Gaston Reiff won de 3000 meter met zeer grote voorsprong Zowel tafeltennis- als zwem en hockeyploeg verliezen Kort en bondig •Clowntje Rick Waterpoloërs winnen voor de derde maal Rijnleger-team speelt slechts één wedstrijd Athletiekzvedstrijden op Duinhorst Noren nemen stelling tegen verruwing van de bokssport Schaken Russische schaakmeesters leiden in derde groep Wielrennen Duitser Stubbe wint zevende étappe Voetbal Het Umans-tournooi Sport in 't kort Heemstedenaren in Engeland Burgemeester van Tokio bepleit belangen van zijn stad Voor de kinderen Cricket Waterpolo Promotieregeling voor HPG vastgesteld Conflict bij neo-nazi's FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Bloemendaalse Reddingsbrigade Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 4 Enige duizenden Hagenaars hebben Woensdagavond op „Duinhorst" in Wassenaar een kleine indruk gekregen hoe het op de Olympische Spelen in Helsinki is toege gaan. Want tijdens de internationale atletiekwedstrijden, die de Haagse Trekvogels hadden georganiseerd, kwamen athleten aan de start, die eveneens in de Finse hoofd stad de spikes hadden aangetrokken en na ieder nummer werd de „Cérémonie Proto- colaire" gehouden, waarbij de alé 1, 2 en 3 geëindigde deelnemers staande op het „schavotje" door een meisje in nationaal (Volendammcr) eostuum de prijzen kregen uitgereikt. Slechts het spelen van het volkslied Ontbrak. En voorts stapte er, wat in Helsinki ook nogal eens gebeurde, een athleet de baan uit. Had dit alles dus veel weg van het „echte" Olympische gebeuren, de tijden die deze avond op de chronometers werden gebracht waren hier mee niet in overeen stemming. Waarbij evenwel een uitzonde ring gemaakt moet worden voor Gaston Reiff, die op de 3000 meter een zeer fraaie race liep. Hij kwam vrijwel zonder strijd toch tot een knappe 8 min. 18,4. Was het Van den Veerdonk, die onmiddellijk na het startschot de lei ding nam, weinige meters verder reeds nam de Belg de kop over. Soepel draaide hij zijn ronden, waar bij achter zijn rug door Van den Veer donk en de Engels man Law een duel uitgevochten werd om de tweede en der de positie.. Law won dat ge vecht na 1200 meter, toen hij zich definitief achter Reiff nestelde. De aansluiting met de Belgische recordhou der was voor Law echter van korte duur. Ongeveer zestienhon derd meter waren af gelegd toen Reiff aan zette en begon uit te lopen. Zoveel, dat zijn voorsprong op 800 meter voor de finish zeker ruim 100 meter bedroeg. Die 100 meter ver schil met zijn naaste tegenstander was voor Reiff echter geen be zwaar, om bij het luiden van de bel er nog een schepje op te doen. Law kwam in 8 min. 4,2 als tweede binnen en Van den Veerdonk eindigde als derde in 8 min. 52,6 sec. Puck Brouwer wint twee maal Puck Brouwer kon het „schavotje" be klimmen, dank zij overwinningen op de 100 en de 200 meter. Had zij op de 100 meter aan 12.2 sec. ruimschoots voldoende voor de zege de Engelse Armitage had 12,5 sec. nodig voor de tweede plaats op de 200 meter wist zij de tegenstand van de Asutralische Johnson en de Engelse meisjes June Foulds en Sylvia Cheeseman zonder grote moeite te breken. Een tijd van 25.2 sec. bracht haar de zege, waarop Sylvia Cheeseman en John- ADV ERTENT1B Op het Olympische bokstournooi is in vele Europese landen scherpe critiek uitge oefend. Met name is men slecht te spreken over de A.I.B.A. (Internationale Amateur Boksfederatie), die verzuimd heeft alge mene richtlijnen voor scheidsrechters en kamprechters op te stellen en daarmee een heid van inzichten in de beoordeling te be werkstelligen. Dat speciaal de overzeese landen met een vooral op vechten gebaseerde stijl ten koste van de zuivere techniek talrijke successen konden behalen wordt in sommige kringen van Europese amateurboksers zeer beden kelijk geacht. Als eerste land heeft thans Noorwegen officieel stelling gekozen. In een in Oslo gehouden vergadering besloot de Noorse Amateur Boksbond een eind te maken aan de samenwerking met die landen waar het boksen opgevat wordt als „kunst van het slaan". De bond wil daarentegen de be trekkingen nauwer aanhalen met landen waar het boksen nog altijd geldt als noble art of self defense", als edele kunst der zelfverdediging. Tot die landen rekent men in Noorwegen o.m. Engeland. Schotland, Ierland, Duitsland en de Scandinavische landen. De Nederlandse athlete Pack Brouwer won bij de internationale athletiek-wedstrijden op Duinhorst in Wassenaar de 100 en 200 meter. Een jongedame in Volendammer eostuum overhandigt hier cadeaux aan Puck Brouwer (midden) en de Engelse meisjes Armitage (links) en Cheeseman (rechts). son beiden met 25,4 sec. duidelijk ten achter bleven, Theo Saat behoefde zich ook niet in te spannen om de 100 meter te winnen. De Engelsman Hillington en onze landgenoot Rulander waren de enigen, die hem de eerste 50 meter bij konden houden, maar daarna moesten zij de stevig doortrekkende V. en L.'er laten gaan. 10,7 sec. noteerde hij, terwijl Hillington en Rulander beiden 10,9 sec. voor zich lieten afdrukken. Uitslagen De overige uitslagen waren: 800 meter her-en: 1. Hutchins (Canada) 1.54.2; 2. Parnell (Canada) 1.54.6; 3. Wolsink (Ned.) 1.56.2. 400 meter heren: 1. Dick (GB) 49.5 sec.; 2. Verweij (Ned.) 50.7; 3. Smildiger (Ned.) 51.6 sec. 200 meter" heren: 1. Rulander (Ned.) 23; 2. Sleeuwenhoek (Ned.) 23.4; 3. Greep (Ned.) 23.5. 1500 meter heren: 1. Herman (België) 3.53.8; 2. Seaman (GB) 3.57.6; 3. Hutchins (Can.) 4.01.8. FIDE-landentournooi Het FIDE-landen-schaaktournooi werd Woensdag in Helsinki voortgezet De resul taten waren: le groep. 4e ronde: Groot Brittahnië Cuba 2—2, West-DuitslandSaar 0—4, Tsj. Slowakije—Denemarken 3—1, Argenti niëIJsland Vi—3!4. 2e groep, 3e ronde: HongarijeZweden 2—2, Brazilië—Oostenrijk 22 Oost-Duits- landNoorwegen 314—14, ItaliëJoegoslavië 1—3. Voor de 3e groep was het een rustdag. De partij Keres (Rusland)— Czermiak (Israel) uit de le ronde van groep 3 werd uitgespeeld en eindigde in remise. Rusland heeft hierdoor met 31 van Israel gewon nen. Vandaag speelt Nederland in de vierde ronde van groep 3 tegen Rusland. De stand in de diverse groepen luidde gisteren: Groep 1: West-Duitsland 10, Argentinië 9, Denemarken 9, Tsjechoslowakije 4'4, Saar 4, Cuba 4, Engeland 4, IJsland 3, Luxem burg Vz. Groep 2: Zweden 8, Hongarije 5%; Oost- Duitsland 5M, Joegoslavië 5, Oostenrijk 3(4, Italië 2(4, Brazilië 1(4, Noorwegen (4. Groep 3: Rusland 10'i, Nederland 8(4, Ver enigde Staten 7, Finland 7, Israel 5,. Polen 3(4, Zwitserland 3(4, Griekenland 0. Ronde van Duitsland De zevende étappe van de Ronde van Duitsland, van Wiesbaden naar Karlsruhe (243 km.), is gewonnen door de Duitser Stubbe in zeven uur en een minuut. Het klassement luidde: 1. Stubbe (Did) 7.01; 2. Müller (Did) 7.07.40; 3. Impanis (B.) 7.07.45; 4. De Santis (It.) 7.07.55; 5. De Hoog (Ned.) 7.10.55; 6. Kutza (Did) z. t.; 7. Schild (Did) 7.11; 8. Wichterich (Did) 7.11.05; 9. Holthöfer (Did) z. t.; 10. Van der Zande (Ned.) z. t.; 11. Box-n (Zwits.) z. t.; 12. Smits (Ned.) z. t.; 13. Lambrichs (Ned.) z. t. De Duitse renner Thcissen, die derde stond in de algemene rangschikking, heeft na een val opgegeven. In het algemeen klassement leidt na de zevende étappe de Belg De Rijck met een totaaltijd van 47.07.46. Daarna-komen: 2. De Mulder (B.) 47.11.51: 3. Impanis (B.) 47.33.41; 4. Müller (Did) 47.33.55; 5. De Santi (It.) 47.35.06; 6. Kirchen (Lux.) 47.36.38: 7. Born (Zwits.) 47.37.22: 8. Smits (Ned.) 37.37.35. Lambirchs (Ned.) is veertiende met 47.42.05 en Van der Zande (Ned.) vijftiende met 47.46.12. DCO won Woensdagavond met 52 van RCH 2 in de verliezersronde van het Umans- tournooi, nadat de rust met 21 voor DCO was ingegaan. Hedenavond om kwart voor zeven spelen Bloemendaal en Ripperda de finale om de Umans-beker op het terrein aan de Schalk- wijkerweg. Op de Zondagen 24 en 31 Augustus a.s. organiseert DIO het traditionele tournooi om de Elswoutbeker, waaraan ditmaal deel nemen: Ripperda, EHS, DSS, Onze Gezellen, DIO, RCH 2, EDO 2 en HFC 2. De wedstrij den worden gehouden op het gemeentelijk sportterrein aan de Schalkwijkex-weg. B-tournool van HBC De R.K. sportvereniging HBC herdenkt binnenkort haar 50-jarig bestaan en organi seert ter gelegenheid hiervan een aantal sportwedstrijden. Zondag 17 Augustus wordt een ,,B"-tour- nooi georganiseerd voor reserve elftallen, waaraan deelnemen HBC 2 en 3, Bloemen daal 2, RCH 3. Haarlem 3, Schoten 2 en Vel- sen 2. Er wordt een halve competitie op de terreinen van het Heemsteedse Sportpark gespeeld. Het Flora-tournooi, dat jaarlijks door de voetbalclub Vliegende Vogels wordt georga niseerd, wordt Zondag aanstaande gehouden. Op het terrein aan de Rijksstraatweg in Haarlem. De volgende wedstrijden zullen worden gespeeld: 10.30 uur: VI. Vogels—THB. 12 uur: Onze Gezellen—Hillegom. 1.30 uur: Junioren-wedstrijd. 3 uur: Verliezersronde. 4 uur: Finale. AJAX WINT VAN AUSTRIA. In het Olympisch Stadion in Amsterdam won Ajax Woensdagavond de voetbalwedstrijd met 3-1 van de Oostenrijkse club Austria uit Salz burg. De ruststand was 11. PUCK BROUWER EN SAAT NAAR EDIN BURGH. Aan de intex-nationale athletiek- wedstrijden, die op Zatex-dag 23 Augustus in Edinburgh worden gehouden zullen van Nederlandse zijde Puck Brouwer (Celebes) en Theo Saat (Vlug en Lenig) deelnemen. Op welke nummers zij uitkomen is nog niet bekend. Waarschijnlijk zullen onze land genoten op de 100 en 200 yards starten. KEES RIJVERS HERNIEUWD VOETBAL CONTRACT. De vroegere NAC-speler Kees Rijvers, die sinds twee jaar voor de Fi-anse prof-club St. Etienne uitkomt, heeft deze week zijn contract verlengd tot Juli 1953. (Speciale berichtgeving) Na de sombere berichten over de weers omstandigheden, waaronder de Heemsteed se sportslieden in Leamington hun wed strijden moesten spelen, kunnen wij dit maal een optimistischer geluid laten horen. Het weer is beter geworden en alle wed strijden, die op het programma stonden, vonden doorgang. Onder grote belangstelling leverden de tafeltennisploegen van Heemstede en Lea mington een felle strijd in de can tine van de Flavel Works. Nadat de pauze was inge gaan met een 41 voorsprong voor de gastheren, slaagde Leamington er na de hervatting in de stand op 5—1 te brengen. De Heemstedenaren wisten echter door goed spel de achterstand weg te werken tot 54 en in de laatste partij kreeg Heem steeds burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappax-d, de kans om een gelijk spel voor zijn ploeg uit het vuur te slepen. Zijn tegenstander, mr. Wallsgx-ove oud-bur gemeester van Leamington bleek even wel een zeer ervaren speler te zijn en ridder van Rappard kon dan ook een ne derlaag niet ontgaan. Leamington won de wedstx-ijd dus met 64. De resultaten luiden: J. Leuven (H.) verl. van J. Earles (L.) 13—21, 21—23; D. Burton (L.) sl. J. de Kok (H.) 21—13, 16— 21, 21—19; D. Wolters (H.) sl. E. Lishman (L.) 21—16, 21—16: Miss Richfields (L.) sl. Fr. v. d. Pluim (H.) 21—14, 9—21, 21—19; S. Hodges (L.) sl. J. Nijhuis (H.) 21—11, 2118; D. BurtonP. Stevens (L.) sl. J. de Kok—Fr. v. d. Pluin (H.) 21—18, 21— 10; J. Leuven (H.) sl. E. Lishman (L.) 21 11, 15—21, 21—19; D. Wolters (H.) sl. J. Earles (L.) 17—21, 21—17, 21—19; J. Leu venD. Wolters (H.) sl. E. LishmanJ. Earles (L.); Mr. Wallsgrove (L.) sl. mr. A. G. A. ridder van Rappard (H.). Waterpoloërs winnen weer De Heemsteedse zwemploeg was te gast in Birmingham, waar een groot aantal toe schouwers de wedstrijden volgde in het Woodcock Street Baths. De zwemmers en Waar komen de Spelen in 1960? Dat Tokio ernst maakt met de poging om de Olympische Spelen van 1960 in de Ja panse hoofdstad te doen houden, blijkt dui delijk uit het feit, dat de burgemeester van Tokio, de heer Hikoichi Haru, op het ogen blik een x-ondreis door Europa maakt en daarbij de bestuursleden van het Interna tionaal Olympisch Comité een bezoek brengt. Woensdag bezocht de heer Hikoichi Haru het Nederlands lid van het I.O.C.-bestuur, kolonel P. W. Scharroo in Den Haag, bij wie hij de belangen van zijn stad voor de toewijzing van de Spelen bepleitte. De heer Hikoichi Haru zal dezer dagen nog een bezoek brengen aan Lord Burghley in Engeland en het Franse lid van het I.O.C.-bestuur de heer Armand Massard. Een schoolvriendje van Rick en Bunkie kwam hun op een morgen tegemoet; hij had goed nieuws. Hij vertelde, dat hij met zijn verjaardag een feestje mocht geven, waarbij hij alle jongens van de klas mocht vragen. „En jullie komen natuurlijk ook, hè?", vroeg hij. Nou, dat wilden ze graag! Ze moesten het natuurlijk eerst aan oom Tripje vragen, of het mocht; maar dat zou wel in orde zijn. „En iedereen, die komt, moet een pakje aantrekken!", zei de jongen. „Je zult eens zien, hoe leuk dat wordt!" Thuis vroegen ze, of het goed was, dat ze gingen. Oom Tripje zei, dat het mocht. En tante Liezebertha beloofde, dat ze voor ieder een aardig pakje zou maken. Dat deed ze ook. Voor Rick, Bunkie en Oepoetie naaide ze drie verschillende pakjes; ze maakte die zo leuk, dat niemand hen zou herkennen, als ze 't aan hadden. De jongens waren verschrikkelijk benieuwd, hoe het zou worden en ze hadden bijna geen geduld. Het feest zou de volgende week plaats hebben. Tante Liezebertha had de pakjes op tijd klaar. En leuk dat ze waren! zwemsters kwamen uit op acht nummers, waarbij de Engelsen vijfmaal een overwin ning wisten te behalen. De waterpolo-wedstrijd leverde een 65- zege op voor Heemstede, waardoor de ploeg dus na drie wedstrijden nog steeds ongeslagen is. De uitslagen van deze wedstrijden wa ren: Dames: 100 yards vrije slag: 1. M. Smit (Heemstede); 2. P. Donell (Birmingham); 3. P. Yeomans (Birmingham). 100 yards schoolslag: 1. P. Cross (B); 2. N. de Voogd (H.); 3. S. Stokes (B). 100 yards rugslag: 1. P. Hughes (B); 2. B. Paersall (B); 3. L. Menage (B). Estafette: 1. Birmingham; 2. Heemstede. Heren: 100 yards vrije slag: 1. W. Geurt- sen (II); 2. A. Miles (B); 3. J. Bouwman (H). 100 yards schoolslag: 1. A. Ravens- croft (B); 2. B. Prosser (B); 3. D. Grim- mon (H). 100 yards rugslag: 1. Botham (B); 2. Brown (B); 3. P. Smit (H). Esta fette: 1. Heemstede; 2. Birmingham. Ilockeysters verliezen De dames-hockeyploeg bleek geenszins opgewassen te zijn tegen het elftal van Leamington. De gastvrouwen waren gedu rende de gehele strijd sterker en wonnen volkomen verdiend met 70. Hedenochtend hebben de Heemstedenaren de terugreis naar Nederland weer onder nomen. Vanavond tussen acht en negen uur wordt de ploeg op het station in Haar lem per trein uit de Hoek van Holland verwacht. De onderhandelingen over een tweede wedstrijd van het cricketteam van het Engelse Rynleger tegen het NCB-elftal of de Flamingo's zyn op niets uitgelopen. De Engelsen zullen in Nederland dus slechts één wedstrijd spelen en wel zoals wij gisteren reeds konden berichten tegen het Nederlands elftal op 23 en 24 Augustus aan de Spanjaardslaan in Haarlem. Het Nederlands elftal is voor die gelegen heid als volgt samengesteld: Mi'. W. H. Gallois (HCC) aanvoei'der, R. Colthoff (HCC), wicket-keepei-, P. van Ar- kel (HCC), jhr. L. C. de Villeneuve (HCC), J. J. van der Luur (HCC), E. W. C. Vriens (HCC), P. Sanders (ACC), W. van Weelde (ACC), J. J. Visser (PW), A. Terwiel (VOC) en mr. H. W. Glex-um (VRA). Voor de promotie naar de eerste klasse van de waterpolocompetitie van de KNZB is nu de volgende regeling geti-offen: Op Zaterdagavond 16 Augustus speelt HPC in Woerden tegen het eerste zevental van de Pinguins. Daarna ontmoet HPC in Gi'oenendaal het eerste zevental van De Zijl (Leiden). Laatstgenoemde wedstrijd is vast gesteld op Woensdag 20 Augustus om zeven uur. De winnaar van de halve competitie tus sen Pinguins, De Zijl en HPC zal een be- slissingswedstx-ijd spelen tegen de winnaar van de groep bestaande uit: Aegir (Eindho ven), AZ (Arnhem) en AZ 1870 (Amsterdam). De winnaar van die wedstrijd promoveert. (Reuter). De eerste voox-zitter van de West-Duitse, neo-nazistische „socialistische rijkspartij", dr. Fritz Doris, is door de voox-zitter van de „ereraad" der partij, dr. Karl Schrieber, geschorst. De reden hier voor is de onthulling van het weekblad „Der Spiegel", volgens welke de S.R.P. zich, indien zij door de West-Duitse rege ring zou worden vei'boden, onder de naam „nationale oppositie" in een verhulde vorm zou blijven handhaven. Het blad had ver klaard zijn bericht te hebben gebaseerd op uitlatingen van dr. Dorls. De derde voor zitter der partij, graaf Wolf von Westarp, had hierin aanleiding gevonden het aftre den van dr. Dorls te vorderen. Toen Dorls hieraan geen gehoor gaf, trad Von Westarp zelf af. Dr. Schrieber stelt dr. Dorls in een brief voor zijn zaak onverwijld aan het oordeel van de „ereraad" te onderwerpen. Hij schrijft hierin ook, dat de publicatie van „Der Spiegel" waarschijnlijk een „dode lijke uitwerking voor de S.R.P. zal hebben. Daar dr. Dorls geschorst en graaf Von Westarp afgetreden is, berust de eigenlijke leiding der S.R.P. thans bij de tweede voorzitter, de voormalige generaal-majoor van het Duite leger Otto Remer. vertaald uit het Engels. 14) Toni bloosde even en antwoordde eerlijk: „Ik zat er over te denken, dat het huis er uit ziet, alsof het nodig eens geschilderd moet worden, maar gezien de zware be- gx-oeiïng leek me dat geen eenvoudig kar wei." Olivia glimlachte toegeeflijk. „Bij deze felle zon tezamen met de zeelucht zou alle nieuwe vex-f er in een maand weer af zijn. Bovendien, als je de klimplanten verwijde ren zou, viel waarschijnlijk al het hout uit elkaar. In de tropen kun je dat soort din gen 't best laten zoals ze zijn. Floriana zal langer meegaan dan al die stenen huizen in Miranda." „De welkomst-deputatie, grootmama!" waarschuwde Nigel haar, tussenbeide ko mend en wijzend op enige mensen, die bij de voordeur stonden. Fisk lachte vrolijk. „We gebruiken die voordeur alleen maar bij plechtige gelegenheden," legde hij uit. „Aan de achterkant is alles open en dat is veel eenvoudiger. „Rijd onmiddellijk door naar de garage, Pedro," beval Olivia, terwijl ze de chauf feur met haar stok op de schouder tikte. Deze gehoorzaamde stipt en reed de grote wagen langs de zijkant van het huis naar een garage, die in een apart gebouwtje dicht bij de-rivier was ondergebracht. Toni zag in het voorbijgaan even de ontstelde gezichten van het groepje, dat bij de voor deur stond, toen de auto langs hen heen snelde. „Is 't wel aardigbegon ze voor zichtig. Ze kon deze houding van de oude vrouw niet verklaren. Dit was toch hele maal niet nodig en als ze altijd zo optrad, was het begrijpelijk, dat men niet veel met haar op had. Olivia keek haar verpleegster aan en leunde met een vaag lachje achter over in haar stoel. „Allemensen, zuster Martin, gaat u gouvernante over me spe len? Als u me beter kende, zoudt u weten, dat ik al dat quasi-gedoe van mensen, die helemaal niet blij zijn, dat ik terug ben, verafschuw! Ze hadden er wat voor ge geven als ik ergens in Engeland overreden was of zo!" „Het spijt me. Ik zal nog moeten leren me niet met dergelijke dingen te bemoeien," antwoordde Toni droogjes. Fisk keek haar vol bewondering aan. Hij vond het geweldig, dat ze een opmerking had durven maken. Hij zou haar uit willen leggen, dat grootmama niet altijd zo onaar dig optrad.maar dat ze inderdaad een afschuw had van de onoprechte hartelijk heid, waarmee de andere familieleden haar plachten te behandelen Nigel was van oordeel, dat Toni handig was. Ze gebruikte de taktiek van bluf tegenover de tyrannieke stijl van zijn groot moeder. Zelf had hij nooit de energie en moed op kunnen brengen om de oude vrouw op deze wijze te weerstaan. Dit meisje moest ook voorzichtig zijn, want vóór ze het wist, zou ze op de boot terug naar Engeland zitten, zonder prettige her innering aan Floriana Pedro bracht de wagen tot stilstand en opende de dubbele portieren, waarna de rolstoel door hem en Fisk op handige wijze er uit getild werd. Jake ontsnapte met luid geblaf en rende op de man toe, die aan de rivier had staan vissen en nu langzaam op de wagen toe kwam lopen. Hij was lang alle mannen van de Burden-familie sche nen ïang te zijn en hij liep een beetje voorover. Hij droeg een zeer oude bijna vergane Panama-hoed. Men zou hem voor de dorpsidioot hebben kunnen verslij ten, als niet de distinctie van zijn gezicht op iets beters gewezen had. Zijn gezicht was vriendelijk en melancholiek en hij glimlachte, terwijl hij zich voorover boog om Olivia's wang te kussen. „Ik ben blij, dat u weer thuis bent, Ma ma. Het lijkt hier dood, als u er niet bent. Nino heeft een nieuw stuk voor hobo en fluit gemaakt, het is prachtig! Zullen we het vanavond als welkom voor u spelen? Of hebt u vanavond andere mensen?" Deze laatste vraag klonk kinderlijk be zorgd. Olivia keek hem lachend aan en schudde haar hoofd. „Nee, vanavond heb ik niemand en zal ik graag naar jou en Nino luisterenToni, mag ik je mijn oudste zoon voorstellen, Paul Wéér een nieuw gezicht. Toni vroeg zich af, aan hoeveel andex-e mensen ze nog voor gesteld zou worden, voordat ze haar kof fers zou kunnen gaan uitpakken. Deze oudere man had tenminste een vriendelijk, zacht gezicht. „Welkom hier in ons midden," zei hij op hartelijke toon. „Ik ben blij, dat mama nu eindelijk behoorlijke verzorging gaat krij gen. Tot dusverre spaax-de ze zich veel ie weinig." Het groepje, met Olivia in het midden, liep op het huis af. Juanita droeg het kleine juwelen-koffertje. Door een poort, die bijna bezweek onder de bloeiende bougainville, kwamen ze op een soort binnenplaats, die hier patio genoemd werd en gevormd werd door de drie zijden van het huis. Toni keek vol belangstelling om zich heen. Langs de hele achterkant van het huis liep een gale i-ij, waarin kleine palmen stonden. In het midden van de pation stond een enox-me boom, die met zijn dichte gebladerte een prachtige beschutting tegen de felle zonne stralen bood. De belichting van de patio was hierdoor zachtgroen én het geheel maakte een koele indruk. Er spoot een fon tein en het water liep over de randen van de stenen bak, zodat de mossen en plantjes tussen de stenen van de binnenplaats er fris groen uitzagen. Er heerste een vreed zame, lome stilte. De open zijde van de rechthoek wei-d gevuld door een bomenrij, die langs de rivier stond, en achter de rivier lagen de bossen en de bergen.... Enige poedelnaakte negerkindertjes, die bij de fontein aan het spelen waren, schoten als schichtige diex-en weg, toen Olivia met haar gezelschap er aan kwam. „Delia moet die kindéren in hun eigen afdeling houden," merkte Olivia op, maar haar stem klonk niet onvriendelijk. „Die vrouw leert het nooit. Zeg aan Seth, dat hij met haar erover praat, Juanita." „Ja mevrouw." Olivia verzocht Fisk een ogenblik halt te houden. Deze patio was de meest geliefde plaats van de oude vrouw, vooral geduren de de warmste uren van de dag. Haar slaap kamer keek er op uit, evenals enkele van de ramen van de grote zitkamer. Ze wenkte Fisk om verder te gaan. Enkele stoeptreden leidden naar de galerij. Op verschillende plaatsen was er een bruin houten plank neergelegd om de rolstoel gemakkelijk naar binnen te kunnen rijden. Toni had zich dik wijls afgevraagd, of deze rolstoel wel strikt noodzakelijk was. Ondanks de misvormde rheumatische handen maakte Olivia nog de indruk van snelheid en gi-ote bewegelijk heid. Waarschijnlijk zou de oude vrouw wel kunnen lopen, als ze 't wilde. Toni had meer patiënten met dezelfde rheumatiek wonderen zien doen, als 't om de een of andere reden noodzakelijk was. Het groepje mensen dat bij de voordeur had staan wachten, stond thans opgesteld1 BINNENLAND Dc Koningin zal morgen ten paleize Lange VooiTiout ontvangen de heer P. I. Hoogenhout, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Zuid-Afrika, ter overhandi ging van zijn nieuwe geloofsbrieven, alsmede de heer Ato Abbcbe Retta ter overhandi ging van zijn geloofsbrieven als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Ethiopië. Frankrijk zal volgens een mededeling in de Franse staatscourant na 1 October 3000 ton boter uit Nedei'land invoex-en. De gemeenteraad van Best heeft met algemene stemmen besloten het ere-burger- schap van Best aarx te bieden aan de heer Arnold P. Nossek, de in Tsjechoslowakije geboren directeur van de Nedex-landse Bata- fabriek te Best, als erkenning van de buiten gewone diensten aan de Bestse gemeenschap bewezen. Te Apeldoorn is Woensdag de expositie „Het Loo in Bloemenpracht" geopend. De orangerie van het paleis, de bloemkassen en een gedeelte van de koninklijke tuin werden door de Koningin voor deze expositie be schikbaar gesteld. In De Bilt is de 86-jarige wielrijder J. F. C. Sch. bij het oversteken van de rijks weg door een pei-sonen-auto aangereden en op slag gedood. Op de hoek van de Linnaeusstraat en de Pretorlusstraat te Amstex-dam heeft een kolenauto, die plotseling moest uitwijken voor een fietser, de 51-jarige wielrijdster A. W. B. uit de Transvaalstraat, aangereden en is daarna op het trottoir tot stilstand ge komen. De wielrijdster wex-d naar een zie kenhuis vervoerd, waar zij is overleden. Twee voetgangstex-s, die de auto op het trottoir had aangereden werden niet ex-nstig gewond. HAARLEM EN OMGEVING De twee kilometer zee-prestatietocht, die de kampeexwereniging „Helios" ten Zui den van de kop Zeeweg Zondagmiddag zou houden, doch door de slechte weersgesteld heid niet doorging, wox-dt nu aanstaande Zondag 17 Augustus gehouden om twee uur. De Haarlemse recherche heeft de zeven- entwintigjarige kantoorbediende H. W. uit Haax-lemmermeer aangehouden, verdacht van diefstal van een bedrag van f22 uit een perceel in Haarlem, in welk pex-ceel ook familie van hem woont. Gebleken is voorts, dat hij vroeger een bedrag van f 75 ten na dele van zijn familie verduisterd heeft. Mej. mr. A. H. M. de Jong te Haarlem is geslaagd voor het tweede deel van het notarieel examen. Het ligt in de bedoeling van de technische commissie van de Bloemendaalse Red dingsbrigade om Zondagmiddag om twee uur voor de hulppost op het Bloemendaal se strand, enige honderden meters ten Noorden van de kop Zeeweg, een algemene reddingsdemonstratie te geven. Daarbij zullen verschillende manieren, waarop een drenkeling kan worden gered, worden ge demonstreerd waarbij tevens door de heren G. Schuitemaker en L. Ophuijsen een mon delinge toelichting gegeven zal worden. Bij ongunstig strandweer zal de demonstratie een week worden uitgesteld. Dat het geopend zijn van de hulppost op werkdagen eveneens een noodzakelijkheid is, bleek wel Woensdagmiddag. Tegelijker tijd, omstreeks half viex\ vroegen twee per sonen hulp, de 29-jarige D. E. uit Amster dam was bij het zwemmen onwel gewor den en had zich maar ter nauwernood naar het strand kunnen begeven, waar hij in de hulppost van de B.R.B. werd bijgebracht. De zeventienjarige Rudolf W. P. uit Haarlem is bij het duiken in zee gevallen; hij liep aan zijn knie wonden op. Leden van de B.R.B. hebben hem naar de politie post gebracht, daar zorgde een auto voor verder vervoer naar het Marine Hospitaal. HAARLEM, 13 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 13 Aug., F. H. Hoede- makers en C. G. van Leeuwen; A. van Vlij men en A. Uiterwijk; J. C. A. Schalkwijk en J. Hoogenes; N. van Warmerdam en A. M. Hartendox-p; A. H. A. Kol en A. C. M. van Leeuwen; A. Smit en M. Th. Meinders; J. G. Daams en J. M. Provost; W. J. F. M. Brouwer en G. M. Wagemaker; H. G. Hoge- boom van Buggenum en P. C. J. M. Barn- hooi-n; C. J. Veex-ing en P. van den Brand; D. Th. Henkes en E. F. M. van Nie; J. Wij- ker en A. Verbeek; J. Hoogeveen en A. J. Cnossen; N. van Excel en A. M. Klooster; J. Fokkema en A. E. Teunissen; W. van de Poll en A. Kuiper. GEHUWD: 13 Aug., J. Brouwer en J. Teeu- wen; C. Juffermans en C. Box-n; J. M. van Schaick en C. M. van Wieringen; J. G. Tim mermans en J. M. Rommelse; J. Meijer exx J. van der Niet; H. van Wijnen en E. Hessling; J. Berkhout en J. J. van der Klis; B. Bijle- veld en C. E. Vexkex-k; J. M. Pel en J. M. Angenent; A. G. M. van Warmerdam exx P. Th. M- M. van der Heide; P. C. Philippo en E. de Graaf: G. Klop en A. Th. Hart. BEVALLEN van een zoon: 12 Aug.. A. M. P. WarmerdamDriessen; H. J. W. Tania Niiland; M. Th. NijmeijerKoppies. BEVALLEN van een dochter: 12 Aug., C. Koning—van Oyen. OVERLEDEN: 10 Aug., J. Bakker—van Woerkom, 74 j., Donkex-e Spaax-ne; 12 Aug., E. Martin—Kuijpex-, 91 j., Zuidpolderstraat; H. Vocke, 71 j., Parklaan; A. M. BosKoe horst, 71 j., Reggestraat. in de grote marmei-en hal. Rita Burden, Paul's echtgenote, die er heel elegant uit zag in een wit linnen pakje met Engels bor duurwerk, kwam naar voren, als kon ze de begroeting van haar schoonmoeder niet langer uitstellen. Ze zag er veel jonger uit dan haar echtgenoot, en veel te verzorgd en werelds om werkelijk te kunnen beho ren bij de zachte dromerige man, die Toni over composities van hobo en fluit had ge sproken. Ze wuifde met een sigaret in een lange houder in Olivia's richting. „Wat een prachtige aankomst! U bent werkelijk on deugend. Londen heeft u ondeugender dan ooit gemaakt!" „Ik zie, dat je nieuwe kleren hebt ge kocht." merkte de oude dame onbewogen op. „Dat is een nieuw pak." „Index-daad. Ik heb veel gebridged op de Club en had nogal geluk." Rita lachte een hard lachje. „U ziet méér dan Paul, die heeft mijn nieuwe aanwinst nog helemaal niet opgemerkt." Toni was nieuwsgierig naar haar ontmoe ting met Molly Carrick, Olivia's enige doch ter. Maar Molly bleek dik en saai te zijn, zonder iets van Olivia's geestelijke kwali teiten. Ze was alleen maar geïnteresseerd in Chester, haar echtgenoot, en haar doch ter, Phoebe. Chester was een man van spor tieve allure, met een rood gezicht en een zekere vlotte hartelijkheid, zonder enig ge voel voor de hogere dingen van het leven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6