Ingrijpende reorganisatie Russische staatsmacht Engeland niet ongenegen om met Perzië te onderhandelen Amerikaans Liberty-schip en Britse trawler gezonken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nog niet Amerikaans voorstel tot steun aan Mossadeq Leider der Duitse socialisten Kurt Schumacher, overleden Ook mr. Donker geeft het op Wafd-partij maakt interne crisis door Malenkof bolsjewistische „kroonprins"? Roofmoord op tuinder geheel opgelost Het woord is aan Rampspoed voor de scheepvaart Twee Nederlandse coasters in moeilijkheden Politbureau wordt afgeschaft Verdachten hebben bekend Vij fling in Sao Paulo De kabinetsformatie 67e JAARGANG No 36 fïoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboont DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 196 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OOK DE DERDE kabinetsformateur, mr. L. A. Donker, is in zijn pogingen gefaald. Het is nu zevenenvijftig dagen geleden dat wij een nieuw parlement kozen. Zulk een serie mislukkingen werd daarna door niemand voorzien. „Het Vaderland" heeft zich gisteren al verdiept in de vraag, wat gebeuren moet als er op de derde Dinsdag in September nog geen is. Op die dag, ditmaal de zestiende, wordt immers de nieuwe zitting van de Staten-Generaal volgens gebruik door de Koningin geopend, spreekt zij de Troonrede uit en legt de regering de begroting met Millioenen- nota aan het parlement voor. „Het Va derland" noemt bet weliswaar een theo retische vraag, want het meent te mogen aannemen dat verantwoordelijke politici niet eindeloos om partij-motieven zullen blijven kibbelen om ministerposten, maar het vindt het toch wel de moeite waard haar te beantwoorden. Het neemt aan dat de Koningin, aangezien een Troonrede in deze omstandigheden geen zin zou hebben de démissionaire minister-president of de dé- missionaire minister van Binnenlandse Zaken zou machtigen, de zitting in haar plaats te openen en dat de ontwerp-begro- ting, waaraan de departementen nu al maanden gewerkt hebben en die bijna gereed is, toch aan de Tweéde Kamer zou worden voorgelegd. Nu, dat is mogelijk en waarschijnlijk. Alleen zou men niet weten waar men aan loe zou zijn ten aanzien van het komende beleid. Dat weten wij nu zeker niet. Het schijnt wel nuttig eens te zeggen, dat men in de parlementaire kring de stemming in den lande niet begrijpt. Men taxeert die, naar mijn overtuiging, onjuist. Men verkeert, zelf aan het steekspel om zetels deelnemend en het boeiend achtend, kennelijk in de mening dat een bewonde- rend-toeziende menigte het ook boeiend vindt. Maar dat laatste is niet het geval. Het wekt niet veel anders dan ergernis en bij een aantal mensen ook een zekere schaamte bij de gedachte, dat wij zoiets in Nederland niet op een beter en deugde lijker wijze gunnen behandelen. Dat is nog het ergste niet. Het schaadt het gezag van het ministersambt, dat als speelbal van partij-ambities 'wordt gebruikt, en het schaadt het aanzien der democratie. Meer dan ooit zou men in deze tijden, waarin het bestaan van onze Westerse vrije be- windsvorm zozeer belaagd wordt, er zich op moeten toeleggen die democratie te versterken, haar levenskracht te verhogen, haar aanzien bij het volk te doen stijgen. In feite is dat het enige beleid, de enige politieke strategie, waarmee men onder mijnende invloeden van tegenstanders met werkelijk succes bestrijden kan. Doe het zoveel beter dan zij, toon aan dat men met behoud van de volksvrijheden zó voortref felijk werkt, dat zij van inzicht veranderen en iedere vorm van autocratisch bewind de rug toekeren. Dat is de weg. Herhaaldelijk is hier betoogd dat het scheppen van waarlijke eenheid in Europa, van een Federale Unie, een overwinning van de democratie zou betekenen die geweldige uitwerking niet alleen op de betrokken volken maar ook in de gehele wereld zou hebben. Er is helaas nog geen direct uit zicht op, hoevelen ook in Federale Unie zijn gaan geloven. En nu beleven wij het dat in ons land zich een kabinetscrisis voordoet, die maar blijft voort slepen om dat men zich in klein getwist over partij belangen verliest. Misschien zullen vele politici pas schrikken als de ergernis, die nu al wekenlang merkbaar is, in veront waardiging gaat verkeren en een scherper toon van critiek in het openbaar tot uiting komt, dan tot dusver het geval is geweest. Wij schijnen daar wel aan toe te zijn. De derde formateur, die voor zichzelf geen ministerszetel wenste en die weken lang zijn best heeft gedaan met een ijver, die aan zijn volhardend voorzitterschap van de Parlementaire Enquête Commissie doet denken, heeft de gedachte aan een parlementair kabinet al moeten prijsgeven en een extra-parlementaire formatie gepoogd te bereiken. Ook daarin is hij niet geslaagd. Nu meldt onze parlementaire redacteur dat men zich druk bezig begint te houden met de vraag, of er dan maar niet een zakenkabinet moet komen. Leden van de Partij van de Arbeid zouden daar evenwel niet aan willen deelnemen. Een zakenkabinet in een tijd als deze, die groot politiek beleid vergt en dus allerminst het ontwijken en vermijden van moeilijker pro blemen en tegenstellingen kan meebrengen, zou een volstrekt onvoldoende resultaat zijn. Er wordt partijpolitiek in Den Haag bedreven. Maar waar zijn de staatslieden die wij behoeven? R. P. (Reuter). In Cairo circuleerden gis teren berichten, dat Moestafa Nahas en Serag el Din als leider en secretaris-gene raal van de Wafd-partij zouden zijn afge treden. Nahas was premier en Serag el Din mi nister van Binnenlandse Zaken, ten tijde van de anti-Britse woelingen in de Suez- kanaalzöne na de opzegging van het Brits- Egyptische verdrag in het vorige jaar. Moestafa Nahas heeft echter ontkend, dat hij ais leider van de Wafd zou zijn afge treden. Hij zeide dat de desbetreffende be richten onjuist zijn geweest. Ook het aftreden Aan Serag cl Din als secretaris-generaal van de Wafd is door een lid van het partijbestuur tegengesproken. Nahas zou worden opgevolgd door Abdel Salam Goma, die een grote rol in de partij speelde na de recente staatsgreep. Saleh el Din zou Serag el Din opvolgen. Dinsdag heeft Goma een onderhoud van twee uur gehad met generaal Naguib, met als doel versterking van de Wafd en be houd van de populariteit van deze grote partij. Generaal Naguib deelde na dit on derhoud aan de pers mede, dat hij bij Goma had aangedrongen op versnelling van de zuivering, opdat verkiezingen op het voor genomen tijdstip zullen kunnen worden gehouden. Een woordvoerder van de Egyptische re gering heeft meegedeeld, dat de ambassa deur te Londen. Abdel Fattah Amr. „als te zijn afgetreden" wordt beschouwd. De am bassadeur heeft zelf niet zijn ontslag inge diend. LONDEN. (Reuter), Het Politbureau van de Russische communistische partij, waar van maarschalk Stalin secretaris is, zal waarschijnlijk worden afgeschaft en ver vangen door een geheel nieuw orgaan, al dus is in Moskou bekend gemaakt. Het Politbureau is het machtigste or gaan in Rusland. Het is verantwoordelijk voor de politieke lijn op binnen- en bui tenlands gebied, inclusief de propaganda. Het A'oorstel om het Politbureau te ver vangen door een bestuursorgaan dat klaar blijkelijk nauwere verbindingen zal onder houden met de regering van de Sovjet- Unie zal op het begin October te houden 19e congres van de communistische partij worden ingediend. Dit orgaan, dat wordt omschreven als een „presidium", zal te vens het werk van het Orgbureau, het or ganisatiebureau van de partij overnemen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verwacht, dat het in October te houden congres waardevolle aanwijzin gen zal opleveren voor de vraag, Avie Sta lin zal opvolgen. Ook verwacht het mi nisterie dat, indien de Sovjet-Unie, als re sultaat van de Russisch-Chinese bespre kingen, die thans te Moskou worden ge voerd, tot ingrijpende wijzigingen op het gebied der buitenlandse politiek zou be sluiten, dit op het congres tot uiting zal komen. Hoewel er in de berichten uit Moskou geen aanwijzingen zijn, dat het congres zelf zich zal bezig houden met de vraag, wie Stalin zal opvolgen, verwachten Amerikaanse gezagsdragers, dat de bijeen komst wel verhelderend zal werken bij het bepalen van de machtsverhoudingen in het Kremlin. Zo vat men het aanwijzen van de plaatsvervangende premier, Georgie Malenkof, tot rapporteur aan het congres een tot nu toe door Stalin zelf vervulde functie reeds op als een aanwijzing dat hij als de bolsjewistische „kroonprins" moet worden beschouwd. Voorts wordt verwacht, dat het congres de gehele machtsconcentratie in de Sovjet- Unie zal wijzigen. Amerikaanse functionarissen bestuderen thans de voorstellen om de Russische pro ductie in een tot eind 1955 lopend vijf jarenplan met zeventig proeent te verho gen. Zij ondervinden hierbij echter het na deel dat zij niet beschikken over de offi cieel gestélde doelen voor de lopende Rus sische productie, doch sléchts af kunnen gaan op percentages. Zuivering Het congres zal worden verzocht zijn goedkeuring te hechten-aan nieuwe ont- werp-statuten voor de bolsjewistische par tij. Er wordt onder meer in voorgésteld, dat het tachtig leden tellende centrale comité een „commissie voor partij-con trole" zal instellen, die van de partijlijn af wijkende leden tot de orde zal roepen. Dit voorstel betekent een officiële vastlegging van de na de oorlog en vooral in de afge lopen twee jaar krachtig doorgevoerde zui veringen, die onder meer campagnes tegen bureaucratie en corruptie omvatten. Het ligt ook in de huidige lijn om terug te ke ren tot orthodox-Marxistische leerstellin gen, met bijna puriteins aandoende opvat tingen. Vijf jaren-plan De verhoging der Russische productie met zeventig procent tot eind 1955 voorziet in een jaarlijkse stijging der voortbrenging met twaalf procent. Uit deze officiële Russische mededeling is voor het eerst gebleken dat in 1951, na het aflopen van het eerste na-oorlogse vijf jaren-plan in 1950, een tweede, dergelijk plan is begonnen. Men had zich in het Westen reeds afgevraagd of de Sovjet- Unie wellicht met dit stelsel had gebro ken. In verband met militaire doeleinden wordt waarde gehecht aan de beoogde grote uitbreiding der zware industrie en aan het bevorderen der lichte industrie en van de levensmiddelenvoortbrenging. Bestaande scheepswerven zullen worden uitgebreid en nieuwe gebouwd. Een aantal havens zal worden verbeterd en uitgebreid, onder andere die van Leningrad, Odessa, Zhadanof, Novorossisk, Makhatj-Kala, Moermansk en havens in het Verre Oosten. De 20-jaar oude Egyptenaar Mustafa Kha- mts, die de aanstichter zou zijn geweest van de ongeregeldheden in Kabr El Dawar, voor het militair gerechtshof, dat hem ter dood veroordeelde. De Naardense recherche heeft de roof moord op de 70-jarige Bussumse kweker Manus Verheul geheel tot klaarheid ge bracht. Toen men uit de mededeling van het slachtoffer, die deze voor zijn dood aan twee kwekers heeft gedaan, wist, dat er twee personen in het spel waren, heeft men de eerste gearresteerde, L. uit Naar- den, nader aan de tand gevoeld. Deze ont kende aanvankelijk iets met de moord uit staande te hebben en als alibi gaf hij op dat hij 's morgens om 7 uur was vertrok ken uit een woning in Hilversum, waar hij geregeld vei-bleef, en zelfs telaat op zijn werk was gekomen. Dit laatste klopte, doch bij navraag te Hilversum aan het opgege ven adres bleek, dat L. daar reeds om vijf uur was weggegaan. Toen men hem later op de dag bovendien de hamer en het mes toonde waarmede de moord was gepleegd en die men op de plaats van de moord had gevonden, gaf hij toe de misdaad te hebben bedreven, doch hij ontkende een mede dader te hebben. Na een nieuw vei-hoor viel hij door de mand en bekende de moord in vereniging te hebben gepleegd. Hij noemde als zijn mededader de 26-jarige J. V. uit Hilver- William Hazlitt: Stilzwijgen is een grote kunst der conversatie. Hij is geen dwaas, die weet wanneer zijn mond te hou den. sum. Deze kon in de namiddag worden ge arresteerd te Bussum, waar hij werkzaam was bij de woningbouw. De portefeuille, waarvan zij het slacht offer hadden beroofd, had V. verstopt. De buit van f 700 was eerlijk gedeeld. Bij V. werd 350 gulden gevonden toen hij werd gearresteerd. De andere helft is aangetrof fen in een woning te Hilversum waar L. het geld had verstopt. Beide verdachten hebben thans een volledige bekentenis af gelegd. LONDEN, (Reuter) Het Britse kabi net is gisteren in spoedvergadering bijeen gekomen voor een bespreking over het antwoord op het onlangs door de Perzische regering gedane aanbod om te onderhan delen over schadeloosstelling van de „Anglo-Iranian". Het was de tweede maai, dat het kabinet tijdens het zomerreces van het parlement bijeengeroepen werd. Te Londen acht men het Avaarschijnlijk, dat Engeland het Perzische aanbod zal aanvaarden, doch onder voorwaarde, dat de besprekingen niet tot de schadeloos stelling beperkt zullen blijven. Regerings kringen verwachten, dat het Britse ant woord binnen enige dagen naar Perzië zal worden verzonden. Volgens Amerikaanse diplomatieke kringen, zou minister Acheson tien dagen geleden aan zijn Britse collega, Eden, een memorandum hebben doen toekomen, waarin aan Engeland wordt gevraagd sa men te werken met de Verenigde Staten voor de tenuitvoerlegging \ran een pro gramma tot financiële steun aan Perzië. In dit memorandum zou van Ameri kaanse zijde zijn verklaard, dat de V.S. be reid zouden zijn aan Perzië een onmiddel lijke steun te verlenen voor een bedrag van 10 millioen dollar, op voorwaarde dat tegelijkertijd Engeland 2 millioen ton aan geraffineerde olieproducten zou kopen, die zich thans aan .de Perzische Golf bevinden, een transactie die voor de Perzische re gering 35 a 40 millioen dollar zou op brengen, terwijl Engeland bovendien inter nationale arbitrage zou moeten aanvaarden voor het geschil met de Perzische regering inzake de nationalisatie van de eigendom men der Anglo Iranian Oil. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zou deze A'oorstellen met de grootste reserve hebben ontvangen zonder ze echter te verwerpen. (D.P.A.). Dr. Kurt Schumacher, eerste voorzitter van de Duitse socialistische partij, is gisteren in zijn woning te Bonn plotse ling gestorven aan een acute storing in de bloedsomloop. Dr. Schumacher is bijna 57 jaar oud ge worden. In de eerste wereldoorlog verloor hij een zijner armen. Van 1918 tot 1920 was hij werkzaam op het ministerie van Econo mische Zaken. Eind 1920 werd hij politiek redacteur van het sociaal-democratische blad „Schwabische Tag wacht" te Stutt gart. In 1924 werd dr. Schumacher als af gevaardigde gekozen in de landdag van Württemberg. Van 1930 tot 1933 maakte hij deel uit van de S.P.D.-fractie in de Rijksdag. In een debat noemde hij toen eens het nationaal-socialisme „het appèl aan het zwijn in de mens". Het gevolg was, dat hij van Maart 1933 af politiek vervolgd werd. Van Juni 1933 tot Maart 1943 zat hij in de concentratiekampen Heuberg, Kuhl- berg, Dachau en Flossenburg. Na een korte vrijheid werd hij in Augustus 1943 weer gearresteerd en tot Februari 1944 in het concentratiekamp Neuengamme onderge bracht. Na de 20ste Juli 1944 werd hij nog maals voor korte tijd in Neuengamme op gesloten. Onmiddellijk na de Duitse capitulatie in 1945 begon Schumacher de wederopbouw van de S.P.D. De zware verwonding in de eerste wereldoorlog en de tijd in de concentratie kampen doorgebracht hadden de gezond heid van Schumacher geschaad. In 1948 leed hij aan een ernstige thrombose, ten gevolge waarvan zijn rechterbeen moest worden geamputeerd. Hij kwam er echter bovenop, maar in December 1951 moest hij opnieuw door een ernstige storing in de bloedsom loop het bed houden. Sindsdien verscheen hij niet meer in de bondsdag, maar van zijn ziekenkamer uit gaf hij leiding aan zijn partij. Impopulair bij Westelijke politici Schumacher was een emotioneel mens, die weinig wilde weten van een compromis. Hij was altijd een groot tegenstander van Dr. Schumacher. het communisme. Niets, zelfs niet zijn wens om de eenheid van Duitsland te bewerk stelligen, kon hem er toe brengen bespre kingen te voeren met de Oost-Duit.se leiders. In de laatste jaren was hij in toenemende mate bij de Westelijke politici impopulair geworden wegens zijn verzet tegen de op neming van West-Duitsland in het Euro pese leger en zijn heftige critiek op de Westelijke geallieerden. Erich Ollenhauer, zijn plaatsvervanger, wordt als zijn vermoedelijke opvolger be schouwd. Waarnemers geloven, dat Schumachers dood invloed zal hebben op de politiek van zijn partij, hoewel zij alsnog geen radicale wijziging wilden voorspellen. Wijlen dr. Schumacher zal Zondag-in Hannover begraven worden. De staat van beleg is met ingang van gisteravond elf uur, weer voor Teheran afgekondigd. De staat van beleg zal twee maan den duren. De Perzische regering heeft deze maatregel genomen wegens de bot singen, die in het begin van deze week tus sen de buiten de wet gestelde communis tische Toedeh-partij en de fascistische ele menten hebben plaats gehad. Gisteren is gemeld, dat verscheidene jeeps van de Amerikaanse militaire missie door aanhangers van de Toedeh-partij met stenen zijn bekogeld. Voorzover bekend is niemand gewond. In de stad is het over het geheel rustig. RIO DE JANEIRO. (Reuter). Mevrouw Maria Aparecida Albao te Sao Paulo (Bra zilië) heeft het leven geschonken aan een meisjes-vijfling. Moeder en dochters maken het wel. Zij zijn naar een kraamkliniek overgebracht. Dit is de tweede vijfling, die dit jaar in Brazilië geboren .is. De eerste vijfling vier jongens en een meisje werd in een dorpje nabij Batalha in de staat Alagoa geboren. Alle kinderen stierven echter kort na de geboorte. De vader van de zo juist geboren vijfling is arbeider. Er zijn reeds zeven kinderen in het gezin. De vijf meisjes hebben bij de doop de namen Maria I. Maria II, enzo voorts gekregen. De regering van de staat Sao Paulo heeft zich met de zorg voor de vijfling belast. In het afgelopen etmaal zijn verscheidene schepen in ernstige moeilijkheden geraakt. Een hevige wind, die in de afgelopen nacht de stormgrens bereikte, maakte de zee zo onstuimig, dat een kwartier voor middernacht de loodsdiensten van IJmuiden en Hoek van Holland voor enige tijd moesten Avorden gestaakt. De ruAve zee bemoei lijkte het reddings- en bergingswerk voor schepen, die eerder op de dag in moeilijk heden Avaren geraakt. En er was veel te doen: twee Britse reddingboten hebben de 37 bemanningsleden van het na een aanvaring in het Kanaal gebroken en ge zonken Amerikaanse Liberty-schip „Western Farmer" opgepikt en veilig aan wal gebracht. Verder zijn reddingboten en zeeslepers opgeroepen om hulp te verlenen aan twee Nederlandse kustvaarders, Avaarvan één, de .Michel Swenden" reeds veel eerder in de Theemsmonding in ernstige moeilijkheden was geraakt en de ander, de „Pacific", op de beruchte Maasvlakte voor Hoek van Holland aan de grond stootte. De 7.239 ton metende „Western Farmer" werd Woensdag zwaar beschadigd door een aanvaring met de 11.732 ton metende Noorse tankboot „Bjorghholm" in het Ka naal, 18 mijl van de kust van Kent. Het Amerikaanse schip heeft na de aanvaring zeven uur rondgedreven. Daarna brak het in tweeën en zonk. De „Western Farmer" was met 10.000 ton steenkool op weg naar Bremen. Het grootste deel van de be manning begaf zich in de reddingboten. Enkelen sprongen overboord en werden naderhand door reddingvaartuigen opge pikt. De „Western Farmer" was door de Noorse tankboot midscheeps geramd. Het Noorse schip had geen hulp nodig en zette koers naar Antwerpen. Van de opvarenden van de „Western Farmer" zijn er 24 naar Ramsgate gebracht. Dertien werden door een andere reddingboot bij Dover afgezet. De meesten van hen hebben slechts lichte verwondingen. Britse trawler gezonken; één dode, twee vermisten De Britse trawler „Rose of England" heeft geseind, dat de 260 ton metende Britse trawler „Magnolia" is gezonken. Er zijn acht overlevenden opgepikt en er is een dode geborgen. Twee opvarenden wor den vermist. Het ongeluk is gebeurd 12 mijn ten Noord-Oosten van de Humber- monding. Over de oorzaak is niets mee gedeeld. Alleen wordt gezegd dat de „Mag nolia" in zeven seconden zonk. De veron gelukte trawler was afkomstig uit Grimsby. Man A'ermist Het patrouilleschip van de Belgische marine „Orie" heeft vanochtend gemeld, dat een lid van de bemanning wordt ver mist. Vermoedelijk is hij over boord ge slagen toen het schip zich voor de kust van Nieuwpoort bevond. Bergingspogingen bij „Michel Swenden" De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder „Michel Swenden", die van het ogenblik af, dat hij gisterochtend in de Théemsmonding" door een roerdefect in nood raakte en strandde, om sleepbóot- hulp heeft verzocht, heeft thans assistentie van de Belgische sleper „Adriën Letzer". Deze sleepboot was tijdelijk machteloos, doordat zij vannacht in de storm vlak bij het in nood verkerende schip strandde. Op de noodseinen van de „Swenden" was ook de reddingboot van Clacton uitgevaren voor assistentie. Deze bleek achteraf echter niet nodig, hoewel de positie van het schip op een moment précair werd toen de dek last hout ging schuiven en het schip twintig graden slagzij maakte. De „Adriën Letzer" zal, als het hoog water is, trachten de „Michel Swenden", die een bemanning van tien koppen heeft, vlot en in veilige haven te slepen. Stranding op de Maasvlakte Bij de vorig jaar zo berucht geworden Maasvlakte van Hoek van Holland is gister avond de 289 ton metende Groningse kust vaarder „Pacific", die de Nieuwe Water weg was uitgevaren om met een lading aluminiumerts koers te zetten naar de Finse haven Abö, door een motordefect afge dreven en gestrand. Op de noodseinen van deze coaster voeren de sleepboot „Schelde" en de reddingboot „President Jan Leis" uit, die tot omstreeks middernacht hebben ge tracht het schip 'vlot te trekken. Verschei dene keren slaagde men er in de tros vast te maken, maar door de onstuimige zee knapte deze telkens. De bergingspogingen werden tenslotte uitgesteld tot hedenmor gen en de „Pacific" wierp zolang de ankers uit. Er bevinden zich zes man aan boord. Vanmorgen bij hoog water bleek de „Paci fic" vlot te zijn gekomen. Het bergings vaartuig „Zeeleeuw" zal nu trachten het schip tussen de verraderlijke banken door naar binnen te slepen. Kinderverlamming. In de laatste weken is het aantal gevallen van kinderverlam ming in België afgenomen. Werden in de week van 27 Juli tot 2 Augustus nog 83 gevallen geregistreerd, dit getal be droeg voor de week van 11 Augustus tot 17 Augustus nog slechts 69. Verwacht wordt, dat het aantal gevallen in de lopende week nog lager zal zijn. Daar de zomer echter nog niet voorbij is en zich nog hoge temperaturen kunnen voordoen, blijven de getroffen maatre gelen onverminderd van kracht. De K.L.M.-stewardess Truus Gauthier, een van de twee overlevenden van de vlieg ramp in Frankfort, heeft gistermiddag ge heel hersteld het ziekenhuis aan de Prin sengracht in Amsterdam verlaten. Hier neemt zij hartelijk afscheid van twee der verpleegsters die haar maandenlang verzorgd hebben. De formateur mr. Donker is tot de slot som moeten komen dat na zijn pogingen Aran ongeveer tweeëneenhalve week hij er niet in is kunnen slagen een kabinet te formeren. De moeilijkheid zat uiteindelijk hierin dat de K.V.P. niet bereid was om van de portefeuille van Buitenlandse Za ken afstand te doen en in enige ruiI\roor- stellen van de formateur te treden, terwijl naar het inzicht van de formateur aldus hoor ik verluiden de candidaten die nog van K.V.P.-zijde waren A'oorgesteld voor minister van Buitenlandse Zaken in zijn ogen niet aanvaardbaar waren. Hij zou de keus hebben gekregen tussen dr. Luns, een jonge diplomaat van grote bekwaamheden maar uitermate conser vatief, die onder de heer Von Balluseck werkzaam is bij onze permanente verte genwoordiging bij de Verenigde Naties, of wel het Tweede Kamerlid dr. Marga Klompé. In verband met laatstgenoemde naam is mijns inziens de vermelding waard dat, volgens hetgeen men in de wandel gangen van de Kamer vertelt, het hoofd bezwaar tegen laatstgenoemde candida- tuur van dr. Drees zou zijn gekomen op grond van haar ijveren voor een Verenigd Europa. Er is thans een volslagen impasse ont staan. Dit verklaart waarschijnlijk dat men zich nu begint af te vragen of er dan maar niet een zakenkabinet moet komen. In dit verband hoorde ik ook al de gedachte op peren dat nu iemand die tot geen van de twee partijen hoort tussen wie het vooral gebotst heeft, de formatie zou moeten krij gen: te dien opzichte doet de naam van ir. Staf de ronde. Het schijnt wel vast te staan dat geen enkel lid van de P.v.d.A. bereid zal zijn deel uit te maken van een zakenkabinet. Koningin Juliana heeft hedenmiddag om 2 uur mr. Donker ontvangen. AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met slechts hier en daar een regenbui. Overwegend matige Noord-Westelijke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 22 Augustus Zon op 5.35 uur, onder 19.49 uur. Maan op 7.32 uur. onder 20.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 Augustus Hoog water: 4.15 en 16.37 uur. Laag water: 0.02 en 12.19 uur. Vrüdag 22 Augustus Hoog water: 4.45 en 17.07 uur. Laag water: 0.38 en 12.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1