijde een handgranaat is geworpen. Als gevolg van de vijandelijkheden zijn aan Portugese zijde twee soldaten en een Chinese burger gedood. Zeven burgers zijn gewond. In te Hongkong uit Macao ont vangen berichten wordt gemeld, dat de communistische Chinese troepen, die het vuur hebben geopend en die, na het uit breken der vijandelijkheden, versterking ter grootte van een bataljon ontvingen, zwaardere verliezen hebben geleden dan hun tegenstanders. De Chinezen willen nu eerst schadeloosstelling ontvangen, alvo rens het incident als gesloten te beschou wen. Naar later gemeld werd, zijn Chinese communistische troepen en Portugese ko loniale troepen aan de grens nog steeds in gevechten gewikkeld. Volgens in Hongkong aangekomen reizigers kan men af en toe machinegeweervuur vernemen. Een Portugese kazerne in de nabijheid van de poort is beschadigd. De Chinezen hadden verzocht de prikkeldraadversper ring bij de poort een eind achteruit te zetten. Van Portugese zijde weigerde men en toen de gemoederen verhit raakten, werd de versperring nog een eind vooruit geschoven. TEHERAN. (AFP). Te Teheran is van officiële zijde bevestigd, dat Ghavam es Soeltaneh, de vorige Perzische premier, er Woensdag in geslaagd is, naar Irak uit te wijken. Zoals gemeld had Ghavam, toen hij na ernstige ongeregeldheden te Teheran ge dwongen was af te treden, bevel gekregen, het land niet te verlaten. Eenige dagen ge leden werd bericht, dat hij in de omgeving van de hoofdstad was gearresteerd, doch met behulp van aanhangers er in geslaagd was, weer te ontsnappen. De Perzische Kamer heeft een wetsont werp aangenomen, volgens hetwelk beslag wordt gelegd op alle eigendommen van Ghavam. Deze zullen onder de gezinnen van de slachtoffers van de jongste inci denten worden verdeeld. Dr. Mossadeq heeft Zaterdagochtend de leden van zijn regering aah de Sjah voor gesteld. De premier beheert ook de porte feuille van Landsverdediging. Minister van Buitenlandse Zaken is Hoessein Navab, oud-gezant van Perzië in Den Haag. Ex-Koning Faroek was een van de jong ste en rijkste monarchen ter wereld. Toen hij in 1936 op 16-jarige leeftijd de troon besteeg, was hij zeer gezien bij zijn volk. Op tweeëndertigjarige leeftijd zag hij er veel ouder uit dan zijn jaren en was hij het middelpunt van een nationale en per soonlijke controverse geworden. Bij zijn terugkomst in 1950 uit het bui tenland dienden de oppositiepartijen een petitie in waarin gezegd werd: „Het geduld van Uw Majesteits volk is ten einde. Wij vrezen, dat een opstand zal uitbreken, die niet alleen de onrechtvaardigen zal weg vagen, maar ook het land zal storten in een financieel, moreel en politiek bank roet". De oppositie drong er bij de vorst op aan, de grondwet weer te eerbiedigen en allen, die „het land hebben benadeeld", te ontslaan. In dit verband werd melding gemaakt van het wapenschandaal in het Egyptische leger tijdens de Palestijnse oor log. Koning Faroek werd 11 Februari 1920 te Caïro geboren als enige zoon van Koning Foead de eerste en Koningin Nazli. Zijn naam betekent: „Degene die zorgvuldig onderscheid, maakt tussen goed en kwaad". Op 15-jarige leeftijd werd hij naar Enge land gezonden voor een opleiding aan de militaire academie te Woolwich. Door de dood van zijn vader moest hij zijn verblijf in Engeland afbreken en hij werd tot ko ning uitgeroepen. Een regentschapsraad trad echter voor hem op tot zijn achttiende jaar. Vier maanden na zijn troonsbestijging bond hij de strijd aan met de nationalisti sche Wafd-partij. Hij ontsloeg premier Nahas Pasja en belastte zijn persoonlijke vriend Mohamed Mahmoed Pasja met de vorming van een nieuwe regering. Familietwist Ook met zijn familie staat hij niet op goede voet. In 1950 weigerde hij de morga natische huwelijken van twee van zijn zus ters te erkennen. Een van deze, prinses Faika, keerde op bevel van de Koning met haar echtgenoot uit de V.S. naar Egypte terug. De andere zuster, prinses Fathia, weigerde en werd van haar rechten ver vallen verklaard. De moeder van Faroek, Koningin Nazli, die het omstreden huwe lijk goedkeurde, verklaarde hierop, niet naar Egypte te zullen terugkeren. Ook haar goederen in Egypte werden verbeurd ver klaard. Faroek is voor de tweede maal gehuwd. Zijn eerste huwelijk, met Koningin Farida, die hem drie dochters schonk, werd in 1948 ontbonden, gelijk met het huwelijk van Ex-Koning Faroek, zoals hij in het verleden vaak te zien was in de mondaine centra der Franse Rivièra. zijn zuster prinses Fawzia met de Shah van Perzië. In het voorjaar van 1951 werd zijn verloving met Narriman Sadek, doch ter van een oud secretaris-generaal van het ministerie voor de verbindingen, be kend gemaakt. Narriman Sadek was aan vankelijk geëngageerd met Zaki Bey, een Egyptisch diplomaat bij de UNO. Deze ver loving werd echter verbroken, nadat de Koning haar, enige dagen voor het huwe lijk, in een juwelierswinkel te Caïro had ontmoet. In Mei 1951 werd het huwelijk tussen Faroek en Narriman onder grote pracht en praal gesloten. Na een huwelijkreis van enige maanden in Europa keerde het paar naar Egypte terug. Op 16 Januari van dit jaar werd hun een zoon geboren, Ahmed Foead, die thans zijn vader als Koning opvolgt. Faroek is de grootste landeigenaar van Egypte. Hij bezit meer dan 80.000 hectare bouwland. Zijn particuliere vermogen wordt geschat op meer dan 20 millioen Egyptische ponden (ongeveer 220 millioen gulden). Naar verluidt is het merendeel van dit fortuin reeds naar het buitenland, voornamelijk Zwitserland en de Verenigde Staten, overgemaakt. AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien, sommige met onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur. 29 Juli Zon op 4.57 uur, onder 20.34 uur. Maan op 13.22 uur, onder 22.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 Juli Hoog water: 7.14 en 19.37 uur. Laag water: 3.01 en 15.13 uur. Dinsdag 29 Juli Hoog water: 7.54 en 20.18 uur. Laag water: 3.34 en 15.46 uur. XlXlXOWCPa.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1