De mens in de lucht „Accommodatie is geen toetssteen voor het slagen van oefeningen" Directeur-generaal van de Unesco vertelt van zijn werk Weer twee Zweedse protesten naar Moskou Minister Staf: Antwoord op vragen van Tweede Kamerlid Speeltuinjeugd viste in de Leidse Vaart Nieuwe uitgaven Dr. Jaime Torres Bodet: een zeer merkwaardig en veelzijdig man J. R. H. Müller Maandag plotseling overleden Wetenswaardigheden en curio siteiten van de luchtmacht WOE NS DAG. 6 AUGUSTUS 1952 5 T ransportmaatschappij benadeeld Vacantiespelen Jacob Bijster bespeelde orgel in Grote Kerk Hef schroef vliegtuigen voor de K.L.M. A jitomobilisme De deelnemers aan de Grand Prix Verbod van losgeld betalen in Indonesië Burgerlijke Stand van Haarlem Hongaren vluchtten door de riolen van Boedapest Franse tarweboeren gaan de regering tarten Egyptische commissie voor de zuivering Amerikaanse communisten schuldig bevonden Perzië wordt wanhopig over olie-situatie Chinezen stellen voorwaarden aan Portugese regering Raadselachtige knallen Op vragen van het Tweede Kamerlid Ritmeester (V.V.D.) betreffende de her halingsoefeningen in de kampen De Wit tenberg en Oirschot heeft de minister van Oorlog schriftelijk het volgende mede gedeeld: De minister heeft vastgesteld, dat de her halingsoefeningen te Oirschot en Witten berg een goed verloop hebben gehad. De instructie heeft aan de gestelde eisen vol daan. Het is hem echter gebleken, dat mededelingen zijn gedaan over een onbe vredigende gang van zaken tijdens een driedaagse oefening, welke plaats vond aan het einde van de periode van verblijf onder de wapenen van een der aan de her halingsoefeningen deelnemende regimen ten. Doel van deze oefening was enerzijds het tijdens de instructie geleerde in de practijk te beoefenen, anderzijds de cursis ten aan een beoordeling te onderwerpen. Een oordeel over het al of niet slagen van een dei-gelijke oefening sluit derhalve in belangrijke mate een oordeel in over de prestaties van de deelnemers. In het alge meen heeft de opzet van de oefening vol doende gelegenheid geboden om de verwor ven militaire kwaliteiten aan de practijk te toetsen. Het is daarbij niet te vermijden, dat van bepaalde kaderleden meer gevergd wordt dan van andere en dat commandan ten van sommige onderdelen meer initiatief tonen dan die van andere. Het oordeel over dit initiatief zal van invloed zijn op de selectie van de oorlogscommandanten en ook uit dit oogpunt heeft de oefening aan haar bestemming voldaan. De accommoda tie bij de nachtrust in het veld en de inacht neming van bepaalde uren voor de maal tijden kunnen in het bijzonder voor offi- cieren en onderofficieren geen toetssteen zijn voor een oordeel over de oefening, aangezien slechts de te verwachten om standigheden in oorlogstijd hun norm be- hoort te zijn. De minister vindt in 's lands belang geen vrijheid in het openbaar mededelingen te doen over oorlogsbestemmingen van be paalde onderdelen. Hij stelt er prijs op, dat deelnemers aan herhalingsoefeningen tijdig van de data daarvan op de hoogte zijn en dat in deze data geen wijzigingen wox-den gebracht, zulks om hun zoveel mogelijk de gelegenheid te laten hun schikkingen met het oog op de onderbreking van hun bur gerwerkkring te treffen. In plaats van het hun door de N.V. Transport- en Handelmaatschappij D. Lijn zaad te Botterdam toevertrouwde geld aan kapiteins van schepen te betalen, hebben de 28-jarige waterklerk J. A. N. en de 21- jarige A. H. D., beiden te Rotterdam, respectievelijk 2700 en 1975, voor zich zelf gebruikt. Vanmorgen stonden zij voor de Rotter damse x-echtbank terecht. Beiden beken den. De officier van justitie, die de aan dacht vestigde op het blanco strafregister van de jongelui, zag N. als de hoofddader. De eis tegen N. was een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en tegen D. een voorwaardelijke straf van drie maan den, ieder met een proeftijd van drie jaar. De raadsleden, die verzachtende omstan digheden te bex'de brachten, vroegen cle mentie. De voorntjes, bleitjes, kortom alle vissen, die het water van de Leidsevaart bevolken bij het station Heemstede-Aerdenhout, hadden vanochtend een paar zware uren te verdurenhonderdvijftig jeugdige leden van het Haarlemse Verbond van Speeltuin verenigingen hadden daar namelijk hun hengel uitgegooid met het doel om een van de fraaie prijzen in de wacht te slepen, die beschikbaar waren gesteld door de Haar lemse Hengelaars Bond en het Speeltuin Verbond zelf. En 't is een verwoede strijd geworden. In de eerste plaats tussen de hondex-dvijftig deelnemers om de persoonlijke prijzen, doch niet minder om de verenigingsprijzen, die konden worden toegekend aan de beste van de vijftien deelnemende speeltuinvere nigingen. Twee maal een uur mochten de knaapjes tussen acht en veertien jaar vanochtend hun kennis van de hengelspoxi in de prak tijk brengen. En uiteraard met wisselend succes: er waren er die in een ommezien meer dan twintig vissen wisten te ver schalken, maar er waren er ook, die niet verder konden komen dan twee of drie kleiixe voorntjes. Maar die laatsten waren dan ook veelal geen lid van de jeugdafde ling van de H.B.B., die jeugdige Haarlem mers alle fijne kneepjes van de hengelsport al vroeg bij brengen. Maar of ze al dan. niet succes hadden vanochtend er werd met grote animo gevist. En dat was het voox-naamste doel dat de comrrtissie van het Speeituinvex-bond, die de vacantiespelen voor de speeltuinjeugd organiseert, voor ogen had. Deze viswed strijd betekende dan ook weer een nieuw succesvol evenement in het vacantie-pro- gramma dat deze week met poppenkast voorstellingen, volksdans-demonstraties en een groot feest in het Bloemendaalse Open luchttheater wordt besloten. De reportagedienst van de Vara was van ochtend ook present en maakte van de wedstrijd een korte reportage, die vanavond om tien voor half zeven over Hilversum I wordt uitgezonden. De orgelbespeling in de Grote Kerk werd Dinsdagavond gegeven door Jacob Bijster, de organist van de Doopsgezinde gemeente. Als Bijster de gelegenheid krijgt om ons beroemde kerkorgel te bespelen, dan laat hij zich gewoonlijk ook als com ponist gelden, vaak zelfs met een nieuw werk. Ook nu liet hij ons kennis maken met een eigen compositie: „Variaties over Komt, wilt U spoeden naar Bethlehem", een stuk dat weliswaar niet volkomen nieuw meer is, doch dat, door de compo nist op dit orgel gespeeld, de indruk wek te alsof het thans plechtig ten doop ge houden werd. De componist heeft zich de vrijheid gegund het nogal uitvoerige the ma onschools harmonisch te kleuren en naar eigen inzichten vormelijk te behan delen. Maar hoe gedurfd hij ook te werk gaat, men ervaart steeds de kracht der eeuwige klassieke evenwichtswetten in de muziek. Het slotdeel, een Fuga die ont wikkeld is met de kop van het thema als subject, bracht ons nagenoeg in de klas sieke sfeer. Het was alleszins belangwek kend de brillante en rijk geregistreerde vex-tolking te beluisteren. Een opvallend staaltje van registratie hoorden wij ook in de kleine, opgewekte fuga van Cernohorsky. Maar na de ver rassende kennismaking met het vax-iatie- werk heeft Bijster ons het meest weten te boeien met de machtige Toccata en Fuga opus 59 van Max Reger, die stevig opge bouwd werd; verder met een duidelijk ge- détailleerde vex-tolking van „Pièce Hé- roïque" van César Franck en tenslotte met het weinig gespeelde Derde Koraal van Hendrik Andriessen, dat de worstelende sfeer wakker riep van de tijd waarin dit stuk ontstond, een sfeer die veel overeen komst heeft met die van zijn „Fête Dieu", het spontaan geschreven stuk, toen in de eex-ste wereldoorlog de Kathedraal van Reims verwoest werd. Deze worsteling is voor Andriessen wellicht nodig geweest om zich uit te leven en zich vrij te vechten van de geestelijke spanningen van dit ogenblik. Het is wel opvallend hoe er na derhand een klassieke klaarte in zijn werk gekomen is. De spontaneïteit van de jeugd werken, die een sterk persoonlijk karak ter dragen, is er niet minder treffend om. De belangstelling voor Bijsters bespeling was verblijdend groot, maar dan ook wel verdiend. JOS. DE KLERK Hans Triebeis: Spaanse Compo nisten van de laatste honderd jaar. (J. 'Philip Kruseman's Uit geversmaatschappij te 's-Graven- hage). Ziehier een boekje dat in een bescheiden omvang van iets meer dan honderd bladzijden de synthese bevat van de muzikale beweging der Spanjaarden, sinds deze tot het besef ge komen zijn dat zij niet hun heil moeten zoe ken in het nabootsen van klassieke Westerse voorbeelden, noch in de Italiaanse operastijl, doch dat zij naar hun eigen aard de rijke grondstof hunner volksmuziek dienden te ont wikkelen om iets te kunnen betekenen in het wereldconcert. Vreemd genoeg zijn het niet- Spanjaarden die dat besef hebben moeten doen rijpen. Vooraan staat Liszt, die in 1841 de goudmijn der Spaanse muziek ontdekte en aantoonde wat er met die volkskunst te ver richten viel. Kort daarop volgde de Rus Glinka dit voetspoor en in 1850 verkoos de jonge Belg Gevaert als winnaar van de Prix de Rome een paar jaar in Spanje door te brengen, waaraan wij zijn orkestwerk „Fan tasia sobre motives espanoles" en een be langwekkend rapport over de muzikale toe standen op het Iberische schiereiland danken. Sindsdien zijn Spaanse muzikale motieven en onderwerpen een vruchtbaar jachtterrein geworden voor de Europese componisten; men denke aan Rimsky-Korssakof, Balakiref, Bizet, Lalo, Chabrier, Debussy, Ravel en aan zoveel anderen. Ondertussen waren ook de Spanjaarden zelf begonnen hun natuurlijke schatten te exploiteren. Gangmakers waren Barbieri, Olmeda en vooral Pedrell, drie musicologen, die echter ook als componist practisch werk verrichtten. Tot eindelijk het grote driemanschap Albeniz, Granados en De Falla de Spaanse muziek tot hun hoge bloei brachten, waarmee zij de wereld zou ver overen. Hans Triebeis schetst die voorgeschiedenis en deze opgang op goed gedocumenteerde en prettig leesbare wijze. Aan ieder der drie hoofdpersonen heeft hij een belangwekkend hoofdstuk gewijd en verder wordt de be tekenis aan de figuren die heden ten dage de Spaanse muziek met ere vertegenwoordigen 1 in het kort geschetst. Zodat men een over zicht krijgt van wat er in de laatste eeuw in Spanje aan kunsmuziek ontstaan is naar het principe van Pedrell en zijn aanhangers, namelijk ieder volk op de basis van zijn nationale volkszang zijn muzikaal systeem moet opbouwen. Wat zeker voor Spanje, met zijn rijke muzikale folklore, de aangewezen weg was. JOS. DE KLERK. J. Torres Bodet Een zeer merkwaardig en veelzijdig man van Mexicaanse origine vertoeft deze week in ons land. Het is de heer Jaime Torres Bodet, die in zijn functie van directeur- generaal van de Unesco op het centrum Woudschoten bij Doorn een internationaal studiecongres heeft geopend. Voordat hij vertrok naar Parijs, waar zijn hoofdkan toor is gevestigd, heeft de heer Torres Bo det in Amsterdam verteld van zijn huidige werkzaamheden en van het doel en stre ven van de Unesco. De taak van de Unesco is beschreven in het eerste artikel van het statuut, dat zegt: de Unesco heeft de opdracht het ha re bij te dragen tot de vrede en de veilig heid door de samenwerking tussen de be volking té bevorderen, vooral op het ge bied van onderwijs, wetenschap en cultuur om zo in de gehele wereld meer eerbied te wekken voor rechtvaardigheid, voor de x-echtsorde en voor de rechten en vrijheden van de mens. De heer Torres Bodet is een idealist en dat ziet men hem aan, als hij deze taak van de Unesco en de middelen die de organisatie ten dienste staan, nader omschrijft. Met brede handgebaren vertelt, hij van de vele moeilijkheden, die zijn or ganisatie zal hebben te overwinnen; en breed lacht zijn gezicht als hij op reeds bereikte resultaten kan wijzen, zoals de strijd tegen het analphabetisme in Mexi co, die onder zijn leiding werd begonnen en waarbij in twee jaar tijds één millioen tweehonderdduizend Mexicanen leerden lezen en schrijven. Het is vooral dit an alphabetisme dat de aandacht van de Unesco over de gehele wereld gevangen houdt. „U begrijpt hoe lastig dat is", aldus de heer Torres Bodet. „Wij werken in 65 verschillende landen. In sommige ervan zullen we nog zestig, zeventig of tachtig jaar nodig hebben om alleen maar goed te weten te komen wat er nog allemaal aan de opvoeding en de ontwikkeling van het volk gedaan moet worden. In andere landen zijn we in tien of vijf tien jaar al zover." Hij herinnerde zijn ge hoor er aan, dat bij de 36 experts, die de Unesco heeft uitgezonden om mee te wer ken aan het programma voor technische bijstond der Verenigde Naties aan de on ontwikkelde gebieden, z^ch zes Nederlan ders bevinden. Dr. Jaime Torres Bodet werd op 17 April 1902 in Mexico City geboren. Van huis uit is hij dichter, romanschrijver, essayist en criticus. Op 17-jarige leeftijd reeds publi ceerde hij zijn eerste bundel gedichten. Vóór hij twintig jaar werd had hij al ver schillende werken van André Gide van het Frans in het Spaans vertaald. Slechts 22 jaar oud, werd hij in 1924 benoemd tot hoogleraar in de Franse letterkunde aan de Universiteit van Mexico. In 1929 trad dr. Torres Bodet in diplomatieke dienst. In 1932 vertoefde hij in Den Haag als Mexi caans zaakgelastigde, van 1938 tot 1940 be kleedde hij dezelfde functie in Brussel. Sedert 1948 is de heer Torres Bodet direc teur-generaal van de Unesco. Dries v. d. Lof start op H.W.M. De K.N.A.C. heeft vanochtend de deel nemerslijst gepubliceerd voor de Grote Prijs van Nederland, die op 17 Augustus op het Zandvoortse Circuit zal worden verreden. Het veld dat een maximum aan strijd garan deert bestaat uit de volgende rijders: Ascari op Ferrari; Tarani op Ferrari; Tarufi op Ferrari; Rosier op Ferrari; Behra op Gor- dini; Trintignant op Gordini; Frère op Gor- dini; Landi op Maserati (Brazilië); Cantoni op Maresati (Uruguay); Stirling Moss op ERA; Hawthorn op Bristol Cooper; Whar- tow op Fraiser Nash; Macklin op HWM; Hamilton op HWM; Downing op Cormaught. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat voor het eerst een Nederlander in een Grand Prix zal starten. Het is de bekende MG-rijder Dries van der Lof, die een HWM ter beschik king heeft gekregen. De K.N.A.C. onderhandelt nog over de mogelijkheid om een tweede Nederlandse rijder in het veld te brengen. Hefschroefvliegtuigen van Amerikaans fabrikaat werden gisteren bij de K.L.M. „voor- gevlogen" om de directie een keuze te laten doen, aangezien zij dergelijke vliegtuigen op binnenlandse lijnen wil gaan gebruiken. Onder meer werd de gefotografeerde machine aangekocht, zij het met andere motoren. STOCKHOLM (Reuter). De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Oesten Unde'n, heeft de Russische ambassadeur in de Zweedse hoofdstad, Rodinof, twee pro testnota's overhandigd. De eerste heeft be trekking op de Russische weigering om het internationaal gerechtshof te Den Haag of enig ander internationaal lichaam te laten bemiddelen in het Zweeds-Russische geschil naar aanleiding van de vliegtuig incidenten boven de Oostzee. De tweede nota houdt een protest in tegen de spionna- ge, die, volgens de Zweedse regering, door voormalige Russische diplomaten in Zwe den is bedreven. In dit verband wordt verwezen naar het spionnage-proces tegen Fritjof Enbom en enige anderen, die wegens het verkopen van militaire geheimen aan de Sovjet-Unie zijn veroordeeld tot dwangarbeid. Een eer der protest van Zweden naar aanleiding van dit proces is door de Sovjet-Unie als „provocatie" van de hand gewezen. In de Zweedse nota wordt er opnieuw op aangedrongen, het geschil inzake de vlieg tuigincidenten door het internationaal ge rechtshof of een ander internationaal lichaam te laten beslechten. De Zweedse regering herhaalt, dat de betrokken vliegtuigen een opleidings vliegtuig van het type Dakota en een Cata- lina-vliegboot, die op zoek was naar de Dakota ongewapend waren. Verder wordt verklaard, dat er „fundamentele verschillen" bestaan tussen de Zweedse en Gisteravond vertrokken vijfenzeventig sportlieden uit Heemstede naar Engeland voor de jaarlijkse sportuitwisseling met Leamington Spa. Op het station in Haarlem wuifden zij de achterblijvenden hartelijk toe. Derde van rechts de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard. De heer J. R. H. Müller, conservator aan de Hortus Botanicus in Amsterdam en vice-voorzitter van de Civitas Academica van de Amsterdamse Universiteit, is Maan dag op 53-jarige leeftijd plotseling te Haar lem overleden. De heer Müller studeerde in Utrecht in de physische aardrijkskunde en haalde daar het doctoraal examen. Hij was een van de beste paddenstoelenkenners van ons land en vervulde lange tijd de functie van bestuurslid bij de Nederlandse Myco- logische Vereniging. Vrijdagmiddag om half twee zal het stoffelijk overschot ter aarde worden besteld op de Algemene Be graafplaats te Heemstede. DJAKARTA (Aneta). Naar aanleiding van de jongste ontvoeringen in het gebied van Cheribon wordt van de zijde van het Indonesische leger medegedeeld, dat het betalen van losgeld verboden is. Een woordvoerder van het leger te Bandoeng herinnert er aan, dat half Juli de employé Van der Voort van „Sindang Laut" ont voerd werd, waarbij de werkgever zonder zich te storen aan het betreffende verbod, losgeld betaalde. „Dit hindert de overheid bij de uitvoering van haar taak ten op zichte van de rustverstoorders". De woord voerder deelde mede, dat men ook bij de ontvoering van twee vrouwen voornemens was zonder meeweten van de overheid los geld te betalen. Degene, die uitgestuurd werd om dit te doen, werd echter door een militair geschaduwd. Het gelukte deze mi litair eveneens de plaats te bereiken, waar het lid van de bende het geld in ontvangst zou nemen. Het bendelid vluchtte, toen hij gearresteerd zou worden, doch werd daarna neergeschoten en stierf in het ziekenhuis, voordat hij inlichtingen kon verstrekken. Twee employés van de Gunung Tjem- paka Estates bij Tjibeber in het gebied van Subang zijn Maandag vermoord. Het be treft F. G. K. ter Haar en J. H. van der Palm. Zij werden door een bende overval len, toen zij op weg naar de tuinen waren om lonen uit te betalen. De bende behoort vermoedelijk tot de Darul Islam (Islamie- tische strijdgroep). Gisteren zijn beide slachtoffers begraven. Mevrouw Pieters, die Donderdag in het gebied van Cheribon ontvoerd werd, is door militairen bevrijd, aldus verneemt Aneta. (Zoals gemeld, werden de heer en mevrouw Pieters Donderdag na het bezoek aan een dokter te Cheribon op de terugweg naar de onderneming Gempol ontvoerd. Later kreeg de heer Pieters opdracht naar de onderne ming terug te gaan, doch hij moest zijn vrouw bij de bende achterlaten.) HAARLEM, 5 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 5 Aug., E. J. Malestein en N. van Gelder; J. Siegmund en M. K. van der Veen; J. A. Hoogeboom en A. P. van Bilderbeek. GEHUWD: 5 Aug., I. M. van Houte en I. S. Haccou; F. H. Hessen en J. R. Bax. BEVALLEN van een zoon: 2 Aug., C. J. VethBarones Taets van Amex'ongen; A. A. Jeursen—van der Meer; 3 Aug., L. C. A. KuijpersArens; 4 Aug., A. M. van der SchorsRepko; M. SchmidtSerier; A. C. BoissevainTijssen; G. Chr. van der Peijl Klink; 5 Aug., M. C. Sarisde Lange; J. M. van Cann—Nijssen; J. C. Th. Hunting—Boks. BEVALLEN van een dochter: 4 Aug., A. E. Dorresteijnvan 't Klooster; H. Omvlee— Maas; 5 Aug., B. A. DussenbroekHabich. OVERLEDEN: 2 Aug., H. E. Timmerman, 27 j., Kampervest; 3 Aug., W. van Dalfsen, 71 j., Rijksstraatweg; 4 Aug., J. P. Timmer mans, 2 u., Kamperlaan; J. Müller, 53 j., Hazepaterslaan. de Russische luchtmacht voor zover de wijze van optreden betreft tegen buiten landse vliegtuigen, die boven haar grond gebied vliegen. De Zweedse opvatting is, dat niet geschoten wordt, indien het vreem de toestel van koers verandert. De Russi sche opvatting schijnt daarentegen in te houden, dat er op het buitenlandse vlieg tuig geschoten wordt, als het zich verwij dert in plaats van te landen, aldus de Zweedse nota. MÜNCHEN (United Press) Kortge leden zijn vier jonge Hongaren ex~in ge slaagd uit een werkkamp in Hongarije te ontsnappen. Na een vreselijke tocht, waar bij zij drie mijl door de riolen van Boeda pest moesten waden, belaagd door ratten, zijn zij op Oostenrijks gebied aangekomen. De mannen hadden tijdens hun werk een gat gevonden dat ongeveer 3 meter diep was. In hun gevangenkleding kropen zij achter elkaar het gat in en ontdekten, dat zij in een van de hoofdriolen gekomen waren van Boedapest. Zij begonnen tegen de stroom op te waden en bereikten na 12 uur een andere opening in de heuvels bui ten de stad. Tijdens deze tocht zaten zij nu en dan tot de kin in het rioolwater, waar bij eenmaal hun lampje uitging en zij ter stond omringd werden door reusachtige ratten. Toen de mannen het daglicht zagen, ver keerden zij op de rand van uitputting. Zij verborgen zich in het kreupelhout en wachtten daar de nacht af. Daarna begon nen zij langs kleine weggetjes hun tocht naar de grens, levend van wat zij op de velden aan voedsel aantroffen. In de twaalfde nacht na hun verdwijning slipten zij door een prikkeldraadversperring op een punt, die klaarblijkelijk hiet be waakt werd en ontdekten dat zij aan de Oostenrijkse zijde van de grens stonden. (United Press) PARIJS (Reuter). De Franse tarwe- verbouwende boeren hebben Dinsdag te kennen gegeven geen vertrouwen in de mi nister van Landbouw te hebben. Tijdens een bijeenkomst van de algemene bond van tarweproducenten zijn een aantal aanbe velingen gedaan om de regering te tarten. Zij omvatten het volgende: de boeren zul len slechts 85 procent van al hun belas tingen betalen. De boeren zullen liever hun vee met hun tarwe voederen dan de tarwe aan de regering tegen de vastgestelde prijs te verkopen. Alle vertegenwoordigers van de boeren zullen zich terugtrekken uit de commissies van advies, waarin zij met ver tegenwoordigers van het ministerie zitting hebben. Heden zal de bond een bespreking heb ben met de nationale federatie van agrari sche bonden, waar voorgesteld zal worden een gemeenschappelijke protestactie te be ginnen tegen het besluit van de regering dit seizoen de tarweprijs niet te verhogen. CAïRO (Reuter). Het Egyptische ka binet heeft ontwerpdecreten goedgekeurd voor de zuivering van het bestuursapparaat en het instellen van een commissie, die bij deze actie moet helpen. De desbetreffende wet zal van terugwerkende kracht zijn tot 1933. De Britse ambassadeur te Caïro, Sir Ralph Stevenson, heeft weer een onder houd *met premier Maher gehad. Hij ver klaarde na afloop, dat men over lopende zaken had gesproken, waaronder de verde diging van het Midden-Oosten, „een kwes tie van groot belang voor beide landen". De uit drie leden bestaande regentschaps- raad, die in naam van Koning Ahmed Foead II over Egypte zal regeren, is Dins dagavond door de ministerraad beëdigd. Het Egyptische kabinet heeft Dinsdag avond het vermogen van ex-koning Faroek onder beheer van de regering geplaatst. Hangende een onderzoek kan Faroek niet over zijn vermogen in Egypte beschikken. Ahmed Chasahaba, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, en Hoessein Fah- my, voormalig minister van Financiën, zijn tot beheerders benoemd. Faroek zou meer dan 80.000 ha grond en een privé-vermogen van ongeveer twee honderd millioen gulden hebben. LOS ANGELES (Reuter). De jury van het Amerikaanse federale Hof van Justitie te Los Angeles heeft veertien lei ders der Amerikaanse communistische partij schuldig bevonden aan samenzwering tegen de veiligheid van de staat. De be klaagden hebben een gewelddadige omver werping der Amerikaanse regering bepleit en zij hebben hun volgelingen onderwezen in de wijze, waarop deze het best kon ge schieden, aldus de uitspraak. Deze uitspraak kwam na een proces, dat zes maanden heeft geduurd. De voorzitter van het Hof zal in de naaste toekomst de straffen bekend maken. Onder de veertien schuldig bevondenen is de 46-jarige William Schneiderman, die wordt beschouwd als de plaatsvervangend leider der Amerikaanse communistische partij. BUFFALO (Reuter). De directeur- generaal van het Perzische ministerie van arbeid, die een studiereis door de V. S. maakt, heeft Maandag verklaard, dat Per zië zijn olie aan de Sovjet-Unie zou kunnen verkopen als het deze olie niet op een andere manier van de hand zou kunnen doen. „Wij worden wanhopig over de olie situatie", aldus verklaarde hij tegenover verslaggevers. „En wij moeten de olie ver kopen voor onze eigen welvaart". „De V.S. verlenen ons militaire steun. Die hebben wij echter niet nodig. Wel be hoeft Perzië politieke en morele steun van de V. S. om de Britse macht te breken", aldus de spreker. MACAO (United Press). De Chinese communistische autoriteiten hebben de Portugese overheid medegedeeld, dat het grensconflict kan worden bijgelegd op drie voorwaarden. Die voorwaarden zijn: Erkenning van schuld en het aanbieden van excuses door de Portugese overheid en een belofte, dat soortgelijke incidenten in de toekomst voorkomen zullen worden. Terugneming van Portugese schildwach ten langs de grens tot achter het douane huis. Schadevergoeding aan nabestaanden van aan Chinese zijde gevallen doden en aan Chinese gewonden. Naar verluidt bestudeert de Portugese overheid de voorwaarden, maar men ge looft dat zij onaanvaardbaar zijn, te meer omdat zij van oordeel is dat de schuld aan Chinese zijde ligt. De verbindingen te land en ter zee tus sen Macao en China zijn nog steeds ver broken. Allerlei tekenen wezen er op, dat de Chinese autoriteiten in feite Macao blok keren. Op één der ILSY-dagen de vliegdemonstraties gedurende het afgelopen weekeinde op Ypenburg werden de gemoederen in beweging gebracht door een merkwaardig ver schijnsel. De microfoon commentator vertelde dat één der Canadese straal jagers (een „Sabre") zich op zeer grote hoogte buiten het bereik van gezicht en gehoor bevond, en kondig de aan dat de piloot daar zou proberen „de geluids- barrière te doorboren", zo als het plastisch wordt uit gedrukt. Dat wil eenvoudig zeggen dat het toestel zou trachten sneller te vliegen dan het geluid ter plaatse zich voortplant. Het ver haaltje van de geluidsbar rière is ontstaan door het feit dat bij een zo grote vliegsnelheid de luchtweer- stand zeer sterk oploopt, doordat als het ware de lucht niet tijdig genoeg meer plaats kan maken. Er is dan een zeer sterke voort stuwingskracht nodig om de machine „er doorheen te jagen". De microfoonman nu voeg de er aan toe dat deze prestatie gepaard zou gaan met een knal. En inderdaad, na enkele ogenblikken kwam die knal, een geluid als van een explosie, weer galmend over heel Den Haag en omstreken. Het was onmogelijk te bepalen uit welke richting het ge luid kwam. Naar later bleek had die knal heel wat op zien gebaard en telefoon tjes naar politie, pers en vliegveld veroorzaakt. Vele niet-aanwezigen vreesden een vliegongeluk tijdens de demonstraties. Het was in derdaad heinde en vex-re te horen. Nu verkeren wij hier in een pijnlijk parket, want gij wilt van ons weten wat dit nu was enwij we ten het niet. Wij durven dat alleen te bekennen om dat bij navraag weten schappelijke experts het óók niet konden verklaren. Er zijn er die de schouders ophalen, anderen mompe len iets over bakerpraatjes, er zijn er ook die alleen maar breed grijnzen. Men wil het nogal eens voor een mise-en-scène houden om het grote publiek bij de rxeus te nemen. Dat deden wij zelf bij een eerdere ge legenheid ook. Maar juist omdat wij het al eens mee maakten en er ook exikele keren over hoorden vertel len, kunnen wij dat na dit geval toch moeilijk meer volhouden. Uit bekende aërodynamische wetten lijkt het verschijnsel echter niet geredelijk te verklaren. We staan dus weer voor een nieuw raadsel en wie weet hoevele onze luchtvaart technische eeuw er nog in petto heeft! Intussen moet hier wel met nadruk aan toegevoegd worden dat het verschijnsel niets te maken heeft met dat waarmede we ons enige tijd geleden in deze rubriek bezig hielden, veroorzaakt door het met het vliegtuig mee-ijlen van „opgezameld" geluid, dat de waarnemer in één keer te verwerken krijgt, zodra het vliegtuig hem passeert. Hiervoor moet het toestel trouwens laag vliegen. Dat bij die knallen altijd uiterst hoog gevlogen wordt, zodat men het vliegtuig ziet noch hoort, doet de gedachte aan beetnemerij nog lichter opkomen, maar toch is dit niet zo onaan nemelijk. Op geringe hoog te bedraagt de geluidssnel heid gemiddeld gewoonlijk 1200 km per uur en zo snel kan de Sabre niet vliegen. De geluidssnelheid is ech ter afhankelijk van de tem peratuur en neemt evenals deze naar boven toe af tot ongeveer 1050 of 1060 km per uur. Daar kan die straaljager nèt voorbij. Tevens kan men zich voor stellen dat de omstandig heden bij een zo klein vex-- schil niet altijd even gun stig zullen zijn om het kunstje te proberen. Wat de vlieger zelf tenslot te betreft, uit beschrijvin gen is wel reeds bekend dat deze, anders dan soms door zekere gedragingen van zijn machine, geen bij zondere indrukken opdoet op het moment dat hij „zijn geluid inhaalt". Maar het belooft wat voor ons arme stervelingen op de grond, als in de toekomst de hele dag maar door die barrière wordt geprikt. d. G,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7