Wagentjes achter bromfietsen en motoren door de fiscus belast Arme goudzoekers en rijke koperbaronnen in Montana Vele Duitsers nog geïmponeerd door vergane nationale glorie Agenda voor Haarlem Netelig probleem Wie zich ermee op weg waagt wordt bovendien bekeurd r~ Zi j zuigt, zij weegt, zij blaast PER AUTO AMERIKA ROND Populaire weekbladen doen democratisering van de pers teniet 3 Roemeen over de grens gezet U ziet 't met één oogF 'sun-kissed" tobaccos Honderd arbeiders van Bruynzeel op wachtgeld Vordering van Nederland op de E.B.U. 654 millioen Ernstig ongeluk bij grotten-expeditie B.N.A. handhaaft bezwaar tegen seriebouw van scholen Oplaag van geïllustreerde pers bewijst: Wat zeggen de mannen? Moordenaar van de Drummonds nog steeds niet gevonden Koffiesmokkelaar aangehouden DONDJÉWDAG 14 AUGUSTUS 1952 Zowel motorrijders als bromfietsers heb ben er zich bij de A.N.W.B. over beklaagd dat het ministerie van Financiën wel we- gènbelastingkaarten voor een aanhangwa- gentje afgeeft, maar dat men niettemin ook alle kans heeft om bekeurd te wor den, daar de Verkeerswetgeving het mee voeren van een aanhangwagentje achter een motorrijwiel of een bromfiets ver biedt. Men acht het een vreemde gang van za ken, dat de overheid enerzijds wel tenvolle bereid is de wegenbelasting voor zo'n aan hangwagentje te toucheren en anderzijds met grote gulheid bekeuringen uitdeelt, indien men dat aanhangwagentje, waar van de fiscus zijn deel inmiddels heeft ge had, ook werkelijk gebruikt. Vooral voor bromfietsers is de zaak zeer gecompliceerd. Immers, dit handige ver voermiddel wordt, in afwachting van een definitieve wettelijke regeling, door justi tie beschouwd als rijwiel. Met de brom fiets mag dus op de rijwielpaden worden gereden. Men is daarom geneigd vrijwel automatisch te denken, dat wat de fietsers is toegestaan ook voor de bromfietsers geldt. En daar fietsers wel een aanhang wagentje mogen meevoeren, menen vele bromfietsers hiertoe ook gerechtigd te zijn. Daarin komen zij echter bedrogen uit, want als er een aanhangwagentje achter meerijdt, ziet justitie de bromfiets plotse ling weer als motorrijwiel. Voor een brom fiets moet wegenbelasting worden betaald, voor een bromfiets met aanhangwagentje moet nog meer wegenbelasting worden betaald, maar dat aanhangwagentje mag niet op de weg komen, anders volgt pro ces verbaal. In verband met de onbillijkheid, die hierin ligt, heeft de A.N.W.B., teneinde verdere verwarring te voorkomen, zich onlangs tot het ministerie van Financiën gewend en verzocht aan de betrokken be lastingambtenaren op te dragen geen be- lastingkaarten meer af te geven voor aan- hangwagentjes aan motorrijwielen, daal de verkeerswet het gebruik daarvan niet toestaat. Moeizame „ontheffing" Het ministerie stelt zich echter op het standpunt, dat afgifte van de bedoelde be- lastingkaarten niet kan worden geweigerd, Woensdag werd door een politieagent in de wachtkamer van de Raad van Arbeid te Maastricht een vreemdeling aangetrof fen, die niet in het bezit was van de ver eiste papieren. Hij bleek een 32-jarige Roemeen te zijn, die met hulp van een Nederlandse vrouw op illegale wijze de grens bij Smeermaes was overgekomen. Bij onderzoek bleek nog, dat de vrouw geen blanco strafregister had, zodat ook zij werd aangehouden. De Roemeen is als ongewenste vreemdeling naar België ge bracht, aangezien hij uit dat land naar Nederland was gekomen. ADVERTENTIE ...en U ruikt 't direct! De zonnige rijpheid van de fijnste Amerikaanse tabakken straalt uit ieder pakje OranMaak 't open Snuif de opwekkende zuiverheid van de "sun-kissed" tobaccos diep inUop! Rook 10dagen alléén Oran. Dan weet U, waarom 90 van de Amerikanen alléén maar Amerikaans roken! made from De volbloedAmerikaan DONDERDAG 14 AUGUSTUS Luxor: „Nee, zei 't meisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bud Abbott en Lou Costello maken schoon schip", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City „Het zwaard van Monte Cristo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land van Mexico", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Wij gaan naar Parijs", alle leeft., S.15 uur. Frans Hals: „Meisjes in uniform", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Starlift", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: ..Met de kippen op stok", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 15 AUGSTUS Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Bioscopen: Nieuwe programma's. daar ingevolge artikel 123 van het We genverkeersreglement ontheffing kan wor den verleend van het verbod aanhangwa gens achter motorrijwielen mede te voe ren. Wel zal op de belastingkaarten voor taan de aantekening worden gemaakt „dat de afgifte de houder niet ontheft van de verplichting tot het vragen van een ont heffing als bedoeld in artikel 123". De A.N.W.B. merkt hierbij op, dat het aanvragen van deze ontheffing niet een voudig is. Zij dient namelijk voor het be rijden van wegen binnen de bebouwde kom te geschieden bij B. en W. van elke gemeente afzonderlijk, voor wegen buiten de bebouwde kom, die geen rijkswegen zijn, bij het college van Gedeputeerde Sta ten der betreffende provincie en voor het berijden van rijkswegen bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Maandag zullen 100 arbeiders van de N.V. Bruynzeel's Fineerfabriek te Zaan dam op wachtgeld gesteld worden. Bij de N.V. Evcnblij Vaten te Koog aan de Zaan zal een kortere werkweek worden ingevoerd wegens daling van het aantal orders. Deze regeling is na overleg tussen de directie en het personeel, aangesloten bij.de Uniebonden, tot stand gekomen. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de definitieve cijfers het overschot van Nederland in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalingsunie deelnemen de landen in Juli f 144.738.000 heeft bedra gen. Van dit bedrag heeft Nederland f 72.367.000 in dollars ontvangen en voor f 72.371.000 crédiet verleend aan de Euro pese .Betalingsunie. De vordering van Nederland op de Euro pese Betalingsunie bedraagt thans f 654.075.000. Een van de leden van de Belgische expe- ditie-Cosyns, die de grotten van Tierre St. Martia, dicht bij dc Frans-Spaanse grens onderzocht, de Fransman Marcel Loubens, is gisteren verongelukt. De staaldraad, waarmee men hem in een grot op 505 meter onder het aardoppervlak wilde laten zakken, brak plotseling, waar door hij van een hoogte van veertig meter viel en een ruggewervelfractuur kreeg. Met grote moeite is een ander expeditie lid er in. geslaagd, de gewonde te bereiken. Hij gaf via een telefoonverbinding naar het aardoppervlak te kennen, dat Loubens bewusteloos was en nam instructies in ont vangst van een arts. die assistentie ver leende. Tot nu toe bleek het onmogelijk om de ernstig gewonde naar het aardop pervlak te halen. Een militair vliegtuig heeft een pakket uitgeworpen met serum en medicamenten, waarmee men Loubens in het leven hoopt te "houden. Uit een na burige stad ging een reddingsploeg op weg, eveneens met medicamenten en een walkie talkie. Zij is de plek genaderd, waar de expeditie zich bevindt. (Reuter en U.P.). 'Z Pif Op 26 Juli heeft de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Architecten B.N.A., een tele gram aan de ministerraad gezonden, waar in bezwaren werden geuit tegen seriebouw van scholen. Op 31 Juli gaf de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het bestuur van de B.N.A. Ie kennen, dat, teneinde de kosten van scholenbouw te beperken, aan een aantal bouwonderne mers de uitnodiging is gericht, om in sa menwerking met op het gebied van de scholenbouw bekwame architecten een prijsaanbieding te doen voor ontwerpen van scholen in serebouw. Deze ontwerpen moeten voldoen aan bepaalde eisen. Een aantal goedgekeurde ontwerpen wordt uitgevoerd boven het voor de scho lenbouw vastgestelde bouwvolume. De bouwondernemers dienen zelf hun op drachtgevers te vinden. Met deze opzet zal volgens de minister bereikt worden, dat boven het in het bouwprogramma voor ziene aantal nog enkele zeer nodige scho len zullen worden gebouwd tegen een la gere prijs. De minister is van mening, dat hiermede het algemeen belang zeer wordt gediend. De B.N.A. deelt deze zienswijze van de minister niet. Het bestuur zegt thans in een brief aan de ministerraad, dat het op zijn minst aan twijfel onderhevig is, dat in dergelijke gevallen deze seriebouw- school lager van prijs zou zijn. Serieproductie van scholen veronacht zaamt volgons het bestuur de zeer nodige eigen architectonische conceptie. De school, waarin het kind zoveel levensjaren moet doorbrengen, wordt volgens de B.N.A. een onpersoonlijk uniform serieproduct. Het bestuur zegt niet te kunnen inzien dat er een noodtoestand op scholenbouwgebied is, die een dergelijke teruggang van dat gene, wat de Nederlandse scholenbouw, bewonderd door vele buitenlanders, op cultureel en architectonisch gebied heeft bereikt, wettigt. De hertogin van Windsor verlaat haar hotel, te Montecatini in Italië in gezelschap van professor Santi Pisari (rechts) en de Engelse geneesheer Sir Daniel Davis. Deze beide specialisten hadden de hertog van Windsor, die over maagstoornissen klaag de, in zijn hotelkamer onderzocht en hem geadviseerd, enige tijd rust te nemen. Onderdrukking. De Zuid-Afrikaanse mi nister van Justitie, Wart, heeft I. E. Bhoela, secretaris van het Indische jeugdcongres in Transvaal, gelast uit het congres en uit de vakvereniging van Zuid-Afrikaanse arbeiders in de tin industrie te treden, ingevolge de wet op de onderdrukking van het communis me. Veertien op Dinsdag gearresteerde niet-blanken, die hebben deelgenomen aan de burgerlijke ongehoorzaamheids campagne tegen de rassenwetten, zijn gisteren tegen een borgstelling van 100 pond ieder vrijgelaten. ADVERTENTIE Verwen Uw kinderen gezond mei Maaki lastige eiertjes ipi holle-bolle-Gijzen! (Van onze correspondent in Amerika) Het was een avond als iedere andere: na een tocht van on geveer 450 km. belandde ik in een klein restaurant langs de weg. Eten aan de bar natuur lijk. Soep, vlees, ijs. De goede lijd van zalm eten aan de West kust is voorbij. Het café staat in Montana en dat betekent het begin van de Rocky Moun tains. Naast mij kwam een boefach tige man zitten. Hij bleek een Deen te zijn, al veertig jaar hier. Hij mocht dan de aquavit hebben afgezworen, zijn rode ogen deden vermoeden, dat hij de whisky had leren waarde ren. Wat hij deed? Goudzoe- ken! Goudzoekcn heeft geleid tot het ontstaan van Montana, een wonderlijke staat, een maat schappij waar nog veel voor verbetering in aanmerking komt. Maar hoe jong is deze samenleving nog. Aan mijn andere zijde kwam iveer een man viel een baard zitten. Hij leek niet ouder dan dertig en men zou hem eer voor een intellectueel existen tialist uit Parijs houden dan voor een goudzoeker. De ivaar- heid lag in het midden: hij was ingenieur bij de wegaanleg in dit gebied. Waarom dan die baard? Dat ivas omdat in Au gustus het dorp Deer Lodge, ivaar zij zaten, zijn honderd jarig bestaan gaat vieren. Alle mannen laten thans hun baard staan om in Augustus zoveel mogelijk wilde goudzoekers sfeer te kunnen creëren bij de grote feesten, die'dan komen. Het dorp Deer Lodge moet wel een der oudste nederzettingen zijn in dit gebied. Omstreeks 1850 woonden hier nog geen blanken. Toen ontdekten en kele avonturiers te Deer Lodge en elders echter goud en dat bracht ineens tienduizenden gelukszoekers naar aeze nogal kale, maar grootse bergstreek. Arme stad op een rijke berg De gold-rush, die wilde jacht naar goud, was na enige tien tallen jaren weer over. In het beek-slib bleek toen weinig goud meer te vinden. Het was niet alles goud wat er blonk, in deze bergen. Velen mocht dat teleurstellen, anderen ech ter hebben een fortuin gemaakt met het koper, dat men hier vond en nog altijd vindt. Dc Anaconda Copper Mining Company, gevestigd te Butte. is thans een der grootste ko perproducenten ter wereld. Be halve koper, haalt zij ook zink, lood en zilver uit de grond. Men zegt, dat Butte gebouwd is op de rijkste berg van de Wereld, maar men ziet dat de armoedige mijnwerkersstad ze ker niet aan. Het duidelijkste tekendat men grote rijkdommen uit de bo dem heeft weggehaald, zijn de scheuren en barsten in de on dermijnde huizen. Bomen ziet men hier vrijwel niet, kroegen des te meer. Butte moge sfeer en uiterlijk gemeen hebben met meer wijnsteden op aarde, er zijn toch een paar ongunstige verschijnselen, waar Montana extra door opvalt. Neem dc couranten. Het is algemeen be kend, dat ongeveer de helft van de dagbladen practisch hel eigendom is van de A.C.M. (dat is de afkorting voor de Anaconda kopermijn). Boven dien heeft die A.C.M. een zeer grote invloed op beide politie ke partijen in de staat en daar mede op dc wetgeving. Er schijnt thans wat verbetering in de situatie te komen, maar in het verleden was het heel goed mogelijk, dat de A.C.M. eigen belangen op die manier liet prevaleren boven die van de staat. Men denke b.v. aan het. tegenhouden' van vestiging van andere industrieën, ten einde de werkkracht goedkoop te houden in Montana. Toch moet. men nu niet denken, dat er uit Montana niets goeds kan komen. Ik noem integen deel als zodanig het parle mentslid Mansfielddie zeker een bekwaam en idealistisch vertegenwoordiger is van deze staat. Romantiek van een ruig verleden De bewoners van Montana hebben nog loei voor hetere vuren gestaan dan die van de tegenwoordige kopersmelte rijen. Onderweg passeerden wij verscheidene borden, waar op het een en ander over de historie van deze staat te le zen stond. Zo ontdekten we te Bannack dit opschrift: „Henry Plümmersheriff en tegelijk in het geheim opper hoofd van dc bandieten, werd te Bannack in 1864 door de vigilantes opgehangen. Dat kal- meerde hem aanmerkelijk". Ge ziet het, de levendige Ame rikaanse journalistiek doet zich ook gelden in de geschied schrijving langs de weg. De toestanden te Bannack moeten weinig verschild heb ben van die te Virginia City, die eens het bestuurscentrum ivas van het territorium (nog niet de staat) Montana, In 1863 had men op de plaats, waar nu de. dode stad Virginia City ligt voor het eerst goud ontdekt. Onmiddellijk stroom den duizenden naar dit. gebied toe. Virginia City kreeg een bevolking van 30.000. En wat Thans heeft men de resten van voor een bevolking, deze goudstad wat opgelapt en mede omdat er uit de goudtijd nog foto's over zijn, kan men zich nog uitstekend voorstel len, hoe het hier geweest is. Kale bergen rondom. Daar, in regen en kou, maar soms ook in droge hitte, de goudzoekers. Avonturiers zijn het. Ze wonen in tenten, wassen doen ze zich zelden, scheren nooit. Soms duurt het dagen, ja weken, voor ze naar „de stad" komen. Vlees behoeven ze niet te ko pen. Wild vinden ze in de ber gen wel. Schieten kunnen ze allemaal. Sommigen van hen trachtten op nbg snellere ivijze rijk te worden dan door gouddelven. Zij gingen reizigers overvallen, vermoorden en bestelen. Om streeks 1864 was er grote be hoefte aan een snelle en effi ciënte rechtspraak in dit ge bied. Toen ivas het, dat een groep strenge, solide mannen zich opwierp als vigilantes. In dertig dagen hadden ze tot op zekere hoogte rust en orde her steld. In Virginia City is een prach tige „saloon" een drink- en danslokaal bewaard geble ven. Een automatische tingel tangel speelt er zijn 19e eeitwse deuntjes. De gordijnen zijn van pluche, de zoldering is verguld en de tapkast is van prachtig noten hout. Op die tapkast leest men een beleefde, niet kwet sende raad aan hen, die zeer dorstig waren: ..ga liever zit ten, wanneer dit vertrek be weegt". IJmuidens ex-duikbootbunker wordt voor een deel tijdelijk gebruikt als opslagplaats voor gezouten haring, een ander deel is ingericht tot Kalkzandsteenfabriek en nu is ook een opslagplaats voor graan toege voegd. Dit graan wordt door middel van de graanzniger-perser-weger (een Neder landse vinding) uit de schepen aangezogen, gewogen en de opslagplaats ingeblazen. Deze nieuwe machine, die verplaatsbaar is, heeft een gemiddelde capaciteit van 25 ton per uur. De grootste zuig- en blaas- afstand is 150 meter, de hoogte van de machine is 5.50 meter. Op de foto: De graanzuiger-perser-weger in actie te IJ muiden. (Van onze correspondent te Bonn) Men heeft zich terecht zorgen gemaakt over de oorzaken van de verbazingwek kende conjunctuur, die de Duitse ge- illustreerde weekbladen nog altijd bele ven. Zij hebben een totale oplage van zes a zeven millioen in de Bondsrepubliek. Bij een bevolking van 48 millioen bete kent dit, dat elke zevende West-Duitser in de week een halve mark voor een „Illus- trierte" neertelt. De invloed van de foto- journalistiek op de man in de straat is dan ook enorm. Sommigen vrezen dat alle vorderingen, die sedert 1945 gemaakt zijn in dè „demo cratisering" van de Duitse pers, door de geïllustreerde bladen weer teniet worden gedaan. In het najaar van 1949 is de licentie plicht voor Duitse bladen, die door de ge- ADVERTENTIE Typisch goudzoekers-stadje in Montana Manner} zijn niet zo scheu tig met complimentjes, maar U hunt er' zeker van zijn. clat U ze, na een lieve lange dag, in hun nopjes brengt met een ver kwikkend glas bier. Daarom moet IJ eens, op een koel plekje, een paar pullen De Gruyter's bier klaar zetten! Dat is een pracht van een troef voor een huisvrouw om achter de hand te hebben. De Gruyler beeft steeds licht en donker bier vers voorradig. Een pul kost 40 cent met cassabon. Denk er morgen eens aan een paar flesjes mee te mengen 520814 PEYRUIS. (Reuter). In een dorp nabij Peyruis heeft de Franse politie Woensdag de man ondervraagd, die op de avond van de moord op Sir Jack Drummond, diens echtgenote en dochter bij de plaats van de misdaad zou zijn gezien en die gedurende vijf dagen na de moord van huis wegge bleven zou zijn. De geheimzinnige „man in het zwart" bleek echter niets met de moord uitstaande te hebben, Ook dit spoor is dus doodgelopen. Gisteravond heeft de hoofdinspecteur, die belast is met het onderzoek, opnieuw de plaats van de misdaad afgezocht naar mogelijke nieuwe aanwijzingen. Politie mannen doorzoeken boerderijen in de om geving in de hoop eventueel uit de auto van de Drummonds gestolen voorwerpen te vinden. Voorts wordt gezocht naar een stuk tin, gelijk aan het stuk dat de moor denaar gébruikte om zijn Amerikaanse karabijn te repareren. Ook heeft de politie opnieuw de vrouw van de boer, die de lij ken ontdekte, ondervraagd. Het wekt na melijk bevreemding, dat zij en haar man niets van de schoten, die op Drummond en zijn vrouw zijn gelost, en ook geen gegil hebben gehoord. Prinses Sybilla van Zweden zal het nieuwe passagiersschip van de Z weden- Amerika-Lijn, dat bij „De Schelde" te Viis- singen wordt, gebouwd, te water laten op Zaterdag 18 October. allieerden was ingesteld, opgeheven. Van die tijd af waren de Duitsers weer vrij om bladen te laten verschijnen naar eigen smaak. Velen vreesden toen dat er prompt weer een fel-nationalistische Duitse pers zou opkomen. Zij hebben echter geen ge lijk gekregen. Bevoegde waarnemers zijn het erover eens, dat de nieuwe Duitse pers haar vrijheid tot nu toe in het alge meen goed heeft gebruikt. De bezettings- mogendheden koesteren dezelfde mening. In West-Duitsland verschijnen nu zelfs al verscheidene bladen, die ver boven de West-Europese middelmaat uitsteken, zo als de „Frankfurter Allgemeine". een pit tige voortzetting van de oude, beroemde „Frankfurter Zeitung", de „Stuttgarter Zeitung" en de „Süddeutsche Zeitung" in München. Eenzijdig toezicht De opheffing van de licentieplicht was echter ook liet startschot voor een gehele reeks van geïllustreerde bladen om met elkaar een race om een bevredigende op lage te beginnen. Deze race voltrok zich min of meer aan de zelfkant van het se rieuze journalistieke bedrijf en terwijl de culturele afdelingen van de bezettings apparaten met een loupe de dagbladpers op haar democratische gezindheid keur den, vergaten zij tegelijkertijd ook eens een blik te slaan op de ontwikkeling van de populaire geïllustreerde weekbladpers. Daarin deden zich toch ongelooflijke .dingen voor. Het gehele nazi-tijdperk her rees als het ware in de vorm van zoge naamde „Tatsachenberichte", verlucht met de suggestiefste foto's van de ex-nazi- groofheden, hun vrouwen, hun geliefden, hun levensstijl, hun hobbies en hun kin deren. Juist omdat het deze leiders na de ineenstorting van het regiem bijna zonder uitzondering heel slecht, was vergaan, ver diepte het publiek, tot wie lotswisselingen altijd sterk spreken, zich gaarne in hun grote tijd. De dagbladpers meende er toen nog goed aan te doen om maar helemaal niet op de tijd van 1933-'45 terug te ko men. die door de bezettingsmogendheden „taboe" was verklaard. Voor dc ge ïllustreerde pers, die dit taboe aan haar laars lapte, lag dus een prachtig terrein braak. En wat het ene blad niet bracht, gaf het andere, zodat allen van deze con junctuur konden profiteren en hun oplage vergrootten. Voor de afwisseling rakelden zij ook nog het Duitse monarchale verle den van vóór 1914 maar weer eens op, waarvoor niet minder belangstelling bleek te bestaan, ja bijna nog meer. Verder ont brak in geen geïllustreerd blad een uitge breide horoscoop-rubriek en wanneer daar dan nog af en toe een fot.o-reportage over het „verkwistende" leven van de op be- zettingskosten terende geallieerden aan werd toegevoegd, was het succes helemaal verzekerd. Het ergste voorbij? In de loop van 1951 werd het gevaarlijk- sentimentele karakter van de nieuwe Duitse geïllustreerde pers ook aan de be zettingsmachten duidelijk. Maar het eni ge, wat de laatsten nu deden, was van tijd tot. tijd, wanneer een blad het eens al te bont had gemaakt, een verbod van een week of wat op te leggen. Daarna ging het weer lustig op de oude manier verder. Nu schijnt de ergste verheerlijking van de vergane nazi-glorie voorbij te zijn. De „Tatsach|nberichte" verschijnen gelukkig niet zo veelvuldig meer. Het kopen van ge- illustreerde bladen in Duitsland is er ech ter zo algemeen door geworden, dat deze nog lang niet het einde van hun bloei Nabij het grensplaatsjc Rimburg, ge meente Ubach over Worms, kon na een achtervolging, tijdens welke een douane ambtenaar gebruik maakte van een hem door een burger geleende auto, een Duitse motorrijder worden aangehouden, die 25 kg. koffie bij zich bleek te hebben. Bij Vaals moesten smokkelaars, die zelf wis ten te ontsnappen, 25 kg. koffie achter laten. De douane te Vaals ontdekte in een Belgische auto een geheime bergplaats, welke voor het smokkelen van koffie was gebruikt. De auto werd in beslag geno men. De Duitse douane nam in een twee tal huizen te Aken 600 kg. gesmokkelde koffie in beslag.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5