Geen médailles voor de Nederlandse kanoploeg Wonderlijke en fascinerende tocht door studio in Hollywood Kort en bondig Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Finnen en Zweden waren klasse apart PER AUTO AMERIKA ROND ^"Hoe is het ontstaand DINSDAG 29 JULI 1952 5 TELEURSTELLING IN HELSINKI Schaken Van der Velde heeft de leiding in de tienkamp Voetbal Indeling derde en vierde klasse A Ook sprinter Remigino naar Amsterdam Laatste nieuws uit Helsinki Joris Tjebbes in de halve finale vrije slag uitgeschakeld W aterpolo-programma Oecumenisch Europees jeugdcongres Brand in Heeze een gevolg van militaire oefening Wielerwedstrijd gaat niet door Horloge gestolen Biljarten Clubkampïoenschap „Hof van Holland" Tennis Italië won de Davis Cup Wielrennen Wim van Est zesde in Luik Dit woord: BANDIET Teresa en Luisillo traden op in Den riaag Examens Hoofdakte Tot teleurstelling van de Nederlandse kanovaarders zullen zü zonder médailles van de Olympische Spelen terugkeren. Verder dan twee vierde plaatsen, twee achtste en een negende hebben zij het niet weten te brengen. Op zich zelf was dit resultaat niet oneervol, maar hoe weinig had het gescheeld of zowel Lida van den Anker-Doedens, die Maandag juist haar verjaardag vierde, alsook Wim van der Kroft hadden een bronzen médaille gewonnen. Mevrouw Van den Anker had tta de series, die in de morgenuren waren gehou den, op papier weinig kans. Vier van haar rivales hadden in de eerste serie een snel lere tijd gemaakt, maar zij zelf had haar gemakkelijke serie gewonnen en ze had dus hoop, dat ze in de finale toch haar zil veren médaille, die ze vier jaar geleden uit Hënley had meegebracht, zou weten te verdedigen. Maar het lukte haar niet. Tot 100 meter voor het einde lag ze nog in vijfde positie. Met een fanatieke eindspurt wist ze de Deense Bodil Svendsen nog juist voorbij te gaan, maar de Russische Nina Savina voer met een kwart lengte voorsprong als derde juist eerder door de finish. Onze kampioene maakte met de wind in de rug een tijd van 2 min. 22.3 sec. en bleef dus iets onder haar vorm van de beste race in Nederland (2 min. 19 sec.). Bij de heren toonden in de kajaks de Finse wereldkampioen Stroembeng en de Zweedse Olympische kampioen uit 1948 Frederi'ksson zich een klasse apart. Zij do mineerden beiden volkomen, zowel op de lange als de korte baan. Stroemberg snoep te Fredériksson op de 10 km. het Olym pisch kampioenschap af, maar op de 1000 meter nam de Zweed, die des morgens in de eerste serie opnieuw geklopt was, re vanche. Niet alleen in de KI klasse, doch ook in de K2's bezetten Finland en Zweden con stant de twee eerste plaatsen. Op de lange en op de korte baan dus. Koch en Klingers zonken bü hun prestaties in het niet. Op de 1000 meter finale ontliepen de ploegen elkaar niet veel in snelheid. Onze landgenoten waren eohter juist anderhalve lengte langzamer dan de vier kanoploegen, Kwam S. Herfst (Rolland) vorige week in de tienkamp van het door de Schaakclub Haarlem georganiseerde zomerschaaktour- nooi aan de kop van de lijst, in de vierde ronde verloor hij van J. Wjjker (Haarlem), die daarmede zijn eerste volle winstpunt scoorde. G. B. v. d. Velde (Haarlem), profi teerde hiervan, en via winst op B. Hagenaar (HSG) nam hij de leiding over. In bekergroep B (zeskamp) nam J. Ver leur (Heemstede) de leiding door twee ach tereenvolgende overwinningen. In de C- groep ligt het „peloton" nog dicht opeen. De volledige uitslagen luiden: Bekergroep A: S. HerfstJ. Wijker 0—1; L. KensenA. Herfst afg.; G. B. v. d. Velde B. Hagenaar 10; K. J. AltenaR. Faase Vité; P. A. v. DrielR. Faase afg. Bekergroep B: F. A. Spinhoven—Kra nendonk tété; J. J. v. KampenG. Kra nendonk afg.; A. Schneiders—F. A. Spin hoven tété; A. Schneiders—J. Verleur 01; J. VerleurG. Kranendonk 10. Bekergroep C. P. Fris—W. Koelman 0—1; E. SantenP. Fris 10; W. KoelmanP. E. Brommer tétéD. de LangeR. Mol 10. Groep 1: S. D. Anthonissen—mr. J. Jan- sonius afg. Groep 2: P. Mobach—P. Eykel- boom 1^0. Groep 3: C. HooglandL. Beyer 10. Groep 4: F. W. Barthel—J. Post 10; J. Huizing—D. Korringa 0—1; D. Korringa F. W. Barthel 10. Groep 5: J. P. Jacobs- zoon—J. Schaapmen 01; R. KrolA. D. v. Steenis 10. Groep 6: L. RumpffTh. Suu- rendonk 10: ir. B. A. Geerlings—K. Kern- per 10; G. GeusP. Jorissen tété. Groep 7: H. J. v. Straaten—F. J. v. Tongeren afg.; P. v. KeuleG. H. v. d. Leen afg. Groep 8: mevr. OnvleeG. de Groot 01; A. de KruyffJ. Stokvis 10. Groep 9: H. Slenters F. Kappelhof 01; R. de KruffJ. W. Mel- sen 01; D. Porrenga—S. Kooren tété. In het officieel orgaan van de KNVB is nu ook de indeling van de derde en vierde klasse van district II gepubliceerd. De inde ling is als volgt: Derde klas A: Blauw Zwart; TYBB; HPSV; De Postduiven; Archipel; Zandvoortmeeu- wen; Hillegom; LFC; HBC; Woerden; Alphen; Wilhelmus. Vierde klas A: Lugdunum; ASC: Lisse; VVSB; SJC; Teylingen; Concordia H.; War- munda; DCO; THB; Gr. Will II Vac; DOCOS. Res. derde klas A: Hillegom 2; LFC 2; Lugdunum 2; UVS 2; SJC 2; Alphia 2; Was senaar 2; RKAW 2; Laakkwartier 2; Lisse 2. DINSDAG 29 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling, 8 uur. Open luchttheater, Bloemendaal: „Kermisduel", 8 uur. Rembrandt: „Morgen ben ik rijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De verliefde cameraman", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walter Mitty", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schrik der zeven zeeën", 14 jaar, 8 uur. City: „Soldaat Boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Jong, knap en rijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gedropte spion" en „Under Mexicaly stars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les Enfants du Paradis", 18 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 30 JULI Grote Kerk, 8.309 uur „Avondstilte". Openluchttheater, Bloemendaal: „Kermis duel", 8 uur. Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Dombo", alle. leeft., 10.30 u.; „De verliefde cameraman", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur; „Het verborgen leven van Walter Mitty", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7, en 9.15 uur. City: „De tondeldoos", alle leeft., 10.30 uur; „Soldaat Boem", 2.15, 4.30, 7 en 9 15 uur. Lido: „Alladin in Bagdad", alle leeft., 10.30 uur; „Jong, knap en rijk". 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les enfants du Paradis", 18 jaar, 8.15 uur» die bijna gelijktijdig door de finish gleden. Vlak daarachter zaten bovendien nog Noor wegen, Frankrijk en Hongarije, zodat de Zaankanters als achtste eindigden met een tijd, die anderhalve seconde slechter was, dan die, waarmee, zij des morgens hun serie hadden gewonnen. Wat tenslotte Van der Kroft aangaat; hij lag op de helft van de baan nog in derde positie achter Fredriksson en Stroemberg. Dat hij die niet zou kunnen houden stond bij voorbaat vast, maar dat de Fransman Gantois hem voorbijging was een tegenval ler. Van der Kroft. maakte bijna dezelfde tijd als in de serie: 4.20.8 tegen des mor gens 4.20.3, maar Gantois sloeg hem met een halve bootlengte in 4.20.1. Koninklijke belangstelling bij de zwem wedstrijden in Helsinki. Achter Prins Bernhard en de beide prinsessen, de voor zitter van het Nederlands Olympisch Comité, mr. J. Linthorst Homan. (Foto hieronder). Remiglao, de Amerikaanse sprinter en Olympisch kampioen op de 100 meter in Helsinki, zal ook tijdens de revanchewed strijden in Amsterdam, op tien Augustus aan de start verschijnen. De 100 meter is nu als volgt samengesteld: Remigino (V. S.) Olympisch kampioen 1952, Harrison Dillard (V. S.) Olympisch kam pioen 1948, Mac Donald Bailey (G.B Mc Kenly (Jamaica), Labeach (Jamaica), Stacey (Ver. St.), Saat en Lammers (Ned.). De bezetting van het nummer 200 meter bestaat uit Labeach, Mac Donald Bailey, Stacey, Laing, Remigino en Saat. Op de 110 meter komen uit Harrison Dil lard, Olympisch kampioen 1952, Davis, Hil- dreth, Van der Hoeven, Broeken en Neder- hand. In de eerste halve finale van de 400 meter vrije slag heren verbeterde de Fransman Jean Boiteux het Olympisch record, dat in de series van Maandag door de Zweed Ostrand op 4 min. 38.6 sec. was gebracht. Boiteux liet de tijd van 4.33.1 voor zich afdrukken. In deze halve finale zwom ook Joris Tjebbes, maar, hoewel hij tot op 200 m. zich kon handhaven in de middengroep, slaagde hij er niet in zich voor de finale te klasseren. Hij werd achtste in 5.01.9. De uitslag was: 1. Boiteux (Fr.) 4.33.1; 2. Ostrand (Zw.) 4.33.6; 3. Wardrop (Gr. Br.) 4.41.1; 4. Mc Lane (V. S.) 4.42.2; 5. Johnston (Z. Afr.) 4.45.5; 6. Gremlowski (Polen) 4.47.4; 7. Tanaka (Japan) 4.48; 8. Tjebbes (Ned.) 5.01.9. Het programma voor de in de week van 27 Juli tot 2 Augustus te spelen waterpolo- competitie-wedstrijden luidt: 29 Juli, dames, tweede klasse: Nereus DWR 1. Derde klasse: Haarlem 2DWR 2. Heren eerste klasse: Haarlem 3UZSC 2. Res. derde klasse: De Zijl 3DWT 2; DAW 2Haarlem 4. 30 Juli, heren, tweede klasse: DWR 2 DJK 3. 31 Juli, dames, tweede klasse: VZV 1 DWT 1. Derde klasse: DWT 2Meeuwen 2. Heren, res. hoofdklasse: IJ 2HPC 2. Kring Haarlem 29 Juli, dames eerste klasse: HPC 2 HVGB 2. Heren eerste klasse: HZV 1-DWT 3. Afdeling meisjes: VZV—DWT. 30 Juli, afdeling jongens: DWR—HVGB. 31 Juli, afdeling meisjes: HPCHVGB. 1 Augustus, afdeling jongens: HVGB— Haarlem a; HZVHaarlem c. In kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest wordt tot 5 Augustus een congres gehou den voor de Europese oecumenische jeugd. Onder de ruim 80 deelnemers en deelneem sters aan het congres bevinden zich ver tegenwoordigers van de christelijke jeugd in Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Enge land, Scandinavië, Italië, Zwitserland en Nederland. In de openingszitting heeft ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Oecumeni sche Jeugdraad, betoogd dat ook de jeugd thans gedwongen is zich met de Europese problemen bezig te houden. Die jeugd- interesse heeft in de laatste jaren een goe de bedding gevonden in de Europese Jeugd beweging. Mej. mr. J. Holsteyn, secretaresse van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, achtte van het grootste belang dat de jeugd zich begrip gaat vormen van de plaats, die de kerk in het nieuwe Europa zal dienen te bekleden en de vormen te vinden, waarin deze kerk tot de nieuwe levensvorm van Europa kan bijdragen Mr. A. W. Kist, directeur van Kerk en Wereld en leider van het congres, sprak over het hoofdthema van het congres: de consequenties van ons deelgenootschap aan een naar nieuwe vormen groeiend Europa. Hij legde er de nadruk op, dat die groei niet een geleidelijke is, maar een explo sieve. De vulkaan, die Europa thans be dreigt, brandt niet zoals velen menen aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn, maar onder ons aller voeten. Twee aard schokken hebben Europa reeds opgeschrikt, in 1914 en 1940, aldus mr. Kist, die Euro pa zag als een gebied van voortdurende spanning tussen verschillende geestelijke polen: Athene, Jeruzalem en Rome. De christelijke jeugd in Europa heeft thans de taak, die krachten te doen harmo niëren en een Europese eenheid in Euro pese stijl op te bouwen. Minister Staf antwoordt op vragen van de heer Haken Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Haken (CPN), over de branden te Heeze heeft de minister van Oorlog geant woord, dat de branden een gevolg zijn van het houden van militaire oefeningen met handgranaten en brandbommen in dit dorp. Er zijn bij deze oefening vier rook- handgranaten geworpen, waarvan er één niet is gesprongen en dus onschadelijk moest worden gemaakt, hetgeen op de voorgeschreven wijze is geschied. De heer Haken had voorts gevraagd of het juist is dat inwoners van Heeze de verantwoordelijke officieren tijdens de oefeningen voor het gevaar van brand heb ben gewaarschuwd en dat deze waarschu wing door de verantwoordelijke officieren is beantwoord met de opmerking: „Dan blussen we het wel" en bovendien „Er is toch geld zat". Hierop antwoord de minister: Het is niet juist, dat de inwo ners van Heeze de verantwoordelijke offi cier voor brand hebben gewaarschuwd. Evenmin is dit het geval geweest met vaandrigs en andere onderofficieren. Uit niets is komen vast te staan, dat uit latingen als in de vraag weergegeven of andere van gelijke strekking door de ver antwoordelijke officier zijn gebezigd. De getroffenen zullen volledig worden schadeloos gesteld. Op de vraag of de minister niet van me ning is, dat de ramp te Heeze opnieuw heeft aangetoond, dat militaire oefeningen in bewoonde centra grote gevaren voor de be woners van deze centra medebrengen, ant woordt de minister: In het onderhavige geval waarvan uiteraard de ongeluk kige afloop zeer wordt betreurd kan niet worden gesproken van een bewoond centrum. Het betrof de eerste huizen, ge legen aan weerszijden van een zandweg, in het begin van het gehucht „De Rul". Wegens de vereiste opleiding van de troep onder omstandigheden, welke de werkelijkheid zo goed mogelijk nabij komen, is het niet te ontgaan, dat ook oefe ningen in de nabijheid van bewoonde oor den worden gehouden. Stichting „Touring Zandvoort" deelt ons mede, dat de indertijd aangekondigde wie lerwedstrijd van 3 Augustus niet kan door gaan, aangezien het niet mogelijk was vol doende deelnemers bijeen te krijgen. Een bezoeker van een der Zandvoortse badinrichtingen heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat een armbandhorloge, ter waarde van ongeveer f 60 uit zijn kleding werd gestolen. Hij had wel van een lade der badinrichting gebruik gemaakt, doch verzuimd deze bij de badmeester af te ge ven. De lade liet hij in zijn kleedhokje staan. Gisteravond werden de clubkampioen schappen van de biljartvereniging „Hof van Holland" voortgezet met de volgende par tijen: Hooydonk (60) 60 30 16 2.— Toepoel (40) 20 30 5 0.66 Verbeek (90) 90 34 14 2.64 Vernout (100) 71 34 9 2.08 Klop (160) 160 28 20 5.71 Van der Veldt (190) 101 28 18 3.60 Scholten (270) 270 32 40 8.43 Klumperbeek (140) 90 32 16 2.81 Kroon (190) 190 32 33 5.93 Luiten (250)169 32 20 5.28 Hoek Jr. (150) 150 37 40 4.05 Klumperbeek (140) 122 37 14 3.29 Nobels (250) 250 26 38 9.61 Philippo (250) 167 26 20 6.42 In de finale van de Davis Cup-ontmoeting, Europese zóne, tussen Italië en België, heeft Italië het laatste enkelsepl gewonnen, waar mede dit land de eindstrijd heeft gewonnen. Gardini (It.) sloeg Brichant (België) met 46, 61, 06, 62, 62, waardoor de stand thans 3>1 voor Italië is. Italië zal nu moeten uitkomen tegen India. In Luik werd een internationale wieier- wegwedstrijd voor profs gehouden over 100 km., waaraan de Nederlanders Van Est en Nolten deelnamen. De uitslag luidde: 1. Van Steenbergen (B.) 2 uur 26 min.; 2. Geminiani (Fr.); 3. Derycke (B.)4. Rosseel (B.); 5. Van Kerckhoven (B.); 6. Van Est (Ned.); 10. Nolten (Ned.) allen in zelfde tijd als de winnaar. India, dat zulk een belangrijke tussenposi tie inneemt in de door het Oost-Westel[jk conflict verdeelde wereldpolitiek, zal in Moskou vertegenwoordigd worden door mr. K. I S, Menon, die tot ambassadeur is benoemd. (Van onze correspondent in Amerika) Wie enige uren heeft rondge lopen over de terreinen van Metro Goldwyn Mayer, de maatschappij wier films altijd beginnen met het beeld van de koning der dieren, mag waar lijk zeggen in het hol van de leeuw te zijn geweest. Het is niet zo gemakkelijk om daar binnen te komen. De film maatschappijen hebben ge leerd, dat ze moeten oppassen met lieden, die zich aandienen als journalist. Sommigen van hen bleken acteurs of actrices, die aan de film wilden komen en die in de mening verkeer den, dat zij eenmaal binnen de muren van de studio's wel kans zouden zien een „pro ducer" te benaderen en hem te overtuigen van hun talent. De heer Ascher, die voor Metro Goldwyn de relaties onder houdt met de buitenlandse pers, moet echter wel spoedig hebben bemerkt, dat ik niet de illusie had een Clark Gable te worden en zo zat ik al spoedig in het grote restaurant der maatschappij aan een der lunchtafels, temidden van film spelers, operateurs, dansmeis jes en producers. Een van de machtige mannen, die men soms in dit restaurant kan aantreffenis Dore Shary. Hij is het, die in feite beslist wat voor soort films er ge maakt zullen worden. Een maatschappij als deze heeft tal van „lezers" in dienst. Zij lezen de manuscripten, die ingezon den worden, zij lezen ook boe ken en tijdschriften, om na te gaan of ergens een onderwerp of een verhaal te vinden is, geschikt voor de film te wor den gebruikt. Deze lezers ma ken excerpten en schrijven soms aanbevelingen. Maar Do- re Schary is de man, die uit maakt wat geschikt is. Hij moet weten, wat succes kan hebben. Hij moet aanvoelen, wat „er in zal gaan" bij het publiek. Men behoeft maar kort in Hol lywood te zijn geweest, om te beseffen, dat maatschappijen als deze vóór alles commer ciële ondernemingen zijn. Dat sluit artistieke prestaties niet uit, maar men zal nooit uit het oog verliezen, dat de millioe- nen, die soms aan een film ten koste worden gelegd, er weer uit moeten komen. Wereld van Illusies Na de lunch heb ik urenlang rondgelopen over de terreinen en door de studio's. Een won derlijke en fascinerende tocht. „Van nu af aan", zo zei mijn begeleider op een gegeven mo ment „is er niets meer echt van wat u ziet". Hij tikte tegen een muur, die er uitzag als beton, maar een hol geluid weer klonk: waarschijnlijk carton of hout, met cement erover. Het leek een beklemmende droom: stille straten, die soms deden denken aan Parijs, soms aan Londen, soms aan Napels en of een klein Amerikaans stadje, dan weer ineens aan New York En overal was het luguber stil. Geen mens bracht geld naar de bank, de vele café's noodden vergeefs, de voorname huizen bleven hautain gesloten. Het leek een stad, waar het lucht alarm had weerklonken of een plaats, die ijlings verlaten was, omdat er een gevaarlijke ziek te heersteBovendien heeft men, rondgaande door deze straten, herhaaldelijk het ge voel „hier ben ik al eens eer der geweest". Mijn begeleider kon dat gevoel meestal wel verklaren: „O ja, dat is dat hoekje, waar die kinderen dan sten in „An American in Pa ris", zei hij bijvoorbeeld. Boven de huizen ziet men al lerlei stangen met doek er aan. Wil men het nacht maken in deze namaakstad, dan trekt men eenvoudig de gordijnen dicht boven de straten. De il lusie op de film is volkomen en de spelers en operateurs kunnen gewoon om zes uur naar huis. Geen nachtwerk In Hollywood. Televisie-concurrentie In vergelijking met normale tijden is het stil in de studio's van Hollywood. De. filmmaat schappijen hebben een slechte tijd, want veel mensen blijven thuisbij hun televisie-toe stel. Vrijwel iedereen in Holly wood is er van overtuigd dat er een vorm van samenwer king gevonden moet worden tussen de filmmaatschappijen en de televisie-uitzendingen. Men zoekt alleen nog naar de beste vorm van coöperatie. Bij Metro Goldwyn bleek men vooral geïnteresseerd in de zg. „phonevision". Dat zou aldus werken: wanneer men bv. op een avond „Quo Vadis" op de televisie zou willen zien, dan belt men de telefoonjuffrouw maar op en zij arrangeert het dan, dat men op het toestel thuis de film inderdaad te zien krijgt. De telefoonrekening wordt daarvoor dan met één dollar verhoogd. Ging men met het hele gezin naar de bios coop, dan zou men 4 of 5 dol lar kwijt zijn. Men werkt echter ook aan andere systemen. Eén ervan is, dat van de telemeter. In dat geval zou men een apparaat op het televisietoestel krijgen, waar men een aantal munten in moest gooien om een be paald televisie-programma te kunnen zien. In Amerika, waar men automaten heeft om de was te doen, om te parkeren en om een „coke" te drinken, is zulk een toestel niets ver wonderlijks. Bovendien heeft de telemeter het voordeel, dat men contant betaalt en niet na een maand een „telefoonreke ning" krijgt van onverwachte hoogte. Omdat er zo weinig films wor den opgenomen, is er wel enige slapte te Hollywood. Spelers en schrijvers vinden in deze overgangsperiode echter toch nog wel werk, zij het voor spe ciale televisie-opnamen, waar voor de salarissen niet hoog zijn. Maar hard wordt er gewerkt aan de telemeter en aan de „phonevision". Zij moeten een Hollywood-huwelijk tot stand brengen, dat voor de welvaart van deze streek van grote be-, tekenis is: een „marriage de raison" tussen film en televisie. Bandiet is ontleend aan het Italiaanse bandito, dat het voltooid deelwoord is van het werkwoord bandire, verbannen. Een bandiet is dus eigenlijk een banne ling, iemand die in de ban gedaan is en uit zijn vaderland is uitgewezen. In deze betekenis gebruikt Vondel het woord als hij, over Adam en Eva spre kend, zegt: „Vei'jaeght de ballingen, ver- jaeght dit paer bandy ten ten paradyze uit". Begrijpelijk is de overgang naar: iemand die om zijn misdaden is verban nen, schurk en in het bijzonder: struik rover. Men zegt van iemand: je ziet er uit als een bandiet, wanneer hij een breedgerande hoed draagt en een rode das om de hals heeft geknoopt. Het is een woord dat een beetje aan de opera doet denken. BINNENLAND De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de tomaat aange wezen als plant, welke gevaar kan opleveren voor de vermeerdering van het aardappel- cystenaaltje. Andere planten, welke evenals de aardappel gevaar kunnen opleveren voor de verspreiding van het aardappelcysten- aaltje zijn bloembollen, bloemknollen, boomkwekerijproducten, koolraapplanten, koolplanten, stekbieten en dergelijk voor voortplanting bestemd materiaal, dat met aanhangende grond wordt gedistribueerd. Voor het achtste internationale muziek concours, dat van 22 September tot 5 Octo ber in het conservatorium te Genève zal worden gehouden, hebben zich 170 vrouwe lijke en 141 mannelijke musici uit 31 landen laten inschrijven. Ernest Ansermet zal ook dit jaar het slotconcert dirigeren, dat Zon dagavond 5 October in Victoria-hall wordt gegeven. Vermoedelijk door kortsluiting is Maan dagmiddag brand uitgebroken in de boer derij van de heer A. Omta te Bierum bij Appingedam. De brandweer van Appinge- dam wist het woonhuis te behouden. Een groot aantal landbouwwerktuigen en de reeds binnengehaalde oogst gingen verloren. Voorts is tengevolge van hooibroei de boer derij van de landbouwer K. Buist aan de Paterswoldseweg te Groningen grotendeels in vlammen opgegaan. Tussen Nedprland en België is een rege ling getroffen voor de uitwisseling van stu denten der academies van beeldende kunsten te Antwerpen, Brussel, Amsterdam en Maastricht. Het gemeentebestuur van de hoofdstad heeft Maandagavond in de feestelijk ver lichte burgerzaal van het Koninklijk paleis op de Dam de deelnemers aan het 17e inter nationaal kunsthistorisch congres ontvangen. Gastheer was Amsterdams burgemeester, mr. Am. J. d' Ailly. Ten gevolge van het ruwe weer is Maandagmiddag op de Westerschelde de 34- jarige Belgische schipper J. de Grutter van het Belgische motorschip „Jeanne", dat op weg was van Doornik naar IJmuiden, over boord geslagen en verdronken. De Stichting voor de Landbouw heeft als lid van de adviescommissie staatsland- bouwbedrijven in de Zuiderzeepolders aan gewezen de heer J. G. Vlegels te Halfweg. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van de orgelbespeling van hedenavond acht uur in de Grote Kerk bevat werken van J. S. Bach. Piet Halsema zal het volgend programma ten gehore brengen: 1. Koraalvoorspel en Koraal: Wo soli ich fliehen hin: 2. Fantasia en Fuga in g kl. t.; 3. Partite diverse sopra: Christ der du bist der helle Tag; 4. Fuga op een thema van Arcangelo Corelli; 5. Preludium en Fuga in D gr. t.; 6. Adagio e Dolce (uit 3e trio-sonate); 7. Passacaglia. Te Utrecht slaagde voor het examen Frans M.O.-A de heer H. Verhoeff te Haarlem. Op 6 Augustus hoopt het echtpaar J. J. BreibachH. H. v. Berkel, Javalaan 31, Heemstede, zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De 80-jarige bruidegom en de 78- jarige bruid (die er trouwens veel jonger uitzien!) zullen zonder twijfel die dag veel belangstelling ondervinden. Maandagavond gaf het danspaar Teresa en Luisillo met zijn ensemble de eerste voorstelling in Den Haag in de Koninklijke Schouwburg. Teresa en Luisillo maken na hun optreden in Londen, Parijs, Lissabon, Madrid, Brussel, Zürich en andere steden thans een tournée door Nederland, onder auspiciën van de gezant van Mexico, dr. Eduardo Sanchez Torres. Het programma bestond uit bijna twintig nummers. De ontvangst, die de volle schouwburg het gezelschap en speciaal Teresa en Lui sillo bereidde was buitengewoon enthou siast en het applaus nam menigmaal de vorm van een ovatie aan, zodat enkele malen gebisseerd of gedeeltelijk gebisseerd moest worden. Geëxamineerd voor gedeelte A 8 candi dates Afgewezen 1 candidaat. Geslaagd zijn de dames: G. D. C. Baltus, Bussum; A. M. van de Hoven, Amsterdam; W. O. Draisma, Krommenie; J. W. Draisma, Krommenie en de heren: P. Tabak, Alkmaar; J. v. Ederen, Zaandam; H. Slobbe, Egmond a. Zee. Geëxamineerd voor gedeelte B 6 candi dates Afgewezen 1 candidaat. Geslaagd zijn de dames: E. H. Kaandorp, Haarlem; T. L. Libot, Alphen a. d. Rijn en de heren: L. M. Steenvoorde, Hillegom; C. L. Krijnen, La ren; J. A. Kooiman, Kolhorn. anorama van de filmstad. Uit de Opregte Haailemsche Courant van 29 Julij 1852 AMSTERDAM. Blijkens alhier ont vangen Amerikaansche tijdingen heeft de Amerlkaansche Se-naat cene wet aange nomen, ten einde de ligtzinnigheid, waarmede in de Vereenigde Staten met stoomschepen wordt te werk gegaan, te beperken. Het getal der stoomschepen van Amerlkaansche nationaliteit, dat de zeeën en vloeden bevaart, bedraagt 663. Het aantal personen, dat in het vorig jaar in dat land door het springen van stoomketels op schepen, het in brand geraken van dezelfde, en andere derge lijke onheilen, om het leven is gekomen, bedraagt 1013.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7