Brieven aan de redactie Jeugdkoor „Inter Nos" in Zwitserland Nederland - Joegoslavië wordt overgespeeld Besluiten der aandeel houdersvergadering nietig Voorzieningen voor grote gezinnen Italianen verwekken kernreactie met waterstoi Grote brand in Djakarta Bouw nieuw hotel aan Strandweg vordert Jongste van drie zusjes in vrijheid gesteld Zandvoort Lisse Vijfhuizen Haarlemmermeer Heemstede Amsterdamse Beurs DINSDAG 29 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 Onduidelijke verkeers situatie op de Kleverparkweg Meisje viel van fiets onder een oplegger Dr. E. van Raalte zestig jaar Zaak-Van Herwaarden Laatste nieuws uit Helsinki Ds. Bakels ove.rleden Deviezencontröle voor buitenlanders vereenvoudigd Burgerlijke Stand van Haarlem Advies van Sociaal- Economische Raad Bromfietser aangereden bij de Grote Houtbrug Adenauer acht Frans voorstel oprecht Meineedzaak AVRO-bestuur verbreekt contact met actiecomité Hij liep er niet in Post jubileum' Blikseminslag bij Vijfhuizen Examens Muzikale rondgang SCHEEPVAART De typisch Oosterse sfeer in Poesan is goed getroffen in deze foto, welke een straat- tafereel in de Zuid-Koreaan se havenplaats in beeld brengt. De jaarlijkse tocht van een deel van het jeugdkoor „Inter-Nos" uit Haarlem, onder leiding van de dirigent Jan Booda, is weer een groot succes. De kinderen zijn vol lof over de ontvangst, en hun pleegouders in Thalwil aan het Zürichermeer verwennen hen zeer. Ook van de dagtochten met de autobus naar diverse steden, bergen en meren ge nieten de kinderen enorm, waartoe ook het stralende weer zeer meewerkt. De concerten, gegeven in diverse ziekenhuizen Het officiële concert hetwelk 1.1. Vrij dagavond in de grote zaal van het stad huis in Thalwil gegeven werd was een groot succes. Er waren zovelen ge komen, dat tientallen zich met een staan plaats moesten tevreden stellen. Aan dit concert werkten ook mee de jodelclub „Edelweiss" en de Landlerkapel „Züriser- Buebe". Het applaus was van dien aard, dat de heer Booda genoodzaakt was ver scheidene toegiften te geven. Dinsdag 29 Juli zal de terugtocht wor den aanvaard. Op de heenreis werd het jeugdkoor door de Ober-Burgemeister van de stad Weinheim (bij Heidelberg) uitge nodigd een concert te geven, dit zal nu Dinsdagavond plaats vinden. Woensdag gaat het verder langs de Rijn en Donderdag 31 Juli hoopt de heer Booda de kinderen, allen weer gezond en wel, en voldaan van deze prachtige reis om 7 uur op de Grote Markt aan him ouders over te geven. Op het punt waar de Brederodestraat te Haarlem overgaat in de Kleverparkweg, komt het verkeer dikwijls in moeilijkheden doordat het wegdek hier onverwacht van één in twee rijbanen verandert. De lan taarnpaal, die op het middenplantsoen van de Kleverparkweg staat, is dan ook reeds herhaaldelijk aangereden. Ter verduidelijking van deze situatie heeft de gemeente Haarlem in de omgeving van de lantaarnpaal een drietal wit ge schilderde bermplankjes aangebracht. Als aanvulling op deze verduidelijking heeft de Toeristenbond A.N.W.B. voorgesteld om de bermplankjes van reflecterend mate riaal te voorzien, hetgeen bij avond beter opvalt, en een witte verkeersstreep van de as van de Brederodestraat naar de rechter zijde van het plantsoen in de Kleverpark weg aan te brengen, waardoor het verkeer op de juiste rijbaan wordt geleid. Terwijl gisteravond om elf uur een truck met oplegger, die uit de Barteljorisstraat kwam, voor het Stadhuis een wielrijdster passeerde, viel een meisje, dat op de baga gedrager van de fiets zat op straat, waar door zij het rechter-achterwiel van de op legger over zich heen kreeg. Het 16-jarige meisje, J. M., kreeg een schedelbasisfrac- tuur en brak haar linkerbovenarm. Zij is naar de Mariastichting overgebracht. De wielrijdster zelf, een vriendinnetje van haar, kreeg geen letsel. Vermoedelijk is de auto rakelings langs haar gereden, waardoor zij met de zijkant ervan in aanraking kwam en ging slinge ren. De toestand van J. M. is ernstig. Een goede bekende van onze lezers, dr. E. van Raalte, is vandaag zestig jaar ge worden. Bijna dagelijks kan men zijn ver slagen en beschouwingen in Haarlems Dag blad aantreffen met de mededeling „van onze parlementaire redacteur". Dr. Van Raalte doet dit belangrijke journalistieke werk sinds zeer vele jaren als een voor treffelijk informator met een grote ken nis van zaken, die hem in staat stelt terstond tot de kern van de vaak ingewik kelde parlementaire onderwerpen door te dringen en er zo over te schrijven dat zij voor alle lezers duidelijk worden. Het omvangrijke arbeidsterrein van dr. Van Raalte beperkt zich geenszins tot de vergaderzalen van senaat en volksvertegen woordiging, het strekt zich onder meer uit tot wat men „de wandelgangen" van het parlement pleegt te noemen, voor een scherpzinnig journalist een belangrijke bron voor informaties, vooral wanneer er, zoals nu, een nieuw kabinet op stapel wordt gezet. Dr. Van Raalte vindt zoiets een wel kome afwisseling. Als jurist is hij specialist op het gebied van het staatsrecht en het volkenrecht; als privaatdocent doceert hij deze wetenschap pen aan de universiteit van Amsterdam. Aan het Persinstituut in de hoofdstad gaf hij onlangs voor jeugdige collega's een in teressante cursus over de inrichting en de organisatie van de UNO. Ook doceert hij aan candidaten voor de diplomatieke dienst. Van de groep parlementaire journa listen „De Parlementaire Pers" is hij voor zitter. Vele buitenlandse bladen waarderen hem als een goed geïnformeerde mede werker. In November 1947 benoemde de Prinses- Regentes hem tot officier in de Orde van Oranje Nassau, een welverdiende onder scheiding voor zijn toen dertigjarige be langrijke journalistieke werk. Dr. Van Raalte, op deze dag: proficiat! De leiding van de Joegoslavische water- poloploeg heeft na afloop van de wedstrijd tegen Nederland, die in een 3-2 overwin ning voor het Nederlandse zevental was geëindigd, een protest ingediend tegen de leiding van de Belgische scheidsrechter Delahaye. De International Waterpolo Board heeft hedenmiddag beslist dat de wedstrijd moet worden overgespeeld. Dit zal gebeuren Woensdagochtend om acht uur. De KNZB zal hedenmiddag een tegen- protest indienen aangezien hij van mening is, dat het niet mogelijk is tegen waarne mingsfouten van de scheidsrechter iets dat de Joegoslaven wel mogelijk achten te protesteren. Bovendien achten de Nederlanders zich ernstig gedupeerd door het vaststellen van de wedstrijd op Woens dagochtend, aangezien dit betekent dat het zevental dan twee wedstrijden op een dag zal moeten spelen. De Haarlemse rechtbank heeft van ochtend de op 12 Mei gehouden vergade ring van aandeelhouders van Van Her- waardens Kalkzandsteenfabriek te Hille- gom, in welke vergadering de Raad van Beheer van de N.V. werd geschorst, nietig en onwettig verklaard. Alle op deze ver gadering genomen besluiten zijn nietig. Hieronder valt ook de benoeming van vijf nieuwe tijdelijke leden van de Raad van Beheer, waarvan er één als directeur zou fungeren. Men zal zich herinneren dat in genoem de vergadering de directie en de Raad van Beheer van Van Herwaardens Kalkzand steenfabriek en N.V. werden geschorst. Tevens werden vijf nieuwe tijdelijke leden van de Raad van Beheer benoemd, waar van één zou fungeren als directeur. De voormalige directeur, de heer J. A. van Herwaarden, aan wie het onmogelijk was gemaakt op de bewuste aandeelhouders vergadering te verschijnen en zijn stem recht uit te oefenen heeft zich tegen deze gang van zaken gekant, door een eis tot ongeldig verklaring van de vergadering in te dienen. In deze heeft de rechtbank hem nu in het gelijk gesteld. De nieuw benoemde tijdelijke leden van de Raad van Beheer werden veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde f 347.50. Deze uitspraak betreft uiteraard niet de strafzaak-Van Herwaarden. In de Stichting „Rosenburg" te Loos duinen is in de ouderdom van 81 jaar over leden ds. H. Bakels, emeritus Doopsgezind predikant, die vele jaren in Haarlem heeft gewoond. De thans overledene is op 25 Juli 1871 ten Den Hoorn geboren waar zijn vader Doopsgezind predikant en schoolopziener was. Hij bezocht het Haarlemse gymnasium en studeerde vervolgens aan het Doopsge zind seminarium en de universiteit van Amsterdam. In 1895 proponent geworden, bevestigde zijn vader hem in 1896 te Warns (Fr.) in zijn eerste gemeente. In 1901 werd ds. Bakels beroepen naar Enkhuizen waar hij in 1907 zijn bediening om gezondheids redenen neerlegde, In 1908 werd hij op nieuw als predikant beroepen, nu te St. Anna Parochie. Reeds in 1909 legde hij het predikambt om gezondheidsredenen neer. In zijn vroegere gemeente beroepen, deed hij in 1911 voor de tweede keer zijn intree in St. Anna Parochie, waar hij werk zaam is gebleven totdat zijn gezondheids toestand hem 1 October 1916 noopte emeri taat aan te vragen, waarop hij zich metter woon te Haarlem vestigde. Ds. Bakels heeft vele geschriften gepu bliceerd, vaak ook in het Afrikaans ver taald. Ook redigeerde ds. Bakels van 18931895 het Amsterdams Studenten weekblad Propria Cures, was hij van 1918 1927 theologisch medewerker van de Haagse Post, van 19171931 eveneens medewerker van de Westfriese Kerkbode en werkte vele jaren mede aan de Kerk- nieuws-rubriek van de N.R.C. Sinds 1898 verschenen van zijn hand niet minder dan 3000 artikelen en bijdragen in couranten en tijdschriften. Reeds enige jaren geleden, heeft ds. Ba kels de pen neder gelegd en zich geheel én al teruggetrokken. Vrijdagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats aan de Kleverlaan worden ter aarde be steld. Naar de A.N.W.B. meedeelt, is de devie zencontröle voor buitenlanders die ons land bezoeken vereenvoudigd. Indien niet-inge- zetenen bij binnenkomst in Nederland be schikken over niet meer dan f 100 aan Ne derlandse betaalmiddelen alsmede over de tegenwaarde van maximaal f 400 aan bui tenlandse betaalmiddelen, kunnen zij vol staan met mondelinge aangifte. Tot dusverre moesten buitenlanders voor elk ingevoerd bedrag een uitvoerig aan gifte-formulier invullen. HAARLEM, 28 Juli 1952 ONDERTROUWD: 28 Juli, J. G. G. Boon en J. A. C. Smolders. GEHUWD: 28 Juli, N. Adriaanse en F. P. C. Schotman. BEVALLEN van een zoon: 24 Juli, A. R. Stoové—Martherus; 25 Juli, W. H. G. de HoopRubeling; A. B. HouwelingZegelaar; 26 Juli, M. L. de Vries—Jönsson; J. Hendriks de Keizer; C. A. TholenNijssen; B. Meijer Verschoor; 27 Juli, D. H. PijpersLeen; T. Beerthuizen—van Dijk; G. van Ruiten- Droog; A. M. van BergemSchmitz; H. C. Meijerink—de Vries; G. Silvis—Portengen; A. J. G. Kooiman-r-Scheringa; J. E. van de PollSanger; B. J. van Veller—Franken; 28 Juli, A. E. de JongeTrap. BEVALLEN van een dochter: 25 Juli, C. M. MuchallStouthandel; 26 Juli, H. C. M. KalLips; H. J. GerritsenSfchipper; 28 Juli, R. Nijenhuis—Boerstra. OVERLEDEN: 25 Juli, P. A. van Wijk, 61 j„ Meester Cornelisstraat; 27 Juli, H. Jekel, 76 j., Maarten van Heemskerkstraat. De Sociaal-Economische Raad heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid advies uitgebracht omtrent de vraag, of ten behoeve van grote gezinnen nadere wettelijke voorzieningen dienen te worden getroffen. Zolang in de huidige loonpolitiek geen wijziging wordt aangebracht, is de raad van mening, dat uitkering van kinderbij slag aan de loontrekkenden van het eerste kind af dient te geschieden. De raad is van oordeel, dat over het al gemeen de uitkeringen dienen te worden verstrekt tot het bereiken van de 16-jarige leeftijd. Ten behoeve van kinderen tussen de 16 en 21 jaar, die hetzij omdat zij onder wijs volgen, hetzij omdat zij tijdelijk niet in staat zijn beroepsarbeid te verrichten, dienen de aanspraken op kinderbijslag te worden voortgezet zolang deze situatie voortduurt, zulks uiterlijk tot aan het tijd stip, waarop de 21-jarige leeftijd wordt bereikt. De raad is van oordeel, dat het onge wenst moet worden geacht bij de bereke ning der uit te keren bedragen rekening te houden met verdienende kinderen, hetzij onder, hetzij boven de 16-jarige leeftijd. De raad acht een loongrens, boven welke geen kinderbijslag wordt toegekend, onge wenst. Een meerderheid van de raad staat op het standpunt, dat het tegenwoordige sys teem van uitkering, zoals dit voor de loon trekkenden ingevolge de Kinderbijslagwet geldt, dient te worden gehandhaafd, zulks voornamelijk ter vermijding van een ver dergaande verstoring van de verhouding tussen prestatie- en behoefteloon. Zij acht derhalve verhoging van de hui dige uitkeringstarieven ongewenst. Een minderheid acht een verdergaande progressie uit sociale overwegingen nood zakelijk en financieel-economisch aan vaardbaar, Omstreeks kwart voor twee gistermiddag werd. op de hoek van de Grote Houtstraat en de Gasthuisvest een 61-jarige brom fietser uit. Haarlem, de heer F. J. S., door een personenauto aangereden. De auto bestuurder had volgens de politie geen voorrang verleend aan deze bromfietser, die voor hem van rechts van de Gasthuis- vest kwam rijden. S. werd tegen de grond geslingerd en ernstig aan het hoofd gewond. Hij is naar het Grote Gasthuis gebracht. De auto werd aan de voorkant beschadigd. X Blindengeleidehonden. Met belangstelling hebben wij kennis genomen van het inge zonden schrijven van de heer Schuyt, be treffende Blindenzorg, inzake het geleide- hondenvraagstuk. 'Wij zijn het in zover met hem eens, dat er jnderdaad blindengeleidehondenfondsen zijn, die niet aan hun doel beantwoorden. Maar tevens schrijft hij dat er maar één betrouwbare, en controleerbare school is, n.l. Het Nederlands Geleidehondenfonds te Amsterdam. Dit is niet de gehele waarheid. Onze Stichting Blindengeleidehonden- school voor Wolfhonden kan tevens aan alle aanvragen voldoen, fokt in eigen ken nels de door hun af te leveren geleidehon den. De blinden worden eveneens aan de school opgeleid, en ontvangen bij het ver laten der school een certificaat. Over geheel Nederland zijn door onze school reeds geleidehonden afgeleverd, zelfs zonder enige bijbetaling. Hiervan kunnen contracten worden overgelegd. Deze afleveringen zijn ook gecontroleerd door de Staatscommissie van toezicht van het Blindengeleidehondenvraagstuk. Tot slot delen wij U mede, dat de Stich ting Blindengeleidefonds „Leidende Ogen" te Arnhem, Ondér de Linden 81, en ver plaatst naar Rotterdam, geheel niets te ma ken heeft met onze Stichting. Niettegen staande maken zij toch reclame met de naam „Wolfhond", maar deze honden worden alleen door onze stichting afgele verd. Hopende u, zowel als de geachte lezers te hebben ingelicht, Het bestuur der Stichting Blinden- geleidehondenschool voor Wolf honden te Dordrecht. Dode vogels. In één der tuinen achter ons huis is een grote kippenren waarin zich enkele lage vruchtbomen bevinden. Tot mijn grote verbazing en afschuw zag ik ca. i4 dagen geleden dat men bij wijze van vogelverschrikker enige dode lijsters aan de poten in deze boom had opgehan gen. Ik weet dat deze lugubere methode vroeger op het platteland werd toegepast doch men verwacht toch niet dat zoiets barbaars in een geciviliseerd woonoord als Heemstede kan voorkomen. De dierenbescherming deelde mij mede dat hieraan niet veel te doen was daar lijs ters geen beschermde vogels zijn. Is er nu geen enkele instantie die bij een dergelijke wantoestand kan ingrijpen? (Van redactie- wege bekort). B. J. OOSTERWIJK ROME. (Reuter). De Italiaanse minister van Defensie, Randolfo Pacciardi, heeft tij dens een kabinetsvergadering bekend ge maakt, dat met succes op een artillerie- proefterrein waterstof met een explosieve reactie in helium omgezet is. Het is nog' onmogelijk te zeggen welke toepassing deze reactie in de wetenschap zou vinden, voordat een volledig onderzoek naar de resultaten is ingesteld. Kort voor de bekendmaking was de „Giornale d'Italia" gekomen met het be richt, dat Italië de eerste waterstofbom tot ontploffing zou hebben gebracht. De mi nister sprak dit bericht echter tegen. De journalist van het blad zeide ooggetuige van de ontploffing te zijn geweest. Hij zeide, dat hgt nieuwe proces ontdekt was door professor Ubaldo Loschi, een bekend Italiaans natuurkundige. Voor de oorlog werkte Loschi samen met professor Pon- tecorvo, de atoomgeleerde, die twee jaar geleden met vrouw en kinderen achter het „IJzeren gordijn" verdween. PARIJS, (A.F.P.) De door de Franse regering op de conferentie van de zes mi nisters van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de Saarkwestie gedane voorstellen vormen een ernstige poging om met Duits land tot overeenstemming te komen, aldus heeft Kanselier Adenauer in een door de radio uitgezonden vraaggesprek, na zijn terugkeer te Bonn van de conferentie te Parijs, verklaard. De persdienst van de West-Duitse soci aal-democratische partij heeft in een mede deling geschreven, dat „de poging om de Saarkwestie onderhands te regelen door besprekingen tussen de regeringen onder geen voorwaarde aanvaardbaar" is. In Djakarta heeft een brand gewoed waardoor 600 huizen in de as zijn gelegd. Duizenden personen zijn dakloos gewor den. De brand woedde achter de bekende winkelstraat Pasar Baroe. De Javase Bank heeft een rekening geopend voor de slacht offers waarop reeds 70.000 rupiah is ge stort. Komende uit het dorp ziet men aan het einde van de Kerkstraat in Zandvoort de bekistingen van de eerste verdieping van het badhotel aan de Strandweg, dat voor rekening van de heer Bouwes gebouwd wordt. Het lijkt of het houten gevaarte de Kerkstraat geheel afsluit. Hieruit kan men reeds de conclusie trekken, dat de bouw van het hotel, waarvan de heer J. Wils de architect is, vordert. De leiding van het aannemersbedrijf van W. Thunissen te Heemstede is van mening, dat de bouw, ondanks de ingewikkelde constructie een bevredigend verloop heeft. Half Mei werd begonnen. Er ontstond spoe dig een stagnatie omdat bleek, dat om een draagbaar bodemvlak te verkrijgen, de grond tot ongeveer acht meter diepte moest worden uitgegraven. Met moderne werktuigen is gewerkt om de stagnatie zo kort mogelijk te houden. Op het ogenblik is men zo ver gevorderd, dat de kelders en de ruimte voor de stookinrichting voltooid zijn. In de komende dagen zal de vloer voor de eerste verdieping worden gestort. De kolommen op de eerste bijna aan de straat gelijke verdieping, zijn thans gesteld. Hier ontstaat de ruimte, die als woonge legenheid voor eigenaar of exploitant zal dienen. Daarvoor verrijzen de kolommen waarop de overbouw over de Strandweg zal rusten, het zgn. „juk". Ook hier zal men spoedig tot het storten van het beton kun nen overgaan, daar de bekistingen zo goed als gereed zijn. Lounge, restaurant en magazijnen zijn reeds te onderscheiden, evenals de hoofd-ingang. Naar men ons mededeelde, hoopt men, na afloop van de bouwvak-vacantie met grote voortvarendheid met de bouw verder te gaan. want vóór de najaarsstormen ko men, wil men het bouwwerk glasdicht en onder de kap hebben, om het gedurende de wintermaanden te kunnen voltooien. Als datum voor dit „glasdicht" zijn, heeft men zich 15 November gesteld. Verwacht wordt, dat de openingsdatum zal liggen tussen 15 April en 1 Mei 1953. De jongste van de drie zusjes T. uit IJmuiden, die Donderdagmiddag op ver moeden van meineed werden gearresteerd, toen ze als getuigen a décharge werden ge hoord in een strafzaak voor de Haarlemse rechtbank, is op vrije voeter; gesteld, op grond van haar jeugdige leeftijd. Het meis je ig achttien jaar oud. Haar beide oudere zusters, waarvan één moeder is van drie kinderen en de andere, een gescheiden vrouw en moeder van één kind bevinden zich nog in verzekering. De 37-jarige F. van Z. die in de bewuste strafzaak terecht stond op verdenking van .meineed en ten gunste van wie de drie meisjes hun verklaringen hadden afgelegd, is, zo vernemen wij nader, gisteren weer in verzekering gesteld. Aan het eind van de rechtszitting, tijdens welke de drie meis jes werden aangehouden, werd deze ver dachte op vrije voeten gesteld. De besprekingen tussen het A.V.R.O.- bestuur en het comité van actie uit de A.V.R.O.-leden zijn afgebroken, Op Maan dag 21 Juli is een eerste bespreking ge houden, waarna besloten werd deze con ferentie vandaag voort te zetten. Toen leden van het actiecomité vanmorgen in de studio arriveerden werden zij door vier leden van het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. ontvangen. De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, las een ver klaring voor, waarin hij mededeelde, dat de A.V.R.O. van elk verder contact met het comité afzag. Het A.V.R.O.-bestuur verklaarde dat dit besluit genomen is „omdat het actie-comité zonder hieromtrent overleg te plegen, pu blicaties heeft gedaan waarin eisen wer den gesteld. Deze publicaties waren ken nelijk van zodanige aard, dat zij enkel moesten dienen om onrust en wantrouwen te verwekken en bij voorbaat aan een ver dere bespreking elke grondslag te ont nemen". Een bezoeker aan de duinen der water leiding maakte een duinwandeling, zonder zich te hebben voorzien van een dagkaart. Hij werd aangehouden door een man per rijwiel, die hem verzocht zijn kaart te to nen. Op de mededeling, dat hij verzuimd had, zulk een kaart te kopen, zei de man: „Wanneer u mij direct vijf gulden betaalt, zullen we van de zaak geen werk maken". De wandelaar vertrouwde toen het zaakje niet en verzocht, de affaire op het politie bureau af te maken, waarop de aanhouder zonder nog iets te zeggen, ijlings per fiets de vlucht nam. De Zandvoortse politie speurt naai" de pseudo-politie-man. HENGELWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD De jaarlijkse hengelwedstrijd voor de jeugd, die onder leiding van het vis-college Advendo worden gehouden, is bepaald op Zaterdag 2 Augustus. GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar A. In 't Veld—W. In 't Veld Blok hoopt Donderdag 31 Juli de dag te herdenken dat het 50 jaar in de echt is verbonden. COLLECTEN De collecte voor de Stichting het Hooge- land heeft 118,95 opgebracht. Ten bate van het sanatorium Sonnevank wordt Za terdag 2 Augustus een collecte gehouden. Op 2 Augustus hoopt de heer Joh. Meijer, brievenbesteller le klasse, de dag te her denken dat hij voor 40 jaar bij de Post-, Telegraaf- en Telefoondienst werd werk zaam gesteld. De jubilaris staat bekend ^als een ijverig, plichtsgetrouwe ambtenaar én heeft zich op kantoor en omgeving door zijn prettig hu meur en voorbeeldige kameraadschap vele vrienden verworven. Ongetwijfeld zal be steller Meijer ondervinden clat zijn werk zaamheden, waarbij hij dagelijks grote af standen heeft afgelegd om het lief en leed trouw te bezorgen in de Haarlemmermeer, zal worden gewaardeerd. Vanmorgen is tijdens een bui de bliksem ingeslagen in de polder bij Vijfhuizen. Twee palen van de electrische leiding wer den versplinterd. Van de boerderij van de heer Van Engelen werden enkele ruiten en de electrische schakelkast vernield, terwijl in de wijde omgeving de stoppen sprongen. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 29 Juli. Aangevoerd 266 vette varkens. Notering: zware 2,162,18; lichte 2,13—2-,18; zouters 2,052,09; zeugen 1,952. Handel vlug. Van de cursus Heemsteeds Handelsonder wijs, directeur de heer J. Steenbrink, slaag den voor het examen Middenstandsdiploma, de volgende candidaten: Piet Beelen, Henk de Boer, Willy Boot, J. Braam, H. v. d. Eer den, J. W. Hamstra, B. Hilterman, Gerard Hoogendijk, Aad. Hulsebosch, Annie Jansen, Wim Jansen, Joop Kompier, Ton Korsten- broek, B. Brom, Wim Neeskens, C. v." d- Nes, Tom Otte, C. Pauw, P. v. d. Pols, C. Salman, Wim van Staveren, G. Stolten, Gerard Teeu- wen, Miep Teeuwen, Wim Teeuwen, Piet de Vries en Leo Zwarter. Van dezelfde cursus slaagden voor het examen Praktijkdiplóma boekhouden de vol gende candidaten: Elly Beumer, Bep Zwar ter, Kees Beljaards, Pierre van Leuven, Win* Krom, Theo de Vries, Jan Nan, Joop Consten en Peter v. d. Berg. Hedenavond tussen 7 en 8 uur houdt het Fanfarecorps wederom een muzikale rond gang met lotenverkoop. Vertrekpunt is dit maal de Koediefslaan. 3-354 Neder 1. 47 A.K.U Unilever Philips Glöeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 88% 137 170 54 155)4 32154 79 15014 12054 94 7214 15354 137 15354 158 46% 51)4 41»/,8 7754 23)4 40% Openings koersen 89 137 173 15514 32254 7814 155 121 95 7214 15354 137 15354 158 46)4 5114 4114 77% 23)4 3954 Alchiba, 27 v. Antw. te rcuam. Aidabi. pass. 28 Finisterre. Algenib, 26 v. pto. Alegre te R'dam. Aagtedijk, 26 v. Buenos Aires te New York. Abbedijk, 27 v. Veracruz te Moblie. AideramJn, 23 te Hamburg. Argos, 27 v. Vigo n. Anfw. Akkrumdijk, 26 nm. te Pt. Sudan. Albireo, 26 v. Montevideo n. Paranagua. Alcyone, 27 run. te Bahia verw. Alphard, 26 v. Pto. Alegre, 30 te Buenos Airos verwacht. Arendsdijk, 26 nm. v. Victoria n. Bahia. Arkeldijk, 27 v. R'dam n. Hamburg. Axeldijk, 27 v. Colombo n. DjibouU. Aalsdijk, 26 360 m. Z.ZO. Cp. Race. Abbekerk, 27 220 m. Z. ten W. Diego Garcia. Atiinda, 27 v. Singapore naar Bangkok. Agamemnon, 27 van Pto Plata te New York. Alrndijk, 27 300 m. W. Scilly's. Altair, 27 100 m. Z. Bahia. Al u dra, 27 nog te Koe wait. Am stel diep, 27 280 m. N. t. W. Flores. Amstelpark, 27 850 m. W. Scilly's. Amstelvaart, 26 op de Elbe. Andijk, 26 v. Antwerpen naar Londen. Argos, pass. 26 Burlings n, .Antw. Armilla, Ti Anamba eil gepass. Arundo, 27 dwars Fastnet. Averdijk, 27 350 m. Z. Cp. Race. Aagtekerk, 28 dwars Gibraltar n. Bilbao. Aalsum, 29 Port Said -verwacht. Alioth, 28 van Victoria naar Bahia. Alwaki, 28 te Montevideo. Alpherat, 30 Mobile verwacht. Amstelclijk, 29 v. Rotterdam te New York. Aardijk, pass. 28 Ouessant. Ampenan, 26 van R'dam te Tj. Priok. Amstelland. 28 van Amsterdam n. Hamburg. Bengkalis, 27 v. Genua n. Londen. Blijdendijk, 27 te New York. Buru, pass. 26 Gibraltar. Baarn, 27 900 m. ZW. Horta. Bagan, verm. 29 v. Singapore n. Bangkok. Bandjermasin, 30 Raha verwacht. Barendrecht, pass. 27 Cochin. Barumun, 29 v. Luwuk te Makassar verwacht. Bennekom, 27 100 m. NO- Sombrero eil. Bloemfontein, 26 600 m. NW. Walvisbaai. Bontekoe, 27 van Semarang naar Soerabaja. Britsum, 27 840 m. W. Scilly's. Bi 111 ton, 28 v. Singapore n. Port Swettenham. Borneo, 29 te Belawan. Bali, 26 te Soerabaja. Bl-itar, 29 v. Penang. Breda, 28 v. Antofagasta. Boskoop, 29 v. R'dam te Amsterdam. Bonaire, pass. 29 Round eil. Callisto, 27 520 m. O. Belle Isle. Caltex Pernis, 27 100 m. O. Sicilië. Caltex Delft, pass. 27 Kreta. Caltex Nederland, 27 nm. v. Sidon n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 27 Gibraltar. Cistula, pass. 27 ten Z Christmas eil. Ceram, 26 v. R'dam n. Calcutta vla Marseille. Chama, 27 80 m. O.NO. Str. Singapore. Cleodora, pass. 28 Dondrahead. Clave 11a, 28 v. Gefle te Rotterdam. Cottica, 28 v. Trinidad n. Paramaribo. Caltex The Hague, 29 te Rotterdam. Cronenburgh, 29 v. Rotterdam n. Castro Urdiales Danae, 27 v. A'dam te Genua. Delfshaven, 27 v. New York te Hamptonroads. Duivendijk,, 26 v. d. Pac. kust te R'dam. Diemerdijk, 26 130 m. W. ten Z. Scilly's. Dongedijk, 27 200 m. NO. Flores. Del flard, 28 v. Rio Grande do Sul. Edam, 25 v. R'dam te New York. Elmina, 28 v. Freetown te Monrovia verw. Enggano, 27 te Colombo. Eendracht, 27 ten anker Izmir. Ena, 27 180 m. O.ZO. Ras al Hadd. Easo Amsterdam, 27 860 m. W.ZW. Flores. E t rema, pass. 27 Dieppe. Esso Den Haag, 28 v. Aruba naar Rotterdam. Farmsum, 27 250 m. O.ZO. Nantucket. Friesland - (KRL), 27 van Antw. te Londen. Fairsea, 23 van Sydney n. Melbourne. Gordias, 26 te Aberdeen. Gaasterkerk, 27 te Melbourne. Ganymedes, 27 260 m. ZO. Mona eil. Gouwe, pass. 27 Vigo. Graveland, 26 180 m. Z.ZW, Ouessant. Garoet, 29 te Belawan. Groote Kerk, 28 van Aden naar Suez. Haulerwijk, 27 vm. v. Quebec n. A'dam. Helicon, 27 v. A'dam n. Curagao. Hoogkerk, 27 nm. v. Mocimboa te Zanzibar. Hector, 27 200 m. Z.ZW. Ouessant. Hecuba, 27 v. Point Fortin n. Paramaribo. Hera, 26 160 m. NO. Curagao. Haarlem, vertr. 29 v. Kingston. Hersilia, 29 v. Amsterdam te Talara verwacht. Hestia, 28 v. Curagao n. Buenaventura. Heemskerk, 29 v. Cochin te Colombo. Helena, 29 v. Hamburg te Bremen. Hercules, 28 van Izmir naar Gibraltar. Jagersfontein, 27 te Durban. Japara (KPM), 27 v. Palembang te Tjilatjap. Johan van Oldenbarnevelt, 29 v. Tj. Priok te Amsterdam. Kola Baroe, 27 nm. te Belawan. Kalimantan, 27 v. Singapore n. Tj. Priok. Karossa, 27 te Sibolga. Kieldrecht. 27 v. Bremen te Antwerpen. Kota Inten, wordt 3 Aug. ca. 12 u. v. Balik- papan te Rotterdam verwaent. Kertosono, 29 v. Aden naar Soerabaja. Klipfontein, vertr. 1 Aug. v. Amsterdam n. O. Afrika via Southampton en Kaapstad. Laertes, 27 nim. dw, Sococtra. Langkoeas, 27 v. Makassar n. Belawan. Lareniberg, pass. 25 Gibraltar. Leerdam, vertr. 29 nm. v. Antw. en 30 vm. te Rotterdam verwacht. Laurenskerk, 26 v. Bahrein te Kuwait. Lawak. 27 nm. rede Castanjo. Leuvekerk, 25 v. Basrah te Khorramshar. Leersum, 27 500 m. O. Cp. Race. Leopoldskerk, 26 nog te Damman. Lmdeker.O, 26 nog te Damman. Lieta, 27 van Bangkok naar Pladju. Luna, pass. 26 Beachyhead. Lombok, 29 v. Lorenzo Marques te Colombo ver wacht. Lekkerkerk, 28 v. Genua naar Port Said. Maasdam, 26 v. Schiedam te R'dam. Maaskerk, 27 te Takoradi. Maasland, 26 v. Montevideo n. Santos. Malvina, pass. 26 Thursday eil. Manoeran, 28 v. A'dam te Tj. Priok. Mapa, 27 v. Pt. Said n. Genua. Mai'iekerk, 27 v. Beira n. Lorenzo Marques. Macuba, 27 510 m. NW. Cp. San Roque. Metula, 27 van Pladju n. Singapore. Ml tra, 26 440 m. Z.ZW. Bermuda. Molenkerk, 26 nog te East London. Muiderkerk, 27 560 m. Z. ten O. Cp Palm as. Murena, 27 630 m. NO. Barbados. Maashaven, 28 van Wa-rri te Sapele. Modjokerto, 28 v. Belawan naar Aden. Markelo, 28 v. Sfax naar Engeland. Nestor, pass. 27 Casquets. Nigerstroom. 29 te Dakar. Nieuw Amsterdam, 29 7 u. v. .Southampton n. Le Havre. Noord wijk, 1 Aug. v. R'dam te Civita Vecchia verwacht. No or clam, 28 v. R'dam te New York. Oréstes, 28 v. Curagao n. La Guaira. Orion, 26 v. Piraeus te Izmir. Omala, 26 v. Singapore naar Pladju. Oranjestad, 27 ter hoogte v. Oporto. Overijsel, 26 te Bahrein. Ootmarsum. 25 v. New Orleans n. Charleston. Oranjefontein, pass. 28 Finisterre n. Southampton Ondina, 29 van Rotterdam naar Thameshaven. Parkhaven, 27 v. Hamburg n. Santos. Prins Willem V, 27 te Quebec. Phrontis, 27 v. A'dam te Hamburg. Prins Frederik Hendrik, 27 te Hamburg. Prins Willem II, pass. 27 vm. Belle Isle. Papendreoht, 26 80 m. Z. Kreta. Perna, 28 te Singapore dokken. Plancius, 27 v. Bulêleng naar Makassar. Poseidon, 27 te Maracaibo. Prins Willem III,, 26 130 m. N. Sarnia. Prins Willem v. Oranje, 27 525 m. O. Belle Isle Pr-ins Maurits, 25 v. Toronto. Prins Willem V, 29 te Port Alfred. Polydorus, 26 te New York. Radja, 27 v. Pt. Said n. Genua. Ridderkerk, 27 v. Pt. Said n. Genua. Roepat, 28 te Colombo. Rotti, pass. 27 Wight. Rijnland, pass. 27 Beachyhead. Reyniersz, 28 te Makassar. Rodas, 27 v. Curagao te Port au Prince. Rijndam, 27 180 m. Z. Kp. Sable. Rempamg, 28 te Suez. Roebiah, pass. 28 Bizerta n. Alexandrië. Rijnkerk, 28 v. Basrah te R'dam. Rossum, 28 v. Iluelva naar Rotterdam. Schiedijk, 26 v. R'dam te New Orleans. Slamat, 27 nm. te Halifax verw. Somersetshire, pass. 25 Mindkoy. Stad Leiden, 27 nm. v. Vlaardingen te Narvik. Stad Schiedam, 27 vm. v. Narvik le Emden. Straat Ban ka, 26 v. Yokohama n. Nagoya. Straat Makassar, 29 te Kaapstad verw. Straat Malakka, 26 v. Fremantle n. Singapore. Sumatra, 28 te Pt. Said. Samarinda, 27 v. S. Pedro te San Francisco. Stad Arnhem, 27 v. Narvik te Vlaardingen. Sabang, 27 v. Bandjermasin n. Sampit. Saidja, 26 te Piadju. Sa Hand, 27 v. Amsterdam te Hamburg. Sarpedon, 26 v. Kingston n. Barranquilla. Scherpendreoht, 27 600 m. O.ZO. Trinidad. Sinabang, 27 van Sinabang n. Meulaboh. Sommelsdijk, 27 310 m. W.NW. Finisterre. Stad Maastricht, pass. 27 Oporto. Stad Vlaardingen, 27 dwars eil. Wight. Sunetta, pass. 27 San Miguel. Swarlenhondt, 27 v. Dongala n. Menado. Salatiga, 29 v. Palembang te Calcutta. Singkep, 28 v. Suez naar Djeddah. Schie, 2 9v. St, Kitts te Barbados. Sibajak, 29 340 m. N.NW. Brisbane. Soestdijk, 27 van Houston te New Orleans. Stad Dordrecht, 29 v. R'dam te Palermo. Sliedrecht, 29 van Port Said. Stad Alkmaar, vertr. 29 v. Narvik n. Imming- ham. Straat Soenda. 23 Lorenzo Marques verwacht. Tabian, 27 te Damman. Tabina, pass. 27 Hawai. Teiresias, 27 v. Semarang te Soerabaja. Tamkhaven I, 27 van Belawan naar TJ. Uban. Tankhaven II, 28 v. Saigon te Haiphong. Tankhaven III, 27 v. Tj. Uban te Bangkok. Taria, 26 rede Karachi. Telamon, 26 v. Maracaibo n. Pto Plata. Ternate, pass. 27 Vigo. Tero, 26 200 m. Z. ten W. Recife. Themisto, 27 440 m. W. Kp. Wrath. Tiberius, 27 v. New Orleans te La Guaira. Tibia, 27 350 m. O.ZO. Barbados. Tjibodas, 27 v. Osaka naar Yokohama. Tjiluwah, 28 v. Soerabaja te Makassar verw. Tiipanas, 27 v. Bangkok-n. Singapore. Tjipondok, 28 v. Makassar te Soerabaja. Tegelberg, 29 te Buenos Aires. Tomori, 29 te Penang. Tamo, 29 Rio de Janeiro verwacht. Tarakan, 29 van Genua. Vac Riemsdijk. 26 v. Soerabaja n. Semarang. Veendam, 27 330 m. W. Scilly's. Westerdam, 28 vm. v. New York te R'dam. Waingapoe, 27 v. Singapore naar Tj. Priok. Waterland, 23 v. Las Palmas. Waterman, 29 te Las Palmas. Willemstad, 29 v. Curagao n. Aruba. Woensdreeht, 30 Suez verwacht. Winsum, 29 v. Setubal te Sluiskil verw. daarna Rotterdam. Wieldrecht, 29 bij loods Brisbane. IJsel, 27 dwars Patras. Zijpenberg, pass. 26 Kp. Tome. Zeeland. 29 van Soerabaja te Semarang. Zeeland (SSM), 28 van Amsterdam n. Blyth. Zonnewijk, 1 Aug. v. Montreal te Rotterdam verwacht. Zuiderkruis, vertr. 30 v.- R'dam n. New Yorls via Southampton, en Halifax.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3