Ben Goerion verzoekt Naguib vrede met Israel te sluiten Zaak-Harjono vanochtend voor Haagse rechtbank Gevangenisstraffen, boeten en stokslagen voor betogers Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Na tien jaar Israel gaat protesteren bij UNO tegen oorlogszuchtige uitlatingen Nederlandse toeristen in Duitsland bestolen Doodvonnis in Egypte Besloten tot nader onderzoek en aanhouding van verdachten Het woord is aan Duitsers bang voor Franse overheersing Ongehoorzaamheid jegens Malan De overstromingen bij Lynmouth Vriendelijk Groningen groet de gehele wereld Cycloon over Korea De Kabinetsformatie Franse politie blijft zoeken naar moordenaar van Drummonds Plan-Schumati Vermoedelijk 30 doden 67e JAARGANG No 34 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 152S5. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 194 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ ZIJ WEER in Goirle geweest, op het landgoed De Rovert van de familie van Puyenbroek. Wij dat w'l in dit ge val zeggen: een menigte ex-gijzelaars van St. Michielsgestel en Haaren, uit alle de len des lands, die kwamen om hun destijds door de Duitsers doodgeschoten mede gevangenen te herdenken. Het was nu pre cies tien jaar geleden dat de eerste exe cutie geschiedde. En het was weer een even schone en warme zomerdag als de vijftiende Augustus 1942, waarop die mis daad werd gepleegd. Dat trof ons allen: telkens als wij daar terugkeren, in Goirle, is het zo. Het versterkt de herinnering, het daet de beklemming van die dag weer keren. Ook nu bleef het bij een sobere herdenking. Beter zo. Er werd zelfs geen redevoering gehouden bij dat massa le brok steen, met de bronzen platen waar in de namen der acht slachtoffers van twee executies zijn gegrift, dat als monu ment is geplaatst. Vlakbij liggen de een voudige grafstenen van twee, wier stoffe lijk overschot hier is gebleven: van Lim burg Stirum en de jonge Alexander Schimmelpenninck uit Zeeland, die toen pas de avond tevoren in het kamp was ge bracht. Langs die beide graven trokken wij in lange, zwijgende stoet na ons samenzijn voor bet monument. Een klein kamerkoor uit Tilburg zong er het Wilhel mus en later Ecce quomodo moritur, van Ingenieri, schoon en aangrijpend. En Til- burgse vendelzwaaiers hadden, geheel in de sfeer van Brabant dat wij zo goed ken nen en niet vergeten kunnen en dat ons allen, geloof ik, steeds dierbaar blijft, de vendelgroet gebracht. Daar ligt iets in dat moeilijk in allen dele te verklaren valt, iets dat rust en overdenken wekt. Mis schien door de monotonie der beweging en door het golven en zacht-ruisen der vlag gen vooral. Tien jaar geleden. En het leven van een onbezet Nederland heeft al sinds meer dan zeven jaar zijn rechten hernomen. Ook zijn er in die oorlogstijd zo tallozen meer om gekomen dan deze acht: in eigen land en in Duitsland. Meer dan tweehonderddui zend landgenoten. Maar hetgeen men van nabij heeft meegemaakt blijft bijzonder scherp in de herinnering leven. Niet al leen dat: het doet ook de omstandigheden, waaronder al die anderen hun leven ver loren, beter begrijpen als men zoiets heeft ondervonden en er zich bewust van is ge weest, dat men zelf ook spoedig aan de beurt kon-zijn. Want dat wist iedereen in de kampen; het was duidelijk genoeg ge zegd waarom men ons had opgesloten. Maar onderling werd er vrijwel niet over gesproken en zo weinig mogelijk aan ge dacht; ook na de eerste executie niet en na de tweede, die een paar maanden later volgde. De Nazi's kwamen later tot de ont dekking dat dit middel om Nederland on der de indruk te brengen niet was gelukt; dat het geen eind aan het verzet tegen hun dwang maakte; dat het evenmin in de kampen als onder het volk zijn effect had. En toen begonnen zij met vrijlatingen in grote en kleinere groepen, maar sommigen bleven nog jarenlang gevangen. Toen wij daar weer in Goirle samen kwamen was de oude, vertrouwde sfeer van het kamp er. Wonderlijk dat die ge bleven is of liever: telkens weer terug keert, onverzwakt ook na tien jaar. Daar behoeven geen toespraken voor gehouden te worden of herinneringen opgehaald, al gebeurt dat laatste natuurlijk wel. Maar als men er aankomt, vindt men de geest van het kamp. Die uit zich dadelijk in een blik van herkenning, in een handdruk ge wisseld met de eerste man die men ont moet en misschien in jaren niet heeft ge sproken. Ge bedenkt dan weer dat in alle oorlogskampen de verschillen tussen land genoten van verschillend geloof en strij dig politiek inzicht waren weggevaagd, dat men elkaar beter begreep dan vroeger en eikaars overtuiging eerbiedigde zoals in de meeste gevallen nooit tevoren was geschied. Sommigen, die al te zeer tot eigen kring beperkt waren geweest, ont dekten eigenlijk voor het eerst de anderen. Later is men daaruit gaan afleiden dat dit nieuwe verstandhouding in ons gehele volk zou brengen. Dat is een overschatting ge weest. Er is te veel van verwacht. Het heeft, geloof ik, toch wel degelijk, door al die duizenden ex-gevangenen uit zo tal- .ijke kampen, zijn invloed doen gelden. Met dat versterkte besef ben ik van deze herdenking teruggekeerd. R. P- In verband met de vriendelijkheidsactie, welke in de maand September in Groningen wordt gehouden zal aan alle K.L.M.-passa- giers die Schiphol verlaten, een gedrukte vriendelijkheidsgroet van Groningen wor den uitgereikt. De groet is in verschillende talen gesteld. Aan alle K.L.M.-kantoren over de gehele wereld zullen de vouwbla den worden toegezonden, zodat ook op de buitenlandse lijnen van de K.L.M. de groet uit het hoge Noorden van Nederland de K.L.M.-passagiers zal bereiken. Groningen heeft ook iets in petto voor de gezinnen die in de maand September eeq uitbreiding ondergaan. Al deze gezinnen zal een baby-pakket worden uitgereikt. Friesland heeft zijn sympathie met de actie van de nabuur verklaard. Tenslotte zullen de posterijen ter gelegen heid van de vriendelijkheidsactie een speci aal poststempel gebruiken. Een hevige wervelstorm heetf Zuid-Korea Maandagavond geteisterd. Ten minste tien personen zijn om het leven gekomen. De schade is aanzienlijk. De wervelstorm be weegt zich thans in de richting van Hok kaido. Meer dan 100 huizen en honderden hutten zijn door watermassa's weggespoeld. Gevreesd wordt, dat latere berichten van grotex-e schade en meer slachtoffers zullen gewagen daar de verbindingen op vele plaatsen verbroken zijn. De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 1.680.000 Duitse Marken beschik baar gesteld voor de invoer uit Nederland van industriediamanten en van 200.000 Duitse Marken voor de invoer van poeder van edelstenen, eveneens uit Nederland. JERUZALEM (Reuter). De Israëli sche minister-president Ben Goerion heeft Maandag in de volksvertegenwoordiging, bij het bespreken van het wetsontwerp waarbij de militaire dienstplicht in Israel van twee op tweeëneenhalf jaar wordt ge bracht, Egypte uitgenodigd vrede te slui ten met Israel. „Van alle Arabische staten is Egypte het land, waarmede wij geen feitelijke meningsverschillen hebben" zei- de hij. De premier gaf ex-koning Faroek de schuld voor het deelnemen door Egypte aan de oorlog der Arabische staten tegen Israel, hieraan toevoegend: „Wij kunnen aannemen dat generaal Naguib de waar heid sprak, toen hij zei zich verzet te heb ben tegen Egyptes deelneming aan de oor log in Palestina". Ben Goerion wenste de generaal succes toe na zijn staatsgreep in Egypte. De communistische afgevaardigden poog den, toen Ben Goerion over generaal Na guib sprak, tevergeefs de premier de mond te snoeren. Zij verwekten opschudding door op sai-castische wijze te schreeuwen: „Lang leve Naguib, de moordenaar der arbeiders" en „Naguib is een fatsoenlijk man, omdat hij een Amerikaans agent is". Tot nu toe is men te Jeruzalem van mening geweest, dat Jordanië het eerste Arabische land zou zijn, dat een vredesverdrag met Israel zou sluiten. In sommige politieke kringen te Jeruza lem is men van mening dat premier Ben Goerion zijn verklaring aflegde, nadat de Israëlische regering mededelingen waren gedaan over de wezenlijke betekenis van de staatsgreep in Egypte en de inzichten van de nieuwe Egyptische leiders. Israel protesteert De opperbevelhebber van het Syrische Twee onbekenden hebben Zaterdag de bagage van een Nederlands reisgezelschap in West-Duitsland geplunderd. De diefstal werd Zaterdagochtend om vijf uur gepleegd uit een autobus van de Nederlandse Reis- vereniging, toen een gezelschap van 20 per sonen, op de thuisreis na een vacantietocht naar Oostenrijk even buiten Keulen bij het restaurant Siegburg was uitgestapt. De chauffeurs hadden de bus afgesloten, doch gezien de temperatuur, het schuifdak enige decimeters open gelaten. Hierdoor zijn twee dieven naar binnen geklommen, die kennelijk al enige tijd op de loer hadden gelegen en hun motorfiets langs de kant van de weg hadden gepar keerd. In een grote kuil naast de weg hebben zij alle tassen die zij uit de bus hadden gesleept onderzocht en er uit gehaald wat van hun gading was. Toen de Nederlanders de kuil vonden lag deze bezaaid met ge opende tassen, souvenirs en gebruiksvoor werpen, die de dieven hadden achter gela ten. Slechts één leren tas werd vermist, doch uit alle tassen waren waardevolle dingen verdwenen, zoals fototoestellen, geld en horloges, met een gezamenlijke waarde van enige duizenden guldens. De politie kon met een politiehond het spoor van de dieven volgen tot de plaats waar zij op hun motor gestapt waren en weg waren gereden in de richting Frankfort. Op één na hadden alle deelnemers van de reis hun bagage verzekei-d. Voor die ene is door zijn medepassagiers een inzameling gehouden, die hem althans gedeeltelijk schadeloos stelde. De reis werd na een uur oponthoud voortgezet. (Reuter). Moestafa Khamis, een tex- tiel-arbeider, die bij de onlusten in de fabriek te Kafr el Dawar was betrokken, is door een militair tribunaal tot de dood door de strop veroordeeld. De terdoodveroordeelde zou nog heden op de plaats van zijn misdaad voor de ogen van zijn kameraden worden terechtgesteld. De doodstraf is door generaal Naguib be vestigd en de officier, die Maandagmorgen het tribunaal van deze bevestiging in ken nis stelde, verklaarde in een korte toe spraak, dat de terechtstelling moet worden gezien als het stellen van een voorbeeld. De Egyptische legerautoriteiten hebben Maandagavond Amin Hafez Afifi, de 32- jarige zoon van dr. Hafez Afifi, voormalig chef van het kabinet van Koning Faroek, gearresteerd. Zijn naam is genoemd door een der beklaagden in het proces wegens de ongeregeldheden te Kafr el Dawar, Amin Afifi is commissaris van de Misr- textielfabriek, waar de ongeregeldheden plaats hadden. Moestafa Khamis, de jonge employé, die tot de strop is veroordeeld wegens zijn aandeel in de onlusten, heeft om een on derhoud met generaal Naguib verzocht, teneinde „bepaalde bekentenissen" af te leggen. De Egyptische regering heeft de salari ëring van de senatoren gestaakt. Deze maatregel wordt uitgelegd als gelijkstaan de met ontbinding van dit lichaam dat door de Wafdpartij wordt beheerst. De Kamer van Afgevaardigden, waarin de Wafd eveneens de meerderheid heeft, werd in Maart van dit jaar ontbonden. Het gehele parlement is aldus geliqui deerd; zodat een nieuw begin kan worden gemaakt met de parlementaire activiteit onder het nieuwe régime, zo meldt U.P. leger, kolonel Abid al Sjisjakli, heeft, als gemeld, tegenover een verslaggever van het te Cairo verschijnende blad „Al Ahram" verklaard, dat het Midden-Oosten niet groot genoeg is om als woonplaats te dienen voor zowel Joden als Arabieren", waaraan hij had toegevoegd van mening te zijn dat „de Israëliërs uiteindelijk de zee zullen worden ingedreven". Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft thans bekend gemaakt tegen deze uitlating van de Syrische leger- chef te zullen protesteren en wel bij de algemene vergadering en de Veiligheids raad van de UNO en bij luitenant-generaal William Rily, stafchef van de militaire waarnemers van de UNO in Palestina. Ge protesteerd zal worden tegen „deze ern stige schending van de Palestijnse wapen stilstandsovereenkomst". De Israëlische re gering wil ook, dat de gemengde Syrisch- Israelische wapenstilstandscommissie bij een zal komen, om deze opmerkingen van kolonel Sjisjakli te bespreken. Handclsbeperking Irak en Jordanië hebben Maandag de commissie van de Arabische liga voor de blokkade van Israel medegedeeld, dat zij de handel met Cyprus hebben opgeschort, omdat Cyprus, naar zij vei'klaarden, een van de hoofdcentra voor het smokkelen van goederen naar Israel was. Irak, Jordanië en Libanon hebben voorts doen weten, dat zij de uitvoer van overtol lig oorlogsmateriaal, dat de laatste maan den zijn weg naar Israel zou hebben ge vonden, verboden hebben. De commissie heeft ook voorstellen be sproken om de Turkse handel met Israel te verhinderen en de Mexicaanse en andere x-egeringen te bewegen geen ruwe olie naar de raffinaderijen te Haifa in Israel te zen den. Vanochtend begon voor de Haagse rechtbank de zitting inzake de in de nacht van 22 op 23 Mei in Den Haag gepleegde moordaanslag op de Indonesische militaire attaché in Nederland, luitenant-kolonel Harjono. Zoals bekend werd de heer Harjono die nacht omstreeks twaalf uur in zijn flat aan de Laan van Meerdervoort met een revolver op het hoofd geslagen. Ook werden er schoten op hem gelost, welke echter misten. Reeds op de ochtend van de 24ste Mei kon de politie een eerste verdachte van deze aanslag aanhouden, te weten de 29-jarige Meine Pot. Later werden nog aangehouden, de 24-jarige F. A. Colson en drie andere verdachten, die lid waren van de Landelijke Organisatie van oud-illegale strijders. (Van onze parlementaire redacteur) Het enige wat mr. Donker gisteren open lijk, dat wil zeggen bestemd voor publicatie, als formateur nog eens heeft gedaan, was dat hij voor de zoveelste keer prof. Beaufort (KVP) ontving. De vraag rijst of deze alleen kwam om nieuwe namen op te geven van mogelijke KVP-candidaten voor het Plein en (of) een enkele andere post, dan wel of hij meer in 't bijzonder zich geroepen zag zijn rol van eerlijke makelaar voort te zetten. Namelijk in vex-band met de mogelijk heid van een oplossing aan Buitenlandse Zaken als gisteren reeds door mij vermeld, waax-door eventuele nieuwe politieke „ruil handel" nodig zou kunnen zijn. Het hokt. Dit is duidelijk, want de for mateur houdt zich thans bezig met wachten. Mét andere woorden, hij moet blijkbaar van de „eerlijke makelaar" prof. Beaufort horen hoe het nu bii de K.V.P. ligt. Daar schijnen namelijk ernstige be zwaren te bestaan, met name bij prof. Beel en dan ook bij prof. Rutten, in ver band met het vraagstuk van de bezetting van Buitenlandse Zaken. (Reuter) De voornaamste getuige in de affaire van de moord op de familie Lrummond, de boer Dominici, heeft gewei gerd deel te nemen aan een poging tot reconstructie van de moord. De Britse fa milie Drummond werd in de omgeving van Dominici's boerderij vermoord. De recon structie is vanochtend gehouden. Het Zuid-Franse gebied, waar de drie voudige moord is gepleegd, wordt in hoofd zaak door Corsicanen en Sicilianen be woond. De traditionele opvatting der Cor sicanen is: „Een moord gaat slechts drie partijen aan: de moordenaar, het slacht offer en de politie". Deze houding bemoei lijkt het onderzoek der Franse politie. Een boer, die ongeveer tien kilometer van Forgalquier woont, heeft de politie Maandagavond medegedeeld een „verdacht uitziend individu", gekleed in een korte broek en met een slappe hoed op, rondom zijn boerderij te hebben zien zwerven. Hij rende weg, toen de boer hem aansprak. Hoofdinspecteur Sebeille heeft het ge bied, waar de man het laatst is gezien, in Er was grote belangstelling voor deze rechtzitting. De rechtzaal was overvol. Er was voor een extra' bewaking gezorgd en in 't gehele gebouw zwierven rechercheurs in burger rond. Meine Pot, zonder beroep, verscheen als eerste verdachte voor de rechtbank. Hem was ten laste gelegd, dat hij luitenant-kolo nel Harjono onder bereiging heeft proberen te dwingen tot afgifte van documenten in de zaak-Westerling, dat hij Harjono van zijn vrijheid beroofde en hem met de kolf vaneen revolver op het hoofd heeft ge- slagexx. Commissaris G. Hanken van de centrale recherche der Haagse politie als getuige gehoord, verklaarde, dat Harjono na de aanslag M. P. van foto's had herkend. M. P., zo zei hij, had eerst ontkend schuldig te zijn aan de aanslag. Na het verhoor van deze getuige bleek, dat luitexxant-kolonel Harjono geen gevolg had gegeven aan de oproep om als getuige te vex-schijnen. Het Openbaar Ministerie verklaarde af te willen zien van zijn ver hoor, doch de verdediger, mr. Veldhuis, zei zeer veel prijs te stellen op het verhoor van Harjono en daar niet van af te kunnen zien. Na raadkamer deelde de president mede, dat de zaak op grond van de afwezigheid van luitenant-kolonel Harjono aangehouden zal moeten worden. Tevens zei hij, dat de rechtkamer overwoog of deze zaak niet naar de instructie verwezen zou moeten v/orden. Aanhouding Het Openbaar Ministerie en de verdedi ger waren beiden vóór schorsing, maar tegen verwijzing naar de instructie. Na zich nogmaals in raadkamer te hebben terug getrokken, besloot de rechtbank tot aan houding èn tot nadere instructie door de rechtercommissaris om na te gaan, onder welke omstandigheden verdachte tot zijn daad is gekomen. Tevens zal dan een ondex-zoek naar de geestvermogens van de verdachte wox-den ingesteld. Hetzelfde werd besloten ten aan zien van de vex-dachte Colson. De i-aads- man van C„ mr. Pauwels, achtte een on derzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt zèer wenselijk, onder meer, omdat deze tijdens zijn voorarrest reeds drie maal een poging tot zelfmoord heeft ge daan. Mr. Pauwels vroeg voorts naar de reden van het niet verschijnen van de heer Har jono. Toen de president hem daarover niet kon inlichten, vroeg hij welke garantie de recht bank had, dat de heer Harjono een volgen de keer wel zal verschijnen? Ook deze vraag kon de rechtbank niet beantwoorden. Hierna verschenen achtereenvolgens de verdachten Van D., S. en A. voor de recht bank. Zij zouden de vuurwapens, waarmee de aanslag werd gepleegd, ter beschikking van P. en C. hebben gesteld. Bovendien zouden zij de daders en de wapens na de aanslag voor de politie verborgen hebben gehou den. Conform het verzoek van het open baar ministerie en de verdedigers van deze di'ie verdachten besloot de rechtbank ook deze zaken aan te houden. Tevens gelastte de rechtbank verwijzing naar de instructie voor een gerechtelijk vooronderzoek om na te gaan welke rol Van D.. S. en A. in de aanslag hebben gespeeld. Ook zal alsnog een psychiatrisch rapport over Van D. worden uitgebracht. Van D.'s verzoek tot opheffing van het voox-arrest werd door de x-echtbank afgewezen. Het niet-verschijnen van luitenant-kolo nel Harjono als getuige a charge heeft een moeilijke situatie doen ontstaan. De heer Harjono kan namelijk op grond van zijn diplomatieke onschendbaarheid niet ge dwongen worden als getuige te verschijnen. Toch zijn zijn verklaringen onder ede zeer noodzakelijk voor een goede rechts gang, want zonder deze zou wellicht in de zaak tegen P. en C. een deel der tenlaste legging niet bewezen kunnen worden. De heer R. Westerling, die door de raads lieden van P. en C. als getuige a décharge was gedagvaard, was wel verschenen. Hij kon, dooi'dat tot aanhouding werd besloten, niet worden gehoord. Goethe: Wanneer wij de mensen slechts nemen zoals zij zijn maken wij hen slechter; wanneer wij hen behan delen alsof zij waren wat zij moes ten zijn brengen wij hen daar, waarheen zij te brengen zijn. BONN (A.N.P.). Reeds terstond na de vorming van het gezagsorgaan van het plan-Schuman is in de Duitse pers weer de vrees voor een achterstelling van de be langen van de Duitse kolen- en staal industrie uitgesproken. Zij wordt gebaseerd op een beweerde eenzijdige bezetting van de sleutelposten in het nieuwe apparaat en op de verwachting, dat het orgaan als eer ste taak omvangrijke investeringsplannen voor de Franse en de Belgische industrie in behandeling zal nemen. Men is er hier naar het schijnt onprettig door getroffen, dat de van Franse zijde voorgestelde be ambten in hoofdzaak uit het planbureau van de president van het orgaan, Monnet, afkomstig zijn en daar gewerkt hebben aan plannen tot uitbreiding der Franse staal industrie, die hier steeds met argwanend oog zijn bezien. Opgemerkt wordt, dat een aantal der voox-gestelde Franse ambtenaren nauw ver bonden zijn geweest met de reorganisatie van de Duitse mijnindustx-ie en van de centrale kolenverlcoop. De namen dezer ambtenaren zijn naar Duits inzicht verbon den met een politiek, die een verzwakking van de Duitse eoncurx-entiemogelijkheden ten doel had. alle richtingen over een afstand van twin tig kilometer doen doorzoeken. Bij de na sporingen wordt ook gebruik gemaakt van politiehonden. Volgens de politie komen de voetafdruk ken van de thans gezochte man overeen met die, welke in de omgeving van de plaats van de moord zijn aangetroffexx. Dominici heeft een beloning van 10.000 franc uitgeloofd voor degene die de moor denaar ontmaskert. Talrijke arrestaties zijn sedert het begin van deze maana m jonannesourg en Kaapstad verricht wegens overtredingen van de .Apartheidswetten". Het verzet is georganiseerd om tot afschaffing van de in Zuid-Afrika van kracht zijnde rassenwetten te komen. Op de foto: de arrestatie van de heer J. B. Marks, de voorzitter van de Transvaalse fractie van het Nationale Afrikaanse Congres en een der organisatoren van de „onge hoorzaamheids-campagne". Hij wordt per auto weggevoerd. PORT ELIZABETH (Reuter). Niet- blanke inwoners der Zuid-Afrikaanse Unie zijn Maandag de tweede twaalf uurs-„on- gehoorzaamheidsactic" begonnen, waar mede zij willen protesteren tegen de door de regering-Malan genomen „apartheids maatregelen". Maandag zijn te Port Eliza beth 205 en in de afgelopen twee dagen in totaal 301 kleurlingen wegens deelneming aan deze actie door de politie gearresteerd. Tot nu toe zijn vier minderjarige arrestan ten tot vier stokslagen elk veroordeeld. 87 anderen moeten hetzij tien pond sterling boete betalen, hetzij twee maanden gevan genisstraf uitdienen. Op deze luchtfoto is duidelijk te zien hoe de rivier de East Lyn, gezwollen door een ongekende regenval, zich midden in het plaatsje Lynmouth een nieuwe bedding baande en daarbij een deel van het stadje wegvaagde. Bij de brug, die in het midden onderaan op de foto te zien is, verbrak de kokende rivier haar Noordelijke oever om zich schuimend en alles vernielend een weg door Lynmouth's hoofdstad te banen (van midden-onder naar links boven op de foto). LYNMOUTH (U. P.). Vanmorgen werd het aantal doden als gevolg van de over stromingsramp in Lynmouth en omgeving officieel als 28 opgegeven. Twee vermisten moeten eveneens als omgekomen worden beschouwd. Tot nu ziin slechts de stoffe lijke overschotten van zeven slachtoffers geborgen. Het dorp Barbrook blijkt het ei'gst te zijn geteisterd. De onstuimige watermassa's hebben grote stukken van het dorp afge broken. Volgens opgave van de politie worden er uit Barbroock twaalf personen vermist. In het 300 zielen tellende gehucht Parracombe verloor een postbode het leven bij een poging om zijn hond te bevrijden. Parracombe ligt zes kilometer van Lynton. Toen hij het donderend geweld van het na derende water hoorde was de postbode weggesneld om zijn hond uit de schuur te halen. Een ooggetuige vertelde: „Hij werd door een grote golf meegesleurd. Wij heb ben zijn lichaam anderhalve kilometer verder gevonden. Met de hond is niets ge beurd. Die was in de schuur gebleven." Te Grahamstown, nabij Kaapstad, zijn Maandag 88 niet-blanken gearresteerd. 86 hunner, waaronder 34 .vrouwen, zijn ver oordeeld tot twee pond stex-ling boete, bij niet-betaling te vervangen door een maand dwangarbeid. Twee minderjarigen zullen elk vier stokslagexx ontvaxxgen. In Johannesburg zijn in de nacht van Zondag op Maandag 89 niet-blanken gear resteerd wegerxs het betreden van het voor naamste spoorwegstation door uitsluitend voor blanke reizigers bestemde ingangen. Sinds het begin vaix de ongehoorzaamheids actie in Zuid-Afrika gericht tegen de „apartheids"-wetten der regering, zijn ruim 2300 personen gearresteerd. Te Odendaalsrust, in de Oranje Vrijstaat, hebben 18 Juni wanordelijkheden plaats gevonden. De oorzaak hiervan was een verschil van mening tussen het gemeente bestuur en een aantal Inheemse arbeidsters over arbeidscontracten. Maandag hebben 27 inboorlingen, op beschuldiging van het verstoren der openbare orde, terechtge staan; zeven hunner zijn vrijgesproken. VERSPREIDE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Enkele buien, maar ook verspreide op klaringen. Matige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur. 20 Augustus Zon op 5.32 uur, onder 19.53 uur. Maan op 5.10 uur. onder 19 46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 Augustus Hoog water: 3.07 en 15.33 uur. Laag water: 11-07 en 23.26 uur. Woensdag 20 Augustus Hoog water :3.42 en 16.05 uur. Laag water: 11.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1