Liefelijk Brits vacantiecentrum door overstroming rampgebied geworden Libanon verwacht staatsgreep, Syrië ageert tegen Israël Nieuwe strubbelingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tweeling-plaatsjes Lynmouth en Lynton grotendeels verwoest 22 doden, 7 vermisten Soekarno sprak op onafhankelijkheidsdag De kabinetsformatie Het woord is aan Nederlanders gewond bij botsing in België Auto met vier personen te water geraakt Arnold Hendrik Verkade Zaterdag overleden Hendrik Andriessen wordt hoogleraar in Nijmegen Eervolle vermelding voor grot-onderzoeker Omwentelingskoorts99 in het Midden-Oosten Nederlands schip redt drie schipbreukelingen Nieuw-Guinea weer hoofdschotel Eén inzittende verdronk, bestuurder in arrest Twee doden op onbewaakte overweg in IJlst Chinese regering zendt delegatie naar Moskou Vermiste predikant dood onder aan rots gevonden 67e JAARGANG No 33 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 296e JAARGANG 193 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Een van Engclands lieflijkste vakantie oorden is Vrijdagnacht door een grote na tuurramp getroffen. De schilderachtige tweeling-plaatsjes Lynton en Lynmouth, het één op een bergkam en het ander aan de voet er van gelegen en nog een aantal dromerige dorpjes aan de romantische kust van Noord-Devon en Somerset, waar hon derden vacantiegangers genoten van de prachtige omgeving, zijn voor een groot deel trieste ruïnes geworden. Hotels, cafés, woonhuizen en boerderijen werden ver zwolgen door het als een teugeloze zond vloed omlaag stromende water, dat door de rivieroevers niet meer in toom kon worden gehouden, en kapot gebeukt door in lawi nes neervallend gesteente. Een gedeelte van Lynmouth is geheel weggevaagd. Het stadje is onherkenbaar geworden. Volgens tot dusver binnengekomen be richten zijn vermoedelijk 22 personen, on der wie verscheidene vacantiegangers en kinderen, om het leven gekomen. Zeven worden vermist. Het getroffen gebied beslaat een opper vlakte van meer clan 250 vierkante mijl. De catastrophe is veroorzaakt door een ongekende regenval van 22 y2 centimeter op één dag in de heuvels rondom Lyn mouth. Dit plaatsje is een verzamelpunt van verschillende korte riviertjes, die op minder dan tien mijl van de kust ontsprin gen en een verval hebben van 300 meter. Op drie kilometer trad het riviertje de East Lyn buiten de oevers. De aangerichte verwoestingen zijn schrikwekkend: een chaos van ingestorte gebouwen, vernielde bruggen en ontwor telde bomen. In de modder liggen wrak ken van auto's, kapotte meubels, huisraad, koffers en kleren in grote verwarring door elkaar. Het riviertje kreeg er een nieuw stroomgebied van vele kilometers lengte bij, dwars door de l&nderijen, waai de korenoogst werd binnengehaald. Op de ondergelopen boerenerven liggen of drij ven dode koeien, paarden, schapen, var kens en kippen. Hulpactie Er is onmiddellijk een hulpactie ingezet. Het leger, dat toevallig in de buurt amphi- bitische manoeuvres hield, was dadelijk met veel materiaal ter plaatse. De genie bouwt hulpbruggen, maar het werkelijke opruimingswerk kan pas beginnen nadat een nieuwe kunstmatige bedding zal zijn gemaakt voor de rivier de Lyn, die thans het centrum van het stadje Lynmouth als een eiland gevangen houdt tussen haar kolkende stroom. Met dit werk zal ten min ste een half jaar gemoeid zijn. Vandaag werd opnieuw een hevige regenval in dit gebied verwacht, waardoor men de kans op nieuwe aardverschuivingen niet denkbeeldig achtte. In de omliggende plaatsjes wordt alles gedaan om de nood te lenigen door opne ming van vluchtelingen en verschaffing van dekens, kleren en voedsel. Vele bewo ners van Lynmouth hebben al hun bezittin gen verloren. Sommigen keren naar hun vernielde huizen terug om te trachten nog het een en ander te redden. In heel Engeland is een hulpactie be gonnen. Een oproep is gericht aan ieder een, die zijn hart aan dit buitengewoon aantrekkelijk deel van Devon verpand heeft. En dat zijn er niet weinig, want Lynton en Lynmouth zijn sinds jaar en dag het doel van veler huwelijksreis. Het hoofdkwartier van het Britse Rode Kruis in Londen heeft medicamenten en andere benodigdheden gezonden. Het vrouwen hulpcorps heeft een centrum voor hulp aan de getroffenen van de overstromingsramp ingericht. Koningin Elizabeth en Koningin Mary hebben hun deelneming met de slachtoffers betuigd. Meer dan duizend va cantiegangers zijn huiswaarts gekeerd. Verschrikking De vloed, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit de heuvels van Exmoor kwam opzetten, teisterde het eerst het dorpje Barbrook, dat een mijl voor Lynmouth ligt. Een garage en twaalf auto's werden meegesleurd. Twee bruggen, en vier landhuisjes werden door de wilde stroom verzwolgen. Het huis van een ge meenteraadslid, waar negen personen slie pen, stortte in. Dit lid is zelf de enige over levende. Hij verloor zijn vrouw, dochter, zoon, schoonzoon en twee kleinkinderen. Drie kamperende padvinders werden door de stroom verrast en kwamen om. Ook een brievenbesteller verdronk. Een vacantieganger uit Londen, die in een hotel te Lynton verblijf hield, toen de overstroming begon, deed het volgende relaas: „Het water kwam als een lawine door ons hotel, grote keien uit de heuvels met zich voerend. Muren, deuren en ramen braken. Wij ontruimden de ene verdieping van het hötel na de andere, totdat wij het dak hadden bereikt, waar wij de nacht door brachten. Bij het aanbreken van de dag zagen wij dat een vleugel van het hotel was verdwenen". Een ander, die in dit hotel verblijf hield, zeide, dat hij drie per sonen, die gillend om hulp langs het raam van zijn kamer op de tweede verdieping dreven, door handreiking in veiligheid had kunnen brengen. (Reuter). De Franse regering heeft de in de grot „Pierre Saint Martin" bij onderzoekingen om het leven gekomen onderzoeker Loubens een eervolle vermel ding wegens dapperheid verleend. Zater dag is men begonnen met het optrekken van de vier mannen, die nog in de grot verblijven. Zaterdagavond werd één van hen, Jacques Labeyrie na uren werken aan de oppervlakte gebracht. Labeyrie die uitgeput, doch niet gewond was, was de eerste, die Loubens drie dagen geleden na diens val bereikte. Zondagochtend vroeg heeft als tweede Bernard Occhialini de ingang van de grot van „Pierre Saint Martin" bereikt. Het ophalen van de mannen geschiedde zeer langzaam: enkele centimeters per minuut. In de schacht van de grot zijn Zaterdag' drie mannen neergelaten, die op diepten van respectievelijk 80, 110 en 160 meter behulzaam waren bij het ophalen van de mannen op de bodem van de grot. De Franse onderzoeker en fotograaf Haround Tazieff is eveneens veilig boven gekomen, nadat hij tengevolge van een defect aan de lier gedurende twee uur in de lucht had gehangen, op een diepte van driehonder meter. CAïRO (Reuter). Het te Cairo ver schijnende dagblad „El Misri" meldde Za terdag-dat ook in Libanon, na de geslaagde militaire staatsgrepen in Egypte en Syrië, een ingrijpen door het leger wordt ver wacht. De correspondent van het blad te Beiroet meldde telegrafisch dat de Liba- nezen in de naaste toekomst „grote ont wikkelingen" verwachten, waardoor een einde zou moeten komen aan de heersende corruptie. Ook verwacht men in dat geval grootscheepse hervormingen op maatschap pelijk en economisch gebied. De oppei'bevelhebber van het .Syrische leger, kolonel Abid Al Sjisjakli, die zelf zes maanden geleden een staatsgreep zon der bloedvergieten vol 1 rok en vervolgens zijn land een nieuw bewind gaf, heeft over de betrekkingen tussen de Arabische staten en Israel verklaard: „Het Midden-Oosten is niet groot genoeg om zowel, door Joden als Arabieren te worden bewoond. Of de Arabieren zullen de zee in worden gedre ven, of de Joden zullen uit Palestina moe ten vertrekken en naar hun vroegere woonoorden terugkeren. Ik geloof dat de Arabieren het uiteindelijk zullen winnen". Omtrent de Westerse plannen voor het instellen van een opperbevel voor de ver dediging van het Midden-Oosten zeide ko lonel Sjisjakli: „Het heeft, zolang de Ara bieren ontevreden zijn, geen zin hierover te spreken." Volgens berichten, die door verscheidene Arabische radio-stations in het Midden- Oosten worden uitgezonden, is kolonel Sjisjakli van plan spoedig met generaal Naguib te spreken over politieke kwesties. Men meent te weten, dat kolonel Sjisja kli gaarne de betrekkingen tussen beide landen wil versterken en in het bijzonder belangstelling heeft voor een gemeen schappelijke politiek aangaande de be trekkingen der Arabische staten met de Westelijke mogendheden. Politbureau Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Maandag verklaard, dat een „bureau voor de veiligheid van de staat" is gevormd, dat gebruik zal maken van moderne middelen, zoals pantserwagens en radiozenders, om het land tegen „ondermijnende activiteit" te beschermen. De voornaamste taak van het bureau zal zijn strijden tegen communisme en zionis me en de openbare veiligheid te handha ven. Het zou echter niet de methoden van de voormalige politieke politie gebruiken, zoals toezicht op personen, bescherming van vooraanstaande personen en inmen ging in part ij-aangelegenheden, aldus de woordvoerder. De Egyptische premier Ali Maher heeft, in zijn functie van militair gouverneur- generaal, twee plaatselijke politiechefs na de wanordelijkheden te Kafr El Dawar doen schorsen. 545 van de na de onlusten gearresteerde arbeiders zijn Zaterdag op vrije voeten ge steld: er konden geen bewijzen voor schuld aan de gewelddaden tegen hen worden ge leverd. Zij werden door een hoge offcier van het Egyptische hoofdkwartier toege sproken, vóór zij mochten vertrekken. 29 arbeiders zullen terecht staan op be schuldiging te hebben deelgenomen aan onwettige samenscholingen. De openbare aanklager heeft, zoals reeds werd gemeld, tegen een der beklaagden de doodstraf geëist. Deze beklaagde wordt verdedigd door een journalist-advocaat, die aanvankelijk slechts naar cle terechtzitting was gekomen om er verslag van te leveren. Het Nederlandse vaartuig Waal heeft op de positie 50.18 graden Noorderbreedte en één graad Westerlengte (ter hoogte van de Engelse kust) de drie opvarenden van het Britse jacht Fae Lygington, dat stuur- loor rond dreef, aan boord, genomen. Het jacht moest aan de elementen wor den overgelaten. DJAKARTA. (Aneta). In een bood schap, uitgesproken op de trappen van zijn paleis aan het Mcrdeka-plein, ter gelegen heid van de zevende verjaardag der onaf hankelijkheidsproclamatie van 1945, heeft president Soekarno zich gericht tot „het volk van Indonesia van Sabang tot Me- rauke". In een 29 pagina's omvattende toespraak, waaraan waren toegevoegd verslagen over de arbeid en de bereikte resultaten der verschillende ministeries, recapituleerde de president uitvoerig de gebeurtenissen, die zich hebben voorgedaan sedert 17 Augustus 1945. Zeggend, dat het kolonialisme overal, waar het bestaat, dient te worden opge ruimd voegde Soekarno hieraan toe: Irian (Nieuw Guinea) niet uitgezonderd". „Een van onze verre Zuidelijke buren heeft gezegd, dat de kwestie West-Irian voor hem een zaak van veiligheid is. Wij zeggen, dat voor ons de kwestie West- Irian zeer veel meer is dan een kwestie van veiligheid". Zolang deze eis onvervuld blijft, zijn er geen middelen om het Indonesische volk te weerhouden van het aankweken van ge voelens van gebrek aan tevredenheid en veiligheid. In zulk een atmosfeer kan het niet verwonderen wanneer het volk vraagt: kunnen wij doorgaan met samen werking met de Nederlanders? Er is waar lijk geen beter advies, dat ik de Nederlan ders kan geven dan: de enige manier om een vriend te hebben, is er één te zijn. Ruim 500 Indonesiërs waren aanwezig, toen in de tuin van de residentie van de waarnemend Hoge Commissaris van Indo nesië op Backershagen te Wassenaar, Zon dagochtend cle róodwitte vlag werd gehe sen, waarbij de aanwezigen het Indonesi sche volkslied, „Indonesia Raya", zongen. Hierna werd gedurende enige ogenblikken stilte in acht genomen ter herdenking van de gevallenen in de strijd voor de vrijheid. Huizen, bruggen, garages en auto's werden meegesleurd door het water van de rivier Lyn, toen als gevolg van de hevige regens een rivierdijk bezweek en het water zich een weg zocht dwars door het stadje Lynmouth in North Devon. Een der geteisterde straten in Lynmouth. Prinses Wilhelmina bracht Zaterdag ochtend een bezoek aan de bloemententoon stelling Het Loo in bloemenpracht, welke tentoonstelling op de terreinen van het domein Het Loo wordt gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) Heden, Maandagochtend, ziet het er met de formatiepogingen van mr. Donker, al thans wat betreft het nu spoedig tot stand komen van een kabinet, weer vrij duister uit. In politieke kringen in Den Haag ver luidt namelijk dat de candidatuur-Ridder de van der Schueren voor minister van Bui tenlandse Zaken weer van de baan zou zijn, al dan niet omdat deze bedankt zou hebben, en dat ook ir. Stuyt, eveneens tot de K.V.P. behorende, niet bereid zou zijn om een voor hem toch wel heel zwaar ambt als minister zonder portefeuille te aanvaar den. Mochten deze negatieve berichten waarheid bevatten dan acht men het in parlementaire kring een raadsel hoe de formateur ooit in een of twee dagen tijds met een kabinet voor de dag zou kunnen komen. Immers, aldus gaat de redenering ver der, binnenskamers schijnt er over de lei ding van Buitenlandse Zaken nogal wat te doen geweest te zijn en thans ziet het er naar uit dat mr. Donker het nu alweer over een andere boeg zal moeten gaan gooien. In dit verband duikt opnieuw de naam op van mi'. J. W. Beyen (partijloos), de directeur van het Internationaal Mone tair Fonds en de Internationale Bank te Washington, die zijn voorgenomen vertrek naar Amerika opnieuw heeft uitgesteld. In dien de formateur mr. Beyen alsnog zou willen uitnodigen om de leiding op het Plein te nemen, zou dit een wijziging in de politieke samenstelling van de ploeg be tekenen, want ook wanneer dan. naast die bewindsman een minister zonder porte feuille zou komen behorende tot de K.V.P., zou het aantal leden van de K.V.P. dat mi nister zou worden van zes op vijf worden teruggebracht. Vraag: gaat men dan weer van K.V.P.-zijde andere „troostprijzen" verlangen? Zaterdagmiddag heeft de formateur staatssecretaris Moorman ontvangen en ten tweeden male mej. mr. Tjeenk Willink. Of dit laatste bezoek tot haar ja-woord heeft geleid dan wel tot het tegenoverge stelde is onzeker, al helt men er hier en daar toe over dit laatste te vermoeden. Ver der heeft hij die middag nog met groepen candidaat-ministers besprekingen gevoerd over organisatorische problemen ten op zichte van het nieuw te vormen kabinet. Ofschoon mr. Donker er weer de voorkeur aan heeft gegeven zelfs de namen van hen, met wie deze beraadslagingen hebben plaats gehad, geheim te houden, is er uit cle donkere kamer van de fotografen licht verkregen. Zij hebben namelijk aan de bladen foto's doen toekomen waaruit blijkt dat onder meer de ministers Drees en Mansholt alsmede prof. Zeijlstra, de aan gezochte A.R. voor Economische Zaken, de heer De Bruijn, K.V.P., die uitgenodigd was met het oog op publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, en de heer Suurhoff, P. v. d. A., in wie men de aanstaande minister van Sociale Zaken ziet, op het ministerie van Financiën zijn verschenen. Belangwekkend lijkt mij nog te vermel den dat prof. Beel tot diegenen zou be horen die bijzonder veel zien in de toe kenning van de portefeuille van Buiten landse Zaken aan mr. Beyen. Met andere woorden, de zoeven genoemde vooraan staande figuur uit de K.V.P. van wie het nog altijd mogelijk blijft dat hij tenslotte bereid zou zijn in de nieuwe ploeg zitting te nemen, schijnt allerminst in te stem men met die K.V.P.'ers die, onverschillig of men werkelijk in eigen midden een ge schikte figuur beervoor heeft, verlangen- of verlangden dat Buitenlandse Zaken hele maal onder K.V.P.-leiding zou komen. Verder verneem ik nog dat een minderheid in de Tweede Kamerfractie van deK.V.P. er veel voor zou voelen dat prof. Romme een ministerschap zou aanvaarden. Of deze zelf er toe bereid is is een heel andere vraag en zo ja, dan valt nauwelijk aan te nemen dat hij zich geroepen zou zien om Buiten landse Zaken voor zijn rekening te nemen, veeleer zou men met een gerust hart aan hem Justitie kunnen toevertrouwen. Mr. Donker merkte heden het volgende op: „Er zijn nog een paar posten in het kabinet te bezetten, waarbij ik er naar streef de best mogelijke functionnarissen te krijgen en dat is niet zo'n eenvoudige zaak. Men begint met wie men eerst in zijn hoofd heeft; gaat dan eventueel naar een tweede. Welaan, dat vlot niet allemaal in enkele uren en zelfs niet in een paar dagen. Toch kan ik merken dat het inder daad maar loopt over slechts enkele pos ten. Vandaar dat men van nu af van druk ke activiteiten van mijn kant niet meer zal merken, nadat ik reeds zovele personen heb ontvangen". Nader bericht uit Den Haag (halftwee). Misschien zou het beeld dat de formateur van de situatie gaf iets te optimistisch kunnen zijn. Ik hoorde nu het vermoeden uitsprekèn, dat als hij mr. Beyen (partij loos) voor Buitenlandse Zaken zou willen uitnodigen, met een minister zonder porte feuille van de KVP daarnevens, nagegaan zou moeten worden of een ruil mogelijk zou zijn, waardoor de KVP toch op zes ministers zou kunnen komen. Zodat de ver houding in het kabinet zou zijn: zes KVP, vijf P. v. d. A., 2 A.R., 2 C.H.U., 1 partij loos. Een dergelijke ruiling zou misschien kunnen worden bewerkstelligd door het departement van Wederopbouw niet op nieuw aan de aftredende minister mr. In 't Veld maar aan een KVP'er te geven en dan uit de P. v. d. A. een minister zonder por tefeuille te benoemen of hem een nieuw in te stellen klein departement in beheer te geven. Zondagochtend omstreeks vijf uur is een autobus van een touringcarbedrijf uit Helmond op de Boomse Steenweg in Aart- selaar niet ver van Antwerpen op een stilstaande vrachtwagen gereden. Vervol gens kwam de autobus in botsing met een boom. Negen reizigers werden 'gewónd. De aut.obus werd geheel vernield. Eén van de twee bestuurders van de bus, de heer J. Klap uit Eindhoven, die op het moment vaxx de botsing niet achter het stuur zat, heeft drie ribben gebroken. De dames A. Akkex-dijk uit Gouda, A. Koogerheid uit Enschedé en de heer B. Sybrandy uit Leeuwarden hebben arm- of beenbreuken opgelopen. De drie laatsten zijn in het ziekeixhuis te Boom opgeno men. Enige andere passagiers, die kneu zingen opliepen, werden, na ter plaatse te zijn behandeld, met een andere autobus van hetzelfde bedrijf naar Nederland ver voerd. Het gezelschap keex-de terug van een tocht naar Parijs, geox-ganiseex-d door de Nederlandse Reisvereniging. In de Westerbuurt te Venhuizen is Zon dagmiddag de heer C. D. uit Den Hout, gemeente Venhuizen, in de bocht de macht over het stuur van een personenauto kwijt geraakt. Na eerst een lantaarnpaal ge ramd te hebben reed de auto, waarin be halve de bestuurder ook nog zaten de 21-jax-ige K. S. uit Lutjebroek, de heer D. K. A. uit Den Hout en de heer H., te wa ter. Door omstanders werd terstond hulp geboden, waarbij het gelukte drie inzit tenden te bevrijden. De 21-jarige S. werd later onder de auto aangetroffen. Onmid dellijk toegepaste kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Uit het onderzoek is volgens de politie gebleken, dat de heren geruime tijd in eeix café hadden vertoefd en allen onder in vloed waren. De bestuurder D. is door de politie in verzekerde bewaring gesteld en zal voor de officier van justitie te Alk maar worden geleid. C. L. Schleich: Zonder kennis van de vrouwen, die hem hebben nagestaan kan niemand de biografie van een man schrijven. Op een onbewaakte overweg te IJlst is Zaterdagavond omstreeks half tien een jeep onder de trein van Stavoren naar Sneek geraakt. De beide inzittenden, de heer R. Abma uit Hartwerd en mevrouw HuitemaBosma uit Nijland werden op slag gedood. De jeep, die ongeveer vijftig meter werd meegesleurd, is totaal vernield. LONDEN, (Reuter) Een Chinese re geringsdelegatie onder leiding van de pre mier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou en Lai, is Zondag in Moskou aange komen, aldus meldt radio-Moskou. De delegatie omvat een aantal ministers. Zij werd op het vliegveld verwelkomd door Molotof, Mikoyan en Boelganin, alle drie leden van het politieke bureau, minis ter van Buitenlandse Zaken Wysjinski en andere belangrijke leden van regering en partij. Bij aankomst verklaarde Tsjou en Lai, dat het doel van het bezoek is „de vriend schappelijke samenwerking tussen beide landen verder te consolideren INNSBRUCK, 16 Augustus (A.F.P.) De Oostenrijkse berggids Ossi Schmidhu- ber heeft het stoffelijk overschot van de sinds zeven Augustus vermiste ds. H. J. Janzen uit Tubbergen gevonden op een berg, ten Noorden van Innsbruck. Het lichaam lag aan de voet van een driehon derd meter hoge rots. Gebleken is dat de predikant van deze rots omlaag is gestort. Hij is waarschijnlijk op slag dood geweest. Ds. Janzen was 7 Augustus zonder uitrus ting of stok en op lage schoenen voor een bergtocht vertrokken en had geen acht geslagen op de waarschuwing der Tyroolse familie, waar hij verbleef, dat het gevaar lijk was op een dergelijke wijze een berg tocht te maken. Het stoffelijk overschot van de predikant is door een reddings ploeg geborgen. Ax-nold Hendrik Verkade, de oudste di recteur van de koninklijke Verkadefabrie ken in Zaandam is Zaterdagmiddag op 80- jax-ige leeftijd in zijn woning te Zaandam overleden. De overledene, die officier was ln de Orde van Oranje Nassau, was één der leidende figuren op industriegebied uit de Zaanstreek. De begrafenis is bepaald op Woensdag 20 Augustus om kwart over drie op Westerveld. Gedurende de ruim 60 jaar, dat de oud ste directeur, terzijde gestaan door zijn jongere broer J. Anton E. Verkade en later mede door zijn drie zoons en twee neven, aan de Verkade fabrieken verbon den was, is het aantal employés van dertig tot meeer dan 2.000 gestegen; terwijl de fabrieken een evenredige uitbx-eiding on dergingen. Het bestuur van de Sint Radboudstich- ting in Nijmegen heeft de heer H. Andries sen te 's-Gravenhage benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar aan de R.K. Universi teit met leeropdracht voor muziekweten schap. Hij zal in het bijzonder de muziek geschiedenis en de aesthetiek der muziek onderwijzen. Hendrik Andxiessen, directeur van het Koninklijk conservatoi'i urn te 's-Graven hage werd 17 September 1892 in Haarlem geboren. Zijn eei'ste muziek onderricht ont ving hij van zijn vader. Later studeerde hij aan het Amsterdams conservatorium bij Bernard Zweex's (compositie) en J. B. de Pauw (orgel en piano). In 1937 werd hij benoemd tot organist van de kathedraal te Utrecht en tot hoofd leraar voor compositie aan het conservato ir um te Amsterdam. In hetzelfde jaar werd hij directeur van het conservatorium der maatschappij tot bevordering der toonkunst te Utrecht. Hendrik Andriessen schreef vele missen, orgelwerken, een vioolsonate, een piano sonate, een declamatorium, Ballade van de Merel, di-ie symphonieën en capriccio voor groot orkest en de opera Philomena. Onze lezers kennen Hendrik Andriessen uit zijn interessante Zaterdagse artikelen „Over muziek", die sinds 1947 regelmatig in ons blad zijn gepubliceex-d.6 Waar een normaal mens het niet meer na zou vertellen, blijken 500 cc-rijders altijd een uitzonderlijke taaiheid te bezitten. Men ziet hier de Brit Whitehouse, die gisteren met zijn Cooper op het Zandvoort.se circuit vier maal over hrt hoofd ging, nog half onder zijn wagen liggen. Hij was alleen maar een beetje bont en blauw. En zijn valhelm was aan flarden. 1 AANHOUDEND ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door hei K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 19 Augustus Zon op 5.30 uur, onder 19.56 uur. Maan op 3.58 uur, onder 19.33 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 Augustus Hoog water: 2.30 en 14.55 uur. Laag water: 10.26 en 22.45 uur. Dinsdag 19 Augustus Hoog water: 3.07 en 15.33 uur. Laag water: 11.07 en 23.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1