Egyptische partijen beraden zich over nieuwe toestand Duits vakverbond overweegt samengaan met socialisten Tram op de stoep Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de bakermat der Oranjes wacht de Koningin een hartelijke ontvangst De Eindstrijders Prof. Beel sprak met vier fractievoorzitters Koning Faroek op Capri gearriveerd Wat Adenauer wilde vermijden dreigt thans te gebeuren Gedeeltelijk accoord in Panmoendjom Franse voorstellen voor Tunesië Vijf doden bij défilé langs Eva's baar Het woord is aan Motorrijder aangereden en dodelijk gewond Voorstel tot aankoop terrein bij Leidsevaart Dë kabinetsformatie Generaal onder de voet gelopen Hij trachtte voetganger te ontwijken Heemsteedse flatbouw 67e JAARGANG No 16 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 29 JULI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 176 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET STAAT NU VAST dat in de eind strijd om het Amerikaanse presidentschap generaal Eisenhower als candidaat der re publikeinse en de gouverneur van de staat Illinois, Stevenson, als candidaat der de mocratische partij zullen uitkomen. De uit slag staat volstrekt niet bij voorbaat vast. In Europa zullen velen verwachten, dat de generaal zal winnen. Hij heeft zich als opperbevelhebber in de oorlog zozeer on derscheiden; hij is kennelijk zo populair in twee werelddelen; zijn goede karakter eigenschappen zijn zo uit en ter na naar voren gebracht. Wat weet men daaren tegen hier van Stevenson? Dat is waar, maar ten eerste moet men bedenken dat iemands faam in Europa niets uitstaande heeft met zijn kans, om in de Verenigde Staten tot president te worden gekozen. Overigens ligt de tweede wereldoorlog al zeven jaar achter ons en heeft men als president niet zozeer een generaal als wel een staatsman nodig. Eisenhower heeft geen ondervinding als regent en zijn op treden tijdens de strijd om de republikein se candidatuur heeft wel bewezen dat hij in politieke vraagstukken niet ervaren is. Een president der Verenigde Staten is wel iswaar omringd door adviseurs, het is ook vaak gezegd dat „zijn mensen kunnen kie zen" eigenlijk een der belangrijkste ver eiste gaven voor een president is, en het zou kunnen zijn dat de staatsmans-blik Eisenhower van nature eigen is. Maar bij wr dat overweegt rest toch de vraag, of hij in bepaalde omstandigheden niet de speelbal van raadgevers zou kunnen wor den, die hun eigen wil wensen door te zet ten. Amerika heeft maar één president ge kend die evenals „Ike" van jongsaf militair was geweest en dus evenals hij van de mi litaire academie West Point afkomstig. Dat was president Grant, een ongetwijfeld merkwaardige en schilderachtige persoon lijkheid, maar onder wiens bewind zich een zo verregaande corruptie ontwikkelde, dat zijn bewind in de historie als een mis lukking te boek staat. Ongetwijfeld bestaat aanzienlijk verschil tussen de eigenschap pen van figuren als Eisenhower en Grant. Maar in de wereldhistorie zijn generaals al zo vaak als staatslieden mislukt; hun nei ging tot rechtlijnig denken en rechtlijnig handelen bleek moeilijk verenigbaar met de soepelheid, in hun nieuwe taak vereist. En de gewoonte, in alles te bevelen bleek moeilijk te overwinnen. Eisenhowers overtuigde belangstelling voor de steun aan Europa en de verdedi ging van Europa heeft hem aan deze zijde van de Oceaan een zeer goede pers bezorgd. En zolang Taft zijn tegenstander voor de republikeinse candidatuur was bleef men op zijn hand. Taft's Europese neigin gen leken minstgenomen twijfelachtig. Nu is een andere situatie ingetreden: ten aan zien van het buitenlands beleid bestaan tussen Stevenson en Eisenhower kennelijk geen principiële verschillen van inzicht. Op Stevenson zou Europa dus evenzeer kun nen rekenen. De democratische partij regeert al twin tig jaar achtereen in Amerika. Zij heeft in 1948, toen Truman herkozen werd, nog een vrij belangrijke stemmen-meerderheid ge haald. Er is nu voldoende aanleiding voor deze meerderheid, om haar stem te wijzi gen en naar het andere kamp over te gaan? Dat vraagt men zich af. Het kan nog een beetje sterker gezegd worden; Eisenhower start met een achterstand in stemmen. In Olympische estafette-taal: hij ligt een paar meters achter bij „het overnemen". Misschien zal het niet in Stevensons voordeel blijken te zijn dat hij zo'n keurige, welgemanierde man is een soort Ameri kaanse Anthony Eden en minder geneigd tot de klap op de schouder en de fidele toon, die in vele Amerikaanse staten ge bruikelijk zijn. Maar daar staat tegenover dat hij'de meest vooruitstrevende opvat tingen vertegenwoordigt. Le Monde spreekt van een merkwaardige paradox: Eisen hower, van bescheiden men zou kunnen zeggen: kleinburgerlijke afkomst ver dedigt de belangen der grote zakenmannen en van het vrije particulier initiatief tegen over Stevenson, afkomstig uit een rijke familie en voorstander van vooruitstreven de denkbeelden en geleide economie. Stevensons grootvader was vice-presi dent der Verenigde Staten onder president Cleveland. De huidige vice-president, Al ben Barkley, is zijn oom. Hijzelf heeft een belangrijke loopbaan in bestuursfuncties achter zich; sinds 1948 is hij gouverneur van Illinois, dat hem met veel grotere meerderheid koos dan het Truman voor het presidentschap bezorgd had. En men is in Illinois over zijn bekwaamheid, zijn lei dersgaven en zijn persoonlijk optreden ten zeerste tevreden. Het is wel zeker dat de eindstrijd voor het presidentschap spannend zal zijn en dat de uitslag nog geenszins valt te voor spellen. R- p- Prof. Beel heeft gistermiddag een ge sprek gehad met de fractievoorzitters van P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H. De forma teur heeft hun medegedeeld, dat hij voort- werkt op de grondslagen, die door de vo rige formateur gelegd zijn en dus op het programma, dat door de vier partijen is aanvaard als basis voor deelneming aan een regering. Tevens gaf de formateur te kennen, dat hij over dit programma geen nieuwe besprekingen wilde voeren. Een bepaald voorstel heeft prof. Beel verder niet gedaan. Wel heeft hij de fractieleiders uiteengezet, welke voornemens hij heeft om te trachten tot de formatie van een kabinet te geraken. De indruk bestaat dat de formateur, wat de zetelverhouding betreft, zoveel mogelijk wil vasthouden aan de opvattingen dien aangaande van de vorige formateur, dus 5-5-2-2-1. De veronderstelling dat prof. Beel een zetelverhouding 5-5-3-2' zou na streven, lijkt in ieder geval niet op goede gronden te berusten. Over personen is nog niet gesproken. De formateur heeft de fractieleiders verzocht, hem Woensdag te willen doen weten of hij aan de hand van wat hij hun heeft mede gedeeld, op hun verdere medewerking kan jrekenen. „Flitzer" heet deze Duitse overdekte scooter voor twee personen, ontworpen en vervaardigd door de automobielfabriek Fritz Fond in Rosenheim. De driewielige dwergauto is uitgerust met een 150 cc motor en kan naar verluidt een maximum snelheid van 80 km. per uur bereiken. De kruissnelheid is 70 km. per uur. Om plaats te nemen in het voertuigje kan men het bovenstuk als de deksel van een trommel naar de zijkant openklappen. CAïRO (Reuter). Hassan Hodeiby Bey, leider van de Mohammedaanse broeder schap, heeft Maandag, na een bezoek aan generaal Naguib, verklaard, dat de broe derschap binnenkort een congres zal hou den om besluiten te nemen aangaande hervormingen, die zij in Egypte wenst te zien ingevoerd. Hij zeide, dat de broeder schap de beweging van het leger steunt. De Egyptische pers is Maandag begon nen met de publicatie van, wat genoemd wordt, achtergehouden bijzonderheden over het particuliere leven van ex-Koning Faroek, zijn voorkeur voor luxe en het nachtleven, geheime verstandhouding met corrupte elementen, slechte behandeling van paleisbedienden en inmenging in re- geringspolitiek en benoemingen. Naar AFP in Londen heeft vernomen hebben de leiders van de Wafd-partij pre mier Maher meegedeeld, dat zij accoord gaan met de benoeming van een regent- schapsraad voor de jonge Koning Foead de Tweede. Het bestuur van de Wafripartij heeft Maandagavond vergaderd. Het besprak de gevolgen van Faroeks aftreden en de in stelling van een regentschapsraad. De mi- BONN (Van de correspondent van het A.N.P.) Een versterking van het oppo sitionele front tegen de West-Duitse rege ring door een nauwer samengaan van het eenheidsvakverbond met de sociaal-demo cratische partij wordt te Bonn aangeduid als het eerste gevolg van de weigering van de meerderheid van het parlement om tóe te geven aan de eisen van het vakverbond voor een verder gaand recht op medezeg genschap der arbeiders. Het uitblijven van stakingen na het be sluit der regeringspartijen om de wet op de bedrijfsorganisatie tegen de wil van het vakverbond in door te zetten, wordt in Bonn geenszins als overwinning op de lei ding van het vakverbond gevierd. Veeleer schenkt men er aandacht aan de omstan digheid, dat de kloof tussen regering en oppositie door de discussie over de mede zeggenschap sterk is verbreed. De reacties van de leiding van het vakverbond hebben het duidelijk gemaakt, dat een situatie is ingetreden, die Adenauer een jaar lang zorgvuldig heeft trachten te vermijden. De bemoeiingen van de kanselier waren er op gericht het vakverbond, dat met zijn zes millioen leden en met zijn vertegen woordigers op sleutelposten in de zware industrie een der belangrijkste machtsfac toren vormt, buiten de sfeer der partijpoli tiek te houden. Het doel was daarbij vooral een regelrecht verbond tussen de vakbond en de sociaal-democraten te voorkomen. Aanvankelijk scheen deze toeleg succes te hebben en zo heeft de president van het vakverbond, Fette, zélf socialist, zich posi tief geuit over de Europese plannen, die door de Duitse socialistische partij zo hard nekkig bestreden worden. Dr. Adenauer is echter door de snel ge organiseerde tegenstand der ondernemers organen niet in staat geweest het vakver bond in ruil voor een zekere politieke neu traliteit een aanvaardbaar compromis in zake de medezeggenschap te bieden. Na de door stakingen afgedreigde volledige mede zeggenschap in de kolen- en staalindustrie hebben voornamelijk de liberale partij en de Duitse partij zich schrap gezet tegen iedere verdere tegemoetkoming aan de vér strekkende eisen van het verbond. Trou wens ook de grote meerderheid van Ade nauers eigen partij wenste te voorkomen, dat de macht van het vakverbond langs de weg van de medezeggenschap nog verder zou worden uitgebreid. De proclamatie, waarmee het vakverbond op het besluit van het parlement heeft ge antwoord, wordt hier beschouwd als de aankondiging van een openlijk bondgenoot schap met de sociaal-democratische partij. Deze laatste heeft reeds laten blijken," dat zij daarvan in het aanbrekende jaar van de verkiezingspropaganda veel verwacht. Reeds thans is het vakverbond, dat over grote financiële middelen beschikt, met een plakkatenoorlog tegen de bondsregering gestart. Hierbij wordt critiek .geoefend op de economische koers van de regei-ing, die naar de mening van het vakverbond de ondernemers verrijkt ten koste van de ar beiders. Voorts wordt van de volgende Bondsdag een revisie van de medezeggen schap geëist, die slechts door een grote ver sterking der sociaal-democratie te bereiken zou zijn. Het aangekondigde samengaan van vak verbond en socialistische partij in de ko mende verkiezingsstrijd heeft overigens een stimulans gegeven aan sedert gefuime tijd optredende splitsingstendenties in het vakverbond. De uit de vroegere Christe lijke vakbonden afkomstige arbeiderslei ders tonen zich verbolgen oVer de eenzij dige machtspositie, die de socialisten vol gens hen in de organisatie van de bond innemen. Het gehele scholingssysteem van het vakverbond is, zo klagen zij, op socia listische basis geschoeid. Christelijke leiders zouden er niet meer aan het woord komen dan om de uiterlijke schijn der onpartij digheid te bewaren. Maar ook het concrete program van het verbond is naar de me ning dezer groep te socialistisch ingesteld. Zo heeft bijvoorbeeld de „Katholieke ar beidersbeweging", de enige hecht gevorm de tegenhanger van de Eenheidsbond, het beginsel van de „volledige medezeggen schap" afgewezen als in strijd met haar opvatting, dat de functies van de partners in het economische leven niet mogen wor den verschoven. Afscheiding? Leiders van de Katholieke arbei dersbeweging hebben ons verzekerd, dat zij wellicht spoedig het ogenblik gekomen zullen achten om weer een Christelijk vakverbond te stichten en daarmee de in 1945 onder Britse regie ingevoerde eenheid te verbreken. Na de openlijke zwenking van de „Deut sche Gewerkschaftsbund" naar het so cialistische vaarwater acht men het in Bonn mogelijk dat een groep van Christelijke vakbondsleiders in het parlement in September een oproep tot de Christelijke arbeiders zal rich ten, die het begin van een scheidings proces zal zijn. Algemeen hebben de arbeiders van. Christelijke huize echter tot nog toe zeer lauw gereageerd op pogingen om de rich ting van de D.G.B. te critiseren. Zelfs onder de Christelijke leiders zijn de meningen over de wenselijkheid van een scheiding zeer verdeeld. Men meent, dat de stichting van een Christelijk vakverbond in feite een splitsing van de Christelijke arbeiders massa zou betekenen, daar slechts een be perkt deel bereid zou zijn zich van het machtige eenheidsorgaan af .te scheiden. TOKIO (Reuter) De stafofficieren van de UNO en de Noordelijken zijn het eens geworden over de tekst van de eerste 50 der 64 paragrafen van de ontwerpovereenkomst voor een wapenstilstand in Korea. De ver gadering duurde veertig minuten. De Noor delijken waren het ook eens met de be woordingen van de definitie in paragraaf 51 die over de repatriëring handelt, doch zij handhaafden hun standpunt, dat alle krijgsgevangenen moeten worden gerepa- triëerd, zo nodig met geweld. De Britse minister van Defensie, Alexan der, heeft in het Hogerhuis meegedeeld, dat generaal Stephen Shoosmith is benoemd tot plaatsvervangend stafchef op het hoofd kwartier van generaal Mark Clark, de op perbevelhebber der verbondenen in Korea. Tijdens de controverse in het Britse par lement naar aanleiding van het bombar deren van doelen aan de Jaloe is onlangs tussen Acheson en Eden overeengekomen een Brit te benoemen als plaatsvervangend stafchef. Admiraal William Fechteler, chef-opera ties van de Amerikaanse marine, heeft bij zijn terugkeer uit het Verre Oosten in Washington verklaard nog steeds te ge loven, dat er een wapenstilstand in Korea komt, „hoofdzakelijk omdat de Noorde lijken er een willen". TUNIS, (Reuter) De Hautecloque, de Franse resident-generaal in Tunesië, heeft aan de Bey de definitieve tekst overhan digd van de door Frankrijk voorgestelde hervormingen in het bestuur van Tunesië. De tekst bevat door het Tunesische kabinet voorgestelde amendementen. Frankrijk stelt voor: Verkiezing van een geheel Tunesische consultatieve vergade ring. Oprichting van een Frans-Tunesische raad voor de begroting. Verkiezing van ge meenteraden in geheel Tunesië en niet uitsluitend in Tunis. Voorrang voor Tune- siërs bij de civiele dienst. United Press meldt, dat de Bey heeft ge weigerd de nieuwe Franse voorstellen di rect te aanvaarden. Hij heeft voorgesteld het plan enkele maanden in overweging te houden. Men meent, dat dit een vertragingsana- noeuvre is om India in de gelegenheid te stellen de Noord-Afrikaanse kwestie in Oc tober voor de UNO te brengen. De Fransen zijn door dit uitstel ten zeerste teleurge steld. BUENOS AIRES (Reuter). Vijf per sonen zijn omgekomen en 2000 werden ge wond bij de eerste wilde wedloop van een half millioen Argentijnen, die het stoffelijk overschot van mevrouw Eva Perón wilden zien, dat ligt opgebaard in het ministerie van Arbeid te Buenos Aires. De voormalige onderminister Voor het leger, generaal Juan Esteban Vacca, is naast de kist onder de voet. gelopen en later overleden. Drie vrouwen en een po litieman kwamen in het gedrang om. Vele gewonden zijn vrouwen en kinderen. Vandaag zou het stoffelijk overschot naar het hoofdbureau van het algemeen vakver bond worden overgebracht. Er zullen dan militaire eerbewijzen worden gebracht, die gewoonlijk slechts worclen gebracht aan een overleden president. Het algemeen vakverbond, dat een sta king van twee dagen had uitgeroepen ten teken van rouw, heeft de staking met een dag verlengd. Verschillende artikelen, ook voedingsmiddelen, zijn reeds moeilijk te krijgen. Het parlement heeft een wet aangeno men, op grond waarvan 26 Juli voortaan een nationale rouwdag zal zijn. In het ge hele land zal dan het werk worden neerge legd. Zolang de huidige zitting van het parlement duurt tot 30 September zal aan het begin van elke vergadering een minuut stilte worden betracht. Het komende jaar zullen, naar de rege ring besloten heeft, slechts postzegels met de beeltenis van Eva Perón worden ver kocht. Het ministerie van Onderwijs heeft voorgeschreven, dat in alle scholen van het land een portret van de overleden presi dentsvrouw wordt opgehangen, waarvoor elke morgen bloemen moeten worden neer gelegd. President Perón heeft bepaald, dat zijn echtgenote niet zal worden begraven voor dat iedere Argentijn de gelegenheid heeft gehad afscheid van haar ie nemen. De begrafenis was oorspronkelijk vast gesteld voor vandaag. Maandagavond heeft de president twintig minuten bij de baar vertoefd. nisters van het Wafdistische kabinet, dat op 26 Januari viel, woonden de bespre kingen bij. Het jacht „Mahroessa" met ex-Koning Faroek aan boord is vanochtend vroeg op Capri in de Golf van Napels aangekomen. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat ex- Koning Faroek niet om toestemming tot vestiging in de Verenigde Staten heeft ver zocht. Een woordvoerder van het departement zei niets te weten van een bericht, als zou de Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Jefferson Caffery, bij generaal Naguib heb ben bewerkt, dat Faroek Egypte mocht verlaten. Volgens dat onbevestigde bericht had de generaal Faroek in Egypte willen houden. Uit de Soedan zijn honderden geluks telegrammen naar generaal Naguib gezon den, naar aanleiding van het aftreden van Faroek. Alle partijen, zowel de Oemma- partij als de Asjigga-groep, die aansluiting bij Egypte wensen, en de partijen, die on afhankelijkheid voor de Soedan wensen, hebben haar instemming met het gebeur de betuigd. Perzische reactie In Perzische politieke kringen ziet men over het algemeen de gedwongen troons afstand van Faroek als een bewijs, dat het geen zin heeft, zich tegen een volksbewe ging te verzetten. In dit verband is men van mening, dat de Perzische autoriteiten, in het bijzonder het Hof, zulks bijtijds hebben ingezien. Overigens is men van mening, dat er in Perzië geen gevaar be staat voor een militaire staatsgreep, nu het nationale front weer aan de macht is ge komen. De heersende opvatting is echter, dat men bij het Hof er op moet aandringen dat het zich strikt aan de grondwet houdt. Standpunt der Wafd In Cairo wordt verklaard, dat Foead Serag el Din Pasja, secretaris-generaal van de Wafd-partij, tijdens een onderhoud met generaal Naguib gezegd heeft, dat zijn par tij, wier bestuur Maandagavond een spoed- bij een komst hield, er op staat, dat de grondwet naar de letter en naar de geest zal worden nageleefd. Emile Berr: De eerste plicht van een onbekend schrijver is, interessant te zijn. Vervelend te zijn is uitsluitend het voorrecht van reed3 beroemde schrijvers. Op de Rijksstraatweg te Haarlem bij de Spaarnhovenstraat trachtte gistermiddag om ongeveer kwart voor zes een 46-jarige Haarlemse motorrijder, de heer B. Laa- mers, die uit de richting Haarlem kwam, een overstekende voetganger te ontwijken, die vermoedelijk niet op het verkeer lette. Hij reed de voetganger echter aan en schoof naar de linkerkant van het wegdek, waar juist een bestelauto uit de richting Velsen was genaderd. Deze kwam met de motorrijder in aanrijding, waarbij de laatstgenoemde zo ernstig werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. De voetganger kreeg een vleeswond aan de linkerpols en een gekneusde schouder. De verkeerspolitie in de Smedestraat roept getuigen van dit ongeluk op. Onder de voorstellen, die B. en W. van Heemstede de raad Donderdagmiddag zul len doen, is er één tot aankoop van het ter rein aan de Leidsevaart, dat grenst aan de Van der Waalslaan. Dit terrein is om zijn gunstige ligging in verband te brengen met de plannen voor flatbouw in Heemstede, die bij de herziening van het uitbreidings plan worden ontworpen door de architec ten Pasteur en De Groot in Rotterdam. Wanneer dit herziene uitbreidingsplan gereed is, zal het uiteraard nog de goed keuring van de Planologische Dienst be hoeven. Het terrein tussen de Leidsevaart en de Van der Waalslaan voldoet aan vele eisen, die voor flatbouw kunnen worden gesteld. Het ongeveer achttienduizend inwoners tellende stadje Orange in de Provence, dat onder Augustus de zetel was van een Ro meinse kolonie en een der mooiste steden van Gallië werd, heeft zich opgemaakt om Koningin Juliana te ontvangen. Een telg van het Oranjehuis gaat naar de bakermat van de Oranjes. De tweede vrouw van Hendrik de derde van Nassau, Claudia van Chalons, zuster van Philibert van Oranje, vermaakte het prinsdom Oranje in het begin der zestiende eeuw aan Reinier van Nassau. De jonge Reinier van Nassau, prins van Oranje, sneuvelde in 1544 door artillerievuur in een loopgraaf bij Sint Dizier. Prinsdom en titel werden dóór hem bij oorlogstestament ver maakt aan zijn neef Willem de Zwijger, zoon van Willem de Rijke en Juliana van Stolberg. Het prinsdom Oranje werd bij het verdrag van Utrecht in 1713 wel aan Frankrijk teruggegeven, maar het recht op de titel werd daarbij aan Nassau overge dragen. Een drietal jaren geleden werd voor het eerst de gedachte geopperd in het oude Ro meinse Amphitheater van Orange een op voering te verwezenlijken van Vonders „Joseph in Dothan". Het theater werd gebouwd aan het ein de van de eerste eeuw voor Christus en heeft bijna tienduizend zitplaatsen. Veel is verloren gegaan toen de prinsen van Oranje van het theater een versterking maakten ter bescherming van hun burcht. In de vijftiende eeuw is het theater weer gebruikt voor opvoeringen, maar daarna raakte het in verval. Het werd in het be ging van de 19de eeuw gerestaureerd. Het kleine stadje is op het ogenblik over- bevolkt. Alle hotels zijn bezet. Dat houdt verband met de vierdaagse kunstmanifesta-. tie in het theater, welke Zaterdagavond begon met een opvoering van Honnegger's „Le Roi David". Zondag werd een opvoe ring gegeven van Sophocles' „Koning Eudi- pus". Maandag werd „La Damnation de Faust" van Berlioz uitgevoerd en vandaag „Joseph in Dothan", in een Franse bewer king van Jean Giono, geregisseerd door Johan de Meester. Het stadje is getooid met vlaggen en oranje. In vele etalages staan portretten van onze Koninklijke familie. Tal van winkeliers hebben hun uitstallingen een Nederlands tintje gegeven met kunsttulpen, Nederlandse boerinnetjes en jongens in een soort Volendams costuum, etalagepoppen in rood-wit-blauw avondtoilet en met Nederlandse opschriften als „Leve de Ko ningin". Koningin Juliana, die hedenmorgen per trein uit Parijs naar Orange is vertrokken, wordt daar in de namiddag verwacht. Zij zal worden ontvangen door de prefect van Vaucluse, de burgemeester van Orange, de Nederlandse consul-generaal te Marseille en de vice-consul te Orange. In de wacht kamer van het kleine station zal een aan tal senatoren en afgevaardigden aan de Koningin worden voorgesteld. Na een ere wacht te hebben geïnspecteerd zal de Ko ningin naar het stadhuis van Orange rijden, waar de leden van de raad aan haar zullen worden voorgesteld. Hierna vertrekt Ko ningin Juliana naar de heuveltop, waar zich de resten bevinden van de burcht dei- Oranjes. De leden van de Nederlandse ko lonie zullen daar aan de Koningin worden voorgesteld. Daar zal een eik worden geplant. Na een bezoek aan het Nederlands consulaat zul len in het gemeentehuis aan Hare Majesteit documenten worden aangeboden, die be trekking hebben op de geschiedenis van het Huis der Oranjes. Hierna wordt een offi cieel diner aangeboden door het gemeente bestuur. Om halftien begeeft de Koningin zich naar het Romeins theater voor het bij wonen van de opvoering van „Joseph in Dothan". Verwacht wordt, dat deze uit voering om ongeveer half een des nachts zal zijn afgelopen, waarna de Koningin naar Avignon zal vertrekken. De Koningin zal waarschijnlijk Zaterdag met de beide jongste prinsesjes, die reeds enige tijd in Frankrijk vertoeven, terug keren. 3COOOOOOOC Een haringauto met aanhangwagen remde gistermiddag om vier uur vergeefs voor de tram naar Zandvoortdie juist over de Haarlemse Leidsevaart kwam rijden. De achterwielen slipten door op de natte rails en de auto botste tegen de linkervoor kant van de voorste tramwagen, die daardoor uit de rails werd gezet en over het luegdek doorreed tot op het trottoir, ivaar de ivagen, doordat hij wegzakte, op één meter van de huizen tot stilstand kwam. Het oxiderstel van deze tramwagen werd ontzet en de linkervoorkant werd beschadigd. De aanhangwagen kreeg zware sS.xade, een deel van de lading belandde op straat. Na de botsing was de weg bezaaid met vis. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. MINDER BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 30 Juli Zon op 4.58 uur, onder 20.33 uur. Maan op 14.43 uur, onder 22.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 Juli Hoog water: 7.54 en 20.18 uur. Laag water: 3.34 en 15.46 uur. Woensdag 30 Juli: Hoog water: 8.40 en 21.07 uu. Laag water: 4.11 en 16.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1