De formateur raakte verstrikt in partij-politiek gedoe Amerikaanse dollarmarkt moet open voor Europese producten 3 Oranjeboom De mislukte formatie-Donker De radio geeft Zaterdag Internationale vloot gaat oefenen PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Fabriek ontslaat 171 stakende arbeiders oclt ió het zo VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 2 Australië heeft overschot aan ongeschoolden Uitgifte van valse dollarbiljetten Koningin bezocht „Het Loo in Bloemenpracht" Afstamming De ex-formateur mr. Donker heeft temid den van de pers uitvoerig de door hem be wandelde lijdensweg geschetst. Ten opzichte van de wijze, waarop hij zou trachten een Kabinet samen te stellen, ging hij, naar hij allereerst vermeldde, van een viertal vooropgestelde denkbeelden uit. Te weten 1) Zowel de pogingen van dr. Drees als die van prof. Beel om een vier-partijen- Kabinet te vormen mislukten, doordat men het niet eens kon worden over de zetelver deling. Niet alle vier bleken naar genoegen onder dezelfde formule te brengen te zijn. Immers bij de opzet-Drees kwamen de anti-revolutionnairen in het gedrang; bij die van Beel deed zich dit ten opzichte van de Partij van de Arbeid voor. 2) Zowel dr. Drees als prof. Beel had den geprobeerd een parlementair Kabinet tot stand te brengen. Omtrent het ont- werp-program werd overeenstemming be reikt, doch in beide gevallen leverde zetel verdeling tenslotte, toen deze aangelegen heid bij de fracties aan de orde kwam, on overkomelijke moeilijkheden op. Derhalve meende mr. Donker op zijn beurt, die methode niet meer te moeten volgen en dus geen parlementair Kabinet na te streven. Zo vloeide dan uit 1) en 2) de zienswijze voort, dat hij de oplossing moest gaan zoe ken in de richting van een extra-parlemen tair drie-partijen-Kabinet (P. v. d. A., K.V.P. én C.H.), waarvoor het ontwerp- program, waaromtrent men het al eerder eens was geworden, dienst kon doen. Dr. Drees diende minister-president te zijn, terwijl de formateur, zo enigszins mogelijk, van de ploeg geen deel zou uit maken. Intussen achtte hij het, nadat men al zo lang met de anti-revolutionnairen bezig was geweest, geen juiste methode nu maar meteen zonder meer de weg naar een drie partijen-Kabinet in te slaan. Hij wilde toch wel met één of twee anti-revolutionnairen contact zoeken ten einde aldus ,de basis van het extra-parlementaire drie partijen- Kabinet iets te verbreden." Maar hij meen de geen ander aanbod te kunnen doen, dan dr. Drees destijds had gedaan de oplos- sing-Beel, in de vorm van halvering van Sociale Zaken, was voor de P. v. d. A. on aanvaardbaar geweest en dus wenste hij alleen Justitie en Verkeer en Waterstaat voor anti-revolutionnairen te bestemmen. Dit deelde hij, toen hij prof. mr. Donner op 7 Augustus voor de portefeuille van Justitie uitnodigde, aan deze meteen mee; mr. Algera zou hij Waterstaat aanbieden. Dit aanbod stuitte echter op een afwijzende houding bij de anti-revolutionnairen af, die meer invloed in de Sociaal-Economische sector wilden. „Op 8 Augustus" aldus ging mr. Don ker gisterenavond in zijn schets verder „had ik daarop met de formatie van het door mij beoogde extra-parlementaire drie partijen-Kabinet willen en moeten begin nen. Maar ziet, op die dag had ik een be spreking, waaruit bleek, dat toch wellicht aan de anti-revolutionnairen tegemoet ge komen kon worden, doordat namelijk de K.V.P. ten behoeve van die partij de porte feuille van Economische Zaken (tot dien bestemd voor de K.V.P.) beschikbaar stel de. Daarop zijn er toen verschillende schema's in verband met dat nieuwe plan gemaakt, totdat op 13 Augustus overeen stemming werd bereikt omtrent het vol gende schema: 5 P. v. d. A. (Minister-President met Al gemene Zaken; Financiën; Sociale Zaken; Landbouw enz.; Wederopbouw en Volks huisvesting; 6 K.V.P. (vice-Minister-President met Binnenlandse Zaken; Buitenlandse Zaken; portefeuilleloos Minister daarnaast; Justi tie; Onderwijs, K. en W.; Publiekrechtelijke Bedrijfs-Organisatie enz.); 2 A.R. (Economische Zaken; Verkeer en Waterstaat) 2 C.H. (Oorlog en Marine; Overzeese Rijksdelen). ADVERTENTIE BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15459 FALCON MANTELS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Platen. 14.25 Onze vacantie hun brood, klankbeeld. 14.35 Wieringer pro gramma. 15.00 Amateursuitzending. 15.30 Boekbespreking. 15.45 Accordeon. 16.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.30 Philhar- monisch Orkest en solist. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Pla ten. 18.45 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Promenade-orkest en solisten. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Dansmuziek. 22.00 Onder de pannen, hoorspel. 22.20 Pla ten. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pa rochie-koor en orgel. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Weerbericht.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Piano. 14.25 Ge mengd koor. 14.45 Symphonette orkest en solist. 15.05 Kroniek van letteren en kunsten. 15.43 Metropole-orkest en solist. 16.20 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.50 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Gevarieer de muziek. 18.40 Platen. 19.25 Amusements muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, cau serie. 20.35 Platen. 21.00 Cabaret. 21.40 Or kest. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13,15 Orkest. 13.45 en 14.00 Platen. 14.15 Hout blazerstrio. 14.45 Platen. 16.00 Orkest. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Concert. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22,15 Amuse mentsorkest. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dans muziek. (Van onze parlementaire redacteur) Hierover bestond overeenstemming met en tussen de personen van de verschillende politieke richtingen met wie ik contact had." Bij dit eerste gedeelte van de schets van de ex-formateur meen ik thans eerst enige kanttekeningen te moeten plaatsen. In de eerste plaats deze dat mr. Donker eigenlijk al onmiddellijk gehandeld heeft in strijd met zijn innerlijk plan om het te zoeken in een drie-partijen-Kabinet. Hij ging er immers van stonde af aan, zij het dan op zijn wijze, toch weer een vierde bij halen. Voorts zij aangestipt, dat op 8 Augustus prof. Beaufort (K.V.P.) bij de formateur verscheen, nadat te voren naar ik indertijd hier ook heb vermeld prof. Beel en prof. Rutten hun „neen" had den kenbaar gemaakt met een klein voor behoud, dat het toch nog „ja" zou kunnen worden. Dat was natuurlijk, omdat men in K.V.P.-kring nog steeds geen drie-partijen- Kabinet wilde, hetgeen mr. Donker voor nemens was te gaan proberen. En nu is het wel duidelijk, dat het bezoek van prof. Beaufort op 8 Augustus dat van een (schijnbaar) reddende engel is geweest, die daar met de verrassing voor den dag kwam, dat de K.V.P. wel bereid was Economische Zaken te offeren om de anti-revolution nairen mee te krijgen. „Hap", zei toen de formateur en hij gooide zijn oorspronkelijke plan van een drie partijen-Kabinet over boord. De ex-formateur gaf verder in de bijeen komst met de pers te kennen: „Ik had in die dagen het gevoel, dat de formatie er bijna was, doch toen ontstonden de moei lijkheden met de bezetting van Buitenland se Zaken. Alras bleek heel moeilijk om daarvoor de geschikte personen te vinden. Deze zaak ging me bijzonder ter harte, want ik sta op het standpunt, dat er zo groot mogelijke waarborgen moeten zijn, gegeven de kwesties die er in het belang van ons volk en van zijn toekomst te be handelen vallen, dat aan het hoofd van Buitenlandse Zaken iemand komt, die, op grond van zijn verleden, geacht kan worden dit alles terstond aan te kunnen. Om hier, bij dit departement, tot een zogenaamde credietbenoeming over te gaan, leek me be paald levensgevaarlijk werk." Aldus de ex-formateur, wiens daden echter geens zins met deze schone woorden in overeen stemming zijn geweest. Hij toch is als for mateur ter dege verantwoordelijk voor het feit, dat hij meende, dat „de formatie er bijna was" op een ogenblik, waarop hij geen geschikte figuur voor Buitenlandse Zaken had gevonden! Met dit laatste had hij juist moeten beginnen, los van alle partij-politiek gescharrel. Een beter woord kan ik namelijk voor de pogingen tot „ruil handel" in portefeuilles, waartoe het is ge komen, niet vinden. Zeker, er waren wel 6 „prominente" K.V.P.'ers, die mr. Donker bereid was voor minister van Buitenlandse Zaken voor te dragen, maar tenslotte bleek geen van het zestal die functie te willen aanvaarden. En de drie dubbeltallen van andere candidaten, waarmee men van K.V.P.-zijde daarnaast nog voor den dag was gekomen, waardoor de formateur wat zijn goed recht, even tueel zelfs zijn plicht is in de gegeven omstandigheden gewogen doch te licht be vonden. Zienswijze trouwens gedeeld door andere voor een ministerpost door hem uit genodigde K.V.P.'ers (ik teken hierbij aan, Het gemeentebestuur van Harderwijk heeft het voornemen de korenmolen „De Hoop" te doen restaureren. Deze fraaie molen staat aan de Grote Oosterwijck, tegen de oude stadsmuur vlak bij de Harderwijker haven. dat in dit verband de gedachten naar prof. Beel en prof. Rutten uitgaan). Buitenland se Zaken was dus een scharnier geworden, waarom het hele geval draaide, want vond de formateur een geschikte kracht voor dat ministerschap, dan kreeg hij de met hem over die dubbeltallen bezwaarde K.V.P.- candidaat-ministers mee en anders niet. Vermoedelijk heeft mr. Donker met de „zes prominenten" gedacht aan oud-minis ter Steenberghe, prof. v. d. Brink, prof. Romme, prof. Beel, prof. Beaufort en Ridder de van der Schueren. Zes: het klinkt heel wat, doch in feite heeft mr. Donker toen hij bij aanvaarding van het schema, dat twee K.V.P.'ers op Buitenlandse Zaken moest doen komen, zich tevreden gesteld met 6 prominenten in de lucht in plaats van één in de hand! Overigens had hij er vrijwel staat op kunnen maken, dat Steen berghe en v. d. Brink om particuliere over wegingen zouden weigeren, terwijl het mij onbegrijpelijk voorkomt, hoe iemand die enig begrip heeft van wat er voor Buiten landse Zaken thans meer dan ooit vereist is, de overige vier heren in dit opzicht „prominent" kon noemen. Toen bleek, dat geen der prominenten kon worden aangetrokken, had het in de ogen van de formateur geen zin over de dubbeltallen nog te spreken. Die toch vol deden niet aan zijn eis, dat het niet slechts een „credietbenoeming" mocht worden. En zo kwam hij j.l. Zaterdag, dus op 16 Augus tus tot de conclusie, dat hij zijn „redeneer wijze moest omzetten". Dus weer een wij ziging in zijn plan. Nu wilde hij gaan kij ken, waar hij een goede minister van Bui tenlandse Zaken vandaan kon halen om vervolgens te zien, wat voor gevolg (en) dat zou hebben voor de formatie. Welaan, er was een goede kracht, in de persoon van een partijloze. Derhalve moest het schema ongedaan gemaakt worden. De K.V.P. zou een zetel verliezen en om dat verlies goed te maken, stelde mr. Donker aan de K.V.P. en aan de P. v. d. A. voor het was dui delijk, dat nu de fracties er wel aan te pas moesten komen! dat Wederopbouw met Justitie zou worden geruild. De K.V.P. zou daarmee althans haar verlangen om meer zeggenschap in de sociaal-economische sec tor bevredigd krijgen, terwijl, als Justitie aan Arbeid zou komen, de formateur, mr. Donker zelf, wel in het Kabinet zou gaan zitten. Gezien de langdurige crisis was de P. v. ADVERTENTIE onder m. <faf Vorstelijk glas hlorl d. A. bereid dit jl. Dinsdag gedane voorstel te aanvaarden, mits de K.V.P. dit ook zou doen. Deze laatste wenste zulks echter niet, aangezien het een verzwakking van die partij in het kabinet zou betekenen (ze zou dan immers van 6 op 5 terugvallen); bo vendien kon zij de afwijzende houding van de formateur ten aanzien van de drie dubbeltallen niet delen. Deze had toen hij zijn voorstel deed, er aan toegevoegd, dat als een van de twee partijen het zou afwij zen, hij op grond dat daardoor dan zijns inziens Buitenlandse Zaken (n.l. bij hand having van het schema) onvoldoende, dus op in zijn ogen niet verantwoorde wijze, bezet zou worden, ontheffing van zijn op dracht zou verzoeken. Gelijk bekend heeft hij dit dan ook gedaan en is hij formateur- af geraakt. In het bovenstaande heb ik hier en daar enige critische kanttekeningen bij de schets van mr. Donker geplaatst. Daartoe achtte ik bepaald reden aanwezig, gelijk ik hier trouwens tot besluit nog eens met nadruk er op meen te moeten wijzen, dat mr. Donker, juist omdat hij zo diep doordron gen was van het belang de best mogelijke figuur aan Buitenlandse Zaken te krijgen, al onmiddellijk volkomen fout, ja onver antwoord heeft gehandeld, toen hij zich accoord verklaarde met het schema 6-5-5- 2-2, terwijl dan liefst 2 K.V.P.'ers op Bui tenlandse Zaken moesten tronen. Vóór die aanvaarding had de formateur er zich van moeten vergewissen, dat hij inderdaad een eerste rangs kracht (naar zijn smaak) voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken kon krijgen. Aan allerlei partij-politiek ge doe, dat er bedreven is geworden, heeft mr. Donker ook wel degelijk meegedaan! WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse raad van de internationale Kamer van Koophandel heeft in een rapport aan gedrongen op het ruimer openstellen van de Amerikaanse dollarmarkt voor Euro pese goederen. De president van de ge noemde raad, G. Sloan, zeide naar aan leiding van dit rapport, dat een aanzien lijke uitbreiding van de invoer in de Ver enigde Staten met gelijktijdige handhaving van de levensstandaard van de Ameri kaanse bevolking en een gunstige toestand voor de Amerikaanse industrieën zeer zeker bereikbaar is. In het rapport wordt omtrent de handel tussen het Oosten en het Westen opge merkt, dat West-Europa met de landen van de Sovjet-groep in de eerste plaats handel drijft ter verkrijging van goederen, die het in ruil ontvangt op voorwaarden, die gunstiger zijn dan elders. In het rap port wordt er op gewezen, .dat de Ver enigde Staten er moeilijk bij de Europese landen op aan kunnen dringen hun handel met het Oosten te beperken, tenzij Ame rika bereid is tot het tot ontwikkeling brengen van andere handelskanalen en bo vendien in staat zal zijn Europa tegen re delijke prijzen de goederen te leveren, welke dit gebied thans van communistische landen ontvangt. De raad dringt aan op een heronderzoek en herziening van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de handel tussen Oost en West, waarbij er op wordt gewezen, dat de Amerikaanse wet ten en voorschriften, welke een beperking van de handel tussen Oost en West beogen, hebben geleid tot een groot aantal wrij vingen tussen de Verenigde Staten en hun geallieerden. Moeilijkheden Het verslag wijst er voorts op, dat het tot ontwikkeling brengen van andere han delskanalen ter vervanging van de handel met de Sovjet-Unie wordt gecompliceerd door de volgende factoren: Andere voorzieningsbronnen (vermoede lijk vooral de V.S.) moeten een gelijk waardige prijsbasis hebben, daar anders een extra last zal komen te drukken op de reeds zwakke Europese economie. Scheeps- ruimte wordt steeds schaarser en het zou vermoedelijk onmogelijk blijken aanvul lende grote hoeveelheden aan producten naar overzee te vervoeren. Landen, die aanvoer uit de Verenigde Staten ont vangen, zouden hiervoor in dollars moeten betalen en dit zou onder de bestaande om standigheden een bron van moeilijkheden kunnen zijn. De raad dringt er bij de Amerikaanse regering op aan de mogelijkheid te bestu deren voor het tot ontwikkeling brengen van andere handelskanalen voor de Euro pese productie alsmede het belang te on derzoeken van de uit het Sovjet-blok ont vangen invoer. Zolang een dergelijke studie niet gereed zal zijn, zou het volgens de raad voor de V.S. onmogelijk zijn een wérkelijk ratio nele politiek ten aanzien van de Oost-West handel te ontwikkelen. De heer Sloan heeft tenslotte nog verklaard, dat indien er een geleidelijke groei van de internationale handel op basis van vrijheid en eerbiedi ging van de vrije ondernemer mogelijk zal zijn, het noodzakelijk is, dat de Ameri kaanse markt ruimer voor buitenlandse goederen wordt opengesteld dan thans het geval is. Van 13 tot 26 September zal de inter nationale vlootoefening Main Brace wor den gehouden. Deze oefening, waarvan de Britse admiraal, sir Patrick Brind, bevel hebber van de NAVO-strijd krachten in Noord-Europa, de leiding heeft, is de eer ste oefening die zal worden gehouden on der het gezamenlijke opperbevel van admi raal D. McCormick, opperbevelhebber van de NAVO-zeestrijdkrachten in de Atlanti sche Oceaan, en generaal Matthew B. Ridg- way, opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa. Het doel van de oefening is de organisatie voor de geza menlijke verdediging van het Oostelijke deel van de Atlantische Oceaan en Noord- Europa op te bouwen. 23. Terwijl Panda en Jolliepop bij hun achtervolging van de schatkaart in moei lijkheden verstrikt raakten, was ook de heer Teutbei in actie gekomen; en de heer Teutbei (de vroegere bezitter van de kaart) hebben wij reeds leren kennen als een doortastend persoon. Nadat hij razend van woede zijn café had verlaten, stelde hij vliegensvlug een plan op. Hij deed dit door een vochtige vinger in de lucht te steken om de richting van de wind te bepalen. „Zuid-West!", bromde de oud-zeeman. „Met Zuid-Westelijke wind fladderen losse papieren in een Zuid-Westelijke richting, en dus ga ik naar het Zuidwesten!" En daar ging hij. Dezelfde wind die hem verried waar hij zijn kaart moest zoeken, had in tussen in het park de meest onaangename gevolgen gehad. Een stroom van losse pa pieren wapperde Zuid-Westwaarts uit de papiermand, die door Jolliepop's onbe raden optreden was omgevallen; en het feit dat Panda en zijn bediende nu verwoed tussen de losse snippers zochten, droeg er weinig toe bij om deze ordeloosheid te be perken. Geen wonder, dat dit de parkwach ter Twinkeleer in hoge mate griefde, en zijn woede kende dan ook geen grenzen toen hij de oorzaak van de rommel in het oog kreeg. Panda had juist gezegd: „We vinden die kaart nooit weer terug....", toen de razende ambtenaar naderde onder het uit stoten van de kreet: „Staak die onnetheid, of ik zal je leren!" Eerst schrok Panda ont zettend, maar hij klaarde geheel op toen hij zag. welk papier zich bovenaan de drei gende prikstok bevond. „Wij hebben sinds de oorlog in totaal 700.000 immigranten in Austrahe toege- laten," zei gisteravond de Australiscne minister voor Immigratie, de heer Haraia Edward Holt, die uit Duitsland f^lfcnd arriveerde. „Van die zevenhonderdduizena was de helft Brits. De overige ^migranten kwamen uit andere landen van Europa. Van hen waren er ongeveer tweehonderd duizend uit de zogenaamde displaced per- sons-kampen." 1k De minister kon niet zeggen uit wem Europees land het grootste aantal immi granten naar Australië was Bekomen. Wel prees hij de vele Nederlandse landverhui zers die op bewonderenswaardige wyze zich' hebben weten aan te passen aan h Australische leven en die onder de nieuwe bewoners tot de populairste be]»0Ifn- ht Gedurende de laatste maanden is echter gebleken dat in Australië een overschot ontstaan aan ongeschoolde arbeiders Voor technische geschoolde Jo-aphten is in Australië nog voldoende plaats. Ook v boeren z«n de mogelijkheden nog steeds zeer goed. De directie van de Coöperatieve Melk fabriek „De Ommelanden" te kroningen heeft 171 arbeiders, die gisteren in staking waren gegaan, ontslagen. faking Deze arbeiders waren gisteren in staking na ren desbetreffend adv*, van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrllfs- bondTwelke bij het N.V.V. is aangesloten. De reden ervan is, dat op he* ultj~ rectie^g'esteld was, Woensdagavond nog geen antwVord was gekomen. De atakinfomv£ ongeveer 150 man, waardoor het werk in dit continubedrijf thans vrijwel stil ligt. R^eds vorig jaar Mei ontstonden er moe*~ liikbeden met betrekking tot de pensioen regeling en een selecterend ontslaan van personeelsleden. Voorts zouden geen^er- uren en vacantie-toeslag uitoetaald zijn. Na de staking in Mei van het vorig jaar heeft de directie van „De Ommelanden beloofd aan de eisen tegemoet te komen. Volgens de A.N.A.B. is deze belofte niet nagekomen. „De Ommelanden" is, volS®"s deze bond, de enige fabriek In ons land, die een collectieve arbeidsovereenkomst, niet erkent. Derde verdachte aangehouden Enkele weken geleden werd in dit blad melding gemaakt van een wijdvertakte organisatie, die door de Haagse en damse politie was ontdekt in samenwerking met de Franse recherche en die er naar werk van maakte valse honderd dolllarbil- jetten te vervaardigen en uit te geven. Daarbij werden een zekere T. R. eni J. K. gearresteerd en zo kwam men er achter,dat de valse biljetten in Parijs gedrukt werden. Bij het onderzoek in deze geruchtmaken de affaire in Rotterdam is nogeenden^ verdachte gearresteerd, namelijk F. R., ee handlanger van de zich reeds verzekerde bewaring bevindende T. R. en J. iv. Aanvankelijk was deze door ds Eotter- damse politic één dag vastgehouden maar men liet hem weer los. daar men niet ge noeg tegen hem aan kon voeren\Lat®V greep men dat deze F. R. een niet onaan zienlijke rol had gespeeld in de orgamsat,^ en men besloot hem tenslotte toch weer te "jntlïin hebben T. R. en J. K. door mid- del van hun raadslieden een verzoek bij het gerechtshof te Den Haag doen indienen tot hun in vrijheidsstelling. Opdit verzoek werd evenwel afwijzend beschikt Te Parijs is nog geen beslissing genomen wat er zal gaan gebeuren met de drukker van de valse honderd dollarbiljetten, Maurice, die zich aldaar in verzekerde bewaring bevindt Waarschijnlijk zal het nodig zijn hem naar ons fand te doen laten overbrengen als de berechting van de drie gearresteeide derlanders plaats zal vinden. Vrijwel geheel onopgemerkt door het talrijKe publiek bracht Koningin JuLana Donderdag tot twee keer toe een bezoek aan de bloemententoonstelling Het Loo in Bloemenpracht in Apeldoorn. Was zijie. eerst 's ochtends geweest met prinses Ma rijke, des avonds werd zij vergezeld dooi twee prinsessen: Marijke en Margriet. De Koninklijke bezoekerse werden voorgelicht en rondgeleid door de heer W. I. Radstake, chef bloemist van het paleis en tevens voorzitter van het tentoonstellingsbestuur. Raffinaderij. Zaterdag zal een directeur van de Anglo-Iraman Oil Company, vergezeld van enige deskundigen van zijn maatschappij, naar Aden vertrek ken om met de regering van dit land te onderhandelen over de bouw van een grote olieraffinaderij. De ^Slo-irainan koestert het plan in de nabijheid van de stad Aden een raffinaderij te bouwen die per jaar 5 millioen ton ruwe .QUe zal kunnen verwerken. De Pr°d^t,.® vai{ de te Aden te bouwen installaties zal helpen het verlies aan raffinage-capa- citeit, dat door de nationalisatie van de Perzische olie-industrie Is veroorzaak,, te compenseren. Pressie. Een snikkende Russische vrouw, die met een Italiaan getrouwd isheeft de politie te Taranto in Italië \erteld, dat Sovjet-Russische diplomaten haar willen dwingen naar de Sovjet-Unie terug te keren. De vrouw, de 28-jarige Anna Krucik, zei, dat zij de afgdopen twee jaar met tussenpozen van enkele maanden bezoek kreeg van ieden van de Russische ambassade te Rome. Elke keer lieten zij geld achter en zeiden zij haar dat zij onmiddellijk naar de Sov jet-Unie moest terugkeren. De vrouw deed haar verhaal, nadat I aliaanse rechercheurs twee mannen hadden on dervraagd naar een bezoek aan haar. Zii bleken inderdaad diplomaten \an de Russische ambassade te Rome te rijn en werden daarheen teruggezon den, omdat hun passen niet geldig wa ren voor het gebied van Taranto. Geschil. De Portugese autoriteiten hebben de eis van communistisch China afge wezen, dat Macao de verantwoordelijk heid neemt voor de grensincidenten (die onlangs zijn voorgevallen en waarbij met mortieren en machinegeweren is geschoten), alvorens China de grens weer openstelt. Het Portugese bewind van Macao heeft echter gisteren mede gedeeld dat er gunstige vooruitzichten bestaan voor een oplossing van net ge schil met China. Lijfwacht. Margaret Truman is te Helsinki aangekomen. Op een persconferentie verklaarde zij, dat „het kabaal over het optreden van de lijfwacht te Stockholm overdreven was". Zij voegde hieraan toe: „ik vind het niet prettig een lijf wacht te hebben. Er bestaat echter een bepaling, dat ik er een moet hebben wanneer ik op reis ben. Zo is het ^ïjd geweest sinds mijn vader president werd". Op zijn wekelijkse persconferen tie verklaarde president Truman dat het niet nodig was, nieuwe instructies te zenden aan de lijfwacht van zijn dochter. Productie. Volgens Amerikaanse bron pro duceren de Verenigde Staten thans ruim tweemaal zoveel staal als de Sovjet- Unie hóópt te produceren in 1955 vol gens het nieuwe vijfjarenplan. De Verenigde Staten produceren meer dan 4 maal zo veel olie, drie maal zoveel electrische stroom en anderhalf maal zoveel kolen als de Sovjet-Unie zich voor 1955 ten doel heeft gesteld. De Amerikaanse staalfabrieken verwerken thans 95.400.000 ton ruw staal per jaar. Moskou hoopt de productie tegen eind 1955 te verhogen tot 41 millioen ton, een stijging met 60 in vergelijking met de huidige productie. Oorzaak.- Leden van de expeditie van grotonderzoekers onder leiding van de Belg prof. Cósijns hebben Donderdag avond verklaard, dat de val van de om gekomen Marcel Loubens klaarblijkelijk is veroorzaakt, doordat een haak, waar aan de kabel bevestigd was, het begaf, toen Loubens naar boven werd gehaald. Cosijns zelf heeft sedert 1935 zonder ongelukken dezelfde soort haken ge bruikt bij al zijn grotonderzoekingen, aldus de verklaring. De uitrusting was met zorg gekozen. Ook waren voor zorgsmaatregelen tegen ongelukken ge nomen. Gestorven. Twee meisjes van de Brazi liaanse vijfling, die dezer dagen in Sao Paulo werd geboren, zijn overleden. De toestand van de drie andere meisjes is delicaat. Vliegtuigen. Volgens een te New Delhi uit Mysore ontvangen bericht heeft de directeur van de internationale acade mie voor het onderzoek naar Sanskriet te Mysore (India) een drieduizend jaar oude verhandeling over de luchtvaart wetenschap ontdekt, die wordt toege schreven aan de Hindoe-filosoof Bha- radwaj. In acht hoofdstukken met dia grammen wordt de productie van drie typen vliegtuigen beschreven. Er wor den 31 voor een vliegtuig essentiële onderdelen genoemd en zestien metalen, die geschikt worden geacht voor ge bruik bij de bouw van vliegtuigen. DE tijd moge dan voorbij zijn dat aan oude geslachten bijzondere waarde wordt toegekend, we vinden het toch bijster interessant wanneer iemand familiepapie ren kan overleggen, waaruit de lijn van zijn voorgeslacht stap voor stap is te vol gen tot in het duistere verleden. Hadden onze voorouders allen voldoende historisch besef bezeten, waren z\) de schrijfkunst machtig geweest en hadden de documenten weerstand gebo den aan de tijd en aan het ge weld van buitenaf, dan zou blijken dat de naamloze zich op een even lange lijst van voorvaderen kan beroepen als de vorstelijkste adel of de adel- V lijkstevorst.De vraag is dan ook eiland Hondo gelegen) en bevestigde deze overwinning door het bouwen van een pa leis en het houden van ceremoniën ter ere van de Zonnegodin. Dit alles speelde zich af op 11 Februari 660 v. Chr. en deze dag wordt door de Japanners nog beschouwd als de officiële stichtingsdatum van het Japanse keizerrijk. Ongelukkig evenwel voor de keizer en voor Japan, was het schrift destijds in die streken nog niet bekend, want dit werd eerst gebezigd nadat een Ko- reaans schriftgeleerde, Wani, het ruim 1000 jaar later naar Japan had gebracht. Het ontbreken van kro nieken en registers uit de tbeginperiode sluit uiteraard niet wiens geslacht de hoogste leeftijd heeft,niet uit, dat keizer Dzjimmoe het keizerrijk maar wiens naam ouder is en hoe lang deze heeft gegrondvest, doch het jaar 606 v. Chr. nnnm. Hnnr rtc-roHrlo -fnmilio «„«-.-W* J1 naam door dezelfde familie wordt gedragen. De graven van Nassau stammen van de graaf van Laureiiburg, die keizer Barba- rossa (Frederik I) op zijn tocht naar het Heilige Land vergezelde. We zitten dan reeds in de 12e eeuw en omtrent de vóór geschiedenis van het geslacht Laurenburg tasten we in het duister. Wel hebben som mige speculanten zich beroepen op de naam Nasua, welke Julius Caesar in zijn werk heeft vermeld en inderdaad is het ook uiterst verleidelijk de Nederlandse vorsten van die Germaanse legerbevelhebber te doen afstammen, maar een dergelijke roe keloze sprong in het duister behoort niet meer tot de geschiedvorsing, doch tot het kansspel dat door de minister van Justitie vervolgd wordt. Ook de Bourbons zijn niet verder dan tot in de middeleeuwen te volgen, evenals de Hohenzollerns. In dit opzicht staat de ge slachtslijst van keizer Hirohito er gunstiger voor. Volgens de kronieken veroverde Dzjimmoe Tenno het land Yamato (op het is daardoor wat problematisch geworden. Westerse historici achten het waarschijn lijker dat het stichtingsjaar van Japan om streeks het begin van de Christelijke tijd rekening valt. Hoe dit ook zij, de Japanse keizer Hiro hito kan dan toch in ieder geval terug zien op een geslacht dat tot het begin van de Christelijke jaartelling terug gaat en waar van hij de 124ste afstammeling is. Ver tegenwoordigt deze keizer dus het oudste geslacht op aarde? Neen, maar wel het best gedocumenteerde, zij het dan ook dat diens geslachtslijst van vóór 405 n. Chr. op mon delinge overlevering berust. Over die mondelinge overlevering moe ten we overigens niet te geringschattend denken, want ook de cynische Westerse wetenschap heeft kort geleden de waarde daarvan moeten erkennen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk Verboden)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2