Schimmeltje Nuni Brewer wint Beverwijkse kortebaan Kort en bondig Huize Ducro werd geen inrichting, maar bleef één groot gezin Een bezoek aan Enkhuizen Bouw van zeventien woningen voor ouden van dagen in Aerdenhout Brieven aan de redactie 't Begon met twee kinderen Cijfers Haarlemse huisvesting Orgelbespeling in de Grote Kerk Jubileum A. Steetskamp Bloemen, muziek en stralende zon maakten er een waar feest van Gestolen auto terug gevonden Politie treedt op tegen kettingverkoop-systeem VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAAR.LEMSCHE COURANT 5 746 KINDEREN VONDEN ER ONDERDAK Moeilijke jaren Dankbaarheid Groot gezin Examens Seizoen der bezienswaardigheden Legermotor botste tegen vrachtauto Verkoop der Perzische olie De python en de fluit Burgerlijke Stand van Haarlem In de kamers van een groot huis aan de Schotersingel in Haarlem, waar anders vrolijke kinderen met poppen, blokkendozen en speelgoedauto's spelen onder toe zicht van hulpvaardige kinderverzorgsters, daar kwamen Donderdagmiddag vele volwassen Haarlemmers van vele instellingen en gemeentelijke diensten bijeen om een gedenkwaardig jubileum te vieren. Het koperen jubileum namelijk van „Huize Ducro", dat twaalfenhalf jaar lang kinderen van de Vereniging van Maatschappelijke Zorg voor Zieken, Pro Juventute, Kinderzorg, de gemeentelijke psychiatrische dienst, Sociale Zaken, Voogdijraad en Kinderpolitie liefderijk had opgenomen en verzorgd. Eén middag waren eens niet de kinderen het middelpunt van de belangstelling, maar mevrouw Ducro zelf en haar drie kinderen. „Ik zou er wel een boek over kunnen schrijven", zei mevrouw DucroDijkstra toen wij haar vroegen hoe zij er toe ge komen was hulpbehoevende kinderen op te nemen en met zorg te omringen, ,,'t Be gon op de veertiende Februari van 1940. Ik had een advertentie geplaatst, waarin ik mededeelde dat ik twee kinderen wilde verzorgen. Kinderen, die niet meer dié verzorging en toewijding kregen van hun ouders die nodig was voor een goede ver zorging". „Ik kreeg op die veertiende Februari via Kinderzorg in Haarlem twee kinderen toegewezen. En van dat ogenblik af werden het er steeds meer. Zoveel zelfs dat het beter werd van een tehuis voor kinderen te gaan spreken". Mevrouw Ducro weet van die eerste periode nog alles te vertellen. Van de moeilijkheden waarvoor zij gesteld werd tijdens de eerste oorlogsjaren toen zij zich nog helemaal moest inwerken in de moei lijke arbeid en van de laatste oorlogsjaren, waarin zij haar werk door de steeds groter wordende voedselnood nauwelijks voort kon zetten. Doch steeds kon zij met de hulp van haar twee dochters en haar zoon de moei lijkheden de baas blijven. Van alle kanten kwam hulp en men trachtte de familie zo veel als mogelijk was eten en kleren af te staan. „Als ik aan die moeilijke perioden uit de oorlog terug denk", zo zegt mevrouw Ducro, „dan weet ik dat die ondanks alles de mooiste en de dankbaarste zijn geweest". Dankbaarheid. Mevrouw Ducro weet er alles van. In de loop der jaren heeft zij zevenhonderdzesenveertig kinderen in haar huis eerst aan de Gibraltarstraat en la ter aan de Schotersingel onder haar hoede gehad en nog steeds komen er kin deren van hun dankbaarheid getuigen. Kinderen, via Kinderzorg, Pro Juventute, Sociale Zaken, Kinderpolitie, Vereniging van Maatschappelijke Zorg voor Zieken, of welke instelling dan ook aan haar toever trouwd. Kinderen die veelal uit zeer arme gezinnen kwamen en aan alles gebrek hadden; kinderen ook die in de meeste ge vallen niet eens wisten wat liefde en toe wijding betekende. Maar zij allen zijn „Tante" Ducro zoals zij haar noemen dankbaar voor wat zij in „Huize Ducro" soms gedurende enige weken, maar dikwijls ook gedurende jaren ontvingen. Van dank wil echter mevrouw Ducro die slechts een kleine vergoeding per kind krijgt en verder alles moet bekostigen zonder subsidie of op brengsten van collectes niets weten. „Ik vind het heerlijk om te zorgen", zegt zij en haar omgeving de veertig kinde ren zowel als de tien verzorgsters spreken duidelijke taal in die inrichting. „Ik heb er ook altijd voor gewaakt dat mijn tehuis geen inrichting werd voor kinderen, maar een groot gezin bleef. Een gezin, waar iedereen zich op zijn gemak kon voelen". Dr. M. J. Heering, de medische verzorger van de kinderen in het tehuis, vertolkte namens alle aanwezigen Donderdagmiddag De maand Juli vertoont ten aanzien van de werkzaamheden van het Haarlemse Huisvestingsbureau de volgende cijfers (Tussen haakjes de cijfers van Juni) In de maand Juli werden 691 brieven ontvan gen (602); er werden 416 (423) formulieren uitgereikt; er gingen 1249 (1071) poststuk ken uit; er werden 388 (351) vestigingsver gunningen uitgereikt. Wat de toestand van de huisvesting be treft, er kwamen eind Juli nog 200 (197) onhoudbare gevallen op de lijst voor, nadat gedurende Juli er 5 geholpen en 8 bijge komen waren. Zeer urgente gevallen: 1725 (1645), welke vermeerdering te verklaren is uit het feit, dat er 58 konden worden ge holpen en er 138 nieuwe gevallen bij kwamen. Nog 171 ouden van dagen wachten op een woongelegenheid, tegen 167 in Juni. Belangwekkend programma van Jan Schmitz De gemeentelijke orgelbespeling van Donderdagmiddag werd ditmaal waarge nomen door de organist Jan Schmitz uit Den Haag. Hij kwam met een belangwek kend programma, dat goed opgebouwd was en waaraan men de organist van smaak kon herkennen. In passende kleu ren, die de klank van een gothisch orgel suggereerden, vertolkte de organist een Canzona van Philips de Monte en een Gre goriaanse antifoon in een typische harmo nisatie van Guillaume Dufay, de vader van de oud-Nederlandse-, misschien beter gezegd: de Bourgondische school. Met Praeludium en Fuga in fis van Buxtehude bracht de organist ons in de weelderige sfeer van de barok, met ge durfde spanningen en verrassende door braak van de tonaliteit, die de verste uit wijkingen mogelijk maakte. Jan Schmitz wist het opus van Buxtehude de stuwing en de variërende klankpracht te geven die het wegens zijn durvend karakter vergt. Minder gelukkig in zijn registratie was hij met het Bachkoraal „Herr Jesu Christ zum Jordan kam"; het onderscheid der beide manualen was te gering om een dui delijke polyfonie te voorschijn te roepen. Maar met Praeludium en Fuga in D van Bach hervond de organist de verhoudingen die hij bij Buxtehude zo gelukkig getrof fen had. Trouwens, de verwantschap tus sen deze twee orgelmeesters is opmerke lijk in deze beide werken. Wel denk ik mij de Fuga van Bach iets vlotter en virtuozer, maar het Praeludium werd met veel élan vertolkt en bevredigde alleszins. Van Bach naar de modernen: Flor Pee- ters met Preludium en Fuga in F, Monni kendam met Variaties op een kerstzang, en Jehan Alain met Litanies. Het werk van Monnikendam schonk de organist ge legenheid, een kleurrijke registratie toe te passen en een mooie climax te bereiken. Hiermede was Jan Schmitz zeer gelukkig, evenals met het eigenaardige, maar zeer bezielde werk van Alain, de veel beloven de Franse 'orgelmeester, die in de eerste dagen van de tweede wereldoorlog het leven liet. Jan Schmitz heeft deze middag een goe de beurt gemaakt. JOS. DE KLERK Een groepje kinderen in de zandbak achter „Huize Ducro". Rechts mevrouw Ducro met een van de kinderverzorgsters. de dank aan de familie Ducro, waarna hij aan mevrouw Ducro een gedenkboek waarin de handtekeningen van de kinde ren en twee kleden aanbood. Spoedig daarna kwamen de kinderen thuis en was er zowel voor mevrouw Ducro als de dochters en de verzorgsters weer volop werk. Werk, dat zoals alle aan wezigen hoopten nog vele jaren gedaan zal worden aan de Schotersingel num mer 81. In een met vlaggen versierde feesttram is de heer A. Steetskamp vanochtend, ver gezeld van zijn vrouw en naaste familie leden, van zijn huis in Zandvoort naar het hoofdkantoor van de N.Z.H.V.M. aan de Leidse Vaart gereden. Daar, in de verga derzaal van het gebouw, wachtte een deel van het personeel met de directeur aan het hoofd, de heer Steetskamp op om hem te complimenteren met het feit dat hij van daag 40 jaar in dienst is van de maatschap pij. De heer Steetskamp was de laatste jaren chef van de algemene dienst. Na de viering van het jubileum zal hij vacantie nemen tot 1 September, de dag waarop hij de N.Z.H.V.M. met pensioen zal verlaten. De directeur van de maatschappij, de heer J. J. Jurrissen, was de eerste spreker. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de jubilaris deze dag heeft mogen bereiken. In verband met de gezondheidstoestand van de jubilaris was daar wel eens twijfel aan gerezen, zo zei hij. Ook memo reerde hij de lichte schaduw die over deze feestdag viel, omdat dit jubileum tegelijk een afscheid inhield. „Maar daar willen we vandaag niet over praten", zo vervolgde de directeur. „Ik zeg u dank voor alles wat u voor mij en mijn voorgangers bent ge weest in de vele jaren dat u onze trouwe rechterhand was." Van de N.Z.H.V.M. kreeg de heer Steetskamp een enveloppe met in houd. Daarop nam de heer Jurrissen echter nogmaals het woord, nu namens de bur gemeester van Zandvoort, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was het ju bileum bij te wonen. Zo viel de heer Jur rissen de eer te beurt namens de Koningin aan de heer Steetskamp zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau mede te delen. De maatschappij schonk hem het kruis tot het dragen waarvan dit ridderschap recht geeft. De heer Ch. E. Visser, voorzitter van het departement Haarlem van de Maatschap pij voor Handel en Nijverheid, deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van de klei ne gouden erepenning van de maatschap pij en het vererend getuigschrift. De vroe gere directeur van de N.Z.H. ir. W. J. Burgersdijk, feliciteerde de jubilaris en schonk hem een fraai boekwerk. Bij mon de van de heer Augustijn uit Utrecht bood het Christelijk Nationaal Vakverbond het gouden insigne van deze bond aan. Van de lange rij van sprekers die voorts het woord voerden, vermelden we nog de heer Th. Hetem, chef van de vervoersdienst, die mede namens enige collega's de kleine draagmédaille, getuigende van het ridder schap, aanbood en de heer De Boer, die namens het personeel van de algemene dienst een enveloppe met inhoud overhan digde. Van het jubileumfonds kreeg de ju bilaris een fraaie pendule, terwijl mevrouw Steetskamp werd vereerd met een prach tig bloemstuk. Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte A 8 candida- ten. Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd zijn de dames: C. H. Boogmans te Bergen N.H.; C. M. Neyzen te Monniken dam; en de heren J. Th. Kooyenga te Am sterdam; F. W. H. van Crasbeek te Volendam; J. Th. Vlugt te Spierdijk. Geëxamineerd voor gedeelte B 8 candida ten. Geslaagd zijn de dames: H. M. Zuider- weg te Amsterdam; A. M. W. Zegwaart le Heemstede; en de heren: H. Verwaal te Amsterdam; W. M. Winterink te Haarlem; C. Tromp te Zaandam; W. Top te Leimuiden; A. W. Watertor te Oude Sluis; E. van der Zaag te Slootdorp. De gouverneur der Nederlandse Antil len, mr. A. A. M. Th. Struycken, is verge zeld van de voorzitter der Landsregering, dr. M. F. da Costa Gomez, en de voorzitter der staten van de Antillen. H. C. Henriquez, vertrokken naar de hoofdstad van de Domi nicaanse republiek. Zij zullen daar de be ëdiging van de nieuwe president der repu bliek, Trujillo, bijwonen. Nuni Brewer heeft gisteren op de Bree- straat de Beverwijkse kortebaan gewonnen en daarmee de voorspellingen, dat de keuze van de jonge Knijnenburg kampioen van Noordholland zou worden, bewaarheid. Men kan niet zeggen, dat het brave schim meltje het zwaar gehad heeft, maar dat neemt niet weg, dat er enerverende sport te zien is geweest. En die sport mét het prachtige weer voor het eerst sinds men senheugenis profiteerde de harddraverij vereniging „Prins Bernhard" daarvan en mét de gladiolen-zee die de Beverwijkse hoofdstraat sierde, hebben er een waar feest van gemaakt voor de duizenden toe schouwers, die zich achter de touwen ver drongen. Dat feest begon overigens met een wat trieste noot: een ogenblik stilte voor de overleden voorzitter van de vereniging, wijlen de heer Blom, die zo ontzaglijk veel voor de paardensport had gedaan. Maar daarna begon 'dan het festijn, waarvoor men de Breestraat had afgesloten. Het drukke snelverkeer moest een andere weg kiezen en voor één middag heerste er de intimiteit van een dorpsstraat in de ge noeglijkste zin des woords. Niets dan mu ziek, bloemen en vrolijke gezichten, ook op de officiële tribune waar burgemeester Scholtens en wethouder Alberda zetelden. En bovenal de felle roffel van dravers hoeven op het zand. In de eerste ronde sneuvelde wat sneu velen moest. En negen van de' achttien dravers bleven over: O Marijke, Nanda O, Nuni Brewer, George Wilkes, Olivia de Havilland, Notre Dame, Miss A. Louis FH en Lietse Mitzi. O Marijke moest het afleg gen tegen Nanda O ook al vanwege het feit, dat deze favoriete merrie kortelings aan een charmante hengst was gepresen teerd. Miss A van Jan van Leeuwen, altijd een grote favoriet in Beverwijk, verloor van de winnaar van Santpoort, Louis FH, We beleven nu de hoogtij der zomer- vacantie en iedereen is „elders". Zelfs als u op dit moment uw vrije dagen al ver speeld of nog voor de boeg hebt en in uw eigen dorp of stad vertoeft, ondergaat u nog het vacantie-gevoel doordat u er voort durend aan herinnerd wordt dat in dit sei zoen alles „bezienswaardig" is. Ja, u zelf bent een bezienswaardigheid geworden. U bent in Augustus eerst recht een Haarlem mer omdat alle vreemdelingen u als zo danig zien en uw dagelijkse gewoonten als „eigenaardigheden", uw gelaat en kleding als „karakteristiek" of „streek-eigen" be zien. We bekijken niet alleen eikaars ste denschoon, méér dan in enig ander seizoen bezien wij ook elkander. Bezoekt U een andere stad, al ligt zij niet verder dan 50 km van uw standplaats, dan bent u een curiosum, een langdurige en intense be schouwing waardig. Gaat u maar eens rustig in de buurt van de „Drommedaris" aan de meerhaven van Enkhuizèn staan. Uw aandacht is geheel geboeid door de fraaie lijn van een Friese boeier, een schokker of een Staverse jol die de haven met vol zeil nadert, maar onderwijl wordt u gewaar dat een groepje vissersmannen, die wel door een reuzenhand op een hoop geworpen lijken te zijn hun middagdutje onderbreken om uw, blijkbaar hoogst in teressante, verschijning sprakeloos en zon der met de ogen te knipperen van top tot teen op te nemen. Met een nimmer verflauwende aandacht zullen deze helderblauwe ogenparen u blij ven aanstaren zolang u daar blijft toeven om uw kennis van havenwerken en steden schoon te verrijken. Dit alles is heel begrijpelijk; iedereen is blij als hij eens „iets anders" ziet en als je als kind aan de voet van die dikke Drom- medaristoren daar aan de haven gespeeld hebt en al zijn leven zeiltjes langs de kim hebt zien schuiven, dan zie je daar het cu rieuze niet zo zeer meer van af en dan is die vreemde snoeshaan een veel aantrekke lijker object om de verveling mee te ver drijven. Altijd zoekend naar uitingen der schone kunsten om uw belangstelling hiervoor aan te wakkeren, was ik in Enkhuizen, omdat daar in het Zuiderzeemuseum een tentoon stelling van schilderijen wordt gehouden onder de titel: Kunstenaars zien de Zuider zee. Nu we toch allen zo reizen en trekken komt u misschien ook eens in de kop van Noordholland en een bezoek aan Enkhui- zens Museum is dan meteen meegenomen. Het ruikt er penetrant naar teer, geschaafd hout en touw en er is veel aardigs te zien. De tentoonstelling omvat een historische afdeling waar u fraaie schilderstukken uit de 17de eeuw van Averkamp, Verveer en Reinier Nooms, (die de Zeeman werd ge noemd), verschillende romantici zoals Corn. Springer, Kaspar Karsen en Herm. Koekoek kunt bewonderen. Het meest in drukwekkende stuk is een in de 17de eeuw J. Sjollema: Haven van Spakenburg. geschilderd „Gezicht op Hoorn" van een onbekende meester. Het is een echt Hol lands schilderij bijna streng door zijn so berheid maar vol fijne stemming en at mosfeer. Het pièce de résistance is natuurlijk de beroemde zeeslag van 1573 door Abr. de Verwer, waarop u zien kunt dat het niet mals toeging toen onder het commando van burgemeester Corn. Dircksz van Mon nikendam admiraal Bossu voor de West- Friese kust verslagen werd. Om een in druk te krijgen van het machtsvertoon en de pralende rijkdom die onze voorouders dank zij de Oost-Indische Compagnie kon den ontplooien, moet u eens gaan kijken naar het tafereel waarop de scheepsbou wer Osterlinck met de door hem gebouw de schepen bij de haven van Edam staat. Liefst 92 schepen, waaronder een groot aantal met rijk vergulde en gebeeldhouw de spiegels, liggen daar op de lustige golf jes te wiegen! Dan is er een zaal voor de hedendaagse kunst en natuurlijk is W. B. Tholen, die in 1931 gestorven is, hier het ruimst verte genwoordigd, omdat hij bij allerhande stemmingen en weersgesteldheden de Zui derzee en de kustplaatsjes zo dichterlijk bezien heeft en niemand in deze tijd zo mooi een stukje zee schilderde als hij. Verder zijn er tekeningen van Dirk Ny- land, Sjollema en Piet van der Hem, als mede schilderijen van Jan Wiegers en C. Bolding. Men heeft terecht gemeend dat de toevoeging van enkele gezichten op de IJsel door Jan Voerman het algemeen as pect zou vervolledigen. U begrijpt wel dat ik slechts enkele na men noemde alleen om u een indruk te ge ven. De rest, die eveneens op een hoog ar tistiek niveau staat, gaat u dan misschien zelf eens ontdekken. OTTO B. DE KAT die een tweede Allouez op de korte baan kan worden, mits hij een betere pikeur krijgt. Voor de derde omloop bleven over: Lietse Mitzi, Notre Dame, Louis FH, Nuni Brewer en Nanda O. Notre Dame had weinig moeite met Lietse Mitzi, en Louis FH verloor onnodig van Nuni Brewer. Leeg In de loting van de finale voltrok zich het harde noodlot van de kortebaan-loting over Jan Wagenaars snelle flyer Notre Dame. De donkerbruine merrie had met wat meer geluk hier kunnen winnen. Wel sloeg zij Nanda O in vier ritten, maar deze vechtpartij had zoveel van haar krachten geëist, dat zij te vermoeid tegen Nuni Brewer aan de beslissende start verscheen. De eerste rit, op de voor haar gunstige linkerbaan kon zij nog winnen, maar toen was het gedaan. Er volgde een rit waarin beide paarden te vroeg van start gingen en de derde rit was voor Nuni. In de be slissende rit gaf de moedige merrie nog één keer alles wat zij op zak had, maar de felle cadans van haar rappe benen werd trager en toen zij halverwege nog een ijzer afwierp, was het gebeurd. Zodat de jonge Knijnenburg, aan wie niemand de zege misgunde, met een grote gladiolenkrans om en luide toegejuicht de ereronde mocht rijden. De toto betaalde: Eerste omloop: winnend Nuni Brewer f 6.80, plaats Nuni Brewer f 2.80, Notre Dame f 2.40, Nanda O f 2.40. Tweede omloop: winnend f 5.50, plaats f 2.40, f 1.80, f 1.80. Derde omloop: winnend f 6.10, plaats f 3.70, f 1.70. Totale omzet: f 6890. Tussen de bedrijven door werden er nog een aantal wielersprints verreden door acht leden van de Rennersclub Kennemerland. Eerste werd hierin C. de Nijs voor J. Groot, A. Geldermans en S. Vergonet. In Amsterdam is de auto teruggevonden, die in de nacht van Maandag op Dinsdag uit de Slangenkruidlaan in Haarlem was ontvreemd. De dader van de diefstal is niet bekend. Enige bescheiden bij de auto be horende worden nog vermist. Een dode en een zwaar gewonde in Utrecht Op de hoek van de Kanaalstraat en de Jan Pietersz. Coenstraat in Utrecht reed vanmorgen een motor met twee militairen in volle vaart tegen een vrachtauto. De be stuurder van de motor, de 21-jarige mili tair M. J. L. B. uit Schiedam, werd zo ern stig gewond dat hij in de loop van de mor gen in „Oog in Al" is overleden. De duo passagier A. J. de S. uit Utrecht moest ook naar het Centraal Militair Hospitaal „Oog in Al" worden overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Een lid van de Perzische oliecommissie heeft aan het blad „Keihan" medegedeeld, dat alle landen, behalve de Sovjet-Unie, aan Perzië voorstellen voor het aankopen van olie hebben gedaan. Zelfs van Engelse maatschappijen zijn dergelijke voorstellen ontvangen, zo verklaarde hi." De Italiaanse oliemaatschappij „EPIM" moet binnen vijf maanden levering nemen van 400.000 ton olie en twee Amerikaanse maatschappijen hebben drie weken geleden een contract gesloten voor de aankoop van 500.000 ton. )OOOOCCOOOCOCXXXX)CXX>OOCOOOC»OOOOOOOOCCOOOOOOOOOCOOCODCOOr Een fakir, de gelukkige eigenaar van een bijna vijf meter lange pythontrad hier mee in een circus op, dat voorstellingen gaf te Laakirchen, in Opper-Oostenrijk zo meldt „Das Kleine Volksblatt". Doch op een kwade dag wist de python te ontsnappen en gleed, verheugd met de pas verworven vrijheid, een naburig bos in. Een man zag de reuzenslang, schrok, nam een stok en begon, uitgaan de van de stelling dat de aanval de beste verdediging is, een verwoed ge vecht met de python. De python geraakte aan de winnende hand. Het dier wist zich om de man te kronkelen en begon hem langzaam aan dood te drukken. Met de laatste lucht, die het slachtoffer nog i?i zijn longen had, riep hij om hulp. De fakir hoorde de hulpkreten en snelde, slechts gewa pend met zijn fluit, toe. Hij zag de ver strengelde groep, greep in zijn borstzak, haalde de fluit er uit en begon te spelen. De python luisterde, liet geleidelijk aan zijn slachtoffer los en zocht zijn oude plaats in zijn mand weer op. De kleine fluit bleek sterker te zijn dan de dikke stok van de aanvaller. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe- mendaal is besloten de bouw van zeven tien woningen voor ouden van dagen op een terrein gelegen achter de huizen aan de Oostzijde van de Veldlaan te Aerden hout onderhands aan te besteden aan de firma gebroeders G. en Joh. Broertjes te gen een inschrijvingssom van f 106.283. B. en W. werd voor de uitvoering een crediet van f 128.276 beschikbaar gesteld en aan het rijk zal gevraagd worden een bijdrage in het jaarlijkse exploitatietekort van de woningen te verlenen. Alvorens het besluit genomen werd deed ir. Tirion (WD) enige suggesties over de indeling der kamers. Hij zeide uit de stukken gelezen te hebben dat de aanne mers oud materiaal zullen gebruiken, waardoor zij een lager bedrag kunnen vra gen. Waarom hebben B. en W. zich ook niet in verbinding gesteld met andere aan nemers? Ir. De Vassy (Arbeid) was van me ning, dat als aan andere aannemers ge vraagd was in te schrijven zij ook met een lagere prijs zouden komen dan het norm bedrag voor openbare aanbestedingen. Men is om werk verlegen en daarom wordt er op het ogenblik voor fantastische prijzen ingeschreven. De heer Pinxter (KVP) had het ver baasd dat het college niet aan drie of vier aannemers gevraagd had een prijs te noe men. Is het oude materiaal, dat de aanne mers willen gebruiken, wel deugdelijk? Wethouder Van Geluk (VVD) deelde mee, dat architect Aanstoot een plan heeft ingediend. De dienst van Publieke Werken heeft verbeteringen, wat de woonbaarheid aangaat, aangebracht, waarmee de archi tect zich accoord verklaarde. Als de heer Tirion aanwijzingen heeft dan willen B. en W. daarmee rekening houden. Wat de vraag over het uitnodigen van een aanne mersfirma betreft deelde de heer Van Ge luk mee, dat de stenen, pannen en hout afkomstig zijn van de voormalige kazerne op Wildhoef. De pannen zijn volgens de spreker van beter kwaliteit dan die welke op het ogenblik voor de bouw van wo ningen gebruikt worden. Het hout is goed droog en geschikt voor de bouw van wo ningen. Het materiaal kon bij Wildhoef niet blijven liggen en thans doet zich een geschikte gelegenheid voor het te gebrui ken. Indien tot openbare aanbesteding wordt overgegaan dan kan aangenomen worden dat een prijs gevraagd wordt die hoger is dan het normbedrag. Dan zullen bezuinigingen moeten worden aangebracht, hetgeen niet in het belang van de gemeen te is. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen met de stemmen van de heren Fijen en Pinxter (beiden KVP) tegen. Bij de rondvraag besprak mr. Vliegen (Ai-beid) het plaatsen van een kippenhok, van oud materiaal gepraakt, in een tuin aan de Lage Duin en Daalseweg. Het hok is van de openbare weg te zien. Is daar voor toestemming verleend? Voorts is een boom in de tuin gerooid. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den T e x deelde mee, dat de eigenaar is aan gezegd het- kippenhok af te breken. Er wordt een nieuw gemaakt en zo lang dat niet gereed is mag het oude blijven staan. Het is te betreuren, dat de boom gerooid is, doch daaraan is niets te doen. De gemeen teraad was destijds tegen het vaststellen van een verordening, waarin dit geregeld zou worden. Na een kampeertocht van tien weken, waarin zij door elf landen zijn getrokken en totaal 7700 km. op bromfietsen hebben afge legd, zijn „Plof" en „Plaf", radioreporter Johan Bodegraven en zijn metgezel Goos Kamphuis, in Hilversum teruggekeerd. Een squadron van de Marineluchtvaart dienst, bestaande uit Seafuries, zal geduren de ruim negen maanden gaan oefenen op Britse vliegbases en vliegkampschepen. Het grondpersoneel van het squadron zal op 1 September met Hr. Ms. „Luymes" naar Dun dee vertrekken. De Nederlandse Aardoliemaatschappij heeft bij Tubbergen op een diepte van 2150 meter, een boring naar olie of aardgas ver richt. Voor de Bredase rechtbank hebben te recht gestaan de 18-jarige G. van der W. uit Teteringen en .de eveneens 18-jarige A. P. uit Breda, verdacht van grafschennis en me taaldiefstallen. Voor deze grafschennis was in het begin van dit jaar P. L. uit Breda veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. Kort daarna, toen op aandringen van de verdediger het onderzoek was voort gezet, werden de werkelijke daders opge spoord. De rechtbank besloot over beide verdachten een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen. B. en W. van 's Gravenhage hebben de gemeenteraad voorgesteld het bunkercom plex op het terrein van de voormalige bui tenplaats „Overvoorde" te doen inrichten als centrale commandopost ten behoeve van de organisatie tot bescherming van de bevol king. De kosten zullen f75.240 bedragen. Met ingang van 18 Augustus kunnen luchtpostpakketten worden verzonden naar Mexico. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op nummer 4337 een prijs van f 1000 en een premie van f 30.000 gevallen. De gemeenteraad van Rotterdam be sloot tot het sluiten van vier onderhandse geldleningen, totaal zeven millioen gulden. De opbrengst van deze leningen zal in het algemeen leningfonds worden gestort voor de financiering van kapitaalsuitgaven. HAARLEM EN OMGEVING Op Maandag 18 Augustus om 2 uur 's mid dags zal een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland ten Haarlemse 'stadhuize een openbare zitting houden ter behandeling van het uitbreidingsplan „Om geving station Bloemendaal" gedeelte A, vastgesteld bij het besluit van de Raad dezer gemeente dd. 29 Augustus 1951. no. 28. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal. de heer A. van Geluk, zal Zaterdag geen spreekuur houden. De Haagse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een aanlegger van een zogenaamd kettingverkoopsysteem in Den Haag. Dit systeem wordt geacht in strijd te zijn met de bepalingen van de Loterij- wet. Dit verkoopsysteem wordt ook in andere steden toegepast. De deelnemer aan dit systeem kan tegen een betrekkelijk gering bedrag bijvoorbeeld nylonkousen krijgen, mits alle deelnemers hun verplichtingen nakomen. De werkwijze blijkt uit het vol gende voorbeeld: aan deelnemer A wordt een bon aangeboden tegen betaling van f 2,50. De verkoper van deze bon geeft naam en adres van A op aan de aanlegger van het verkoopsysteem. Laatstgenoemde zendt aan A een rembourszending van vier soortgelijke bonnen ter waarde van 4 x f 2,50 f 10. Deelnemer A moet deze vier bonnen aan vier andere deelnemers ver kopen. Als dat gebeurd is, geeft A de na men en adressen van de vier nieuwe deel nemers op aan de aanlegger en deze stuurt dan aan ieder van hen eveneens een rem bourszending van vier bonnen van f 2,50. Wanneer zij deze zending hebben geac cepteerd, ontvangt A zes paar nylonkou sen, waarvoor hij f 2,50 heeft betaald. Weigert evenwel één van de vier deelne mers de rembourszending dan ontvangt A niets. Er zijn echter aanleggers, die in een dergelijk geval de gelegenheid bieden om bij te betalen. Dit systeem levert tot in de derde ronde bij 4 x 4 x 4 deelnemers geen moeilijk heden op. In de twaalfde ronde echter, wanneer er 16.777.216 deelnemers zijn, wordt het al heel moeilijk, zo niet onmo gelijk om nog bonnen kwijt te raken. In dat geval zouden dus vele deelnemers ge dupeerd worden. HAARLEM, 14 Augustus 1952 GEHUWD: 14 Aug., G. A. M. Vierveijzer en C. G. Goebert; A. J. de Vries en G. W. Verkaik; R. P. A. Wijnoogst en E. Hijma; H. S. Kuik en H. P. de Jonge; A. Paling en A. Kossen. BEVALLEN van een zoon: 13 Aug., J. Ro- zenhartJochemsz; J. M. van Dijk—van den Berg; 14 Aug., P. F. van Berkel—Wulffraat; A. J. Koek—Bank. BEVALLEN van een dochter: 12 Aug., J. M. Feitsma—Tolen; 13 Aug., M, A. Thijssen Schackman; 14 Aug., J. H. van den Heuvel Smit; S. Radsma—Alberda; A. J. Haver— Kops. OVERLEDEN: 11 Aug., M. C. Houtman, 42 j„ Maerten van Heemskerkstraat; Th. E. G. BeunsNuijens, 75 j., Kleverparkweg; 13 Aug., J. W. Polder, 58 j., Spaarnrijkstraat; G. M. Hendricks, 65 j\, Eksterstraat; 14 Aug., G. A. M. Spruijt, 7 w., Doelstraat. Diex-enbescherming. Met bijzondere in stemming las ik het berichtje „Verzoek aan Protestantse Kerken in Nederland" (zie courant van Donderdag 14 dezer); ik vraag mij alleen af, waarom men dit verzoek ook niet heeft gericht tot de R.K. Kerken in Nederland. Verder hoop ik dat voornoemd verzoek door de Dierenbescherming gedaan, ook onder de ogen komt van de dames van de viswedstrijd. Misschien brengt haar dit het moment te binnen, waarop zij het haakje uit het bekje van de vis trokken! Inderdaad niet heel vrouwelijk exr.... ook niet wat je noemt, beschermend! Foei, dames! C. M. Top. Vliegende serviezen. Wij zijn inzenders, van brieven, die verhalen hoe zij min of meer merkwaardige verschijnselen in de lucht hebben waargenomen, erkentelijk voor hun mededelingen. Publicatie van deze waarnemingen, die voor een deel dateren van jaren terug, lijkt ons momenteel niet veel zin hebben. Redactie

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7