Hannie Terraeulen tweede in finale van honderd meter vrije slag Achtervolgingsploeg in de kwart-eindstrijd Joris Tjebbes in de halve finale 400 m. vrije slag Hijzelendoorn won zijn serie sprint Fanny Blankers Geertje Wielema verbetert record SÉl VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN U DENKT Benauwde drie-twee zege van polo-zevental op Joegoslavië DINSDAG 29 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 TWEETIENDE SECONDE ACHTER KATALYN SZOKE Op één lijn Tevreden. Tjebbes in halve finales Coupe Olympique voor Oslo Browning kampioen schoonspringen door IOC onderscheiden Koningin en Prins naar revanches van de Spelen 100 M. RUGSLAG „Olympische geest" Basketballer van Uruguay valt scheidsrechter aan OLYMPISCHE WIELERWEDSTRIJDEN Eigenaardige besluiten van de U. C .1. V oor ting reed uitstekend Schoonspringsters niet op dreef in Helsinki STRIJD VAN MAN TEGEN MAN Nederlanders nu naar halve finale van acht teams Zwakke leiding Hevige duels Vergissing Joegoslavië protesteert f J. DE GRAAF De onvermoeibare Hannie Termeulcn, de drieëntwintigjarige Amsterdamse zwemster, heelt Maandag in het Olympisch zwemstadion in Helsinki in aanwezigheid van Prins Bernhard, de prin sessen Beatrix en Irene en de hertogen van Edinburgh en Kent, een prachtige prestatie geleverd, door in de zeer sterk bezette finale van de 100 meter vrije slag dames de tweede plaats te veroveren achter de nieuwe Hongaarse ster, de jeugdige Katalyn Szoke. Na in 1947 haar hoogtpunt te hebben gehad heeft Hannie Termeulcn zich dus thans na vijf jaar weer tot de topklasse opgewerkt. Een grote voldoening zal dit resultaat, een zilveren médaille, daarom zijn voor de zwemcoach Frits Happel, die Hannie in de afgelopen maanden onder handen nam en er in slaagde zijn pupil tot een succesvolle terugkeer in het internationale milieu te brengen. Het was een zeer opwindende race, waar in de H.D.Z.-zwemster was gestart naast Katalyn Szoke en Joan Alderson van de Verenigde Staten met op de banen aan de linkerhand van de Amerikaanse: Irma Heyting - Schuhma- cher en het Zuid- Afrikaanse meisje Joan Harrison. Judith Ternes, de Hongaarse, die zich, na het verbeteren van het Olympisch record in de series, in de halve finales nog juist had weten te klasseren en zo doende op een der buitenbanen startte, ging er na het tweede startschot (Hannie Termeulen had een valse start veroorzaakt) met haar korte vinnige slag en hoog tempo tussenuit en na 30 meter lag zij bijna een volle lengte op de rest van het veld voor. Hannie Termeulen, Irma Heyting, Joan Alderson, Joan Harrison en Katalyn Szoke volgden op één lijn, maar toen de meisjes keerden, had Hannie Termeulen Judith Ternes al bijna ingehaald. Mariles Stepan (V.S.) en de Britse zwemster Angela Barn well lagen toen reeds in geslagen positie. Met een bij elke 5 meter wisselende posi tie ging het zestal op de finish af en hal verwege de laatste baan leek Hannie Ter meulen iets voor te liggen. Irma was op dat moment een halve armlengte teruggeval len. Het was voor niemand met zekerheid te zeggen in welke positie de zwemsters de laatste 20 meter aflegden en toen de voor ste zes na een flitsende eindspurt haar han den tegen de bassinwand sloegen, was men nog even ver. Zelfs met behulp van de chronometers was het voor de jury blijkbaar een moei lijke taak een rangorde vast te stellen, want het duurde zeker tien minuten voor het resultaat op het scoringbord verscheen en de spanning verbrak. Gedurende die tijd liepen de zwemsters nerveus over het per ron en de fotografen en filmmensen maak ten voor de zekerheid van alle finalisten al vast een opname. Eindelijk werd de uitslag bekend gemaakt: Katalyn Szoke (1.06.8), Olympisch kam pioene; Hannie Termeylen (1.07.0) tweede; Judith Ternes (1.07.1) derde; vierde en vijfde werden Joan Harrison en Joan Alder son, beiden in dezelfde tijd als Ternes en zesde Irma Heyting-Schuhmacher (1.07.03). Hoewel dit laatste even als een teleur stelling voor de Nederlanders in het zwem stadion was, was de vreugde over de zilve ren médaille van Hannie Termeulen groot. En toen even later het Japanse lid van het Internationaal Olympisch Comité, Takaishi Shingoroo, de médailles overhandigde aan de drie lachende meisjes op het erepodium en aan een der eremasten de Nederlandse driekleur omhoog ging naast de vlaggen van Hongarije, was iedereen tevreden met de prestatie van Hannie Termeulen. Na de 100 meter vrije slag finale van de dames werd begonnen met de series van de 400 meter vrije slag lieren. In de vijfde serie plaatste onze landgenoot Joris Tjcb- bes zich derde achter de Hongaar Csordas en de Amerikaan Konno, De Olympische wielerwedstrijden begon nen met acht series sprint over 1 km. De winnaar van elke serie werd geplaatst voor de kwarteindstrijden, die vandaag worden gereden. Alle verliezers kregen via de her kansing nog een kans om zich te plaatsen. In de achtste serie kwam onze landge noot Jan Hijzelendoorn uit tegen de Ame rikaan Hromjak, Toro van Nieuw Zeeland en de Zuid Afrikaan Robinson. Hijzelen doorn reed de eerste ronde in tweede posi tie. Toen de bel luidde versnelde Hromjak het tempo, Toro trachtte binnendoor te komen en Hijzelendoorn was ingesloten. Maar uit derde positie komend won hij ge makkelijk de sprint met Robinson aan zijn wiel. De uitslag luidde: 1. Hijzelendoorn (Nederland), tijd laatste 200 meter 12.1 sec., 2. Robinson (Zuid Afrika) op één lengte, 3. Hromjak (Ver. Staten), 4. Toro (Nw Zeeland). De Coupe Olympique, gesticht in 1906, door De Coubertin, wordt elk jaar uitgereikt en wel aan personen of bonden als beloning voor sportieve hoedanigheden of voor spe ciale in het belang van de sport verrichte diensten. Deze Coupe Olympique werd voor 1952 toegekend aan de stad Oslo voor de prachtige organisatie van de Olympische winterspelen. De Coupe Fearnley werd toegekend aan de IJslandse sportclub in verband met de hoogstaande medewerking, die deze club in de loop van veertig jaar ten behoeve van de sport heeft verleend. kwamen in het bezit van de Ver. Staten.' Anderson werd tweede met 199,84 punten en Clotworthy derde met 184,92 punten. Verder klasseerden zich: 4. Capilla (Mex.) 1.78,33 p., 5. Brener (Rusland) 165,63 p. en 6. Busin (Braz.) 155,91 p. De uitslag luidde: 1. Csordas (Hong.) 4 min. 45,7 sec.; 2. Konno (V.S.) 4.47,9; 3. Tjebbes (Nederland) 4.54,4; 4. Bonacich (Arg.) 5.06,3; 5. Olsen (Noorw.) 5.08,6; 6. Paatsalo (Finland) 5.09,3; 7. Cook (Ber muda) 5.15,4. Na afloop van de 5 series bleek uit de lijst der snelste tijden, dat Tjebbes zich van de 24 zwemmers, die een plaats kregen in de halve finales, als 23ste had geplaatst. In de zesde serie verbeterde de Zweed Per-OIav Oestrand het Olympisch record, dat sedert 1948 (Londen) op naam stond van de Amerikaan Willy Smith met 4 min. 41,0 sec. Oestrand noteerde de tijd van 4 min. 38,6 sec. Het Olympisch kampioenschap schoon springen heren (3 meter plank) werd Maandag gewonnen door de Amerikaan Browning. Zijn puntentotaal bedroeg 205,29. Ook de zilveren en de bronzen médaille Het bestuur van het Internationaal Olym pisch Comité heeft de Coupe Taher Pasja toegekend aan Fanny Blankers-Koen. Een onderscheiding, die wijst op de erken ning in Olympische kringen van de grote verdiensten van onze landgenote. De Coupe Taher is tot nu toe slechts een keer uit gereikt, namelijk aan de Belg Anspach, een schermer. De Coupe Taher Pasja is niet een erkenning van sportief-technische capaci teiten van een athleet, maar meer het bewijs van dankbaarheid en erkentelijkheid voor de wijze, waarop Fanny Blankers-Koen de Olympische gedachten op het sportveld heeft proberen te verwerkelijken. De Koningin en Prins Bernhard ztallen op 10 Augustus de revanchewedstrijden van de Olympische Spelen in het Olympisch stadion in Amsterdam bijwonen, aldus een mede deling van het N.O.C. In de eerste serie van de 100 m. rugslag dames is Geertje Wielema er vanochtend in geslaagd het Olympisch record te verbe teren. Het Hilvcrsumse meisje, dat met haar lange lustige slag reeds na een tien tal meters met een lengte leidde en na het prachtig genomen keerpunt steeds meer was uitgelopen noteerde tenslotte een tijd van 1.13.8. Het oude record stond sedert de Spelen van 1948 op naam van de Deense Karen Harup met 1.14.2. De uitslag luidde: 1. Geertje Wielema 1.13.8; 2. Joan Stewart (N.-Z.) 1.16.3; 3. Margaret McDonald (G.-B.) 1.17.5; 4. Bar bara Stark (V.-S.) 1.17.9; 5. Gerda Olsen (Denemarken) 1.20.R 6. Asta Haaranen (Finland) 1.21.7. De Amerikaanse scheidsrechter Vincent Arrell is na de basketballwedstrijd Frank rijkUruguay voor het Olympische tour- nooi, die door de Fransen met 6866 werd gewonnen, door enige spelers van Uruguay aangevallen en ernstig gewond. Finse politiemannen moesten er aan te pas komen om een van de Uruguezen, die niet van ophouden wist, weg te brengen. Officials van de Internationale Basket ball Federatie overwegen drie spelers van Uruguay te schorsen. De Zuid-Amerikanen hebben de scheids rechter aangevallen, omdat deze, zo zeiden zij, aan Frankrijk een strafworp heeft toe gekend, nadat de speeltijd reeds was ver streken. De Fransen scoorden uit deze strafworp twee punten en wonnen toen de wedstrijd met 6866. ADVERTENTIE Er was eens Er was eens een tijd, dat op-reis-gaan naar Valkenburg of naar Valparaiso; naar Terra Nova of naar Terschelling iets zó ongekend-ongehoords was, dat maanden tevoren de hele familie daar iedere avond aan te pas moest Icomen: met atlassen, spoorwegtabellen, brieven naar hotels, telegrammen en telefoontjes. Dat was een hele opwinding. Soms wel gezellig en romantisch, maar soms ook wel vervelend; en dikwijls een zenuw slopend gedoe. Het was, in die niet-zó-goede oude tijd, een ramp en bepaald nerven-teisterend, wanneer het Grand Hotel Rïtz-Carlton te Nes op Ameland door een onvergefe lijke nalatigheid niet op tijd antwoordde of wanneer het Hotel Palace du Ca'xd te Bou-Sa-dah (Sahara No. lJfaNoord- Afrikapa's brief niet ontvangen had. En het was bepaald geen kleinigheid te weten te komen hoe laat op 18 Juli 1902 de eerste boot van den Helder naar Texel vertrok; of wanneer de laatste trein van Nogales naar Mexico-Stad ging op 6' Augustus 1909. Pessimistische, wijsgerige naturen mo gen al zeggen dat er niets nieuws onder de zomerzon is: als pa vandaag het plan oppert om overmorgen eens naar Helsinki of Heliopolis te vliegen, dan behoeft hij maar even naar het naastbij- gelegen reisbureau te stappen, een ge sprekje te voeren met een heer achter de toonbank en met alles wat pa nodig heeft komt pa thuis. Vliegen is (op zichzelf) de eenvoudigste vorm van reizen en daarom is het goed dat er heren zijn die ook de voorberei ding ervan nóg eenvoudiger en gemak kelijker maken dan TJ al denkt dat het is. PH1LIAS Laat Uw reisbureau het U voorrekenen: De ploegachtervolging over 4000 meter is door de U.C.I. wel zeer eigenaardig ver werkt. Want men heeft er op de eerste dag van de Olympische wielerwedstrijden in het geheel geen poursuite van gemaakt, in tegendeel, de wedstrijdcommissarissen van het hoogste internationale wielercollege, dat in de jaren na de oorlog al zovele won derlijke en vooral onbegrijpelijke beslissin gen heeft genofnen, had weer een nieuwe formule uitgevonden. Eenentwintig ploegen van vier man stonden voor de achtervolging ingeschre ven, maar men maakte van de achtervol ging een zuivere tijdrace voor teams. Alle ploegen werden namelijk afzonderlijk ge start voor de 4000 meter, waarbij de tijden werden opgenomen en de acht ploegen, die in deze selectiewedstrijden de snelste tijden hadden laten noteren zouden het recht krijgen in de kwart-eindstrijden te komen van de werkelijke poursuite. Men werd van deze beslissing van de U.CJ. pas op de hoogte gesteld op de dag zelf. De Nederlandse Chef d'Equipe, de heer M. Koot protesteerde tegen deze han delwijze, maar de jury d'appèl wees het protest in hoogste instantie af. Ook hadden de wedstrijdcommissarissen het aanvangs- uur van de avondwedstrijden gewijzigd van zes op vijf uur. Een fel protest klonk toen op van de zijde van het Finse Organi satie Comité, met het gevolg, dat de U.C.I.- leiders het hoofd moesten buigen en de wedstrijden inderdaad om zes uur be gonnen. Elke achtervolgingsploeg reed dus alleen, waarbij de tijd van numero drie, die door de finish kwam, werd genomen als totaal- tijd. De Nederlandse ploeg, bestaande uit Plantaz, Voorting, Maenen en De Groot no teerde 4 min. 54,5 sec., waarbij Plantaz en Voorting uitstekend reden. Maar Daan de Groot had wat last met de ademhaling en kon moeilijk uit de weg komen, terwijl Maenen enkele keren in de tien ronden van 400 meter, niet geheel zui ver afloste en dan weer moeite had om bij te komen. De snelste tijd van de avond werd ge maakt door de Italiaanse ploeg bestaande uit Morettini, Messina, De Rossi en Cam- pana, een formidabel team, dat 4 min. 49,8 sec. voor zich liet afdrukken. Aan het slot van de avond werd de spanning groot, of Nederland zich nog voor de kwarteindstrijden zou kunnen plaatsen. Maar de oranjeploeg kwam nog op de ze vende plaats terecht met Zwitserland als achtste. Hedenochtend werd in aanwezigheid van ongeveer tweeduizend toeschouwers, onder wie de prinsessen Beatrix en Irene, begon nen aan de eerste groep van de gelimiteerde sprongen van de 3 meter plank voor dames. Van de Nederlandse deelneemsters bracht Elsje van der Hom het er nog het beste af. Vooral haar eerste sprong, een gestrekte salto met loop kreeg behoorlijke cijfers. Leni Lanting—Keller, die bij de training een betere indruk had gemaakt dan haar land genote kwam bij de twee eerste sprongen niet boven het gemiddelde van het cijfer 5. Haar laatste sprong, een Auerbach-salto, was behoorlijk en de juryleden honoreerden deze sprong dan ook met zessen en zevens. Dit kon echter niet verhinderen dat Leni Lan tingKeiler na de drie eerste sprongen de laatste plaats van de vijftien deelneemsters bezette met 26.63 punten. Elsje van den Horn neemt momenteel de twaalfde plaats in met 29,74 pnt. De Ameri kaanse springster Pat Mc Cormick heeft de leiding met 42,50 punten, gevolgd door Mady Moreau (Frankrijk) met 41,11 pnt., Char- mian Welsh (G. B.) 36,36 pnt. en Ann Jansen Olsen (V. S.) met 35,69 pnt. De Nederlander Hijzelendoorn won zijn Tweede werd Robinson (Zuid-Afrika), (Nieuw Zeeland). serie sprint over 200 meter in 12.1 seconde, derde Hromjak (Amerika) en vierde Toro (Telefoto). In een spannende finale, die door Prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Irene, de hertog van Edinburgh en de hertog van Kent werd bijgewoondwerd de Hongaarse Katalyn Szoke Maandag eerste op de 100 meter vrije slag voor dames in het Olym pisch zwemstadion in Helsinki. Onze land genote Hannie Termeulen werd tweede en de Hongaarse Judith Ternes derde. De telefoto toont de drie winnaressen op het Olympisch Podixnn, links Hannie Termeulen Het Nederlands watcrpolozevental is na een moeilijke en zware wedstrijd tegen Joegoslavië als eerste geëindigd in groep C van de eerste ronde van het hoofdtournooi. Hierdoor is de ploeg zeker van een plaats in de volgende ronde, waarvoor twee groepen van vier teams zullen worden gevormd. Na afloop van de resterende wedstrijden voor de eerste ronde zullen de twee best geplaatste zeventallen van elke afdeling opnieuw loten. Het was geen beste wedstrijd van het Nederlandse zevental. Maar ook ditmaal gold weer de stelregel: men speelt zoals de tegenstander het toelaat. En veel lieten de Jcego-Slaviërs nu niet bepaald toe. Van de eerste tot de laatste minuut hingen zij op de Nederlanders en probeerden zij'elke be weging, elke slag, die hun tegenspelers wilden maken, door vasthouden te ver ijdelen. Zo werd het geen tweekamp tussen twee ploegen, maar een Strijd van man tegen man, zodra de bal maar in de buurt was. De Belgische scheidsrechter Dclahaye kreeg het zodoende heel moeilijk en helaas ontglipte de leiding hem hier en daar, met voor beide partijen verkeerde beslissingen als gevolg. Gelukkig ontaardde de wedstrijd echter niet in tè grof spel en de spelers konden tenslotte als vrienden scheiden, maar door de zwakke leiding van de Belg was de sfeer rondom het bassin toch alles behalve prettig. Nederland begon met een reeks aanval len, waarbij Van Feggelen met zijn om halen geen succes had. De Nederlandse midvoor zocht het doel nogal eens te hoog en trof onder de Joego-Slavische lat boven dien in Kovacic een zeer goede doelman. Nadat ook de gevaarlijke midvoor Kur- tini een paar maal had ondervonden dat Max van Gelder in het Nederlandse doel niets voor zijn collega onderdeed, werd linksachter Brainovic naar de kant ver wezen, toen hij over Cabout heen zwom. Door het toepassen van een geraffineerde verdedigingstactiek konden de Joego-Sla- viërs zich ondanks hun numerieke minder heid lange tijd handhaven en zelfs moest Van Gelder een keer snel ingrijpen om een doelpunt tegen Nederland te voorkomen. Van Braasem ging de bal daarna naar Van Feggelen, die geheel alleen op de helft van de tegenpartij lag en in het volgende ogenblik had Nederland de leiding tot grote vreugde van de Nederlandse kolonie. Na de hervatting bleef het spelbeeld het zelfde. Er werd alleen gezwommen, wan neer het beslist noodzakelijk was, maar niemand nam enig risico en de verrassende snelle rushes van Braasem en Bijlsma, het sterkste qualiteit van het Nederlandse spel, bleven nu uit. De duels werden intussen heviger en har- j der en vooral de lichtgewicht Smol, die zijn vijftigste wedstrijd speelde, had het zwaar te verduren tegen robuuste spelers als Stakula en Brainovic. De gelijkmaker zat in de lucht en toen Braasem een misreke ning maakte en de bal aan een tegenstan der moest laten, was het 11 nog voor Van Gelder wist wat er gebeurde. De spanning steeg en even hard. als de strijd in het water was de kamp op de tri bunes tussen de supportersploegen, die elkaar met hun aanmoedigingskreten trachtten te overstemmen. Gejuich van de Nederlanders en gefluit van de Joego-Sla vische aanhang' vervulde de lucht, toen Brainovic, na Van Feggelen in het heetst van de strijd in het gezicht te hebben ge raakt, uit het water werd gezonden en Van Feggelen de sti-afworp inschoot. Een minuut later maakte de arbiter de grootste fout van de wedstrijd en ditmaal in Nederlands na deel. Tijdens een doelworsteling floot hij, vol komen terecht, voor een vrije worp in het voordeel van Joego-Slavië. Doelman Van Gelder had op dat moment de bal in zijn bezit, doch liet hem weer vallen om Kurtini gelegenheid te geven de worp te nemen. De Joego-Slavische midvoor had echter niets gehoord en wierp de bal in het doel. Tot Na afloop van de waterpolowedstrijd Ne derland-Joegoslavië, hebben de leiders van het Joegoslavische zevental een protest bij de Waterpoloboard ingediend. Het protest gaat tegen de leiding van de Belgische scheidsrechter Delahayc, die naar de me ning van de protesterende partij, opzette lijk beslissingen i?i het voordcel van de Nederlanders zou hebben genomen. De Waterpoloboard heeft het protest in ontvangst genomen en besloten het van daag te behandelen. verbazing van de Nederlandse spelers keurde scheidsrechter Delahaye het doel punt goed. Het was 22 en de strijd om de beslissende goal begon. Aan weerszijden kwamen de kansen en wanneer het de Joego-Slaviërs waren ge weest, die de overwinning tenslotte hadden gegrepen* zou niemand dit tegen de ver houdingen in hebben gevonden, want hun combinaties waren ongetwijfeld beter van afwerking. Maar bet was Van Feggelen, die zijn ploeg uiteindelijk de overwinning be zorgde uit een strafworp. ADVERTENTIE RIJWIELEN '"KLEVERPARKWEG 2* HAARLEM Model P: remnaaf J 150.50 De drievoudige Olympische kampioen Emil Zatopck is onvermoeibaar. Maandag ochtend, de dag nadat hij op grootse wijze de Marathon had gewonnen, maakte Zatopek met enkele journalisten een tochtje door de omgeving van Helsinki. In de middag echter trok hij de spikes aap en liep enige trainingsrondjes op de sintelbaan van het Olympisch dorp. Toen hij ophield, had hij precies tien kilometer af- De Tsjechische athleet Emil Zatopek heeft de marathon in Helsinki gewonnen en daar mede zijn derde gouden médaille behaald. De athleet loopt hier het Olympisch stadion in Helsinki binnen na de afstand 42 km. 195 meter te hebben afgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5