Het jaar 1951 leverde K.L.M. gunstige bedrijfsuitkomsten op WOL EN HANDWERKENI Oranjeboom Weer de Saar Spoken JAGT De radio geeft Zaterdag Nederlandse Bank verlaagt disconto Nederland rookt steeds meer sigaretten PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND 2 Om te kunnen concurreren moet zij ten minste 100 millioen aantrekken HUIZE MODERN Geld wisselen aan de grens Nederlandse vrouwen en kinderen ontvoerd De „Willem Ruys" vol geboekt naar Indonesië Haanstra naar Indonesië Artistieke Staalkaart viert jubileum Waterdichte Horloges Geldomzetten bij de uitverkoop De kern van de zaak Toch ió liet zo j VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 Het jaar 1951 is voor de KLM bevredi gend geweest. Er werd over het algemeen voorspoedig gevlogen en de bedrijfsuit- komsten waren gunstig. De inkomsten be droegen f233.666.884 (in 1950: f195 millioen). Aan exploitatie-uitgaven inclu sief belastingen, werd f 191.645.359 be steed, terwijl voor f 29.927.988 werd afge schreven op vliegend materiaal en duur zame activa. Op het registratierecht werd een bedrag van f 1.3 millioen afgeschreven. Er resteert een winstsaldo van f 10.549.705. Voorgesteld wordt uit dit saldo f 2,5 millioen toe te voegen aan de assurantie- reserve eigen risico en f 2,5 millioen te re serveren voor bijzondere risico's. Verder wordt voorgesteld vier percent dividend uit te keren op de cum. pref. aandelen en een totaalbedrag van f 7.680 aan houders van oprichtersbewijzen. Het wordt verheugend genoemd dat reeds thans een voorstel kan worden ge daan tot aflossing van een bedrag van f 5 millioen op de amortisatiebewijzen. die tot een bedrag van f 10 millioen in 1950 door het rijk zijn overgenomen en die uit de voorschotten over de jaren 1950 tot 1964 moeten worden terugbetaald. Hoge afschrijvingen nodig In een toelichting, welke de president- directeur der KLM, de heer A. Plesman, op het jaarverslag gaf, vestigde hij er de aandacht op dat tegenover inkomsten van ongeveer f 640.000 per dag, een bedrag van f 100.000 per dag aan afschrijvingen staat. „We moeten zoveel kapitaal-armslag hebben", aldus de heer Plesman, „dat we kunnen kopen wat voor het bedrijf nood zakelijk is. Vroeger kocht men een vlieg tuig van f 24 per kilo. Thans is dat f 120 per kilo. Er zullen grotere en betere vlieg tuigen komen, betere vliegvelden en be tere kennis en gebruik van het materiaal. En tenslotte zal de vliegerij ook voor het publiek steeds meer een gewone zaak wor den". De heer Plesman acht het noodzakelijk dat dè KLM in de komende acht jaren nieuw kapitaal aantrekt tot een bedrag van f 100 af 150 millioen. Dan zal men over voldoende middelen beschikken om aan alle eisen, welke aan een grote lucht vaart-maatschappij ten aanzien van ver voerscapaciteit en snelheid worden ge steld, te kunnen voldoen. Vervoerstekort De vraag naar luchtvervoer is enorm ge stegen. Om daaraan te kunnen voldoen en de inkomsten van het bedrijf te vergroten, zag men zich voor de taak gesteld de pro ductie zo hoog mogelijk op te voeren. Aan gezien de vloot in 1951 geen uitbreiding onderging, is de vergroting van de produc tie voornamelijk bereikt door een intensie ver gebruik van het materiaal. In het bij zonder de verhoging van het aantal vlieg uren per vliegtuig heeft hiertoe bijgedra gen. Desondanks was de bestaande vloot on voldoende om aan de vraag te voldoen. Herhaaldelijk moest wegens materiaalge brek vervoer worden afgewezen. Hierbij tekende de heer Plesman aan dat het op zichzelf geen ongezonde situatie is wanneer de vraag het aanbod overtreft zolang dit om enkele percenten gaat. Een vervoerstekort van ongeveer 20 percent, zoals de K.L.M. had, is echter veel te veel. Wat de Garuda Indonesian Airways be treft, waarin de K.L.M. voor 50 procent ADVERTENTIE tf AMSTERDAM HAARLEM ONZE ÉTALAGE GEEFT U EEN BEELD VAN ONZE RUIME SORTERING Filiaal te Haarlem Gcd. Oudegracht 64 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nieuws. 23.15 Platen. (13.30 13.45 Voor kinderen). 14.00 Platen. 14.25 Po- litie-harmonievereniging. 14.45 Fries pro gramma. 15.15 Amateursuitzending. 15.45 Accordeon. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.30 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Platen. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Dansmuziek. 22.00 Onder de pannen, hoorspel. 22.20 Joegoslavische muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Motet ten. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.40 Klein mannenkoor. 11.00 Voor zieken. 11.45 Orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Amateursprogramma. 15.00 Platen. 15.15 Kroniek van letteren en kuns ten. 15.53 Piano en orgel. (Intermezzo: Pla ten). 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Platen. 19.15 Journalistiek weekover zicht. 19.25 Platen. 19.25 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Licht baken. 20.35 Platen. 21.00 Cabaret. 21.30 Pla ten. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Vrouwenkoor. 12.00 lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Verzoekprogramma. 14.30 Zang en piano. 15.00. 15.30, 16.00 en 16.30 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.15 Madrigaalkoor. 17.30 Orgel. 18.00 Kamerkoor. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Ac cordeon, 20.00 Orkest. 20.30 Accordeon. 20.45 Platen. 21.00 Olympische Spelen. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.30— 24.00 Platen. deelneemt, was 1951 een bevredigend jaar. De vervoersinkomsten stegen van 68 mil lioen in 1950 tot ongeveer 100 millioen rupiah. Het vrachtvervoer is in de afgelopen drie jaar bijna verdrievoudigd. De omzet be droeg in 1951 29 millioen tegen 11 mil lioen in 1949. Verwacht wordt dat deze groei zich in de eerstvolgende periode in hetzelfde tempo zal voortzetten. De vooruitzichten voor 1952 zijn gunstig. Veel wordt verwacht van de invoering van de toeristenklasse. In Mei van dit jaar bracht dit vervoer op de Noord-Atlantische route ondanks de toen heersende moei lijkheden met brandstoffen 1,8 millioen aan inkomsten op. Samenwerking, zowel in Europa als in ruimer verband, is groei ende. Zo wordt bijvoorbeeld een Europees Onderzoekingsbureau ingesteld als resul taat van de samenwerking tussen KLM, Sabena, Swiss Air, Air France en de Zweedse maatschappij S.A.S., waarbij waarschijnlijk ook de „British European Airlines" zich zullen aansluiten. Volgens de deviezenbeschikking 1949 is men, als men van een buitenlandse reis terugkeert, verplicht de overgehouden bui tenlandse betaalmiddelen aan te bieden bij het wisselkantoor aan de grens, voor zover het zogenaamde harde valuta betreft. Over deze verplichting ontvangt de KNAC zeer veel klachten, aangezien voor deze handelingen een commissieloon verschul digd is, hetgeen niet het geval is, indien men bij zijn eigen bankier het overgehou- dene laat bijschrijven. Bovendien levert deze regeling bij enigszins druk grensver keer een niet onbelangrijke stagnatie op, omdat men gedwongen is zijn beurt af te wachten en de vereiste transactie nogal wat administratieve handelingen vereist. De KNAC heeft de Nederlandse Bank verzocht de aanbiedingsplicht aan de grens te doen vervallen. ADVERTENTIE onelor'h x lat Vorstelijk glas hlorl DJAKARTA. (Aneta). Drie Nederlandse vrouwen en twee kinderen zijn Dinsdag in het gebied van Cheribon door een onbe kende bende ontvoerd, toen zij met een schoolbus van Cheribon naar de onderne ming Sindang Laut terugkeerden. Het zijn de dames Jordans met kind, Neyndorf met kind en juffrouw Windzant. Volgens latere onbevestigde berichten zouden één dame en beide kinderen Dinsdagavond op de on derneming zijn teruggekeerd. De bus werd aangehouden door geüniformeerde lieden, die de inzittenden bevel gaven de wagen te verlaten. De chauffeur mocht zijn weg vervolgen. Van officiële zijde is medegedeeld, dat „de Nederlandse regering met ontsteltenis kennis heeft genomen van het bericht, dat Nederlandse vrouwen en kinderen in het Cheribonse zijn ontvoerd. Aan de Hoge Commissaris te Djakarta werd opgedragen terstond de aandacht van de Indonesische regering op dit betreurenswaardige voor val te vestigen en aan te dringen op alle maatregelen ter bevrijding van de ontvoer den". Donderdag vertrok de „Willem Ruys" met 940 passagiers dus volgeboekt naar Indonesië. Ook voor de volgende reis daarheen zijn alle plaatsen reeds bèspro- ken. Niet aldus is het met het vervoer van Djakarta naar Rotterdam. Tot nu toe moesten er vaak extra schepen worden ge charterd om de stroom passagiers naar Ne derland te kunnen verwerken. Maar de si tuatie is langzamerhand normaal geworden en de Rotterdamse Lloyd kan het met de gewone dienst reeds af. Zelfs is het de vraag, of de „Waterman" en de „Zuider kruis", die tot nu toe van Australië of Nieuw Zeeland terugkerend Indonesië aandeden om mee te helpen aan het ver voer naar Nederland, nog wel ingeschakeld behoeven te worden. Onder de passagiers zijn zestien artsen, die met de Indonesische regering een over eenkomst hebben aangegaan, namelijk zes Nederlanders, zes Duitsers, twee Oosten rijkers, een Deen en een Chinees. Bij deze medici zijn ook twee vrouwelijke specia listen, jkvr. dr. C. M. de Ranitz uit Rotter dam en mej. dr. R. Peters uit Haarlem. Vijf professoren gaan naar Djakarta om daar een hoogleraarszetel te bezetten. On der hen zijn twee Nederlanders, prof. dr. C. G. G. van Herk uit Hilversum en prof. dr. ir. O. Bax Stevens uit Den Haag. Er is ook een groot aantal onderwijs krachten aan boord. Zij reizen onder auspiciën van de stichting „Nederlands Onderwijs in Indonesië". Onder hen be vinden zich de heren J. van Kessel, uit Den Haag, directeur van de Handelsschool te Djakarta, en L. Visser, schoolhoofd te Garijp. Als docent aan de „opleidingen voor Onderwijzers" van het Indonesische ministerie van Onderwijs vertrekt de heer F. A. C. H. Hoeke uit Haarlem. In opdracht van de B.P.M. is de cineast Bert Haanstra voor vier maanden met een i'ilméquipe naar Indonesië vertrokken. Zijn opdracht bestaat uit het vervaardigen van opnamen, bestemd voor een aantal docu mentaire films, welke de opsporing en winning van aardolie in beeld zullen bren gen. Haanstra is zojuist gereed gekomen met de documentaire „Dijkbouw", welke hetAverk aan de dijk van de Oostpolder in beeld brengt. ADVERTENTIE Voor elke onverwachte gast altijd vers in de kast! De Nederlandse Bank heeft met ingang van vandaag haar rentetarieven verlaagd en wel het wisseldisconto van 3op 3 percent en het promessendisconto van 4 op 3'A percent. De rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen wordt voor particulieren i'A percent (tot dusver 5 percent) en voor anderen 3percent (tot dusver 4 percent). Hiermee is voor de tweede keer in dit jaar tot een wijziging van het disconto besloten. Op 22 Januari bedroeg de verlaging even eens een half percent. Zij hield verband met de verbetering van onze deviezen- positie. Nadien is ons deviezenbezit blijven aangroeien. Deze week heeft het gezamen lijke bezit aan goud en deviezen een hoog te van bijna drie milliard gulden bereikt. Onder invloed van de betere deviezensi- tuatie en het mede daardoor internatio naal toegenomen vertrouwen in de positie van de gulden heeft de Nederlandse Bank er toe kunnen besluiten thans wederom de tarieven met een half percent te verlagen. De maatregel wordt in geld- en bank- kringen algemeen toegejuicht en tevens gezien als een begrijpelijke aanpassing aan het rentegamma en de situatie op de geld markt. Op Zaterdag 9 Augustus zal de VARA- rubriek „Artistieke Staalkaart" (actuali teiten op kunstgebied onder redactie van Rutger Schoute en Max Dendermonde) voor de 250ste keer worden uitgezonden. De redactie van de j'jArtistieke Staalkaart" zal dit jubileum in de kring van belang stellenden vieren. Dit zal niet op de feest- datum zelf kunnen gebeuren, maar op Za terdag 2 Augustus. Des middags verwach ten de vaste medewerkers en de redactie de vrienden van deze rubriek en zij die er aan hebben meegewerkt in het Minerva- paviljoen te Amsterdam. Enkele medewer kers zullen het woord voeren. [hl '38 '45 '47- '48 '49 '50 '51 1940 Mrt '52 Het verbruik aan sigaretten in Nederland neemt nog steeds toe. Per hoofd van de bevolking komen wij thans op 848 siga retten per persoon per jaar. Doch de lijn van verbruik aan sigaren daalt nog steeds. Men rookt thans 60 procent minder sigaren dan in 1938. Onze smaken schijnen ver anderd te zijn, hoewel de prijsstijgingen van de sigaren hieraan wel niet vreemd zullen zijn, kan men toch vaststellen dat in verhouding de sigaret steeds meer in trek komt. ADVERTENTIE KI. Houtstr. 105 Haarlem 17 steens anker £55,' vanaf U koopt bij een vakman Museum te New York kocht Nederlands grafisch werk Het „Museum of fine art" te New York heeft van de Nederlandse inzending op de Biennale te Venetië een aantal werken van de volgende grafici aangekocht:' D. den Dikkenboer, Harry Disberg, Wally Elen- baas en Ap Sok. Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende voorlopige omzetcij fers blijkt, dat de geldomzet in de weken van de zomeruitverkoop in 1952 bij de grootwinkelbedrijven in textielgoederen en in schoeisel ten achter gebleven is bij die in de overeenkomstige weken van 1951. Aangezien niet bekend is of de uitverkoop- prijzen thans hoger of lager waren dan in 1951, kan uit de vermindering van de geld omzet niet geconcludeerd worden, dat ook de hoeveelheidsomzetten zijn gedaald. In de week van 7 tot en met 12 Juni 1952 was de geldomzet bij de grootwinkel bedrijven in textielgoederen 9 procent min der dan in de overeenkomstige week van 1951. In de week van 14 tot en met 19 Juli 19$2 was de achteruitgang ten opzichte van de overeenkomstige week in 1951 even eens 9 procent. Bij de grootwinkelbedrijven in schoeisel ging de geldomzet met 4 procent achteruit. Bij de grootwinkelbedrijven in huishou delijke artikelen daarentegen was de geld omzet in deze weken belangrijk hoger dan in de overeijkomstige weken van 1951, na melijk 24 procent. Bij de warenhuizen was de geldomzet in de eerste week gelijk aan die in de over eenkomstige week van 1951, in de tweede week 4 procent hoger dan in de overeen komstige week van 1951. Het oude kanon, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag van de stadswallen in Grave verdween, staat weer op zijn oude plaats. Studenten hadden het weggehaald en het in Cuyk voor het stadhuis geplaatst. De Gravenaren hebben het in een optocht met muziek teruggehaald. 5. Toen Agent Fokke Flopma zich ver slagen verwijderd had, begroette Panda zijn trouwe bediende Jolliepop zeer harte lijk, want hij was werkelijk blij hem weer te zien. „Als jij er niet tussen was ge komen, dan zou hij me vast gearresteerd hebben!", sprak hij. „Maar waar kom je eigenlijk vandaan, Jolliepopen wat kom je hier doen?" „Het doet mij genoe gen wanneer mijn plichtsbetrachting ons genoegen doet", sprak de dienaar, terwijl hij zijn hoed afnam, ..Inmiddels heb ik een aangename en rustige vacantie genoten, dank u, mijnheer PandaThans zou het mij aangenaam zijn met hernieuwde kracht mijn taak weer op mij te nemen als onze bediende! Ik begaf jnij parkwaarts, aange zien ik aannam dat wij nog steeds geen vaste woon- of verblijfplaats hebben, zodat het mij waarschijnlijk leek ons hier te ont moeten„Tja maar dat is nu toch een beetje moeilijk, Jolliepop!", zei Panda. „Ik kan er eigenlijk geen bediende meer op na houden, zie je ik ben geen million- nair meer!" „Mijnerzijds kan dit niet als bezwaar gelden!", sprak Jolliepop. „Gezien de huidige belastingdruk mag een ex-mü- lionnair beschouivd worden als een veel aanzienlijker persoon dan een gewone mil lionnair!" Panda schudde het hoofd en zei: „Je begrijpt me niet! Ik zou je graag weer loon betalen.... en ik wil trouwens ook graag wel weer millionnair worden!" „Dat is een uiterst redelijk verlangen onzer zijds", gaf Jolliepop toe, „te meer waar wij een ex-mülionnair die op het ogenblik op nieuw millionnair weet te worden wel mo gen beschouwen als de méést-aanzienlijke persoon!" Over zijn loon sprak de dienst willige dienaar niet eens. De Saarkwestie is hard op weg een krachtproef te worden voor de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland en daarmee voor de gehele Europese samenwerking, die immers voor een groot deel berust op Frans-Duitse samenwerking. Zoals men weet, heeft Schuman voorgesteld de kwes tie op te lossen door het Saargebied te ver- Europeaniseren, een overigens vrij vage aanduiding, die nogal wat precisering be hoeft. Schuman wilde zijn idee een van de voorstellen bij verrassing, waarmee de Fransen zoveel succes hebben geboekt in hun Europese politiek verwezenlijken door in Saarbrticken het hoofdkwartier te vestigen van de Europese kolen- en staal gemeenschap. Zijn voorstel is door de Duitsers op z'n zachtst gezegd met de grootste reserve ont vangen. Weliswaar heeft Adenauer ver klaard, dat hij het voorstel als een op rechte poging beschouwt om de kwestie tot een oplossing te brengen, maar daarmee heeft hij het Duitse wantrouwen niet weg genomen. Dit wantrouwen baseert zich bij de Duitsers op de periode voor 1935 en op het feit, dat de hele Saarkwestie voor hen voornamelijk van nationalistische en emo tionele aard is. Voor de Fransen is het veeleer een economische aangelegenheid, die geheel anders ligt dan het geval-Elzas- Lotharingen waarin voor de Fransen wel degelijk altijd gevoelsargumenten hebben meegespeeld. Evenals in de dertiger jaren heeft Frank rijk ook na de jongste oorlog geprobeerd Saarland economisch bij Frankrijk te brengen. En deze economische belangen in het rijke mijngebied zijn groot. De achter dochtige Duitsers vrezen nu, dat de Fran sen die belangen slechts met een Europees verflaagje willen bestrijken ten koste van de pro-Duitse elementen in het Saar gebied, die, het valt lastig te ontkennen, momenteel niet de politieke vrijheid ge nieten, die men in een democratie zo gaar ne ziet. De „Heim ins Reich"-gedachte is bij de Duitsers nog steeds niet dood. Men kan haar verwerpen, maar het gevaar ontken nen, dat zij in zich bergt voor de Europese samenwerking kan men niet. Wanneer de Saar-kwestie zo ver op de spits gedreven zou worden, dat wederom allerlei nationa listische hartstochten er door zouden wor den opgezweept, zou de toch al wat afge koelde hartelijkheid tussen Duitsers en Fransen definitief de nek omgedraaid wor den met mogelijk fatale gevolgen voor de mogelijkheid tot Europese eenwording op korte termijn. De Duitse socialisten, die een verbazingwekkend negativisme ten toon spreiden op het stuk van Europa, schreeuwen zich nu reeds de kelen hees tegen de „arglistige" politiek van Schuman. Zij krijgen daarbij de steun van uiterst rechts, waar de sympathie voor Frankrijk traditioneel gering is. Al deze achterdocht heeft Adenauer ge dwongen tot reserve (zij het dan vermoede lijk grotendeels voor binnenlands gebruik) jegens Schumans jongste voorstellen. Kern van de zaak, 2a Het is inmiddels nauwelijks aan te ne men, dat Schuman zijn Europese politiek werkelijk zou willen opofferen aan de wensen van kortzichtiger Franse politici. Zijn voorstel kan inderdaad niet anders worden gezien dan een oprechte poging om dit traditionele obstakel op de weg der Frans-Duitse toenadering uit de weg te ruimen. Schuman zal zonder twijfel vandaag in Parijs bij de besprekingen over de toe komst van de Saar zijn voorstellen nader preciseren. Frankrijk zal daarbij zeker economische offers moeten brengen. En daar schuilt voor Schuman een addertje in het gras. Immers, zijn eigen positie in de Franse regering is er niet sterker op ge worden. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat voor Pinay de gezondma king van de Franse economie voor het ogenblik zwaarder weegt dan politieke ini tiatieven, die pas op langere termijn hun vruchten zullen afwerpen en die in dit ge val nog economische offers eisen ook. Met al deze dingen zal Schuman rekening moe ten houden bij zijn pogingen om het Saar- obstakel uit de weg te ruimen. Het is geen geringe opgave en zij zal al zijn diploma tieke gaven vergen. Men kan dezelfde oprechtheid overigens ook bij Adenauer veronderstellen, maar hij heeft evenmin de handen vrij, zeker niet nu het grote vakverbond in het vaar water van de socialist Schuhmacher dreigt verzeild te raken. Het heeft geen zin zich aan veronderstel lingen te wagen nopens de kansen, die Adenauer en Schuman op het komen tot een regeling hebben. Men kan slechts op peren, dat overeenkomst op dit punt een voorwaarde zou kunnen blijken te zijn voor de Europese eenwording. En dan een over eenkomst, waarin geen der beide partijen als bekochte verliezer uit het strijdperk komt. Sterk verhaal. Volgens het Braziliaanse blad „Ultima Hora" heeft Niels Chris tiansen, alias Josef Starzcsny, een Duit ser van Slavische origine, verklaard in 1940 de vliegende schotel geconstrueerd te hebben. Christiansen, die in 1942 in Brazilië werd gearresteerd op beschul diging van het verstrekken van inlich tingen over Brazilië en thans een vonnis uitzit van 30 jaar, zeide de vliegende schotel te hebben willen gebruiken voor de luchtverdediging van Duitsland. Het apparaat kon in 22 uur om de aarde vliegen. Zijn toestel zou bij een proef neming een hoogte van 20 kilometer be reikt hebben met een gemiddelde snel heid van 1700 kilometer per uur. Aan de schijf zouden reactiemotoren beves tigd zijn. Christiansen zeide, dat het werk onderbroken was door zijn arres tatie en dat mogelijk een vreemde mo gendheid zich bij de val van Duitsland van de uitvinding meester gemaakt had. Weigering. De linkse Labourafgevaardigde Silverman heeft Donderdag in het La gerhuis de minister van Binnenlandse Zaken, Maxwell, gevraagd naar de wei gering van de Britse immigratie-auto riteiten om de Nederlandse advocate mej. mr, Enthoven, de Belgen Bouf- fieux en Thamas en de Italiaan Riffio in Engeland toe te laten voor een con ferentie met de Britse advocaat Pritt, die bekend staat om zijn communisti sche sympathieën. Minister Maxwell verklaarde, dat „geen personen in Enge land worden toegelaten, die betrek kingen onderhouden met een schijnbaar onschuldige beweging, die in feite een werktuig van de Russische propaganda is". Conferentie. De vertegenwoordiger van de UNO in Kasjmir heeft de Veiligheids raad een brief geschreven, waarin hij mededeelt, dat de regeringen van Pa kistan en India overeengekomen zijn vertegenwoordigers te zenden naar een conferentie in Genève op ministerieel niveau, die 25 Augustus zal beginnen. Op de conferentie zal de kwestie be sproken worden van de demilitarisatie van Kasjmir. Bedankt. De voormalige Franse minister van Financiën René Mayer heeft be dankt voor de benoeming tot rechter bij het gerechtshof van de steenkolen en staalgemeenschap. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen gaf Mayer als reden op, dat hij zich niet kan verenigen met de spreiding der organen van het plan-Schuman over verschillende ste den en met het vastkoppelen van de Saarkwestie aan het instellen van de Schumanorganisatie. Raket. De vereniging van Britse vliegtuig bouwers is van mening, dat in de toe komst geleide projectielen zullen wor den uitgerust met raketmotoren, die krachtiger zullen zijn dan straal motoren. In een door de „Times" aan gehaalde verklaring van de vereniging wordt gezegd, dat de raketmotor grote voordelen biedt boven de straalmotor, omdat eerstgenoemde motor niet is aan gewezen op de zuurstof uit de lucht, doch zelf zuurstof meevoert. Een voor deel van de raketmotor boven de pro- pellermotör is, dat raketten - in alle luchtlagen kunnen opereren, zelfs bui ten de stratosfeer. Een nadeel-van de raketmotor is echter het hoge verbruik aan brandstof. Afwijzing. De directies van de Britse ma chinefabrieken hebben Donderdag de eis van de vakverenigingen om het loon van 2.250.000 arbeiders met twee pond per week te verhogen verworpen. Soort gelijke eisen zijn gesteld voor ongeveer een half millioen arbeidsters in de ma chinefabrieken en 200.000 arbeiders bij de scheepsbouw. De betrokken directies zullen hierop 6 Augustus antwoorden. Waarnemers verwachten dat ook deze eisen zullen worden afgewezen. De ge vraagde loonsverhoging zou de industrie ongeveer 100 millioen pond per jaar kosten. Hoge troon. Te Oakland in Californië wordt voor Saoedi-Arabië een vijftal vliegtuigen gereed gemaakt, in een waarvan (een Douglas Dc 4 Skymaster) bestemd voor koning Ibn Saoed, een op een verhevenheid geplaatste draaibare troon, compleet met veiligheidsriem, wordt aangebracht alsmede een ko ninklijke legerstede, zo meldt de „Daily Telegraph". Opdracht. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft opdracht gegeven voor het ontwikkelen van een door atoomkracht gedreven motor voor „grote marinevaartuigen, zoals vliegdek schepen", aldus is in Washington be kend gemaakt. De order is geplaatst bij de „Westinghouse Electric Corp", de maatschappij, die nu de motor voor de eerste Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus" bouwt. HET aantal spookverhalen is legio, even als de waardering die daarvoor van verschillende kanten wordt gekoesterd. De één vindt het een vorm van bijgeloof, de ander ziet er het werk van duivelse mach ten in, een derde veronderstelt er een on dergrond van waarheid in te kunnen ont dekken, de volgende zit er heerlijk bij te griezelen en wéér een ander vindt het allemaal kletskoek waaraan ieder goed woord is verspild. Gelet op deze uiteenlopende taxaties, denkt geen haar op ons spaarzaam begroeid hoofd er aan hier een adembenemend griezelverhaal op te dissen dat v u koude rillingen van sensatie bezorgt, ofwel verhoging van bloeddruk vanwege de doorgestane ergernissen. We geven al leen de feiten zoals ze zijn. Welnu dan, bij Peckatel, in de buurt van Schwerin (Duitsland) bevonden zich enige heuvels waarover de vreemdsoortigste ver halen toerden verteld. In één dezer heu vels zouden onderaardse geesten huizen die zich bij tijd en wijle te buiten gingen aan zware eet- en drinkgelagen. Dat zij zich een dergelijk verzetje veroorloofden, behoeft ons niet te verbazen, want het moet een vrij eentonige huisvesting geweest zijn in de ingewanden van een berg. We kun nen dan ook vrijelijk aannemen dat de be volking van de omgeving hiervan niet zo'n ophef zou hebben gemaakt, mits het hier bij was gebleven. De feestelijkheden vonden immers plaats in besloten gezelschap, dus wal gaat dat een ander aan? Toch moet u over de orgieën die in deze berg plaats vonden niet te gering denken, want en dat was juist het verontrusten de voor de bevolking de onderaardse geesten haalden telkenmale het benodigde eet- en drinkgerei uit een andere-naburige- heuvel We kunnen natuurlijk de bescha ving van deze geesten op prijs stellen, doch delen ogenblikkelijk de panische angst der bevolking. Een ontmoeting met een geest, gewapend met mes en vork en eventueel nog een servet, moet een hoogst enerverende aanblik opleveren. Hoe dit alles ook zij, de hard nekkige verhalen die hier in de buurt de ronde deden waren voor de archaeologen voldoen de aanleiding de heuvels open te leggen en in de inhoud te onderzoeken. Het bleken grafheuvels te zijn. In de groot ste vond men verschillende brandgraven en twee altaren waarnaast een stenen trog dat een skelet bevatte. In de andere heuvel werden eveneens graven aangetroffen enige sieraden, maar ook twee bronzen messen en een zgn. ketelwagen, die bij de gods- dientsoefeningen in die tijden 'in gebruik waren. De graven dateerden van ongeveer 2000 jaar vóór onze jaartelling. Ieder kan nu voor zichzelf uitmaken welke elementen van de spookvertelling zich rond deze heuvels hebben gehand haafd, door 4000 jaar historie en talrijke volksverhuizingen heen. En thans weer eens wat anders. Weet u dat kwalijke geuren, veroorzaakt door slo ten, grachten en riolen vaak voorboden zijn van weersverandering? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2