Ringrijderijen gaven Santpoort jaarlijkse fleur Voorstellen van B. en W. voor gemeenteraad van Haarlemmermeer Ds. J. C. Maris over internationale raad van Christelijke kerken Brieven aan de redactie Feesten op Zandvoortse strand Haarlems Bloemencorso op 30 Augustus Haarlemmermeer Figaro Santpoort Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD 7 Santkoorts feest op Donderdag Kortebaandraverij Prins Bernhard aanvaardt beschermheerschap Amato Succesvolle inbreker gearresteerd Nieuw reddingboothuis op Schiermonnikoog geopend Minimum vacantie van één week verplicht Sport in 't kort Receptie E.T.O. Bezoeken aan Zuid-Afrika en Egypte Gashouder begaf het; vijf arbeiders van N.S. gewond Hockeykamp in Rloemendaal Hevige botsing op de Hagelingerweg G. J. W. Vreman met pensioen Ripperda wint zonder veel moeite van Bloemendaal NederlandEngeland op het strand Wielrijder liep hersenschudding op Agenda voor Haarlem - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een gesloten ring hebben de deelnemers aan de jaarlijkse ringrijderij van de Sant- poortse feestweek gistermiddag het bekende rondje om café „De Weijman" gedraaid: een sierlijk spel van paardenlijven en glanzend koetswerk, dat van half twee tot laat in de namiddag een onverwacht-grote schare kijkers heeft geboeid met zijn simpele schoonheid. Weinig ringrijderijen kunnen op zoveel deelnemers bogen als de Sant- poortse: de secretaris van de Harddraverij vereniging kon met gerechte trots „zijn" 58 langs zich heen laten paraderen en zeggen, dat de ringrijderij van Spaarnwou het onlangs tot niet verder dan negen „spulletjes" bracht. Een kiekje van het ringsteken. Een bonte -mengeling van tweewielige wagentjes, bijeengeharkt uit alle hoeken en gaten van de provincie Noordholland want tilbury of sjees wordt zeldzaam heeft aan deze ringrijderij meegedaan; be stoken vaak met toeffen gladiolen of een sierlijk lint, en een strik in de manen van het paard. Pony's klepperden voor kleine wagen tjes, bemand soms met een parmantige knaap,» die van louter plezier helemaal ver gat met de sabel naar de ring te steken als er weer een rondje gedraaid was; donker- glanzende Oldenburgers dansten voor een echte, hoge tilbury, die de vreugde van een boerengeslacht vertegenwoordigde, dat er lange jaren mee ter kerke is gereden en er nu nog mee de schaarse ringrijderijen mee af gaat. De vurigste paardjes, die ergens achter in het land niet veel meer dan de stilte van een puinweg gewend zijn, bezorgden hun baas wel eens wat last vooral als ze onder de schaats door moesten en dan de spurt er in zetten, zodat de prik naar de ring er falikant naast ging. En de jury een streepje zette, waar, naar de intentie van de koetsier, een kruisje had moeten staan. Zo heeft dat wisselende spel van kansen vele uren geduurd, tot groot vermaak van de mensen op de trottoirs, maar meer nog ten genoege van de houders van leidsel en zweep. Triomfantelijke kreten en applaus als er een ring gestoken werd, teleurstel ling bij een „misser". Vaa elk deelnemend paar hebben zowel de dame als de heer hun behendigheid kunnen tonen en tenslotte zijn de besten, na diverse herkampen en beslissingsritten, uit de bus gekomen. Niet minder aantrekkelijk was de ring rijderij voor „losse paarden", die onder de man werden gereden en die aan de wed strijd voor tilbury's voorafging. Het resul taat was: „Op het losse paard" is de eerste prijs gewonnen door J. Prince jr. uit Zaandam, twee werd Prince sr.. ook uit Zaandam, zodat vader en zoon met de erepalmen strijk gingen. De derde prijs bleef in Sant poort en is gewonnen door P. Rutte. Bij de tilbury's (dames), was het mevr. De Wit-Witteman uit IJmuiden, die de eerste, prijs verwierf. De tweede prijs ging naar mevr. Meyer Uit Haarlem, de derde prijs naar mevr. Prince uit Zaandam en de vierde prijs naar mej. Ank v. d. Peet uit Haarlem. Van de heren op de tilbury De Haarlemse Bloemencorso-commissie heeft in haar dezer dagen gehouden verga dering besloten het op 30 Augustus te hou den bloemencorso langs dezelfde route te laten gaan als verleden jaar, namelijk Spanjaardslaan, Fonteinlaan, Dreef, Plein, Grote Houtstraat, Grote Markt (langs Stad huis), Smedestraat, Kruisstraat, Kruisweg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Schoter- weg, Gen. Cronjéstraat, Julianapark, Rijks straatweg, Zaanenlaan, Marnixstraat, Vel- serstraat, Kleverparkweg, Ostadestraat, Brede Schotersingel, Kenaupark, Nassau- laan, Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Plein, Wagenweg (tegenover garage Den Hout linksaf), Helenalaan. De stoet wordt ontbonden bij café-restau rant „Dreefzicht". Het vertrek van de Spanjaardslaan is be paald op 2,30 uur 's middags. Er is reeds een behoorlijk aantal inschrij vingen binnengekomen. Zoals ieder jaar komen er altijd nog vrij veel bij in de laat ste 14 'dagen. Dit jaar zullen ook de beide bloemenveilingen uit Aalsmeer gezamen lijk met een wagen deelnemen aan het cqrso. In tegenstelling met elders is hier in Haarlem de afdeling rijwielen niet zo omvangrijk als wel zou kunnen. Deze af deling is nog belangrijk groter te maken dan in afgelopen jaren het geval was. Nu er vele en goedkope bloemen beschikbaar zullen zijn door het feit dat het bloemen corso eind Augustus wordt gehouden, hoopt de commissie dat vele jongeren zullen laten zien wat zij op het gebied van bloemversie- ring kunnen maken. Inschrijfformulieren zijn nog beschikbaar bij het Bureau van de Stichting „Haarlems Bioei" in het Stadhuis (ingang Zijlstraat) en bij het V.V.V, Inlichtingenbureau van „Haarlems Bloei" op het Stationsplein 1. Dit jaar zal in 50.000 gezinnen in Haar lem en omgeving door de post een pro gramma met de namen der deelnemers en andere gegevens in de laatste dagen voor het bloemencorso worden bezorgd. Op 19 Augustus zal des avonds om 8 uur in Brinkmann op de Grote Markt de gé- bruikelijke bijeenkomst worden gehouden van het Bloemencorso-comité met de deel nemers en belangstellenden. Daarbij zal een film worden vertoond van het bloe mencorso in Aalsmeer en van het bloemen- spel in het stadion te Amsterdam. was Th. v. d. Zwet uit Haarlem de beste: hij kreeg de eerste prijs. De tweede was J. Prince jr. uit Zaandam (die ook de eer ste prijs op het losse paard behaalde); de derde prijs was voor R. Bakkum uit Sant poort en de 4e prijs werd behaald door Chr. van Weelderen uit Santpoort. Na afloop had de traditionele rondgang met de paarden en tilbury's, voorafgegaan met muziek," door het dorp plaats. In de avond zijn de prijswinnaars samen gekomen om de prijzen in ontvangst te nemen uit handen van de voorzitter der Harddraverijvereniging, de heer J. Wester hoven, die de ploeg prees om haar spor tieve strijd en haar dankte voor de vol tallige opkomst. Tot middernacht heeft Santpoort de fees telijke sfeer van dit zomerfestijn gekend: hel verlichte étalages in de Hoofdstraat en eenkleurig en rumoerig kermisterrein, waar Derbyrennen en steilwand, scooters en zweefmolen een luchthartige schare van haar kwartjes afhielp. En in een paar cafés is gedanst, tot de lichten uitgingen en het „de hoogste tijd" werd. .^OOOOOOOOCCOOOOOOOCOCXDOOOOOOCXDOOOCCOOOCXXXXOOOOOOOOOOOOO' Morgenmiddag om tivee uur begint op de nieuwe grasbaan, welke parallel loopt met de Rijksweg en toegankelijk is via de Wèstlaan, de traditionele kortebaan draverij. Ruim twintig paarden zijn hiervoor ingeschreven. Totalisator is op dje baan aanwezig. Na afloop uitrei king in „De Viersprong". Van twee tot twaalf uur is het Lunapark geopend en ook morgen kan er gedanst worden in „De Weyman" en „Zomerlust". Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het beschermheer op zich te nemen van de van 23 tot en met 27 September op de centrale markt in Amsterdam te houden tentoonstelling van aardappelen, groente, fruit, bloemen en aanverwante artikelen, de „Amato". De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en de burgemeester van Amsterdam hebben een benoeming tot ere-voorzitters van het ere-comité aanvaard. De heer B. C. Franke, wethouder voor de Levensmiddelen, zal als voorzitter van dit comité fungeren. De politie te Enschedé heeft de 42-jarige Amsterdammer T. J. K. gearresteerd, die de vorige maand in Twenthe acht inbraken pleegde, zes te Enschedé, één in Hengelo en één in Almelo. Zijn totale buit bedroeg ongeveer 13.000,Hiervan is nagenoeg niets over. K. pleegde inbraken in de Ge westelijke Arbeidsbureaux te Enschedé en Almelo, waar hij respectievelijk 650,en 280,buitmaakte. In het kantoor van de VVV te Enschedé nam hij 340,weg, zijnde een deel van de opbrengst van de kaartverkoop voor het openluchtspel „Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho". Bij twee firma's te Enschedé forceerde K. de brandkast, doch de buit was gering. K. is naar Almelo overgebracht. Gistermorgen is op Schiermonnikoog het nieuwe reddingboothuis officieel geopend door de voorzitter van het hoofdbestuur van de Koninklijke Noord- en Zuidholland se Reddingmaatschappij jhr. C. F. J. Quar- les van Ufford. De voorzitter memoreerde de zware reddingen, die voor Schiermon nikoog zijn geschied en herdacht de man nen, die daarbij hun leven lieten. De burgemeester van Schiermonnikoog, de heer J. Anker, sprak over de verbetering die met het nieuwe boothuis tot stand is gekomen. Hierna spraken nog schipper Veerstra van de reddingboot „Johan de Witt", de heer Bolwijn, voorzitter van de plaatselijke commissie te Anjum en Klaas Toxopeus, de schipper van de „Insulinde". Door het College van Rijksbemiddelaars is een beschikking vastgesteld, waarin een verplichte minimum vacantie van één week wordt ingevoerd voor alle werkne mers op wie het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen van toepassing is en voor wie niet reeds op grond van een col lectieve arbeidsovereenkomst of bindende loonregeling een vacantieregeling geldt. Deze nieuwe regeling is dus in de eerste plaats van belang voor werknemers op kleinere kantoren of in winkels, wier ar beidsvoorwaarden vaak niet bindend vast gesteld zijn. De regeling houdt in dat deze werkne mers elk jaar tenminste recht hebben op een week aaneengesloten vacantie, mits hun dienstverband op 1 Juli van het lo pende jaar tenminste een jaar heeft ge duurd. Bij korter dienstverband geldt een evenredig kortere vacantie. Verder be paalt de regeling op hoeveel vacantie de werknemer recht heeft bij vertrek. Be staande individuele regelingen, die gunsti ger zijn, moeten worden gehandhaafd. De regeüng treedt in werking op 11 Augustus. Zij heeft geen terugwerkende kracht en geldt dus alleen voor bestaande arbeidsverhoudingen. De beschikkingwordt opgenomen in de Nederlandse Staatscou rant van 6 Augustus 1952. De gemeenteraad van Haarlemmermeer komt Donderdagavond om halfacht in het raadhuis te Hoofddorp bijeen. De agenda bevat achttien punten. De voordracht van de benoeming van een onderwijzeres aan school nummer 10 te Badhoevedorp luidt: 1. mejuffrouw J. M. Hobbel te Haarlem; 2. mej. H. Stam te Amsterdam; 3. mei. A. A. van Zutphen te Heemstede. Er hebben zich vijftien solli citanten aangemeld. Banken te Nieuw Vennep Naar aanleiding van. een verzoek om ban ken te plaatsen in Nieuw Vennep hebben B. en W. besloten binnenkort een drietal banken te doen plaatsen in de omgeving van de brug over de Hoofdvaart te Nieuw Vennep. Het bestuur vari de school met de Bijbel te Nieuw Vennep heeft verzocht om de Schoolstraat aldaar van een stofvrij weg dek te voorzien. B. en W. hebben besloten om op het gedeelte van de Schoolstraat ge legen tussen de Hoofdweg en de jhr. Van de Pollstraat, een teerverharding te doen aan brengen. Aansluiting waterleiding B. en W. vragen de gemeenteraad mach tiging voor het aangaan van overeenkom sten inzake toepassing van de regeling „Niet-rendabele uitbreidingen van het wa terleidingnet". De volgende onrendabele trajecten dienen dringend aangesloten te worden op het waterleidingnet: Vijfhuizer- dijk van Vijfhuizen tot aan de Nieuwe brug; Nieuwerkerkerweg; Bennebroeker- weg van Hoofdweg tot IJweg; gedeelte van de Hillegommerdijk, gelegen nabij de Ben- nebroekerweg; perceel Hoofdweg 322; een gedeelte van de Lisserdijk, gelegen tussen Turfspoor en Lisserweg: Lisserweg van Hoofdweg tot Sloterweg;- Middelweg en Molenaarslaan. De gemeente dient jaar lijks een bijdrage te verlenen van f 2.055. Ruim een derde deel van deze kosten kan worden verhaald. Door de hoge kosten achten B. en W. het gewenst, niet onmid dellijk alle, maar telkens enkele trajecten te doen aansluiten. B. en W. stellen voor de volgende trajecten het eerst aan te slui ten: gedeelte Lisserdijk, gedeelte Hillegom merdijk, Vijfhuizerdijk en Molenaarslaan. „TOUR DE FRANCE'-PLOEG IN BLOE MENCORSO. In het bloemencorso, dat op Zaterdag 9 Augustus door Den Haag zal trekken naar de Scheveningse boulevard, zal de volledige Nederlandse wielerploeg, die in de „Tour de France" heeft medegedaan, meerijden. Voorgesteld wordt medewerking te ver lenen voor de vervanging van de balklaag in de gymnastiekzaal van de St. Joseph- school te Nieuw Vennep door een stampbe- tonnen vloer, met dien verstande dat. de kosten van de nieuwe vloerbedekking die op de stampbetonnen vloer zal worden aangebracht, tot een bedrag van f 1.383 voor rekening van het schoolbestuur blij ven. Lening van f 100.000 B. en W. stellen de gemeenteraad voor ten laste van de gemeente met de Stich ting Nederlandse Middenstands Spaarbank te Amsterdam een geldlening aan te gaan tot een bedrag van f 100.000 tegen een rente van 414 De aanbieding was af komstig van de Nederlandse Midden- standsbank. B. en W. hebben toegezegd, dat aan de directeur van het hoofdkantoor Hoofddorp, welk kantoor dringend moet worden vergroot, een geschikte woning zal worden toegewezen. Ten behoeve van de mechanisatie van het bevolkingsregister stellen B. en W. voor een bedrag van f 18.500 beschikbaar te stellen. Wijziging bij Raadhuis Ten behoeve van het stichten van een kantoorruimte tussen het raadhuis en het daarnaast gelegen bijgebouw vragen B. en W. de raad een bedrag van f 20.000 be schikbaar te stellen. Aan de Raadhuis laan, tussen het gemeentehuis en het ge bouw waarin het bijkantoor van het ge westelijk arbeidsbureau en de ontvanger van de belastingen gevestigd zijn, een nieuwe conciërgewoning te stichten. B. en W. stellen de raad voor met een bijdrage van f 250 deel te nemen aan het Bekroningsfonds van de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1953, aan de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiek- bestrijding een jaarlijkse bijdrage van f 100 te verlenen en aan de afdeling Lisse- Beekbrug van het Wit-Gele Kruis een sub sidie te verstrekken, gelijk aan 50 van het bedrag der contributies, bijgedragen door de 25 in Haarlemmermeer woonach tige leden. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de voetbalvereniging ETO in Hoofddorp zal op Zaterdag 9 Augustus in hotel De Beurs een receptie worden gehouden. Des avonds komen de leden en donateurs bijeen voor een feestavond. Als vertegenwoordiger van de Interna tionale Raad van Christelijke kerken (dit zijn uitsluitend bijbelgetrouwe kerken) heeft ds. J. C. Maris, predikant bij de Christelijk Gereformeerde Kerk van Haar lem-Noord, een reis gemaakt naar Zuid- Afrika en Egypte en vorige week bezocht hij in Edinburgh de conferentie van deze raad voor de Britse eilanden. Van deze conferentie was ds. Maris tweede secreta ris. Hij heeft een inleiding gehouden over de Evangelische kerk en het na-oorlogse Europa. Ook heeft ds. Maris verslag uitge bracht over zijn reizen naar Afrika. Op de conferentie zijn vele lezingen gehouden en rapporten uitgebracht over activiteiten in verscheiden delen van de wereld. Naar Zuid-Afrika Eind Maart is ds. Maris met ds. L. Praamsma, predikant bij de Gereformeer de Kerk te Groningen, per vliegtuig naar Rome vertrokken. Daar zijn contacten ge legd en vervolgens is de tocht voortgezet naar Johannesburg, waar de predikanten besprekingen hebben gevoerd om de be ginselen van de raad te bespreken en te verbreiden. Zij hebben spreekbeurten ver vuld en conferenties gehouden met hoog leraren en predikanten van kerken met ge reformeerde belijdenis. Daarbij is het de Nederlanders gelukt meer bekendheid te geven aan het doel van de raad. Ds. Praamsma nam speciaal contact op met de Nederlands sprekende leden van de ker ken en ds. Maris met de Engels sprekende (o.a. Baptisten die bijbelgetrouw zijn). Ds. Maris vertelde ons, dat hij tijdens zijn verblijf in Zuid-Afrika vele inleidin gen heeft gehouden, waarna gelegenheid bestond vragen te stellen. Bezoeken moes ten worden afgelegd in de Kaap-provincie, Transvaal, Natal en de Oranje Vrijstaat. De steden liggen ver uit elkaar en daardoor was het nodig lange reizen te maken. Daar bij kreeg ds. Maris gelegenheid kennis te maken met de schoonheid van het prach tige land dat een welvarende indruk maakt; Na de reis naar Zuid-Afrika hebben de predikanten besprekingen gevoerd in Ka- 99 nya, waar zij een zendeling ontmoet heb ben die nog geen gelegenheid had naar het voor hen aangewezen zendingsgebied te reizen. De Internationale Raad van Chris telijke Kerken heeft ook een organisatie die zich met de zending bezig houdt. De moeilijkheden van de zendelingen zijn be sproken en richtlijnen voor het bespoedi gen van het plan om naar het zendingsge bied te trekken aangegeven. Ook hebben ds. Maris en ds. Praamsma enkele dagen in Egypte doorgebracht en contacten gelegd met predikanten van bij belgetrouwe kerken. Zij hebben gesproken in een Armenische kerk in Alexandrië voor een vergadering van jonge mensen. Ds. Maris bewaart aan zijn reizen na mens de internationale raad aangename herinneringen. De samenwerking en sa- menspreking met kerken in andere delen van de wereld acht hij van groot belang. Er moesten vele moeilijkheden worden overwonnen, omdat de reis pas kort voor het vertrek definitief bepaald was. Daar door was het niet altijd mogelijk een pro gramma samen te stellen, dat geheel vast stond bij de aankomst in Zuid-Afrika. De medewerking was echter groot en daardoor konden de predikanten in de vijf weken tijdens hun verblijf een'groot aantal plaat sen bezoeken en contacten opnemen met kerken van gereformeerde belijdenis. Het was niet steeds mogelijk met de leden der kerken te spreken, doch ds. Maris heeft vertrouwen dat hetgeen besproken is in de conferenties doorgegeven zal worden en dat velen op de hoogte zullen komen van het werk van de internationale raad. Hedenmorgen omstreeks half tien is in de centrale werkplaats van de Nederland se Spoorwegen te Amersfoort een gashou der van ongeveer zes meter lengte, die op druk beproefd werd, uit elkaar geslagen. Glasscherven vlogen rond cn grote stof wolken maakten het onmogelijk om on middellijk vast te stellen, wat er was ge beurd. Het bleek gelukkig nogal mee te vallen. De arbeiders P. J. V. uit Zuilen, B. G. van S. en A. van D. uit Utrecht en H. B. R. en P. de V. uit Amersfoort hadden lichte verwondingen gekregen. De E.H.B.O.- ploeg van de wagenwerkplaats verleende eerste hulp. De G.G.. en G.D. van Amers foort was kort daarop met twee ambulan ces aanwezig. De gewonde Utrechtse arbei ders werden naar hun woonplaats ver voerd, evenals de Amersfoorter De V., die een lichte shock had. Hij was aan een rij tuig werkzaam en werd door de luchtdruk tegen een ander rijtuig geslingerd. Er ont stond uiteraard veel glasschade. Naar de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Evenals het vorige jaar wordt er dank zij het toen behaalde succes weer een hockey kamp in Bloemendaal gehouden van 22 Augustus tot 1 September. Tot nu toe hebben zich voor dit kamp, dat op de velden achter Zomerzorg wordt gehouden, ongeveer twin tig deelnemers gemeld. De deelnemers zullen worden ingekwartierd in het gebouw van de Christelijke school aan de Bos- en Duinlaan. Het laatste weekeinde zullen de deel nemers doorbrengen op de Friese meren. De training in dit kamp staat onder leiding van de heer Ch. de Bock. Donderdag en Vrijdag geeft de Nederlandse Comedie voorstellingen in Bloemendaals Openluchttheater van „De bruiloft van Figaro" door Beaumarchais onder regie van Johan de Meester, die dit tintelende blijspel voor deze gelegenheid zodanig ensceneerde dat het lijkt alsof het speciaal voor de open lucht is geschreven, ondanks de grote rol die deuren en meubelstukken er in vervul len. Deze herhalingen hebben plaats om het publiek, dat de vorige keren door het minder gunstige weer werd afgeschrikt, alsnog de kans te bieden van dit aantrek kelijke amusement te profiteren. Op de foto ziet men de vertolkers van de beide hoofdrollen: Fons Rademakers als de schelmse Figaro en Lous Hensen als de ondeugende kamenier Suzanne. Op de Hagelingerweg in Santpoort reed Dinsdagmiddag omstreeks een uur op de middelste rijbaan een vuilnisauto in de richting Santpoort. Op het ogenblik dat de bestuurder links uithaalde, ten einde een voor hem rijdende wagen te passeren, naderde een tegenliggende personenauto, die evenals de gemeentewagen probeerde uit te wijken. Een botsing was niet meer te voorkomen en op de vrij hevige klap kwa men de omwonenden uit hun huizen. Het bleek, dat de chauffeur van de personen auto, de 36-jarige Haarlemmer J. M. S., waarschijnlijk enkele inwendige kneuzin gen had opgelopen. Per ziekenauto is hij naar het Joannes de Deo-ziekenhuis ver voerd. Zijn wagen was vrijwel geheel ver nield. N Ongastvrij? Het is mij niet geheel dui delijk waarom onmiddellijk na afloop van het concert, gisteren in de St. Bavo door J. Bijster gegeven, de lichten gedoofd werden. Dit moet vooral op vele vreem delingen wel een zeer ongastvrije indruk hebben gemaakt. W. H. Vuile viaducten. Een opmerkzaam lezer vestigde de aandacht op de vuile toestand der viaducten in' Haarlem. Mijn aandacht heb ik er ongeveer een jaar geleden ook aan geschonken. En ik heb toen de koe bij de horens gevat, door aan een bevriende relatie in de gemeenteraad het euvel te vertellen. Na enig vragen kreeg ik ten laatste ten antwoord: de viaducten ressor teren onder de spoox-wegen, zodat de ge meentereiniging zich daar niet mee be moeit. Eigenlijk was ik erg teleurgesteld, want ik had gedacht dat dit euvel, waar zeker vele mensen, en vooral buitenstede lingen en buitenlandei-s, zich aan zullen stoten, uit de weg zou worden geruimd. J. M. D. Met een strandfeest voor de kinderen van badgasten en inwoners, dat van 10 tot 5 uur duurde en waaraan ruim 400 kinderen deel namen, vierde Zandvoorts jeugd de verjaar dag van Prinses Irene. Dit strandfeest was voorbereid door één der plaatselijke weekbladen en had in de morgen uren plaats op het strand vóór bad Zuid en des middags op de Boulevard vóór de flat gebouwen. Voor het eerst nam een groot aantal kin deren van gerepatrieerden deel, speciaal met de vliegerwedstrijden, die door Zandvoorts burgemeester met echtgenote werden bijge woond. De in Zandvoort wonende gerepa- trieerden hebben laten zien dat de kunst van het vliegeren in Indonesië op een aanmer kelijk hoger plan staat. Speciaal bleek dit tij dens de vliegergevechten, een sport, in ons land onbekend, waarbij men met kleine uiterst bewegelijke vliegertjes, verbonden aan spe ciaal geprepareerd draad, in de lucht met deze draad eikaars vlieger tracht door te snijden. Met grote belangstelling volgde men de wed strijd. Daarna volgde een wedstrijd voor siervlie- gers. Ook hierbij toonden de gerepatrieerden zich de meerderen van de Nederlandse deel nemers. Prachtige, in ons land nog nimmer geziene vliegers, een draak met rollende ogen, die brommend en fluitend omhoog schoot, een straaljager, vliegers die uit de lucht kleine parachutes neerlieten, of waar heen langs het touw kleine vliegtuig-vlie gertjes om hoog werden gevierd, trokken de aandacht. Het siervliegen werd gevolgd d°or schat graven, waarbij twee sigarenkistjes, elk 'recht gevende op een prijs van 5.moesten worden opgegraven. Een vóór-oorlogs strandspel werd in ere her steld, n.l. het ringsteken op schelpenkarren, waarvoor eveneens grote belangstelling be stond. Op door een paard getrokken schelpen- kar trachtte men de stok door de kleine ring te werken, hetgeen een opgave bleek, die niet zo eenvoudig was. Het slotnummer van het ochtendfeost „touwtrekken tussen badgasten en inwoners", bracht na een uiterst spannen de strijd een overwinning van de ploeg van de inwoners. Des middags was de Boulevard vóór de flatgebouwen afgezet voor een wedstrijd op zeepkisten en een race op autopeds. Ook hier voor was de belangstelling zéér groot. De jury, die de vliegerwedstrijden moest beoordelen, bestaande uit mevrouw Hilde- brand—Robinsky en de heren A. de Brouwen en J. Sijtsma hadden een zéér moeilijke taak en gingen er tenslotte toe over, aparte ver delingen te maken tussen gerepatrieerden en Hollanders, daar de verschillen te groot waren. De uitslagen luiden Vliegergevechten: Groep 1- Chr. Persijn; groep 2. Boy Jacobs; groep 3. J. Baron, Siervliegers gerepatrieerden: 1. Edsoll Lod ders met draak, straaljager, parachute en vlinder bij draak, 30 punten. 2- Benny Gal- lert met „fantasie" 29>/2 pnt. 3- Gerard Kloos met „malle Jaap", 27 pnt. 4. Robbie Attinger De korpschef der gemeentepolitie te Zandvoort, de heer G. J. W. Vreman, zal zoals we reeds eerder meldden, op 1 Oc tober de dienst met pensioen verlaten. De heer Vreman zal zich daarna gaan vesti gen in Laag Keppel. Wegens de vacantie van de burgemeester van Zandvoort is de datum voor het offi ciële afscheid gesteld op 7 October. De heer Vreman, komende uit Winters wijk, Is op 15 Februari 1921 benoemd bij de Zandvoortse politie als adjunct-inspec teur en na het vertrek van het hoofd der politie, mr. Reijenga op 1 Maart 1942 naar Hilversum, werd hij in diens plaats be noemd tot korpschef der gemeentepolitie te Zandvoort. Badplaat s-t our nooi Het jaarlijks tournooi om de zilveren wa tertoren, het zogenaamde „Badplaats-tour- nooi" werd Dinsdagavond ingezet met een ontmoeting tussen de elftallen van Bloemen daal en Ripperda. Het werd een matige par tij voetbal, die vooral in de eerste helft weinig te betekenen had. Na 20 minuten scoorde linksbuiten Steen- dam het eerste doelpunt, waarna de mid- voor van Bloemendaal een minuut later de gelijkmaker scoorde. Ripperda toonde zich overtuigend sterker vanaf dit ogenblik. Door een fout in de Bloemendaalse achterhoede wist linksbinnen Drayer daarna het tweede doelpunt voor Ripperda te scoren. In de tweede helft werd door de Bloemen dalers een strafschop gemist, waarna Rip perda opnieuw een doelpunt wist te maken door midvoor Molenkamp, die na een goede combinatie met de rechtsbuiten onhoudbaar inschoot. Kort daarna trapte een Bloemendaal-spe- ler de bal in eigen doel (41). Het mooiste doelpunt van de gehele wedstrijd was onge twijfeld dat van de linksbuiten van Bloe mendaal Van der Enden, die kort voor het einde met een scherp hard schot de stand op 42 wist te brengen. Door deze uitslagen plaatste Ripperda zich in de halve finale, terwijl Bloemendaal in de verliezersronde uitkomt. Donderdag avond aanstaande spelen JOS uit Amsterdam en TYBB uit Haarlem tegen elkaar. met „De Schelp", 26'/2 pnt. 5. Tonny Schmidt met „schol" in Zandv. kleuren, 26V2 punt. Nederlanders: 1. Steven Tuininga met „Hoera" 26 pnt. 2. Loekie V. d. Woude met „meisje", 25 pnt. 3. Tj. Tuininga met „T" (fantasie) 23 pnt. Schatgraven: 1. Ch. Eug. Attinger, 10 jaar. Ringsteken op schelpenkarren: 1. D. Schop- man; -2. H. Meijer; 3. M. van Regenochter; 4. G. J. Steenbeek; 5. Hei no. Touwtrekken: 1. Groep Zandvoortse inwo ners, bestaande uit Beekelaar, Klok, Grosze, Nipper en Visser., Zeepkisten-race: 1. G. Kraaijenoord en J. Wilhelmus; 2. F. Tuininga en K. Hendrikse. Zeepkisten-race II: 1. W. Komman; 2. L. Piller. Autoped-race: 1. A. Mulder; 2. Daniëls; 3. P. van Injk; 4. G- van Delft. Een interessante voetbalmatch werd Dins dagavond op het strand in Zandvoort ge speeld tussen de voetbalclub van de kam peervereniging „Voorwaarts" en „The Sloughelub" een sport- en kampeervereni ging uit het Engelse stadje Sloegh, die 14 dagen haar tenten heeft opgeslagen in het trekkerskamp „De Branding". Na een span nende wedstrijd werd de match tenslotte door „Voorwaarts" met 20 gewonnen. Na afloop sprak de voorzitter van „Voor waarts", de heer Van der Sluys, de Engelse gasten toe en overhandigde elke speler een vaantje in de kleuren van de kampeerver eniging. Namens de Engelsen sprak, de voor zitter, Mr. Morby, die eraan herinnerde, dat waar ter wereld ook Engelsen komen, deze willen voetballen. Spreker wees er op, dat vriendschap tussen de jongeren van verschil lende landen uiterst belangrijk is voor de toekomst der wereld. De heer Hugenholtz, directeur van stich ting „Touring Zandvoort'1 overhandigde ten slotte met een toepasselijk woord aan Mr. Morby een krans, geschonken door een Zandvoortse bloemist, terwijl alle Hollandse spelers van Mr. Morby een aardig Engels insigne als aandenken ontvingen. De negenjarige Amsterdammer V., logerend in Zandvoort, fietste Dinsdagavond op de Vondellaa.n ter hoogte van paviljoen De Vij verhut. Hij verloor de macht over zijn stuur en reed enkele wandelaars aan. V. viel en liep een hersenschudding op. Dr. Robbers liet de jongeman per ziekenauto naar zijn tijde lijke woonplaats te Zandvoort vervoeren. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 90 89% A.K.U 143 g.i. 141% 176 174 Philips Gloeil. 15414 154% Kon. Petroleum 32514 323J4 A'dam Rubber 80)4 g.b. 81 Holl. Amer. Lijn 151 151 N. Scheepv, Unie 120J4 g.l. 119% H.-V.A 97 97% 76J4 76 Amsterd. Bank 152% 152% Ned. Handel Mij. 13914 139% Rotterd. Bank 153J4 153% Twentse Bank 154% 155 Anaconda Copper 461/ig g.b. 46% Bethlehem Steel 5214 52 Republic Steel 41% 41% 76% 75% 23% 23 40% 40% WOENSDAG 6 AUGUSTUS Palace: „Küssen ist keine Sünde", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Muiterij op de goudkust", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teufel gejagt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De Jantjes", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Lido: „Arabische nachten", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Triomp van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zijn laatste vacan tie", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Million- nairs gevraagd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur, DONDERDAG 7 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace: „Pinocchio", alle leeft., 10.30 uur. „Küssen ist keine Sünde", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Muiterij op de goud kust", 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze Mr. Jones", alle leeft., 2.30, „Vom Teufel gejagt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", alle leeft., 10.30 uur. „De Jantjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Gulliver's reizen", 10.30 uur. „Arabische nachten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De triomph van Zorro", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Circus Bollepi", alle leeft., 2.30 uur. „Zijn laatste vacantie", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Onvergetelijke melodie", alle leeft., 10.30 uur. „Millionnairs gevraagd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Neder landse Opera „De bruilof van Figaro", 8 u.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3