Kabinetsformatie vrijwel gereed Sovjet-Unie verwerpt Westelijk voorstel over Oostenrijk Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Jeugd Eerste doodvonn is geëist voor speciaal tribunaal in Egypte Extra-parlementair kabinet met personen uit vier partijen Investeringsbescherming voor Amerikanen Het woord is aan Ontslag van mr. Den Daas bij de A.Y.R.O. Verkort staatsverdrag voldoet niet aan de Russische eisen Militair in zee te Zandvoort verdronken Hittegolf boven Zuid-Europa Loubens in grot begraven Moord op de Drummonds wordt gereconstrueerd Nieuwe arrestaties in Zuid-Afrika Gefusilleerde gijzelaars in Goirle herdacht Stoffelijk overschot van ds H. Janzen gevonden? Adenauer over de Saar 67e JAARGANG No 32 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 192 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „DE JEUGD VAN NU heeft geen mening meer". Dat heeft D. H. Hueting, die zelf jong is en uitgesproken meningen heeft, opgevangen van het gesprek van twee oude mannen op een bank in een park. Hij weer spreekt het. Hij herinnert er ook aan dat men oude papyrusrollen heeft opgegraven, waarin stokoude Egyptenaren al geschre ven hadden dat de jeugd, anno zoveel vóór onze jaartelling, geen eigen mening meer had. Zo is het alle eeuwen door beweerd. Waardeloos. Maar D. H. Hueting, schrij vend in het blad Nieuw-Europa van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, maakt er zich wèl bezorgd over dat de huidige jeugd te weinig uiting aan haar mening geeft. Hij vindt dat vreemd. Hij stelt vast dat men de mening der jongeren in „Nieuw Europa" nagenoeg niet aantreft. En niemand kan zeggen dat dit aan de ouderen ligt. Hij spoort de jeugd aan om zich te doen horen en critiek te oefenen. Haar zwijgzaamheid heeft hij ook waarge nomen in het blad van de Studentenvereni ging voor Wereldrechtsorde. En zij is toch wel zeer direct betrokken bij het moeilijke en moeizaam zoeken naar een wereld, die gehouden zal zijn aan regels van recht en fatsoen. Natuurlijk. Zij is er zelfs, naar duurzaam heid gerekend, het sterkst bij betrokken. En laat ons dezerzijds vaststellen dat zij niet in haar geheel zwijgzaam is, anders waren er geen D. H. Hueting en andere jongeren in de Europese Beweging en be stond er ook geen Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde. Maar breder be langstelling zou ongetwijfeld gewenst zijn, trouwens: niet alleen bij de jeugd. Wat remt de jongeren in hun uitingen? Het wagend daarnaar te gissen zal ik niet gaan uitweiden over het weinig bemoedigende aspect van een nieuwe bewapeningsrace, over mislukkende onderhandelingen en zelfs niet over cultuurpessimisme. Er zijn ongetwijfeld veel jongeren, die zich daar door niet laten ontmoedigen of omlaag- trekken. Liever ga ik in op een andere opmerking van Hueting, Hij vraagt name lijk de jeugd: „Heeft het contact met jongeren uit andere landen, dat je in je vacantie hebt gekregen: met jonge Duit sers, jonge Fransen, jonge Amerikanen, werkelijk geen enkele gedachte bij je achtergelaten?Maak dat ons niet wijs!" En nu vraag ik mij af of juist daar de kneep niet zit. Of het feit, dat men zich na dei-gelijke vacantie-contacten weer ieder naar zijn land begeeft zich op zijn eigen stelling terugtrekt het bewustzijn niet versterkt, dat de basis waarop men ge regelde en constructieve gedachtenwisse- ling kan voeren te smal is. Smalle of brede basis dat is de veelgebruikte term tijdens onze langgerekte kabinetscrisis. Zij is ook anderszins toepasselijk. De basis waarop vroegere jonge generaties over vroegere problemen konden disputeren was in geo grafische zin ook smal, maar dat deerde niet. Nu geldt het een vraagstuk, waarbij de werkelijke meningsverschillen zich tussen de volken doen gelden. In de eigen landelijke kring komt men niet ver. Men moet het op internationale basis uitzoe- kep. De gelegenheid daartoe doet zich af en toe wel voor. Maar zeker niet ruim genoeg, zeker niet verbonden genoeg, zeker niet geregeld genoeg. De grote moeilijkheid bij het opbouwen van Europese federatie is ongetwijfeld, dat er nog geen fundering voor gelegd is. Geen grondslag. Geen brede basis, die zij behoeft. Zodra men die heeft, zodra de ouderen, die beslissen moeten, de durf zullen hebben vergaard om „de sprong te wagen", zodra een Europese federale constitutie ontworpen zal zijn en verkie zingen voor een federaal parlement (dooi de volken) zullen zijn gehouden, zodra de grenzen voor een werkelijk onderling ver keer zullen zijn opengesteld zal ook de jeugd tenvolle actief kunnen deelnemen. Maar wat de algemene vraag betreft: de vraag of men de sprong moet nemen en de federale basis leggenik geloof dat daar weinig meningsverschil over in ons land bestaat. De grote meerderheid zegt daar ja op. Natuurlijk heeft de jeugd haar mening. Maar zij mist het forum waarop zij die toetsen kan in de verhouding van haar waarlijk gemeenschappelijk belang. Zij krijgt niet de kans, zich te doen gelden als West-Europese jeugd. Zij is gesplitst in Franse, Italiaanse, Engelse, Belgische, Duitse, Nederlandse jeugd terwijl zij als geheel zou willen en moeten optreden. Grenzen remmen haar. Het beste wat zij in de huidige omstandigheden zou kunnen doen is naar mijn mening: haar invloed doen gelden op het eigen landsbestuur, opdat het de aandrang uit eigen volk tot aansporing krijgt. Die is in ieder land nodig. Maar internationaal contact alléén in vacanties, en steeds maar in het be wustzijn van al die grenzen, werkt niet genoeg uit. Het versterken van het contact door meer internationale tijdschriften zal wel wat helpen, maar ook dat schiet tekort. Binnenslands is er, geloof ik, inderdaad meer behoefte aan aandrang op de lands regering en het parlement dan aan een critiek, die de hoofdzaken niet raakt omdat men daarin overeenstemt. In de loop der jaren heb ik meermalen de verwachting uitgesproken dat een enorme opleving in energie en zelfver trouwen zich in de West-Europese landen zal voordoen, zodra men beseffen zal tot een nieuw groot geheel te behoren, dat tenvolle invloed en gezag in de wereld kan doen gelden. Dit zij herhaald. De morele uitwerking van „de sprong" zou het be langrijkste van al zijn en de grootste verdere moeilijkheden doen overwinnen. Daarbij zou men in de eerste plaats kunnen rekenen op: de jeugd. R. P. SAINT ENGRACE (Reuter) Marcel Loubens, de 33-jarige grotonderzoeker, die tengevolge van een val in de grot vafi Pierre St. Martin om het leven is ge komen, is Vrijdag in deze grot begraven. Toen zijn vier collega's tot de slotsom kwamen, dat het niet mogelijk was het stoffelijk ovei-schot naar boven te brengen, bedekten zij het met een stapel grote ■stenen. Hierop verdeelden zij de uitrustings stukken, die zij naar beneden hadden ge bracht voor het onderzoek van een onder aardse rivier, en maakten zich klaar voor de tocht naar boven. Zij werden met be hulp van een lier opgehesen. Van onze parlementaire redacteur) De Koningin heeft Vrijdagmiddag in het paleis Lange Voorhout in Den Haag de kabinetsformateur, mr. Donker, ontvangen teneinde zich te doen inlichten over de jongste ontwikkeling van de kabinetsformatie. Na het bezoek verklaarde mr. Donker de indruk te hebben dat het mogelijk is een extra-parlementair kabinet te vormen, waarin personen behorende tot vier partijen zitting hebben. Mr. Donker vermoedde dat de besprekingen over de bezetting van de verschillende posten nog wel enkele dagen in beslag zullen nemen. Na deze mededeling acht ik het niet te gewaagd, zij het met het nodige voorbe houd, de mogelijke samenstelling van het nieuwe kabinet te doen volgen: Minister-president' en minister van Al gemene Zaken: dr. Drees (P. v. d. A.). Ondervoorzitter van de ministerraad en minister van Binnenlandse Zaken: prof. L. J. M. Beel (K. V. P.). Minister van Buitenlandse Zaken: ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren (K. V. P.). Minister zonder portefeuille (aan Bui tenlandse Zaken): ir. Stuyt (K. V. P.). Minister van Justitie: mr. A. A. M. Struycken (K. V. P.) Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: prof. F. J. Th. Rutten (K. V. P.). Minister van Financiën: de heer J. van de Kieft (P. v. d. A.). Minister van Oorlog en van Marine: ir. C. Staf (C. H. U.). Minister van Verkeer en Waterstaat: mr. J. Algera (A.-R.). Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting: mr. dr. J. In 't Veld. (P. v. d. A.) Minister van Economische Zaken: prof. dr. J. Zijlstra (A.-R.). Minister zonder portefeuille, belast met aangelegenheden betreffende publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, middenstand en bezitsvorming: de heer A. C. de Bruyn (K. V. P.). Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: de heer S. L. Mansholt (P. v. d. A.). Minister van Sociale Zaken: de heer J. G. Suurhoff (P. v. d. A.) Minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen: prof. dr. W. J. A. Kernkamo (C. H. U.) Een staatssecretaresse aan Sociale Zaken Mr. Donker is nog niet gereed met zijn besprekingen. Ofschoon de staatssecretaris van Oorlog en Marine, de heer H. C. W. Moorman (K.V.P.) en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. P. Muntendam (P.v.d.A.) nog niet bij hem op bezoek zijn geweest, is het waar schijnlijk dat deze beide heren zullen aan blijven, hetgeen echter niet wordt verwacht van de tegenwoordige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom, en evenmin van de staatssecretaris van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, de heer L. Götzen. Ook hierbij is een voorbehoud op zijn plaats, hetgeen eveneens geldt voor het vermoeden dat op Sociale Zaken de tegenwoordige staatssecretaris, mr. dr. A. A. van Rhijn (P.v.d.A.), niet zal terug komen, maar vervangen zal worden door mej. mr. M. Tjeenk Willink (P.v.d.A.), lid van de Eerste Kamer. Zo zou dan voor het eerst een vrouw een plaats, zij het nog niet als minister, dicht bij het kabinet gaan in nemen. Vermoedelijk zal de werkkring van deze staatssecretaresse van beperkter aard zijn dan die van mr. Van Rhijn. Gisteren is zij door de formateur ontvangen, die even eens gesproken heeft met mr. J. Kranen burg (P.v.d.A.), staatssecretaris van Oor log en mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.), staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De formateur heeft het kabinet aange kondigd als extra-parlementair. Voorzover op het ogenblik te overzien valt zouden evenwel van de vijftien ministers er toch zeker acht van parlementaire huize zijn. te weten vijf Tweede Kamerleden en drie senatoren, al is de heer Van de Kieft dit sedert kort niet meer. Meer dan ëens heb ben wij parlementaire kabinetten gehad met minder parlementsleden er in. De ver klaring waarom deze ploeg extra-parle mentair moet heten, terwijl het programma de instemming van de vier oarlements- fracties (K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H.) verkregen heeft, is vermoedelijk dat niet nog eens het uitdrukkelijk jawoord van de fracties is gevraagd bij de verdeling dei- portefeuilles. In wezen is het kabinet van mr. Donker nauwelijks van een parlemen tair kabinet te onderscheiden. Winstpunt voor de K. V. P. De ministeriële ploeg zal dus zes leden van de K. V. P., vijf van de P. v. d. A., twee van de A.-R. en twee van de C. H. U. tellen. Dit betekent voor de K. V. P. een winstpunt vergeleken bij alle vroegere for matieplannen van de afgelopen vijftig da Prinses Anne, dochter van Koningin Eliza beth II van Engeland en de hertog van Edinburgh, is gisteren twee jaar geworden. gen. Van die zijde meende men con "essiès te moeten verlangen voor het offer dat Economische Zaken niet meer door iemand van de P. v. d. A., maar door een A.-R. zou worden geleid en in een later stadium voor het offer dat daarvoor niet het minister presidentschap in ruil kwam. Die consessie moest gevonden worden door de K. V. P., twee man aan Buitenlandse Zaken te ge ven. Dit is nog niet helemaal voor elkaar, doordat blijkt dat in die kring het aantal hiervoor in aanmerking komende personen gering was. Daardoor is er helaas een toe stand ontstaan die verheffend noch ver standig genoemd kan worden. Het heeft er namelijk veel van alsof dat zo uitermate belangrijke departement, belangrijker dan ooit in de tegenwoordige tijdsomstandig heden, gebruikt wordt als sluitpost voor een politieke ruilhandel. Gisteren is de Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijsel, ir. Ridder De van der Schueren, uitgenodigd als mi nister van Buitenlandse Zaken op te tre den. Hij is vóór de oorlog jarenlang be drijfsdirecteur van een der fabrieken van de Algemene Kunstzijdefabrieken in Li verpool geweest. Hij had tijdens de oorlog in Londen zitting in de Raad van Advies. Toen het Zuiden bevrijd was kreeg hij daar een belangrijke functie bij het Militair Gezag en vervolgens werd hij souschef van de Generale Staf onder leiding van generaal Kruis. Toen prof. Gerbrandy in Februari 1945 een nieuw kabinet ging vormen heeft hij ir. De van de Schueren als minister van Oorlog aangezocht maar deze heeft voor dat aanbod om principiële redenen bedankt. Vermeld zij nog dat volgens de jongste geruchten in Den Haag voor minister zon der portefeuille aan Buitenlandse Zaken thans niet meer mr. Blaisse, maar ir. Stuyt, hoofd van de afdeling West-Europese samenwerking van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, in aanmerking zou komen. Op dit punt is echter zeker ook nog een vraagteken op zijn plaats. Hetzelfde moet worden opgemerkt ten aanzien van de be zetting van de portefeuille van Justitie. Dr. Drees had gaarne gezien dat deze in handen zou komen van mr. Struycken, die in Maart 1951 tegen de wil van dr. Drees als ministeriëel slachtoffer viel bij de kabi netsformatie, die toen heeft plaatsgevonden. Mr. Struycken is thans gouverneur van de Nederlandse Antillen; wanneer hij inder daad minister zou worden, zou dit voor de heengaande minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen misschien een goede kans bieden om gouverneur van de Neder landse Antillen te worden. (Reuter) De moord op de Britse fa milie Drummond zal in de nacht van Maandag op Dinsdag door de Franse politie worden gereconstrueerd. Edmond Sebeille, de Marseillaanse hoofdinspecteur van po litie, die de leiding heeft van het politie onderzoek, verklaarde zich helemaal te willen inleven in de atmosfeer van de onheilsnacht, terwijl hij ook de reacties van zijn getuigen wilde gadeslaan, wan neer zij het drama opnieuw voor zich zou den zien. De politie heeft Vrijdag gedurende twee uur een boer ondervraagd, die er door de gemeente-ambtenaar Sizka van was be schuldigd dat hij hem eens met een wapen, dat gelijkenis vertoonde met de Ameri kaanse karabijn, waarmede de drievoudige moord is gepleegd, had bedreigd. Sizka zeide de bewuste boer in de nacht van de moord te 1.45 uur huiswaarts te hebben zien keren. Het stond reeds vast, dat de Drummonds om één uur 's nachts om het leven zijn gebracht. De naam van de boer is niet onthuld. Hij zal echter betrokken worden in de boven genoemde reconstructie van de misdaad. j JOHANNESBURG (Reuter) Nana Sita, voorzitter van het Indische congres in Transvaal, is te Pretoria gearresteerd op grond van de wet tot onderdrukking van het communisme. Gisteren is de secretaris van het Afri kaanse nationale congres in Transvaal, David Bopape te Pietersburg aangehouden. Het aantal gearresteerde niet-blanken op grond van genoemde wet bedraagt thans negentien. Een woordvoerder van de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid heeft ver klaard, dat heden een half uur na mid dernacht vrijwilligers uit het gehele land in actie zouden komen tegen de apart- heidswetten. De Zuid-Afrikaanse politie heeft van ochtend vroeg zestig niet-blanken gear resteerd. Twintig ai-restaties werden ver richt in Uitenhage op grond van overtre ding van het uitgaansverbod. In Port Eli zabeth werden veertig niet-blanken, die een stationsingang voor blanken zouden hebben gebruikt, gearresteerd. Verder is vanochtend gemeld, dat de secretaris van het Indische jeugdcongres in Transvaal, Desai, in hechtenis is genomen. Vrijdag was het tien jaar geleden dat vijf gijzelaars uit het kamp Beekvliet te St. Michielsgestel door de Duitsers wer den gefusilleerd. Zij waren R. Baelde, Chr. Bennekers, O. Graaf van Limburg Stirum, W. Ruys en A. Baron Schimmelpenninck van der Oye. Twee maanden later, op 16 October 1942, werden andermaal drie gij zelaars gefusilleerd: de heren J. Haantjes, K. van den Kerkhoff en mr. H. Vrind. Zij werden in een bos bij Woudenberg dood geschoten. Honderdvijftig oud-gijzelaars uit alle delen van het land waren gisteren met vele nabestaanden bijeen op het landgoed „De Rovert" onder Goirle, waar de eerste vijf gijzelaars werden gefusilleerd, om de acht slachtoffers te herdenken. Namens alle oud-gijzelaars werden kransen bij het gedenkteken gelegd door mr. R. van der Heijden, burgemeester van Loon op Zand en de heer B. van Bayel, secretaris van het comité oud-gijzelaars. Nadat een minuut stilte in acht was ge nomen bracht het gilde van Antonius en Bastiaan een vendelgroet. De bijeenkomst werd gesloten met „Ecce :omodo moritur", gezongen door het Til- burgs Kamerkoor, en met een défilé langs het gedenkteken en de laatste rustplaats van twee ter plaatse begraven gefusil- leerden. Volgens een artikel in de New York Times stelt het zakenleven in de Verenigde Staten in de laatste tijd meer en meer be lang in de mogelijkheid van buitenlandse investeringen, die tegen bepaalde verliezen door de Amerikaanse regering worden ge garandeerd. Volgens de Times ontvangt het bureau voor wederzijdse beveiliging (MSA) in Washington ongeveer dagelijks 25 ver zoeken om inlichtingen inzake garantie verlening. Een maand geleden waren het er 25 per week. De 12 landen die deelnemen aan het pro gramma van de MSA, dat ten doel heeft particuliere beleggingen in het buitenland aan te moedigen, zijn overeengekomen, dat in geval besloten wordt Amerikaanse kapi taalbeleggingen in hun landen te onteige nen of de winst door de een of ander con trole op de wisselkoers te blokkeren, de Amerikaanse regering van te voren ge waarschuwd zal worden. Hierdoor zou het de Verenigde Staten mogelijk worden ge maakt langs diplomatieke kanalen schade vergoeding te verkrijgen ten behoeve van de betrokken Amerikaanse maatschappijen. Tot dusver heeft een dergelijk geval zich nog niet voorgedaan. De landen, die een dergelijke overeen komst met de Verenigde Staten gesloten hebben zijn: Denemarken, Griekenland, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, België, Oostenrijk, de Chinese nationalisti sche regering, Israel, de Philippijnse repu bliek en de Duitse Bondsrepubliek. Andere landen zullen naar men aanneemt binnen kort volgen. De regering van Groot-Brittannië en Turkije hebben slechts een overeenkomst gesloten voor zover het de controle op de wisselkoersen betreft. Alfred de Musset: Het is een hele wereld, die ieder in zich ronddraagt: een ongekende wereld, die in stilte wordt gebo ren en sterft. De directie van het Gewestelijk Arbeids bureau te Hilversum heeft thans de AVRO toestemming verleend mr. J. den Daas, tot nu toe programma-directeur (met ver lof) van deze omroepvereniging, ontslag te verlenen. Reeds vóór het conflict met de heer W. Vogt was de zaak-Den Daas aan de orde. Het bestuur van de AVRO ver weet nadat een uit eigen kring ge vormde commissie een rapport had uitge bracht aan mr. Den Daas, dat deze laatdunkende uitlatingen over het bestuur had gedaan. Voorts had'men critiek op zijn programmabeleid. De heer Den Daas ontkende deze beschuldigingen en wei gerde ontslag te nemen, toen men hem aanbood met een jaar salaris te vertrekken. Daarop heeft het bestuur van de AVRO aan het Gewestelijk Ai-beidsbureau ver gunning gevraagd hem te mogen ontslaan. Daar in de praktijk bleek dat bij het weigeren van het ontslag het toch niet mogelijk is, de normale dienstbetrekking te hervatten, heeft de directie van het Ge westelijk Arbeidsbureau beide partijen tot een accoord trachten te brengen. Na enige weken van overleg is dit thans bereikt. Aan mr. Den Daas is een financieel aan bod gedaan, dat voor hem aanvaardbaar was. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Vrijdag meegedeeld, dat de Sovjet-Unie l.et Westelijke voorstel voor een verkort Oostenrijks staatsverdrag heeft verworpen. In Maart werd dit voorstel in Moskou ingediend. Het hield een uit acht punten bestaand verdrag in ter vervanging van het oorspronkelijke, uit meer dan 50 artikelen bestaande verdrag, waarover de „Grote Vier" in de afgelopen vier jaar geen overeenstemming hebben kunnen bereiken. Od 9 Mei hadden Engeland, Fx-ankrijk en de Verenigde Staten op beantwoording van dit voorstel aangedrongen en dit verzoek werd jongstleden Maandag herhaald. Het antwoord op het verzoek van Maandag is Op het concours-hippique van de Zuid-Hollandse Jachtvereniging in Den Haag is gisteren een samengestelde wedstrijd voor juniores gehouden, waaraan werd deel genomen door Prinses Irene. Men ziet hier Prinses Irene tijdens het springcon cours. Zij legde met de schimmel Atalia een foutloos parcours af. KAFR EL DAWAR (Reuter) De open bare aanklager van het speciale militaire tribunaal, dat 550 bij de onlusten van Woensdag gearresteerde stakers berecht, heeft de doodstraf geëist tegen een jonge textielarbeider, die ervan beschuldigd wordt de voornaamste aanstichter van de onlusten in Kafr el Dawar te zijn geweest. Als deze doodstraf door generaal Naguib wordt bevestigd, zal de arbeider op de plaats van zijn misdaad, voor de ogen van zijn medestakers worden terechtgesteld. De textielfabrieken in Kafr el Dawar worden momenteel bewaakt door soldaten en tanks. Op een persconferentie heeft generaal Naguib tegengesproken, dat een politieke partij in verband met de onlusten een waarschuwing had ontvangen. Er be staan totdusver geen bewijzen tegen enige partij, zo verklaarde hij. Eerder op de dag had een regeringswoord voerder verklaard, dat uit onderzoekingen was komen vast te staan, dat de onlusten door enkele leiders van een bepaalde par tij waren aangesticht. Deze leiders hadden een ernstige waarschuwing ontvangen, al dus deze woordvoerder. Deze verklaring viel samen met de arrestatie van de voor zitter van het plaatselijk comité van de Wafdpartij te Kafr el Dawar. Generaal Naguib verklaarde voorts op zijn persconferentie, dat de wet op de dienstplicht binnenkort zal worden herzien om haar gelijkelijk van toepassing te maken op alle burgers. De eerste taak van het leger blijft handhaving van de vrede en de veiligheid, aldus de generaal. Hij verklaar de tevreden te zijn over het verloop van zijn besprekingen van Donderdag met in dustriële leiders, bij wie hij had aangedron gen op behoorlijke behandeling van hun arbeiders en het voorkomen van wrijving tussen werkgevers en werknemers. Het dagelijks bestuur van de Wafd-partij heeft gisteren, na een bijeenkomst onder leiding van oud-premier Nahas, een ver klaring uitgegeven, waarin het de geruch ten tegenspreekt, als zou de partij gekant zijn tegen de actie van generaal Naguib. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft de regering Vrijdag een „bureau voor de veiligheid van de staat" opgericht ter bestrijding van communistische en zionis tische activiteit. Een berggids heeft Vrijdagmiddag het levenloze lichaam van een man aangetrof fen op een berg ten Noorden van Inns bruck. Men vermoedt dat het hier het stoffelijk overschot betreft van ds. H. Janzer. uit Tubbergen, die sedert 7 Augus tus vermist werd. Ds. Janzen vertoefde mei vacantie in Oostenrijk. Op 7 Augustus is hij niet teruggekeerd van een Doswan- deling. BONN (DPA). De West-Duitse bonds kanselier Adenauer zegt in een brief aan de voorzitters van drie niet-toegelaten par tijen in het Saargebied de Christen-de mocratische unie, de socialistische partij en de Duitse partij dat aan de bepaling van de definitieve status van het Saargebied een nieuw gekozen landdag voor de Saar moet meewerken. Dit parlement dient zo danig te worden gekozen en zo vrij in zijn beslissingen te zijn, dat zijn gezag door nie mand in twijfel kon worden getrokken. Vrijdagavond om half zes vermaakte de eenentwintigjarige militair bij de lucht strijdkrachten, W. A. van Staveren, wonen de Velserstraat 31 te Haarlem zich met fa milie en kennissen in zee. Hij stond daarbij tot aan de heupen in het water. Men zag, dat hij zijn armen omhoog stak en vreemde bewegingen maakte. Er werd aanvankelijk aan een grap gedacht totdat de jongeman onder water verdween. Een en ander speelde zich af vóór de strandtent van de heer Zwemmer, een kilometer ten Zuiden van de Strandweg. Hoewel men zich direct te water begaf, was geen spoor meer van de Haarlemmer te ondekken. Om ruim halfacht spoelde zijn stoffelijk overschot aan en wel twee kilometer noordelijk van de plaats, waar hij zich in zee had begeven. Omtrent de ooi-zaak van het ongeval tast men in het duister. Vermoedelijk is het slachtoffer in een mui geraakt of in een sterke stroming. .volgens waarnemers verrassend snel ge komen. De Sovjet-Unie is van mening, dat het verkorte verdrag niet bevorderlijk is voor het herstel van een werkelijk onafhankelijk en democratisch Oostenrijk en niet in over eenstemming met de door de vier mogend heden aangegane overeenkomsten. In het Russische antwoord wordt gezegd, dat het voorgestelde verkorte verdrag geen democratische rechten en vrijheden voor Oostenrijk verzekert, niet voorziet in „alge mene, onpartijdige en geheime verkiezin gen" en evenmin „het bestaan van orga nisaties, die afbreuk doen aan de democra tie en de zaak van de vrede" verhindert. Voorts wordt verklaard, dat een belang rijke kwestie als het recht van Oostenrijk om nationale strijdkrachten te bezitten, die nodig zijn voor verdediging van het land, niet in het verkorte verdrag voorkomt. De Sovjet-Unie doet in haar antwoord een beroep op de V.S. om het verkorte ver drag te laten varen en zich bereid te ver klaren om de bespreking van het Oosten rijkse staatsverdrag te voltooien. In de afgelopen week heerste in Midden- en Zuid-Europa een hittegolf, die zich van Frankrijk en Italië uit over Duitsland en de Balkanlanden uitbreidde. Ook tot ons land drong de warmte door, maar zij kon zich hier slechts één dag hand haven, namelijk op Dinsdag, toen in het Zui den van het land maxima van 29 tot 30 gra den werden waargenomen. De temperaturen bleven in ons land gedu rende de volgende dagen in het algemeen be neden de 25 graden, zodat het weer, behou dens enkele verspreide buien, een aangenaam karakter had. In Zuid-Europa nam de hitte nog toe en werd Donderdag een hoogtepunt bereikt toen in een groot gebied maxima van 35 graden of meer voorkwamen. De grootste hitte kwam voor in de Balkan, waar tal van plaatsen temperaturen van om streeks 40 graden meldden. Deze hittegolf wordt nu geleidelijk naar het Oosten verdreven door koelere luchtmassa's die langs de Zuidflank van een kleine depres sie boven Engeland het continent van West- Europa binnendringen en op grote schaal tot onweer aanleiding gaven. Ook in de depressiekern boven Engeland kwamen zware onweersbuien voor. Deze depressie trekt nu langzaam naar de Noord zee en wordt van het Westen uit gevolgd door een rug van hoge luchtdruk. Daardoor is het waarschijnlijk dat de buienactiviteit morgen zal afnemen en er flinke perioden met zonneschijn zullen voor komen. OOOOOOOOOtVOOOOOOOOOOOOOOOi «recoecooocereoofooc^ooooe» WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vannacht nog sporadisch onweer, maar morgen slechts enkele verspreide regenbuien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelf de temperaturen. 17 Augustus Zon op 5.27 uur, onder 20.00 uur. Maan op 1.34 uur. onder 18.56 uur. 18 Augustus Zon op 5.29 uur, onder 19.58 uur. Maan op 2.45 uur, onder 19.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 16 Augustus Hoog water: 0-15 en 13-02 uur. Laag water: 8.14 en 20.49 uur. Zondag 17 Augustus Hoog water: 1.36 en 14.14 uur. Laag water: 9.30 en 21.57 uur. Maandag 18 Augustus Hoog water: 2.30 en 14.55 uur. Laag water: 10.26 en 22.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1