Fransen verwachten uitkomst in strijd tegen mond- en klauwzeer 3 1 Fa. B. ENGELENBERG 2 Telefoon als schakel in televisie De radio geeft Vrijdag Nederlands toerisme in België blijft gering Theo van der Pas speelde Chopin Dank zij nieuwe vinding Bijna 70.000 koeien vielen er de laatste maanden aan ten prooi PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Een ongewone enquête Order van f 18,5 millioen voor Nederlandse werven i«$ het zo DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 Nederlandse deskundigen naar het buitenland OFFICIëLE VERKOOP S1KKENS LAKKEN Het verkiest Ardennen boven de badplaatsen Examens Kerkelijk Nieuws Boodschapper In 1951 waren in de Verenigde Staten niet minder dan 108 televisie-stations „in de lucht". De totale inkomsten (uit recla me-campagnes) van deze stations waren in 1951 bijna tweehonderdenveertig millioen dollars. New York heeft thans zes en Los Angeles zeven televisie-stations. Bij de Federal Communications Commission lig gen nog ongeveer vijfhonderd aanvragen om toestemming voor het uitzenden van televisie-programma's. Het gevolg is, dat ondanks de hoge opbrengsten uit reclame de stations de enorme kosten van de pro gramma's niet meer kunnen betalen. Een der grootste fabrikanten van televisie-toe- stellen heeft thans bij de Amerikaanse regering een aanvraag ingediend om zoge naamde phonevisie-toestellen te mogen in voeren. Deze toestellen, waarop de pro gramma's van gewone reclame-televisie stations normaal kunnen worden ontvan gen, projecteren speciale culturele pro gramma's zeer gestoord, tenzij men tegen betaling per uitzending de „code" op de zender per telefoon toegevoerd krijgt. Voor elke keer, dat men deze telefonische code toegevoerd krijgt, wordt één dollar in rekening gebracht. Gedurende drie maan den zijn in Chicago met dit stelsel proeven genomen, welke zeer goed geslaagd zijn, zodat men grote verwachtingen van de nieuwe vinding koestert. Hoewel de code- seinen via de telefoonlijnen worden toe gevoerd, kan het telefoonverkeer normaal worden voortgezet. Op de foto: de phone- visie-televisiezender (links boven) zendt de speciale programma's gecodeerd uit. De zender produceert tegelijkertijd de~ „sleu tel" op de code om het beeld ongestoord te kunnen ontvangen. Deze sleutel loopt evenwel via de telefoonlijn en telefoon centrale. De ontvanger kan de telefoon centrale vragen de code voor een bepaalde uitzending over zijn telefoonlijn door te geven, waarvoor hij dan later de rekening krijgt. In opdracht van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de U.N.O. zal ir. F. B. Carbasius Weber begin September naar India reizen om de regering aldaar met ad viezen over verduurzaming van levensmid delen terzijde te staan. Ir. Weber zal zich bezig houden met be drijfseconomische en technologische vraag stukken en de ontwikkeling van de conser- venindustrie. Voorts zal hij een rapport uit brengen over een 42.000 hectare groot staatsbedrijf in Tarai en het bouwen van koelhuizen. Twee hoogleraren van de Landbouw hogeschool te Wageningen, prof. ir. W. F. Eysvogel en prof. F. Hellinga, zullen de Joegoslavische regering van advies dienen over het ontginnen van drooggelegde moe rassen. Zij zijn begin Augustus vertrokken en zullen ongeveer drie maanden weg blijven. De inspecteur in algemene dienst bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, prof. D. de Haas. vertrekt eind Augustus op ver zoek van de Wereld-gezondheidsorganisa tie voor enige weken naar Joegoslavië ten einde daar adviezen uit te brengen over de zorg voor jonge moeders en kinderen. Prof. G. W. J. Drewes verblijft op het ogenblik in Turkije voor een studie ten be hoeve van het openbaar bestuur. In Ceylon vertoeft de heer J. M. Meyer als adviseur voor het ontwerpen en bouwen van een suikei-fabriek. In Iran werkt als adviseur voor verbetering van de theecultuur de heer G. van Dijk, tot voor kort werkzaam bij het Instituut voor Zaadcontröle te Wa geningen. Voor de eerste keer na' de oorlog draai de gisteren de veilingklok van de afslag vereniging Beemster te Purmerend en om streken weer voor de eierveiling. Er werden 60.000 eenden- en 40.000 kippen eieren aangevoerd. ADVERTENTIE Doclstraat 33' - Haarjcm - Tel. 133,33 Poetskatoen in 1 kg pakken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Pianorecital. 11.00 Radiofeuille ton. 11.20 Platen. 12.00 Muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. 15.35 Voordracht. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Fluit- orkest. 17.10 Haarlemse Orkestvereniging, koor en solisten. 18.00 Nieuws 18.15 Felicita- ties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Platen. 19.15 Prijzenpraatje. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.15 Zangrecital. 20.30 Causerie. 20.40 Causerie. 21.00 Klankbeeld. 21.25 Pla ten. 21.55 Buitenlands overizcht. 22.10 Platen. 22.40 Causerie. 22.45 Avondwijding. 23,00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.10 Hoogmis. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Or kest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano en orgel. 13.45 Pla ten. 14.00 Rotterdams Philharmonisch Orkest. 15.05 Platen. 15.15 Mariagedichten. 15.30 Mu ziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 De uitkijkpost. 18.50 Franse chansons. 19.05 Causerie. 19.15 Regeringsuit zending. 19.35 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zengt er 't zijne van. 20.15 Platen. 20.40 Symphonette- orkest en solisten. 21.25 Hoorspel. 22.30 Pla ten. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.35. Platen. 13.00 Nieuws. 13.1o Platen. 13 30 Voor de soldaten. 14.00 Ormroeporkest en solist. 14.15 Platen. 15.00 Strijkorkest en solisten. 15.50 Platen. 16.15 Omroeporkest. 16.55 Zang en piano. 17.10 Platen. 18.10 Klas sieke muziek. 18.30 Godsdienstig halfuur. 19.00 Nieuws. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Pla ten. 20.30 Symphonie-orkest, koor en solis ten. 21.20 en 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkestconcert. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. (Van onze correspondent in Brussel) Op de 12.713 vreemdelingen, die tijdens de maand Mei België bezochten (meer recente cijfers zijn nog niet bekend), wer den slechts 973 Nederlanders geteld, tegen 6278 Engelsen, 2512 Fransen en 974 Duit sers. Een hoge functionaris van de Kamer van Koophandel te Oostende zeide ons, dat er in de laatste jaren, ondanks de Benelux, geen merkbare stijging is geweesi van het Nederlands toerisme haar België. Belgische toeristen, die naar Nederland gaan, mogen in baar geld 10.000 francs of 760 gulden meenemen en daarenboven nog evenveel in reischeques. Nederlandse toeristen mo gen echter niet meer dan voor 400 gulden aan Belgische francs mee de grens over nemen. De Belgische commissaris-generaal voor toerisme heeft daarom stappen gedaan om met Nederland tot een betere overeen komst te komen. Er schijnen echter talrijke moeilijkheden te zijn en men vraagt zich in België dan ook af of het niet beter zou zijn tot een beperking van de deviezen- toewijzingen voor die landen, die geen re ciprociteit met België aanvaarden, over te gaan. Volgens een verslag van de Vlaamse handelskamer hebben de Belgen in de eer ste acht maanden van 1951 niet minder dan 620 millioen Belgische francs in het bui tenland uitgegeven. Een woordvoerder van de hotelhouders te Ostende verklaarde ons. dat de Hol landse cliëntele „dit jaar bijkans "niet te zien is", ofschoon er in het voorjaar een grote vraag was naar inlichtingen door Nederlandse bureaux en toeristen. Slechts bij congressen ziet men een kleine Neder landse élite aan de Belgische kust. De vrije en uitbundige atmosfeer met paardenren nen, casino's, kurzaal en de zeer veelzij dige amusementsgelegenheden hebben wel iswaar bekoring voor de Nederlandse toe rist, maar hij blijft om onverklaarbare re denen toch de voorkeur geven aan de duurdere Ardennen of de Maasvallei, aldus de klacht van Ostende. Hoofdakte Bij de op 13 Augustus te Haarlem gehou den hoofdakte-examens zijn geëxamineerd voor gedeelte A 8 candidaten. Afgewezen 3. Geslaagd zijn de dames: A. Fr. M. Lageweg te Heemstede; A. E. A. Bende te Amsterdam; C. J. M. van Stijn te Warmond en M. Brahsd- ma te Alkmaar; en de heer A. Heins te Amsterdam. Geëxamineerd voor gedeelte B, 8 candida ten. Afgewezen 1. Geslaagd zijn de dames: B. Leguyt te Dalfsen en H. Wassenaar te Gouderak; en de heren N. K. M. Vriesekoop te Spaarndam; W. Vlot en O. Vlot te IJmui- den; C. J. A. Vlasman te.Langeraar en J. H. M. Snel te Grootebroek. Theo van der Pas is gisteren weer een Chopin-programma komen spelen in de grote zaal van het Haarlems Concertgebouw en hij trof er, zoals gewoonlijk, een zeer talrijk publiek. De attractie die uitgaat van liet phenomeen Chopin heeft iets wonder lijks; hij die nooit de populariteit gezocht heeft, is welbeschouwd de populairste com ponist geworden. Theo van der Pas legde het er ditmaal echter niet op toe, om bij het publiek met de meest bekende en geliefde stukken van de meester in het gevlei te komen. Hij be gon met een minder bekend werk, de „Va riations brillantes" op een thema van de beminnelijke componist Hérold, een stuk, daterend uit de eerste jaren van Chopin's verblijf in Parijs, uit de tijd dus dat het hem voor de wind ging en hij tot de meest gevierde persoonlijkheden in het mondaine leven van de Franse hoofdstad gerekend kon worden en van zichzelf kon getuigen: „Wanneer ik een beetje gekker was dan ik werkelijk ben, dan zou ik mij thans reeds op de hoogst-bereikbare trap van mijn car rière kunnen wanen". Maar om die hoog ste trap te bereiken zou het leven hem nog veel bitters leren. Ellendig, ziek en afge- tobt, met de dood voor ogen, na een leven vol ontgoochelingen, schreef hij op Mallorca het grootste gedeelte van zijn„24 Prélu des". het muzikale „dagboek", dat zijn eer lijkste muzikale confidenties bevat in syn thetische schetsen, die men niet om haar vorm maar om hun inhoud moet bewonde ren: om de wrangheid, om de hartstocht, om de droomsfeer van zalige herinnerin gen, om alles wat zijn gekwelde ziel in dit opus heeft blootgelegd. Theo van der Pas volvoerde het waagstuk, het publiek deze ADVERTENTIE „tranche de vie" klinkend voor te toveren, met al het rijke herscheppingsvermogen waarover hij beschikt. Het werd een uiterst boeiende prestatie. In het tweede deel van de avond speelde de concertgever onder meer de „Ballade in F", die met haar sterke contrasten de uiter sten van Chopin's beweeglijke gemoeds leven raakt. Van der Pas was deze avond uitstekend in vorm, ook in de „Nocturne in cis", in de „Berceuse" en in een drietal „Etudes". Chopin's kunst is een deel van hemzelf geworden, maar hij blijft objectief genoeg om zich als herschepper niets te veroorloven wat tegen de geest of de let ter van de grote meester der romantische pianomuziek zou indruisen. JOS. DE KLERK (Van onze correspondent te Parijs) Er gaat geen jaar voorbij of ook de Fran se veestapel lijdt verliezen van duizenden beesten gemiddeld 6000 per jaar ten gevolge van mond- en klauwzeer. Maar zo zwaar als thans werd de runderbevolking van Frankrijk toch in geen tijden geteis terd. Zoals blijkt uit de cijfers, die het Franse ministerie van Landbouw zo juist heeft bekend gemaakt, zijn er de laatste maanden al bijna 70.000 dieren aan de epidemie ten prooi gevallen, bij welke ver liezen dan nog moeten worden gevoegd de derving in de melkproductie en het verlies aan vlees. Alleen in het departement van de Deux Sèvres is al 93 procent van de veestapel aangetast en wordt het verlies op ruim zes millioen gulden geschat. De gevolgen laten zich nu dan ook reeds in de steden voelen. De aanvoer van melk én zuivelproducten vermindert zienderogen, zodat de regering er in heeft moeten be rusten de boeren een prijsverhoging van twee francs per liter toe te staan ofschoon die maatregel direct indruist tegen de prin cipes van Pinay's economisch experiment. Het is dan ook nauwelijks overdreven te zeggen, dat de nieuwe economische poli tiek van Frankrijk niet in de laatste plaats door deze buitengewoon ernstige mond en klauwzeer epidemie bedreigd zou kun nen worden. Aanzienlijk meer entstof Als echter de nood het hoogst is, is de redding nabij. Het schijnt dat deze op beurende volkswijsheid nu ook van toe passing zal blijken op het onheil, waardoor momenteel de Franse veeteelt wordt ge troffen. Binnen enkele maanden zal name lijk, dank zij een ontdekking van de Fran se professor André Thomas, een beslissend offensief tegen mond- en klauwzeer kun nen worden geopend. Men legt thans de laatste hand aan een fabriek, die in de buurt van Tours uit de grond werd ge stampt en die binnen een maand of twee zal beginnen te draaien. In enorme hoe veelheden zal daar een entstof worden ver- AANGEVAREN PASSAGIERSSCHIP THANS IN VEILIGE HAVEN SCAPA FLOW (Reuter). Het Zweed se schip „Anna Salen" is Woensdagavond in Scapa Flow aangekomen en voor anker gegaan. Zoals reeds is bericht kwam het schip in de nacht van Dinsdag op Woens dag in aanvaring met de Noorse walvis vaarder „Thorshoevdi", waarbij het ernstig aan de boeg werd beschadigd. Het schip heeft enige honderden passa giers aan boord. Mogelijk zal het in Scapa Flow voorlopig worden hersteld. De kapitein van de „Thorshoevdi" heeft medegedeeld, dat niemand van de beman ning gewond is. Dit schip wordt Zaterdag in Sandefjord verwacht. vaardigd, die tot dusver in Frankrijk al leen nog maar tegen zwarte prijzen te krij gen was, omdat er slechts geringe hoeveel heden van beschikbaar waren. Het enige effectieve middel tegen mond en klauwzeer is tot dusver vaccinatie ge bleken. Afzondering van het aangetaste vee is onvoldoende om de ziekte te localiseren, aangezien de besmettingskiemen, vooral ook door vogels worden overgebracht. Het vaccin wordt „afgetapt" op aange taste dieren. Maar tot nu toe kon iedere koe maar vijftig gram leveren, voldoende om een vijfentwintig andere beesten in te enten, maar naar verluid zal dank zij het procédé-Thomas in het vervolg per rund vijf tot zelfs tien kilo entstof kunnen wor den gewonnen, waarmee niet minder dan 15 a 30.000 van haar zusters de genezende behandeling zouden kunnen ondergaan. Binnén afzienbare tijd zou volgens de optimistische verwachting genoeg vaccin kunnen worden geproduceerd om de hele Franse veestapel voor weinig kosten, tegen mond- en klauwzeer te immuniseren en bovendien zou dit geneesmiddel dan ook nog naar andere landen kunnen worden uitgevoerd. In Franse agrarische kringen nemen velen aan, dat de definitieve over winning op mond- en klauwzeer, dank zij de ontdekking van professor Thomas, nog maar een kwestie van maanden zal zijn. Proeven met kunsthart Professor Thomas, op wiens naam deze victorie zal komen, is tevens een der meest vermaarde Franse proefnemers met het kunsthart en het is dank zij dit apparaat dat hij zijn jongste proefnemingen tot een goed einde heeft kunnen brengen. Door middel van het kunsthart is het hem in zijn radium-instituut namelijk mogelijk geweest lichaamsdelen van geslachte koeien in leven te houden, zodat daarop de virus, die ook als tegengif dient, in grote hoe veelheden kon worden gekweekt. Later vond Thomas bovendien nog een middel om de productiviteit van de virus bij le vende dieren te stimuleren, waardoor nu één koe een veel groter aantal andere run deren verlichting en genezing zal kunnen brengen. Ned. Herv kerk Beroepen te Nijkerk J Koele te Dirks- land. Bedankt voor Kampen (vac. H. Hiensch) R. de Bruin te Barneveld. Geref. kerken Aangenomen naar Engwierum H. Hor- tensius, candidaat te Naaldwijk. Ds. J. Scholten In de ouderdom van 73 jaar is te Leeuwar den overleden ds. J. Scholten, em. predi kant van de Geref. kerk van Varsseveld. 16. Na enig gesputter en gebobbel dook Jolliepop weer op uit de regenton, waar de ruwe zeelieden hem in hadden doen plaatsnemen. Het was een droeve bekro ning van zijn vlijtige pogingen om aan een schat-kaart te komen, en Panda vroeg dan ook vol mededogen: „Hoe is het, Jolliepop? Voel je je wel goed? Is je niets overko men?" Zo waardig als hem in de gegeven omstandigheden nog mogelijk was ant woordde de trouwe bediende. „Dank u, mijnheer Panda ik gevoel mij redelijk wel! Het onwelriekend vocht waarin men mij dompelde moge dan onaangenaam zijn, doch het zal stellig mijn vermomming een groter schijn van echtheid geven.Dat viel te betwijfelen; terwijl Jolliepop vóór de onderdompeling nog op een ouderwetse prent had geleken, leek hij nu helemaal nergens meer op. Onverdroten richtte hij echter zijn schreden naar een tweede zee mans-café, gevolgd door Panda, die be zorgd vroeg: „Zullen we er nu wel mee door gaan? Tot. nu toe hebben we nog niet veel succes gehad!" „De hoofdzaak is, om het vertrouwen der zeebonken te winnen", sprak Jolliepop „Zonder vertrouwen staan zij stellig de kaarten hunner schatten niet gaarne af! En voor het winnen van dit vertrouwen hebben wij een kalme, rustige atmosfeer van nodezoals hier!" Inder daad ademde de lokaliteit die zij thans be traden een grote rust. Er was namelijk slechts één ouder persoon in aanwezig, en deze was verzonken in een diepe en (naar wij hopen) rechtvaardige slaap. „Zoudt u zich in uw vaderlandslievende gevoelens gekwetst gevoelen als Frankrijk aanbood, de 49ste staat van de Verenigde Staten van Noord-Amerika te worden?" Dat was de wel zeer ongewone vraag, die Bernhard Dewavrin van Wasquehal, een 59-jarige Fransman, vorig jaar per rond- schrijfbrief aan 23.000 van zijn landgeno ten stelde en de antwoorden die hij sinds dien ontvangen heeft, behelsden iedere denkbare reactie, van de geestdriftigste bij val tot de felste afkeuring. „Freedom and Union" vertelt in zijn jongste aflevering, dat Dewavrin zijn en quête op touw zette, omdat hij ervan over tuigd was, dat de wereld slechts van de ondergang te redden zou zijn door zich te organiseren in één statenbond, waartoe hij het in zijn enquête vervatte plan een goed uitgangspunt vond. Hij was van meni(ig, dat de Verenigde Staten een bizonder ge schikte kern zou zijn voor een te vormen wereldregering en naar zijn overtuiging diende zijn geboorteland nu de democra tische andere staten de weg tot eenwording te wijzen door „in een geest van edelmoe digheid ën zelfopoffering" aan te bieden, de 49ste staat van de U.S.A. te worden. Dewavrin, die vroeger een welvarende katoenindustrie in Hongarije en Frankrijk had bezeten, was sinds jai-en half-verlamd als gevolg van verwondingen, opgedaan in de eerste wereldoorlog. Dientengevolge kon hij niet zelf overal propaganda voor zijn plannen maken en dus besloot hij in Fe bruari van het vorig jaar tot de genoemde enquête. Hij liet deze in 24000 exemplaren drukken en verspreiden onder de leden van het Franse parlement en alle hoge regeringspersonen, de burgemeesters van 20000 Franse gemeenten, de hoofdredacteu ren van alle Franse bladen en een duizend tal prominenten in de Verenigde Staten. Hij vroeg hun, zijn voorstel objectief te overwegen en, indien men ermee accoord ging, hem een adhaesiebetuiging te zenden. Sindsdien zijn de antwoorden binnenge stroomd. Sommigen noemden Dewavrin een genie, anderen een idioot; hij werd gepre zen als een profeet en uitgekreten voor oorlogsophitser. Anderen zagen in zijn plan een „onverwezenlijkbaar utopia" of de „hersenschim van een hopeloze idealist". Hij ontving echter ook verschillende en thousiaste bijvalsbetuigingen. Een Franse maatschappelijke werker antwoordde: „Door Frankrijk tot de 49ste staat van de V.S. te maken, verkort men de afstand van 6000 km tussen beide landen niet, noch kan men daardoor helaas, de 300 km ver menigvuldigen, die ons van de frontlijn der Soviet-legers scheiden...." Een Frans parlementslid tenslotte was van oordeel.dat Dewavrins voorstel „zeer belangwekkend" was. maar dat het „geen aanbeveling zou verdienen, de plannen voor Europa's eenwording ervoor op te geven." De Suezkanaal-maatschappij heeft in Nederland een order geplaatst voor een baggermachine ter waarde van ruim 7.5 millioen gulden. Het wordt een zoge naamde cutterzuiger met een machine vermogen van meer dan 4000 pk. en is be stemd voor het uitdiepen van het Suez- kanaal. Het wordt de grootste cutterzui ger tot nu toe in Europa gebouwd. Deze order is geplaatst bij de internatio nale handelscombinatie „Holland" in Den Haag, de exportorganisatie van zes Ne derlandse scheepswerven. De Suezkanaal- maatschappij bestelde ook sleepboten van een bijzonder type en een zelfvarende drij vende kraan ter waarde van ruim 11 mil lioen gulden bij de „Holland". In October zou in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam onder de naam „Culinaria" een internationale culinaire tentoonstelling worden gehouden onder auspiciën van de „Académie internationale des Chefs de Cuisine". Men is er echter niet in geslaagd de vereiste waarborgsom bijeen te brengen zodat de tentoonstelling niet doorgaat. Sneeuwstorm. Op de Tabuchetgletscher in de Franse Alpen heeft een Franse gids op drie duizend meter hoogte het stoffelijk overschot van twee Britse Alpinisten gevonden, die sedert Zater dag werden vermist. Zij zijn in een hevige sneeuwstorm om het leven ge komen. Bestuur. De commandant van het fede rale garnizoen van Rio Grande (Bra zilië) heeft in een communiqué mede gedeeld, dat hij het bestuur over de stad in handen heeft genomen. Zoals gemeld, braken Dinsdag ongeregeld heden uit naar aanleiding van de ar restatie van stakingsleiders. Stijging. Financiële kringen in Parijs wa ren gisteren ten zeerste verrast toen de prijzen voor goud en Amerikaanse dol lars snel stegen. De stijging wordt toe geschreven aan geruchten, dat op de in September in Mexico City te houden bijeenkomst van het Internationale Monetaire Fonds een verhoging zal worden besproken van de officiële prijs van 35 Amerikaanse dollar per ounce voor goud alsmede de vrije omwissel- baarheid der valuta's. Explosie. Twee leden van de Duitse mijn- opruimingsdienst hebben Woensdag in Mannheim een ernstig ongeluk voor komen, toen hun auto met uit de oorlog afkomstige munitie in brand vloog. Op topsnelheid reden zij door de hoofd straten van Mannheim tot zij een min der drukke wijk bereikten. Zij waar schuwden voorbijgangers en trachtten met een brandblusapparaat het vuur te doven. Ternauwernood konden zij dek king zoeken, toen de munitie ontplofte. Een in de nabijheid geparkeerde auto werd beschadigd, doch niemand werd gewond. Incident. De Griekse generale staf heeft meegedeeld, dat zich opnieuw een in cident heeft voorgedaan aan de Grieks- Bulgaarse grens. Tengevolge van het beschieten van een Griekse patrouille door Bulgaren op de helling van de berg Beles in Centraal-Macedonië wor den twee Griekse militairen vermist, aldus de Griekse generale staf. Zoals bekend zijn in het grensgebied de laat ste dagen schoten gewisseld naar aan leiding van het omstreden eiland Gamma. Verzet. 42 vogelvrij verklaarde Moro's zijn bij gevechten op het Philippijnse eiland Jolo met regeringstroepen, ge steund door mariniers en tanks, om het leven gekomen. Twee bataljons van het leger opereren tegen ongeveer 5000 Moro's een Mohammedaanse stam. Lucht- en vlootbombai'dementen zijn uitgevoerd op de verblijfplaatsen van de Moro's in de bossen op de Oostelijke punt van Jolo. De verliezen van het leger zijn volgens de bekendmaking zes doden, 17 gewonden en vier vermisten. De Moro's worden aangevoerd door Hadji Kamlon, een verzetsleider tijdens de Japanse bezetting. Devaluatie. Naar aanleiding van geruch ten over devaluatie van de Oostenrijkse schilling wordt van bevoegde zijde te Wenen verklaard, dat een devaluatie van de munt weliswaar reeds lange tijd door bepaalde industriële kringen wordt geëist, doch dat een dergelijke maat regel niet in de lijn der tegenwoordige regeringspolitiek ligt. De president van de nationale bank van Oostenrijk en de minister van Financiën zullen de vol gende week naar de Verenigde Staten vertrekken. Ongetwijfeld zullen deze functionarissen tijdens hun verblijf in de Verenigde Staten de koersverhou- dingen tussen de schilling en de dollar bespreken. Protest. De Noorse reder E. S. Thofte uit Oslo heeft een speciale waarschuwing gekregen van de Anglo-Iranian Oil Company tegen het vervoer van Per zische olie. De reder heeft zich aan deze waarschuwing geërgerd, en in een on derhoud met het te Oslo verschijnende socialistische blad „Arbeiderbladet" heeft hij verklaard het recht van de maatschappij om zich op deze wijze te gedragen in twijfel te trekken. De En gelse regering heeft de nationalisatie geaccepteerd. Het moet een onjuist op treden van de kant van de Anglo-Ira nian worden genoemd om de zaken lieden over 'de gehele wereld te dreigen, dat zij zich niet in moeten laten met de verkoop van Perzische olie. Een derge lijk misbruik maken van macht kan gevaarlijke en economische gevolgen hebben voor de gehele Westelijke wereld. Onwil. De UNO-commissie voor onder zoek naar de mogelijkheid van het hou den van vrije verkiezingen in Duitsland heeft het secretariaat-generaal meege deeld niet in staat te zijn haar opdracht uit te voeren. De commissie wijdt haar falen aan de „onwil" van de Sovjet- Unie en de Oost-Duitse autoriteiten om mede te werken. 'Zij is voor onbepaalde tijd verdaagd. Het rapport was ge tekend door de vertegenwoordigers van Brazilië, IJsland, Nederland en Pakistan in de commissie. AFHANKELIJK van de aantrekkings kracht die de komeet van Halley bij het doorlopen van haar baan van Jupiter en andere planeten ondervindt, verschijnt zij met tussenpozen, variërend van 74 tot 79 jaar aan het firmament. Terugrekenend blijkt, dat de oude kronieken 27 maal heb ben melding gemaakt van de verschijning van deze bijzonder heldere ko meet sedert 87 vóór Chr. Deze komeet wordt o.a. ge noemd door. Dion Cassius, die mededeelt dat zij in 11 v. Chr. boven Rome was verschenen, klaarblijkelijk om de dood van Agrippa aan te kondigen. Nu zal voor de meeste onzer lezers de naam Agrippa niet een zo bekende klank hebben, dat zij het gerechtvaardigd achten diens verscheiden door een komeet te laten aankondigen. Zij dienen dan ech ter te bedenken, dat Agrippa behalve een goed organisator, ook geograaf, admiraal en veldheer van keizer Augustus was en als tweede man van het Romeinse Rijk gold, zodat het ons niet onbegrijpelijk voor komt, dat men de komeet met zijn dood in verband wilde brengen. Vervolgens wordt de komeet (van Hal ley) gemeld door Josephus, die haar ver schijning in 66 na Chr. beschouwde als een waarschuwing voor de. naderende verwoes ting van Jerusalem. Een belangrijk jaar is daarna ongetwij feld, 451, als de komeet haar gloed over de Catalaunische velden laat schijnen, waar de Hunnen Koning Attilla met zijn onderworpen stammen zich verschanst had tegen de verbonden troepen van de Ro meinse veldheer Aetius. Evenals 1500 jaar later, stond het Westen hier voor een be slissing welke de ondergang zou kunnen betekenen en het is daarom niet bevreem dend dat de verschijning van de komeet '-at deze volkenslag in verband <erd gebracht. Na lange en loedige strijd trokken de Hun- en zich tenslotte terug, zorg- uldig en voorzichtig gevolgd oor de troepen der verbonde- en, die eerst verlicht konden iemhalen nadat Attilla de onau-vallei had bereikt en het gevaar van die zijde definitief was af gewend. De komeet verscheen eveneens in het belangrijke jaar 1066, toen de Hertog van Normandië, Willem de Veroveraar, zijn invasie in Engeland ondernam en dit land onder zijn heerschappij bracht. We kunnen de vérstrekkende culturele en politieke ge volgen van deze daad niet in drie regels vastleggen, zodat het u voldoende moet zijn te weten dat eerst vanaf deze tijd dateert de voortdurende Engelse inmen ging in de politiek van het vasteland. Maar nu wilden we het wel weer eens over iets anders hebben. Wist u bijvoor beeld dat vele mensen in Bolivia en Ecua dor nooit een gekookt ei eten? Daarover morgen. H. PèTILLON, (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2