Tienjarenplan voor Suriname's ontwikkeling ingediend Bloemendaal handhaaft bezwaren tegen verbinding met Orionweg Verscheidene direct-productieve projecten Rabbijn A. Prins naar Israel vertrokken De radio geeft Woensdag Minder gevallen van kinderverlamming PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Herenmodebeurs in het R.A.I.-gebouw Deken van Utrecht is veertig jaar priester cozd wave: ió het zo Bij DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952 2 Na rapport van Wereldbank-missie Katholieke EHBO-actie Kerkelijk Nieuws Jongetje verdronken De landsregering: van Suriname heeft van de „Stichting Planbureau Suriname", ingevolge een door haar verstrekte op dracht een plan ontvangen betreffende de ontwikkeling van Suriname, dat in deze of gewijzigde vorm als een tienjarenplan voor Suriname kan worden aanvaard. Uit het voor dit plan verzameld feiten materiaal blijkt, dat de in het land aanwe zige krachten Suriname niet zonder steun van buiten tot een welvarender, gebied kun nen opheffen. Dat blijkt onder meer uit: het relatief lage nationale inkomen; de onharmonische samenstelling van de nationale productie, in het bijzonder door de overheersende plaats van de bauxietwinning, waardoor de agrarische bevolking het overgrote deel van de werkende bevolking een relatief gering deel van het nationale inkomen toe valt; de met de geringe omvang en dicht heid van de bevolking samenhangende problemen; de monetaire moeilijkheden, zoals een permanent tekort op de handels balans, en tenslotte een groep van socio- culturele problemen, die oorzaak zijn van een gebrek aan sociale eenheid. De noodzaak en het doel van een ont wikkelingsplan op lange termijn worden in het ontwerp duidelijk aangetoond. Indien men de thans bestaande ontwikkelings tendenties der Surinaamse economie tot het jaar 1965 doortrekt, dan blijkt, dat zonder uitvoering van het plan het inko men per hoofd zich nauwelijks zal kunnen handhaven. De uitvoering van het plan zal op de ar beidsmarkt geen bijzondere moeilijkheden veroorzaken. Een massale immigratie van arbeiders zal dan ook niet vereist zijn. Wel zullen ongeveer 75 bepaalde specialisten aangetrokken moeten worden. Daartoe zal in de eerste plaats een beroep gedaan wor den op thans in het buitenland werkzame Surinamers en voorts wordt overwogen Nederlandse en zo nodig ook andere bui tenlandse deskundigen aan te trekken. Kosten De kosten van uitvoering zullen ongeveer 100 millioen Surinaamse guldens bedragen. Verwacht wordt, dat een bijdrage van de Surinaamse overheid van 40 millioen Suri naamse guldens gewaarborgd is. De res terende 60 millioen dienen uit buitenlandse leningen te worden verkregen. Behalve dit „minimumplan" is een aan tal projecten, dat van niet primaire ur gentie bleek, opgenomen in een aanvul lend plan, geprojecteerd op een bedrag van ongeveer 30 millioen Sur. guldens, dat bij een gunstige ontwikkeling ook in de komende tien jaar uitgevoerd kan wor den. Het derde plan is het Brokopondo- plan, dat voorziet in de bouw van een stuwdam annex krachtstation voor de op wekking van electrische energie om tot vestiging van een aluminiumbedrijf te ko men, waarmee naar schatting 138 millioen gemoeid zijn. Afzonderlijke projecten Van de afzonderlijke projecten van het bovengenoemde ..minimumnlan" worden de direct-productieve projecten in de eerste plaats vermeld, zoals het reeds in uitvoering genomen Noord-Nickerie-pro- ject, waarmede de bouw van 130 boerde rijen met ongeveer 60 hectaren bouwland en 12 hectaren veeweide wordt beoogd. Daarnaast bestaat er een programma, dat de winning van ongeveer 10.000 hectaren nieuw en de sanering van ruim 9.000 hec taren oud land omvat. Het visserij- en veeteeltproject beoogt voornamelijk ver groting van de productie van belangrijke levensmiddelen. Aan de bosbouw zal ook veel aandacht worden besteed. Mogelijk heden voor een zij het relatief bescheiden ADVERTENTIE STRAND - BADKLEDING industriële ontwikkeling worden aanwezig geacht. De economische structuurverbetering zal zich uiten in een vergroting van het natio naal inkomen per hoofd in 1962 van onge veer 20 percent. De besparingen zullen met ongeveer 2 millioen Sur. guldens per jaar kunnen stijgen en er zal een redelijke kans bestaan op een sluitende betalings balans. De gewijzigde samenstelling van de export betekent een zekere risicosprei ding in tegenstelling tot de huidige, over wegend uit bauxiet bestaande, export. Uit het reeds eerder gepubliceerde rap port van een missie van de Wereldbank, die Suriname heeft bezocht, blijkt, dat de inzichten van deze missie in belangrijke mate met die van de ontwerper van dit tienjarenplan overeenkomen. Zij zijn van grote waarde geweest voor de opstelling van het plan. ADVERTENTIE Uitgeleide gedaan door een groot aantal leden van de Joodse gemeente te Amster dam, is gisterochtend de 40-jarige rabbijn van de Nederlands Israëlietische hoofd synagoge in de hoofdstad, de heer A. Prins, met zijn vrouw en vijf kinderen van Schip hol naar Israel geëmigreerd. De heer Prins, die reeds 20 jaar in dienst is van het hoofdstedelijk rabbinaat en op- perrabijn is van het synagogale ressort Gro ningen en Overijsel, zal in zijn nieuwe va derland als directeur van een Mesrachiti- sche school (orthodox-zionistische stro ming) te Rechovoth in functie treden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7,18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. (13.3013.45 Voor de jeugd). 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Koor, solisten en Haar lemse Orkestvereniging. 15.00 Platen. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Nieuw Guinea's grote waterdieren. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.35 Amusementsmu ziek. 19.00 Gemiste kansen, causerie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Accordeon. 20.50 Emigranten, hoorspel. 21.35 Platen. 22.10 Van oever tot oever, causerie. 22.25 Rachel worstelt met God. hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Mez zosopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal Dubbel Kwartet. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-muziek. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek, 18.45 Platen. 19.00 Christelijk Verenigingsleven. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Orkest en solist. 21.15 Onverzorgd-en verzorgd spreken en schrij ven, causerie. 21.30 Vocaal kwartet en piano. 21.50 Promenade-orkest en solist. 22.30 In ternationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.30 Platen. 13.45 Piano met zang. 14.00 Koorzang. 14.40 Idem. 15.00 Platen. 16.00 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 13.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 7r,ng. 20.00 Okest en soliste. 20.45 Platen. ?M5 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne muziek. 22.55—23.00 Nieuws. Een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland hield Maandagmiddag in het Stadhuis te Haarlem een openbare vergadering ter behandeling van het uit breidingsplan „omgeving station Bloemendaal", vastgesteld bij besluit van de Haar lemse gemeenteraad van 29 Augustus 1951. De gemeente Bloemendaal maakte van de gelegenheid gebruik de reeds ingediende bezwaren toe te lichten, waarna burge meester mr. P. O. F. M. Cremers het standpunt van het Haarlemse gemeentebestuur uiteen zette. De bezwaren van het Bloemendaalse gemeentebestuur betroffen de autover binding van de Orionweg via de spoorlijn Haarlem-Velsen naar het landelijk ge deelte van Bloemendaal. Toen het uitbrei dingsplan vorig jaar in de Haarlemse raad behandeld werd kwamen de bezwaren van Bloemendaal reeds aan de orde. De verga dering achtte de bezwaren niet gegrond en keurde het door B. en W. voorgestelde plan goed. De vergadering van gistermiddag st'orid onder leiding van mejuffrouw mr. E. R i b b i u s P e 1 e t i e r. Zij deelde mee, dat alvorens Gedeputeerde Staten een be slissing nemen over het al of niet vaststel len van het uitbreidingsplan zij adviezen hebben ingewonnen. Ook hebben zij be zwaren ontvangen en wel van de gemeen te Bloemendaal; die zijn destijds aan de gemeenteraad van Haarlem ook kenbaar gemaakt, doch de raad achtte ze niet vol doende van belang. Daarom heeft de ge meente Bloemendaal zich thans tot Gede puteerde Staten gewend. Hierna was het woord aan jhr. mr. C. J. A. den T e x, burgemeester van Bloe mendaal, die opmerkte dat het niet nodig is uitvoerig op de zaak in te gaan, omdat uit de stukken de bezwaren uitvoerig zijn toegelicht. De spreker zeide bezwaren te hebben tegen een tekening van 'de situatie van de boerderijen in Bloemendaal, ge maakt door de gemeente Haarlem, welke tekening tegen de regelen der techniek in is vervaardigd. Zij werkt misleidend en een ervaren landschapstekenaar zal er zich niet mee kunnen verenigen. Bij de stukken is gevoegd het advies van 22 Maart jl. van de commissie voor gemeenteplannen. Daar in wordt meegedeeld, dat er binnen een afstand van twee kilometer geen overweg voor 'auto's bestaat. Indien men per auto van de Orionweg in Haarlem-Noord naar Bloemendaal moet dan kan gebruik wor den gemaakt van de overgang van de Kleverlaan. Men moet dan enkele minuten omrijden. Dat is voor een automobilist niet erg. De gemeente Bloemendaal acht het daarom niet nodig een verbinding ,voor auto's in de omgeving van het station Bloemendaal te maken. Voetgangers en fietsers kunnen gebruik maken van de bestaande tunnel. De burgemeester vervolgde, dat het dorp Bloemendaal niet berekend is op een verkeer dat rechtstreeks van de Orion weg zal komen. Bloemendaal ligt in da luwte van de duinenrij. Als er dwars op verkeerswegen worden aangelegd, dan kan het dorp het verkeer niet meer ver werken. De overgang van de Kleverlaan is voldoende voor het verkeer. Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier herinnerde er aan, dat er plannen bestaan de Orionweg niet rechtstreeks aan te slui ten op Bloemendaal, maar orn het tracée om te buigen, waarop burgemeester jhr. Den T e x antwoordde, dat Bloemendaal haar bezwaren blijft handhaven tegen een verbinding voor het autoverkeer. Eén woongemeenschap Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zeide dat het van primair belang is een goede verbinding tot stand te brengen. Van In de week van 3 tot en met 9 Augustus zijn in ons land 123 nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven, tegen 134 in de week daarvoor. Van deze 123 gevallen waren er 30 in de provincie Noordbrabant. In Nooröholland waren 18 gevallen, waarvan 4 in Amsterdam, 3 in Den Helder, 2 in Haarlem en in Koog aan de Zaan, en één in Barsingerhorn, in Beverwijk, in Amstel, op Texel en in Zijpe. Te Enschedé zijn Maandag zes nieuwe gevallen van kinderverlamming geconsta teerd, waarvan het merendeel niet als ern stig wordt beschouwd. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst heeft de sportwedstrijden voor kinderen doen af gelasten. De directeur van deze dienst, dr. A. A. Koopal, heeft aangedrongen op ver korting van de badtijden in de zwem- en badinrichtingen. In de afgelopen dagen zijn sportwedstrijden tussen Nederlandse en Duitse jeugdelftallen alsmede vacantie- reisjes van jeugdige personen naar Duits land afgelast. In de Merwehaven te Rotterdam is de. 17-jarige Zweedse matroos S. A. Valdau uit Trelleborg zo ernstig bekneld geraakt tussen twee schepen, dat hij aan de verwon dingen is overleden. Een tekening van de situatie, zoals de gemeente Haarlem zich die in de toekomst voor de omgeving van het station Bloemendaal (aangegeven met G) voorstelt. Bloemendaal heeft bezwaren tegen de doortrekking van de Orionweg over de spoorbaan. Links van de verlengde Orionweg is het complex van het tweede R.K. Lyceum voor jongens door zwarte blokken aangegeven. De met B gemerkte blokken geven de huizenbouw met drie woonlagen aan; C duiden op eengezinswoningen, D wordt een wijkgarage, E een winkelcentrum, F een kerk en H de toekomstige ondertelefooncentrale voor Haarlem- Noord en Bloemendaal. de zijde van Bloemendaal is opgemerkt, dat omrijden voor automobilisten geen be zwaren behoeven op te leveren, doch men mag niet vergeten, dat de woonwijken Bloemendaal, Santpoort en Haarlem- Noord zich meer en meer zullen uitbreiden en dat zij in de toekomst min of meer een woongemeenschap zullen vormen. Uit een stedebouwkundig oogpunt is het van be lang, dat de wijken over een goede ver binding beschikken. Men moet zich niet afvragen: waar loopt de gemeentegrens? Indien men te voet, per fiets, per bakfiets of per auto van de ene naar de andere wijk gaat, dan behoort er een goede verbinding te bestaan. Bovendien dienen er geen grenzen te bestaan als men naar de Ken- nemerduinen wil, een luchtje wenst te scheppen in Bloemendaal of op familiebe zoek gaat. Het is te verwachten, dat het verkeer zal toenemen, maar de spreker is van mening, dat de drukte niet zo groot zal worden, dat er op ernstige wijze moet worden ingegrepen. Als het verkeer via de verbinding van de Orionweg in Bloemen daal komt, zal het spoedig aftakken. Het karakter van Bloemendaal zal niet wor den aangetast. Het is de gemeente Haar lem er niet om te doen de verbinding haaks op de spoorbaan te maken; tegen een ombuiging van het tracée heeft zij geen bezwaar. Burgemeester jhr. Den T e x merkte tenslotte op: dat, als het de bedoeling van de verbinding is, dat neven en nichten in bepaalde wijken bij elkaar op bezoek ko men, een verbinding voor autoverkeer, niet noodzakelijk is. Mejuffrouw mr. Ribbius Heietier deelde mee, dat de commissie verslag zal uitbrengen aan Gedeputeerde Staten die later een beslissing zullen nemen. c 20. Gejaagd door de wind dwarrelde ae oude kaart over de straten; op onstuimige wijze ging zij hoeken om, cirkelde zij rond, raakte bijna de grond om zich dan met grote snelheid steeds weer te verheffen juist op het ogenblik, dat Jolliepop en Pan da zich er meester van dachten te maken. Het tweetal hield de achtervolging met grote volharding uit, doch het stuk papier scheen bezeten door een drang om zelfstan dig de wereld in te trekken. „Daar gaat nu een schat-kaart als door ons gezocht en nu ontwijkt het voorwerp ons!", riep Jollie pop gebelgd uitGelukkig is een weinig athletiek niet onpassend voor een heer. en opnieuw maakte hij eenvergeefse sprong om de kaart te bereiken. „Het zal toch wel weer moeite voor niets zijn!", hijgde Panda sceptisch. „De vorige kaarten waren ook allemaal namaakInmiddels was ech ter mevrouw Teutbei, de waardin, hoogst voldaan in het café „De Vrolijke Zeeman" achter gebleven. Toen zowel de kaart als haar twee klanten overhaast vertrokken waren, gaf zij een hardvoetige trap tegen de stoel, waarin haar echtgenoot zich sla pend ophield, terwijl zij luid uitriep: „Wordt nu maar wakker, luilak! Ik heb een verrassing voor je! Ik heb die oude De vijfde Nederlandse herenmodebeurs, georganiseerd door de gelijknamige stich ting, wordt van 25 tot 29 Augustus in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden. Ter propagering van en kennismaking met de producten van de Nederlandse heren kledingindustrie worden voor het publiek dat uitsluitend op de eerste vier avon den toegang heeft shows gehouden. Be halve herenkleding voor de arbeid, voor sport en voor officiële gebeurtenissen wordt ter afwisseling ook de overeenkomstige kledij der dames getoond. Aan de beurs, die 38 stands omvat, namen 10 Groningse confectie-fabrikanten met een collectieve inzending deel. Bij de nouveautés wordt onder meer geannonceerd het geen „moei lijkheden" meer gevende boordenknoopje. Voorts zijn er zogenaamde Rhodia-dassen. Rhodia is de soortnaam voor een nieuw verbeterde kunstzijdevezel. Dit weefsel vertoont veel overeenkomst met natuur zijde doch is aanmerkelijk goedkoper. Het hoogtepunt van de feestviering ter gelegenheid van het veertigjarig priester jubileum van de Deken van Utrecht, A. W. G. M. Wiegerink, was zijn benoeming tot geheim kamerheer van de Paus. De hulde, door Utrecht gebracht aan Deken Wiege rink, begon Zaterdagavond met een feli- citatiepreek van kapelaan Van Rijckevor- sel tijdens het door de jubilaris gecele breerde plechtige lof van dankbaarheid in de parochiale Heilig Hartkerk. Tijdens de Zondagmiddag gehouden re ceptie kwamen vele vertegenwoordigers van de geestelijkheid, van katholieke en niet-katholieke organisaties en parochianen gelukwensen, alsmede de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, en de wethouders H. A. Bekker, J. G. Winkel en H. Ploeg Jr. Zondagavond was er in de Heilig Hart kerk een feestconcert. De Katholieke nationale bond voor Eerste Hulp Bij Ongelukken ral op Zondag 24 Augustus aan de kerkgangers in geheel Nederland pleisters laten aanbieden. Iedere pleister is verpakt in een keurig couvertje. Het is voor hen die zoo'n pleister weten te bemachtigen zaak het pleistercouvertje te bewaren, want er zijn er bij die grote waarde hebben. Men kan er door in het be zit komen van een auto, een motorfiets, een koelkast, ofwel in aanmerking komen voor een vliegreis naar Rome, een autoreis naar Lourdes, een jaar gratis wonen en een jaar gratis roken. Via een radio-uitzending zal mén op de avond van Zondag 24 Augustus reeds kun nen vernemen of men tot de gelukkigen behoort. In de plaatsen waar de cadeaux worden uitgereikt, ontvangen de ouders van op Zondag 24 Augustus geboren baby's, gratis een kinderwagen, mits zij beschikken over een EHBO-pIeister. Ned. Herv. kerk Beroepen te Genemuiden B. Eys^nga te Barrieveld. Bedankt voor het beroep naar een gemeente in Australië M. Groenen- berg te Amsterdam; voor Rotterdam-Kra lingen (vac. G. A. Pott) W. L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Coevorden: A. T. Deinum te Oost-Vlieland; naar Reeuwijk G. J. v. d. Heide, cand. te O.L. Vrouwen parochie. Geref. kerken Tweetal te Harmeien D. Groenendijk, cand. te Amsterdam en R. van Reenen, cand. te Soestdijk. Bedankt voor Ens (N. O. P.) C. Kamper te Bleiswijk; voor Den Haag-West (9e pred.pl.) R. Ypma te Gro ningen. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Eemdijk M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen, die bedankte voor Doesburg, Ede, Gorinchem, De Krim, Mep- pel, Ouderkerk aan de Amstel, Rozenburg, Wildervanck en voor Zaamslag. Geref. gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage A. Verha gen te Kampen. Baptisten gemeenten Bedankt voor Noordbergum J. Bosma te Leeuwarden. Een vijfjarig knaapje, dat sinds Zater dagmiddag werd vermist, is Maandagmid dag door de politie levenloos opgehaald uit het water tegenover de Sint Nicolaaskerk in Amsterdam. Het knaapje, een zoontje van de familie De Vries aan de O.Z. Voor burgwal, was het laatst gezien door om wonenden, die het kind aan de wallekant hadden zien spelen. Snoep. Passagiers van de British European Airways, die Londen verlaten, zullen thans snoep zonder bon kunnen kopen vóór de start van het vliegtuig. Dit is de eerste concessie, die de Britse re gering heeft gedaan op het gebied van lekkernijen, sedert de rantsoenering hiervan wêer is ingesteld. De snoep- aankopen zullen per persoon niet meer dan een pond sterling mogen bedragen. Verwacht wordt, dat de passagiers zo sportief zullen zijn het snoepgoed niet te herimporteren. Ouderdom. België telt op het ogenblik 10.7 procent inwoners, die 65 jaar en ouder zijn. Hiervan bestaat 55 procent uit vrouwen. Meer dan 128.000 personen, die de 65-jarige leeftijd hebben be reikt, zijn nog actief werkzaam in de landbouw(36 procent), de industrie (26 procent) en de handel (27 procent). Reis. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard, dat president Truman van plan is, na het verstrijken van zijn ambtstermijn in Januari, een grote reis in het buitenland te maken. Hij voegde hieraan toe, dat de presi dent nog geen datum of route heeft vastgesteld. Volgens de „New York Herald Tribune" zal de president met zijn vrouw Europa, Azië en het Mid den-Oosten bezoeken. Bezoek. Volgende week zal te West-Berlijn een „Duitse Katholiekendag" worden gehouden. Op Maandag waren reeds meer dan tienduizend Katholieken uit Oost-Berlijn en Oost-Duitsland in het Westelijk gedeelte van de stad aange komen. Zij konden ongehinderd de sector- en zönegrenzen overschrijden. Boter. In West-Berlijn en vele steden van West-Duitsland wordt op het ogenblik een protest-actie gevoerd tegen de bo- terprijzen, die de laatste-tijd scherp zijn gestegen. De actie gaat uit van de win keliersorganisaties en de vakbonden, die de huisvrouwen verzoeken een „ko pers-staking" te beginnen en in plaats van boter andere vetten te kopen, tot dat de boterprijs, die thans 7.20 mark per kilo bedraagt, tot een redelijk peil zal zijn gedaald. Aangedrongen wordt op onmiddellijke invoer van boter uit Nederland, Scandinavië en Nieuw- Zeeland. Epidemie. Drieduizend gevallen van kinder verlamming zijn tot nu toe in de bonds republiek geregistreerd. In het voor naamste centrum in het Roergebied, waar tweeduizend gevallen zijn voor gekomen waarvan 125 met dodelijke afloop, beweegt zich het aantal nieuwe gevallen niet meer in stijgende lijn, zodat men hoopt het hoogtepunt der ziekte achter de rug te hebben. Het voornaam ste centrum der ziekte ligt hier in de omgeving van Recklinghausen aan de Noordelijke rand van het Roergebied. Import. De Franse premier zal de minis terraad Woensdag voorstellen de stijging der prijzen in Frankrijk trachten tegen te gaan door grotere invoer van levens middelen. Pinay zal ten minste even veel aandacht besteden aan de stijging der prijzen van levensmiddelen, die door de mond- en klauwzeer-epidemie in Frankrijk is veroorzaakt, als aan de problemen van de buitenlandse politiek. Men gelooft, dat dit is toe te schrijven aan de aankondiging van de vakbonden, dat zij in het najaar éen protestactie zullen beginnen tegen de jongste stijging van de kosten van levensonderhoud. Pinay is van plan onder andere boter uit Scandinavië en Nederland in te voeren. Hoofdkwartier. Het opperbevel van de At lantische strijdkrachten te Parijs heeft medegedeeld, dat Smyrna (Turkije) ge kozen is als hoofdkwartier voor Zuid- Oost-Europa. De keuze is op Smyrna gevallen op advies van admiraal R. B. Carney, die overleg heeft gepleegd met de Turkse en Griekse autoriteiten. Incident. Griekse en Bulgaarse officieren hebben gisteren het grensincident van 13 Augustus in centraal-Macedonië be sproken, waarbij twee Griekse soldaten werden gedood. De Bulgaren hebben toegegeven, dat zij de twee Grieken hebben gedood, zo deelt de Griekse generale staf mede. De Griekse ver tegenwoordigers eisten de lijken van de gesneuvelden op, maar de Bulgaren stelden hierbij als voor waarde dat de Grieken schriftelijk er kennen dat zij het Bulgaarse grensge bied h«bben geschonden. De Griekse vertegenwoordigers weigerden dit en eisten op hun beurt, dat de Bulgaren zouden erkennen dat het incident op Grieks grondgebied is gebeurd. De Bul garen zouden instructies vragen. ADVERTENTIE Ja, maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 Tel. 19706 Haarlem kaart het raam uit gegooid, en nu hoef jij je niet meer te ergeren!" „Huh? Watte?", vroeg de heer Teutbei gapend. Doch plot seling drong de inhoud van haar mede delingen tot hem door en met een schok vloog hij overeind. „Vrouw wat zeg je daar?!", riep hij uit. „Had jij het over ergernis? Gooide jij die kaart het raam uit? Maar dringt het wel tot je door dat dit een échte kaart van een échte schat was? Waar is die kaart? Breng haar hier of. of. of ik zal je een beetje ergeren!!" Zijn boos uiterlijk Het geen twijfel bestaan aan de ernst zijner woorden. EEN zelfde verschijnsel wordt door ver schillende mensen op een totaal andere wijze beleefd. Om een grof voorbeeld hier van te hebben, behoeven we slechts te denken aan de nederlaag van Duitsland, welke voor ons vreugde, maar voor de vijand diepe neerslachtigheid betekende. Niet alleen worden indrukken van de buitenwereld op verschillende wijze door ons beoordeeld en verwerkt, maar zij worden ook verschillend door ons waarge nomen. Wat normale ogen bij voorbeeld als rood ervaren, ziet iemand met een bepaalde kleurenblindheid als geel. Zijn waarneming van hetzelfde voorwerp is dus afwijkend van de onze en dit verschijnsel speelt zich door de hele natuur af. Beroemd zijn in dit opzicht de proeven die de Oostenrijkse zoöloog Karl von Frisch met bijen heeft genomen om na te gaan op welke wijze deze dieren kleuren waarne- m.en. Hij wende de bijen aan honing, die op blauw papier werd geserveerd. Daarna legde hij links een rood, en rechts een blauw papier en verwijderde het oorspron kelijke. De bijen bleken toen slechts be langstelling voor het blauwe papier te koesteren. Von Frisch was echter een veel te geroutineerd en scherpzinnig waarnemer om hieruit zonder meer de conclusie te trekken, dat deze dieren daarom blauw ook inderdaad als kleur zien, want ook een kleurenblinde zal zich met blauw en rood zelden vergissen omdat hij de' ene kleur veel donkerder ziet dan de andere. Daarom legde Von Frisch het blauwe papier tussen papieren van alte.piogelijke tinten, van helder wit tot diép zwart. Steeds keerden de bijen echter naar het blauwe papier terug en daaruit kon de conclusie worden getrokken dat bijen blauw inder daad als kleur zien. Met rood was dit ech ter niet het geval, want rood en zwart bleek voor hen geen verschil te maken. Ziet de bij de rode klaproos dus als een zwarte bloem? Neen, deze bloem wordt waarschijnlijk als ultra-violet gezien, een kleur die wij niet kunnen waarnemen en die dus ook niet kan worden omschre ven. Wanneer men zwart glas, dat alleen ultra-violet licht doorlaat, op een klaproos legt, blijken de bijen deze bloemen te kunnen zien. Wordt het zwarte glas echter vervangen door door schijnend glas, dat de ultra-violette stralen tegenhoudt, dan zien de bijen de klaproos niet. Waaruit dus volgt dat rood niet, maar ultra-violet wél tot de kleurenwereld van de bij behoren. Maar ook witte bloemen moeten zij an ders zien dan wij, want talrijke bloemen absorberen de ultra-violette stralen en kaatsen de rest van het licht terug, dat door bijen dus als blauw-groen zal worden waargenomen. Wanneer een bij nu een blanke steekt, ziet hij dan een blauw-groen vel, waaruit een ultra-violette druppel bloed, parelt? Ons voorstellingsvermogen schiet hier heus te kort! Tussen twee haakjes: bloed behoeft niet altijd rood te zijn. Ook voor menselijke ogen kan het zich als blauw vertonen. - Hetgeen morgen moge blijken. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2