Regen bederft cricket- en tennismatch in Leamington Geen overeenstemming over duur van de dienstplicht -Clowntje Rick Heemstedenaren in Engeland Zwemmers winnen wedstrijd te Rugby Zandvoort Bloemendaal H.O.V. concerteerde in Openluchttheater e 4 Insluiping in perceel aan het Planetenplein Jeugdige wielrijder gewond aan rechter pols Ongeval aan boord Burgerlijke Stand van Haarlem Wielrijder reed tegen geparkeerde auto Zomerhuisjes moesten worden ontruimd Klaverjaskampioen 1952 Tweede zandbouwwedstrijd Zandvoorimeeuwen wint van Halfweg Bouw van woningen voor ouden van dagen Belgische ambassadeur décoreerde Nederlanders Auto gestolen Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Dammen HDG wint ere-wedstrijd tegen Limburgs tiental WOENSDAG 13 AUGUSTUS 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Speciale berichtgeving) De regen is voor de efcrste maal als spel breker opgetreden bij de wedstrijden voor de sportuitwisseling LeamingtonHeem stede. De cricketwedstrijd moest worden ge staakt en hetzelfde gold voor de tennisont- moeting, waarvan slechts enkele partyen konden worden gespeeld. De Heemstedenaren waren vol goede moed naar het cricketveld van de Lockhead- Sportsground getrokken om de strijd aan te binden met Leamington. Een voor de Ne derlanders ongetwijfeld nadelige factor was, dat op een graspitch moest worden gespeeld, Maar na de beëindiging van de afgesproken speeltijd had Heemstede het toch nog klaar gespeeld voor het verlies van 9 wickets 62 runs te scoren. Aanvoerder Dick de Vos met 14 runs en D. Wolters met 13 runs kwamen in de dubbele cijfers op het bowlen van Da- vies (3—rS), Cecil (1—9), Leonard (3—12) en Gutteridge (23). Na de Heemsteedse innings brak een hevige regenbui los, die zolang aanhield dat men besloot de strijd te staken. De wedstrijd zal opnieuw worden vastgesteld. Ook in het kamp van de tennissers had men met de regen te kampen. Die joeg de spelers en speelsters namelijk van de banen weg op het moment, dat vijf partijen waren gespeeld. De stand was toen 32 in het voordeel van Leamington. Bij gunstiger weer zullen de wedstrijden worden vervolgd. Zwemmers winnen Wat voor cricketters en tennissers niet mogelijk bleek spelen met regen vorm de voor de zwemmers uiteraard geen be zwaar. De zwemploeg had zijn bivak opge slagen in Rugby en slaagde er in de Engel- sen een nederlaag toe te brengen met 54 tegen 44 punten. De waterpolowedstrijd leverde een overtuigende 83 zege op voor de gasten en bij de baannummers voor de heren ging alleen de schoolslag verloren. De Engelse dames waren echter, evenals in de eerste ontmoeting, op vrijwel alle fronten In de loop van Dinsdag heeft men zich toegang verschaft tot een perceel aan het Planetenplein; een raampje naast een tuin deur aan de achterzijde stond open en daardoor kon men gemakkelijk binnenko men. Uit een portemonnaie, liggende in een dressoir, is een bedrag van f0.50 gestolen. Enige kasten zijn doorzocht, doch er wordt verder niets vermist. Voorts is getracht een deur die naar de bovenverdieping leidt, open te breken, echter zonder succes. Het elfjarige jongetje A. H. fietste Dins dagmiddag om kwart voor 5 in de Flores- straat en wilde linksaf de Athjestraat in rijden. Uit de tegenover gestelde richting naderde een motorrijder. Een aanrijding volgde waardoor de jongen een fractuur aan zijn rechterpols opliep. Hij is naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Aan boord van de motorboot Elisabeth, liggende in het Spaarne langs de Kouden- horn, is Dinsdagmiddag om halfvijf een ongeluk gebeurd, waarbij een schippers knecht aan zijn hand werd gewond. De zesentwintigjarige W. van T. uit Amster dam trachtte op de boot een ijzeren scheer- balk te verplaatsen. Daarbij raakte zijn rechterhand bekneld tussen het schip en de balk. Drie vingers werden ernstig ge wond en van de middenvinger werd de pees afgekneld. Wegens het grote bloed verlies werd het noodzakelijk geacht de schippersknecht naar het ziekenhuis Joannes de Deo over te brengen. HAARLEM, 12 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 12 Aug., J. Wolff en A. Stam; J. Sprangers en W. A. de Jong. GEHUWD: 12 Aug., F. J. J. Kolman en J. C. Schous; H. van der Noll en C. M. Lina. BEVALLEN van een zoon: 11 Aug., A. van DitmarschTimmer; J. O. M. JaspersKim man; M. KeijzerHolst; M. E. de Jong spilker; 12 Aug., A. M. Tervoort—Verhappen. BEVALLEN van een dochter: 9. Aug., P. J. KoppenZuijdervliet; 10 Aug., C. P. I. van HensbergenZwetsloot; 11 Aug.. H. M. Rikkersvan Looij; C. M. van Luijkvan Dongen; J. la DukKosten; 12 Aug., E. Ger- ritsRinkel; M. J. WillemseVerhallen; M, H. van Leuvende Leth. OVERLEDEN: 9 Aug., M. E. Egas—Parle- vliet, 68 j., Pieter Kiesstraat; 10 Aug., Ph. H. J. Racer Palthe, 70 j., Koninginneweg; 11 Aug., C. SchinkelKoenekoop, 80 j., A. L. Dyserinckstraat; H. Bijker, 80 j., Crayenes- terlaan. de meerderen van de Heemsteedse meisjes, die alleen een overwinning wisten te beha len op de 100 yards vrije slag. Mejuffrouw M. Smit was hier de beste in 1 min. 10.5 sec. De burgemeester van Heemstede legde Dinsdagmiddag in Leamington een krans bij het monument voor de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Dinsdagavond om kwart voor negen reed de zestienjarige C. J. v. Maris uit Benne- broek met twee vrienden op de Heem- steedse Dreef in de richting Bennebroek. Even voorby de Postlaan passeerden twee van hen een 'auto die langs het trottoir ge parkeerd stond. De derde echter, de zes tienjarige jongeman, bemerkte de auto te laat en reed er tegen op. Hij liep een lichte hersenschudding en een wond boven het rechteroog op. Per auto is hij naar het ouderlijk huis vervoerd. Zijn rijwiel werd zwaar beschadigd. Het gemeentebestuur heeft de bewoners van de Heemsteedse Dreef reeds enige ma len verzocht om auto's niet langs het trot toir te parkeren, maar langs de witte streep die op het wegdek is aangebracht en waardoor een afzonderlijk pad voor wiel rijders is aangegeven. Aan dit verzoek wordt niet altijd voldaan, zoals gisteren weer gebleken is. De heer M. Molenaar had in de Verleng de Haltestraat te Zandvoort een oude gei tenstal en enkele grote pluimveehokken tot vijf zomerhuisjes laten veranderen. Er logeerden in deze huisjes gezinnen. Daar dit in strijd is met een gemeentelijke ver ordening hebben B. en W. aan de heer Molenaar bericht de woningen te doen ontruimen. Aan het verzoek is voldaan. Tevoren had de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst van Haarlem in de woningen een onderzoek ingesteld; het rapport van deze dienst was aanleiding voor B. en W. tot de maatregel over te gaan. Voorts is de heer Molenaar aangezegd voor 22 Augustus een aantal caravans, staande op zijn terrein en die als zomer verblijven worden verhuurd, te doen ver dwijnen. In Zandvoort bestaat een ge meentelijke verordening, waarbij het plaat sen van caravans alleen toegestaan is op een gemeentelijk terrein. Caravans mogen niet op de openbare weg of plaatsen, zicht baar van de openbare weg, geplaatst wor den. Mr. B. J. de Boer heeft van de heer Mo lenaar opdracht gekregen de zaak van het ontruimen der zomerhuisjes aan de Ver lengde Haltestraat in kort geding bij de president van de Haarlemse rechtbank aanhangig te maken. Zandvoort heeft een nieuwe klaverjas kampioen en wel de heer A. Akersloot te Zandvoort, die met zijn partner, de heer C. Bolle, een te Zandvoort logerende badgast uit Amsterdam, tijdens het klaverjas-tour- nooi in Zomerlust 4975 punten verzamelde. Het laagst geklasseerde koppel behaalde 2139 punten. Er was voor dit tournooi, waarvan de op brengst bestemd was voor de uitgaanskas van het comité „ouden van dagen", grote belang stelling. 32 koppels hadden ingeschreven en mede door de loterij, die aan het tournooi was verbonden, kon een bedrag van ruim f 150 aan het comité worden afgedragen. De tweede zandbouwwedstrijd, Dinsdag middag op het strand vóór zee- en zonnebad "Termes" onder leiding van stichting „Tou ring Zandvoort" gehouden, bewees opnieuw, dat de jeugd over veel fantasie beschikt. Intussen is gebleken, dat de zomer 1952 het seizoen der krokodillen genoemd zou kunnen worden. Vorig jaar hadden de schildpadden een grote aantrekkingskracht op de zand- bouwende jeugd, dit jaar zijn bij zandbouw- wedstrijden de krokodillen aan bod. Verder de gebruikelijke onderwerpen als forten, kastelen, boerderijen en het circuit. Ruim 150 deelnemers hadden voor deze tweede zandbouwwedstrijd in dit seizoen ingeschre ven. De jury, bestaande uit de heren Hugen- holtz. Longayroux en Leeflang, had een moeilijke taak. Nadat de deelnemers een tractatie hadden ontvangen werd de volgen de uitslag bekend gemaakt: Groep 69 jaar: 1. Olga Dröse met vis, 54 punten; 2. Ellen Reumerman met salaman der, 53 punten; 3. Ellen Boddé met „maan en ster", 46 punten. Groep 9 t.m. 12 jaar: 1, Frans Tuin inga met kasteel, 63 punten; 2. Anke Glebbeek met danseres, 58 punten; 3. Kie Harmsen met „geraamte", 55 punten. Groep 13 t.m. 15 jaar: 1. Leni Nissink met hond, f tevens fraaiste prestatie) 73 punten; 2. Jet Steensma met „eekhoorn", 69 punten; 3. Rob Dröse met „ooievaar", 67 punten. Het badplaats-voetbaltournooi om de zilve ren watertoren werd Dinsdagavond in Zand voort voortgezet met een ontmoeting tussen Halfweg en Zandvoortmeeuwen. Hoewel de Zandvoorters zich voor de rust technisch de meerderen toonden, wisten zij het overwicht door het vastberaden verde digen van Halfweg niet in doelpunten om te zetten. Ook na de rust was Zandvoortmeeuwen sterker, doch pas een kwartier na rust wist midvoor Visser zijn club de leiding te geven. Spoedig daarop volgde na goed samenspel zijn tweede doelpunt. Halfweg kwam daarna in de aanval en een van de aanvallen leidde tot succes, na een fraai schot van linksbuiten Tiggelhoven (2—1). Zandvoortmeeuwen toonde zich echter geenszins de mindere en wist nog tweemaal te scoren, nadat vele fraaie kansen onbenut bleven. Rechtsbuiten, Castien en nogmaals midvoor Visser zorgden er voor dat de eindstand op 4—1 in het voordeel van Zand voortmeeuwen werd gebracht. Donderdagmiddag komt de gemeente raad van Bloemendaal bijeen ter behan deling van een voorstel van B. en W. om te besluiten de bouw van zeventien wo ningen voor ouden van dagen op een ter rein gelegen achter de huizen aan de Oost zijde van de Veldlaan te Aerdenhout on derhands aan te besteden aan de firma ge broeders G. en Joh. Broertjes te Bloemen daal tegen een inschrijvingssom van f 106.283. B. en W. vragen voor de uitvoe ring van een en ander een crediet van f 128.276, namelijk voor grondkosten f 15.181 en voor bouwkosten f 113.095. Aan het rijk zal een bijdrage in het jaar lijkse exploitatietekort worden gevraagd. In de raadsvergadering van 19 Juni was besloten de bouw der woningen in op dracht van de gemeente te doen uitvoeren en B. en W. te machtigen om als architect aan te wijzen de heer K. J. Aanstoot, ar- chitect te Overveen. Bij B. en W. is een voordelige aanbieding binnengekomen en zij achten het van belang tot onderhandse aanbesteding over te gaan. De prijs ligt 10 lager dan het door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor de bouw van dergelijke woningwetwo ningen vastgestelde normbedrag voor openbare aanbesteding. Verwacht mag worden, dat bij openbare aanbesteding van bedoeld complex zeker een hogere prijs zal moeten worden betaald. PARIJS (A.F.P.) De vertegenwoordi gers van de zes lcden-staten van de Euro pese verdedigingsgemeenschap zijn Dins dag op verzoek van België te Parijs bij eengekomen om te spreken over de duur van de dienstplicht in de E.V.G.-landen Na afloop werd een communiqué uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat „men tot de conclusie is gekomen, dat het op het ogenblik niet mogelijk is, tot overeen stemming te komen" over het genoemde vraagstuk. Gistermiddag is door de Belgische am bassadeur in Den Haag, de heer E. Graeffe, een aantal onderscheidingen uitgereikt aan Nederlandse verzetsstrijders, die gedurende de laatste oorlog in nauwe samenwerking met Belgische strijdmakkers de bezetter veel afbreuk hebben weten te doen. Posthuum werd onderscheiden de heer M. H. A. Smeets te Eysden met het ridder kruis in de Leopoldsorde. Eveneens werd onderscheiden de heer N. A. Stempels te Utrecht met het ereteken van ridder in de orde van Leopold de Tweede met palm. Dezelfde onderscheiding werd verleend aan de heer M. Kiek te Wassenaar. Een zestal Nederlanders ontving evenals de drie hierboven genoemden het oorlogs- kruis 1940 met palm en de „Médaille van de weerstand". De trekking van de prijsvraag der Ne derlandse Unie van Speeltuin-organisaties is van 31 Augustus tot 31 October verscho ven. Oplossingen kunnen tot 15 October worden ingezonden. De weersomstandigheden waren giste ren voor een concert in het Openlucht theater te Bloemendaal heel wat beter dan verleden Zaterdag. Het concert, dat de Haarlemse Orkestvereniging toen in het theater zou geven, werd wijselijk afgelast. Maar gisteravond kon het orkest het vast gestelde programma uitvoeren. Het be stond uit werken, die in vervlogen jaren tot het vaste répertoire van de H.O.V. be hoorden. Zij werden niet alleen voor open luchtconcerten, maar ook voor uitvoe ringen in de zaal bestemd, tot grote vol doening van allen, voor wie het luisteren naar ongecompliceerde, aangenaam klin kende, maar toch artistiek verantwoorde muziek een vreugde was. De betekenis van dergelijke programma's moet men niet onderschatten. Zij vormen doeltreffende introducties tot een hoger muziek-niveau. De dirigent Marinus Adam, wien de lei ding van het concert was toevertrouwd, be gon met de uitvoering van de Slavische Mars van Peter Tsjaikofsky, een vlot ge schreven stuk, waarin Russische liederen zijn verwei-kt. Een warme samenklank is in het Open luchttheater moeilijk te verkrijgen en niet steeds bleek een bescheiden versterking van de klank door luidsprekers van nut. Het best klonken harmonische klankgroe peringen, zoals het „Pelgrimskoor" in de Ouverture tot „Tannhauser" van R. Wag ner. Maar wanneer de instrumenten een zelfstandige taak kregen klonken zij te ijl. Toch is het merkwaardig ook te ontdek ken, dat muziek, waarvoor geen groot klankvolume bedoeld is, weer heel goed kan voldoen. Als het meest overtuigende voorbeeld zij hier het Pizzicato uit Deli- bes' Sylviaballet genoemd, dat in de stilte van de zomeravond verrassend verfijnd klonk. Zo komt men tot de conclusie, dat het slagen van een concert, in het Bloemen- daalse Theater voor een zeer groot deel afhankelijk is van de keuze der muziek. Ditmaal waren de Twee Poolse Volks dansen van M. Moszkowsky, vooral de Mazurka, goed gekozen. Voor een groot deel ook de Karelia Suite van J. Sibelius. De goede uitvoering van de Ballade hier uit verdient een aparte vermelding. En dan vielen er bij de vertolking van Rossini's Ouverture tot „Semiramide" ge deelten te beluisteren, die extra voldoening gaven (hoornkwartet bijvoorbeeld). Ten dele was dit ook het geval met de char mante Wals uit „Der Rosenkavalier" van Rich. Strauss. P. ZWAANSWIJK Een bewoner van de Lorentzkade had in de nacht van Maandag op Dinsdag een auto geparkeerd op een bouwterrein nabij de Slangenkruidlaan, vlak bij zijn woning. Dinsdagmorgen merkte hij, dat de auto ge stolen was. De wagen had hij de vorige dag op slot gedaan. Aangifte is gedaan bij de politie. c Dat vonden de jongens niets leuk! De man had stevige handen en ze voelden het flink.Ze hadden de tranen in hun ogentoen hij klaar was. „Ziezo", zei hij, toen hij de jongens weer op hun benen had gezet. „Dat heb je wel gevoeld, hè? Ja, dat was de bedoeling ook; het is maar om je een lesje te geven, dat je het niet vergeet Nou, Rick en Bunkie dachten wel, dat ze 't niet gauw zouden vergeten. Ze wreven met 'n pijnlijk gezicht over hun broek en hadden niet veel praats meer „Nou", zei de man. „Dat is gebeurd. En nou als de wind het dak af en laat ik jullie nooit meer hier op de ladder zien! Vooruit, ik ga het eerst de ladder af, en jullie komen mee; en voorzichtig, want als je valt, kan ik je nog naar 't ziekenhuis brengen ook!" Zo deden ze. De man ging hun voor en Rick en Bunkie kwamen ook de ladder af. Ze hielden zich stevig vast, want het was toch wel erg hoog; dat merkten ze nu, bij het afdalen, nog meer dan straks bij het klimmen. Toen ze beneden stonden, liet de man hen gaan. „En nou nooit meer van die gevaarlijke streken, hoor!", riep hij hxm nog na Zoals bekend is in België van verschei dene kanten verzet tegen de tweejarige diensttijd ontstaan, met het argument, dat niet in alle landen van de E.V.G. de dienst tijd op twee jaar is vastgesteld. Het resultaat van de besprekingen heeft vooral in Belgische kringen teleurstelling gewekt. Naar in Belgische kringen te Pa rijs verluidt, zal de Belgische regering binnenkort de diensttijd, die thans twee jaar is, verminderen. De Franse delegatie zou hebben duide lijk gemaakt, dat Frankrijk, nu de Ver enigde Staten de omvang van de militaire aankopen heeft verminderd, niet bereid is de bestaande diensttijd van 18 maanden te verlengen. Zoals bekend heeft generaal Ridgway aangedrongen op een uniforme diensttijd van twee jaar. Van de zijde van zijn hoofdkwartier is nog geen commentaar geleverd op het resultaat van de Parijse besprekingen. In kringen die in nauw contact staan met de Griekse en Turkse vertegenwoor digers, is men verbaasd over de negatieve uitslag. Griekse dienstplichtigen in het le ger moeten dertig maanden dienst doen en de recruten bij de vloot- en luchtmacht moeten 32 tot 36 maanden dienen. In Tur kije is de diensttijd twee jaar voor het le ger en drie jaar voor de luchtmacht en de vloot. „THE OPEN WINDOW" OP FILMFESTIVAL TE EDINBURGH Op de openingsvoorstelling van het zesde internationale filmfestival te Edinburgh op 18 Augustus zal de film „The open window", een gezamenlijke productie van de bij het Brusselse pact aangesloten lan den (België, Engeland, Frankrijk, Luxem burg en Nederland), vertoond worden. De begeleidende muziek, gecomponeerd door Georges Auric, werd gespeeld door het Concertgebouworkest onder Eduard van Beinum. De film brengt het landschap van de vijf landen in beeld, zoals de grote schilders van deze landen dit hebben gezien. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ZOMERCOMPETITIE K N Z B De in Dordrecht gespeelde waterpolowedstrijd voor de eerste klasse van de zomercompetitie KNZB tussen Merwede en HDZ (Amster dam) is door Merwede met 50 gewonnen. Misschien heeft u begin vorige week ook gelezen, dat de Victoria Regia in de Am sterdamse Hortus weer zou gaan bloeien. Mogelijk heeft u toen niet besloten deze super-bloem nu eindelijk toch ook eens te gaan zien; ik heb dat wel. Tot nog toe en deze bekentenis gaat met schaamte ge paard was mijn kennis van bloemen en planten nooit veel verder gekomen dan de roos, de tulp, de gouden regen (alleen in bloei) en de narcis. Oh ja, en de geranium, de trots van de vaderlandse bloembak. Vic toria Regia zou een goede aanvulling zijn voor deze geringe hoeveelheid opgespaarde wetenschap. De opper-tuinlieden van de Hortus had den kennelijk besloten, dat het verwerven van nieuwe kennis niet kon gedijen onder aangename omstandigheden. Zo stond ik daar dus op een zuchtend zwoele zomer avond met naar schatting een kleine drie millioen andere, transpirerende natuurlief hebbers in een te kleine ruimte, waarin de centrale verwarming hoogtij vierde, naar de Victoria Regia te kijken. Het gevaarte dreef koel en op zijn gemak in het donkere water en leek geheel verzoend met, of on kundig van het feit, dat deze roem maar een paar dagen zou duren. Na één minuut had ik het precies alle maal gezien en begon te verlangen naar de in elk geval iets frissere, koelere lucht bui ten. Maar overal om mij heen stonden de mensen in een dergelijke eerbiedige stilte en aandoenlijke bewondering van het schone, dat ik mij niet durfde te verroeren. Ik bleef dus staan, keek nog eens naar de Regia en toen weer naar de haast devote massa's rond het vijvertje. Naast mij ston den zwijgend en eerbiedig vier mannen waarschijnlijk een vader met zijn zoons die er uitzagen of zij geenszins leek waren op plantkundig gebied, maar met het oog van de deskundige bezig waren deze bloem een kostelijk, hoewel zwijgend compliment te maken. Zij knepen een oog dicht, hielden het hoofd scheef en maakten kleine, be wonderende geluidjes. Een kwartier later besloten zij te ver trekken en toen pas zag ik mijn kans-schoon nok weer achter hen aan naar buiten te komen. Langzaam en nog na-genietend liepen de vier de straat op. Even later, in de Muiderstraat, wandelde ik hen voorbij en juist op dat moment zei de vader; „Tja jong, net als je zegt. 't Zou te duur zijn, maar het is gewoon geméakt voor 't betere grafwerk." E. P. BINNENLAND Het kasteel „Middachten" bij de Mid- dachter Allee in De Steeg zal op 22 en 23 Augustus voor publiek worden opengesteld. Het gebeurt zelden, dat dit kasteel te be zichtigen is. Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd prof. mr. C. W. van der Pot te Groningen, voorzitter van de commis sie voor de Hoger Onderwijs-wetgeving en tot ridder in de Orde van Oranje Nassau mevrouw mr. M. J. KochZijlstra te 's Gra- venhage, secretaresse van deze commissie. Een auto, bestuurd door mr. J. Goud smit, kantonrechter te Gorinchem, is nabij Luik na een botsing met een andere auto tegen een brugleuning gebotst en twee keer over de kop geslagen. Mr. Goudsmit, zijn vrouw en zijn vijf kinderen liepen slechts onbetekend letsel op. De waarnemend burgemeester van gro ter Tokio, de heeft Hikolchi Haru, die een bezoek aan ons land brengt, is gistermiddag ontvangen door zijn ambtsgenoot van Am sterdam, wethouder B. C. Franke. De Japanse loco-burgemeester was vergezeld van dr. Masuo Oka, die aan de gemeéntelijke univer siteit van Tokio ethnologic en sociologie doceert. De 31-jarige Nederlandse schipper J. Mersy uit Rotterdam is in de nacht van Maandag op Dinsdag van zijn schip gevallen, dat gemeerd lag in het Albertkanaal bij Eigenbilzen (België). Toen hij op het droge werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. In 2550 balen katoen aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Laagkerk" (7141 ton en toebehorend aan de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mij te 's Graven- hage) is brand ontstaan, die ontdekt werd toen het schip op 250 mijl afstand van Karachi was. Zo snel mogelijk is het schip naar Karachi teruggekeerd, waar het vuur binnen het uur kon worden geblust. De be schadigde balen zijn gelost. Op 18 October zal te VHssingen een 18.000-tons passagiersschip te water worden gelaten, dat op de werven van „De Schel de" voor rekening van de Svenska Amerika Iiniën wordt gebouwd. De Stichting „Door de eeuwen trouw" heeft in een telegram aan de kabinetsforma teur, mr. L. A. Donker, er op aangedrongen „bij het opstellen van een regeringsprogram bijzondere aandacht te besteden aan de op lossing van de rechtvaardige strijd voor het recht van de door Nederlandse rechters en de Nederlandse vereniging voor internatio naal recht bij herhaling erkende Republiek Zuid-Molukken". HAARLEM EN OMSTR. Het programma der orgelbespeling in de Grote kerk op Donderdagmiddag van 34 uur, door Jan Schmitz (Den Haag) luidt: a. Canzona, Ph. de Monte; b. Alma Redemp- toris Mater (oud Nederlands) Guillaume Dufay; Praeludium en fuga in fis, D. Buxte- hude; Choral: Herr Jesu Christ zum Jordt i kam, J. S. Bach; Praeludium en fuga D gr. t., J. S. Bach; Praeludium en fuga. Flor Peeters; Variaties par la notte di nataie, M. Monni kendam; Litanies, Jehan Alain. Op 24 Augustus hoopt de heer P. Hooft zijn zilveren jubileum als roggebroodbakker bij de firma Funke te vieren. Hij vervult thans de functie van meesterknecht. Op Za terdag 23 dezer zal hij door directie en per soneel worden gehuldigd. Het honderdduizendste lid, dat bij el- Nederlandse Reisvereniging is ingeschreven, is de heer H. W. Maassen van den Brink te Driehuis. Hem is een reis aangeboden. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag geen spreek uur houden. Als advocaat en procureur bij de arron- dissements-rechtbank te Haarlem is beëdigd op 12 Augustus mr. H. Colenbrander, kantoor- houdende te Beverwijk. vertaald uit het Engels. 13) Hij had echter dadelijk een bijzonder prettige indruk op haar gemaakt. Hij zag er zo gezond uit en was volkomen anders dan de egoïstische Burden-familie, die scheen te denken dat de wereld draaide om haar belangen. Mark was reëel en betrouwbaar en had klaarblijkelijk altijd hard gewerkt. Hij had gewerkt in een wereld, die Toni kende. Ze vroeg zich af, hoe hij op Flamingo Eiland terecht was gekomen, al was het dan alleen maar als plaatsvervanger. Even verwonderde ze zich erover, dat ze zoveel belangstelling had voor deze nog vrijwel onbekende man. Misschien kwam het ook wel omdat hij dokter was, en omdat elke verpleegster nu eenmaal graag over haar vak praat. „Het landschap hier is erg gewoon", onderbrak Olivia haar gedachten opeens, terwijl ze met haar beringde handen naar buiten wees. „Zo kun je 't op alle eilan den hier in de omgeving vinden. Maar straks aan onze kant van het eiland zul je wat anders zien..., we zijn er bijna". Toni vond hetgeen ze zag al buitenge woon mooi en boeiend. Toch moest ze, toen de auto van de grote weg alsloeg en meer landwaarts begon te rijden, toegeven, dat Olivia gelijk had. Het was hier inder daad anders en nog veel mooier dan wat ze "tot dusverre gezien had. De bergen schenen in een V-vorm uiteen te wijken en vormden een dal. De weg was nu niet veel meer dan een modderig spoor langs de rand van een moeras. Allerlei wilde bloemen groeiden dooreen en vormden een exotische decoratie tussen het vele mos en het gifgroen van fantastische waterplanten. De plantengroei was van een overdadige weelderigheid. Toni, die zo iets nog nooit gezien had, keek haar ogen uit. Het moe raslandschap was mooi op een wonderlijke, niet helemaal prettige wijze. Er ging iets onheilspellends van uit, vond Toni. „Je had je zonnebril op moeten zetten," zei Olivia, die het meisje met haar ogen zag knipperen bij zoveel kleuren-felheid. Toni lachte. „Ik moet er even aan wen nen", antwoordde ze. „Je moet hier niet 's avonds laat, als het pikdonker is, langs rijden',, zei Fisk. Je blijft zo in de modder steken en hier en daar lijkt het wel drijfzand. Je moet de plaatsen, waar je het moeras over kunt steken, goed kennen. De inheemse bevol king is er als de dood voor bij avond. Ze denkt dat het er spookt, dat er gees ten van mensen, die hier verdronken zijn, rondwaren „Schei uit, Fisk", kwam Nigel tussen De eerste wedstrijd, die het vertegenwoor digend Limbugse tiental ter gelegenheid van haar bezoek aan Haarlem in het kader van het 45-jarig bestaan van de Haarlemse Dam club tegen het hoofdklasse-team van de ju bilerende vereniging speelde, eindigde in een fraaie 137 overwinning voor de Haarlem mers. H.D.C. nam dus revanche voor de vorig jaar in Heerlen geleden 119 nederlaag. Toch waren de Limbugers geen gemakke lijke tegenstanders voor de Haarlemmers, want de partijen aan de eerste zeven borden eindigden alle In remise; alleen aan de drie laatste borden demonstreerde H.D.C. een overwicht. Voor deze gelegenheid was aan het negende bord H.D.C.'s ere-lid Jan van Looij opgesteld, die zo'n belangrijk aandeel had in de successen, die H.D.C. boekte. Dat deze veteraan nog een speler van klasse is, bewees hij in deze wedstrijd duidelijk. De gedetailleerde uitslag luidde: Haarl. Damclub I: Limburgs tiental: J. B. Sluiter Jr.Hub. Comans 11 P. J. van Dartelen—Jac. Spoelstra 11 J. H. MeureJ. van Doorn 11 H. T. LuifA. Jacobs 11 J. W. van Dartelen—P. Kuijpers 1—1 Nico Blom—J. Jaspers 1—1 J. P. van EijkH. Beijer 11 A. SmitM. Nivelstein 20 J. van LooijJ. Stevens 20 G. Bakker—A. Krings 2—0 Totaal 13—7 Voor de aanvang van de wedstrijd bood het bestuur van de Limburgse Dambond alle spe lers van het hoofdklasse-team een Limburgse vla aan. Onder de vele belangstellenden be vond zich ook de wereldkampioen Piet Roo- zenburg. beide. „Toni zal nog nachtmerries krijgen. In aanmerking genomen, dat we bijna iedere dag hier langs rijden." „Nigel heeft gelijk", knikte Olivia, en wees op de andere kant van de weg. Met moeite maakte Toni haar blik los van het fascinerende moeras-landschap. Het uit zicht naar de andere kant was echter ook van grote schoonheid. De bergen staken met scherpe toppen omhoog en de dalen waren groen met donkere schaduwen. Er- was een grote waterval, die als een lint met duizenden schitterlichtjes van de bergwand naar omlaag viel. De lagere hellingen hadden een weelderige planten groei en duidelijk was nu ook de mijlen lange op groene bamboe en de smalle blaadjes bewogen suiker-aanplant te on derscheiden. Het suikerriet leek op en neer in de milde wind. Een bedwelmend zoete geur woei hen tegemoet. „Suiker!" zei Olivia en haar ogen straal den. De oogst scheen er schitterend bij te staan. „De fijnste rietsuiker ter wereld. Die suiker en een nikkelmijn in een van die bergen vormen de grondslag van het for tuin van mijn man, van dat van zijn vaderen van mij." „Suiker en nikkel en een beetje gokken tussen de bedrijven door", merkte Nigel op. „En bovendien nog wat geluk met dubieuze zaakjes. Toni voelde zich niet op haar gemak. Ze zag hoe Fisk's bruine wangen donker der werden. Hij hield zijn ogen neergesla gen en keek naar zijn hond. Toni keek naar het landschap en deed alsof ze niets gehoord had. „Verder hebben twee wereldoorlogen de waarde van de suiker ook nog wat om hoog gebracht," vervolgde Nigel langzaam. Ik hoop dat de rest van de familie pret tiger is dan Nigel, dacht Toni en onwille keurig zette ze zich al schrap. Ze had deze baan nu eenmaal aanvaard en drie maan den moest ze 't in ieder geval uithouden. Ze konden haar natuurlijk niets doen, maar ze haatte een sfeer van ruzie en venijn. Hoe 't ook zij, haar enige zorg betrof Olivia. Ze moest zien, dat deze haar tachtigste verjaardag in goede wel stand kon vieren. Ze mocht de oude vrouw, ondanks haar wonderlijke eigenschappen, graag. Helaas kon ze dat van Nigel niet zeggen. Hij miste iedere menselijkheid en had geen gevoel voor humor. Hij gaf haar altijd weer een gevoel van onbehagen. „De familie heeft inderdaad gelukkig gegokt, Nigel", zei Olivia op rustige toon, Nigel afwijzend aankijkend, „maar dubieu ze zaken, nee, daar hebben we ons niet mee opgehouden. Tenminste niet in de laatste twee generaties. En denk er vooral om, dat Floriana twee van mijn zonen en drie van mijn kleinzonen aan de oorlogen ten offer heeft zien vallen." De béste kinderen, voegde ze er in ge dachten droefgeestig aan toe. Behalve Fisk. zijn alle behoorlijke figuren heengegaan. Twee wereldoorlogen hebben bijgedragen om de minder goede elementen in de fa milie de voorrang te geven. De zwakke lingen, de parasietenEr heerste even een onbehaaglijk zwijgen in de auto, ter wijl deze tussen de suiker-aanplant door reed. Nigel die toch al niet erg op zijn grootmoeder gesteld was, haatte haar op dit moment, omdat ze hem herinnerde aan hen, die in de oorlog gevallen waren. Zijn eigen vader was lang geleden gestorven bij een ongeluk van een passagiers-vlieg tuig en zijn moeder was weer getrouwd en trok zich niets meer van hem aan. Hij zelf had echter dienst kunnen nemen, als hij daar een poging toe gedaan had. De laatste twee jaren had hij 't zeker kunnen doen. Olivia had 't hem nooit vergeven, dat hij 't zelfs niet geprobeerd had Ze zou waarschijnlijk blij zijn geweest, als hij gesneuveld was in plaats van Ricky of Giselle. Fisk keek op en knikte Toni toe. Hij glimlachte. De beklemming scheen hier door te verminderen. Toni ademde ver lucht op. Ze had zich opeens eenzaam en beangst gevoeld in doze tropische hitte met al die Burden-moeilijkheden. Maar Fisk's glimlach stelde haar weer gerust. Ze vroeg zich af, hoe het mogelijk was, dat de jongen zijn zonnige lach had behouden in deze sfeer van vage vijandigheid. Hij greep haar arm en riep uit: „Kijk eens, daar heb je het huis!" Olivia lachte en voegde eraan toe: „Op de galerij zie ik het woord „welkom". Ze lijken wel malMaar in baar oude ogen was een vreemde glans, terwijl ze naar haar huis staarde. HOOFDSTUK 9 Fiorina lag op een hoogte en van het huis uit had men aan de voorkant een prachtig uitzicht over het vruchtbare land met in de verte de zee, terwijl men aan de achterkant tegen de bergen aankeek, met de waterval, en de Muru-rivier kon zien. Deze rivier omstroomde als een kasteelgracht een groot gedeelte van het terrein van Floriana, voor dat ze uitmondde in zee. Van de modderige weg liep een brede oprijlaan met bloeiende bomen naar het grote huis met hoge witte pilaren. Hier en daar tussen de bomen door waren gedeel ten van de enorme tuin te zien, waar de gazons er als fluweel uitzagen. Fiorina was een welluidende en toepasselijke naam voor dit oord. Terwijl ze het huis naderden, con stateerde Toni, dat het gebouwd was in een tijd, dat er nog niet op ruimte gekeken werd. Het was opgetrokken in de oude koloniale stijl langs drie zijden van een rechthoek, en het was geheel van wit ge schilferd hout. De felle zon en zeelucht hadden de verf echter aangetast en eigen lijk leek het huis kleurloos. Het was gro tendeels begroeid met bougainville en an dere glimplanten zodat het onmogelijk zou zijn het over te schilderen. Toni moest om zichzelf lachen bij deze practische prozaï sche overweging. „Waarom lach je?" vroeg Olivia scherp. Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6