Fa. B. ENGELENBERG ■Clowntje Rick Oldenzaals busbedrijf knoeide bij dagreisjes Ir. J. F. van der Laan overreden en gedood Millioenenlijn krijgt nog een kans AVRO-lid contra het AVRO-bestuur Marken wil een dijk naar de wal Kinacultuur dreigt in moeilijkheden te komen VJee MORRIS f)e(oteycu (uy! Politie vlocht net; brug stortte in Aanklacht tegen dr. S. vandaag behandeld Incident-Margaret wordt gesust Flamingo Eiland 4 Uitspraken rechtbank Oplichterspaar staat in Dordrecht terecht Twee arrestaties wegens brandstichting OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Afgifte schatkistpapier wordt gestaakt BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Examens Première der „NCB- parade" in Breda Staatssecretaris Moorman op Curacao aangekomen Voor de kinderen Twee verdronken zeilers op zandbank gevonden Spaak steekt Belgische regering olijftak toe FEUILLETON door Dorothy Quentin DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT #§|pf f JÈÉidijOitab:;:; Woensdag is te Cowes op Wight de grootste Britse vliegboot, de ..Princess", te water gelaten. Het toestel zal 100 passagiers of 200 soldaten zonder tussenlanding kunnen vervoeren over een afstand van meer dan 5780 km. met een snelheid van 560 km. per uur. Op de foto: de „Princess" in een van haar beide elementen. Een Oldenzaalse busonderneming is tot 18 October 1953 uitgesloten voor reizen op collectieve paspoorten naar het buitenland nadat er onregelmatigheden met de be wijzen van Nederlanderschap waren ge constateerd. Enkele weken geleden reed aan de grenspost te Poppe in de weg Ol- denzaal-Bentheim een bus van deze onder neming voor, waarin ongeveer dertig per sonen zaten. De bij het collectief paspoort aangeboden bewijzen van Nederlander schap klopten echter niet met de personen zelf. Een uitgebreid onderzoek werd inge steld, waarbij bleek, dat de onderneming voor haar dagreisjes naar het buitenland gebruik maakte van bewijzen van Neder landerschap van derden. Vele vacantiegasten uit het Westen des lands, die op het ogenblik in Twenthe ver toeven, willen gebruik maken van de mogelijkheid tot het maken van dagreisjes naar Duitsland. Dis is mogelijk op een col lectief paspoort, doch dan dient men in het bezit te zijn van een bewijs van Nederlan derschap. dat in de gemeente van inwoning moet worden aangevraagd. De vacantie gasten zijn daartoe in de regel niet in de gelegenheid. De busonderneming wist er wel raad op. Zij beschikte over een aantal bewijzen van Nederlanderschap en daar mede meende zij haar klanten te kunnen gerieven. De maréchaussee heeft voor deze handelwijze thans een stokje gestoken. Ir. J. F. van der Laan, directeur bij Phi lips in Londen, is gisteren ten gevolge van een aanrijding in Oldebroek om het leven gekomen. De heer Van der Laan was met vacantie. Gisterenmorgen stond hij met zijn echtgenote te wachten op een bus. Juist toen uit de richting Wezep een luxe-auto naderde wilde de heer Van der Laan plot seling de weg oversteken. Hij'weifelde ech ter kennelijk in de war geraakt doordat in Engeland het verkeer links is en hier rechts. Hij werd door de auto gegrepen en ongeveer twintig meter meegesleurd. Met een schedelbasisfractuur en een verbrijzeld been werd hij naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle vervoerd waar hij kort na aankomst overleed. Vader en zoon R. hadden zich veertien dagen geleden voor de Haarlemse recht bank te verantwoorden terzake diefstal in vereniging door middel van braak. In hun woonplaats Beverwijk hadden zij in de nacht van 22 op 23 Mei een bezoek ge bracht aan een fabriek: een aantal bronzen voorwerpen, ter waarde van 1195, was hun gading. De eis tegen de vader luidde een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden en tegen de zoon zes maanden. Vandaag deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde de vader tot een jaar met aftrek en de zaak tegen de zoon werd voor onbepaalde tijd geschorst. De stukken wer den in handen gegeven van de rechter commissaris. De vierentwintigjarige' A. B. R., tot voor kort verblijvend in een hotel te Beverwijk, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring, was ten laste gelegd verduistering van een fiets met hulpmotor, een radiotoestel en een ring. De officier van justitie had een gevangenisstraf van een jaar tegen hem geëist. De rechtbank legde R. een straf op van tien maanden met aftrek. Voor de Dordts^ rechtbank hebben Woensdag terecht gestaan de Nederlandse koopman I. K., die uit België, waar hij werkte, uitgewezen is, en de Belgische fa brieksarbeidster M. van D. Dit paar maak te er een gewoonte van, dominees en ka tholieke geestelijken op te lichten. Zij kwa men bij hén met trieste verhalen en wisten hen meestal te bewegen kleine geldbedra gen af te geven. In Dordrecht echter, waar zij een Gereformeerde dominé een klein bedrag afzetten, liepen zij legen de lamp. Toen de politie het paar, welks aanhou ding reeds lang was verzocht, arresteerde, bleek K. een lijst in zijn zak te hebben met namen van dominees en priesters, die öf reeds het slachtoffer van zijn praktijken waren geworden, öf in aanmerking voor een bezoek kwamen. De officier van Justi tie eiste tegen K. één jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen mej. Van D. werd 3 maanden met aftrek geëist. De officier had alleen het Dordtse geval ten laste gelegd, maar alle oplichtingen in de geëiste straf verdisconteerd. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Een ernstige brand lesde on 24 Juni een fabriekspand aan de Deurningerstraat te Enschedé in de as. In dit pand was een vloerbedekkingsbedrijf gevestigd, terwijl er bovendien nog machines stonden van een knopenindustrie. De schade was groot. Reeds aanstonds werd met de mogelijk heid rekening gehouden dat er sprake was van brandstichting. De politie is thans, na een nauwkeurig onderzoek, overgegaan tot de arrestatie van twee personen, een Pool, genaamd F. H. K., eigenaar van het vloer bedekkingsbedrijf en H. E. B., directeur van een handelsmaatschappij, op vermoe den van brandstichting. Examens politiehonden Woensdag werden de proeven voor de keu ring van politiehonden voortgezet. Mevrouw jhr. W. C. Bierens de Haanvan Riemsdijk, die haar landgoed „Schaependuinen" voor het afleggen van de proeven beschikbaar stelt, toonde door haar aanwezigheid even eens haar belangstelling. Deze derde dag leverde goede resultaten on. Van de gekeurde zeven honden werd er slechts één afgewezen, terwijl het behaalde aantal punten van de geslaagde dieren aan de hoge kant was. De heer W. J. Lagendijk van de rijks politie uit 's-Gravenland behaalde met Kazan 282 punten, juist zes punten te weinig om met lof het certificaat te halen. Het defini tieve certificaat werd eveneens behaald door Rinda van de heer J. Jansen uit Loosdrecht met 268 punten. Het A-certificaat werd behaald door Bruno van de heer F. van Opdorp (224 pnt.), Max van H. van Lint (238 pnt.), beiden iut Bever wijk, Black van B. van Huisteede uit Weesp 226 pnt.) en Lion van H. van Gielen uit Hilversum (232 pnt,). De begeleiders van deze honden waren allen niet-politiemensen. ADVERTENTIE Poolstraat .39 L Haarlem T^. i33T? Speciale verfschema's voor elke Industrie De spoorlijn Heerlen-Kerkrade-Schin- op-Geul, het zogenaamde millioenenlijntje, zal nog enige tijd in exploitatie blijven. Deze spoorlijn werd in 1949 bij gelegen heid van de electrificatie der overige spoor lijnen in Zuid-Limburg op verzoek van de daarbij geïnteresseerde gemeenten, waar onder op de eerste plaats Kerkrade, door de Nederlandse Spoorwegen bij wijze van proef ingeschakeld in het personenverkeer en wel met stoomtractie. Deze proef was bedoeld voor een periode van drie jaar, welke in September zal zijn verstreken. Hoewel de exploitatie tot dusver belang rijke verliezen heeft opgeleverd, hebben de Nederlandse Spoorwegen zich toch bereid verklaard de exploitatie tot nader order voort te zetten. In plaats van met stoom tractie zal de proef echter met moderner materieel worden voortgezet. Wanneer dit moderner materieel wordt ingeschakeld, is nog niet bekend. Het zal echter zo spoedig mogelijk geschieden. Mocht ook deze exploitatie met moder nere tractiemiddelen geen bevredigend re sultaat. opleveren, dan zal de directie der Nederlandse Spoorwegen de minister van Verkeer en Waterstaat de definitieve sta king van de reizigersdienst' op het mil lioenenlijntje voorstellen. In de procedure, die het lid van de AVRO de heer J. J. Nahuis uit Deventer voor de Amsterdamse rechtbank aanhan gig heeft gemaakt tegen de AVRO, zijn Woensdag de pleidooien gehouden. Namens eiser betoogde mr. Ph. L. J. Reyinga, raadsman, onder meer dat bij de algemene ledenvergadering op 5 Juli te Maastricht de AVRO haar statuten en huis houdelijk reglement had overtreden, door dat zij de toegang had geweigerd aan drie harer leden, onder wie eiser. Eovendien zeide hij, dat het bestuur zich ,.de bevoegd heid had aangematigd" om de heer Vogt daags voor de vergadering te ontslaan. Na mens eiser vroeg mr. Reyinga de recht bank de ter algemene vergadering te Maas tricht genomen besluiten nietig te verkla ren. Voor het AVRO-bestuur voerde daarop mr. G. J. Salm het woord. Mr. Salm be toogde dat de AVRO-leden, die de alge mene vergadering wensen bij te wonen, schriftelijk een toegangsbewijs moeten aan vragen. Eiser was echter evenmin als de twee andere leden, die zich te Maastricht aan de zaal vervoegden, in het bezit van zo'n toegangsbewijs. Zij hadden dit niet aangevraagd. „Is het geen zotte situatie", zei mr. Salm, „dat eiser hier de toepassing van statuten eist met veronachtzaming van een reeds jarenlang bestaand reglement van orde; dat hij voorts nietigverklaring van beslui ten vraagt, genomen door een vergadering, waarvan hij geen deel uitmaakte?" De rechtbank zal óp Vrijdag 19 Septem ber principieel uitspraak doen. Mocht de uitspraak éerder gereed zijn, zó voegde de president hief aan toé, dart zullen partijen daarvan meteen op de hoogte Worden ge steld. De burgemeester van Tietjerksteradeel (Friesland) heeft wegens het optreden van kinderverlamming alle bijeenkomsten in het gedeelte van zijn gemeente, dat ten Noorden van de spoorlijn LeeuwardenGroningen ligt, verboden. Op het eiland Marken is een comité ge vormd dat een grootscheepse actie wil voeren om het eiland op zeer korte termijn door middel van een dijk met het vaste land te doen verbinden. „Een lang uitblij ven van een dergelijke verbinding zou de ondergang van Marken betekenen, want steeds meer Markers, die werk aan de vastewal verrichten, gaan daar wonen, omdat de bootverbinding naar en van het eiland niet meer beantwoordt aan de eisen van de moderne tijd", zo zegt het comité. Het comité is samengesteld uit leden van vier verenigingen, die practisch de gehele Marker bevolking omvatten. De agent van het ministerie van Finan ciën te Amsterdam heeft medegedeeld de afgifte van schatkistpapier met een loop tijd van 3 en 5 jaar voorlopig te zullen sta ken. Van 21 Augustus af zal De Nederland- sche Bank, behalve schatkistpromessen met een looptijd van één jaar en korter, ook de 3- en 5-jarige schatkistbiljetten afgeven, op basis van de thans geldende officiële tarieven. Uit het jaarverslag van de kinacultuur maatschappij Tjilongkrang blijkt dat in de tweede helft van 1951 de kinine-afzet in het geheel niet beantwoordde aan de gun stige vooruitzichten, zodat aan het einde van het verslagjaar over grote voorraden werd beschikt. Voorts meldt het verslag dat de veilig heidstoestand veel te wensen overliet. Het beheer moest vanuit Bandoeng worden ge leid. Deze toestand duurt thans nog voort, ofschoon in Februari 1952 de TNI zich op de onderneming gelegerd heeft. Op het aandelenbélang, dat Tjilongkrang bij enige thee- en rubberondernemingen heeft ver kregen, zal in de toekomst belangrijk moe ten worden afgeschreven. Tengevolge van verwaarlozing der aanplanting en onwet tige occupatie kan hieraan namelijk slechts een zeer geringe waarde worden toegekend. Voorts is de directie van mening, dat in dien geen maatregelen getroffen kunnen worden om de exploitatiekosten aan te pas sen aan de opbrengst van het verkochte product, de voortzetting van de kinacultuur in Indonesië in de toekomst niet mogelijk zal zijn. In 1952 geeft de kinine-afname hetzelfde teleurstellende beeld te zien als in het tweede half jaar van 1951, aldus het verslag. 4 I1V F. KTEN'I IE DAMESSHORTS - BLOUSES Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte A 5 candida- ten. Afgewezen 1 candidaat. Geslaagd zijn de heren: A, A. W. van der Linden te Heilóo A en B; T. H. Willard te Alkmaar A en B; W. J. van Koningsbruggen te Amsterdam A en B; J. A. M. van der Weijden te Heiloo A. Geëxamineerd voor gedeelte B 1 candi daat. Geslaagd is de heer: W. J. Schipper te Beverwijk. De examens zijn hiermede geëindigd. Op het terrein van de Chassé-kazerne in Breda is gisteren de première gegeven van de „NCB-parade" van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond. Aan dit spel namen ongeveer 1800 personen deel. Het ontwerp van de parade, die zowel spel- als tentoonstellingselcmenten bevat, is van Kees van Iersel. Aan deze parade, een manifestatie van de invloed en het aanzien van de Noord-Bra bantse Christelijke Boerenbond. Van deze artisten noemen wij: Ben Groenier, Henk Schaer, Hetty Beck, Jo Sternheim, Di Nij- hoff, Frits Butzelaar, Robert de Vries, Mary Smithuizen, Cielo Hoving en Nittie de Visser. Het spel gaf de ontwikkeling te zien van de boerenstand sinds het crisisjaar 1860 en pakte het publiek door zijn groots gemon teerde massascènes, waarin zowel de leven de have van de boerderij als de mechani satie van de laatste jaren een ruime plaats was toebedeeld. De apotheose bestond uit figuui-rijden door een 250-tal ruiters. Gistermiddag is in Sittard een brug over de Geleenbeek ingestort. De politie had een net van gevlochten draad aange bracht voor deze brug. Zij wilde op deze wijze trachten het lijkje van het achtjarige jongetje Willy Kneepkens uit Munsterge- leen, dat Dinsdagavond in de Geleenbeek is gevallen, op te vissen. Doordat het net werk dichtslibte werd de druk van het wa ter zo sterk, dat aan de rechteroever de brug ondermijnd werd en instortte, zonder dat er persoonlijke ongelukken gebeurden. Het jongetje is nog niet gevonden. De staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, is te Willemstad op Curagao aangekomen. Het 'doel van het bezoek van de heer Moorman is, behalve een inspectie van de zeemacht en de land macht, het geven van een uiteenzetting aan de landsregering en eventueel in de staten, over de defensie van de rijksdelen in het Caraïbische gebied. De heer Moorman zal met hetzelfde doel een bezoek brengen aan Suriname. Draagpenning voor verdiensten jegens openbare verzamelingen Bij K.B. is een nieuwe draagpenning in gesteld, welke als blijk van erkentelijkheid en goedkeuring kan worden toegekend aan hen, die zich hebben verdienstelijk gemaakt ten opzichte van wetenschappelijke en kunstverzamelingen, die voor het publiek toegankelijk zijn, met uitzondering van die, welke toebehoren aan natuurlijke personen. Het is een ronde penning van 36 mm mid dellijn, voorzien van een knop met rand en dragende aan de voorzijde de beeltenis van de Koningin met het opschrift: Juliana, Koningin der Nederlanden, en aan de keer zijde het omschrift: voor verdiensten jegens openbare verzamelingen rond het wapen van het Koninkrijk der Nederlanden, ge volgd door de naam en de woonplaats van de begiftigde, alsmede het jaar van toeken ning. Deze penning zal worden gedragen aan een oranje-moiré lint, met in het mid den twee verticale rode biezen. Het lint mag ook zonder penning worden gedragen, in welk geval op het lint een gouden of zil veren palmtak van 1 cm lengte wordt aan gebracht. 144? Het valt toch niet mee, op die dingen!", vond Bunkie. Hij stond krampachtig met zijn armen te zwaaien om zijn evenwicht te hóuden „Wacht maar even, ik kom bij je!", zei Rick. Maar dat was flinker gezegd, dan gedaanNauwelijks had hij zijn voeten verzet, of hij voelde, dat zijn voeten onder hem uitgleden. „Ho!", riep hij benauwd. Terwijl hij viel, pakte hij Bunkie's arm vast; maar die ging door de schok oök onder uit. én ze plóften eendrachtig op de grond! Ze zaten daar samen te lachen en Oepoetie, dié zelf al evenmin vast op zijn voeten stond, deed mee. Toen probeerden ze overeind te komen, maar dat viel nog niet ééns mee. Telkens, als ze elkaar probeerden op te helpen, schoof één van beiden weer on deruit en dan trok hij de ander weer mee. „Nou", zei Rick, toen ze eindelijk weer stonden. „Ik zie wel, dat we eerst nog wel eens goed de kunst mogen leren!" Maar al ging het de eerste tijd met vallen en opstaan, toch ging het al spoedig beter. Ze deden in het begin wat voorzichtig aan en daarna begonnen ze er beter op thuis te raken. Het duurde maar enkele dagen, of ze reden al kranig door de straat heen en weer; en toen begon het pas leuk te worden. Het medisch tuchtcollege te Amsterdam zou vandaag de aanklacht behandelen, die de geneeskundig inspecteur van het staats toezicht op de volksgezondheid in de pro vincie Noordholland heeft ingediend tegen dr. J. S. te Amsterdam, wegens overtre ding van artikel 1 van het medisch tucht recht. Dit artikel luidt: „Een geneeskundige, die zich schuldig maakte aan handelingen, die het vertrouwen in de stand der genees kundigen ondermijnen, of aan nalatigheid waardoor ernstige schade ontstond voor een persoon, te wiens behoeve hem ge nees-, heel- of verloskundige raad of bij stand gevraagd werd, of aan 'wien hij die raad of bijstand verleent, of die in de uit oefening van de geneeskunst blijk geeft van grove onkunde, kan, onverminderd zijn aansprakelijkheid ingevolge het Bur gerlijk Wetboek of het Wetboek van Straf recht worden onderworpen aan de navol gende maatregelen: waarschuwing, beris ping, oplegging van een geldboete van ten hoogste 2000 gulden (onlangs verhoogd tot 10.000 gulden), schorsing in de uitoefe ning van de geneeskunst voor ten hoogste één jaar, ontheffing van de bevoegdheid geneeskunst uit te oefenen". De behandeling en de beslissing zullen niet openbaar zijn. Behandeld zal worden een rapport, dat een commissie onder lei ding van prof. dr. J. van Ebbenhorst Teng- bergen heeft samengesteld over de waarde van de kortegolf therapie, zoals die door dr. S. wordt toegepast. Op een zandbank in de Westerschekle ter hoogte van Bath zijn gisteren de licha men gevonden van een ongeveer 30-jarige vrouw en een ongeveer 40-jarige man. Daar de vrouw in badcostuum was gekleed en de man sportkleding droeg, vreest men dat zij van een jachtje afkomstig zijn, dat op de Westerschelde is verongelukt. Men verkeert in onzekerheid of zich meer per sonen aan boord van dit jachtje hebben bevonden. De vrouw droeg een gladde ring aan rechterringvinger, met de inscriptie: 12-9-1930 J. van Dessel, W. R. van den Brand. De rijkspolitie te water stelt een uitgebreid onderzoek in. Men vermoedt dat de verongelukten uit België afkomstig zijn. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. WASHINGTON, (Reuter) De pers secretaris van het Witte Huis, Joseph Short, heeft Woensdag op een persconfe rentie verklaard: „Er is geen woord waar van de verhalen in Zweedse dagbladen, volgens welke de Amerikaanse bewakers van Margaret Truman onheus jegens Zweedse burgers zijn opgetreden". In een Woensdagavond door het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken uit gegeven communiqué wordt medegedeeld, dat het hoofd van het ministerie, minister Unden, de pers er van heeft beschuldigd „een overdreven en onjuist verslag te hebben gegeven van het gewicht der in cidenten, die zich buiten het stadhuis van Stockholm afspeelden, toen dit door Mar garet Truman werd bezocht en waarin haar bewakers waren betrokken". De Stockholmse bladen Aftonblat, Ex pressen en Dagens Nyheter, die scherpe critiek leverden op de lijfwachten van Margaret Truman, sloegen gisteren een geheel andere toon aan. Het liberale Aftonbladet geeft een pei's- gespi-ek met een Zweedse politieman, waarin de lijfwachten lof wordt toege zwaaid. Het grootste Zweedse blad, Dagens Nyhetei-, verwijt andere bladen huxi „ordi naire scheldpartij". Margaret Truman is inmiddels per schip uit Stockholm naar Helsinki vertrokken. BRUSSEL (Reuter). De leider van de socialistische oppositie in België, oud-pre mier Spaak, heeft in een hoofdartikel van het blad van zijn partij „Le Peuple" voor gesteld, een commissie in te stellen, waar in de drie voornaamste partijen vertegen woordigd zullen zijn, en waarin verder militaire deskundigen zitting zullen heb ben, voor het bestuderen van de buiten landse politiek, dé landsverdediging en het geschil over de duur van de diensttijd. Spaak noemde zijn voorstel „een olijf tak", die de Katholieke regering wordt toegestoken. Zoals bekend heeft de regering vorige week de diensttijd van twee jaar „voor lopig" tot 21 maanden verminderd. De so cialistische leiders zijn echter van mening, dat een diensttijd van 18 maanden voldoen de is. vertaald uit het Engels. 20 En op een morgen moet je met Carlos en Nigel het hele terrein eens bezichtigen niet vanmorgen voegde ze er geruststel lend aan toe, met een blik op de klok. „Je zult het boeiend vinden een en ander te zien. Kun je paardrijden?" „Ja, zo'n beetje," antwoordde Toni. „We huurden wel eens paarden en draafden in de parken rond. Als we het geld er voor konden oversparen," voegde ze er met een glimlach aan toe. „Hier kun je zoveel rijden als je wilt, je zult het heel gauw goed leren. Je moet er in dit klimaat voor zorgen actief te blijven en bovendien wil ik graag, dat je heel Flo- riana leert kennen. Ik weet zeker, dat alles je zal interesseren." „Daarvan ben ik overtuigdzei Tóni, en een slok van het héérlijke vruchtensap nemend om moed te scheppen, voegde ze er aan toe: „Er schijnt niet vêel werk als verpleegster te zijn, is het wel?" „O, dat komt nog. Er zullen heus wel momenten komen, dat ik al je tijd in beslag zal nemen. Maar zolang dat niet het geval is, wil ik dat je een en ander hier leert kennen en geniet van het leven hier. Waar om ben je vanavond niet komen meespelen? Misschien had je wel gewonnen." „Ik houd niet erg van gokspelen en het was buiten zo heerlijk koel." „Zeg me niet, dat jij niet kunt gokken," protesteerde Olivia, „met dat haar en diè ogen! Als het even mee zit, zou je geweldige dingen kunnen presteren bij het spel, dat kan ik je voorspellen. Tussen haakjes, ik vind het vervelend voor je, dat- Nigel op oen tocht door Floriana mee moet, maar Carlos moet hem geregeld meenemen om hem van alles op de hoogte te stellen en om de arbeiders er aan te herinneren, dat hij eens hiér heer en meester over Floriana zal zijn. De hemel sta hem bij, hij is niet van het hout gesneden om een bezit als Floriana te leidenChester heeft geen belangstelling voor suiker en Pa] is natuur lijk helemaal hopeloos. Die leeft in de wol ken. Fisk zou goed zijn, maar hij wil dokter worden.... 'n Bespottelijk idee, waarin je hem, hoop ik, niet zult aanmoedigen." Terwijl ze sprak, werkte Olivia enorme porties kreeft naar binnen. „Ik zal hem zeker wèl aanmoedigen," zei Toni moedig, en er kwam een warme glans in haar Ogen. „Ik vind dokter eên prachtig beroep voor een man, het mooiste bêroep, dat er bestaat. En als u hem tè lang hier vast houdt, zal hij net zo'n zonderling wor den als dé anderen „Zonderlingzei Olivia en haar stem klonk vinnig. „Het spijt meik wil niemand beledi gen,'' verontschuldigde Toni zich. „Maar ze schijnen hier alleen min of meer gedesil- lusionnneerd te zijn, niemand heeft meer werkelijke belangstellingis dat niet juist?" „Zé zijn lui en gulzig," Zèi Olivia lang zaam. Ze scheen aan Toni's vrijmoedige op merking geen aanstoot genomen te hebben. Ze wist eerlijkheid te waarderen. Het was juist de onoprechtheid om haar heen, waar- van ze een afschuw had. Met iets van spijt voegde ze er aan toe: „Dat is het wat grote rijkdom of in dit geval het uitzicht op grote rijkdom mensen aandoet, tenzij. ze over een héél sterk karakter be schikken." „Dan ben ik blij, dat ik noch rijk ben, noch iets te wachten heb," zei Toni met een lach. Voor Toni begon een leven, zoals ze nooit gekend had en waarvan ze nooit had kun nen di'omen. Mevrouw Burden voelde zich uitstekend en behalve de speciale behandeling, die Toni haar 's morgens en 's avonds gaf, was er weinig werk voor haar te doen. In de vroege morgén en ook soms 's avonds réed ze in gezelschap van Carlos over de uitge strekte bezitting. Meestal voegde zich Nigel of Fisk bij hen. Élke dag bezochten ze een ander gedeelte om een en ander te bekijken. Het suikerriet was aan het rij pen en zou, voordat de regentijd intrad, ge oogst worden. Toni was vol belangstelling voor alles, wat ze te zien kx-eeg: voor het groeiproces van het suikerriet en voor het zwarte werk volk, dat in een eentonig rhtythme elke dag weer hetzelfde werk verrichtte. Ze keek met bewondering naar de prachtige ge spierde lichamen van de negers, die met hun glanzende donkere huid, haar mèer aan beelden dan aan levende wezens deden denken. Ze grinnikten vriendelijk tegen Fisk en waren beleefd onderdanig tegen over Carlos, terwijl ze Nigel nooit .één enkel woord rechtstreeks tot een neger hoox-dé zeggen. Fisk was kennelijk populair bij het zwarte werkvolk. „We hebben tegenwoordig ook hiér al arbeidsconflicten," deelde Carlos haar mede. „De mensen horen geruchten over betere betaling op andere eilanden en trachten weg te komen. Maar over het al gemeen hebben we hier minder moeilijk heden dan op andei'e ondernemingen. Mevrouw Burden zorgt goed voor hen, op de ouderwetse manier: ze geeft hun huizen, en behoorlijke medische verzorging en al lerlei extraatjes. Eigenlijk heeft Ze hen te veel verwend. Velen zijn daardoor brutaal geworden." Carlos was bijzonder attent voor Töni. Olivia had haar verteld, dat haar admini strateur een prima kracht was, betrouw baar en ervaren, en handig in de omgang met het werkvolk. Carlos vond een nieuw gezicht een prettige afleiding en liet duide lijk zijn bewondering voor Toni blijken, zonder al te opdringerig te worden, Hij' wist veel en kon aardig praten over diverse onderwerpen, zodat Toni na verloop van enige weken zeer op hem gesteld raakte en zijn filmster-uiterlijk en onberispelijke witte pakken op de koop toenam. Tenslotte kon de arme man het niet helpen, dat hij er zo romantisch uitzag! En zijn onberispe lijke kleding had natuurlijk, behalve met zijn ijdelheid, ook iets te maken met zijn positie ten opzichte van het werkvolk. „Je hebt zeker nog nooit ruwe suiker geproefd," zei hij tot Toni op één van hun ritten over het terrein, en toen Toni lachend haar hoofd schudde, riep hij één van de negers en liet een stuk suikerriet brengen. Met zijn mes haalde hij het uit elkaar en bood haar het binnenste aan. „Je moet er op kauwen en de vezels weggooien," legde Carlos haar glimlachend uit. „De negers houden er hun tanden zo prachtig wit mee." Het stuk suikerriet smaakte zoet, maar niet zo zoet als ze gedacht had. Het kau wen er op viel niet mee, aangezien ze zich niet de Amerikaanse kauwgomgewoonte eigen gemaakt had. Ze trok een teleurge steld gezicht en Carlos lachte, ,,'t Is de fijnste rietsuiker van deze streek," zei hij, terwijl hij met zijn handen een gebaar in de richting van de uitgestrekte rietvelden maakte. Er klonk iets van trots in zijn stem. „Waarom zeg je niet: de fijnste ter wereld?", vroeg Nigel, terwijl zijn gezicht de laatdunkende uitdrukking aannam, die Toni zo goed van hem kende. Hij en Carlos konden elkaar niet uitstaan, maar liéten het nooit openlijk blijken. Nigel wist, dat Car los hem verachtte om zijn gebrek aan be langstelling voor de plantages, die hij op een dag zou erven. Hij had een afkeer van dè man, omdat hij een vreemde indringer I was, die een positie van belang had ver- I worven bij zijn grootmoeder. Met een ge voel van amusement sloeg hij Carlos' ge drag tegenover Toni gade. Geen van de Burdenfamilie zou echtex^ ooit openlijk on hebbelijk tegenover Carlos optreden, gezien zijn invloed op Olivia. „Goed, de fijnste ter wereld!", gaf Car los lachend toe, terwijl hij Toni met wel gevallen gadesloeg. Toni had goede vorde ringen met het paardrijden gemaakt en in plaats van op de oude vei-trouwde merrie, waarop ze eerst had gei-eden, zat ze nu al op een jong vurig Arabisch paard. Ze be gon er veel plezier in te krijgen en 's avonds reden ze vaak in vliegende galop over het veld, dat aan het moerasland grensde. Carlos beschikte over een auto voor zich zelf alleen, terwijl Nigel en Fisk samen een oud wagentje hadden. Bijna iedere avond ging wel iemand naar Miranda voor een bezoek aan de Club én heel vaak liet mevrouw Burden Toni meegaan. Ze speelde een zeer behoorlijke partij tennis en werd van harte welkom geheten. „Amuseer je je?", vroeg Mark haar, de eerste keer dat hij met haar speelde. Hfj kwam vaak 's avonds op de club om een partijtje tennis te spelen en te zwemmen in het grote zwembad. In de slordige vrijgé- zellenwoning van dr. Fairley, waar hij door negerbedienden verzorgd werd, hield hij het in zijn vrije tijd niet uit. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6