Zuiveringsinrichting voor riool stoffen: kosten één millioen Cricketers verloren beide wedstrijden Waardevolle bijdrage tot de volksgezondheid -Clowntje Riek Sportploeg gisteravond teruggekeerd Een groot werk in Heemstede Zandvoort Flamingo Eiland Bloemendaaï Haarlemmerméér Lisse Orgelconcerten in de Concertzaal in October Heemstedenaren in Engeland Tyroler kapel concerteerde Terrasvogeïs wint van E.H.S. Voor de kinderen FEUILLETON door Dorothy Quentin Ontruiming van zomer huisjes in Zandvoort Grote nederlaag van gemeente-ambtenaren Voorstellen van B. en W. aan de gemeenteraad VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 In de Beverwijkse Breestraat werd gisteren de traditionele jaarlijkse kortebaandraverij gehouden, die werd gewonnen door Nuni Brewer met de jonge pikeur Knijnenburg. Men ziet hier de rit in de tweede omloop tussen George Wilkes (links) en Nuni Brewer, die de schimmelmerrie na scherpe strijd in haar voordeel besliste. De sportuitwisseling Heemstede—Leamington behoort voor dit jaar weer tot het verleden. Een vermoeide, maar enthousiaste groep Heemstedenaren arriveerde gisteren met de boottrein uit de Hoek van Holland aan het station in Haarlem. Zowel op sportief terrein als daarbuiten is de band, die tussen Heemstede en Leamington reeds sedert een vijftal jaren bestond, na deze uitwisseling zeer zeker verstevigd. Wat de sportwedstrijden van de laatste dagen betreft: de Heemsteedse cricketploeg is tfveemaal in actie gekomen en verloor beide wedstrijden. Eerst werd de door de regen onderbroken match tegen Leaming ton uitgespeeld. Heemstede had het tot 62 runs voor het verlies van 9 wickets weten te brengen. De Engelsen bleven echter aan bat eveneens aan de matige kant en ge ruime tijd scholen er nog kansen in deze partij voor de Heemstedenaren. Tien mi nuten voor het verstrijken van de speeltijd viel de besli: sing toen de gasten de winning hit sloegen. Het einde kwam op 75 runs. De gemeente Heemstede zal binnenkort een hoogst belangrijk werk uitvoeren, waar mede een uitgave van ten naastebij een millioen gulden gemoeid is, en dat een waardevolle bijdrage zal leveren tot bevordering van de volksgezondheid In het dichtbevolkte Zuid-Kennemerland. Het betreft hier de stichting van een zuiverings installatie van de rioolinhoud, waardoor alle afvalstoffen voortaan als chemisch en bacteriologisch „schoon water" in het Spaarne zullen worden geloosd. In hygiënisch opzicht betekent dit een geweldige vooruitgang. Het is nog maar een halve eeuw gele den, dat in Heemstede de rioolstoffen van elke woning afzonderlijk al of niet via een zogenaamde beerput op een nabij gelegen vaart of sloot geloosd werden. In 1900 wer den voor het eerst in enkele hoofdwegen riolen gelegd, die de afvalstoffen van ver scheidene woningen opvingen en naar de grotere vaarten leidden in plaats van naai de sloten vóór of achter de woningen. In tussen veroorzaakte de wasserij-industrie een hevige verontreiniging van de Blee- kersvaart, wat te hinderlijker werd naar mate deze vaart door de voortschrijdende bebouwing in de kom der gemeente kwam te liggen. Daarom werd in 1928 een begin gemaakt met de centrale riolering, die van jaar tot jaar werd uitgebreid tot in 1940 de oorlogsomstandigheden daaraan een einde maakten. Inmiddels was het gehele riolerings-systeem gereed gekomen met uitzondering slechts van de buurtschap De Glip. Als voorlopig sluitstuk van deze cen trale riolering werd op de Heemsteedse Dreef bij de Haven een tijdelijk rioolge maal geplaatst met lozing door middel van een persleiding naar het Heemsteedse Kanaal op de hoek van de Haven. Dit „tij delijke" gemaal was bedoeld voor een periode van tien jaar; daarna zo lag in het voornemen zou de lozing in de Haven beëindigd kunnen worden. Er zijn sedertdien niet tien maar reeds vierentwin tig jaren verstreken, in welke periode de bevolking heel wat groter is geworden. Dientengevolge is ook de hoeveelheid riool- stoffen naar rato gestegen en het is de lozing daarvan in de Haven, die gedurende ettelijke weken van het jaar de atmosfeer in een wijde omtrek van de Haven dermate van kwalijke dampen vervult, dat inder daad van een onhoudbare toestand gespro ken moet worden. Daaraan zal de zuiveringsinrichting nu op afdoende wijze een einde maken. De installatie zal worden aangebracht op een terrein, Noord-Oostelijk van de zogenaam de vuilnisbelt aan het Spaarne en daarheen zullen de rioolstoffen worden vervoerd via een hoofdstamriool, dat reeds vóór de oor log is gereed gekomen. De kosten ervan worden door ir. R. M. Spüksma, directeur van Openbare Werken, onder wiens leiding de bouw zal geschie den, in het Augustus-nummer van „Pu blieke Werken", becijferd op ruim zeven honderdduizend gulden en de jaarlijkse lasten op ruim zestigduizend gulden. krachtens kostenberekeningen van 1948. Gezien de prijsstijgingen, die sedert 1948 zijn opgetreden, zullen de stichtingskosten thans weinig beneden een millioen gulden blijven en de jaarlijkse lasten zullen op rond f 80.000 te stellen zijn. Technische bijzonderheden Vóór de rioolinhoud als nagenoeg schoon en reukloos water naar het Spaarne kan afvloeien, moet zij heel wat bewerkingen ondergaan. Allereerst worden de grove stoffen verwijderd door de rioolinhoud over een staafroosterwerk te leiden waarbij een mechanische, automatische afstrijkinrich- ting het grove vuil afvoert. Elders wordt dit grove vuil wel door een desintegrator verpulverd, maar zulk een vrij kostbare installatie is in Heemstede niet nodig om dat de stortplaats van de Gemeente-reini ging zich in de onmiddellijke nabijheid bevindt en afvoer per as hierheen gemak kelijk en goedkoop is. Na de verwijdering van het grove vuil wordt de rioolinhoud naar een volgende „afdeling" opgepompt door middel van een vijftal automatisch werkende, elec- trisch aangedreven centrifugaalpompen met een gezamenlijke capaciteit van 1800 m3. per uur! In dit bassin wordt de riool inhoud van alle zand ontdaan door middel van een mechanisch uitgeruste zandvanger met zandwas- en transportinrichting. In de toegang tot dit bassin bevinden zich een aantal verstelbare betonnen schotten, waar door de rioolinhoud gelijkmatig over het bassin wordt verdeeld. Hierdoor komt het zand tot bezinking terwijl het rioolslib wordt meegevoerd naar een volgend bas sin met een diameter van 25 meter, waarin tenslotte ook het slib tot bezinking komt. Dit bezonken slib wordt overgepompt naar een slibgistings-tank met een inhoud van 870 m3. Deze tank moet verwarmd worden en dit geschiedt met het gas, dat zich in de tank zelf uit het gistende slib ontwikkelt. Het uitgegiste slib wordt tenslotte overge bracht naar een veertiental droogbedden met een oppervlakte van ruim 1600 m2. Na droging op de bedden levert deze slib een uitnemende meststof. Ontdaan van grové stoffen, zand en slib vloeit inmiddels het grootste deel van de rioolinhoud als prac- tisch schoon water naar het Spaarne af De volksgezondheid in de dichte bevol- kings-centra in het Westen van ons land levert bij een ongezuiverde afvoer van haar rioolstoffen naar het boezemwater een toe nemend gevaar op. Na de totstandkoming van dit wel kostbare, maar in technisch opzicht prachtige werk zal Heemstede één der eerste gemeenten zijn, die aan de ver ontreiniging van het boezemwater géén deel meer zal hebben. Maar wellicht nóg belangrijker zullen de Heemsteedse inge zetenen het wel vinden, dat aan de gruwe lijke stank in en bïj de Haven en op de Heemsteedse Dreef nu radicaal een einde zal worden gemaakt. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. S. Kabel en W. Weesie; A. J. M. Velden en J. H. van den Brink; H. Wenning en S. M. Willemse; J. M. M. Draijer en C. C. Seijsener; E. N. M. Ko ning en G. Th. M. Lautenslager; C. Kieft en A. Teunis; J. van Rooijen en G. M. Breed. GETROUWD: W. R. Dammers en A. De Klerk; L. A. Bakker en M. C. Kuiper. GEBOREN: Roeland Johan Martijn, z. van J. J. A. Koning en M. Brouwer; Jakoline Marianne, d. van J. Schaap en K. P. Scholten. OVERLEDEN: Wed. J. E. Bijlhouwer- Bot, 71 j.; J. R. Müller, 53 j. De politie had Donderdagavond de groot ste moeite het verkeer op het Raadhuis plein te regelen. De belangstelling voor de Tyroler kapel, die wederom in de muziek tent concerteerde op uitnodiging van de door de stichting Touring Zandvoort voor bereide zomeravondconcerten, was bijzon der groot. Met een aantrekkelijk program ma van oude liedjes, polka's en walsen, wisten de musici het publiek niet alleen door een muzikale, maar ook hoogst komi sche wijze van uitvoering voortdurend te boeien. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Jeannette Henriette Louise, d. van J. H. Weber en V. Zoutendijk; Elisa beth Irene, d. van C. G. van Haaster en A. J. van der Velden; Margo Hildagonda, d. van A. Keur en G. van den Berg; Conny, d. van C: Schuiten en M. Drommel. ONDERTROUWD: J. N. Jonker en C. M. Schelvis; A. F. Beekman en E. Schoemaker. GEHUWD: S. van der Velde en J. G. Lette. OVERLEDEN: A. Postma, 43 j., echtgenote van H. Terol; W. H. H. Klinkenberg, 82 j., weduwe van J. W. de Bock. Klinkhamer (3-28), Th. Kuenen (1-6) en de Engelsman Burns (2-21), die voor Heemstede speelde, namen de wickets. Nieuwe nederlaag Op een slecht veld verloor Heemstede ook de wedstrijd tegen Coventry. De gast heren scoorden 120 runs, maar toen de Heemstedenaren hierna naar de wickets trokken was het snel bekeken.. Alleen Th. Kuenen wist met 13 runs zijn bat enige tijd op te houden, maar de rest van de ploeg faalde volkomen. Als laatste sportwedstrijd stond een korf balontmoeting op het programma. Heem stede was hierop niet voorbereid, want er bevonden zich geen club-korfballers in de Heemsteedse gelederen, maar de uitnodi ging van Leamington wilde men niet wei geren. Het resultaat was een 3-1 overwin ning van Leamington. In de met bloemen versierde Town Hall hebben de Leamingtonians de Heemsteed se gasten vervolgens een afscheidsavond aangeboden. Ook bij deze gelegenheid heb ben de Heemstedenaren de Britten van hun beste zijde leren kennen. Badplaats-tournooi In het badplaats voetbaltournooi van Zand- voortmeeuwen werd Donderdagavond de laatste vóórronde gespeeld met een ontmoe ting tussen E.H.S. (Haarlem) en Terrasvogels (Santpoort). In het begin ging het spel vrij wel gelijk op. waarna Terrasvogels geleidelijk iets meer overwicht verkreeg, hetgeen even voor rust tot resultaat leidde door een fraai doelpunt van linksbuiten P. Wijnen. De tweede helft begon met een enthousiast spelende E.H.S.-ploeg- Tot doelpunten kwam het echter aanvankelijk niet en ook vele cor ners bleven zonder resultaat. Na een kwar tier spelen werd het enthousiasme eindelijk beloond met een onhoudbaar schot van de mid-voor G. Zijlstra. Toen kort daarna ech ter Terrasvogels door linksbuiten B. Jansen scoorde, was de tegenstand van E.H.S. ge broken en hoewel kort voor het einde E.H.S. het Terresvogelsdoel nog enkele malen in ge vaar bracht, konden deze laatste aanvallen geen succes meer opleveren, zodat Terras vogels een verdiende 21 overwinning boekte. Zondag aanstaande worden in dit tournooi de wedstrijden om de prijzen gespeeld. Des morgens om 10 uur speelt Zandvoortmeeu- wen tegen Ripperda en om 11.15 uur J. O. S. tegen Terrasvogels. De finales worden 's middags gespeeld: om 2 uur de verliezers-, om 3-30 uur de winnaars ronde. Na de demi-finale wordt als tussenwed- strijd een handbalwedstrijd gespeeld tussen O.S.S. en een elftal, bestaande uit badgasten. Deze ontmoeting begint om 12.45 uur. Wachtverbod Ter waarborging van de veiligheid van het verkeer hebben B. en W. van Zand voort besloten, een wachtverbod vast te stellen voor de Burgemeester Engelberts- straat (de Oostelijk gelegen rijbaan), en de Heemskerkstraat (Oostelijke zijde). c De dag van het jeetje was eindelijk aangebroken. Die viel op een Zaterdag, en dat kwam mooi uit, want dan hadden ze natuurlijk een vrije middag. Tante Liezebertha trok hun de pakjes aan. Ze moesten erg lachen, toen ze elkaar zo dwaas toegetakeld zagen! Ze hadden al 'n boel plezier, vóór ze op het feest waren En toen gingen ze naar het huis van het jarige schoolvriendje. Daar was het al 'n drukte van belang; en het was er een koddig gezicht, al die verklede jongens, die er door elkaar liepen, de één al raarder aangekleed dan de ander! Rick, Bunkie en Oepoetie hadden alle drie een cadeautje meegekregen; dat gaven ze hun vriendje. En toen alle jongens present waren, begon het feest. Het was er reusachtig leuk. De kamers waren aardig versierd met slingers, lampions en vlaggetjes. Ieder kreeg wat te snoepen en chocolademelk of limonade. Dat ging er best in, hoor.jongens lusten wel wat! En tussen het snoepen door hadden ze verschrikkelijk veel pret. Ze dansten in hun gekke pakjes de kamers door, er werden spelletjes gedaan en ze amuseerden zich best. vertaald uit het Engels. 15) Hij schudde Toni vrolijk de hand en liet zijn goedkeuring over haar uiterlijk dui delijk blijken. „Ik hoop dat u tennis speelt," zei hij. „Tennissen, zwemmen en paard rijden, dat is alles wat we hier kunnen doen, behalve ook nog wat vissen. Ten minste als je van sport houdt en niet je tijd verbeuzelt met dat eeuwige kaarten Ik hoop, dat u Phoebe aan het tenissen kunt krijgen, ze is zo afschuwelijk lui." Het verwonderde Toni niet, dat Phoebe haar enigszins afwijzend begroette. „Vader meent het niet kwaad", zei zij zachtjes. „Hij is echter zelf oerlui en begint aardig dik te worden. Werd ik 't maar". Phoebe was lang en mager en bleek. Ze zag er uit alsof ze aan bloedarmoede leed en ze vormde een wonderlijke tegenstelling tot haar dikke drukdoenerige moeder en haar quasi-vlotte vader. Toni voelde iets van medelijden met dit meisje, dat minder dan wie ook op Floriana scheen te passen. Tot haar verbazing hoorde ze later, dat Phoebe al 29 was. Ze zag er uit als een te ver uit gegroeid kind in haar afgewassen katoenen jurk. Dr. Nino Galetti was de laatste van het groepje, die naar voren kwam, toen Oliva hem riep. Hij had zich wat verlegen terzijde gehouden. „Goedendag, Nino. Ik hoor van Paul dat je weer aan 't experimenteren bent ge weest met fluit en hobo. Speel je vanavond voor mij?" „Dat zal een grote eer voor me zijn, me vrouw. Er is vanavond een volle maan. Er behoort altijd maan te zijn bij fluit- en hobospel" Nino was een klein tenger mannetje, met witte lokken, en naast de lange Bur- den-mannen leek hij helemaal een dwerg. Hij had dromerige ogen en met zijn vriend Paul leefde hij in een andere wereld. Zo lang mevrouw Burden 't maar goed vond, dat ze muziek maakten op Floriana, kon de rest van de wereld hem niet veel sche len. Hij scheen even tot de werkelijkheid terug te komen, toen hij Toni doordrin gend aankeek en met grote ernst vroeg: „Houdt u van muziek? Bespeelt u een of ander instrument? Of zingt u mis schien „Ik moet u helaas teleurstellen", ant woordde het meisje lachend. „Ik ben ver pleegster en ik heb altijd in ziekenhuizen gewerkt. Zo nu en dan heb ik wel eens van een concert genoten, maar ik speel of zing zelf niet". ,,'t Hindert niet, als u er maar van houdt te luisterenNino Galetti glimlachte vriendelijk en scheen weer terug te zinken in zijn droomwereld. De andere mensen, die belust op geld-verdienen waren en kaart speelden en grof gokten, schenen voor hem niet te bestaan. Intussen was Olivia bezig haar huishou delijk personeel te begroeten. In een lange rij schreden ze langs haar rolstoel: Seth, de lange Westindische butler, en Delia, een enorm grote vrouw met een bruine ge laatskleur en een goedmoedige gelaatsuit drukking die de leiding van de keuken had. Verder de huisjongens en de tuinlieden. Toni zag tot haar verwondering, dat ze allen de oude dame vrolijk toelachten en helemaal niet bang voor haar waren, ter wijl ze ook constateerde, dat Olivia tegen haar inheemse personeel vriendelijker was dan tegen haar eigen familieleden. Op Toni maakte dit een sympathieke indruk, al zou ze niet hebben kunnen verklaren, waarom precies. „Lieve mensen, we gaan ons nu in onze kamers terugtrekken", zei Olivia tenslotte, „we zijn moe en warm en voelen ons vuil van de reis, We willen wat rusten en een douche nemen vóór de lunch". Tot Toni's verbazing was er een lift naar de eerste verdieping, die vrij primitief aandeed, maar prima werkte. De oude dame had enige vertrekken in het middendeel van het huis te harer beschikking. Haar slaap kamer lag boven de grote zitkamer en keek uit op de patio. Aan deze kant van het huis was het zelfs op het heetst van de dag niet nodig de blinden te sluiten, want het licht, dat door het gebladerte van de Dezer dagen kreeg de heer M. Molenaar van B. en W. aanzegging, dat hij de door hem ingerichte zomerhuisjes op een ter rein aan de Verlengde Haltestraat te Zand voort diende te ontruimen. Dinsdag j.l. ver scheen de politie ter plaatse, waarna de huisjes ontruimd zijn. In opdracht van de heer Molenaar heeft mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur, deze zaak in kort geding aanhangig gemaakt bij de president van de Haarlemse rechtbank. In de dag vaarding werd de president gevraagd de heer Molenaar in staat te stellen de zomer huisjes weer te exploiteren. Vanochtend werd de zaak in kort geding behandeld voor de fungerende president, mr. J. P. Petersen. Mr. De Boer lichtte de dagvaarding toe en deelde mee, dat eiser de zomerhuisjes reeds zeven jaar exploi teert. Vroeger waren er stallen, doch de heer Molenaar heeft ze veranderd en ze zien er thans goed uit. Eiser houdt zich aan de bepalingen in de politieverordening en geeft regelmatig de namen der tijdelijke bewoners op. Er hebben zich nooit moei lijkheden voorgedaan. Niet lang geleden hebben autoriteiten de huisjes geïnspec teerd, doch de heer Molenaar zijn geen mededelingen gedaan over het onderzoek. De pleiter gaf een beschrijving van de in richting der huisjes. Volgens hem is er op sanitair gebied minder aan te merken dan op de inrichting in het gemeentelijk cara vankamp. Mr. de Boer was van mening, dat het gemeentebestuur eerst de straf rechter had moeten inschakelen, alvorens het bevel tot ontruiming te geven. Mr. J. H. J. Simons trad op voor de ge meente Zandvoort en deelde mee, dat twee huisjes in behoorlijke staat verkeren. In de aanschrijving zijn deze ten onrechte ge noemd en B. en W. hebben er geen bezwaar tegen dat deze in exploitatie blijven. Tegen vier andere hebben zij wel bezwaren. De pleiter zeide de huisjes niet gezien te heb ben, doch van politie-ambtenaren heeft hij gehoord, dat er van hokken gesproken dient te worden. Ze werden vroeger ge bruikt voor het onderbrengen van geiten of voor het opbergen van hooi. De heer Molenaar heeft in strijd met de politiever ordening ruimte bestemd voor huisvesting. Wat de inrichting betreft, zeide mr. Simons, dat de Inspecteur voor de Volksgezondheid een bezoek aan de huisjes heeft gebracht. Deze heeft het gemeentebestuur bericht, dat de optrekjes kippenhokken zijn, die voor bewoning ongeschikt zijn. De eerste maatregel moest volgens de inspecteur zijn de huisjes te doen ontruimen. Er was dus van een onduldbare situatie sprake en het beste was tot ontruiming over te gaan. Het is niet prettig voor de heer Molenaar de exploitatie te moeten stopzetten, doch de maatregel van B. en W. is te begrijpen. De conclusie van mr. Simons was eiser niet ontvankelijk te verklaren in zijn eis. De president bepaalde de uitspraak op Zaterdagmorgen halftien. Donderdagavond kwamen de gemeente ambtenaren van Bloemendaaï op het ge meentelijk sportterrein aan de Vrijburg- laan in Óverveen in een vriendschappelijke voetbalwedstrijd uit tegen een elftal van het Bureau Vereniging Nederlandse Ge meenten uit Den Haag. De Bloemendaalse ambtenaren moesten een 100 nederlaag incasseren. Bij de rust stonden zij reeds met 5—0 achter. Donderdag aanstaande gaat de vriend schappelijke strijd tegen het personeels- elftal van het ziekenhuis St. Joannes de Deo uit Haarlem. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 15 Augustus. Ter veemarkt aangevoerd: 17 stieren, 40 melkkoeien, 140 vette koeien, 12 vare koeien, 7 graskalveren, 46 vette kalveren, 38 nuchtere kalveren, 400 vette schapen, 418 weide schapen. 19 var kens (zeugen), 43 schrammen, 247 biggen, 3 paarden, 10 veulens en 10 geiten. Totaal 1450 stuks. Notering: fokstieren f 300f 500, slacht- stieren f700—f 1100, melkkoeien f 800—f 1090, vette koeien f850—f1170, vare koeien f530— f 750, vaarzen f 600f 870, pinken f 375f 580, vette kalveren f210—f360, nuchtere kalveren f50—f65, vette schapen f 100—f130, weide- schapen f 70f 110, vette lammeren f 70f 85, zeugen (drachtige) f200f350, schrammen f 60f 105, biggen f 35f 50, veulens f 300 f 500, geiten f 15f 35. Handel matig. Kaasmarkt Leiden: geen notering. Aange voerde partijen: 11 Goudse. In de raadsvergadering van 29 Februari heeft de raad een crediet van 72.000 be schikbaar gesteld voor het doortrekken van de riolering naar een punt ongeveer 50 meter voorbij de Broekweg en het ma ken van een provisorische voorreinigings- bouw van huizen en wijziging van het uit- installatie daar ter plaatse. Wegens de breidingsplan in dit gedeelte is het plan, voor zover betreft het maken van een pro visorische voorreinigingsinstallatie, gewij zigd. De daarvoor benodigde bassins wor- Natuurlijk kan ik niet weten, of het u net zo vergaat als mij en ongetwijfeld in teresseert het ons beiden in het alge meen gesproken maar matig. Maar er zijn soms toch van die bepaalde punten van overeenkomst over onderwerpen als regen, sneeuw, hagel, zonneschijn, Fanny Blankers, het terugtrekken van onze deel nemer bij het kleiduiven-schieten in de Olympische Spelen en ex-koning Faroek. Wat ik dus maar zeggen wilde: je weet het nooit. Misschien hebt u de laatste jaren ook al steeds vaker gelezen dat het toch zo'n groot geluk voor ons is, dat de Amerikanen hier in zo groten getale hun vacantie en hun dollars komen opmaken. Zowel economisch als geestelijk-cultureel is dit kennelijk van z.g. onschatbaar belang. Dat economische begrijpen we natuurlijk allemaal best: dat zijn die dollars. En al hebben u en ik nu misschien niet direct behoefte aan een dol lar, reken het maar eens om: dan ligt daar drie vijfentachtig en wat wilt u nog meer? Maar dan dat andere: dat geestelijke en culturèle. Nu kom ik dan toch eindelijk op de eerste zin van dit stukje terug: vergaat het u soms net zoals mij? Heeft u ook het gevoel, dat eigenwijs-Europese gevoel, dat wij toch vooral op geestelijk en cultureel- gebied de leraren moeten zijn? Dat wij als vriendelijke, oude schoolmeesters voor de klas met 48 sterren moeten staan en vertellen, hoe het eigenlijk allemaal in elkaar zit? Welnu, schaamt u er zich niet voor als u dat gevoel ook hebt. U bent de enige niet. Ik heb het alleen sinds gisteren wat sterker; en ik zal vertellen waarom. Er liep een uiterst Amerikaanse Ameri kaan door de hal van een van de grote Amsterdamse hötels. Hij was diezelfde ochtend in ons goede Europa gearriveerd en had zich nu kennelijk gereed gemaakt voor het verslinden van de eerste brokken cultuur. Daar moet niemand gering over denken, want (West)-Europa zien in zes weken is geen grapje. Vandaar dat tevre denheid duidelijk uit zijn ogen sprak, toen hij merkte, dat de cultuur-maaltijd al in het hötel zou kunnen beginnen. Hij stond stil voor een soort open vitrine, waar miniatuur-reproducties van befaamde schilderijen in waren opgehangen en den volke te koop werden aangeboden. Twee minuten keek deze Amerikaan en toen deed hij de goede greep: een „Nachtwacht" van twintig bij dertig centimeter. Met ferm gebaar werd de portier van het hötel ont boden en op ongelovige toon sprak deze Amerikaan, wijzend op zijn „Nachtwacht- je": „Is dat handwerk?" Gaat het u soms niet net als mij? E. P. den gemaakt in de richting van de Ring vaart. Het idee is geopperd, om thans reeds over te gaan tot het graven van een gedeelte van de toekomstige haven. Dit plan is thans uitgewerkt en besproken in de commissie van openbare werken. De commissie kan zich verenigen met de ge wijzigde opzet, hoewel dit een extra-uit gaaf met zich zal brengen van 27.300. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Bij het college van B. en W. is, toen in Juni de Gemeentelijke Sociale Werkvoor zieningsregeling voor handarbeiders ver scheen, de vraag gerezen of er geen moge lijkheid bestond de regeling ook in de ge meente toe te passen. De mogelijkheid is onderzocht en in overleg met het bedrijf van openbare werken en de commissie Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening zijn B. en W. er in geslaagd een aantal werkobjecten te vinden, die met toepas sing van bovenstaande regeling zeer goed ten uitvoer kunnen worden gebracht. B. en W. vragen hiervoor een crediet van 14.111. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag wordt de medische dienst waar genomen door dr. A. J. Duijmaer van Twist, Hereweg 295, tel. 3453. BENOEMING BIJ HET ONDERWIJS De heer P. Hulsbos, onderwijzer aan de Nederlands Hervormde school, is benoemd tot onderwijzer aan de Mulo-school te Gouda. De raad der gemeente Haarlem heeft in zijn vergadering van 6 Augustus 1952 be sloten tot wijziging van de verordening op het gebruik van het orgel in de Grote of St. Bavokerk en van het orgel in de Ge- gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Deze wijziging houdt in, dat de gratis toeganke lijke orgelconcerten in de kerk gedurende de maand October vervallen. De orgelbespelingen in de Grote Kerk zullen mitsdien nog plaats hebben in de maanden Augustus en September en wel op Donderdagen van 3 tot 4 uur des na middags en op Dinsdagen van 8 tot 9 uur des avonds Het ligt in het voornemen om in de maand October wekelijks op een namiddag een orgelconcert in de Gemeentelijke Con certzaal te geven. De vorige maand is op de Valentijn- kade in de Indische Buurt te Amsterdam- Oost een portefeuille met 860 gulden ge vonden. Tot dusverre heef' "erliezer geen aangifte bij de politie gc grote boom naar binnen viel, was vaag en koel. Het geklater van de fontein op *de binnenplaats verhoogde nog de indruk van koelte en van de gloeiende hitte buiten was hier niets te bespeuren. Er waren drie deuren in Olivia's slaapkamer: één leidde naar haar boudoir, één naar haar badka mer, en één naar de kamer van haar over leden echtgenoot. In deze laatste kamer had in het afgelopen jaar Juanita steeds geslapen. Alle kamers in het huis waren gemeubi leerd met antieke meubels. De gordijnen en tapijten waren enigszins verschoten van de ouderdom en Toni vond Floriana, voor al toen ze de grote zitkamer en de in on bruik geraakte balzaal gezien had, op een oud paleisje lijken. Olivia was de koningin en gedroeg zich als zodanig temidden van deze ietwat vergane glorie. Toch deed alles écht aan en had niets lachwekkends. On danks de felle tropische zon en hitte bui ten, met de doordringende geuren van een overdadige bloemenpracht rook Floriana naar lang-vervlogen tiiden, tijden die ge lukkiger waren geweest en meer zwier hadden gekend. Het huis en de tuinen er omheen waren opgezet door iemand met een brede blik en een royale hand. „Jij zult voortaan in de blauwe kamer moeten slapen, Juanita", zei Olivia, toen Fisk haar rolstoel de grote slaapkamer bin nenduwde. „Ik wil dat zuster Martin in de ■earner slaapt, waar jij voorheen sliep". Juanita boog het hoofd en knikte onder danig, maar toen ze de huisjongens order gaf om de bagage te gaan halen, keek ze met een ontstemde blik in de richting van het Engelse meisje. Toni" zou willen, dat mevrouw Burden wat tactvoller was. Ze vond het kennelijk heerlijk, iemand dingen plompverloren in het gezicht te zeggen. Olivia, die op een geheimzinnige manier altijd iemands gedachten scheen te raden, keek Toni glimlachend aan. „Ik begrijp wat je denkt, kind," zei ze. „Je hebt een vriendelijk karakter. Maar je moet beden ken, dat Juanita aardig verwend begon te raken. Ze is tenslotte niet meer dan een dienstmeisje, terwijl jij mijn verpleegster bent! Ik zou het prettig vinden, als de tus sendeur tussen onze kamers 's nachts open blijft, heb je daar bezwaar tegen?" „Natuurlijk niet," antwoordde Toni, thans ook glimlachend. Beide kamers waren zeer ruim en koel en uitstekend in gericht. „Dan kan ik je 's nachts roepen, als het nodig mocht zijn," vervolgde Olivia. „Juanita heb ik er wel eens op betrapt, dat ze, zonder dat ik haar riep, hier binnen kwam, terwijl ik sliep. Ze was in mijn spullen aan het rondsnuffelen en één keer was ze bezig met mijn juwelen-kistje. Ik gaf een hevige snurk ten beste en ze liet het ding prompt uit haar handen vallen van de schrik...." Olivia grinnikte bij de herinnering aan dit voorval. „Maai dat is héél ergriep Toni uit. Ze wilde er iets over oneerlijkheid aan De mensen toevoegen, maar bedach waren hier anders. „Iedereen heeft zo zijn gebreken," ver volgde Olivia, „je moet alleen maar weten, waar ze het speciaal op gemunt hebben. Lieve kind, ga nu naar je eigen kamer en knap jezelf wat op. Je kunt douchen, je badkamer grenst aan je slaapkamer. Alle anderen slapen in de Westelijke vleugel van het huis. En denk er aan, ik verwacht je niet in uniform te zien HOOFDSTUK 10 De volgende avond diende dr. Greville zich aan om Olivia te onderzoeken. Hij wilde haar, evenals dr. Fairley dat al jaren had gedaan, aan een maandelijkse controle onderwerpen. Olivia ontving hem op wei nig innemende wijze, hoewel ze er zelf op gestaan had, dat Fisk hem op zou bellen voor een onderzoek. Mark keek op haar neer met een spottend lachje om zijn mond. In het grote ouderwetse hemelbed leek Olivia héél nietig; niet meer dan een ver wend en lastig kind! Toni stond aan de andere kant van het bed en wachtte tot ze de deken terug zou moeten slaan. „Ik voel me prima. Mijn hart is goed, en dat is het belangrijkste! Wat wilt u eigenlijk?" „Mij is opdracht gegeven u voor ge- wrichtsrheumatiek te behandelen en daar om zou ik graag uw verschillende lede maten willen onderzoeken," legde Mark met iets van ongeduld in zijn stem uit. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6