Atlantische raad behandelt dreigende crisis in de NATO Proefgebied in Nieuw-Guinea wordt onder druk ontgonnen Schuman bereid tot concessies in Tunesië en de Saar Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Miss Truman Amerikaanse presidentsverkiezingen vertragen oplossing van geschillen Ook Italië komt in de knoop met bewapening Israels vredesaanbod vindt koel onthaal Nimboran-plan komt in uitvoering Dissidente Gaullisten geven hun verzet tegen hem niet op Bejaarde tuinder in Naarden overvallen Geen mooi zomerweer Het woord is aan Zweedse pers woedend over Margaret's lijfwacht Wafd ontsticht over schorsing van Senaat Steun der V.S. dringend nodig Azzam noemt het onbeschaamd De Kabinetsformatie Man overleed korte tijd later Motorschip bij monding van Theems in nood Miss Truman op reis Ierse minister-president in Nederland 67e JAARGANG No 35 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Socndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 195 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NIET ZONDER DANKBAARHEID voor de aardige afwisseling zullen de dagbladen in talrijke landen vandaag meer aandacht schenken aan Mary Margaret Truman, gewoonlijk aangeduid als Margaret Tru man, dan aan haar vermaarde vader, de president der Verenigde Staten. Miss Tru man is dertig jaar en zangeres. Zij heeft een reis naar Europa ondernomen en ver toeft nu in Zweden. West-Europa mag daar blij om wezen, want zoals wij onlangs hebben bericht heeft deze uitstap de Amerikaanse reislust grotelijks gestimu leerd. Talrijke Amerikanen, voorzien van zware dollarbuidels, hebben geredeneerd: „Als de dochter van de president gaat is er dus geen onmiddellijk oorlogsgevaar". Zij vrezen namelijk oorlogsgevaar veel meer dan wij in Europa, ofschoon zij de machtige wapens hebben en wij niet en zij vele duizenden kilometers verder van de Russen verwijderd zijn dan wij. Dat lijkt onbegrijpelijk maar hoeft u daarom niet te verbazen; de mens is vaak onbegrijpelijk. Welnu, Margaret Truman is vertrokken en schepen en vliegtuigen vol landgenoten zijn haar gevolgd om tot ons voordeel hun dollarbuidels hier te ledigen. Zij hebben niet bedacht dat zelfs president Truman niet kan weten, of het bewind in Moskou plotseling een oorlog zou willen beginnen. Goed, laat ons ook hierom blij zijn. Een paar jaar geleden heeft de dochter van het Amerikaanse staatshoofd Europa reeds de eer van een bezoek aangedaan. Dat is toen niet in ieder opzicht geslaagd, omdat zij overal officieel ontvangen werd. Ook u en mij, die nooit ergens officieel ontvangen worden en voor wie tijdens on ze vacanties hoogstens een ober buigt als wij bij vergissing meer dan de inclu sieve vijftien procent fooi geven moet het duidelijk zijn dat dit niet zo leuk is. Het verveelt snel, het kost tijd en boven dien moet men om de haverklap gereed staan om te glimlachen en beleefdheids frasen te prevelen, ook als men slecht ge slapen heeft. Miss Margaret Truman heeft daarom haar huidige Europese reis „in cognito" willen maken. Dat wil zeggen: zonder dat de overheid in de door haar bezochte landen officieel van haar bezoek op de hoogte is. Haar vader heeft daarin toegestemd, maar haar in zijn bezorgdheid een „lijfwacht" van twee gewapende man nen meegegeven. Die is nu in Zweden blijk pa ar nogal rauw opgetreden tegen verslaggevers en persfotografen. Eén bewa ker heeft een fotograaf verzekerd, dat hij hem buiten westen zou slaan als hij een kiek zou nemen. „Buiten westen slaan" klinkt wel heel onvriendelijk; zoiets als „onder het IJzeren Gordijn door", in elk geval: naar het Oosten, maar men moet het nu weer niet te letterlijk opvatten. De lijfwacht is evenwel, behalve „hooghartig -en kortaf", bovendien geneigd tot ver- keers-regelend optreden. Het is ongewoon dat bezoekende vreemdelingen het verkeer gaan regelen en mensen daarbij beletten, door te lopen. De Zweedse dagbladen zijn zo boos, dat een hunner Margaret Truman heeft aangeraden haar vader te verzoeken, de lummels terug te roepen die achter haar aanlopen. Zo boos dat een ander de regering heeft verzocht, de Amerikaanse ambassade erop attent te maken dat men zich in Zweden niet op zo'n wijze gedra gen kan. „Aftonbladet" heeft hierbij bo vendien opgemerkt dat het leven van miss Truman in Stockholm volstrekt geen ge vaar loopt: tenslotte zal zij hier niet gaan zingen. Men kan daarom glimlachen, maar het is onhoffelijk. Zoiets zegt men niet tegen een zangeres. Best mogelijk trouwens dat miss Truman het helemaal niet prettig heeft gevonden toen haar vader een paar jaar geleden een kwade brief schreef aan een Amerikaanse krant, die haar een slechte critiek had gegeven. Dat geval heeft toen opgang gemaakt, maar nooit is gebleken dat de zangeres zoiets zelf ge wild had. Misschien zal zij ook ons land nog be zoeken. Wij zien nu niet alleen haar maar ook de lijfwacht met belangstelling tege moet. Eigenlijk zit er wel iets grappigs in. En misschien hebben de Zweden inder daad een wat hinderlijke belangstelling getoond. Die zou beter nagelaten kunnen worden. Tenslotte is ihiss Truman geen wereldberoemdheid, maar haar vader. Is het nu ook al nodig te hoop te lopen voor de familieleden van wereldberoemdheden? zodat straks de tante van Zatopek-de- hardloper niet meer rustig in Praag kan winkelen en het zoontje van Coppi-de- wielrenner dagelijks door een menigte om geven wordt als hij naar school gaat? U moet mij goed begrijpen: ik vind president Truman oneindig belangrijker dan Coppi en Zatopek. Maar menigten schijnen dat soms niet te vinden. Margaret Truman zal hopelijk volgend jaar weer in Europa komen. Haar vader zal dan geen president meer zijn. Nergens zullen mensen haar meer aangapen. Zij zal zonder lijfwacht komen. En zij zal he lemaal niet meer „in the news" wezen. Wat een prettige reis zal dat worden. R. P. CAIRO (AFP) Foead Serag el Din, secretaris-generaal van de Wafd, heeft in een commentaar op het regeringsbesluit om de Egyptische senaat voorlopig niet meer te doen vergaderen, verklaard, dat deze maat regel „op geen enkele wijze kan worden gerechtvaardigd", hieraan toevoegend: „Zij betekent een schending van de Grondwet en zij is in strijd met de door generaal Naguib gegeven verzekeringen." De ter dood veroordeelde employé Moes- tafa Khamis, is Dinsdag naar het hoofd kwartier van generaal Naguib in Cairo overgebracht voor het afleggen van zijn „bekentenissen". Maandag had hij hierom gevraagd. Naar verluidt zouden in de be kentenissen „belangrijke persoonlijkheden" worden genoemd. Brand. De bosbranden, die twee dagen aan de Franse Rivièra hebben gewoed, zijn door het opsteken van een tegenwind gestuit. In de omgeving van Cannes en Antibes is een gebied van ongeveer honderd vierkante kilometer platge brand. Meer dan- 100 personen zijn 'dakloos geworden. Honderden militai ren, politiemannen, brandweerlieden en vrijwilligers hebben aan het blussings- werk deelgenomen. (Van onze correspondent in Parijs) Vandaag komt, na een vacante van drie weken, in het Parijse Palais de Chaillot op nieuw de permanente Atlantische raad bij een om, onder voorzitterschap van Lord Ismay, de problemen te behandelen, die zich de laatste maanden tussen verschillen de leden van de alliantie hebben voorge daan. Tot de voornaamste punten van be spreking behoren de mislukte onderhande lingen tussen Amerika en Frankrijk over de militaire bestellingen waardoor Frank rijk, in navolging van Engeland, werd ge noopt zijn herbewapeningsplannen te her zien, en de kwestie van de uniforme dienst tijd. Zoals men zich herinnert, werd de laat ste kwestie vorige week al op initiatief van België door de zes E.D.G.-landen bespro ken, die op Duitsland na ook alle tot de Atlantische gemeenschap behoren, zon der dat daarbij echter een overeenkomst kon worden bereikt. Het bleek toen, dat vooral Frankrijk niet bereid was de dienst tijd te verlengen tot twee jaar, een periode die de Atlantische opperbevelhebber, gene raal Ridgway, op technische overwegingen niettemin noodzakelijk achtte. De vooral economische redenen waarom de Franse regering aan deze eis niet meent te kunnen voldoen worden op het ogenblik vastgelegd in een memorandum, dat dezer dagen aan Lord Ismay zal worden overhandigd. Intussen is hier al bekend geworden, dat Frankrijk in dit memorandum aandringt op een radicale herziening van de maatstaven, volgens welke tot dusverre de financiële lasten van de herbewapening werden ver deeld. Het is waarschijnlijk, dat in dit stuk een vroeger Frans voorstel zal worden her haald, dat er op gericht was tot één ge meenschappelijk Atlantisch budget te ge raken. Een van de zwaarste grieven, die Frank rijk tegen óe Atlantische bondgenoten en in het bijzonder tegen de Amerikanen naar voren brengt, is, dat nog steeds veel te weinig rekening zou worden gehouden met de militaire inspanningen, die zij zich in Indo-China getroost. Vertraging De permanente Atlantische raad, waarin elk der veertien verbonden regeringen door een ambassadeur vertegenwoordigd wordt voor Nederland zit jhr. Starkenborch Stachouwer in dit college heeft onder meer tot taak de periodieke samenkomsten der ministers voor te bereiden. ,In September zal zo'n conferentie op ministerieel niveau plaats hebben. Op verzoek van Amerika met het oog op de verkiezingscampagne voor het presi dentschap, is deze bijeenkomst tot nader order, waarschijnlijk tot December, ver daagd. Om te voorkomen echter, dat de geschillen, die nu aan de dag zijn getreden, in een algemene ci'isis zullen ontaarden, dringen, speciaal weer de Fransen er op aan, dat alsnog zo spoedig mogelijk een samenkomst van de veertien ministers zal worden bijeengeroepen. Het wordt in Parijs echter niet waar schijnlijk geacht, dat de Amerikanen aan dat verzoek zullen kunnen voldoen. Zolang de nieuwe Amerikaanse president nog niet is gekozen, moet men vrezen, dat het At lantisch leger of wat daarvan nu al be staat gedoemd zal zijn pas op de plaats te blijven marcheren. Strategisch geschil Inmiddels is in de boezem van de NATO ook nog een geschil gerezen van zuiver strategische aard. Tegenover de Franse op vatting, die een zuiver continentale ver dedigingsstrategie ingeval van een Russi sche aanval huldigt, gaan steeds meer stemmen op om de Lage Landen, de tradi tionele bases voor een aanval op Engeland, te blijven verdedigen, aldus schrijft Drew Middleton in de New York Times. De Fransen zouden sterk geporteerd zijn voor de verdediging van Frankrijk met het oog op Noord-Afrika en zouden minder ge ïnteresseerd zijn in de Lage Landen en Noord-West Duitsland. Speciaal het gedeel te van Nederland ten Noorden van de Waal zou volgens deze opvatting worden losge laten. Daartegenover staat de mening van vele NATO-experts, dat Engeland in ieder geval moet worden behouden. Hiervoor is nodig dat de Nederlandse kust niet in handen van de Russen zou vallen, die vandaar Enge land zouden kunnen bestoken met atoom projectielen. Deze experts, waaronder zich Engelsen, Amerikanen, Duitsers en uiteraard Neder landers bevinden, achten een versterking van de defensie van Nederland, Denemar ken en Noord-Frankrijk, vooral tegen een verrassende bezetting door parachutisten, te prefereren boven de gedachte aan Frankrijk als één groot fort, dat de Russen buiten de deur zou kunnen houden, zulks in afwachting van de oprichting der Duitse strijdkrachten. NAPELS (Reuter) De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Frank Pace, die thans Italië bezoekt, is Dinsdag te Napels aangekomen. Zijn Italiaanse col lega Randolfo Pacciardi heeft hem tijdens de Dinsdagavond gehouden eerste bespre king medegedeeld, dat Italië zich nauwge zetter dan enig ander Europees land heeft gehouden aan de in Februari te Lissabon aangegane verplichtingen. Pacciardi deelde Pace mede, dat Italië thans het grootste leger der Europese NAVO-leden bezit, doch dat het dit niet zal kunnen handhaven, laat staan uitbreiden, indien het niet door de Verenigde Staten wordt geholpen. Heden zou minister Pace besprekingen voeren met de Italiaanse ministers voor Nijverheid en de Buitenlandse handel. Men verwacht, dat de Amerikaanse minister van Landsverdediging zal worden medegedeeld, dat Italië hoopt 250.000.000 dollar steun te verkrijgen in de vox-m van Amerikaanse militaire aankopen en 200.000.000 dollar om het land over zijn- chronische dollartekort heen te helpen. Bovendien wordt verwacht, dat de minister voor de Buitenlandse han del Pace voorstellen zal doen betreffende een grote uitbreiding van de Italiaanse uit voer naar de Verenigde Staten. JERUZALEM (Reuter) Voor de tweede maal in 24 uur heeft de Israëlische regering aangeboden, vrede te sluiten met de Arabische staten. De minister van Bui tenlandse Zaken, Mosje Sjarett, verklaarde in het parlementsdehat over verlenging van de dienstplicht van twee tot twee ënhalf jaar: „Wij zijn te allen tijde bereid vrede te sluiten met ieder van de Arabische staten, of met alle tegelijk". De minister voegde hier echter aan toe: „Wij zijn klaar om terug te slaan, als wij worden uitge daagd". Hij noemde het bewind in Israel het enige duurzame in het gehele gebied van het Midden-Oosten. Zoals gemeld, verklaarde premier Ben Goerion Maandag, dat Israel geen enkel geschil met Egypte heeft. Hij betuigde zijn instemming met het afzetten van Faroek en wenste het nieuwe bewind succes toe. De secretaris van de Arabische Liga, Azzam, noemde het Maandag door de Is raëlische premier aan Egypte gedane vredesaanbod „onbeschaamd". Israel- moet eerst het handvest van de UNO en de re soluties van de veiligheidsraad eerbiedigen, de millioen Arabische vluchtelingen repa triëren en hen schadeloos stellen", aldus Azzam. De Egyptische premier, Aly Maher, ver klaarde, dat Israel geen officieel vredes aanbod aan Egypte had gedaan. Hij wist niet meer dan wat hij in de kranten had gelezen. (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag vergadert de Kamerfractie van de K.V.P.; vanavond die van de P. v. d. A. Dit is feitelijk het enige maar dan ook wel belangrijke en tekenende nieuws in verband met wat er nu ten opzichte van de formatiepogingen van mr. Donker gaande is. De formateur blijkt, al dan niet met politieke opzet, bepaald een veel te roos kleurige voorstelling van zaken te hebben gegeven, onder meer toen hij eigenlijk ken baar maakte dat de formatie als zodanig gereed was. Het struikelblok schijnt inder daad bovenal op te leveren, zoals ik gis teren reeds aanstipte, de bezetting van Bui tenlandse Zaken. Het ziet er naar uit dat het wellicht tot nadere ruilhandel met be trekking tot andere portefeuilles zal moeten komen wanneer de leiding op het Plein niet in handen van iemand van de K.V.P. zou komen. Dan is het namelijk zeer de vraag of de K.V.P. daarmede zonder meer ge noegen neemt en niet weer elders enige „schadeloosstelling" verlangt. In dat laatste geval zou waarschijnlijk de P. v. d. A. iets moeten offeren en er dan weer wat anders bij moeten krijgen om haar niet al te zeer onbevredigd te laten. Vanochtend tegen half twaalf heeft de formateur ir. Staf, de demissionnaire minis ter van Oorlog en Marine (C.H.), ontvan gen, die tot dusver steeds was voorbestemd om deze beide departementen ook in het nieuwe kabinet te blijven leiden. De vraag rijst of mr. Donker thans wellicht de por tefeuille van Buitenlandse Zaken aan ir. Staf zou willen aanbieden, altijd indien de fractie van de K.V.P. met een dergelijke ruil genoegen zou nemen, om dan iemand van de K.V.P. tot minister van Oorlog te doen benoemen. Wat het laatste betreft denkt men in parlementaire kring aan de militair-deskundige van de Tweede Kamer fractie van de K.V.P., de heer Fens, Na tuurlijk zal zeer veel, om niet te zeggen vrijwel alles afhangen van de wijze waarop een dergelijk plan, indien het werkelijk be staat, in de bijeenkomst van de K.V.P.- fractie van hedenmiddag begroet zou wor- Uit Nieuw-Guinea wordt vernomen dat binnenkort wordt begonnen met de uit voering van het zogenaamde Nimboran- plan, dat een verdere ontsluiting van Nieuw-Guinea ten doel heeft. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren is de Franse parlementaire va- cantie voor een paar uur onderbroken om minister Schuman gelegenheid te geven in de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken zijn politiek beleid, in het bijzonder inzake Tunis en de Saar. te verdedigen. Voor de bijna voltallige commissie, die het initiatief tot deze gedachtenwisseling ge nomen had, heeft de minister een zeer uit voerig exposé gegeven, waarvan vooral Gisteravond arriveerde op Schiphol de zeventigjarige premier van Ierland, Eamon de Valera, om in Utrecht een oogspecialist te consulteren. Hier verlaat De Valera, ondersteund-door zijn zoon die tevens zijn arts is, het vliegtuig Vanochtend vroeg is de 70-jarige tuinder Manus Verheul uit Bussum, die aan het werk was in een tuintje aan de Keizer Otto- weg in Naarden, overvallen en met een mes zo ernstig gewond dat hij korte tijd later overleed. Een andere tuinder, de heer Van der Berg uit Naarden, die in zijn eigen tuin aan dezelfde weg wilde gaan werken, trof de oude man in ernstig gewonde toestand op de grond liggend aan. Hij waarschuwde de politie uit Naarden, die het slachtoffer naar het Diaconessenziekenhuis in Naarden liet overbrengen. Tijdens dit vervoer overleed de tuinder. Vóór hij overleed was hij nog in staat een naam te noemen van de man, die hem onverhoeds had overvallen. De politie zegt echter reden te hebben aan te nemen, dat er twee daders in het spel zijn. Zij is onmiddellijk begonnen met de opsporing. Het slachtoffer vertoonde steken, toege bracht door een mes, aan hals, pols en hoofd. Uit de sporen op de grond in de tuin en uit de aard der verwondingen heeft men voorlopig geconcludeerd, dat de oude man zich hevig heeft verzet. In Bussum was Manus Verheul een be kende figuur. Het lijkt aannnemelijk, dat roof het motief van de overvaller(s) is geweest. Vrij algemeen was bekend, dat Verheul enig geld bezat, dat hij steeds in een portefeuille bij zich droeg. In de loop van de ochtend is één der ver moedelijke daders reeds gearresteerd. Het is de 35-jarige G. L. wonende te Naarden. Het politie-onderzoek leidde naar Weesp, omdat men wist dat L., wiens naam nog door het slachtoffer was genoemd, werk zaam was bij de wegenbouw. Hij werd daar gearrésleerd. De man heeft niet bekend. De eventuele mededader is nog niet ge arresteerd. twee punten sterk de aandacht hebben ge trokken. Wat Saarland betreft, merkte Schuman op, dat de tijd tegen Frankrijk werkt en dat de wereldopinie de Franse houding steeds minder begrijpt en billijkt. Het is daarom een Frans belang de besprekingen zo spoedig mogelijk te beëindigen. Conces sies zijn van beide kanten, zo zeide hij, on vermijdelijk, en Frankrijk is bereid onder zekere voorwaarden algemene verkiezin gen in Saarland toe te staan, waaraan ook de nu verboden Duits-gezinde partijen zou den kunnen meedoen. Aan de economische en monetaire unie tussen Frankrijk en Saarland zou echter onder geen beding mogen worden getornd. Ten aanzien van Tunis bleef de minister nogal in het vage en op een vraag wan neer ongeveer het antwoord van de Bey op de Franse hervormingsvoorstellen tegemoet mocht worden gezien, haalde Schuman. met een pijnlijk lachje alleen maar de schou ders op. Een nieuw gezichtspunt ontwikkelde hij echter door te verklaren dat volgens zijn persoonlijke mening Frankrijk er waarschijnlijk wel goed aan zou doen zich niet langer te verzetten tegen de pogingen de Tunesische kwestie op de agenda van de TJNO-Assemblée geplaatst te krijgen. Op de medewerking van zekere bondgenoten en Schuman doelde hierbij natuurlijk op de Amerikanen hebben wij in deze aangelegenheid, zo zeide de minister, toch niet zeer te rekenen. Frankrijk kan echter met opgeheven hoofd voor de UNO verschijnen om zijn politiek tegenover Tunis te verdedigen. Deze voornemens werden in het bijzon der door de Gaullisten zowel van ortho doxe als van dissidente huize krachtig bestreden, omdat hiermede volgens hen, een gevaarlijk precedent zou kunnen wor den geschapen. Generaal Bilotte, de diplo matieke expert van de Gaullistische afval ligen, zeide de mededelingen van Schuman zo alarmerend te vinden, dat hij zich er over bij premier Pinay wilde gaan bekla gen. Politieke kringen zien in deze mededeling van Bilotte een nieuw bewijs, dat de rege- nng-Pinay niet op de blijvende steun van de circa 30 dissidente Gaullisten zal kun nen blijven rekenen zolang Schuman de leiding van Frankrijks buitenlandse poli tiek in handen houdt. Het 500 ton metende motorschip „Mi chael Swenden" van de Agence Maritime T. den Harting te Antwerpen, dat op weg was van Skoghall naar Londen, is vanmor gen bij de monding van de Theems in nood geraakt; het seinde dat het stuurloos rond dreef tussen de vuurschepen „Gallooper" en „Sank". De reddingboot van Clacton voer uit om de „Michael Swenden" hulp te bieden. Omtrent dit plan verneemt het ANP van welingelichte zijde het volgende. In 1950 werd in een vergadering van de South Pacific-commission op voorstel van de Nederlandse delegatie besloten in Ne derlands Nieuw-Guinea een gebied aan te wijzen, dat als proefproject zou kunnen dienen om een bepaalde streek door mid del van opzettelijke actie in alle sectoren van het maatschappelijk leven op een ho ger niveau van ontwikkeling te brengen. Voor een dergelijke proef achtte men de Nimboran-vlakte, ten zuiden van het Sen- tani-meer inde onderafdeling Hollandia gelegen om verschillende redenen zeer geschikt. Hier woont namelijk hetgeen een uit zondering is in Nieuw-Guinea op een betrekkelijk geringe oppervlakte een vrij talrijke bevolking, ongeveer 2500 zielen. De resultaten van vroeger ingestelde geo logische en bodemkundige onderzoekingen wettigen voorts de conclusie, dat hier op landbouwgebied gunstige resultaten te bereiken zijn. De eerste voorbereidende stappen ter verwezenlijking van het project zijn reeds gedaan. Er is een tractor aangekocht, en de weg, die van het Sentani-meer naar de Nimboran-vlakte moet voeren, is reeds ge deeltelijk voltooid. De producten der Nimboran-vlakte zullen langs deze weg kunnen worden afgevoerd naar het Sentani-meer. Over het meer geschiedt het transport met de reeds be staande motorpontdienst, en vervolgens over de weg naar Hollandia. Winkelbedrijf Voorts is men aangevangen met de ex ploitatie van een winkelbedrijf dat op co- operatieve basis zal kunnen werken. Alle 'inwoners van de Nimboran-vlakte zullen aan deze coöperatie kunnen deelnemen; het blijkt dat daarvoor een levendige be langstelling bestaat. Het Nimboran-plan heeft echter een wijdere strekking. Het doel is, het in de ooi-spronkelijke sfeer van het land tot stand brengen van een gemeenschap, welke op eigen krachten in staat is zonder schade deel te nemen aan het verkeer mét de mo derne wereld. De economisch hechtere basis, die men hoopt te scheppen zal namelijk met zich mede kunnen brengen een verheffing van sociaal niveau en een vernieuwing en ver rijking van de levensinhoud in deze s menleving. Ofschoon zij in eigen sfeer en levensstijl zal blijven, zal zij dan aanslui ting kunnen vinden bij de eisen van de nieuwe tijd, waarvoor de Papoea-samen leving zich als gevolg van de aanraking met het Westen onvermijdelijk geplaatst vindt. Daarom zal in het kader van het Nimboran-plan, behalve aan voorlichting en leiding op agrarisch terrein, tevens gro te aandacht worden geschonken aan het onderwijs, aan de bevordering der hygiëne, aan zuigelingenzorg en kinderverzorging. Het streven zal er van den beginne af op gericht zijn, de inheemse bevolking zelf op overtuigende wijze bij de uitvoering van het plan in te schakelen. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling boven West-Europa is nog steeds ongunstig voor een spoedige terugkeer van warm zomerweer. Een actieve depressie, die van de Oceaan naar Frankrijk trok en vanmorgen boven Luxemburg was aangekomen, veroorzaakt in een uitgebreid gebied regen- en onweers buien. Een gedeelte er van trok over het Zuid-Oosten van ons land. Intussen nadert van Engeland langzaam een gebied met hogere barometerstanden onder invloed waar van de buiigheid in ons land geleidelijk af neemt. Noordelijke winden voeren tamelijk koude lucht naar onze omgeving, waardoor de tem peraturen aan de lage kant blijven. Ten Noorden van Schotland ligt een nieuwe storing, die het weer in onze omgeving echter niet in belangrijke mate zal beïnvloeden, zo dat toch over het algemeen de weerstoestand een kleine verbetering zal ondergaan. I Dr. J ohnson: Woordenboeken zijn als horloges: het slechtste is beter dan geen en van het beste kan niet verwacht worden, dat het geheel betrouw baar is. den, alsook van de gevoelens in de fractie van de P. v. d. A., die vanavond vergadert. Ofschoon minister Staf niet bepaald kan gelden als deskundige op intemationaal- politiek terrein in het algemeen, beschikt hij zeker over een belangrijke ervaring met betrekking tot internationale onderhande lingen op militair- alsook, in verband daar mee, economisch gebied, terwijl hij voorts een man van grote energie is, die zijn woord in internationaal gezelschap uit stekend weet te doen. Margaret Truman STOCKHOLM (Reuter). De dochter van de Amerikaanse president, Margaret Truman, brengt een bezoek aan Europa. Zij vertoeft thans in Zweden, waar zij bij haar uitstapjes wordt geschaduwd door een uit twee Amex-ikaanse politiedienaax-s be staande lijfwacht. De Zweedse pers trekt thans van leer tegen het optreden der lijf wacht, dat volgens haar hooghartig en kortaf is. De bladen zeggen dat de Ameri kanen gewapend zijn en hun revolvers ver moedelijk in hun okselholten verbergen. De „Expressen" heeft Margaret Truman de raad gegeven „Papa te vragen de lum mels, die achter u aanlopen, terug te roe pen". Het blad meldt, dat toen een van zijn fotografen poogde een foto van miss Tru man te nemen toen zij per trein van Stockholm naar Maimö reisde, een der lijfwachten de man toevoegde: „Indien u foto's neemt, zal ik u buiten westen slaan". Het grootste Zweedse dagblad, de „Dagens Nyheter", dringt er bij het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken op aan de Amerikaanse bewakers uit te leggen „tot hoever zij in Zweden mogen gaan". Het Zweedse ministex-ie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld er door de Ame rikaanse ambassade van tevoren van op de hoogte te zijn gesteld, dat Margaret Tru man tijdens haar bezoek aan Zweden door Amerikaanse bewakers zou worden ver gezeld. „Doch de ambassade heeft niet gezegd dat deze bewakers gewapend zou den zijn". Géén gevaar „Aftonbladet" schrijft dat de bewakers plotseling en zonder omslag inwoners van Stockholm tegenhouden, die langs plaatsen willen lopen, waar Margaret Truman zich ophoudt. „Het zou wellicht aanbeveling verdienen de Amerikaanse ambassade er op te wijzen, dat deze dingen in dit land toch niet op een dergelijke wijze kunnen gebeuren", schrijft dit blad, hieraan toe voegend: ..Bovendien verkeert het leven van miss Truman in Stockholm in het ge heel niet in gevaar. Tenslotte zal zij hier niet gaan zingen". De Ierse minister-px-esident Eamon de Valera is naar ons land gekomen, om pro fessor dr. H. J. M. Weve, geneesheer-direc teur van het Oog! ij dersgasthuis in Utrecht te consulteren voor een oogaandoening, waaraan hij lijdende is. Prof. Weve bevond zich met vacantie in Nederland, doch keer de voor dit speciale geval naar Utx-echt terug. Of de Ierse minister-president al dan niet in Utrecht zal worden behandeld, hangt af van het advies dat professor Weve hem zal geven. NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Matige en in het Westen en Noorden van het land tijdelijk krachtige Noordelijke wind. Weinig verandei-ing in temperatuur. 21 Augustus Zon op 5.33 uur, onder 19.51 uur. Maan op 6.21 uur. onder 19.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 Augustus Hoog water:3.42 en 16.05 uur. Laag water: 11.44 uur. Donderdag 21 Augustus Hoog water: 4.15 en 16.37 uur. Laag water: 0.02 en 12.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1