Moeilijke positie van DRUleidde tot fel debat op jaarvergadering Kort en bondig Wees- en Armhuis te Heemstede Clowntje Rick Bedrijf leed dit jaar tot Juni reeds verlies van 8 ton Flamingo Eiland HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 jHiimanitas" vraagt medewerking Burgerlijke Stand van Haarlem Overstekende wielrijdster door motor aangereden Bijzonder jaar voor Nillmij van 1859 Engelse stoker verdronken Goudvoorraad met ruim 102 millioen verminderd Documentaires in Venetië bekroond Ontslagen directeur keerde in bedrijf terug Communistisch kantoor in Bonn geplunderd Zwitserse grotonderzoekers door water geïsoleerd De „Eendracht" wordt in Rotterdam gerepareerd Voor en tegen van reclame in de televisie Voor de kinderen Radio Djakarta handhaaft Nederlandse uitzendingen Katholiek congres in Berlijn geopend FEUILLETON door Dorothy Quentin WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 In Arnhem is gisteren in de jaarverga- I bij D.R.U. is slecht geweest, maar de instel- itMKtrf X *1 T"ï rlrt TA D TT nn 1 ..nn n U nt «nnUi dering van de D.R.U.Diepenbrock en Reigers N.V., Ulft, langdurig door de aan deelhouders gedebatteerd over de toene mende moeilijkheden, waarin deze fabriek van geëmailleerde waren is komen te ver keren. Over de oorzaken der moeilijkheden heeft de voorzitter van de raad van com missarissen, prof. mr. P. W. Kamphuisen, bij de opening van de vergadering een uit voerige uiteenzetting gegeven. Hij zeide, dat in het najaar van 1951 bij D.R.U. een keerpunt in de gang van zaken was geko men. Eind October bedroeg de bruto winst nog f 1.071.000.en de winst na afschrij vingen f 650.000.maar November bracht een klein verlies. De verwachte stijging van de afzet bleef uit, waardoor 1951 on gunstiger werd dan 1950. De omzet was wel gestegen, maar de winst was gedaald. De kostenbudgetten in 1951 zijn met f 845.000.overschreden, waarvan f 254.000.uit de stijging van lonen en prijzen der grondstoffen. Het jaar 1952 is tot dusver „rondweg slecht" geweest. Eind Juni was er een ver lies van f 800.000.Er zijn orders aange nomen tegen beslist te lage prijs en aan gezien deze orders moeten worden uitge voerd, kan deze ongunstige toestand nog enkele maanden voortduren. Als gunstige factor noemde prof. Kamphuisen, dat de bezuiniging in de organisatie langzamer hand resultaten begint af te werpen. Saneringsmaatregelen De vennootschap staat voor grote be dragen debet bij de bank en een inkrimping van het crediet zou haar in de grootste moeilijkheden brengen. Er waren dus krachtige maatregelen nodig, want het verlies moest gestopt en de liquiditeit ver beterd worden". De maatregelen die door de commissa rissen zijn genomen om tot een sanering te geraken zijn de volgende: De uitbreiding van de investeringen is stopgezet. De ver koop wordt met alle kracht gestimuleerd, waartoe de verkoopafdeling is gereorgani seerd en de export wordt bevorderd. De maatschappij heeft het getij echter tegen, want de kopersstaking is nog niet afge lopen. Thans zijn de vooruitzichten echter iets beter, zelfs zozeer, dat de productie van bepaalde artikelen iets is uitgebreid. Er is een rigoreuse bezuiniging ingevoerd en er zijn ontslagen gevallen. Het aantal werknemers, dat in Juni 1951 nog 1450 man bedroeg, is teruggebracht tot onge veer 1000 man. Voorts is een gezondere sa larisverhouding ingevoerd. Dit alles heeft tot een grote bezuiniging geleid. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over het voorstel tot het benoemen van een com missie van onderzoek uit aandeelhouders. Prof. Kamphuisen betoogde dat het bestuur de aanvaarding van dit voorstel zou op vatten als een motie van wantrouwen in commissarissen. De ondeiriinge verhouding „Humanitas" organiseert ook dit jaar weer een huis-aan-huiscollecte en wel in de week van 25 tot en met 30 Augustus. Op 30 Augustus (Zaterdag dus) zal een buscollecte als sluitstuk van de actie wor den gehouden. Collectanten kunnen zich melden zowel voor de huis-aan-huiscollecte als voor de buscollecte op de volgende adressen: Lin- schotenstraat 87rd.; Chr. Huygensplein 8; Nagtzaamstraat 69; Orionweg 46; Zaanen- laan 149; Tweede Hoogerwoerddwarsstraat 42. Overveen: Lamb, van Dalenlaan 9 B. „Humanitas" is een vereniging voor maatschappelijk werk op Humanistische grondslag. Haar werk heeft zijn oorsprong in het in elk bev/ust mens levend besef van mede-verantwoordelijkheid voor het lot van de evennaaste en voor dat van de ge hele volksgemeenschap. Zij werkt in Haarlem op het gebied van oudenzorg, reclassering, kinderbescher ming, gezinszorg, kinderuitzending, en in het algemeen in dienst van hulpbehoeven den, in samenwerking met andere daartoe in het leven geroepen instellingen. HAARLEM, 19 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 18 Aug., A. J. Reeders en C. E. Kerkstra. GEHUWD: 19 Aug., G. E. R. Brummer en A. S. J. Veling; J. A. Hoogeboom en A. P. van Bilderbeek. BEVALLEN van een zoon: 17 Aug., P. A. TreffersRam; 18 Aug., M. L. Smithuis Debecker; A. Th. VermondChamot; 19 Aug., M. M. Sondagh—Moonen. BEVALLEN van een dochter: 17 Aug., E. M. Stiphout—Hoogenbosch; J. M. L. Kloos tervan der Eem; 19 Aug., A. G. Kokvan der Veldt. OVERLEDEN: 16 Aug., G. Zandstra, 69 j., Hazepaterslaan; 17 Aug., J. W. de Ridder Antonisse, 72 j., Bolwerkslaan; J. A. Bode, 55 j., Kamperlaan; 18 Aug., J. A. van Rijs- bergen, 76 j., Zijlstraat; M. Boumeester, 92 j., Hazepaterslaan. ling van bedoelde commissie, die het recht zou krijgen het beleid van commissarissen en directie eventueel van de staf te onder zoeken, zou slechts ondergraving van gezag en discipline, verwarring en onrust veroor zaken. Het bedoelde voorstel, dat door twee aandeelhouders was ingediend, werd ten slotte ingetrokken en het bestuur verklaar de zich accoord met uitbreiding van het college van commissarissen met twee leden, hetgeen geschied is. Ontslag van directeur Vele vragen werden nog gesteld naar aanleiding van de ontslagaanvrage van de heer De Nivelle als directeur. Zoals prof. Kamphuisen opmerkte, heeft de heer De Nivelle de vennootschap vijf jaar lang be langrijke diensten bewezen, maar de laat ste tijd had verschil van inzicht spanningen veroorzaakt, waardoor hij niet langer in functie kon blijven. De commissarissen waren unaniem van mening, dat zij hem moesten adviseren zijn ontslag te vragen. De heer De Nivelle zelf voegde hieraan nog toe, dat hij aanvankelijk geweigerd had het advies op te volgen, maar daarna ge zwicht was voor het dreigement van schor sing. Hij had ernstige verschillen van mening met zijn mede-directeur ir. A. J. Ingen-Housz over productie, financiering, kwaliteit, discipline enzovoorts. Over zijn ontslagaanvrage werd schriftelijk gestemd. De aanvrage werd aangenomen en de heer Viskil werd tot directeur benoemd. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Van Egmondstraat is gistermiddag om tien voor zes de 22-jarige wielrijdster L. V. uit Haarlem door een motor aangereden. Zij stak plotseling achter een stilstaande auto bus vandaan de rijbaan over en de motor rijder, die nog scherp naar links uithaalde, kon haar niet meer ontwijken. Hij reed tegen het stuur van haar fiets, tengevolge waarvan zij viel en een hersenschudding kreeg. Het meisje is naar het Diacones- senhuis overgebracht. Het afgelopen boekjaar is voor de Ne derlandse Maatschappij der Nillmij van 1859 zeer bijzonder geweest, omdat daarin de overdracht aan haar van de Nederland se Courant-verzekeringen der Indische Nillmij plaats vond. Daar de overdracht met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1951 geschiedde, kwam in de cijfers van het thans verschenen jaarverslag het al dus aanzienlijk uitgebreide bedrijf voor het volle jaar tot uitdrukking. Van die uitbreiding geven de volgende cijfers een beeld: het verzekerd bedrag onder ultimo 1950, groot rond f 98% mil- lioen, steeg tot rond f 603 millioen on der ultimo 1951. De premiereserve eigen rekening, onder ultimo 1950 groot rond f 21% millioen, steeg tot rond f 122 mil lioen. De gezamenlijke beleggingen stegen, van rond f 26'/s millioen onder ultimo 1950 tot rond f 130% millioen onder ultimo 1951. Op 25 Augustus zal de eerste VITETO, de Vinkeveense tëntoonstellir.g voor handel en industrie, officieel door de burgemeester van Vinkeveen worden geopend. In de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, is gisteren het stoffelijk overschot drijvende gevonden van de 23-jarige Engelse stoker Sidney George Williams. De stoker werd in de nacht van 14 op 15 Augustus met een sleepboot naar zijn aan boei 8 in de Nieu we Maas liggend schip gebracht. Tijdens het meren langszij is Williams overboord geslagen en verdronken. De voornaamste mutatie op de verkorte balans van de Nederlandse Bank is dit maal wel een vermindering van de goud voorraad, die met ruim 102 millioen is achteruitgelopen tot 1.222 millioen. De Nederlandse Bank tekent hierbij aan: „Deze vermindering is toe te schrijven aan een terugbetaling aan het internationale mone taire fonds te Washington, waartoe Neder land krachtens de fonds-overeenkomst ver plicht was. Bedoelde terugbetaling beloopt 27,1 millioen dollar. De schuld aan het fonds uit hoofde van de in de jaren 1947 en 1948 opgenomen bedragen is hiermede teruggebracht tot 47,8 millioen dollar". Het overschot in de E.B.U. over Juli, dat 144.738.000 heeft belopen, is thans in de boeken van de bank verwerkt. De netto deviezenvoorraad vertoont deze week een behoorlijke stijging, namelijk 61 millioen, waarmede deze reserve is gekomen op 1847 millioen. Als resultante van eerst en laatstgenoemde boeking belopen goud en deviezen tezamen thans 3069 millioen tegen vorige week 3.111 millioen. Klaarblijkelijk hebben de banken weder om schatkistpapier afgenomen, dat zij ge deeltelijk betrokken hebben bij de Neder landse Bank. De Centrale Bank heeft al thans 36 millioen schatkistpapier afge geven, waardoor de betreffende post ver minderd is tot 503.600.000 en de banken zagen hun tegoed met 53 millioen gere duceerd tot 35 millioen. De overige wijzi gingen zijn minder belangrijk. De bank- biljettencirculatie verminderde met 11 millioen tot 2.891 millioen en het saldo van de schatkist met 18 millioen tot 808 millioen. Op de geldmarkt is de situatie nog steeds zeer ruim, callmoney noteert nog steeds y2 pet. VENETIë, (Reuter) De Nederlandse documentaire „De zwarte stroom" heeft op het filmfestival te Venetië een prijs gekre gen. Deze documentaire werd ter gelegen heid van het jubileum der Staatsmijnen vervaardigd door de Zwitser Bolzi voor de filmproductie maatschappij „Cefima" te Amsterdam. „De zwarte -stroom" is daarna opnieuw gemonteerd voor Venetië. Als beste documentaire kreeg de Itali aanse rolprent „Leonardo da Vinci" van Luciano Emmer een prijs. Ook de Nederlandse documentaire over een hartoperatie, vervaardigd door de heren De Vogel en Varossieau van de Uni versitaire Film kreeg een prijs. Een .van de markante gebouwen die zijn overgebleven van de oude vestingwerken in het stadje Elburg, is de Vispoort aan de haven. Ook aan dit bouwwerk is de tijd niet ongemerkt voorbijgegaan en restau ratie is dringend noodzakelijk gebleken. De Vispoort is nu omgeven door steigers. Veertien dagen geleden ging het 300 man sterke personeel van de Trio tapijtfabrie- ken te Huizen in sit-downstaking, omdat het zich niet kon verenigen met de gang van zaken in het bedrijf, in het bijzonder met de leiding van de directeur, die zijn oudere broer en mede-directeur via de aandeelhoudersvergadering had ontslagen. Na het sluiten van een compromis gingen de arbeiders weer aan het werk. Door de gang van zaken in het bedrijf hebben de directeur en de derde aandeelhouder hun aandelenbezit verkocht aan de ontslagen directeur, die gisteren terugkeerde in het bedrijf en door het personeel met groot enthousiasme in de feestelijk versierde fabriek werd binnengehaald met toespra ken en bloemenhulde. De teruggekeerde directeur heeft het personeel toegezegd een deel Van het aan delenbezit ter beschikking te stellen van het personeel door middel van een spaar systeem, waarbij dit aandelenbezit door een bankinstelling beheerd zal worden. BONN (Reuter) Heinz Renner, de fractieleider van de West-Duitse commu nistische partij, heeft de Duitse Jeugdorga nisatie, een anti-communistische beweging die, voorzover bekend, niet met een poli tieke partij verbonden is, beschuldigd van plundering van het plaatselijk kantoor van zijn partij in Bonn. Naar DPA meldt, zijn Maandagnacht on bekenden het kantoor binnengedrongen. Zij vernielden ramen en deuren, rukten schilderijen van Marx en Engels van de muur, besmeurden en verscheurden boe ken van de bibliotheek en verdwenen met medeneming van de postzegelkas. Volgens de politie zijn er „in het geheel geen aanwijzingen", dat de inbraak is ge pleegd door leden van de Duitse Jeugd organisatie. MUOTATHAL (Reuter) Vier Zwitser se grotonderzoekers, die vijf dagen in de diepe grotten van Höll-Loch, in het Zwit serse Muotathal, hebben vertoefd, zijn thans van de buitenwereld afgesloten, doordat zich, tengevolge van zware regen val, een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten. De president van de Zwitserse vereni ging van grotonderzoekers, André Gobet, is met speciale reddingsuitrusting naar Muotathal vertrokken. Men heeft reeds geprobeerd met pompen het peil van het water zodanig te laten zakken, dat de in gang vrij komt voor kano's. Volgens DPA bestaat er nog geen levens gevaar voor de opgesloten onderzoekers, daar zich in de grotten een voorraad le vensmiddelen bevindt voor tien dagen, die door een vorig gezelschap onderzoekers is achtergelaten. Het motorschip Eendracht van James Smith en Zonen te Rotterdam, dat, zoals bekend, op 12 Augustus door de mist in de Straat van Gibraltar aan de grond liep, ligt nog in Gibraltar. Een onderzoek heeft uitgewezen,,dat de hak van de roersteven er af is. De Een dracht is een dubbelschroefschip en daar om kan het nog op eigen kracht de reis naar Rotterdam voortzetten. Het zal echter geëscorteerd worden door de sleepboot Walcheren, die met een lichter onderweg is van Londen met bestemming Gibraltar. De sleepboot wordt daar Zondag of Maan dag verwacht. De Eendracht zal na aankomst in Rotter dam worden gerepareerd. In de televisie-uitzending op Vrijdag 22 Augustus zal een programma van 30 minu ten in Amerikaanse stijl voorkomen. Naar aanleiding van dit programma zal vervól gens een televisie-debat gehouden worden tussen voor- en tegenstanders van reclame in de televisie. Als voorstanders treden op de heren D. J. Schiferli uit Amsterdam en R. Rijkens uit Rotterdam; als tegenstan ders de heren dr. J. A. Pennock uit Den Haag en A. Kiper uit Huis ter Heide. Dis cussie-leider is dr. E. Diemer uit Rotter dam. Zo kregen onze jongens dus ieder het vurig verlangde paar rolschaatsen dat oom Tripje hun had beloofd. En nu konden ze naar hartelust rijden, ook al was er geen ijs! Ja, ja, tenminste.... dat zouden ze kunnen doen, als ze het eerst geleerd hadden. Want al ziet dat rolschaatsen er zo eenvoudig uit, je moet het eerst terdege leren! Dat ondervonden ze, toen ze voor de eerste maal de rolschaatsen hadden aangebonden. Omdat ze wel met gewone schaatsen overweg konden meenden ze, dat ze wel direct op die rolschaatsen ook konden rijden, maar ojee. dat viel tegen! Zodra ze overeind gingen staan, trokken ze 'n tamelijk benauwd gezicht. Want het leek wel, of die dingen onder hun voeten weg wilden rollen; ze hadden moeite, op de been te blijven. „Raar, hè?", lachte Bunkie. „Ik voel me net, of ik op eieren sta!" „Ja", zei Rick. „Ik ook. Maar het zal wel wennen; we moeten eerst maar eens goed oefenen". „Oei! Daar ging ik haast onderuit!", riep Bunkie. Zo stonden ze 'n beetje te scharrelen op hun wieltjes, terwijl ze overeind probeerden te blijven staan. De heer G. van Duinen heeft een studie gemaakt van het Wees- en Armhuis te Heemstede (17961861) en die gepubli ceerd in een uitgave van de Vereniging Oud-Heemstede-Bennebroek. Daarbij heeft de heer Van Duinen gelegenheid gekregen in te gaan op de geschiedenis van de wezen- en armenzorg ter plaatse. Wat het Wees- en Armhuis betreft deelt de schrijver mee, dat in 1796 te Heemstede is overleden Christriaan Stroman; op 21 Mei van dat jaar werd in de herberg „De laetste stuyver" zijn nalatenschap publiek verkocht. Daartoe behoorde de herberg „De nieuwe eekroonde Bontekoe", gelegen tus sen de Nieuwe Laan en het Zanders Weeg- padt. De Nieuwe Laan heet tegenwoordig Raadhuisstraat en het Zanders Weegpadt heet Zandvaartpad. De herberg was ge legen waar nu de bakkerij Habermehl staat. De „Nieuwe gekroonde Bontekoe" werd gekocht door het burgerlijk arm bestuur om het in te richten als Wees- en Armhuis. De eerste regenten waren Hen drik van Houten, Hendrik Knegjes en Jan Hageman. De vader van het huis heette Willem Kluris en de moeder Maria Lelie veld. Het huis was een semi-gemeenteliike instelling te npemen. De regenten hadden tot taak het bestuur van het huis en de verzorging van algemene armen, waartoe in die tiid alle armen werden gerekend, die niet vielen onder de diaconie van de Her vormde kerk. De Katholieke armen werden toen nog tot de algemene armen gerekend. De gemeenteraad stond jaarlijks aan het college van regenten een subsidie toe en verder had het college zijn eigen bronnen van inkomsten, waaruit 't de onkosten van het huis en van de algemene armverzorging bestrijden moest. Heemstedenaren droegen het huis een goed hart toe. Dat bleek bijvoorbeeld ge durende een aantal jaren waarin de ban kier H. P. Hope, bewoner van de buiten plaats van Bosbeek. geld, vlees of koeien schonk. Ds. N. Beets bood 100 pond riist aan tot verkwikking van de zieken, zwak ken en hoogbejaarden. De regenten stonden in de loon der jaren niet voor een gemakkelijke taak. De heer Van Duinen geeft hiervan vele voorbeelden. In 1857 waren er plannen het huis op te heffen, omdat de kosten steeds stegen en het huis werd oud en bouwvallig. In de vergadering van de gemeenteraad van 6 September 1860 werd besloten het Wees- en Armhuis op te heffen. Bii de daaraan voorafgegane bespreking werd opgemerkt, dat de ondervinding heeft doen zien, dat de zedelijke vorming van de verpleegden steeds veel te wensen over heeft gelaten. Slechts weinigen van hen, die in het Wees- en Armhuis hun opvoeding genoten, zijn nuttige leden van de maatschappij gewor den. Het hoofd der school heeft verklaard, dat hij steeds, op een enkele uitzondering na, met de kinderen uit het gesticht de meeste moeite heeft gehad. Met ingang van 1 Mei 1861 werd het huis als gemeente-instelling opgeheven; het ge bouw werd verkocht ten bate van de alge mene armen en de regenten werden uitgenodigd er voor te zorgen, de verpleeg den op een andere meer doelmatige en minder kostbare wijze te doen verzorgen. Toen alle inwoners verdwenen waren werd de inboedel van het huis verkocht voor 80,65; de afbraak bracht 1015 op. De heer Van Duinen heeft op prettige wijze de geschiedenis van het Wees- en Armhuis en van de Heemsteedse Armen zorg weergegeven. Daarbij krijgt de lezer een goede indruk van de plaatselijke toe standen aan het einde van de achttiende en in de negentiende eeuw. De schrijver zegt geen grote, wereldschokkende gebeur tenissen besproken te hebben. Het zijn alle kleine alledaagse dingen, maar toch van het allergrootste belang voor hen, die ze betrof fen. Zij zijn zeker niet zonder betekenis voor hen, voor zover zij belang stellen in de geschiedenis van Heemstede. Met enige afbeeldingen, waarvan een van het huis, is de door de drukkerij wed. G. van Soest verzorgde uitgave verlucht. Met de Oranje is vanmorgen in ons land teruggekeerd de heer H. H. Knap, tot aan zijn vertrek uit Djakarta, programmachef van de Nederlandse uitzendingen van de radio Republik Indonesia te Djakarta. De heer Knap deelde mede, dat de Indonesische autoriteiten bereid zijn de Nederlandse uit zendingen ook in de toekomst te handha ven. De personeelsvoorziening is hierbij echter een moeilijk vraagstuk. Men is van Indonesische zijde wel genegen nieuwe Nederlandse krachten a2n te stellen. De Nederlandse programma's, die voor de Ne derlandse gemeenschap in Indonesië van zeer grote betekenis zijn, worden iedere avond van 7 tot 11 uur uitgezonden. Des Zondagsmorgens is er van 8 tot 12 uur eveneens een Nederlands progi-amma, dat hoofdzakelijk aan godsdienstoefeningen is gewijd. Op het ogenblik bestaat de Ne derlandse staf uit vier personen. De sa menwerking met Indonesische autoriteiten, noemde de heer Knap uitstekend. BINNENLAND Dinsdagmiddag is op het Plein 1944 in Nijmegen het monument ter herinnering aan de in de tweede wereldooi-log gevallen bur gers en soldaten uit Nijmegen overgedragen aan het gemeentebestuur van Nijmegen. Vorig jaar was op hetzelfde plein het in gips uitgevoerde nood-monument reeds officieel onthuld. De beeldhouwer Jacques Maris heeft het monument in Beiers graniet uitgevoerd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft er in toegestemd, dat van Rijkswege 50 percent subsidie zal wor den verleend tot resauratie van de eeuwen oude Callixtus-toren der Ned. Heiw. kerk te Groenlo. De kerk, welke dateert uit de veer tiende eeuw, is reeds eerder hersteld. Ook de gemeente Tiel is overgegaan tot de uitschrijving van een lening. Op Dinsdag 26 Augustus staat de inschrijving open op f900.000 4'/i percent 30-jarige obligatiën tot de koers van 100 pet. De lening is totaal groot f 1.500.000. De opbrengst dient voornamelijk voor de woningbouw. Senator Tom Connally, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse senaat, zal van 18 tot 21 September ons land bezoeken. Senator Connally maakt op het ogenblik een reis door een aantal Europese landen, alwaar hij de verschillende vertegenwoordigingen der V. S. bezoekt. Hij was i-eeds in Engeland en vertoeft thans in de Scandinavische landen. Dinsdag 26 Augustus zal er in de dekenale kei'k van Sint Jacobus aan de Parkstraat in Den Haag een plechtige Mis van requiem worden opgedi-agen voor de zielerust van mevrouw Eva Perón, de over leden echtgenote van het Argentijnse staats hoofd. Tal van autoriteiten en de leden van het corps diplomatique zijn door de Argen tijnse gezant in ons land, de heer R. Valen- zuela, tot het bijwonen van deze plechtige rouwdienst uitgenodigd. Op 2 September zal er bij de rubber- stichting te Delft, in samenwerking met de afdeling bovenbouw en de afdeling keur en onderzoek van de Nederlandse Spoorwegen, een voordracht worden gehouden over de constructie en samenstelling van rubber rail-onderleggers. Dank zij de gunstige ervaringen, die Ne derland het vorig jaar met de pioniersinzen ding op de Jaarbeurs te Izmir (Turkije) heeft opgedaan, gaat er dit jaar een veel uitge breider zending Nederlandse exportproduc ten onder auspiciën van het CIHAN naar de internationale Jaarbeurs in Turkije, die van daag wordt geopend. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag middag van 34 uur door Hendrik Las- schuit luidt: 1. Occasional-ouverture, G. F. Handel; 2. Gig, air and gavot, Th. Arne; 3. a. Vater unser im Himmelreich, b. Liebster Jesu, wir sind hier, J. S. Bach; 4. Praelu- dium en fuga c kl. t., J. S. Bach; 5. Passa- caglia e kl. t. (uit sonate VIII), Joz. Rhein- berger; 6. Andantino, C. Franck; 7. Morceau de concert, A. Guilmant. Als makelaar in onroerende goederen is door de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer A. Prins, Kennemerlaan 152 te IJmui- den. Als vertaler voor de Franse taal de heer J. van Gelder, Eksterstraat 202 te Haarlem. Op de hoek van de Zuiderhoutlaan en de Bronsteeweg bij de Blauwe Brug remde gistermorgen om half twaalf een motorrijder voor een auto, die hij van de Bronsteeweg zag naderen. Zijn motor slipte echter en hij werd aangereden door een achter hem rijdende personenauto. De man, een 43-jarige Haai-lemse behanger, kreeg een vleeswond boven het rechteroog, die in het Grote Gast huis is gehecht. Vermoedelijk door kortsluiting in de lichtleiding ontstond vanochtend om kwart over vijf een brandje in een opslagplaats van lederwaren in de Vlamingstraat. Het werd door de brandweer met één straal op de waterleiding geblust. De schade beperkte zich tot het verloren gaan van een aantal dozen veters en vilten inlegzolen van schoenen. By de verkiezingen in het hoogheem raadschap van Rynland zijn gekozen de heren G. A. Verdwaal te Noordwijkerhout als hoofdingeland, C. G. M. Meskers te Hil- legom als hoofdingeland-plaatsvervanger, beiden voor het ongebouwd eigendom in het 6e kiesdistrict en J. J. van Haaster te Hoofd dorp als hoofdingeland» voor het ongebouwd eigendom in het 7e kiesdistrict. BERLIJN (Reuter) Dinsdagavond is het 75e jaarcongres van de Katholieke kerk in Berlijn geopend. Duizenden Oost-Duitse Katholieken bevonden zich onder degenen, die de openingsplechtigheid bijwoonden. Een groot aantal belangstellenden, die niet meer in de zaal konden, trotseerden buiten de regen om de plechtigheid via luidspre kers mede te maken. Öok uit Nederland zijn Kalholieken aanwezig. Het congres zelf wordt in alle sectoren van Berlijn gehouden onder het motto: „God leeft". De voorzitter van het congres, mevrouw Klausener, zei in een radiotoespraak, dat het Berlijnse congres een „bedevaart" ge worden is. Het annuleren door de Oost- Duitse autoriteiten van speciale goedkope treinen voor congresbezoekers had de hei ligste gevoelens van vele Oost-Duitsers, die nu wegens geldgebrek niet konden komen, diep gekwetst. vertaald uit het Engels. 19) Phoebe had echter met haar onbeheers te jaloezie-scène iets bedorven. Misschien had Mark uit zelfverdediging dat verhaal over een verloofde in Londen aan Phoebe verteldDokters moesten zich soms wel te weer stellen tegen neurologisch aange legde vrouwen. Toni wist dat. Toch zou het natuurlijk waar kunnen zijnOok had hij Phoebe verteld over zijn belangstelling voor tropische ziekten. Wat gaat het mij aan! hield Toni zichzelf voor, terwijl ze luisterde naar Fisk's uitge breide verhaal over het verbinden van een wond. Ze was onbeschadigd door vier jaren ziekenhuis in Londen heengekomen, waar jonge dokters bij de vleet waren! Ze was zeker niet van plan om thans hals over kop verliefd te worden op Mark Greville! Het was de wonderlijke sfeer van dit eiland, die haar op dergelijke gedachten bracht Ze gaapte opeens. „Mijn beste Fisk, ik ben doodmoe. Ik heb gisternacht niet erg goed geslapen. Hoe laat denk je, dat je groot moeder naar bed zal gaan?" „Om een uur of twee, denk ik". Fisk lachte. „Je bent waarschijnlijk door de muskieten wakker gehouden. Je moet er altijd voor zorgen, dat er geen enkele bin nen je klamboe is, voordat je gaat slapen. En neem je ook in acht voor slangen en spinnen, er komen hier enorme exemplaren voor. Sommige bijten, als ze in nood zitten, en ze zijn vergiftig....". „Allemensen, is het je bedoeling me te laten griezelen, Fisk? Waarom heeft nie mand me gisteravond daarvoor gewaar schuwd?" Toni lachte, maar er was een uitdrukking van ontsteltenis op haar ge zicht. „Nee, ik meen het ernstig. Dergelijke beesten zijn hier. We kijken altijd in onze slaapkamers serieus rond, voordat we in bed kruipen. Ze komen graag binnenshuis, als ze de kans krijgen. In de regentijd is het echter erger, en dat duurt nog enkele we ken. Ik heb zelf jouw kamer geïnspecteerd gisteravond. De huisjongens behoren het te doen, maar die vergeten het vaak. Ze zijn zo slordig. „O.Toni kon niets meer uitbrengen. Ze was niet zo enthousiast meer om zich ter ruste te begeven, maar aan de andere kant voelde ze zich dodelijk vermoeid. Ze verzocht Fisk aan Olivia te gaan vragen, of deze wilde, dat ze opbleef. Olivia deelde echter mee, dat ze naar bed kon gaan, wan neer ze daar zin in had. Juanita zou haar kunnen helpen. Oiivia, die op het moment geen geluk in het spel had, voelde zich enigszins ontstemd, dat het meisje zich niet bij haar gasten gevoegd had. Het dwaze kind, ze zou waarschijnlijk een maand salaris in één avond hebben gewonnen! Toni verdween in haar slaapkamer en keek zorgvuldig rond of ze onraad in de vorm van spinnen of slangen kon ontdek ken, maar toen alles veilig leek, viel ze op haar bed neer en sliep in enkele seconden in, uitgeput als een kind, na alle indrukken en emoties van de afgelopen dagen. HOOFDSTUK 12. Toni bewoog zich in haar slaap, maar werd niet helemaal wakker door het lawaai van de vertrekkende auto's. Er schenen heel wat auto's te zijn en Toni droomde, dat ze weer in het ziekenhuis was, waar de ver- pleegstersvertrekken aan de voorkant lagen, waarlangs de gehele dag een enorme verkeersstroom tfok. Ze sloeg haar ogen pas op, toen het licht in de slaapkamer naast de hare aanflitste. Door de open tussendeur hoorde ze Olivia op scherpe toon Juanita bevelen geven. De rolstoel werd in de richting van de tussen deur gereden. „Toniben je wakker?", vroeg de oude vrouw en haar stem klonk vriendelijk. „Jaantwoordde Toni, die met moeite wakker werd. „Wilt u een massage hebben?" „Nee, neeniet op dit uur van de nacht!", riep Olivia ontsteld uit, terwijl ze de rolstoel eigenhandig tot vlak bij Toni's bed voortbewoog. „Je hebt geen behoorlijk avondeten gehad, Toni. Ik heb Juanita naar beneden gestuurd om twee porties klaar te maken. Ik eet nooit veel, voordat ik begin te spelen, maar na afloop ben ik hongerig." De oude Franse klok in Olivia's slaap kamer sloeg drie uur „Maar ik kan onmogelijk op dit uur iets eten," protesteerde Toni, bijna verontwaar digd. De oude vrouw had haar op dit ogen blik kennelijk niet als verpleegster nodig, maar alleen als iemand met wie ze een praatje kon maken. Ze was klaar wakker en in de stemming voor wat genoeglijke con versatie. „Onzin! Straks vertel je die brutale jonge dokter nog, dat je hier niet genoeg te eten krijgt. Trek je kimono aan en eet wat met me mee." Het was een bevel en Toni voelde dat ze niet anders kon doen dan gehoorzamen. Ze schoot in haar pantoffels (niet zonder deze vooraf ingevolge Fisk's waarschuwing zorgvuldig geïnspecteerd te hebben) en hulde zich in de dunne kimono die ze in één van Londen's bekendste warenhuizen gekocht had. Londen.... wat leek het ver weg en wat was het haar dierbaar, dacht ze, terwijl ze de ceintuur van de kimono dichtknoopte. Daar waren de toestanden normaal en werkte je niet voor een oude millionnaire, die beweerde invalide te zijn, maar desalniettemin de halve nacht gokte en om drie uur in de nacht een soupertje boven liet komen! Toen ze haar gezicht waste en haar haren opkamde, merkte ze echter tot haar verwondering, dat ze wer kelijk hongerig was. Door de enkele uren rust was haar vermoeidheid verdwenen en opeens kon ze de eterij op Olivia's slaap kamer zien als iets amusants, iets wat geheel in de wonderlijke sfeer van alles hier paste. Juanita, die er fris als de morgenstond uitzag, kwam op haar gex-uisloze manier binnen met een groot blad, gevolgd door een huisjongen, die een ander blad droeg. „Wat heb je voor ons kunnen vinden vroeg Olivia „Kreeft? Goed zo! Kreeft is hier bijzonder lekker, vooral met op ijs ge koelde mayonnaise. Proef maar." Beide bladen zagen er inderdaad aanlok kelijk uit. Een en ander leek op een adver tentie in een Amerikaans blad. Er was meloen op ijs met veel suiker. Er waren grote glazen gevuld met vruchtensap, dat heerlijk geurde. Toen het dienstmeisje en de huisjongen zich teruggetrokken hadden, keek Toni de oude vrouw echter met een verwijtende blik aan. „Vindt u het heus nodig om op dit nachtelijk uur kreeften te gaan eten en ijsgekoelde vruchten?", merk te ze op. Ze had echter moeite een geamu seerd lachje te verbergen. „Nodig is het natuurlijk niet," antwoord de Olivia met een grijns, „maar toch ga ik van een en ander eten. Evenals jij." Met welgevallen keek ze naar het aardige fi guurtje van Toni in haar gebloemde kimono. Jammer, dat Nigel zo'n dwaas was.die jonge dokter had een beter oog voor vrouwelijk schoon, die zou dat aardige jonge meisje wel eens kunnen inpikken Olivia, die de laatste jaren tot de rol van toeschouwster gedoemd was, merkte alles op. Op hartelijke toon voegde ze er aan toe: „Vooruit, kind, eet! Geniet van alles, wat Floriana je kan geven. Weet dat kreeft op ijs één van de beste dingen is, die wij kun nen aanbieden. In de verkeerde tijd van het jaar kan het gevaarlijk zijn, maar nu zijn ze volkomen safe." „Er schijnen heel wat gevaarlijke dingen op het eiland te zijn," merkte Toni op en ze vertelde Olivia waarvoor Fisk haar ge waarschuwd had. „In het Paradijs was ook een slang, niet waar?", grinnikte Olivia. „Er zijn er hier vele, maar je behoeft je er geen zorgen over te maken. Spinnen zijn er ook in over vloed, evenals honderden andere insecten. Sommige zijn hinderlijk en andere zelfs vergiftigvoor zoveel exotische pracht moet nu eenmaal een prijs betaald worden. In dit klimaat gedijt alles weliger dan elders. Hoe vind je de kreeft?" „Verrukkelijk. Ik wist niet, dat ik zó hongerig was," antwoordde Toni glim lachend. Het vruchtensap bleek vermengd te zijn met rum, waardoor het een zeer bij zonder aroma had gekregen. Olivia lachte vrolijk, toen ze Toni het glas aan haar neus zag brengen. ,,'t Is onze eigen rum. Je moet op een keer de fabriek maar eens gaan bekijken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6