Klachten over medische zorg in de Oost-Europese pers MAA* TRUMPY TRIUMPH SCHOTH De bioloog Agenda voor Haarlem „Patiënt is een nummer Ziekenfondsen moeten sparen voor „verdediging van de vrede Hopperzuiger voor België te water gelaten Rondleidingen op de effectenbeurs Internationaal congres in Delft geopend Rh wint altijd A 8 Oct. Reed chauffeur met opzet te water? Klompenmakers werken te goedkoop ARAPLUIES Kort verhaal door P. H. S. DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 3 Scheveningse hofjeswoning geheel uitgebrand Lekkere hapjes van onnozele restjes Stipendium beschikbaar voor Nederlands student Onvoldoende resultaten bij schippersexamens Nieuwe faciliteiten voor export naar de V.S. Een zee van fietsen Verdragen met Frankrijk op belastinggebied Practiscrende graphologen moeten examen doen VIRGINIA Vierjarig knaapje door vrachtauto gedood 99 (Van onze correspondent in Wenen) Wie het internationale communistische congres voor kinderbescherming heeft meegemaakt, dat in April in Wenen is ge houden, kon zich dagelijks opwinden over de plompe manier waarop vrijwel alle sprekers de kinderbescherming en de zorg voor de volksgezondheid in de landen van het Westen, en vooral in de zogenaamde koloniale gebieden, als onbevredigend af deden, terwijl de betreffende maatregelen in de Sovjet-Unie en in de Oost-Europese landen als voorbeeldig werden geprezen. Voor een buitenstaander lag de eenzijdig heid er daarbij duimendik bovenop. Het zou echter een schromelijke vergis-, sing zijn te menen dat de communisten even volslagen blind zijn wanneer zij over dergelijke vraagstukken in eigen kring spreken. Dat wordt duidelijk bij het lezen van de partijbladen in de Sovjet-Unie en haar aanhang, die meestal een aparte blad zijde „voor de lezer" inruimen, waarin bepaalde toestanden soms scherp worden gecritiseerd. Natuurlijk komen niet alle „ingezonden stukken" in de krant en is het wel zeker dat er zorgvuldig wordt geschift, maar het valt toch niet te ontkennen dat er ook daar inderdaad plaats is voor critiek al was het alleen maar bij wijze van uitlaat. Ingezonden stukken Wat nu de volksgezondheid in de Oost- Europese landen betreft, ziet het er daar beslist niet zo gunstig uit als men naar buiten wél wil doen voorkomen, In het Tsjechische blad „Pace" van 12 Juli vertelt iemand over de behandeling van een zekere machinist Jan Vodvarka, die een hoofd wonde had gekregen en zich onmiddellijk naar „eerste hulp bij ongelukken" begaf, het volgende: „De ambtenares nam hem zonder er een dokter bij te halen en zonder hem op enigerlei andere wijze hulp te ver lenen eerst een scherp verhoor af. Pas daarna riep zij de dokter, maar die wilde de patiënt niet behandelen. Hij stuurde hem naar een ziekenhuis op het „Kcizers- plein". Daar moest de patiënt nog twintig minuten wachten voordat er eindelijk een dokter verscheen, die hem een verband aanlegde". Een lezer van het Poolse blad „Zycie Warszawy" schreef op 12 Juli: „Toen ik in de ziekeneentrale van Lwonska kwam werd ik door de leidster met geweld de deur uit gezet. De mensen, die buiten moes ten wachten, troostten mij met de mede deling dat het alle patiënten zo verging." In het Tsjechische partijblad „Rude Pravo" van 14 Juli lezen wij: „Men kan volstaan met twee uur in het consultatie bureau van Aussig door te brengen om een collectie van bezwaren te verzamelen over de organisatie en het optreden van de ver pleegsters". En Radio-Sofia klaagde er op 28 Juni over dat er „in veel ziekenhuizen niet wordt gezorgd voor het scheppen van In 1951 is bij de I. H. C. (Industriële Handelscombinatie Holland) te 's-Graven- hage door de firma Ackermans en Van Haaren te Antwerpen een order geplaatst voor een zeilvarende zeewaardige diesel electrische hopperzuiger. Deze zuiger, Colombo geheten, is giste ren te water gelaten op de werf te Slik kerveer van de werf Gusto, voorheen-fir ma A. F. Smulders te Schiedam, die, als één der vennoten van de industriële han delscombinatie Holland met de bouw werd belast. STEUN AAN THEOLOGISCH CENTRUM TE ANTWERPEN Te Antwerpen zal in de loop van deze maand een Theologisch Centrum worden geopend, uitgaande van het Interkerkelijk Contact Comité, een instantie, die samen werkt met de World Evangelical Fellow ship (W.E.F.). Voorzitter van dit comité is ds. B. W. Ganzevoort te Antwerpen. Bedoeling van het Theologisch centrum is de opleiding tot evangelist voor het zen dingswerk in eigen land. De leerlingen zullen er hun gehele theologische vorming" kunnen ontvangen, maar ook zij, die elders werden opgeleid, bijvoorbeeld aan de Bij- belschool te Brussel, die uitgaat van de z.g. „Norton-zending", zullen aan het Antwerp se Instituut nog enige jaren na-scholing kunnen krijgen. Een eigen gebouw staat nog niet ter be schikking. Aan theologische boeken is ook grote behoefte. Zuid-Afrika zegde hiervoor reeds steun toe. De afd. Nederland van ae vV.E.f. se cretaris I. Stap, Kon. oopmalaan 19 te Amersfoort: heeft zich, op verzoek van het Belgisch comité, bereid verklaard in Nederland steun voor de jonge instelling te werven. Zij doet bij dezen een beroep op de Ne derlandse Christenen, geschikte theologi sche en andere Christelijke boeken, bij voorkeur in de Nederlandse taal te wil len zenden aan het adres van de heer J. H. Heule, Keizersgracht 756 Amsterdam-C., die voor doorzending naar Antwerpen zorgt. DONDERDAG 7 AUGUSTUS Openluchttheater, Bloemendaal: Neder landse Comedie „De bruiloft van Figaro", 8 u. ralace: „Küssen ist keinc Sünde", alle leeft. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Muiterij op de goud kust", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teufel gejagt". 18 jaar, 7 en 9.15 uur City: „De Jantjes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Arabische nachten", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Triomf van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zijn laatste vacan tia", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Million- nairs gevraagd", 14 jaar, 1 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 AUGUSTUS Openluchttheater, Bloemendaal: Neder landse Comedie ..De bruiloft van Figaro", 8 u. Concertgebouw: Zomerconcert, HOV, 8 uur. Bioscopen: Nieuwe programma's. 99 een gezellige en beschaafde sfeer. Onze partij en de vakverenigingen verzetten zich niet krachtig genoeg tegen bepaalde uit vloeisels van een zielloze behandeling." Al deze uitlatingen wijzen er op dat de zorg voor de volksgezondheid hier en daar nog veel te wensen overlaat al mag men op grond van deze gegevens natuui-lijk niet generaliseren. Bijzonder opvallend is tel kens weer het gebrek aan individuele be handeling, aan vriendelijkheid en aan persoonlijk contact. In „Rude Pravo" wordt geconstateerd dat „de patiënt hier niets anders is dan een nummer." Individuele zorg loopt gevaar Het is duidelijk dat deze tekortkomin gen op een of andere manier samenhangen met de directe staatsbemoeiing. Zodra de geneesheren en het verplegend personeel niets anders meer zijn dan betaalde staats ambtenarenen dat is zo in Tsjecho- Slowakijë waar de dokters maar een be scheiden salaris krijgen loopt de indivi duele behandeling gevaar en staat de deur wijd open voor bureaucratie, ook op dit gebied. Het valt niet te ontkennen dat de volks gezondheid in de ruimste betekenis van het woord achter het IJzeren Gordijn ontoerei kend is vooral ook als gevolg van het in grijpen van de staat als die bijvoorbeeld geld nodig heeft voor de „verdediging van de vrede", en derhalve op andere gebieden moet bezuinigen. Op deze manier hebben immers onder meer de gemeentelijke zie kenfondsen in Oost-Duitsland in het afge lopen jaar 290.000 mark moeten „sparen", natuurlijk ten koste van de patiënten en het verplegend personeel. En een klein district in Oost-Duitsland, dat oorspronke lijk 40.000 mark voor de verzorging van zwangere vrouwen, zuigelingen en kleine kinderen had uitgetrokken, gaf in werke lijkheid slechts 14.000 mark voor dit doel uit omdat de rest aan de staat moest wor den gegeven. De oude Scheveningse vissërsbuurt rond Zeil- en Ankerstraat kwam Woensdag avond omstreeks negen uur in rep en roer door brandalarm. De vlammen sloegen uit het dak van een.diep gelegen hofjeswoning aan de Zeilstraat. De bewoners bleken af wezig; vermoedelijk zaten zij in de bio scoop. De brandweer rukte met het oog op de dicht op elkaar staande huisjes, die in rijen van zes diep liggen, met groot mate riaal uit. De omwonenden waren toen reeds druk bezig aangrenzende woningen te ont ruimen. Toen de deur van het brandende perceel door de brandweer werd ingesla gen, stonden alle vertrekken tot het dak toe reeds in lichter laaie, zodat niets gered kon worden. Het ontstaan van de brand is ver moedelijk aan onachtzaamheid te wijten. Een onderzoek wordt door de politie inge steld. ADVERTENTIE Er is in cleze lijd van alles, wal U zo prettig koud ver werken kunt er zijn volop tomaten en komkommers; U hebt koude vlees-, vis-, en groente-resten maak er eens iets érg lekkers van met De Gruyter's Mayon naise! Mayonnaise is im mers geen luxe meer voor ri huisvrouwDe Gruyter heeft potten van slechts 83 cent met cassabon! U moet werkelijk eens zo n pot nemen en zelf eens on dervinden. hoe U daarmee van onnozele restjes de lekkerste hapjes en slaatjes maken kunt 520807 Het publiek nader te brengen tot de beurs, de kennis omtrent de beurs onder het publiek te verrijken en de betekenis van Amsterdam als financieel centrum uit een te zetten, dat is de bedoeling van de rondleidingen onder deskundige voorlich ting, georganiseerd door de Vereniging voor de effectenhandel, die Woensdagmiddag zijn begonnen, Na deze eerste excursiedag kon de pro- pagandacommissie reeds constateren dat de opzet van het bestuur der vereniging vol komen geslaagd is. Alvorens de galerij van de beurszaal te betreden werden de be zoekers van bepaalde begrippen en termen op de hoogte gesteld. Hun werd verteld dat de effectenbeurs in het economisch bestel van ons land onmisbaar is, omdat met in schakeling van het financiële centrum aan hef Amsterdamse Damrak een beroep op het beleggend publiek wordt gedaan voor het verschaffen van de nodige kapitalen, waarmede door particulier initiatief en door de overheid bedrijven tot stand wor den gebracht en in stand worden gehouden. Ook is de beurs belangrijk als medium om effecten (aandelen, obligaties enzovoorts) te verhandelen. De bezoekers werd een in zicht gegeven in de betekenis van gesloten en open hoeken, van commissiehuizen, pre miemakelaars, bcurscommissionnairs en daghandelaren, vervolgens werd de beurs zaal van de galerij af bezichtigd en de tik- kerdienst bezocht. Het ligt in de bedoeling deze rondlei dingen iedere Woensdagmiddag, ook voor leerlingen van middelbare scholen, te houden. Het „Fridtjof Nansen Haus" te Gottingen, een internationaal studententehuis, stelt dit jaar voor een Nedei'landse student een stipendium beschikbaar voor het winter semester 1952/53. Deze beurs omvat onder dak, verzorging en collegegeld, alleen zak en reisgeld moet door de betrokkene zelf betaald worden. (Belangstellenden kunnen zich wenden tot de heer mr. J. F. Glastra van Loon, woonschip De Tureluur, "Warmond). Tijdens de te Leeuwarden gehouden va- cantiecursus van het Koninklijk Onderwijs fonds voor de scheepvaart is ook aandacht besteed aan onderwijsvraagstukken. De heer A. A. Kleijn, directeur van het fonds, herinnerde aan de dringende wenselijkheid, dat er meer en betere leermiddelen zouden komen ten behoeve van het aanschouwelijk schippersonderwijs, in het bijzonder met betrekking tot de waterstanden, getijden, schijngestalten van de maan. stormseinen, variatie en deviatie van het kompas enzo voorts. Ten aanzien van het onderwijs in het rekenen en de Nederlandse taal wees hij op de toch niet geheel voldoende resul taten ofschoon de eisen voor het schippers- cxamen nogal laag zijn en zich bewegen op het niveau van het begin van het zesde leerjaar bij het lager onderwijs. Een gebrek is vooral dat de examinandi hun gedachten niet voldoende op papier weten uit te druk ken hetgeen vooral blijkt uit het opmaken van zogenaamde scheepsverklaringen. Ge bleken is dat de verkrijging van een leer boek op dit gebied uitgesloten moet worden geacht, maar het zou wel mogelijk zijn te komen tot vorming van een verzameling van werkstukjes en oefeningen. Na enige discussie werd op voorstel van mr. F. G. A. Huber te Rotterdam besloten een commissie te vormen, die het vraag stuk van de wenselijkheid van bepaalde leermiddelen in nadere studie neemt en daarover rapport zal uitbrengen. Volgens een mededeling- in het blad ..Fo reign Commerce Weekly" (een officiële uitgave van het Amerikaanse ministerie van Handel) zijn er nieuwe faciliteiten gekomen voor zakenlieden, die naar de Verenigde Staten willen exporteren. Voor taan zullen in zogenaamde „vriihavenzó- nes" uit het buitenland afkomstige goede ren in entrepot en zonder betaling van in voerrechten kunnen worden tentoongesteld en zelfs verwerkt. Voor buitenlandse ex porteurs, die hun artikelen op de Ameri kaanse markt willen introduceren, zal het bovenstaande van het grootste belang blij ken te zijn. Men verwacht dat de „vrijhavenzónes" tot een soort van markten voor de buiten landse handel zullen worden, waar de ko pers de monsters kunnen bezichtigen en die waren uitzoeken, waarnaar hun spe ciale belangstelling uitgaat. Volgens de jongste bepalingen kunnen er voor dit doel nieuwe „zónes" worden geschapen in handelscentra, waar dit op portuun of noodzakelijk wordt geacht. De Amerikaanse importeur kan vrijstelling van belastingen en invoerrechten aanvra gen zolang de buitenlandse handelswaar zich in de „zóne" bevindt. Dat wil zeggen, dat deze pas betaald behoeven te worden, wanneer de goederen voor gebruik in de Verenigde Staten de „zóne" verlaten. Het Parijse station Montparnasse in vacanlictijd! Honderden fietsen van Parijzenaars die „er uitvlieg en" overstelpen het verzendkantonr en de emplacementen. Voor bescha digingen worden geen klachten geaccepteerd! In de aula van de technische hogeschool te Delft is Woensdagmorgen het congres van World University Service, dat tot en met 18 Augustus zal worden gehouden, ge opend door prof. dr. A. H. M. Albregts, mi nister zonder portefeuille, speciaal belast met 'de opvoering van de productiviteit. V/ij leven in tijden, zo zei de minister, die zijn toespraak in het Engels hield, waarin zulke grote problemen zich voor doen, dat het vrijwel onmogelijk is gewor den. deze binnen de eigen landsgrenzen op te lossen. In vele landen van de wereld worden honger en ellende geleden en de taak van het congres is nu middelen te vin den om in die ongewenste toestand ver betering te brengen. Alle landen van de wereld zullen zich één moeten voelen om deze problemen op te lossen. Het zal onge twijfeld een lange weg zijn. De leiders in de verschillende landen zullen de sociale en economische problemen zelf oplossen, gesteund door adviezen en daadwerkelijke hulp van de landen, die op hoger bescha vingspeil staan. Het congres wordt bijgewoond door poli tieke vertegenwoordigers van Engeland, Indonesië, Canada, Amerika, Egypte, Frankrijk en Pakistan. Er nemen 85 bui tenlandse afgevaardigden aan deel. Op 30 December 1949 is te Parijs een tweetal verdragen tussen Nederland en Frankrijk ter voorkoming van dubbele be lasting getekend. Het ene heeft betrekking op belastingen van inkomsten het andere op de buitengewone belastingen op het ver mogen of op de vermogensaanwas. Op 24 Juli 1952 is te Parijs een aanvullende over eenkomst op eerstgenoemd verdrag gete kend, waarin enige aangelegenheden, waar over destijds bij de onderhandelingen geen overeenstemming kon worden verkregen, alsnog worden geregeld. Het belangrijkste punt van deze aanvullende overeenkomst betreft de dividenden en de interest. Deze zullen in beginsel slechts belastbaar zijn in de staat, waar de genieter zijn fiscale woonplaats heeft. Verwacht mag worden, dat de verdragen thans binnenkort aan de Staten-Generaal ter goedkeuring zullen worden aangeboden. Voor de eerste keer in Nederland zullen in het najaar examens in de graphologie en haar grenswetenschappen (psychologie, psycho-pathologie, philisofie) worden af genomen. Dit geschiedt door de te 's-Gra- venhage gevestigde stichting Orde van practiserende graphologen. Tot nu toe, zo deelt men ons van de zijde der stichting mede, was er in het geheel geen controle op degenen, die zich „grapho- loog" noemen, doch van nu af aan zullen zij, die zich registerlid van de stichting Orde van practiserende graphologen mogen noemen en zich onderscheiden op grond van hun objectief onderzochte kennis en karak terologische geschiktheid bezitten, dit be roep kunnen uitoefenen. ADVERTENTIE i '~Vv'VV'v/V.: V'*.j/j/ "vo - J'' - O, .-m«'ft**#*' m }k «Li Auto-rongeluk bij Helmond In verband met het onderzoek naar het ongeluk in Someren bij Helmond, waarbij Maandagavond een auto te water reed en de echtgenote en drie dochtertjes van de bestuurder om het leven kwamen, is laatst genoemde, de heer S. uit Hamont (België), door de politie naar het gemeentehuis van Someren gebracht en daar aan een verhoor onderworpen. S. was na het ongeval aanvankelijk in het ziekenhuis van Helmond ter observatie opgenomen, doch na het eerste onderzoek waren er reeds voldoende aanwijzingen dat hier niet meer van een ongeval sprake kon zijn. Het parket te 's-Iiertogenbosch neemt aan dat S. met opzet in het water is ge reden. Verdacht van moord of doodslag is S. thans gearresteerd en in Someren in ver zekering gesteld. Het onderzoek in België wordt door de Belgische politie verricht met assistentie van Nederlandse functiona rissen. Woensdagmiddag om kwart over vier is de vierjarige J. F. van Asten van de Oost- Sidelinge te Rotterdam op de Oversehiese- weg onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen de Hoge brug na afgesloten te zijn geweest, juist weer was opengesteld en de vele wachtende voertuigen zich in beweging zetten. De moeder van het slachtoffer, die haar zoontje achter op de fiets had, ge raakte bekneld en viel, met het gevolg, dat het ventje onder de auto kwam. Bij de opening van de vijfentwintigste klompenbeurs in St. Oeclenrode (Noord- Brabant) heeft de voorzitter' van de vak groep voor de klompenindustrie, de heer Koers uit Apeldoorn, een overzicht gege ven van de huidige toestand in deze in dustrie. De heer Koers is van mening, dat de in getreden stabilisatie in het bedrijf een gun stig teken is in verband met de voorgaande veeljarige periode van achteruitgang. Er worden thans in Nederland meer klompen vervaardigd dan ooit te voren. De Belgische concurrentie, aldus de heer Koers, heeft haar kracht nagenoeg verloren. De voor malige import van twee a drie millioen paren Belgische klompen is teruggelopen tot ongeveer 200.000 paar per jaar. Spreker was van mening, dat de Neder landse klompenmaker niet voldoende za kenman is. Hij doet zijn producten tegen een veel te lage prijs dikwijls beneden 2.per paar van de hand. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 Overtrekken Repareren Jan is acht. Zijn afkeer van lezen en sommetjes maken is even merkwaardig als zijn liefde voor wat zijn zusje van twaalf „griezelige beesten" noemt. Toen hij ons een week of wat geleden verraste door met een stralende snuit de kamer binnen te stappen, in de opgeheven handen drie pas geboren mollen dragend, waren we wel even stil, maar 's avonds in bed spraken mijn vrouw en ik over zijn toekomst en we besloten dat hij met zo'n kennelijke aanleg maar bioloog moest worden. Welis waar zegt de juffrouw op school dat hij ze ker zal blijven zitten, als hij doorgaat op het landje achter ons huis te zwerven in plaats van zich het hoofd te breken over rekenkundige problemen, maar wij troost ten ons met de gedachte dat Jan dan maar practisch bioloog moet worden, zo'n bioloog die de wetenschap het materiaal levert waarmee zij moet werken. Toen Jan een week later zijn zusje de stuipen op het lijf joeg met een uitzonder lijk grote sprinkhaan, moesten wij hem om paedagogische redenen wel even berispen, maar onze lippen vormden toch weer dat woord „bioloog" en onze vermaning bleef aan de oppervlakte. Waar hij de volgende vrije middag dat kraaiennest vandaan haalde, zal 'wel altijd eer, raadsel blijven. Jan zegt: gevonden. Op onze onderstelling dat die vondst wel zal zijn geschied in het topje van een boom, antwoordt hij met schouderophalen. Eergisteren had Jan de dag van zijn leven: vrij van school om de warmte, die hem niet deerde, maar hem het weiland indreef op zoek naar nieuwe wonderen der natuur. Wij zaten al aan tafel toen hij de kamer binnenkwam met de blik waarmee de grootsten der aarde de vrucht hunner onderzoekingen aan het verbaasde mensr dom tonen. Dat zijn haar warrig op zijn voorhoofd was geplakt, dat hij van schoen tot heup bedekt was met modder en kroos, dat zijn bloes een gapende scheur vertoon de. wij zagen het nauwelijks. Want om de recht vooruitgestoken arm van Jan kronkelde zich een slang. Ik houd niet van slangen ofschoon ik er slechts weinige persoonlijk ken. Ik houd ook niet van meisjesuitdrukkingen, maar ik weet er toch geen ander woord voor dan: „eng". Maar omdat mijn vrouw en dochtertje, in afgrijzen versteend, alleen maar staarden, vond ik het wel wenselijk iets kalms te zeggen en vroeg, vrij over bodig: Zo, Jan, wat heb je nu weer? Slang, zei Jan. Waar heb ie die vandaan? Op 't landje. Bij de sloot. Zou-d-ie niet vergiftig zijn? Bén je, zei Jan. 't Is een gladde. En wat ga je er nu mee doen? Artis, zei Jan. Ze zijn d'r gek op. Mag je 'm zelf in 't hok zetten en je krijgt een brief ook om je te bedanken. Met die mollen ook. En zolang? In 'n potje. Jan is geen man van veel woorden. Intussen deed de gladde slang wanhopige pogingen zich te bevrijden uit de donker bruine jongensvuist die hem achter zijn kop omklemd hield. Hij wierp zich in lus sen om Jan's arm en siste ons onvriende lijk tegen. Het was een knaap van een slang, dik als mijn duim en zeker meer dan een halve meter lang. Mijn vrouw slikte. Wat voor potje zou je nodig hebben" vroeg ze met smalle lippen. Zomaar een, zei Jan. Gras heb ik bij me. Zijn linkerhand sjorde een pol gras met wortels en klei uit zijn broekzak. Ik weet niet of u wel eens slangen in potjes hebt gedaan. Het valt niet mee. De kronkels blijven niet zo rustig liggen en daardoor is het potje vrij gauw vol. De kop is het moeilijkst. Die wil aldoor van de staart af en het midden zoekt ook eigen wegen. Daar komt bij dat ik Jan wel wil de helpen, maar de aanraking met het kik- kerkoude lijf bij voorkeur vermeed. Toen kwam mijn vrouw met een oude weckfles. Daar wurmden wij hem in en ik legde er „Levenswijsheid met een Glimlach" op met een lucifer er onder voor de ventilatie. Het eten was koud geworden. 's Avonds zat .Jan nog een uur naar zijn prooi te staren, zwijgend en met ogen vol bewondering. Toen ging hij dralend naar bed. Maar toen wij ons opmaakten om ons ter ruste te begeven, was de weckfles leeg. Mijn vrouw werd bleek. Kunnen zij de trap op? vroeg zij. Ik weet het niet. Laten wij maar kij ken of wij hem vinden kunnen. Jan heeft natuurlijk het deksel opgelicht. - Zo is hij wel. Als je maar weet dat ik hem niet aanraak, zei mijn vrouw. Dat is van later zorg, antwoordde ik onlogisch. Wij zochten van kwart over ell tot half één. De slang bleef weg. Toen we boven kwamen, haalden wij zwijgend ons bed af. Daar was hij ook niet. 's Morgens om half zes werd er onder ons gestommeld. Jan, zei mijn vrouw. Hij zoekt 'm. Laat maar, bromde ik doezelig. Er viel een stoel om. De geluiden ver plaatsten zich. Wij soesden weer in. Maar om zeven uur stond Jan huilend bij ons bed. Nou heb ik 'm anderhalf uur ge zochtHij lag in 't zonnetjg, toen ik binnenkwam. Maar hij wou niet weer in z'n potje, snikte hij. Ik weet waar hij zit, maar ik kan er niet bij.... Waar dan? vroeg ik slaperig. In de gaskachel, snufde Jan. Dan is het dus een gasslang, zei mijn vrouw, nogal grappig voor het vroege uur. Ik hees mij moeizaam op. Laten we maar eens gaan kijken, Jan. Nog wat wazig stommelde ik de trap af. De kamer zag er uit of het grote schoonmaak was. De stoelen stonden op de tafel, de kasten waren van de wand geschoven, het kleed was opgerold. Hoe wist je eigenlijk dat hij weg was? vroeg ik argwanend. Gisteravond al, zei Jan, de andere kant uitkijkend. Ik dacht: misschien heeft hij niet genoeg lucht. Hij lag zo stil. Toen heb ik dat boek even opgetild. Dat zag ist en toen was hij meteen onder de kast. Maar ik durfde het niet te zeggen. s En hoe weet je dat hij in de kachel zit? Ik zag z'n staartje. Daar! Jan wees tussen de staven. Even kwam de duivelse gedachte in mij op de kachel aan te steken, maar toen ik •Jan's ogen zag, liet. ik die snel varen. Hij keek mij aan, zo smekend en tegelijkertijd zo vertrouwend, dat ik begreep deze kans op zijn bewondering niet te mogen missen. Nu is onze gaskachel een nieuw en hecht exemplaar. Hij zit stevig vastgeschroefd ook. Wij draaiden de hoofdkraan af. wij zochten de Engelse sleutel, wij draaiden de schroeven lós en de kachel öm. Daar lag hij. Misschien was het maar schijn, maar hij leek mij langer en dikker dan de vorige avond. Pak 'm nou, zei Jan. Waarom pak jij hem niet? Nee, jij moet hem pakken. Blijkbaar moest de kroon op het werk. Toch aarzelde ik nog en huiverde even, ofschoon de zon warm in de kamer scheen. Haal dan een handschoen, Jan. Waarom? Toe nou. Straks smeert hij 'm weer. Hij is zo glibberig. Hij glijdt zo door je handen heen. Met 'n handschoen gaat het heus beter. Jan sloop op z'n tenen weg. De slang keek mij aan. Ik keek de slang aan. Wij dachten hetzelfde. Gehandschoend knielde ik, slikte, deed een graai en kneep mijn ogen dicht. Maar ik had hem. De kronkels slingerden zich om mijn blote arm. Met dichte ogen gilde ik: De weckfles, Jan! En het boek! Gauw dan! Er moet een lucifer tussen hoor riep Jan. Anders stikt-ie. Grillend stroopte ik de kronkels van mijn arm en deed mijn ogen open. Het was wonder boven wonder gelukt. De slang zat in de fles en het boek lag er op. Mooi is-ie hè? zei Jan, bewonderend starend. Ik wendde mij dreigend tot mijn zoon. Als je het lef hebt er aan te komen, dan doe ik je wat. En assie nou stikt? vroeg Jan veront waardigd. Dan stikt-ie. Maar je blijft er af. Be grepen? Jan zweeg mokkend. Toen de kachel weer stond, ging ik mij aankleden. Jan nam ik mee. Voor alle ze kerheid. 's Middags aan tafel had Jan het hoogste woord. Ik ging naar Artis. Nou, ze zeien: ben je daar alweer? Ze wisten nog van die mollen. Toen mocht ik mee met de oppas ser, 'm zelf in zo'n bak doen, met nog een heleboel andere slangen. Hij was zó blij. Die oppasser zei: wil je d'r een paar vast houden? Nou, toen kreeg ik zo'n hele dikke. Achter z'n kop te pakken, zei-d-ie. Op het laatst had ik er wel vijf. Ze kropen gewoon op me. Jan, hou op, zei mijn vrouw, alweer pips om de neus. We zitten aan tafel. Jan's gezicht was een en al verbazing. Slangen zijn toch niet vies? vroeg hij. Slangen zijn heel lief. Na schooltijd ga ik een nieuwe zoeken. Hij moet toch maar geen bioloog worden, vinden wij.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5