SCHOTH Brieven aan de redactie ■Clowntje Rick Grote demonstraties bij Auerbachs begrafenis Gedenkzuil opgericht op Nieuw-Guinea Beverwijkse overleden na aanrijding door auto Santpoort Bisschop Callierstraat klaagt ARAPLUIES Amsterdamse Beurs 4 Joodse leider hield onschuld vol Vierde onderzoeker Veilig uit grot Wagen in gen wil geld lenen Ernstig ongeluk in de Begijnestraat Waterklerk zag zichzelf voor inbreker aan Terrasvogels wint de Zilveren Watertoren Sportdag van de NWB in Santpoort Zes jaar voor overval op Bergense veehouder Een „goeie morgen99 begint met Gillette Vermakelijkheidsbelasting in Arnhem verlaagd Muzen Forum Bloemendaal Voor de kinderen Rhodesia vraagt emigranten FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MüNCHEN (Reuter) Philip Auerbach, de voormalige Joodse leider in Beieren, die zelfmoord pleegde, nadat hij op beschuldi ging van fraude en verduistering tot 2l/t jaar gevangenisstraf was veroordeeld, Is Maandag ter aarde besteld. Duizenden mensen, Joden zowel niet- Joden, hebben de voorafgaande nacht schreiend langs zijn baar in de synagoge gedefileerd en nog eens duizenden liepen achter de baar naar de begraafplaats. Bekende figuren als de socialistische lei der dr. Kurt Schumacher spraken over Auerbach als de man, die het meest heeft gedaan voor de slachtoffers van het nazi regiem in de eerste naoorlogse jaren. Er was een grote grafkrans van een vrouw met het opschrift: „Aan de helper van vervolg de Christenen". Auerbach, die 45 jaar geworden is, was hoofd geweest van het restitutiebureau in Beieren. Een Duitse rechtbank (bestaande uit gewezen nazi's) heeft vorige week be vonden, dat hij zich in die functie heeft schuldig gemaakt aan fraude, verduistering, het aannemen van steekpenningen en po ging tot chantage. De dag daarna nam Auerbach een te grote dosis in van een slaapmiddel, waaraan hij is gestorven. In een brief verklaarde hij, dat hij alle ver trouwen in de justitie verloren had en zijn vrienden en familie niet langer tot last wilde zijn. Tot het laatst toe heeft hij zijn onschuld volgehouden. Mensen in de begrafenisstoet droegen spandoeken mede, waarop tegen het vonnis werd geprotesteerd. Toen een politieman in burger een der spandoeken in beslag wilde nemen, werd hij aangevallen. Tweehonderd politiemannen, die in gereedheid waren ge houden, naderden onmiddellijk met brand slangen. Zij zetten de begraafplaats af en hielden een aantal betogers aan, die later op één na weer werden vrijgelaten. Ook de vierde onderzoeker, die zich nog In de grot van Pierre St. Martin in de Py reneeën bevond, dr. Jacques Mairet, is gis teren veilig uit de grot gehaald. De grot-onderzoeker Tazieff was zo uit geput, dat hij niet kon spreken. Hij was door en door afgekoeld en had kramp. Men moest hem gedurende een uur masseren. Later zei hij: „Ik heb me nog nooit zo ongelukkig gevoeld. Het was een nacht merrie". Tot gisteren hadden hij en Mairet de onderzoekingen voortgezet. Zij hadden nog een onderaardse zaal gevonden, die nog groter was dan de eerder ontdekte. Zaterdagochtend zijn met een sobere plechtigheid op de algemene begraafplaats te Hollandia (Nieuw-Guinea) de gevallenen uit de oorlog tegen Japan herdacht. Op deze begraafplaats is thans in de on middellijke omgeving van de militaire gra ven een gedenkzuil opgericht, waarop de inscriptie „Voor hen, die in Nieuw-Guinea vielen" is aangebracht. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Wageningen stellen, blijkens een gisteren verschenen prospectus op 25 Augustus ten kantore van Labouchère en Co. N.V. te Amsterdam de inschrijving open op 2 millioen 4percent 30-jarige obligatiën a pari. Deze lening zal bestemd zijn voor verdere financiering van woning bouwplannen, alsmede voor de uitbreiding van de technische school en voor gedeelte lijke consolidatie der vlottende schuld groot 1.230.000.—. In 1951 plaatste de gemeente met succes een burgezinlening die 625.000 opbracht. Maandagmorgen is in de Begijnestraat in Beverwijk de 50-jarige mevrouw G. P. Kamstra-de Ruiter zodanig gewond tijdens een aanrijding met een vrachtauto, dat zij in de loop van gisteravond in het Rode Kruisziekenhuis is overleden. In de Begijnestraat reed omstreeks half elf een vrachtauto uit Heemstede naar de Breestraat toe. Een dame liep op het trot toir aan de overkant in dezelfde richting. De vrachtwagen moest op een gegeven ogenblik enkele stilstaande fietsers passe ren, haalde daartoe naar links uit en kwam vlak naast de voetgangster. Deze stapte op dat moment van het trottoir af en werd geraakt door de laadbak. Zij viel en kreeg het linker-achterwiel over zich heen. Met zeer ernstige wonden werd zij naar het Rode Kruis-ziekenhuis overgebracht, waar zij gisteravond bezweek. Een 23-jarige waterklerk uit Rotterdam, had op zich genomen tijdens de vacan- tie van zijn directeur in diens woning aan de Adrianalaan de plantjes te ver zorgen. Zaterdagavond wilde hij ze weer water gaan geventoen hij, in de gang gekomen, hevig schrok. Hoewel het schemerdonker iaas zag hij duidelijk een man staan. Wie is daar?", riep de waterklerk. ,,Wat doe je hier?" Maar de man bleef stom. Als een wervelwind vloog de waterklerk het huis weer uit, trok de deur op slot en waarschuwde de politie. Twee man sterk kwamen de agenten toegesneld en gedrieën ging men voorzichtig de woning binnen, geen en kele voorzichtigheidsmaatregel verwaar lozend. Maar er was geen man te vinden en alles in huis bleek in orde te zijn. Toen werd het geval gereconstrueerd. Men kwam tot de ontdekking, dat de water klerk in de grote spiegel, die in de gang hing, zichzelf had gezien en voor een inbreker had gehouden. Pas na het onderzoek hebben de bloemen hun wa ter gekregen. „Terrasvogels" uit Santpoort heeft iu het badplaatsvoetbaltournooi van Zandvoortmeeuwen om de Zilveren Wa tertoren, beslag gelegd op deze trofee, door een verdiende overwinning op Rip- perda. Des morgens om 10 uur begonnen de de mi-finales met een ontmoeting tussen Zandvoortmeeuwen en Ripperda. In een vrij gelijk opgaande wedstrijd won Rip perda tenslotte met 32. Daarna volgde de wedstrijd Terrasvogels-J.O.S., die door eerstgenoemde club met 3-2 gewonnen werd. Des middags werd in het voetbaltour- nooi eerst de verliezers-finale gespeeld. Zandvoortmeeuwen werd hier in een voor J.O.S. vrijwel kansloze wedstrijd winnaar met 4-0, zodat J.O.S. de 4de en Zandvoort meeuwen de 3de plaats veroverde. Daarna volgde de finale tussen Ripper- da en Terrasvogels. Het werd een vrij fors gespeelde wedstrijd en hoewel aanvanke lijk Ripperda beter was, werden vele kan sen ongebruikt gelaten, zodat de rust reeds met een 2-1 voorsprong voor Ter rasvogels inging. Na rust ontwikkelde laatstgenoemde club een véél enthousias ter spel, hetgeen nogmaals met een doel punt werd beloond, zodat Terrasvogels met een 31 overwinning zegevierend uit het tournooi te voorschijn trad. Vice-voorzitter P. Schaap overhandig de met een aardige toespraak de plaquet te van de Zilveren Watertoren aan de aanvoerder. Elke speler van de winnen de club kreeg uit zijn handen nog een herinneringsspeld als aandenken aan het jaarlijkse Zandvoortse badplaatsvoetbal tournooi. De afdeling Noordholland van de Neder landse Wandelsportbond heeft op de ter reinen van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort de jaarlijksè sportdag gehouden. Evenals het vorige jaar werd de wandel sportvereniging „de Zilvermeeuw" uit Den Helder winnaar van de sportdag. In het klassement behaalde het 24 punten en kwam daardoor voor de tweede achtereen volgende maal in het bezit van de wissel beker, die deze vereniging in 1941 defini tief had gewonnen, doch sinds verleden jaar weer als wisselprijs beschikbaar heeft gesteld. Aan de wandeltocht over de terreinen van Duin en Kruidberg over een afstand van 15 kilometer namen ongeveer vijftig wande laars deel. Voor de verschillende onder delen van de sportdag, individuele num mers en estafettes, gaven zich tweehonderd deelnemers op. Er is een felle en sportieve strijd geleverd om in de prijzen te vallen op de nummers vèrspringen, kogelstoten, hoogspringen, balwerpen en andere athle- tieknummers. De veldloop over 2km. werd gewon nen door Stolker (LAT) uit Amsterdam, gevolgd door H. Verbeek (KMD) uit Haar lemmermeer. Onze plaatsgenoot H. Vos van „Onder Door" werd vijfde op dit nummer. Na afloop reikte de heer H. H. Winters, bestuurslid van de afdeling Noordholland van de NWB de prijzen uit. Hij overhandig de een herinnering aan dokter P. E. van der Esch, eerste-geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, die door zijn aan wezigheid van zijn belangstelling deed blijken. De aanbieding van de herinnering gold als dank voor de vele malen, dat de terreinen van het ziekenhuis voor deze sportdag beschikbaar werden gesteld en mede in verband met het feit, dat dokter Van der Esch zijn functie binnenkort neer legt. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 19 Augustus. Aanvoer 230 vette varkens. Notering 2,292,25,; lichte 2,192,21; zeugen 2,10—2,14. Handel: stroef, afloop minder. Over jungle en zandwoestijn die haar uitzicht vormen De bewoners van de Bisschop Callier straat, die achter de St. Bavo-basiliek ligt en evenwijdig loopt aan de Leidsevaart, zijn niet erg te spreken over de toestand van verwaarlozing, waarin hun straat nu al jaren verkeert. Er is slechts aan één zijde bebouwing, aan de andere kant liggen res pectievelijk enkele lapjes particuliere tuin grond en een complex schooltuintjes, van het trottoir gescheiden door een afscheiding van draad of gaas, dat hier en daar be zweken is onder de woekering van onge- snoeide hagen en welig tierend onkruid, hetwelk reeds bezit van een deel van het trottoir genomen heeft. Deze beide stukken jungle (alsmede het trottoir zelf) worden halverwege de straat onderbroken door een miniatuur-sahara van smerig zand, dat bij regen in een modderpoel verandert en bij winderig weer in dikke lagen over de rij weg ligt fcn de huizen aan de overkant be laagt, zodat het de bewoners onmogelijk is, een venster open te hebben. Verstopte straatputten en verzande vestibules zijn dan ook aan de orde van de dag en in de voor tuinen van de huizen moet men onophou delijk wieden om de overgewaaide onkruid zaden onschadelijk te maken. Ook het grote plein achter de Sint Bavo, dat de verdere horizont van de Callierstraat vormt, is één woestenij van onkruid. De gerechtvaar digde vraag van de mensen in die straat is nu, of hier op korte termijn door de eige naars van hun „uitzicht", te weten de ge meente, de kerk, de particuliere tuinders en de schooltuiniers, niet iets aan te verande ren zou zijn. De voorgestelde verbeterin gen (waarbij o.m. een plantsoen en woningbouw voor kerkplein en Callier straat geprojecteerd zijn) kunnen immers nog wel jaren op zich laten wachten. „Arti et Religioni" geeft concert in Openluchttheater Het fanfarecorps „Arti et Religioni", dirigent de heer H. N. van Ossenbruggen, zal Donderdagavond van 8 tot 10 uur een concert van populaire en semi-populaire muziek geven in het Openlucht-theater te Bloemendaal. Het gerechtshof te Amsterdam heeft van morgen het vonnis van de rechtbank te Alkmaar zes jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 40-jarige radiomonteur G. J. H. uit Alkmaar, wie diefstal met ge weldpleging ten laste was gelegd, bevestigd. H. werd er van beschuldigd, tezamen met de thans tot' vijf jaar veroordeelde en in dit vonnis berustende 24-jarige electricien Van der V. eveneens uit Alkmaar, op 4 Maart van dit jaar de alleenwonende 67-jarige veehouder Akkerman in zijn woning te Bergen (N.-H.) te hebben neergeslagen en beroofd van een portefeuille met 3000, Voor de rechtbank had H. dit feit ontkend. De procureur-generaal had bevestiging van het rechtbankvonnis gevraagd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 Overtrekken Repareren 'n Nieuw Gillette precisie echeer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes. De Arnhemse gemeenteraad heeft bij wijze van overgangsmaatregel de vermake lijkheidsbelasting op circussen, variété's en revues van 35 op 20 percent teruggebracht. Later zal de gehele vermakelijkheidsbelas ting aan een herziening worden onderwor pen, onder meer met betrekking tot de bio scopen. Het comité „Muzen Forum" te Bloemen daal heeft voor hét komende seizoen het volgende programma samengesteld: Vrijdag 31 October: Hongaars strijkkwar tet; Vrijdag 28 November lezing met licht beelden door dr. J. Baart de la Faille over Vincent van Gogh; Vrijdag 19 December Theo Bruins, pianist; Vrijdag 30 Januari: Albert Vogel, voordrachtkunstenaar; Vrij dag 27 Februari Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel; Vrijdag 27 Maart ver toning der film „Ordet" van Kaj Munck. In Speelgoedstad was de jeugd opeens overal in de weer met rolschaatsen.Waar men keek, zag men jongens en meisjes op wieltjes door de straten rollen. Rick, Oepoetie en Bunkie hadden er ook. wel zin in; ze zouden maar wat graag ook zulke rolschaatsen hebben, want dat moest wel erg prettig zijn! Toen ze op een dag in een winkel kwamen, waar ook rolschaatsen werden verkocht, stonden ze er 'n poos te kijken. Ja, die dingen zagen er aanlokkelijk uit.' „Weet je wat", zei Oepoetie. „Ik zal het toch maar vragen aan oom Tripje, of we ze ook mogen hebben. Misschien, als we vragen of we er iets uit onze spaarpotten bij leggen, dat het wel gaat!" Dat deden ze toen ook. Oepoetie vroeg het aan oom Tripje. „Wat?", vroeg oom Tripje. „Rolschaatsen? Maar dat is toch veel te gevaarlijk. Dan zie ik jullie één voor één thuis komen met 'n gebroken been of arm, of een gat in je bol! De jongens keken eerst wat teleurgesteld; maar aan het gezicht van oom Tripje zagen ze al gauw, dat die het niet ernstig meende. En toen hij hen eerst nog wat in spanning had gelaten, zei hij: „Nou, vooruit dan maar.Vanmiddag kopen we voor alle drie een paar rolschaatsen" „Hoeraaaaü"juichten de jongens. Sinds enige tijd bestaat er in Rhodesia grote belangstelling voor Nederlandse emi granten. Het gevolg hiervan is geweest, dat 1 of 2 September een K.L.M.-charter vlucht met Nederlandse emigranten naar dit land gemaakt wordt, als eerste vgn een serie emigratievluchten. Voorlopig heeft Rhodesia 240 aanbiedin gen voor spoorwegarbeiders, terwijl er voorts vele mogelijkheden blijken te zijn in de bouwvakken en voor zogenaamde boer derijhulpen. Hengelen. Bij hetgeen uw abonnée C. M. Top gezegd heeft, zou ik nog het volgende willen opmerken. Ook ik geloof, dat de hengelwedstrijden niet de gewenste ver makelijkheden voor kinderen zijn; een kinderziel is teer en kan slechts door in nerlijk en uiterlijk schoon tot bloei komen; door bovengenoemde wedstrijden wordt m.i. reeds onbewust de lelijke kiem van wreedheid in de jeugdige harten gelegd. Ook is het niet in overeenstemming met het prachtige woord van Koningin Juliana: „Eerbied voor al wat leeft". J. A. HEYDEMAN Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3V, Nederl. 47 91% 91/ A.K.U 143 142 172/ 170% Philips Gloeil 153 g.b. 151 Kon. Petroleum 323 319/ A'dam Rubber 78 78/ Holl. Amer. Lijn 145 145 N. Scheepv. Unie 120/ 119 H.V.A 92/ 93 DeU Mij 73/ 74 Amstèrd. Bank 153/ 153/ Ned. Handel Mij. 141 111/ Rotterd. Bank 154 151/ Twentse Bank 154 b. 154 Anaconda. Copper 46 g.b. 45% Bethlehem Steel 51 g.b. 50/ Republic §teel 40% 10/ 74% 72 223/i6 22 U. S. Steel 401/ie 40 BINNENLAND Van 17 tot 23 Augustus wordt in Am sterdam het jaarlijks wereldcongres ge houden van de jongeren- en studenten afdeling van de internationale organisatie van wereldfederalisten. Op dit congres zijn vertegenwoordigd Denemarken, Groot-Brit- tannië, Nederland, Frankrijk, West-Duits- land, België, Luxemburg, Italië en de Scan dinavische landen. De president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, is van Schiphol naar Pa ramaribo vertrokken. Dr. Holtrop zal een kort bezoek brengen aan Suriname en Curagao; daarna zal hij zich naar Mexico City begeven, ter bijwoning van de jaar vergadering van de Wereldbank en het Inter nationale Monetaire Fonds, die op 3 Septem ber begint. Van deze laatste instelling is hij „governor". In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Eindhoven op 51-jarige leeftijd plotseling overleden ir. W. Blankevoort, technisch onderdirecteur van de hoofdindustriegroep apparaten der Philips' gloeilampenfabrieken. Hij was speciaal belast met de behartiging der buitenlandse belangen. Onder het pluimvee van de landbou wer D. A. van der Well te Benschop is pseudo-vogelpest geconstateerd. De gehele pluimveestapel van ongeveer 500 dieren is afgemaakt. HAARLEM EN OMGEVING Maandagmiddag om tien over vieren passeerde een bestelauto met aanhangwa gen in de Grote Houtstraat ter hoogte van perceel 78 een autobus van de NZHVM. De bestuurder reed langs het westelijk trottoir. Daar liep mevrouw M. Th. S.De V. die in aanraking kwam met een haak van de laad bak van de aanhangwagen. Mevrouw S. viel en het gevolg was, dat enkele ribben werden gebroken. De vereniging „Oud Ileemstede-Benne- broek houdt Zaterdagmiddag 6 September een excursie. Per autobus wordt een tocht naar Loenen aan de Vecht gemaakt en daar na gaat men per boot naar Zuilen. Er zul len geen speciale bezoeken worden afgelegd aan musea of historische monumenten. Tegen drie personen uit Vogelenzang is proces-verbaal opgemaakt wegens het ledi gen van vuilnisemmers in de tuinen van bewoners aan de Beukenlaan te Bennebroek, waardoor schade werd toegebracht aan bloe men en planten. De bisschop van Haarlem der R.K. kerk heeft benoemd tot kapelaan van Halfweg en hem opdracht gegeven tot oprichting van een nieuwe parochie te Slotermeer voor te bereiden de heer H. J. A. Koopman, thans kapelaan van de Kathedrale kerk te Haarlem. vertaald uit het Engels. 18.) „Vooruit, ga mee", drong Fisk aan. „Je hebt nu zelf gezien, dat je niets mist". Toni gaf maar al te graag gevolg aan zijn verzoek. Rita was waarschijnlijk de jongste van het vrouwelijk gezelschap, dat daar in het vertrek aanwezig was. Alle andere familieleden waren er ook, behalve Paul en dr. Galetti, die muziek aan het maken waren in het andere gedeelte van het huis. Toni was Fisk dankbaar, dat hij haar verhinderd had naar binnen te gaan. Ze zou zich in die kring helemaal niet thuis gevoeld hebben. Al die oude mannen en vrouwen zouden haar als een vreemde in dringster bekeken hebben, ze hadden slechts belangstelling voor één ding: de winst bij het spel. Ze gunden zich nauwe lijks te tijd voor een verfrissende dronk en hun ongeduld om het spel te hervatten was duidelijk op hun gezichten te lezen. Bij iedereen lag een hoge stapel ficheser werd kennelijk grof gespeeld. „Ik begrijp niet, waarom mevrouw Bur den me gevraagd heeft, binnen te komen", zei Toni tot Fisk, toen ze de binnenplaats overstaken en in de richting van de rivier begonnen te wandelen. „Ik denk dat mijn hele maand salaris eraan gegaan zou zijn, de eerste keer, dat ik een gokje waagde". „O, grootmama, zou je wel gesteund hebben", antwoordde Fisk. „Ze vindt het heerlijk nieuwe mensen erbij te hebben, ze denkt dat die geluk aanbrengen. Ik zelf vind 't een afschuwelijk gedoe. Kun je je voorstellen, dat al die mensen daar binnen fantastisch rijk zijn? Als je hun gezichten bij het spel ziet, zou je denken, dat het voor hen erop of eronder betekent, dat ze win nen. Langzaam voegde hij eraan toe: „Ik wou dat grootmama er mee ophield. Ze is er te goed voor". Toni antwoordde hierop niet, maar in gedachten gaf ze hem gelijk. Een maand geleden zou ze een tafereel, als ze zo juist aanschouwd had, nog voor onmogelijk heb ben gehouden. De sfeer van de speelzaal was haar volkomen onbekend. Ze zou 't zich misschien hebben kunnen voorstellen, dat iemand, die geld dringend nodig had, alles op alles zou zetten om het vereiste bedrag bij elkaar te krijgen.Maar om van dergelijk spelen een tijdverdrijf te maken.Toni zuchtte. Floriana opende inderdaad wonderlijke aspecten voor haar. „Waarom zucht je?", vroeg Fisk, haar vragend aankijkend. Toni lachte. „Ik ben wel in een héél andere sfeer verzeild geraakt dan ik ge wend ben", zei ze langzaam. „Ik dacht aan mijn vrienden thuis, die in een voetbalpool gokken, en aan mijn vriendinnen uit het ziekenhuis, die van heel weinig geld moe ten rondkomen „Vertel me over het ziekenhuis", drong de jongen aan. Ze waren gekomen bij de bocht van de rivier en gingen op een oude stenen bank zitten, die daar was opgesteld. Fisk wierp zo nu en dan een stuk hout in het water, dat Jake er met veel energie uit ging halen. Het was volkomen donker geworden en aan de hemel scheen een heldere maan. De omtrekken van de palmbomen werden scherp afgetekend tegen de nachtelijke hemel. Eeuwigdurend scheen het geluid van de krekels te zijn. Zo nu en dan kwam een vogel uit de richting van het moeras- land overvliegen en in de verte was het ruisen van de waterval hoorbaar. Alle felle kleuren van de dag waren verdwenen en er heerste nu een serene rust. Toni vroeg zich met verwondering af, hoe 't mogelijk was, dat mensen het verkozen in een be dompte ruimte roulette te spelen, in plaats van te genieten van deze verrukkelijke tro pen-avond. Elk^gevoel van onbehagen ver dween in Fisk's gezelschap. Hij was een volkomen normale jongen ondanks de exo tische sfeer, waarin hij opgegroeid was. Ze vertelde hem zo uitgebreid mogelijk over het ziekenhuisleven, hoewel alles haar nu reeds onwerkelijk leek. Het was alsof ze een verhaal vertelde, dat ze ergens in een boek gelezen had. Wonderlijk was dat, daar ze een maand geleden nog geen ander leven gekend had! Ze vroeg zich af, of de oude vrouw misschien toch gelijk had met haar bewering, dat Flamingo Eiland een bepaalde betovering over iemand bracht. Was het inderdaad waar, dat alles in ver gelijking tot de felle kleurenrijkdom van het eiland, dof en saai en kleurloos scheen? Toni huiverde onwillekeurig even. „Heb je 't koud?", vroeg Fisk bezorgd. „Zal ik een jas voor je halen?" Hij wilde dolgraag met Toni door blijven praten. Er was niemand op Floriana van zijn eigen leeftijdsgroep; Phoebe was de jongste en met haar kon je nu eenmaal nooit praten. „Je vindt het toch niet erg, dat ik je zo uithoor over het ziekenhuisleven?", voegde hij er kinderlijk aan toe. „Maar zie je, ik wil zelf dokter worden. Ik moét....". „Ik heb 't helemaal niet koud", stelde Toni hem met een glimlach gerust. „Waar óm wil je dokter worden? Is 't omdat dr. Greville er met je over gepraat heeft?" ,.Ik wilde het al veel eerder". Fisk dacht ernstig na. „Ik geloof, dat ik 't onbewust eigenlijk altijd gewild heb. Dr. Fairley trachtte me er echter altijd van af te bren gen, terwijl Mark er graag met me over praat. Dr. Fairley weet natuurlijk, dat grootmama me graag hier wil houden als ik van Floriana wegtrek, is ze héél erg alleen, begrijp je. Tenzij jij lange jaren hier zoudt willen blijven. „Ik denk niet, dat dat zal gebeuren", zei Toni zachtjes. „Maar er zijn toch mensen genoeg in het huis om haar heen Fisk haalde zijn schouders op. Hij vond Toni aardig en had vertrouwen in haar, maar ze was tenslotte nog maar héél kort hier. Hij kon het meisje toch moeilijk ver tellen, dat als hij vertrok, grootmama eigenlijk niemand meer had, op wie ze kon vertrouwen! Arme grootmama! Ze was na tuurlijk een afschuwelijke oude tyran, maar aan de andere kant had ze toch iets dierbaars! In ieder geval hiéld hij van haar en omgekeerd! „Ze zou zo hopeloos alleen zijn zonder mij," herhaalde hij op trieste toon. Toni knikte. Het was waarschijnlijk waar, wat de jongen zei. Ze voelde echter, dat ze de diverse familiemoeilijkheden niet met een jonge jongen als Fisk kon bespre ken. Ze was hier tenslotte nog nauwelijks twee dagen! Haar indrukken waren nog vaag en ze kon er nog niet op afgaan. Noch Marks' opmerkingen, noch de meningen van de oude, zéér bevooroordeelde, oude vrouw, noch Fisk's loyale jongensachtige aanhankelijkheid waren voldoende om haar een mening te doen vormen „Vertel me eens wat over je zelf, Fisk," zei ze vriendelijk, om op een ander onder werp over te gaan. „Je bent zeker in Enge land en Amerika geweest voor je opvoe ding?" De jongen schudde zijn hoofd. „Ik heb hier een gouverneur gehad. Grootmama meende het heel goed. Hij was een fantas tische vent, en ik ben vrij goed geworden in Latijn en Grieks en biologie, en natuur lijk spreek ik vier moderne talen.maar wat heb ik er hiér aan?" Toni kon geen antwoord geven. Ze vond het een afschuwelijk idee, dat terwijl er overal in Europa dokters dringend nodig v/aren, deze enthousiaste en intelligente jongeman verhinderd zou worqlen medi cijnen te studeren, enkel en alleen omdat een oude invalide grootmoeder het beter vond, dat hij op het eiland bleef paardrij den, vissen, zwemmen en niets doen. In zeker opzicht was het natuurlijk een heer lijk leven, het leven, dat menige jongen van een jaar of achttien zich zou wensen. Maar Toni, die zelf altijd hard gewerkt had, leek het een weinig bevredigend bestaan. Ze hoopte, dat Fisk zijn energie en intelligentie zou weten te bewaren, ook al zou hij zijn ideaal misschien nooit kunnen bereiken. „Mark is geweldig, vind je niet?", zei de jongen enthousiast. Fisk was een geboren optimist en Mark had hem beloofd, dat hij met grootmama zou praten. Er zou zeker iets gebeuren. Er moést iets gebeuren. En in de tussentijd gaf Mark hem reeds les in allerlei.... Hij had hem ook een stel boe ken over anatomie en physiologie geleend. Fisk babbelde enthousiast door over de jonge dokter en Toni merkte, hoe ze het met de jongen eens. was. Ze had Mark op het eerste gezicht dadelijk aardig gevonden en genoten van de manier, waarop hij op Olivia gereageerd had. Ze had het van avond, toen ze in de auto naast hem zat, prettig gevonden met hem te praten en naar hem te luisteren. Hij was een frisse wind in de atmosfeer van een broeierige kas. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6