Ard^th Premier Van Houtte opgelucht met vacantie: twee problemen minder TURKSTRAs Rode Kruis-conferentie in Toronto De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Adel DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 2 Maar hem wachten nog vele andere Europese- en wellicht koloniale vraagstukken Luchtmachttentoonstelling in Scheveningen Australische immigratie minister naar ons land Woning klaar in zes nut'? J. J. Blok veertig jaar bij Esso-Nederland Indrukken van kolonel Mellema Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft Verkade's oudste directeur ten grave gedragen Kerkelijk Nieuws Straight (ut VIRGINIA ontlek de TccU ió het zo r (Van onze correspondent in Brussel) Met een zucht van verlichting is de Bel gische premier, prof. Jean van Houtte, in het Sabéna-vliegtuig naar Leopoldstad ge stapt. Aan een reporter verklaarde hij dat de twee belangrijke problemen: de 24 maanden diensttijd en de afschaffing van het ministerie van Wederopbouw, gelukkig uit de wereld zijn geholpen. Met een ge rust gemoed vloog de premier toen de Kongo tegemoet voor een veertiendaagse trip, die hem van Leopoldstad naar Elisa- bethstad en naar het Noordoosten in Ruan daUrundi brengt. Vorig jaax maakten de ministers van Koloniën en Economische Zaken, dezelfde reis. Het wordt blijkbaar een traditie dat Belgische ministers hun vacantie in de Kongo doorbrengen en het wil ons voorkomen dat zulks niet toevallig is. In de Kongo groeit namelijk langzamer hand een soort Kongolees „nationalisme". Men neemt aan het zonder Brussel te kun nen klaar spelen. Belgische nonchalance en aanpassingsvermogen hebben in de Kongo psychologische wonderen verricht en het ontstaan van een „kleur-grens" belet. Zij zijn echter thans mede de oorzaak van een groeiend Kongolees zelfstandigheidsgevoel. Het plan om alle ambtenaren van het departement van Koloniën „uitwisselbaar" te maken met die van de diensten van het gouvernement-generaal te Leopoldstad is daarom dezer dagen wederom uit de map gehaald. Wij hebben met enkele ambtenaren een babbeltje gemaakt over het wel en wee van de regering. De Belgische ambtenaren heb ben een ongemeen grote belangstelling voor politiek. Het zijn vaak goede psycho logen. Wij kennen er, die over bepaalde kwesties nooit méér dan een nota van vijf pagina's aan hun minister overleggen, maar zeer precies tot de kern van de zaak door dringen en steeds twee of drie suggesties doen ter oplossing van de problemen. Zij weten dat de ministers niet meer de tijd hebben om lange rapporten te lezen. Spaak zeide, toen hij premier was, dat wie een be paald probleem niet helder en precies in vijf pagina's kan uiteenzetten, het zeker niet kan in een nota van dertig pagina's. Daardoor kreeg Spaak overigens geheel ten onrechte de reputatie van een „in telligente luiaard". Een ambtenaar vertelde ons dat de hui dige titularis van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, een gevreesd man is. Van Zeeland bezit een buitengewone kennis van de economische en internationale proble men. Hij is een internationaal zakenman van formaat. De socialisten hebben hem zijn „geldhonger" al meer dan eens ver weten en het hem zeer kwalijk genomen dat hij minister zijnde administra teur bleef van vreemde vennootschappen. Van Zeeland kent vele problemen beter en grondiger dan de'hogere ambtenaren van het departement. Over de hoofden heen van die ambtenaren regelde hij vaak be langrijke kwesties in een telefoongesprek met zijn collega's Stikker, Bech of Schu- man De Benelux Het leek onze zegslieden wat vermetel om nu reeds een soort inventaris te maken van de belangrijke politieke kwesties, wel ke ha de vacantie opgelost moeten worden. En'toch,'Wie de situatie volgt, weet dat de grote Europese plannen: Benelux, Schu- manplan en Europees leger, spannende momenten tegemoet gaan. Het ziet er naar uit dat de Benlux op de helling raakt. Maar men vergeet, dat die Belgische sectoren, die in Nederland een vergrote markt hebben gekregen, niet kla- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Kinderen en Mensen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Piano. 11.00 Feuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.25 Orkest. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Pla ten (pl.m. 15.15 Voordracht). 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Clavecimbel. 17.20 Haarlemse Orkestvereniging, koor en soliste. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.30 Vroomheid die moest buiten staan, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.15 Piano. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Van vreemde bodem, causerie. 21.00 Cabaret. 21.35 Het leven betrapt. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Platen. 22.40 Vandaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Residentie-orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.10 Ge varieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws 13.15 Vocaal ensemble en soliste. 13.45 Pla ten. 14.00 Pioenen en irissen moet men nu planten, causerie. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Mariniers kapel. 16.30 Voordracht. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen- 17-45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.45 Platen. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toe lichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Kruisridder van Joegoslavië, hoorspel. 21.15 Gevarieerde muziek. 21.45 Philharmonisch orkest. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Salonorkest. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.45 Sponsored program, discussie; Gevarieerd pogramma; Dagsluiting, BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00, 14.45, 15.15, 15.45 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 en 20.00 Platen. 21.00 Jeugdkoor. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. gen. De Belgische industrie van staal, glas, cement, meststoffen, auto's, werktuigmachi nes en chemische producten en de spinne rijen, die vanwege de gelijkwaardige Ne derlandse sectoren weinig of geen concur rentie ondervinden, zijn besliste voorstan ders van de Benelux. Toch zal er op de komende ministeriële Benelux-conferentie iets moeten worden gedaan om de bedreigde sectoren te helpen. Het loonverschil is te groot en het is onmo gelijk op lange termijn een economische unie te maken tussen een land met hoge lonen, als België, en Nederland, dat zich vrijwillig de laagste lonen in West-Europa oplegt. Bij de heren van de Kolen- en Staalge meenschap is het voorlopig nog rozegeur en maneschijn. Maar de moeilijkheden wach ten op het hoekje. Die zullen al direct gaan meespelen wanneer de heren van het hoge gezagsorgaan het probleem zullen aanpak ken van het douanetarief en het afschaffen van de contingenteringen. De Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Joseph Bech, heeft herinnerd aan artikel drie van het verdrag: „de gelijkschakeling van de lonen in de kolenmijnen en staal industrieën van de zes landen", welke vol gens de tekst van het artikel „het levens peil en de arbeidsvoorwaarden der werk nemers bevordert, zo dat een geleidelijke egalisatie daarvan in elk der industrieën, welke aan de zorgen van het hoge gezags orgaan zijn toevertrouwd, mogelijk wordt." Ook op de weg van het Europese Leger liggen nog struikelblokken. Men voorziet bijvoorbeeld grote moeilijkheden bij het opstellen van het gemeenschappelijk bud get. Van September tot ver in 1953 zal er dus weer druk geconfereerd moeten worden, aldus onze Belgische ambtenaren. Zal Europa er beter van worden en een beetje meer op eigen benen komen te staan? Van 30 Augustus tot en met 7 September zal door de Luchtmacht-Voorlichtingsdienst een tentoonstelling worden georganiseerd in de terraszaal van het Kurhaus te Sche veningen. Op deze tentoonstelling wordt de ontwikkelingsgeschiedenis van de Neder landse Luchtmacht in beeld gebracht door middel van modellen, fotografieën en vlieg tuigonderdelen. Onder meer zal een demon stratiemodel van een straaljagermotor aan wezig zijn, alsmede de zogenaamde schiet stoel en de link-trainer. Bijschriften bij het tentoonstellingsmateriaal zullen in drie talen zijn gesteld. De Australische minister voor immigratie zaken, Harold Holt. is Woensdagmiddag uit Londen naar Berlijn vertrokken. Van daar zal hij per vliegtuig naar ons land reizen, waar hij in Den Haag' met de Ne derlandse emigratie-autoriteiten bespre kingen zal voeren. Er is vorig jaar veel ophef gemaakt over het bouwen van een woning in één dag. De zelfde Zaandamse firma, die toen een wo ninkje in een etmaal opzette, heeft thans speciaal samengestelde dubbele platen voor woningwanden gefabriceerd, die het moge lijk moeten maken in zes uur een huis te bouwen. In begin September zal dit expe riment plaats vinden. Vijf arbeiders zullen deze zes uurs-bouw verrichten. Van de montage zal een film vervaardigd worden voor buitenlandse gegadigden het wordt hoofdzakelijk een exportwoning en zij kan ook door leken opgebouwd worden. Het huis zal een woon-, twee slaap kamers, een keuken en een badkamer be vatten. De heer J. J. Blok, directeur van de N.V. Esso-Nederland, viert op 1 September zijn 40-jarig dienstverband met deze maat schappij. De heer Blok zal op die dag in de kring van directie en personeel worden gehul digd. 's Middags zal hij in het Esso-gebouw te Den Haag recipieren. De jubilaris trad veertig jaar geleden in een eenvoudige functie bij Esso in dienst. In 1933 werd hij met de administratieve leiding van het concern belast. Reeds lang is hij directeur van de N.V. entrepot Per nis en van de Petroleum Industrie Maat schappij, de zeehaveninstallatie en de rede rij van Esso. In 1951 volgde de benoeming in zijn tegenwoordige functie. I Hr T ^alfl Een reusachtige Stratoclipper van de Pan American World Airways kruist de hoofd verkeersweg te Idlewild, New York's internationale vlieghaven, op weg naar de startbaan voor een transatlantische vlucht naar Europa. Kolonel A. W. Mellema, commandant van het Marine-Hospitaal in O verveen, is enkele dagen geleden teruggekeerd uit To ronto (Canada). Hij behoorde tot de dele gatie van zeven leden, die de Nederlandse regering vertegenwoordigde op de aldaar van einde Juli tot begin Augustus gehou den veertiendaagse conferentie van het In ternationale Rode Kruis,. Kolonel Mellema heeft ons van enige van de belangrijkste besluiten van de con ferentie verteld en daaraan tevens zijn persoonlijke indrukken toegevoegd. De Internationale Rode Kruis-conferen tie dient men te zien als een wereldparle- ment van de Rode Kruis-gedachte, dat eenmaal in de vier jaar bijeenkomt. Het is een bijeenkomst van regeringsafgevaar digden en Rode Kruis-mensen. Het Ne derlandse Rode Kruis was daarbij verte genwoordigd door zijn vice-voorzitter, ge- neraal-majoor Wilkens en door het hoofd Buitenlandse Zaken van het Rode Kruis, jhr. H. Beelaerts van Blokland. De Rode Kruis-afgevaardigden stonden onafhanke lijk van de regeringsdelegatie; al werd tussen de Nederlanders wel onderling overleg gepleegd. De vorige conferentie werd in 1948 in Stockholm gehouden; de volgende in 1956 heeft plaats in India, waarschijn lijk in New-Delhi. De bijeenkomst in To ronto telde ongeveer 750 deelnemers uit 62 landen. Voorzitter was de heer Mac Auly, de president van het Rode Kruis, in Canada, waarmede de traditie dat de pre sident der conferentie de voorzitter is van het landelijk Rode Kruis, werd bewaard. Door zijn persoonlijk goodwill heeft Mac Auly veel kunnen bijdragen tot het slagen van deze conferentie, waar als voertalen Engels, Frans en Spaans werden gebruikt. De hoofdindruk van de conferentie, zo vertelde kolonel Mellema ons, is dat de tragiek van Toronto ligt in het feit, dat de communisten hebben getracht van een grote bijeenkomst van niet politieke aard een platform te maken van waaraf zij hun propaganda lieten vloeien. Zij voerden daarmede een nutteloze strijd en door ver- draaing van feiten dachten zij tevergeefs hun eigen belangen te dienen. De inter ventie in Zuid Korea kwam natuurlijk eveneens ter sprake. Als belangrijkste punten kwamen naar voren de atoom- en bacteriologische oor log. Hierbij werden van communistische zijde beschuldigingen tegen het Rode Kruis en het UNO-leger geuit. Rusland kwam met betrekking tot deze onderwerpen met enige resoluties naar voren, die werden afgestemd. Over dezelfde onderwerpen kwamen tegenresoluties, maar die behan delden de kwesties op een wijze, die meer met de sfeer van de conferentie overeen kwam. Eén daarvan was, dat het protocol van Genève van 1925 inhoudende het nimmer voeren van een bacteriologische oorlog alsnog ten spoedigste onderte kend zou worden door de landen, die dit nog niet gedaan hebben. (Nederland heeft het protocol destijds mede ondertekend). Wat de atoombom betreft kwam als voornaamste Russische eis naar voren deze als wapen te verbieden. Die reso lutie werd met grote meerderheid afge stemd, maar een van Westelijke zijde in gediende tegenresolutie werd met een grote meerderheid aangenomen. Die reso lutie hield in om er bij de regeringen op aan te dringen in het kader van de huidige ontwapeningsonderhandelingen ten spoe digste tot een verbod te willen komen en tevens tot het uitoefenen van controle daarop. Wat deze achttiende internationale Rode Kruis-conferentie betreft legde kolonel Mellema er nog de nadruk op, dat zij is gehouden in een tijd, dat een ernstig we reldconflict gaande is (de strijd in Korea, de „koude" oorlog tussen het Westen en het Oosten) en dat met deze feiten voor ogen de besprekingen en bereikte resul taten aanmerkelijk ongunstiger hadden kunnen zijn. Als persoonlijke mening voegde hij er aan toe, dat er op deze con ferentie winst is gemaakt en dat ondanks de communistische aanvallen en -propaganda de zaak niet uiteen is gespat, de Russen niet zijn weggelopen, maar tot het einde zijn gebleven en zich ook min of meer hebben neergelegd bij de bereikte resul taten. Er waren wel degelijk punten van overeenstemming. De Nederlandse delegatie heeft op de conferentie naar voren gebracht de orga nisatie van de moedermeikcentrale, de hoornvliescentrale en de been-transplan tatie, die alle algemene waardering onder vonden. Getracht zal worden deze onder delen over te nemen als typisch vredes werk van het Rode Kruis. Overige naar voren gebrachte punten be troffen de internationale hulpverlening aan getroffen gebieden, onafhankelijk wat de oorzaak van de ramp is, en een van Ja panse zijde afkomstig en met algemene stemmen aanvaard voorstel om alle per sonen, die als gevolg van de oorlog nog in andere landen verblijven, zo spoedig mo gelijk naar huis te zenden. Nieuwe methode kunstmatige ademhaling Het is te verwachten, dat op korte ter mijn de tot nu toe meestal gebruikte me thode van Sylvester op het gebied van de kunstmatige ademhaling tot het verleden gaat behoren. Er is een betrekkelijk nieuwe Deense methode, die internationaal wordt gepropageerd, waarbij de patiënt op de buik wordt neergelegd, de eerste-hulp- verlener zich aan het hoofd van de patiënt neerzet en dan diens ellebogen optilt en naar achteren brengt. Een methode, die minder vermoeiend is. Ontmoeting met Nederlanders Een aardige geste van de Nederlandse delegatie was om zich op een Zaterdag ochtend naar het station van Toronto te begeven waar een trein zou aankomen met 220 Nederlandse emigranten, die door de „Groote Beer" over de Oceaan waren ge bracht. Een aantal vrijwilligers van Ne- landse afkomst zorgde in Toronto voor de ontvangst van de nieuwe emigranten; alles ging heel soepel, zij werden in hun eigen taal aangesproken en dat stelde hen al da delijk op hun gemak. Meestal zijn het landbouwers, die in Ca nada zeer gezien zijn en zich snel aanpas sen aan de daar heersende gewoonten. Ko lonel Mellema trof daar ook aan de zoon van de heer Glasz uit Aerdenhout, die er werkzaam is op een transportbedrijf. Ver der heeft hij op het platteland enkele boer derijen gezien, waar Nederlanders werk ten en vestigde hij de nadruk op de Hol landse nederzetting, 30 mijl ten noorden van Toronto. Daar was eens een woest ge bied van duizenden hectaren, dat door Ne derlanders werd drooggelegd en vruchtbaar gemaakt en op welke grond men nu een intensieve groententeelt beoefent, waarvan de producten meestal naar de diepvriesfa- brieken gaan. c Van 27 Augustus tot en met 17 September zal er wederom een Kunst- en Antiekbeurs in museum „Het Prinsenhof" te Delft wor den gehouden. Het aantal deelnemende leden van de Ver enigingen van Handelaren in Oude Kunst zal nog groter zijn dan de drie vorige ma len en naar wij vernemen zijn de inzen dingen ook in belangrijkheid gestegen. De grote aula van het crematorium te Velsen was schier te klein om gistermiddag allen, die de overleden oudste directeur van de Koninklijke Verkadesfabrieken, de heer A. H. Verkade de laatste eer wilden bewijzen, een plaats te bieden. Directeuren van bijna alle bedrijven uit de Zaanstreek, deputaties van gelieerde concerns, fabrieken en bijkantoren waren te zamen met vele groot-industriëlen op de begraafplaats Westerveld bijeen. Tal van bloemstukken, mede van buiten landse relaties, omzoomden de groeve. De heer J. Verkade, neef van de over ledene, sprak namens de directie. Hij gaf uiting aan de grote genegenheid en diep gewortelde dankbaarheid jegens de ver scheidene voor al wat hij in het belang van het bedrijf heeft tot stand gebracht. „De Koninklijke Verkadesfabrieken dragen het stempel van zijn meesterschap", aldus de heer Verkade. Namens degenen, die op enigerlei wijze annex waren aan de „verzorgingsfondsen" voerde de heer E. A. Veen het woord. De heer J. de Vries vertolkte de gevoe lens van de gepensionneerden. Tenslotte zeide de heer N. Hoogwout, die uit naam van het gehele personeel sprak, dat de overledene, die door oud en jong werd gewaardeerd, een eerlijk en nauw gezet man is geweest, die zijn vak tot in de finesses wilde doorgronden en uitvoeren. Nadat onder orgelspel de met bloemen be dekte kist was uitgedragen en in de groeve was neergelaten, heeft de oudste zoon, de heer Fr. Verkade de aanwezigen voor de betoonde belangstelling dank gezegd. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Vlissingen (vac. J. C. Sickesz) D. Goudzwaard te IJsselmonde. Bedankt voor Elburg en voor Putten: H. Goedhart te Middelharnis. Geref. Kerken Beroepen te Harmeien: D. Groenendijk, cand. te Amsterdam. Tweetal te Zaamslag: J. C. Derksen te 's-Graveland en R. A. Hoogkamp te Holten. DOCENT VOOR DE THEOLOGISCHE OPLEIDINGSSCHOOL TE RANTO PAO Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Herv. kerk be noemde de heer C. Balke, candidaat te Baarn, tot docent van de theologische op leidingsschool te Ranto Pao, in de Toradja- landen van Midden-Celebes. Na de vol tooiing van zijn studie voor zendingspredi kant aan de zendingsschool te Oegstgeest, hoopt de heer Balke medio 1953 naar Cele bes te vertrekken. ADVERTENTIE Congres. De Rooms-Katholieke bisschop van Berlijn heeft in de Protestantse Mariënkirche in Oost-Berlijn Woensdag verklaard, dat het 75ste jaarcongres van de Katholieken in de beide delen van Duitsland in de eerste plaats bedoeld is om de Oost-Duitse Katholieken het ge voel te geven, dat zij in geestelijke ge meenschap met andere Katholieken leven. De bisschop sprak tot een van de tien werkcommissies van het congres, dat van 19 tot 25 Augustus in de beide delen van Berlijn wordt gehouden. Drie van deze commissies kwamen in Oost- Berlijnse kerken bijeen, aangezien de Oost-Duitse regering een aanvankelijk gegeven toezegging, dat het congres van openbare plaatsen van samenkomst ge bruik mocht maken, had ingetrokken. Tapijt. Gisteren is het „heilige tapijt" naar Mekka gezonden. Duizenden Egyptena- ren waren bij deze plechtigheid, die reeds duizend jaar een gewoonte vormt, aanwezig. Met het vertrek van dit tapijt uit Egypte wordt de uittocht ingeluid van tienduizenden Egyptenaren, die dit jaar de pelgrimstocht naar Mekka zul len maken. Premier Aly Maher leidde de plechtigheid. De strijdkrachten brachten een saluut van 21 kanonscho ten en een legerfanfare speelde het volkslied. Toen generaal Naguib op het balcon verscheen ontving hij een dave rende ovatie. Gasten. Op de gisteren te Montreal gehou den vergadering van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart meldden zich twee onverwachte gasten, Savelief en Sapoenof, die zich voor stelden als „officiële waarnemers van de Sovjet-Russische regering". De Sovjet-Unie is geen lid van de ICAO, maar is er permanent in vertegenwoor digd door Tsjechoslowakije. Volgens het Canadese persbureau gelooft men in ICAO-kringen, dat de Russen zijn gekomen in de hoop gegevens te verkrij gen over de laatste nieuwigheden, die het Westen in de luchtvaart toepast, zonder dat zij verplicht zijn over hun eigen vindingen te vertellen. Op de huidige zitting zullen echter alleen ad ministratieve gegevens worden uitge wisseld. Afspraakje. 6500 kilometer heeft prins Talal Aziz van Saoedi-Arabië per vlieg tuig afgelegd voor het nakomen van een afspraakje met een meisje in Sar dinië, dat hij tot nu toe slechts kende uit radiogesprekken. De eenentwintig jarige prins is een hartstochtelijk korte golf-amateur, evenals de 22-jarige Sardinische studente Maria Marras. Ruim een jaar hebben zij lange radio gesprekken gevoerd, de prins van zijn paleis in de woestijn uit, de Italiaanse studente gezeten in een zolderkamertje in haar woning te Caggliari. Maria Marras wilde na afloop niets zeggen over de mogelijkheid van een romance of een wederbezoek aan Saoedi- Arabië. Zij verklaarde slechts, dat zij elkander over twee dagen via de radio - - weer zouden spreken. Defensie. Maarschalk Tito heeft gisteren te -Brioni tot een groep Turkse journa listen gezegd, dat de Joegoslavische en Turkse defensiemaatregelen naar zijn mening gecoördineerd kunnen worden, daar er niets is, dat Joegoslavië en Turkije verdeelt, aldus meldt .radio- Belgrado. De betrekkingen tussen bei de landen zijn onlangs snel beter ge worden, aldus Tito, die er aan toevoeg de, dat spoedig parlementaire delega ties zullen worden uitgewisseld en dat binnenkort militaire groepen wederke rig „beleefdheidsbezoeken" zullen afleg gen. Tito zei, dat Joegoslavië „niet noodzakelijk, permanent en in alle om standigheden" buiten een defensiever drag zou blijven, al zeide hij, dat zijn regering zich nog steeds niet wil aan sluiten bij het Atlantisch pact of een ander dergelijk verdrag. Staking. De onofficiële staking van opzich- zichters en controleurs van de veilig heidsdienst in het mijndistrict van Zuid-Wales heeft zich uitgebreid tot 36 mijnen. 17.000 mijnwerkers zijn hier door werkloos. Slechts 400 arbeiders zijn rechtstreeks bij het geschil, een loonkwestie, betrokken. Vakvereni gingsleiders hebben er bij de stakers op aangedrongen, het werk te hervatten. Ontvangst. Maarschalk Stalin heeft giste ren op het Kremlin de Chinese premier Tsjoe en Lai ontvangen, zo meldt radio- Moskou. De plaatsvervangende pre mier van de Sovjet-Unie, Molotof, en de minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski waren daarbij aanwezig. Reis. Het nieuwe schip van de Holland- Amerika-lijn, de ruim 11.000 ton me tende „Maasdam", is op zijn eerste reis uit Rotterdam te Montreal aangekomen met 881 passagiers aan boord. Het schip blijft tot Zaterdag in Montreal en gaat dan naar New York, vanwaar de ge regelde dienst tussen deze plaats en Rotterdam begint. 22. In de overmaat van zijn ijver maakte Jolliepop een zeer ingewikkelde duikeling over de offieële papiermand, en de ver schrikkelijke gevolgen vindt men hierboven op treffende wijze in beeld gebracht. ,,Maar Jolliepop wat doe je nu toch weer!", riep Panda vertwijfeld uit. „U gelieve mij te verontschuldigen, mijnheer Panda!", hijgde de trouwe bediende. „Er deed zich een hin derpaal op. Onze weg werd versperd!" „Maar hoe vinden we nu de kaart uit al deze rommel....?", vroeg Panda wanho pig. „Het zal een systematisch onderzoek vergen", gaf Jolliepop toe; en hierop stort ten beiden zich met de moed der wanhoop op de massa's ongeordend papier, die uit de mand'te voorschijn waren gekomen. Al spoedig vlogen de flarden links en rechts, maar de kaart was nergens te vinden. Zij vonden kranten, brieven, boterhampapier en circulaires van winkeliers die zich be leefd aanbevolen maar geen kaart; en Jolliepop merkte dan ook mistroostig op: „Het is merkwaardig welke lutteloze ge schriften men in het algemeen in papier manden werpt!" Nu moet men weten, dat terzelfdertijd op enige afstand de park wachter Twinkeleer zijn gebruikelijke ronde door het struweel maakte, en het oog van deze ordelievende ambtenaar werd on aangenaam getroffen door een groot aan tal papieren dat door het briesje werd mee gevoerd. „Welk een onzindelijkheid!", pre velde hij, „en welk een vreemdsoortige zaken werpt het publiek toch achteloos weg!" Met die woorden prikte hij zo het een en ander op met de handige stok, die hij voor dit doel bij zich had. Tussen deze vreemdsoortige zaken bevond zich ook. de kaart van de verborgen schat. VANUIT onze gezichtshoekbezien is op dit ogenblik het huwelijk van Ridder Hendrik II van Borculo met Eufemia, erf dochter van Roelof II de burggraaf van Coevorden en heer van Drenthe, de be langrijkste plechtigheid welke in het jaar 1232 heeft plaats gevonden. Want door deze verbintenis is het mogelijk de oudste adel lijke geslachtslijst van Nederlandse bodem, via de heren en graven van Borculo tot in het midden van de 12de jseuw te volgen. Uit dit huwelijk van Hendrik en Eufemia sproot een zoon, maar erg veel genoegen heeft zijn geslacht van deze cumulatie van heerlijkheden niet beleefd. Want door vererving ging Bor- culo reeds op het einde der 14de eeuw op de Bronkhorsten over en korte tijd later moest ook de heerlijkheid Coevorden aan de bisschop van Utrecht worden gelaten. De bezittingen van het geslacht van Coe vorden waren dus verdwenen, maar een achterneef, Alof van Coevorden, lid van de ridderschap van de Veluwe en van Zut- phen, werd beleend o.a. met Wegdam en was daardoor een belangrijk man. Niet zo zeer vanwege zijn maatschappelijke positie, dan wel om. het feit dat hij twee zoons had, t.w. Reinold en Wolter, Nu gaan we u niet vertellen dat Reinold's afstammelingen de ballpointpen wisten te exploiteren, want dat is beslist niet waar. Zijn laatste mannelijke nakomelingen stierven in 1756, zodat cie tak daardoor uit de geschiedenis verdwijnt. Maar het ge slacht van Wolter, die omstreeks 1505 of 1506 stierf, en waaruit de takken van Coe verden tot Scherpenzeel, Wegdam, Schelf horst, Rande en Putten en Kampferbeek gesproten zijn, is tot in deze tijd bewaard gebleven. Weliswaar stierf de ene tak na de andere uit, doch die van Wegdam bleef behouden. Koning Willem I benoemde A. D. van Coeverden tot Wegdam, ontvanger der Directe Belastingen te Markelo in de ridderschap van Overijsel en zijn nakomelingen dragen sedert dien de Jhr's titel. Een ogenblik scheen het of dit oude geslacht in gevaar zou komen, doch de landbouwer jhr. F. W. W. H. van Coeverden verkreeg in het midden van de vorige eeuw uit een tweetal huwelijken met Over- ijselse boerendochters niet minder dan 12 kinderen en daarmede was de vrees voor uitsterving voorlopig geweken. Tot zijn nakomelingen behoort de textielarbeider jhr. F. W. W. H. van Coeverden die zich als vertegenwoordiger van het oudste adel- geslacht van Nederlandse bodem verdien stelijk heeft gemaakt als auteur op het gebied van Twenthe's verleden. Nu we het oudste Nederlandse geslacht hebben besproken moeten we ons ook eens bezig houden met een vorstengeslacht dat een lijst van voorouders kan overleggen, strekkende over een periode van méér dan 2000 jaar! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2