Zoetwater-situatie in Midden-Kennemerland wordt voortdurend bedenkelijker „Reuzen hebben werkelijk bestaan" Wij hebben allemaal onze mannetjes Complex van problemen wordt een dreigend gevaar Industriegebied rond IJmuiden droogt verder uit Bloemendaal Santpoort Professor dr. H. Mohr: Vondsten in Moravië bewezen het 5 Tunnelbouw heus niet de hoofdschuldige SCHEEPVAART DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Bedenkelijk" is een wellicht te zwak woord voor een situatie, die zich in het gebied in en rond de IJmond is gaan vormen met betrekking tot de zoetwatervoorraad de blijkbaar verre van onuitputtelijke bel zoet water, die zich ónder de veen-kleilaag op ongeveer zestien meter be neden het maaiveld uitstrekt en waar zowel ons drinkwater als het water voor industrie en sinds enige tijd ook voor de tuinbouw, uit geput worden. Bij zulke enorme hoeveelheden tegelijk, dat er allang sprake is van een „roofbouw", die alle partijen met de grootste zorg vervult. Zoals bekend is, wordt de ernst van dit probleem door de hoogste instanties in den lande in haar volle omvang onderkend en één van de tegenacties, die er binnenkort ondernomen zullen worden, is de aanleg van de Lek-water- leiding, die rivierwater naar het duingebied tussen Leiduin onder Voge lenzang en Castricum zal transporteren. Het water wordt in de grond ge bracht. Daar bewaart en filtert de zorgzame aarde het tot de mens het nodig heeft. Een soort natuurlijke accu dus. Maar eer het zover is en er dus een eind komt aan het gevaar, dat er meer water aan het duin wordt onttrokken, dan de regen er in brengt, dringt het ganse probleem naar een noodoplossing vooral voor bepaalde grote waterverbruikers als Van Gelder en De Hoogovens, die verbazend grote massa's water uit de Kennemer grond zuigen. Het is zelfs zo précair, dat Van Gelder zich misschien niet eens aan deze plaats van vestiging had gewaagd, als toen de huidige „watersnood" te voorzien zou zijn geweest. Er worden op het ogenblik vele water zondebokken de Kennemer woestijn inge stuurd. De tunnelbouw in Velsen bijvoor beeld heeft het „gedaan", hoewel een on partijdige commissie van onderzoek al bij het eerste begin van de tunnelbouw in 1941 heeft uitgemaakt, dat er hoegenaamd geen verdrogingsverschijnselen rond de bouwput optraden. Geen verschijnselen dus, die voor de landbouw in de omgeving schadelijk waren. Hierbij moet worden vooropgesteld, dat deze landbouw aangewezen is op het ondiepe grondwater, het „oppervlakte water" dus, dat boven de op zestien meter liggende veen-kleilaag te vinden is. Waterklanten, die hun wellen op grotere diepte hebben geslagen, merken echter in de naaste omgeving wel degelijk de gevol gen van de t.unnelpompen, die door de kleilaag heen op het zogenaamde span ningswater staan. Het is hier nu eenmaal zo Maar het is de grote vraag, of de tunnel bouw nu ook werkelijk als de grote schul dige kan worden beschouwd, omdat er ten eerste allerlei klimatologische omstandig heden in het spel zijn en de algehele water situatie in Kennemerland ook zonder die tunnel heus wel vast gelopen zou zijn. Het is hier nu eenmaal dor en droog. En de tunnelbouwers slurpen misschien net die laatste druppel uit de waterbel, waardoor de pomp van meneer X, die er al jaren aan gedronken heeft er niet meer bij kan. Wij hebben dit probleem voorgelegd aan een deskundige op dit gebied, hoofdinge nieur B. A. van Nes, verbonden aan het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, die ons een zeer objectief verhaal deed, daarbij uitgaand van de feiten zonder meer. Als de Rijkswaterstaat in het verleden merkte, dat een bepaalde particuliere pomp als gevolg van haar werkzaamheden aan de tunnel of anderszins droog viel, zijn er direct maatregelen getroffen om de gedu peerde aan een diepwelpomp te helpen, die hem wél in staat stelde, het benodigde wa ter naar boven te halen zij het dan ook van een aanzienlijk grotere diepte. Onze zegsman ontkende in genen dele het ge vaar van de roofbouw op de watervoorraad in het Kennemer kustgebied, waarbij voor al het IJmuidense industriegebied een ge vaarlijk slecht figuur slaat. En nogmaals: ook niet alleen door de Industrieën, maar eigenlijk meteen al door dat de IJmond nu eenmaal het Noordzee kanaal heeft gekregen en er daardoor grote afzandingen zijn ontstaan, zodat de IJmond voorbestemd werd tot een der droogste waterwingebieden van Nederland. In dit verband zegt het misschien wel wat, dat het Velsense waterleidingbedrijf, waarvan de prise d'eau bij de watertoren in IJmui den is gelegen, uitbreiding van de capaci teit heeft gezocht in een bijna 3 km Zui delijker gelegen strook grond langs de spoorbaan. Het moment waarop deze hele zaak spaak loopt, is dus niet ver meer. Er komt gebrek aan zoetwater. Theoretisch zou het denkbaar zijn, dat de Noordzee eén partje van haar water af stond en dat een ingewikkelde chemische fabriek dat water tot drinkwatér promo veerde. Practisch komen daar echter zulke geweldige bedragen voor kijken, dat dit plan al onmiddellijk als onuitvoerbaar moét geiaen. Dus: Lekwater. Of boezemwater uit de polders. Dat laatste is vermoedelijk zeer wel mogelijk voor de industrie, aan wier water niet zulke hoge eisen hoeven te worden gesteld als aan water voor menselijke con sumptie, maar Lekwater moet in elk geval preferabel geacht worden voor de duin waterleidingen, die sinds jaar en dag hun klantenkring het „beste van het beste" hebben voorgezet. De, Lekwaterleiding is er echter nog niet en het zou dus denkbaar zijn, dat bijvoor beeld de Hoogovens alvast de noodsprong naar het boezemwater waagden. Inmiddels is dat dan ook gebeurd, zoals wij Dinsdag publiceerden. Roofbouw gaat voort Inmiddels gaat de roofbouw voort. De tuinbouw van Kennemerland heeft de laatste jaren in toenemende mate ge merkt, dat het duin uitdroogt. Het PWN dat het diepe water opzuigt werd er verwoed over aangevallen. Men vergat daar echter bij, dat het PWN het ook niet kan helpen, dat het duin door allerlei an dere omstandigheden steeds verder uit droogt en dat men in Kennemerland niet zoals in Rijnland met zijn bollenvelden de waterstand in de hand heeft weten te krijgen door grootscheepse afgravingen van het duin. De tuinbouw, die dus het opper vlaktewater in de eerste plaats nodig heeft de dunne laag, die boven de kleischijf staat zocht naar middelen om de uit droging tegen te gaan en' de bedrijven te redden. Zij sloeg pompen zonder tal, die ook aan de zoetwaterbei op grote diepte (veertig meter ongeveer) gingen zuigen. Zij maakten van dat „spanningswater" in feite oppervlaktewater, door het op te pompen en over de tuinen uit te sproeien. Elke pomp is evenwel gebonden aan de Hinder wet, zoals elke „geruchtmakende" onder neming aan de Hinderwet is gebonden. Die Hinderwet kan, als bewezen wordt, dat een bepaalde pomp overlast aan derden berok kent, de hele pomperij stopzetten zowel dus aan de kant van het PWN als aan de kant van de tuinbouw. Over schadever goeding wordt in deze wet helemaal niet gerept. Nieuwe wet Bij de Staten-Generaal is echter dit jaar een wetsontwerp ingediend, dat de hele materie van de drinkwaterwinning uit de Hinderwet licht. Daarbij wordt het dan onmogelijk een pomp, die in het algemeen belang geslagen is, zonder meer stop te zetten. En de vergoeding van de schade, die door zo'n pomp ontstaat, wordt daar naast uitvoerig geregeld. Zodat dus op dit gebied wordt voorgeschreven, wat de Rijkswaterstaat eigenlijk allang doet: een gedupeerde bijstaan, als het ergens fout loopt door haar werken. Maar inmiddels waart het onbegrip over deze zaak verder. Een treffende illustratie hiervan is enkele jaren geleden gegeven, toen de provincie Noordholland met het plan kwam, een bevloeiing van Kennemer land op touw te zetten op haar kosten wel te verstaan. De tuinders zouden dan echter voor de bediening en de verzorging van de pompinstallaties zorg moeten dra gen. De tuinders hebben op dat moment „nee" gezegd.... Dat plan was daarom zo aantrekkelijk, omdat het voor de toekomstige waterwin ners de tuinders dus een uitermate lucratief bedrijf zou zijn geworden. Nu als gevolg van de ooi-log de Provinciale finan ciën een geheel onder aspect hebben ge kregen, is het weinig waarschijnlijk, dat de Provincie dit aanbod kan herhalen. Waterwinning is een belangwekkende, maar ook gevaarlijke materie. De. schuldi gen aan de verdroging van Kennemerland lijken voor het grijpen te liggen, maar de gene, die de moeite neemt, zich er verder in te verdiepen, zal telkens weer merken, dat een complex van omstandigheden, waaronder de klimatologische zeker niet de minst sterke zijn, in dit spel van natuur en mens meespelen. Ten nadele van de mens, die zich dus een andere weg moet gaan kiezen. Grote cabaretavond De verenigingen „Nationale dagen" en „Oranjevereniging" zullen Zaterdag 30 Augustus in het Burgemeester Rijkenspark een grote cabaretavond geven, waaraan enige bekende radio-artisten medewerken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: H. Wagenaar—Nolthenius, d.; J. F. VerduinLokerman, z.; F. K. Deches- neMuller, z. ONDERTROUWD: J. J. Doyer en J. H. J. van Marken; C. J. Hulsebosch en C. C. M. Deerenberg. GETROUWD: Chr. v. Huijzen en P. A. Salomé; L. B. Postma en G. de Graaf; G. F. Hepkema en W. B. Meyboom. OVERLEDEN: Wed. N. v. Bakergem—van Brink, oud 77 j.; J. Onstein, oud 51 j. Op zijn eerste reis van Rotterdam naar Montreal en New York is Dinsdag het nieuwe 15.000 ton metende passagiersschip „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn in Southampton verwelkomd door Neptunus en zijn „dochter", de zeemeermin Miranda. Terwijl vader Neptunus toekijkt, begroet Miranda een van de leden der bemanning van de „Maasdam". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Guerilla. In de bergen bij Pamplona in Noord-Spanje is door de „Guardia Civil" een guerillastrijder gedood en één gevangen genomen. Vier letien van de burgerwacht hadden in een schuil plaats een man ontdekt en gearresteerd die hen naar de verblijfplaats van vier andere guerillastrijders leidde. Een van de burgerwachten werd ernstig gewond. Nee, denkt u nu niet dadelijk aan Frits, aan Jan of aan Arthur, kortom aan uw echtgenoot, want dan zou ik me heel an ders hebben uitgedrukt, martialer, zonder verkleinwoord, eerbiediger. Ik bedoel nu werkelijk mannetjes, die het leven gemak kelijker voor ons maken. Mijn eerste man netje kreeg ik kort na mijn trouwen van een moederlijke vriendin die me hielp bij de afwas, zich daarna bukte in de tuin naast de keuken en afkeurend snoof. Het is je putje, zei ze, maar maak je niet bezorgd, ik zal je mijn mannetje stu ren. Graag, zei ik, want van putjes wist ik bitter weinig. Op een bovenverdieping in Amsterdam had ik ze zelden meegemaakt. Het mannetje van mijn vriendin kwam; hij had een emmer aan zijn arm, waar staken uit staken, én keek als een inter nist bij een consult. Hij was klein en had ernstige, grimmige trekken. In de tuin naast de keuken begon hij te scheppen, modderwater. Af en toe trok hij met een volle emmer de tuin in en kwam leeg te rug. Ik keek de andere kant op. Na een half uur slofte hij triomfantelijk de keu ken binnen. Dat varkentje is gewassen, zei hij en keek me ernstig geruststellend aan. Toen snoof ook hijde koffie. Hij dronk zijn kopje leeg, zittend op de vensterbank. We spraken af eens per twee maanden a vijf tig cent per keer. De putjesschepper was mijn eerste vaste mannetje. Mijn tweede vond ik op een keer zonder hoofd in het voortuintje. Enige minuten stond ik ver lamd van verbazing voor het venster, toen tikte ik. Het lichaam richtte zich op en tilde een hoofd uit het gat van de water leiding, dat me bolrond en vriendelijk aan keek. Ik voelde me mateloos opgelucht. De reden van zijn vreemd gedrag was zijn grote ijver, waardoor hij ontdekt had dat er iets aan onze waterleiding mankeerde. Een plas in de voortuin had hem er op merkzaam op gemaakt en hij bleek gelijk te hebben: er was een lek. We moesten hem zijn brutaliteit maar vergeven, als er nog eens een klussie wasHij was gas fitter geweest, maar zijn gezondheid afijn, hij kon van alles, verven, hout hak ken, kleedjes kloppen, timmerenHij werd mijn klusjesmannetje, dat ons gezin onscnacDare diensten heeft bewezen, maar zijn gezondheid ging steeds meer achter uit. Hij stierf midden in de oorlog, er vast van overtuigd, dat het geen vijf weken meer zou duren, de janboel. Dat had hij elke drie maanden gedacht, hij leefde van datum naar datum, steeds maar magerder wordend. De dood zal hem een klein klus sie hebben gevondenMijn derde man netje heette in de wandeling „de kid". Hij bood zich aan als lijmer van porcelein en aardewerk, en niet zo gewoon, maar on- Er is vrijwel geen volk op aarde, dat in zijn sprookjes, mythen en legenden geen menselijke figuren kent, die veel groter waren dan de mens van heden en die nagenoeg alom als reuzen wer den aangeduid. Nu weten we wel, dat vooral in de sprookjes, mythen en legenden waarheid en verdichtsel dikwijls heel moei lijk te onderscheiden zijn. Als regel zijn zij eeuwen oud, als regel ook is de fantasie des volks zeer levendig. Niettemin blijft het opmerkelijk, dat reuzen een vrijwel universeel „verschijnsel" zijn in al die verhalen en overleveringen. De bloemen- en portretschilderes mevrouw H. G. Dingemans-Numans te Haarlemdie morgen 75 jaar wordt. Dwèrgen ook, maar die zijn heel wat minder geheimzinnig voor ons, omdat wij inderdaad dwergvolken kennen (in Cen- traal-Afrika, op Malakka, op de Philippijnen bij voorbeeld) en bovendien hele geslachten van dusgenaamde Lilliputters, die sedert jaar en dag alom. ter wereld optreden in circus sen en op kermissen. Een fei telijke grondslag voor het voorkomen van dwergen en dwergvolken in de sprookjes, mythen en legenden is dus (nog) aanwezig, zodat de „dwerg-verhalen" alleen daar om reeds aanvaardbaar zijn, al is het waarschijnlijk, dat men de „kleinheid" der dwer gen geleidelijk aan is gaan overdrijven. En hoe is het nu met de reu zen? Zijn er ook feitelijke grondslagen, die kunnen wij zen op het bestaan van reu zen-geslachten in vroeger eeuwen? Professor dr. Mohr (van de Weense universiteit) hééft zich met dit vraagstuk bezig gehouden en onlangs enige van zijn overwegingen en conclusies in „Die Furche" gepubliceerd. Mohr's conclu sie luidt: Inderdaad, de enige mogelijke oplossing van het raadsel (der reuzen) is, aan te nemen, dat reuzen werkelijk hebben bestaan. De hedendaagse wetenschap (betoogt Mohr) is sceptisch en behoort zulks te zijn. Juist daarom is het zo opvallend, dat ernstige geleerden van naam mededelingen hebben gedaan over een (vrij recente) vondst van mensentanden, die veel groter zijn dan normale mensentanden. Die vondsten zijn gedaan op Java en (in een apotheek) in China. Jammer genoeg zijn de tanden in de troebele na-oorlogse jaren spoorloos verdwenen. Het staat evenwel vast, dat zij door deskundigen onderzocht en als mensen-tanden, maar dan reu zen-tanden, herkend zijn. Toen Mohr dit las in de vak bladen, ging zijn herinnering terug naar vroeger jaren en naar vroegere vondsten, die inmiddels alweer door velen vergeten waren. Voor de Weense hoogleraar waren de reuzen-tanden van Java en China aanleiding om zijn we tenschappelijk geheugen op te frissen. Twee andere vondsten, die hij vroeger critisch had be studeerd, verschenen hem in een geheel nieuw licht. Omstreeks 1880 vond de prae- historicus professor Maska in de Schipka-grot bij Stramm- berg in Moravië (Tsjechoslo- wakije) een brokstuk van een menselijke onderkaak. Tal van vakgeleerden bekeken en on derzochten de vondst. Vooral de palaeontoloog H. Schaff- hausen en de anatoom R. Vir- chow hielden zich ernstig bezig met het kaakfragment. Naar de grootte te oordelen zou de kaak afkomstig moeten zijn geweest van een volwas sen mens, maar in de kaak sta ken nog drie niet doorgekomen tanden (een hoektand en twee snijtanden), hetgeen er op wij§t, dat de kaak afkomstig was van een kind, dat bezig was te wisselen toen het stierf. Zonder twijfel betrof het een onderkaak van een kind van een jaar of acht a negen, oor deelden Maska, Wankel en Schauffhausen, dus „mannen van het vak". Virchow daar entegen stelde zich op het standpunt, dat het een patho logische misvorming gold van een volwassen mens, die „te laat" zou zijn geweest met wis selen. Mohr acht Virchow's me ning niet steekhoudend, want het moet toch wel als uiterst toevallig worden aangemerkt, dat het enige fragment van het enige menselijke skelet, dat in de Schipka-grot werd gevonden, juist van een ab normaal individu zou stam men. Tè toevallig, meent Mohr nog heden ten dage. Een halve eeuw was voorbij gegaan en de vondst van de Schipka-kaak was.reeds danig in het vergeetboek geraakt, toen een nieuwe alarmmelding de wetenschappelijke wereld opschrikte. Ditmaal was die afkomstig van professor dr. K. Absolon uit Brünn (Tsjecho- slowakije). Absolon had bij Ondratice langs de oude vol- kerenweg van het Wener Bek ken naar de Oostzee, die loopt (beter: liep) langs de vind plaats van de Schipka-kaak, heel bijzonder stenen gereed schap gevonden. En wel reus achtige hamers, bijlen, schrap pers en messen van kwartsiet, die mensen van onze tijd on mogelijk zouden kunnen han teren, zo groot en zwaar zijn zij. De vorm dier voorwerpen is gelijk aan die van andere vondsten (van kleiner for maat) uit dezelfde periode van het Oude Stenen Tijdperk. Bij Ondratice- in Moravië waren er dus twee verschillende ty pen of uitvoeringen van de wapens en werktuigen. Met het kleine type zouden ook wij kunnen werken of vechten, maar met het grote type zou den wij weinig kunnen begin nen, omdat onze handen (en misschien ook onze krachten) te klein zijn om de „reuzen- editie" te hanteren. Samenvattend zegt Mohr: Alle volken kennen de (mythische) overlevering van de aanwezig heid van reuzen in het ver leden. Wij hebben de onder kaak van Schipke, afkomstig van een kind, maar zo groot als die van een hedendaagse volwassene. Wij hebben voorts (gevonden in de „koers" van de Schipka-grot) reusachtige gereedschappen, gemaakt voor sterker en vooral groter han den dan de onze. Wij hebben reuzen-tanden gevonden in Oost-Azië. Wat van dit alles te denken?, besluit Mohr. Logisch gespro ken paste bij de grote gereed schappen een grote, een reu zen-hand, en bij de reuzen- hand (en reuzen-tanden) een mens, ongeveer V/2 k 2 maal zo groot als wij gemiddeld zijn.Inderdaad, de gevolg trekking dringt zich aan ons op, dat reuzen heus en echt bestaan hebben. zichtbaar en hecht als een vesting. En duur was hij helemaal niet, het eerste zou hij zelfs voor niets doen, om te laten zien dat hij geen prutser was, maar een vakman. Het mannetje was oud en armoedig, schril en beverig, maar zijn woordenkeus en iets ondefinieerbaars in zijn uiterlijk duidden erop dat hij betere dagen gekend had. Ik zwichtte. Als examenstuk gaf ik hem een vleesschaaltje van ons dagelijks servies, niet mooi en niet kostbaar. Zijn instrumen tarium haalde hij uit zijn zak: een doos met potjes en tubes. Water en een oude lap kreeg hij van mij; en zo toog' hij aan het werk, zacht en beverig pratend tegen de poes en mij om de beurt. Het vleesschaal tje verdiende stellig de prix de Rome: een kunststuk, onzichtbaar en hecht als een vesting. Toen gaf ik hem ons antiek Chi nese bord dat in zessen lag, maar dat ik nooit weg had willen gooien. Het manne tje werd volkomen geabsorbeerd, het praatte niet langer en zag eruit als iemand die niet gestoord wenst te worden. Hij schiep een bord, daar op die houten keu kenstoel, en wat voor één. Hij hield het liefkozend voor zich uit. Ming-periode, zei hij wat afwezig. Waar heb je het mee gedaan? vroeg ik, mijn gedachten bij alle wonderlijmen, die in de handel zijn. Het mannetje lachte als een slimme kabouter. Tja, zei hij, tjamet kit, zelfge maakte kit, mevrouwtje, niet te koop, hoor. Zelfuitgevonden, die kid. Hij lijmde nog een vaas en een bordje die middag en zag er bij zijn vertrek ge lukkig uit, maar zeker niet alleen om die paar gulden. Heerlijk gewerkt vandaag, zei hij met zijn beverige stem, tot de volgende keer mevrouwtje. En hartelijk bedankt. Hij komt twee- of driemaal per jaar en langzamerhand onthult hij mij zijn le vensloop; hij is kellner geweest, huisknecht en later heeft hij een antiek winkeltje ge dreven. Toen vond hij zijn wonderkit uit, de steun van zijn oude dag, want aarde werk en porcelein zijn zijn troetelkinde ren. De boeken, die hij erover heeft op zijn kleine, armoedige kamertje, zijn zijn enige schat. Vier keer ben ik getrouwd geweest, zegt hij weemoedig, op één na mijn laat stedat was een best wijf. Zij stierf aan tuberculose. Maar verdergeef mij mijn boeken maardie spreken niet al tijd tegen, mevrouwtje Je blijft er de baas over. Mijn volgende mannetje was een tijde lijke, maar ook zijn entrée was merkwaar dig. Op een goeie morgen vond ik een wildvreemd kereltje op de grond in de hoek van de studeerkamer. Hij deed iets met de boekenkasten. Ik schrok me half lam, maar toen het ventje oprees, bleek en nietig en met een klein brilletje op zijn neusje, smolt mijn angst als sneeuw voor de zon. Het was trouwens ook geschrok ken. 't Bleek allemaal afgesproken te zijn: het brilletje kwam om de boeken te cata logiseren, de fout was dat ze vergeten had den het mij even te zeggen. Toen hij na zoveel weken gereed was, verdween het mannetje even geruisloos als hij gekomen was, als een acteur die alleen bij het be gin van h'et eerste bedrijf optreedt: aan het slot is iedereen hem alweer vergeten. Er komen nog meer mannetjes: om oude kranten, met koopwaar, spelend op een muziekinstrument, liefst een fluit of occa- rino, waarop ze een stukje Wilhelmus of Zie de leliën des velds proberen te blazen. Voor deze categorie hangt alles van onze stemming af: ongeduldig en geïrriteerd om „alweer een bel" of mild en toegeeflijk van „voor zijn plezier doet hij het ook niet". En zuchtend grijpen we onze oude kranten, troosten de musicus met een paar centen en kopen onnodige haar-steekspeld- jes of knopen. Maar deze mannetjes maken ons het leven niet gemakkelijker en ze zijn dan ook niet de ware Jozefen. Dat zijn de put jes-, lijm- en klusjesmannetjes, zonder vakbond, ongeorganiseerd en niets wetend van tarieven of stakingen. Tot heil van ons huisvrouwen! MARLEEN Aanrijding en brandje Een bromfietser, die in de richting van de pont over de Rijksweg bij Santpoort reed, werd gistermiddag de pas afgesneden door een militaire truck, waarvan de chauffeur linksaf de Slaperdijk opdraaide zonder de brommer de hem toekomende voorrang te verlenen. De fietser werd licht aan het hoofd gewond en zijn vervoermid del liep schade op. In Santpoort brak gistermiddag achter de Harddraverslaan brand uit in „Bos- beek", waardoor 60 vierkante meter struikgewas vernietigd werd. De oorzaak is onbekend; de brandweer bluste het vuur. Arkeldijk, 12 v. Rott. te New York. Axeldijk, p. 13 Malta ria Halfax. Aldabi, 13 Santos verw. Arendsdijk, 13 v. New York te Boston verw. Ampnan, vertrekt 12 n.m. v. Surabaja naar Sernarang. Aalsdijk, 13 v. Hamburg te Bremen. Aludra, 13 90 m Z Ras al Hadd n. Suez. Adinda, 13 te Pladju. Aibireo, 12 90 m N St. Paulsrock n. Las Palmas. Alehiba, 12 270 m Z St. Vincent n. Recife. Aündijk, 12 n.m. v. Londen naar Bremen. Amsteidijk, 12 540 m NNO Flores n. Antwerpen. Alamak, 13 v. Bahrein n. Damman. Aldemarin, p. 13 Gibraltar. Amstelvaart, p. 13 Kp. Finisterre n. Marseille. Arrredijk, 13 v. Le Havre n. Antwerpen. Aardijk, 14 v. New Orleans te Houston, verw. Aigenib, 14 v.m. v. Antwerpen te Rotterdam. Alk aid, 14 vm v. Antwerpen, te Rotterdam. Ampenan, 14 v. Semarang te Tj. Priok. Argos, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Aagted'ijk, 12 v. New York n. Buenos Aires. Aldot'h, 15 Antwerpen, verwacht. Ariadne, 12 v. Amsterdam te Paramaribo. Blijderudijk, 13 v.m. v. New York te Rott. Britsum, 17 te Norfolk verw. Brade, 13 v. Talcahuano te Coquimbo. Borseo, p. 12 n.m. Perim n. Djeddah. Barendrecht, p. 12 Morya baai. Bonaire, 12 1C0 m ZtW Ouessant n. Madeira. Buru, 13 90 m N Perim n. Aden. Bontekoe, 12 n.m. v. Gorontalo n. Tilamuta. Boskoop, 12 1360 m NO Barbados. Baarn, 14 Buena Ventura verw. Bennekom, 14 te Bremen. Bint any, 13 n.m. te Madras. Callisto, 12 n.m. v. Swansea n. Montreal. Caltex Nederland, 12 v. Rott. n. Sldon. Clavella, 13 v. Pt. de Boue n. Fanora (Suez- kanaal). Ceram, 13 v. Suez n. Pt. Sudan. Chama, 12 100 m Z Sulu Arch. Caltex Delft, p. 12 n.m. Ouessant Caltex Utrecht, p. 13 Gavdo iel. bij Kreta. Celebes, 14 te Tandjong Priok. DiemerdUk, 13 v. Antw. te Rotterdam. Delft, 12 140 m ZW Flores n. Le Havre. Duivendijrc, 13 v. Hamburg te Bremen. Dalerdijk, 13 n.m. te Curagoa. Buivendrecht, 13 v. Philadelphia n. Londien. Danae, 13 te Bilbao. Esso Rotterdam, 13 v. Rott te Aruba verw. Heelsum, 12 n.m. v. Charleson n. Antw. Erimna, p. 12 ten O Formosa. Esso Den Haag, 12 v.m. v. Rott. n. Aruba. Edam, 13 v. New York n. Rotterdam. Eemdijk, 12 v. Tampico te Mobile. Friesland, p. 13 Gibraltar n. Port Said. Farsum, p. 13 Wight. Friesland (S.S.M.), 13 v. Casablanca te Amst. Fairsea, 12 320 m W Diego Garcia n. Aden. Gordias, p. 12 Ouessant n. Gibraltar. Groote Beer, p. 13 Scilly's. Helesum, 12 Charleston verw. Helicon, 13 v. Curagao n. Aruba. Hera, 12 te Antwerpen. Hermes, 12 v. Amst. te Bremen. Hector, 12 v. Vigo n. Algiers. Helena, 12 130 m NO S. Miguel Azoren n. Wil lemstad. Hydra, 12 n.m. te George Town. Hersilia, 15 v. Buena Ventura te Christobal verw. Hestia, 15 v. Pto Chlcama te Callao verw. Haulerwijk, 14 v. Amsterdam te Schiedam (rep.). Ittersum, 20 v. Amsterdam te Houston verw. Indrapoera, p. 13 Gibraltar. Japara, 12 met schade te Gibraltar. Jupiter, 13 n.m. Mengara verw. Johan van Oldenbamevelt, 14 v. Amsterdam n. Sydney. Kerosno, p. #12 Tj. Priok, 14 Surabaja verw. Kota Agoneg, p. 12 Kp. Bon Tunis. Karossa, 13 v. Singapore te Penangn. Kertosono, 14 Surabaja verw. Kasimbar, 12 v. Surabaja n. Cheribon. Klipfontein, 12 600 m N St. Helena n. Kaapstad. Kota Baroe, p. 12 ten NO Massawa n. Djeddah. Kedoe, 15 Makassar verw. Laagkerk, 11 terug te Karachi. Leopoldskerk, 12 v. Damman te Kuwait. Leerdam, p. 12 Scillys n. Halifax. Langkoeas, 12 100 m N Massawa n. Djeddah. Lemaire, 14 te Tj. Priok verw. Lakkerkerk, p. 12 Ras Madrakaz n. Dubai. Limburg, 13 v. Colombo n. Belawan. Lombok, 13 n.m. te Tabaeo (Philippijnen). Loppersum, p. 13 Gibraltar. Luna, 13 v. Lattakakia n. Pyli. Mataram, 11 v. New Orleans te New York. Maas, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Mapia, 13 v.m. v. Makassar te Amsterdam. Modjokerto, 12 v. Pt. Sudan, 14 Suez verw. Macoma, 12 190 m ZtO Hongkong. Maaskerk, p. 12 Finisterre n. Antwerpen. Mariekerk, 12 200 m W Luderitz baai n. Tene- riffe. Mentor, 12 n.m. v Mostaganem n. Oran. Merwede, 12 109 m. NO Flores n. Mobile. Maasdam, p. 13 11.15 uur Sciiiys. Muiderkerk, 14 v. O.-Afrika te Amsterdam. Maasland, p. 13 Recife n. Las Paimas. Nestor, 13 te Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 12 n.m. v. New York n. Rot tendam. Noorewij le, p. 13 KP- Finisterre. Oranjestad, 13 Madeira verw. Ondlna, 13 v. Vado n. Spezia. Ootmarsum, 12 350 m W Scillys n. Antwerpen. Omala, 13 n.m. v. Manilla n. Singapore. Oranje, 13 120 m Z Oostpunt Kreta. Oranjefontein, 13 mm. v. Amsterdam n. Ham burg. Parkhaven, 12 450 m N St. Pauls Rock n. Santos. Poelau Laut, p. 13 Finisterre n. Genua. Prins Alexander, 14 v. Antw. te Rotterdam. Prins Frederik Willem, 10 v. Rott. te Chicago en 13 n.m. v. Chicago n. Milwaukee. Prins Jan Willem Friso, 9 v. Rotterdam te Montreal. Prins Willem III, 14 v. Le Havre te Duinker ken verw. Prins Willem IV, 9 te Montreal. Prins Willem V, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Rossum, p. 12 n.m. Ouessant. Rempang, 12 n.m. Sorong te Amsterdam. Rijnkerk, 12 n.m. v. Antw. te Amsterdam. Rotula. 12 250 m NW ten N Finisterre. Rijndam, 12 430 m W Scillys. Raki, 13 Sorong verw. Rita, p. 12 ten N Borneo. Rijnland, 13 v. Recife n. Santos. Roepat, 14 te Suez. Radja, 14 v. Java te New York verw. Rondo, p. 13 Sabang n. Colombo. Stentor, 12 v. Paramaribo te Amsterdam. Sunetta, 12 v. Balboa n. Auckland. Slamat, p. 12 Cp. Hatteras. Stad Breda, 12 330 m ZO Cp. Race. Stad Vlaardlngen. 12 500 m W Cp. Clear. Straat Soenda, 12 450 m ZW ten W Straat Soenda. Salland, 12 n.m. St Vincent verw. Scherpendrecht, 11 v. Trinidad te Rio de Janeiro. Stad Alkmaar, 13 n.m. v. Immingham te Nar vik verwacht. Sumatra, 13 Singapore verw. Singkep, 13 v. Pon di Cherry n. Belawan. Stad Leiden, 13 n.m. v. Narvik te Emden, Samarinda, 11 van Seattle te Vancouver. Sarangan, 10 v. Los Angeles n. San Francisco. Schie, 13 v. Maracaibo n. Barahona. Sibajak, 13 270 m ZW Sibemt eil. n. Aden. Sommelsdijk, 13 n.m. v. Havanna n. Vera Cruz. Stad Haarlem, 13 v. Lulea n. Rott.-Vlaardingen. Saparoea, 13 v. Rastanura n. Bahrein. Tomori, 13 v. Colombo n. Massawa. Teiresias, 13 v. Balikpapan te Sandakan. Tjipanas, 12 540 m ZtO Diego Garcia n. Tama- tave. Tjipondoc, 12 v. Tarakan n. Moji. Tibia, 12 560 m NW Kaapstad. Tjitalengka, 12 200 m N Natuna ell. Tomini, p. 12 Kp. Bougaroni n. Aarhuus. Tosari, 12 280 m OtZ Sooctra n. Singapore. Tabinta, 15 v. Balikpapan te Tj. Priok verw. Teucer, 13 v. Balikpapan n. Tj. Priok. Tsjisadane, 13 v. Hongkong n. Kobe. Tawali, 11 v. New Orleans te Mobile verw. Tegelberg, 14 v.m. v. Santos n. Rio de Janeiro. Tero, 14 v. New York n. New Orleans. Tamo, 13 v. Antwerpen te Buenos Aires. Tib a, 13 v. Buenos Aires n. Montevideo. Titus, 13. v. Volos n. Thessaloniki. Veewdam op cruize, 13 n.m. v. Gasje n. Ber mudas. Winsum, 13 van antw. te Amsterdam. Waterman, 13 v. Kaapstad n. Rotterdam via Walvisbaai. Wieldreoht, 13 v. Napier n. Palembang. Woensdrecht, 14 te Port Said. Noordwij k, p. 13 Kp. Finisterre. Winterswijk, 13 v. Rott. n. Huelva. Waal, p. 14 Kp. Finisterre n. Rotterdam. IJssel, 12 v. Amst. n. Bremen. Zijpenberg. 23 v Z.-Amerika te Amst. verw. Zeeland, ,13 v. Singapore n. Penang. Zuiderkruis, p. 13 Sable eil. Zaan, 14 te Amsterdam verw

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7