De Spelen in cijfers De Jong werd vierde in de F inn j ollenklasse Van Klaveren won - Van der Zee verloor zijn eerste partij Subliem spelend Hongarije wint van zwoegende Zweden: 6-0 -Clowntje Riek Machteld Wisse, fotografe Na 25 seconden was het al 10 g. K A N Flamingo Eiland 4 VOETBALDEMONSTRATIE ZONDER WEERGA De bal nog niet aangeraakt Geslagen team Verbluffende techniek Svensson in vorm De Hollandweek Olympische zeilwedstrijden beëindigd Eervolle plaats voor Wim van Duyl in de Drakenklasse Kansen gekeerd Wat KAN kan kan KAN alléén De Jong tiende Van Duyl vierde ZWEMMEN: KANOVAREN: BOKSEN: ZEILEN: WATERPOLO: BASKETBALL: Prinsessen amuseren zich best in Helsinki Voor de kinderen BOKSWEDSTRIJDEN BEGONNEN Waakzame boksers Geen fraaie partij FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker DINSDAG 29 JULI 1952 In de halve finale van het Olympisch voetbaltournooi heeft HongarUc laten zien hoe voetbal eigenlijk gespeeld moet worden. Zweden, toch geen zwakke tegenstander, heeft in deze wedstrijd geen schijn van kans gekregen en de zes-nul uitslag was inderdaad de juiste afspiegeling van de krachtsverhouding. Wat deze Hongaren lieten zien vond zijn weerga niet en vooral na rust liepen de Zweden van het kastje naar de muur. De Hongaarse keeper Grosits kreeg vrijwel geen schot op zijn doel en na de rust had hij er eigenlijk niet hoeven te staan, want de enkele ballen die zijn backs terugspeelden, hadden ze, als het moest, ook nog wel zelf kunnen wegwerken. Denken endoen was één bij deze su blieme voetballers, die stuk voor stuk een snelheid en balbehandeling toonden, die de tegenpartij tot wanhoop bracht. En wan- hoopsvoetbal was het in het laatste uur wat de Zweden speelden. Het enige waarop de achterhoede be dacht was, was de bal zo snel mogelijk weg te werken. De verre trappen bereikten de voorhoedespelers in de laatste periode dan ook vrijwel nooit en mocht zo'n min of meer verdwaalde bal al eens bij een Zweed terechtkomen, dan leek hij plotse ling stil te staan bij de felheid van de Hon garen. De Zweden stonden spoedig achter, want voordat men het zich op de tribunes gerea liseerd had. was de stand al 10. Vijf en twintig seconden nadat linksbinnen Puskas de bal na de aftrap van zijn midvoor had gekregen, kon hij reeds juichend naar het middenveld teruglopen, toen zijn harde schot, zonder dat nog een Zweed de bal had aangeraakt, doel had getroffen. Onder „he-ja, he-ja" geroep van de hon derden Zweedse supporters antwoordden de Zweden met een gevaarlijke aanval, waar bij de bal scherp voor het Hongaarse doel langs sneed, maar dit was dan ook vrijwel het enigè moment, dat het even benauwd was voor het doel van de Hongaren, die het hamer en sikkel-embleem op hun shirt droegen. Merkwaardig genoeg hadden de Zweden in het eerste kwartier een kleine veldmeer- derheid, doch de snelle Hongaarse uitvallen waren zeer gevaarlijk. Mathematisch zui ver ging daarbij de bal van man tot man en alle voorhoedespelers switchten dat het een lust was. Middenvoor Polatos was daarbij zeer actief en hij was het, die in de vijftiende minuut goed doorliep op een pass en ondanks appelleren van de Zweedse keeper zuiver inschoot. De Zweden vormden toen al een geslagen team, want het was thans wel duidelijk ge worden, dat de Hongaarse achterhoede zeer moeilijk te passeren was. Mocht het nodig zijn, dan hielpen de halfspelers een handje in de verdediging, maar hun goede positie spel stelde hen evenzeer in staat een grote steun te zijn voor de aanval. Vooral linkshalf Bozsik toonde zich in dit opzicht een meester. Telkens bracht hij de Zweedse voorhoedespelers tot wanhoop door zijn geraffineerde techniek en even zovele malen kwam een zuivere pass van zijn voet door de vijandelijke verdediging, waarop de pijlsnelle roodhemden toescho ten als havikken op hun prooi. De Zweedse binnenspelers waren ge dwongen zo ver terug te komen, dat hun medevoorhoedespelers vrijwel steeds ge- isoleerd stonden en daardoor voor de uit stekend koppende en gemakkelijk trappen de Hongaarse backs vrijwel geen partij waren. Een staaltje techniek demonstreerde Pus kas, toen hij met de bal op zijn hoofd ba lancerend door de Zweedse achterhoede liep en de wanhoopspoging van linkshalf Lindh, die probeerde de situatie te redden, had slechts tot gevolg, dat hij de bal in eigen doel liep (30). Toen met deze stand gedraaid werd, was er niemand meer, die nog in een dragelijk resultaat voor de Zweden geloofde. Ook de eigen supporters niet, die er, toen het door een prachtige kopbal van Kocsis 40 werd, verder het zwijgen maar toe deden. De Zweden, dat moest gezegd worden, zwoegden door, maar het kon niet meer zijn dan een poging om de score zo laag ADVERTENTIE mogelijk te houden. De Hongaren maakten er min of meer een spelletje van, tot ver maak van het publiek, dat elk subliem staaltje van dribbelkunst (en dat waren er vele) hartelijk toejuichte. Het schieten werd daarbij overigens niet vergeten en was keeper Svensson niet in zo goede vorm geweest, waarschijnlijk zou het niet zijn gebleven bij een beheerst doel punt van de naar binnen geswitchte rechts buiten Hidegkui en een prachtige treffer van Kocsis. Als toegiftje schoot tenslotte Puskas nog eens hard tegen( de paal en toen was het voor de uitstekend leidende Engelse arbiter Ling tijd om het einde aan te kondigen van deze Hongaarse voetbaldemonstratie. Het weer is in de drie dagen, dat de Hol landweek op de Loosdrechtse Plassen ge houden wordt, wel buitengewoon afwisse lend. De eerste dag bracht windstilte, de tweede een stevige bries en deze derde dag trokken niet alleen regen en onweer over de plassen, maar was er zelfs een kleine windhoos. De gevolgen waren duidelijk: verscheidene boten sloegen om, menige deelnemer en dit bijna in alle klassen gaf op en na de wedstrijden zag men een algemeen leeg- hozen van boten. De Loosdrechtenaar Bob Boeschoten. die aan deze wedstrijd met een nieuw schip „Klein Duimpje" deelnam, zag door de weersomstandigheden zijn tuigage omlaag schieten toen hij ver voor lag. Hij zag kans de zaken provisorisch te herstellen en wist daardoor nog een fraaie tweede plaats te veroveren, achter de „Butoor" van Colenbrander. De uitslagen van de derde dag luiden: Valkenklasse A: 1. Koppelstok, stuurm. H. Wesseloo, Het Witte Huis. B: 1. Vraagteken, stuurm. R. v. d. Windt, WSV, Bommeer. Vrijheidsklasse: 1. Butoor, stuurm. B. Colenbrander, WSV. Loosdrecht. 12 m.2 klasse A: 1. Mustang, stuurm. Sjoerd Kraan, Braasemermeer. B: 1. Foka, stuurm. H. van Dalfsen, Het Witte Huis. 16 m.2 klasse A: 1. Betty, stuurm. S. v. d. Steeg. WSV, Amsterdam. B: 1. Matanzas, stuurm. M. de Jonge, Het Witte Huis. Olympiajollen A: 1. Magneet, stuurm. B. Willems, De Schinkel. B: 1. Caldonia, stuurm. H. van Heuvelen, WSV, Aalsmeer. Pampusklasse: 1. Schutter, stuurm. H. Schipper, Het Witte Huis. BM klasse: 1. Thefri, stuurm. P. Paulsen, Het Witte Huis. De laatste wedstrijd moest in de Finn- jollenlclasse de beslissing brengen voor de zilveren en bronzen médaille, waarvoor de Engelsman Currey, de Zweed Sarby en de Nederlander De Jong in aanmerking kwa men. De zenuwen wareij dan ook sterk ge- Spannen, wat tot uitdrukking kwam in een minder goede start van de kanshebbers. Currey en De Jong zaten in de midden groep en Sarby zelfs in de achterhoede. Een van de gevolgen van minder goed starten was dat De Jong, bakboord zeilen de, niet kon wenden om vrije wind te zoe ken en verplicht was tussen de andere jol len in te blijven. Denemarken en Canada waren het beste weg gegaan, de eerste over bakboord door liggende, de ander over stuurboord. Na het eerste kruisrak was Oostenrijk eerste, Denemarken 2, Ierland 3, Cuba 4, Engeland 8, Nederland 13 en Zweden 20. Zou hij in deze positie blijven, dan was De Jong zeker van de bronzen médaille. 'n „Ancre" jongenspolshorloge 11.65 'n „Ancre" meisjespolshorloge 13.45 „Ancre" Herenpolshorloges vanaf 14.65 WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Barteljorisstraat 2, Tel. 13004, Haarlem In het tweede kruisrak echter keerden de kansen. De Jong ging met de grote groep mee om te proberen nog enkele plaatsen te vinnen, de Zweed, toch achter liggend. ging avonturen en maakte een zeer lange slag naar bakboord. Ook al doordat hij hierdoor van niemand last had, kon hij enkele plaatsen winnen. Aan het einde van dit kruisrak bleek De Jong nog op dezelfde plaats te liggen, doch de Zweed was nu nog slechts enkele me ters achter hem. Dit betekende dat De Jong vierde zou worden en de Zweed de bronzen médaille zou veroveren. Immers Currey, nu zevende, had de zilveren mé daille al „bijna" in zijn zak. In de kopgroep had Denemarken inmid dels de leiding overgenomen, terwijl de Canadees McLaughlin en de Europese kampioen, de Oostenrijker Erndl, om de tweede en derde plaats vochten. Deze drie vormden een kopgroep, vierde was nu Ier land, op 100 m. gevolgd door Finland en Engeland. Uit het duel tussen McLaughlin en Erndl bleek, dat in tactisch opzicht het niveau der zeilers minder wordt. Erndl zag geen kans om zich los te werken, terwijl geen enkele keer een dubbelslag (2x op korte afstand wenden) door hem wei-d toegepast. Na het derde kruisrak bleek de finish zeer spannend te worden. De kopgroep bleef ongewijzigd, doch het bleek dat De Jong enkele plaatsen verdiend had, terwijl Sar by wat achter was gebleven. een totaal van ongeveer 5000 punten. De door De Jong ingediende protesten te gen Currey (Engeland) en McLaughlin (Canada) konden hier geen verandering meer in brengen. In de 5,5 meterklasse wist De Vries Lentsch niet boven de middelmaat uit te komen en eindigde als veertiende. Amerika werd eerste, gevolgd door Fin land, Engeland en Denemarken. Het eind klassement is nog afhankelijk van protes ten. Wim van Duyl deed het in de Draken- klasse beter en werd vierde. Jammer was het dat de concurrentie in de kopgroep zo zwaar was. Het gedrang om de eerste drie plaatsen was daardoor zo groot dat hij, on danks zijn regelmatig goede posities in de kopgroep, niet voor plaatsing in aanmer king kwam. Zijn plaats in het algemeen klassement is zesde. Eerste werd Maandag Thorvaldsen (Noorwegen) met zeer grote voorsprong voor Duitsland, Zweden en Nederland. Hiermede prolongeerde Thorvaldsen zijn Olympisch kampioenschap van 1948. Zweden verwierf de zilveren en Duits land de bronzen médaille. In de Starklasse viel Maandag ook de beslissing. Straulino (Italië) won en kreeg de gouden médaille. Canada werd in de laatste race tweede, Portugal derde, Neder land elfde. De Amerikaan Reid verwierf de zilveren médaille en Portugal de bron zen m^dnille. 100 meter vrije slag (dames). Finale: 1. Katalyn Szoke (Hongarije) 1.06.8. 2. Hannic Tcrmeulen (Ned-) 1-07.0. 3. Judith Ternes (Hongarije) 1.07.1. 4. Joan Harrison (V.S-) 1.07.1. 5. Joan Alderson (V.S.) 1.07.1. 6. Irma Heyting Scliulimaeher (Ned.) 1.07.3- 7. Mariles Stcphan (V.S.) 1.08.0. 8. Angela Barnwell (Gr. Br.) 1.08.6. 400 meter vrije slag (heren). Eerste serie: 1. Wardrop (Gr. Br.) 4.43.7. 2. Tanaka (Ja pan) 4.44.3. 3. Gromlowski (Polen) 4.49-3- 4. Bernardo (Frankrijk) 4.53.5. 6. Ikonen (Finland) 4.55.7. 6. Marks (Ceylon) 5.15.2. 7. Mascetti (Saar) 5.31.7. Tweede serie: 1. Fur'uhashi (Japan) 4.43.3. 2. Drobinski (Rusland) 4.56.5. 3- Neo (Sin gapore) 4.57.5. 4. Griggione (Uruguay) 5.12.1. 5. Bardgett (Bermuda) 5.18.0. 6. Mon- teiro (Hongkong) 5.21.6. Derde serie: 1. Mac Lane (V.S.) 4.46.5. 2. Ford (Zuid Afrika) 4.50.2. 3. Gilchrist (Canada) 4.52.5. 4. Gradados (Spanje) 4.53.7. 5. Zwanek (Argentinië) 4.56.4. 6. Capanema (Brazilië) 5.09.5. 7. Schneider (Zwitser land) 5-27.3- Vierde serie: 1-Boiteux (Frankrijk) 4-45.1- 2. Johnston (Zuid Afrika) 4.52.3. 3- Razno- chinevec (Rusland) 4.56.8. 4. Steinwender (Oostenrijk) 5-03.6. 5. Head (Gr. Br.) 5.04.2. 6. Cheung (Hongkong) 5.11.4. Zesde serie: 1. Oestrand (Zweden) 3.38.6. (nieuw Olympisch record). 2. Kettesi (Hon garije) 4.53.0. 3. Agnew (Australië) 4.55.5. 4. Woldum (Noorwegen) 5-14.4. 5. Aalto (Finland) 5.15.8. Zevende serie: 1. Okamoto (Brazilië) 4.46.1. 2. Marshall (Australië) 4.46.8. 3- Mcnamee (Cnada) 4.53.5. 4. Yantorno (Ar gentinië) 4.54.5. 5. Burns (Gr. Br.) 4-55.2. 6. Van Nguyen (Vietman) 5-36-5. Achtste serie: 1. Moore (V.S.) 4.43.2. 2. Duncan (Zuid Afrika) 4.44.0. 3. Yoshio Ta naka (Japan) 4.54.0. 4. Romani (Italië) 5.05.1. 5. Million (Frankrijk) 5.07.0. 6. Madeira (Portugal) 5.08.6. 7. Ramzan (Pakistan) 5.45.7. 4 maal 200 meter estafette (heren): Eer ste serie: 1. Frankrijk 8.55 9. 2. Gr. Brit- tanrtië 8.59.7. 3. Australië 9.01.4. 4. Rusland 9.01.9. 5. Italië 9.17.9. 6. Finland 9-26.6. Tweede serie: 1. V. S. 8.50.9 2. Hongarije 8.54.6. 3. Zuid Afrika 8-58.7. 4. Brazilië 9.09.0. 5. België 9.45.5. Derde serie: 1. Japan 8.42.1 (nieuw Olym pisch record). 2. Zweden 8-52.3. 3. Argen tinië 8.59.3. 4. Canada 9.10.9. 5. Polen 9.13.7. 6. Mexico 9.15.7. In de finale zijn geplaatst: Japan, V. S., Zweden, Hongarije, Frankrijk, Z. Afrika, Argentinië en Gr. Brittannië. pnt. 5. Denemarken 4460 pnt. 6. Neder land 4041 pnt. (Van Duyl). Zesmeter klasse: 1. en Olympisch kam pioen: Ver. Staten 4870 pnt. 2. Noorwegen 4648 pnt. 3. Finland 3944 pnt. 4. Zweden 3773 pnt. 5. Argentinië 3393 pnt. 6. Zwit serland 3020 pnt. Finn jollen: 1. en Olympisch kampioen: Denemarken (Elsstrom) 8209 pnt. 2. Groot Brittannië (Currey) 5449 pnt. 3. Zweden (Sarby) 5051 pnt. 4. Nederland (De Jong) 5033 pnt. 5. Erndl (Oostenrijk) 4273 pnt. 6. Noorwegen (Skaugen) 4073 pnt. K 1-klasse (dames). 500 meter: 1. Sylvia Saimo (Finland) 2 min. 18.4 sec. 2. Gertrude Liebhart (Oostenrijk) 2 min. 18.8 sec. 3. Nina Savina (Rusland) 2 min. 21.6 sec. 4. Lyda van den Anker Doedens (Nederland) 2 min. 22-3 sec. 5. Bodil Svendsen (Denemarken) 2 min. 22.7 sec. 6. Cecilia Hartmann (Hongarije) 2 min. 23.0 sec. 7. Marta Kroutilova (Tsj. Slow.) 2 min. 23.8 sec. 8. Josefa Koester (Duits land) 2 min. 25.9 sec. 8. Therese Zenz (Saar) 2 min. 27.9 sec. K 1-klasse (heren). 100 meter: 1. en Olym pisch kampioen: Frederiksson (Zweden) 4.07.9. 2. Stroemberg (Finland) 4.09.7. 3. Gantois (Frankrijk) 4.2U.1. 4. Van der Kroft (Ned.) 4.20.8. 5. Miltenberger (Duits land) 4.21.6. 6. Vambera (Tsj. Slow.) 4.24.0. 7. Verbrugghe (België) 4-25.0. 8. Nikitin (Rusland) 4.26.2. 9. Oldershaw (Canada) 4.26.5. K 2-klasse (heren): 1. en Olympisch kampioenen: Wires en Hietanen (Finland) 3-51.1. 2. Glasser en Hedberg (Zweden) 3.51.1. 3- Raub en Wiedermann (Oost.) 3-51.4. 4. Schmidt en Nolier (Duits.) 3-51.8. 5. Mathiesen en Ostby (Noorwegen) 3.54.7. 6. Graffen en Renaud (Frankrijk) 3.55.1. 7. Granek en Kulcsar (Hong) 3-55.1. 8. Koch en Klingers (Ned.) 3.55.8. Lind (Denemarken) 3.59.3. 9. Dyg en Eindstanden: Starklasse: 1. en Olympisch kampioen Italië 7635 punten. 2. Ver. Staten 7216 pnt. 3. Portugal 4903 pnt. 4. Cuba 4535 pnt. 5. Bahama 4405 pnt. 6- Frankrijk 3866 pnt. 8- Nederland 3510 pnt. (Bob Maas). Drakenklasse: 1. en Olympisch kampioen Noorwegen 6130 pnt. 2. Zweden 5556 pnt. 3. Duitsland 5352 pnt., 4. Argentinië 5339 De uitslagen in de lichtweltergewicht- klasse luiden: Eerste ronde: Sovljanski (Joego-Slavië) w. o. p. van Farkas (Hongarije) Mednov (Rusland) won door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van Jones (Australië). Weismann (Frankrijk) w. o. p. van Kudlacik (Polen). Ambrus (Roemenië) w. o. p. van Pedersen (Dene marken). Webster (Zuid Afrika) w. o. p. van Schilling (Duitsland). Waterman (Gr. Br.) w. o- p. van Calardo (Argentinië) Adkins (V.S.) won door opgeven in de tweede ronde van Hansen (Noorwegen). Carrizales (Venezuela) w. o. p. van Pinto (Brazilië). Milligan (Ierland) w. o. p. van Afsharpour (Iran). Visintin (Italië) won door k.o. in de tweede ronde van Uorto (Philip- pijnen). Piet van Klaveren (Nederland) w. o. p. van Keenan (Canada). Curet Alve- rez (Porto Rico) won door k. o. in de twee de ronde van Moussa (Libanon). De uitslagen in de lichtgewichtklasse luiden Junasz (Hongarije) w. o. p. van Albino (Uruguay). Bickle (V. S.) won door k. o- in de tweede ronde van Henricus (Ceylon). Kenny (Canada) won in de derde ronde van Bertelsen (Denemarken), die op me disch advies wegens een oogwond de strijd moest staken. Wohlers (Duitsland) w. o. p. van Markoff (Bulgarije). Reardon (Gr. Br.) won door k. o. in de derde ronde van Cuche (Zwitserl.) Antkiewicx (Polen) w. o. p. van Enriquez (Philippijnen). Mar tin (Ierland) w. o. p. van De Keere (Bel gië). Fiat (Roemenië) w. o. p. van Alhams- ky (Egypte). Zasukhin (Rusland) w. o. p. van Seraphin (Frankrijk). Bonetti (Argen tinië) w. o. p. van Van Rensburg (Zuid- Afrika). Potesil (Oostenrijk) w. o. p. van Ju (Korea). De uitslagen in de vedergewichtklasse luiden verder: Eerste ronde: Su (Korea) w. o. p. van Wlllomet (Zwitserland). Erdei (Hongarije) w. o. p. van Malezanoff (Bulgarije). Za- chara (Tsj. Slow.) w. o. p. van Waern- stroem (Zweden). Redli (Joego Slavië) won door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van Reddy (Ierland). Schirra (Saar) w. o. p. van Arangungen (Venezuela). Leisching (Zuid Afrika) w. o. p. van Aghassi (Iran). De uitslagen in het bantamgewicht zijn: Macias (Mexico) w. o. p. van Amaya (Venezuela). Figueroa (Porto Rico) w. o. p. van Vinh (Vietman). Haemaelaeinen (Fin land) w. o. p. van Nicholls (Gr. Br.). Garbuzov (Rusland) w. o. p. van Renard (Belgoë). Niedwiedzki (Polen) won door interventie in de eerste ronde door de scheidsrechter van Gower (Australië). Izlataru (Roemenië) won door disqualifica- tie in de tweede ronde van Martin (Frankrijk). Von Gravenitz (Zuid Afrika) w. o- p. van Pares (Argentinië). De uitslagen van de partijen in het vlieggewicht luiden: Dabrescu (Roemenië) w. o. p. van Na- gata (Japan). Zima (Oostenrijk) w. o. p. van Lugo (Porto Rico). Brooks (V.S.) w. o. p. van Luukkonen (Finland). Toweel (Zuid Afrika) w- o. p. van Molnar (Hongarije). Clausen (Noorwegen) w. o. p. van Steen (Denemarken). Johansson (Zweden) w. o. p. van Barenghi (Argentinië). Handunge (Ceylon) w. o. p. van Tello (Mexico). Sahan (Korea) won von Hofman (Saar), die zich na de eerste ronde terugtrok. Basel (Duits land) w. o- p. van Kukier (Polen). Pozzali (Italië) w. o. p. van Reddy (Ierland). Dower (Gr. Brittannië) w. o. p. van Boutefnouchet (Frankrijk). Bulakov (Rusland) w. o. p. van Van der Zee (Nederland). A.: ItaliëVerenigde Staten 5—4. Oos tenrijkGroot Brittannië 33. B.: RuslandEgypte 32. Hongarije Duitsland 91. D.: BelgiëZuid-Afrika 40. Spanje Brazilië 64. C.: NederlandJoego-Slavië 32. Verenigde StatenRusland 8658. Ar gentiniëBulgarije 10056. BraziliëChili 75—44. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene besteden de tijd, die zij in de Finse hoofdstad doorbrengen, goed. Elke ochtend en middag zijn zij in een der Olympische arena's aanwezig om te genieten van de prachtige sport. Uiteraard geniet de paardensport veel be langstelling van de zijde van de Prins en de prinsessen, maar ook de bezoe kers van het zwemstadion kunnen het drie tal elke dag met een klein gevolg op de tribunes zien. In het bijzonder het schoon- springen en de oefensprongen van de 10 me ter toren trekken hun aandacht, terwijl de Prins zijn filmcamera op het springbassin richt. De Jong eindigde als tiende en Sarby als vijftiende. De Nederlander werd nu vier de in het klassement, slechts 143 punten verwijderd van de bronzen médaille op De volgende middag, tben de jongens uit school waren, wachtte Lumpo al op hen. „Fijn, ben je er al?", zeiden ze. „We gaan straksals we gegeten hebben, naar het bos. Je zult Pilon en de andere Kabouters best aardig vinden!" Dat geloofde Lumpo ook wel. Hij had al van de Kabouters gehoord. Toen ze hun brood op hadden, mochten ze gaan. Met zijn vieren stapten ze de poort van Speelgoedstad uit. Het was lekker weer; het zonnetje stond aan de blauwe lucht. Ze hadden een hele tocht voor de boeg, maar ze hielden van wandelen en ze hadden jonge benen! Ze wandelden stevig voort en babbelden honderd uit. Voor ze er erg in hadden, waren ze al bij het bos; en toen hadden ze al gauw het huisje van Pilon bereikt. Ze klopten op de deur. Maarer kwam geen antwoord. Pilon was niet thuis! „Dan zullen we maar eens in het bos gaan kijken", stelde Oepoetie voor. Misschien is hij aan 't werk. En zo was het ook. Ze vonden Pilon, bezig op zijn akker. „Ja, jongens, er is nu werk aan de winkel", lachte Pilon. „En is dat nu je vriendje Lumpo? Welkom in Kabouterdorp, Lumpo!" In de grote zaal van de Messuhalle in Helsinki, waar tegelijkertijd twee partijen gebokst werden, begon Maandagmiddag het Olympisch bokstournooi. De eerste ronde bij de vlieggewichten bestond uit twaalf partijen, waarvan de laatste ging tussen Henk Van der Zee en de Rus Ana- toley Bulakov, die volgens buitenlanders als de beste man van de gehele Russische ploeg moest worden aangemerkt. Tot nu toe was Van der Zee altijd zeer op dreef in internationale partijen, en ook ditmaal stelde hij niet teleur, maar de mas sieve Rus was over het algemeen toch iets sterker dan onze landgenoot en werd overwinnaar op punten. Onze landgenoot verloor eervol en was geen ogenblik in ge vaar, daarvoor behoedde hem zijn grote bokskunde en langdurige ervaring. De eerste ronde begon met veel sparren, beide boksers hielden hun dekking geslo ten en de enkele uitvallen van Van der Zee werden door de Rus opgevangen. Ook bij het lijf-aan-lijf gevecht, dat geen fel ka rakter droeg, ging de strijd gelijk op. Daar na gebruikte Van der Zee met succes zijn linkse, doch veel kracht was er niet achter zijn slagen en de ronde eindigde gelijk. Ook de tweede ronde bracht twee waak zame en eikaars capaciteiten wantrouwen de boksers tegenover elkaar. De linkse di recte bleef het voornaamste wapen van Van der Zee; de Rus probeerde zijn dekking te forceren met linkse en rechtse hoek- stoten en kwam eenmaal half door met een zware linkse. Van der Zee ontnam de grootste kracht aan deze stoten door blokkeren of uitwij ken, maar werd eenmaal toch aan het wan kelen gebracht. Vlak voor de gong moest hij enige hoekstoten tegen het gelaat won. nemen, er zat weinig kracht achter, maar ze betekenden punten voor de Rus, die in deze ronde in de meerderheid was. In de derde ronde nam Bulakov het ini tiatief en bleef bijna constant in de aanval, terwijl Van der Zee telkens weer zijn linkse stopstoot in het geding bracht. Hij scheen vermoeid te raken, in tegenstelling tot de Rus, die het tempo nog opvoerde en ook bij het lijf-aan-lijf vechten superieur bleek. Tegen het einde van de ronde moest Van der Zee twee rechtse hoeken tegen het gelaat incasseren, die hem niet in grote moeilijkheden bracht, maar ook al weer punten voor de Rus betekenden. De uitspraak van de jury: Bulakov over winnaar op punten, werd algemeen ver wacht. De Rus won na een partij, die tech nisch op een hoog niveau stond, maar zeker niet tot de spannendste van de middag be hoorde. Van der Zee was door deze nederlaag uitgeschakeld. In de eerste ronde van de lichtwelter klasse won Piet van Klaveren zijn partij tegen de Canadees Roy Keenan op punten. Van Klaveren dankte zijn overwinning hoofdzakelijk aan een bliksemsnelle en accurate linkse, waarmee hij zijn tegen stander tientallen "malen tegen neus en kin trof en daardoor velen aanvallen in. de kiem smoorde. Overigens was het geen fraaie partij. Van Klaveren was wat zenuwachtig en hij trof in Keenan een tegenstander, wiens stijl hem slecht lag. Het omgekeerde gold trou wens eveneens, want Keenan slaagde er niet in vat te krijgen op de zeer beweeg lijke Nederlander. Van Klaveren komt nu in de tweede ronde uit tegen de Ier Terence Milligam, die zijn partij uit de eerste ronde tegen de Iranees Ebrahim Afsharpour op punten 39) Heb je Machteld al gesproken?, infor meert hij tegen beter weten in. Als een in het nauw gedreven dier ziet Michel hem aan. Nee, antwoordt hij kort. Dat is het nu. Hij durft niet! En wat moet zij, na zijn stugge, onvriendelijke houding van de laatste dagen aan de overkant wel van hem denken? Wat kan hem die smokkelzaak, de diadeem of de millionnair nog schelen? Zelfs de promotie, die ze hem beloofd hebben, laat hem koud. Wat is dat alles, vergeleken bij het feit, dat hij Machteld niet onder de ogen durft te komen. Een criedubbel overgehaalde kaffer is hij. Haar roerende trouw voor haar zusje aan te zien voor verraad. Haar bezorgdheid voor jaloezie. Ze zal niets meer van hem willen weten, nadat hij haar in de moeilijkste ogenblik ken in de steek liet. Oh, lieve hemel, verzucht Murphay. Dat getreuzel is niets voor hem. Maar Michel moet zelf zijn boontjes doppen. Nou, bonjour, zegt hij, en hij stapt naar de deur. Tot kijk, antwoordt Michel somber. In het fotobureau Zomers is iedereen zijn hoofd kwijt. Mirjam heeft het atelier keu rig opgeruimd en bloemen neergezet, maar Broerse en Machteld rennen heen en weer, verplaatsen, volkomen overbodig, lampen en schermen en kijken elkaar bij elke auto die langs rijdt zenuwachtig aan. Het gebeurt je ook niet elke dag, dat een millionnair je de eer aan doet zich te laten fotograferen. Maar het valt allemaal geweldig mee. Cardigan is zeer geschikt. Hij bedankt Machteld voor haar medewerking en stelt haar plechtig aan zijn Zweedse bruid voor. Grote help, wat een schoonheid, denkt Machteld en zelfs Broerse is confuus. Gewillig laat de vrouw zich fotograferen, zelfs een keer met de diadeem op. En dan krijgt Machteld, net als op het vliegveld, een idee. Alstublieft, smeekt ze, en zo vleiend kijken haar lichte ogen de Zweedse aan, dat weigeren al bij voorbaat onmogelijk is. Mag ik buiten, op straat, een opname maken? U en mr. Cardigan, wandelend op de gracht? Met die mooie oude Hollandse huizen op de achtergrond? Snel fluistert Fred mr. Cardigan wat in het oor. Deze knikt met een glimlach. Dat kleine, Hollandse ding verdient wel een beloning. Haar hulp is van onschatbare waarde geweest. Het wordt een uittocht. Eerst stopt de Zweedse de kostbare diadeem in haar tasje, zet koket voor de spiegel haar hoed op en volgt haar verloofde naar buiten. Het is midden op de dag en behalve wat fietsers, zijn er weinig mensen. Het is nog kantoortijd en bovendien, welke Amster dammer kent mr. Cardigan en stelt belang in hem? Als-liet atelier leeg is, pakt Fred de tele foon en belt Michel. Als je het interview van je leven wilt hebben, kom dan als de duivel naar de overkant. En leen mij je auto. Hij smijt de hoorn neer, vliegt de deur uit, langs de wandelende verloofden en de fotograferende Machteld en komt op de brug Michel tegen. Hier, de sleutel. Fred graait naar Michels hand. Schiet op, kerel. Weg is hij en Michel loopt snel de gracht af. Vlak bij Zomers' huis blijft hij stom ver baasd staan. Hij heeft niet eens Machteld, die bij het water aan haar toestel peutert in de gaten. Alsof het dagelijks werk is, alsof ze er thuis horen, zo komen de Ame rikaanse millionnair en zijn verloofde aan wandelen. Dank u wel, roept Machteld, en nu wordt Michel vuurrood. Zelfs zijn oren gloeien. Bedremmeld loopt hij achter de kleine stoet aan, volgt hen door de glazen deur in het atelier. Rita heeft thee naar beneden gebracht en Mirjam neemt de honneurs waar. Aha, daar is de verloofde, zegt mr. Cardigan, als hij Michel in de gaten krijgt. Gefeliciteerd met zo'n vrouw. Hartelijk schudt hij Michel de hand. Broerse en Mirjam draaien zich om, om hun lachen te verbergen. Maar de ondeu gende Rita zegt: Ze hebben nog niet eens tijd gehad, hun verloving te vieren, mr. Cardigan. Daarom doen we het nu. U bent toch ook van de partij? Ofschoon haar Engels niet onberispelijk is, begrijpt mr. Cardigan haar opperbest. Trouwens, Fred heeft hem al een beetje in gelicht. En de ongedwongen toon, de pret tige sfeer in dit eenvoudige Hollandse huis, vindt hij een genoeglijke afwisseling. Graag, accepteert hij Rita's uitnodi ging met een galante buiging. En dan zakt de verwende en door iedereen ontziene mr. Cardigan heel tevreden op de harde, houten bank neer. En als hij dan nog hoort, dat Machtelds moeder een Zweedse is, is het ijs helemaal gebroken. En Michel? Michel weet zich geen raad. Hij vergeet zelfs de grote kans van zijn leven: het interview. Sullig staat hij midden in het atelier, tot Machteld hem een stomp in zijn zij geeft. Michel, je interview. Het kan niet mooier. Dat kan me gestolen worden. Gelukkig, de Amerikaanse voorvaderen krijgen de overhand. Hij grijpt naar Mach telds hand. Zeg, wil je Machteld? Natuurlijk, zegt ze, en Eindelijk!, zucht Rita voldaan. Broerse schreeuwt: Staan blijven! Lampen flitsen. Met een hels kabaal verschijnt Michels auto voor de deur, vol bloemen. De helft, zegt Fred ÏVIurphay met een glunder gezicht. Wij willen ook wat. En weer is Broerse in touw en weer flit sen lampen en Mirjam wordt omhelsd en Machteld wordt omhelsd en zo aanstekelijk werkt het, dat mr. Cardigan ook maar zijn arm om zijn Zweedse schone slaat. Hetgeen natuurlijk ook weer vereeuwigd moet wor den. Ongemerkt is de deur opengegaan; onge merkt wordt weer een toestel in gereedheid gebracht. En juist, als mr. Cardigan zijn kopje opheft om op die „originele, dubbele verloving" te drinken, terwijl Michel ver stolen een kus drukt op Machtelds zwarte krullen, flitst, voor de zoveelste maal die middag een lamp. Boven het toestel kijkt Zomers grijnzend gezicht: Jongens, nóü heb ik een plaatje Later, als Michel zijn interview heeft, waar hij nimmer van had gedroomd mr. Cardigan heeft in alle beminnelijkheid ver teld, hoe hij zijn aanstaande vrouw van het kantoor van een zakenrelatie heeft wegge haald en de Amerikanen zijn vertrokken, overvalt Machteld een vreemd, weemoedig gevoel. Er is ook zoveel gebeurd, de laatste dagen, er waren zoveel emoties en ze heeft zichzelf zo vaak moeten voorpraten, dat alles tussen haar en Michel uit was, dat het haar nu te machtig wordt. Rita heeft de hele familie te eten ge vraagd en is met Mirjam naar boven om gauw een maal in elkaar te draaien. Broer se en Zomers scharrelen in de donkere kamer, dol nieuwsgierig naar de resultaten van die middag. Klein en verlaten staat Machteld midden in het grote atelier en ze weet geen raad met zichzelf. Maar dan is ineens Michel bij haar en neemt haar handen. Machteld, zeg het nog eens, dat je het aandurft met zo'n nukkige bok. En Machteld, die er prat op gaat, dat ze nooit huilt, Machteld slikt en slikt om haar lastige tranen kwijt te raken en zegt ein delijk: Ik heb mijn hele leven naar een bok verlangd. EINDE. "X>COOOOCXX»X)COC)OOOC>COCOOOCOC»OOCOCOOOCOOOCCOCOCOOOOOCpO ONS NIEUWE FEUILLETON: De jonge verpleegster Toni Martin wil na jaren ziekenhuisverpleging graag wat van de wereld zien en accepteert een betrekking bij een rijke oude dame, die haar uit Londen meeneemt naar haar huis op een tropisch eiland. In deze exotische sfeer ondergaat het jonge meisje allerlei nieuwe indrukken. Ook het rijke milieu, waarin ze terecht komt, schept allerlei problemen van liefde en jalouzie. Met belangstelling zal de lezer haar belevenissen volgen om te zien, hoe ze tenslotte haar ware gevoelens leert ken nen en met de man harer keuze naar haar vaderland terugkeert.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6