Nederlands cricketelftal tegen Brits Rijnleger-team 51Dij willen wonen" Meeste Nederlandse wielrenners in Luxemburg aangekomen Agenda voor Haarlem Houding van Bondsvoorzitter was in geen enkel opzicht incorrect Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Courses te Duindigt 7"Hoe is het ontstaand VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 Wereldkampioenschappen op de weg Wout Wagtmans favoriet bij de profs Fietsend, naar de start Bezwaar van IJ Cl Grote belangstelling voor clubkampioenschappen Volleyball Zomercompetitie Communiqué van Zwembond Schaken Wedstrijden in finale- groepen begonnen Om het zilveren HDG-dambord Sport dit weekeinde Record-pogingen op Zandvoorts circuit Heersende huis vestings problemen Dit woord: MUGGENZIFTER Korfbal Adspiranten-tournooi van Sport Vereent In het nauwe hoofdstraatje van de toeristenstad Echternach, veertig kilometer van Luxemburg gelegen, zaten gisteren de amateurs en later de professionals, die ons land op de weg zullen vertegenwoordigen bij de aanstaande wedstrijden om de wereldkampioenschappen wielrennen, rustig bijeen. Zij luisterden naar Chef d'Equipe John van Eek, die hun raad gaf over de tactiek die op dit parcours het beste zou kunnen worden gevolgd om een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Over deze tactiek kunnen wij het uit de aard der zaak toch niet hebben, maar toch zijn er een aantal punten die van groot belang kunnen zijn bij het verloop van een belangrijke course zoals dit wereldkampioenschap is. Tijdens een inspectie, door John van Eek, John Stol en het derde lid van de sport- commissie II. Martin langs het parcours LuxemburgBettembourgLeudelange Luxemburg is komen vast te staan, dat de finish door bijzondere omstandigheden, in dien het een aankomst in groep wordt, de renners voor een lastige opgave kan stel len. Wat is namelijk het geval? Zevenhonderd meter voor de finish is een heuvel in de weg, die zeker niet moeilijk is. Maar die heuvel, langzaam stijgend, is zeker 550 meter lang en dus hébben de renners, met de eindstreep in zicht, slechts 150 meter vlakke weg voor zich. Niet veel dus voor een eindsprint. Indien de renners dus verstandig zijn, schakelen zij, bij het beklimmen van de heuvel, een 250 meter voor de finish, reeds over om de eindsprint met „het grote mes" te kunnen bestrijden. In hotel l'Etoile d'Or was het Donderdag avond zeer druk met een uitgelezen wieier- gezelschap. De Nederlanders zijn nog niet allen aanwezig. De amateurs Arend van 't Hof en reserve Piet Peters waren ergens in de Ardennen gesignaleerd. Op de fiets leg den zij het traject naar het punt van de wereldkampioenschappen af. Dit kennelijk bedoeld als training. Trouwens, zij hadden daarbij een goed voorbeeld gehad in de Zweedse amateurs, die met oud-wereld kampioen van "Valkenburg 1948, Snell, aan het hoofd, de route van Denemarken naar Luxemburg, een afstand van 1300 kilo meter via Hamburg, Oldenzaal, Den Bosch en Brussel op de fiets hadden afgelegd. Piet Kooyman en Kees Aanraad kwamen met de trein. En de overige amateurs, Hein Gelissen, Adri Voorting en Piet van der Brekel waren met de auto gekomen. Alle professionals, Wim van Est, Wout Wagtmans, die door buitenlandse deskun digen als een favoriet wordt beschouwd op dit parcours, Hans Dekkers, Henk Faanhof, Jan Nolten en Gérrit Voorting, waren Don derdagavond in Echternach aangekomen. Zullen zij na de Tour de France dit kampioenschap ernstig betwisten? Dit is de grote vraag, die menigeen bezig houdt, maar waarop zij zelf het beste antwoord zullen kunnen geven. Ieder een weet, dat de diverse wedstrij den, die dit zestal na de zware Ronde van Frankrijk heeft gereden, geen „groot werk" voor hen is geweest. En de bijna 800 kilometer die zij Zondag hebben te rijden, zal ongetwijfeld een fel gevecht brengen. In U.C.I.-kringen komt men tot het in zicht, dat het verdelen van de wereld kampioenschappen over twee verschillende landen, zoals ditmaal het geval is met Luxemburg en Frankrijk, geen gelukkige Sreep mag worden genoemd. Voor 1954 is lenemarken gegadigde voor de wereld kampioenschappen en het ligt in de be- De nieuwe draagpennivg voor verdiensten jegens Openbare Verzamelingen, welke als blijk van erkentelijkheid zal kunnen worden toegekend aan hen, aie zich ver dienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van wetenschappelijke kunstverzamelingen, die voor het publiek toegankelijk zijn. VRIJDAG 22 AUGUSTUS Concertgebouw: Pianoconcert Cor de Groot, 8 uur. City: „Hannoc", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „M", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Falace: „Dreigende trommen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Help, ik ben onzichtbaar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 AUGUSTUS City: „Sneeuwwitje", alle leeft., 10.30 uur. „Hannoc", 14 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „M", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Assepoester", alle leeft., 10.30 uur. „Dreigende trommen", 14 jaar, 2 4 15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoor stellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la tulipe". alle leeft... 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hans en Grietje", alle leeft., 10.30 uur. „Help, ik ben onzichtbaar", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. doeling, dat op de Ordrupbaan in Kopen hagen de baanwedstrijden worden gehou den en op het circuit bij Malmö de beide titelwedstrijden op de weg. De technische commissie van de U.C.I. heeft zich in Luxemburg over deze aangelegenheid be raden, maar men schijnt tol de conclusie te zijn gekomen, dat het verdelen van wereldkampioenschappen over twee lan den in de toekomst niet meer gewenst is. De Lucifer: Wat? Excellentie geworden De ROXY: Nee Excellent gebleven Het Clubkampioenschap van Nederland op de weg is door de sportcommissie van de KNWU vastgesteld op 24 September. Op welk parcours zal worden gereden, is nog niet definitief bepaald. Door het grote aantal wielerclubs, dat bij de KNWU is aangesloten, dreigt men namelijk in tijdnood te geraken. Het vorig seizoen hebben 33 clubs deelgenomen aan dit kampioenschap, dat op een parcours bij Arnhem werd gereden. Aangezien elk team start met drie minu ten verschil op het voorgaande, was er een tijdsverschil van 33x3 minuten tussen de eerste ploeg en de laatste en het traject van 58 kilometer van Arnhem was juist lang genoog voor een tijdsverschil van on geveer V/ uur. Men verwacht dus dit jaar nog een gro ter aantal deelnemende verenigingsploegen, zodat men naar een langer parcours zal moeten uitkijken. Aangenomen althans, dat het circuit bij Arnhem niet vergroot kan worden. Men denkt ernstig over het cir cuit van De Kempen, in de buurt van Eindhoven gelegen, dat ongeveer 100 km. lang is. De eindstanden in de zomercompetitie van cle afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybal Bond zijn als volgt: Dames A: Die Raeckse 7 5 1 1 11 MSO 7 4 2 1 10 HBC I 7 3 4 - 10 PSVH 7 3 2 2 8 OVRA 7 3 - 4 6 Velox 7 2 2 3 6 HBC II 7 1 2 4 4 Stampers 7 - 1 6 1 Dames B: RKAVV 6 6 - - 12 HBC III 6 4 - 2 8 GIOS 6 3 - 3 6 Leonidas 6 3 - 3 6 Damiate 6 2 - 4 4 Spaarnestad 6 2 - 4 4 HBC IV 6 1 - 5 2 Heren A: CIOS I 5 4 - 1 8 MSO 5 3 - 2 6 PSVH 5 2 1 2 5 Damiate 5 1 3 1 5 HVS 5 1 1 3 3 HBC 5 1 1 3 3 Heren B: Santpoort 5 5 - - 10 CIOS 11 5 3 - 2 6 Sportief 5 3 - 2 6 Spaarnestad 5 2 - 3 4 GIOS 5 1 - 4 2 Leonidas 5 1 - 4 2 Van de zijde van de Koninklijke Neder- komen, dat van een „machinatie tegen Ne- landse Zwembond ontving het ANP het volgende communiqué, dat namens het Bondsbestuur en de Sportcommissie was ondertekend door de secretaris-peningmees- ter van de KNZB. „Het Bondsbestuur en de Sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond hebben met verbazing en soms zelfs met ver ontwaardiging kennis genomen van som mige perscommentaren betreffende alles wat verband hield met het overspelen van de waterpolo-wedstrijd NederlandJoegoslavië op de Olympische Spelen in Helsinki. Zij menen goed te doen de hoofdzaken recht te zetten, hoewel het natuurlijk niet mogelijk is zelfs een globaal overzicht te geven van alles wat gebeurd is." Onjuiste conclusies „In de eerste plaats betreuren zij het ten zeerste, dat de FINA de besluiten zonder commentaar of argumentatie meedeelde. Vrijwel zeker geschiedde dit om de scheids rechter Delahaye zoveel mogelijk te ontzien. Het gevolg is geweest dat vele onjuiste con clusies werden getrokken, terwijl deze weer aanleiding gaven tot verwrongen commen taren." „Wat de feiten betreft, is bij de bespre kingen van Bondsbestuur en Sportcommis sie. waar dus ook de Chef d' Equipe, de heer Armbrust, en de leider der heren, de heer Planjer, aanwezig waren, komen vast te staan: 1. dat niet de „Waterpolo-board" het pro test van Joegoslavië heeft behandeld, doch een protest-commissie: 2. dat uit niets is gebleken, dat de Jury d' Appel is afgeweken van het advies van de protest-commissie: 3. dat volgens de schriftelijke verklaring van de leden van de protest-commissie de wedstrijd slecht geleid werd en de aange voerde technische fouten als juist zijn be vonden; 4. dat de Jury d' Appel langdurig gediscus sieerd heeft over de gronden van toewijzing van het protest in zijn streven de scheids rechter te ontzien." Bovenstaande feiten doen duidelijk uit- FIDE -se h a ah to u mooi In Helsinki werd Donderdag een aanvang gemaakt met de wedstrijden in de finale- groepen van hel FIDE-landentournooi. De resultaten luidden: Groep A (finale): Rusland—Hongarije 2)4l'.v JoegoslaviëWest-Duitsland 31; ZwedenTsjechoslowakije 1)411 (1 partij afgebroken)Verenigde Staten—Argentinië 1)3114 (1 afgebroken). Groep B: Polen—Oostenrijk 2—2; Neder land— Oost-Duitsland l'a—1V3 (1 partij af gebroken; Italië—Cuba 2—1 (1 partij afge broken); Denemarken—Groot Brittannië 214—114. Groep C: Brazilië—Noorwegen 2—2; Zwit serlandGriekenland 214114; IJsland Luxemburg 40. De gedetailleerde uitslagen van de wed strijd Nederland—Oost-Duitsland luidden: Van Scheltinga—Koch '4—'14; Prins—Ptetzsch 0—1; CortleverKomüller 1—0; Donner— Platz afgebroken. Vandaag speelt Nederland tegen Italië. De afgebroken partijen uit het damtour- nooi om het zilveren HDC-dambord werden uitgespeeld met de volgende resultaten: J. W. van Dartelen remise met W. de Jong; P. Hollenberg remise met H. Berk. De eindstand luidt nu: 1. W. de Jong (Oosterkwartier) 10 punten; 2. J. W. van Dartelen (Haarlemse Damclub) 9 punten; 3. J. B. Sluiter Jr. (Haarlemse Damclub) 7 punten; 4. H. C. Willcmse (St. Bavo) 5 pun ten: 5. en 6. P. Hollenberg (Ver. Kath. Dam mers) en H. v. d. Linden (Kijk Uit) elk 4 punten; 7. H. Berk (DOS) 3 punten. derland" geen sprake is geweest, maar dat ons land het slachtoffer werd van een sa menloop van omstandigheden. Ons land, dat in het geheel geen schuld had, is uitermate gedupeerd door deze gang van zaken, hetgeen nog zwaarder drukte door de ongelukkige loting. Men kan slechts hulde brengen aan de walerpolo-spelers, die, ondanks de enorme tegenslagen en de morele klap, de strijd op zo eervolle wijze hebben voortgezet." „De heer Jan de Vries woonde de verga deringen van de protest-commissie en van de Jury d' Appel bij de behandeling van het protest van Joegoslavië niet bij, omdat hij als Nederlander hierbij betrokken was. Na de behandeling van het protest Nederland Joegoslavië heeft hij in de Waterpolo-board en in het FINA-besluur betoogd, dat toe wijzing van protesten op deze gronden op internationale tournooien tot grote onbillijk heden zal leiden. Op grond hiervan heeft de Waterpolo-Board het FINA-bestuur geadvi seerd waarmede het accoord is gegaan dat geen protesten meer mogelijk zijn tegen beslissingen van de scheidsrechter. Het FINA-bestuur heeft bij monde van de heer De Vries op het congres medegedeeld, dat dit in deze geest ook geregeld zal worden bij beslissingen van de voorzitter-kamprech ter en scheidsrechter schoonspringen." „Bondsbestuur en Sportcommissie wijzen met grote verontwaardiging de aanvallen af, die sommige bladen hebben menen te mo gen doen op de Bondsvoorzitter en verklaren unaniem dat de houding van de heer Jan de Vries in geen enkel opzicht incorrect is." De Haarlemse cricketliefhebbers staat dit weekeinde een belangrijk evenement te wachten: op het Rood en Wit-terrein aan de Spanjaardslaan speelt namelijk Zater dag en Zondag het Nederlandse cricketteam tegen een elftal van bet Britse Rijnlcger. Een wedstrijd, die in de plaats is gekomen van de jaarlijkse wedstrijden van het na tionale crickctelftal tegen de Free Fores ters, die dit jaar jammer genoeg niet door kan gaan. Hoe of cle tegenstand zal zijn die de Nederlanders Zaterdag en Zondag zullen krijgen is een open vraag. Het Engelse team telt geen spelers van naam. wat weer niet wil zeggen dat het niet tot een be hoorlijke prestatie kan komen. In het Nederlandse team zijn twee nieu we gezichten: die van de HCC'ers Van Arkei en Vriens. Van Arkel een zeer jeugdig speler werd ongetwijfeld ge kozen voor zijn battingprestaties gedurende het afgelopen seizoen en Vriens voor zijn bowlen dat in talrijke wedstrijden als veel belovend kon worden bestempeld. De andere Nederlanders speelden reeds een of meer keren voor het Nederlands elf tal. De HCC'er Gallois fungeert weer als aanvoerder en zijn clubgenoot Colthoff ongetwijfeld de beste wicketkeeper die Nederland heeft staat weer achter het wicket. De andere HCC'ers. De Villeneuve en Van der Luur hebben ook dit jaar reeds meer dan een maal bewezen dat zij in goede vorm zijn, evenals trouwens de ACC'er W. van Weelde en de veteraan Glerum (VRA). Goede aanval Over de aanval behoeven de Nederlan ders o.i. geen enkele zorg te hebben. Het elftal telt zeer vele en goede bowlers, zoals Sanders, Van Weelde, Terwiel en Visser en ongetwijfeld zullen de Engelsen niet zo gemakkelijk aan een redelijke score toe komen. Al met al verdient de tweedaagse aan de Spanjaardslaan zeker alle aandacht dit weekeinde. Te meer omdat deze wedstrijd het - veel te vroegtijdige - einde betekent van het cricketseizoen. Volledigheidshalve geven wij hier nog de opstelling van het elftal van het British Army on Rhine: Lt.Col. H. South (RADC) aanvoerder; major D. W. H. Gay M.C. (The Bays), majoor A. Lewis (HQBAOR), ma jor D. W. E. Hancox (RASC), major H. R. Wright (RAEC), major B. W. Taggert (REME), capt. J. W. Gamble (Comd. Sec.), capt. A. E. Amor (H. Q, BAOR), 2Lt. P. D. Tidey (R. Signals). SSM J. Flood (RAC), QMS D. J. Davies (RAMC). Umpire is col. C. V. Macnamara en als scorer fungeert capt. A. J. W. Welsh. Honkbal Ofschoon de spanning voor de bovenste plaats in de eerste klasse er uit is, kan de wedstrijd SchotenO WO Zondagmiddag zeker het aanzien ten volle waard zijn. De Schotenaren verloren destijds met 3-1 in Amsterdam door een dubieus „schijn"- geval en zij zullen dus zeer op revanche belust zijn. O WO zal echter zeker alles in het werk stellen om ongeslagen te blijven. SC Haarlem zal van ABC wel niet rijker terug komen dan het is (n.l. 2 punten). Blauw Wit (eveneens 2 punten) krijgt een kans tegen RCH. Wint het deze wedstrijd dan is het pleit practisch beslecht. WGAHHC zal voorts wel door de Haarlemmers gewonnen worden. Voor de overgangsklasse is er een restant- programma, n.l. EHSWGA 2 op Zater dagmiddag en HCLDWS op Zondagmor gen. Voor de promotie 2c klasse spelen Zon dag om 12 uur aan de Schalkwijkerweg OG en SC Haarlem 3, terwijl achter de Kleverparkweg DIO en HCK 2 om half drie elkaar om de eerste winstpunten zullen bestrijden. Zaterdagmiddag om 3 uur wordt op het Noordersportpark de juniorenwedstrijd SC Haarlem AEDO A gespeeld om het kampioenschap van Haarlem. De uitslagen van de gehouden draverijen en rennen te Duindigt luiden: Karmijn-prijs. 1. Querie 1.29.6. 2. Napo- Jeon 1,28.2. 3. Orkaan O 1.30. W. 11.60, PI. 2.50, 1.40, 1.40. K. 22. C. 7.10. Vermiljoen-prijs. (1300 m) 1. Rosa Hol- landia 1.36.8. 3. Redloff WB 1.39.5. 3. Rod ney Hollandia G 1.41.5. W. 2.70 (stal). PI. 1.40, 1.20, 1.80. K. 4.90. C. 3.50. Omber-prijs. (2100 m). 1. Persimmon 1.27. 2. Oosting's Oogappel 1.27.4. 3. Octa- vianus K 1.26.4. W. 10.20, PI. 2.90, 2.80 5.20. K. 7.—. C. 10. Oker-prijs (2100 m). 1. Notekraker S. 1.21.9. 2. Oranje J. 1.24.9. 3. Morning Star 1.24.3. W. 4.30, PI. 1.70, 1.90, 1.80. K. 7.20. C. 6.40. Rennen Violet-prijs (2200 m). 1. Clcone, 2. Boe kanier, 3. Noordwester. W. 3.50. PI. 1.40. 1.40. K. 3.90. C. 2.50. Antenne-prijs (1800 m). 1. Britoly, 2. Invicata, 3. Nanouk. W. f 2.PI. 1.30, 1.80. K. 6.50, C. 4.30. Cobald-prijs (2800 m). 1. Tsatli, 2. La Chefta, 3. Duroc. W. 1.30. PI. 1.10, 1.20. K. 1.90. C. 2.—. Omzet 43.166. Donderdag 11 September zal van 9 uur des morgens al op het circuit door de K.N.A.C. wederom een record-dag voor automobielen worden georganiseerd. De volgende rijders zullen trachten, een nieuw uur-record te vestigen: Heesemans met 1100 cc. Porsch en Dooyes met 1100 cc. Fiat (record in deze klasse op naam van Visser met M.G. 96.4 km. per uur). Graaf van Zuylen van Nyevclt met 114 liter Gatso-Fiat. Gast met 1)4 liter M.G. en Van der Meulen met 1)4 liter Porsche (record in deze klasse op naam van Dries v. d. Lof met M.G. 105.2 km. per uur), v. d. Kamp met 314 liter Jaguar (record in deze klasse op naam van Barendregt met Gatso 104.3 km. per uur). Het korps pontonniers, dat eeuwenlang Dordrecht als garnizoensplaats heeft gehad, nam Donderdag afscheid van de Merwestad wegens vertrek naar de nieuwe kazerne in Geertruidenberg. Officieren, onder-officieren en manschappen van het korps, dat- officieel 2de regiment genietroepen heet, hielden voor het stadhuis een défilé, dat werd afgenomen door het Dordtse gemeentebestuur. „Vrij huis te huur, on- den, opruimen. De prijs tje hem in, dat er iets is, van het vrijkomende aspirant-huurder ten zal geen bezwaar zijn voor dit aftandse rom- middellijk te aanvaar den, lage huurprijs, boe del overname verplicht." Een dergelijke adverten tie is geschikt om trouw- soms ook: Als de vrien- waard, maar het huis des inboedelovername buiten lustige paartjes en zij, delijke bewoner vertelt, te meer. Als hij mèt de spel.. Hij verhuurt zijn waarmee hij dat „hoe huis woekersommen zou aanzien van de urgen- meer, hoe beter" aan- kunnen vragen voor tielijst in aanmerking meltje." Soms komt het zienlijk kan aanvullen, het schaarse artikel, komt voor een woonver- inderdaad zo uit, maar De boedel is niet veel blijft in het geval van de gunning. Is aan deze twee voorwaarden vol daan, dan is de kous die met een groot gezin wat hij voor zijn spulle- boedel het huis verkoopt huis straks tegen de nov_ voor het Huisvestings- of liever de beschik- male, geldende huurprijs bureau king over het huis in een kleine ruimte zitten te hopen op een tjes hebben wil, valt er een loodzware stilte. betere woongelegenheid, Vierduizend gulden, visioenen voor ogen te Hoeveel woningzoeken- toveren. den zijn met hoop in het 7e eaan er on af Het hart op pad getogen naar g 1 e.en dergelijke woonkans, huis lijkt van buiten mctfewoide cn bilter: reuze-geschikt, maar wie terueaekomen-> weet wat het van binnen nem lcluëSeKomen- zijn zal? Een dergelijke aanbieding is eigenlijk te mooi om waar te zijn. Zou er niets zitten Als er iets achter zit, aan de nieuwe huurders, die intussen echter een gigantisch bedrag ben betaald aan de dige" vorige huurder. Natuurlijk is het denk- af. Het pleegt mensen, die met derge lijke klachten bij het heb- bureau aankloppen, te han- adviseren zich direct tot de eigenaar te richten. Vaak schrikken zij ech ter daarvoor terug, „om- q„uz_„ Hipr staat pp,i huis dat kan hi-' een aardiS som" indruk van de mensen achter Hiej staat een huis, dat metje verdienen: die het weten kunnen baar, dat huurder en dat zij de tegenwoordige eigenaar onder één hoed- bewoner niet tegen het je spelen en de op- hoofd willen stoten", brengst delen, doch de binnenkort vrijkomt. De huurder gaat emigreren En daarom moet het dat dit zelden voorkomt. dan"ligt het e7 kTiedër h« seen SChameIe Z°°die ViEr" Het lijkt echter, dat dit argument geen hout snijdt. Iemand, die er geen been in ziet grof PpVa,niPtHikhnvPnon slakTsTaThij zijn hu7s duizendguldenkosten. Jj°°P op beperking van geval niet dik boven op. meenemen. Normaal Het is de zelfzuchtige het euvel, want het is de andersmans nood, kan er exploitatie van een huiseigenaar die hier een noodtoestand. Het is verantwoordelijke taak woeker, gepleegd op de Hij kan het spel en dat deze nieuwe dwangpositie waarin van zÜn geldzuchtige velen ten aanzien van vertrekkende hun huisvesting ver- doorkruisen, keren zijn huurder te kiezen en hem het huis te verhuren Is daar iets legen te ook zonder dat deze de doen? Men herinnert inboedel overneemt. De tegenwoordige be woner ontvangt de re flectanten met grote voorkomendheid, leidt hen rond door het ruime huis, dat fris in de verf zit en voorzien is van alle gemakken die men wensen kan. Geen ka potte kranen, lekkende dakgoten, ontbrekende ruiten, doorgezakte vloe- zou zijn, dat hij de eige naar in kennis stelt van zijn aanstaand vertrek, huurders aanwerft. Met dat laatste zou deze niet veel moeite hebben De aanstaande emigrant zou intussen alles, wat toch moeilijk op rekenen met respect behandeld te worden. hij evenmin als zijn huis r',„1" kan meenemen naar rijn zlch de lüdensgeschiede- nis van de zwarte handel De klachten over het nieuw vaderland moeten a u c "a,1UL1 *-"= uvcl alls is in orde. En tijdens de oorlogsjaren, hier gesignaleerde euvel ren wat de inboedel betreft, het ziet er schamel en schaars uit, waarmee de goed kamers verkopen. De opbrengst waar een onscrupuleuze komen bij het Huisves- kan hij bezettingsoverheid zelfs tingsbureau in groten ge- gebruiken, want met doodstraffen geen tale binnen, doch helaas gemeubileerd met hoe meer geld hij eind aan heeft kunnen is deze instantie niet be- maken. De situatie voegd in dergelijke kwes- zijn, maar dat hindert voet aan wal zet daar- weinig. „We hebben zelf ginds, hoe beter hij zich Een andere raad zou huurder kunnen zijn: Wacht tot cioov zelf de vertrekdatum der emigrantenboot nadert, dan zakt de prijs van de boedel wel. Maar dan speelt de overweging „Wie het eerst komt, het eerst maalt" weer een< rol. Als alle woningzoe kenden slechts zo ver standig waren, elkander niet te dwingen tot ake lige dingen, zou de immers een aardige ver zameling meubeltjes en wat er zoal bij hoort, dus zal kunnen redden. Nu komt echter knoop. Hoe meer, - - „zwarte handel in huur- Grote vraag, kleinesaan- ties op te treden. Dit contracten" niet zo welig bod doet onvermijdelijk bureau is gebonden aan bioejen de de prijzen stijgen tot twee dingen: Het feit of hoe planetaire cijfers. Er is de eigenaar van het huis Waarom is er eigenlijk echter enig verschil. De een bereidverklaring af- geen vereniging van wo- we kunnen de spullen, beter. En nu fluistert een die we liever niet hou- zeer verderfelijk duivel- man, die als eigenaar geeft en het feit of de ningzoekenden? In vroeger tijd was het heel gewoon dat wijn, voor men hem dronk, door een doek werd gegoten om hem van kleine onreinheden en ir.sectjes te ont doen. Dit zeven of ziften is het werk van een nauwkeurig man cn een muggen zifter is dus een pietepeuter een vitter op bijkomstigheden en kleinigheden, een man tevens die belangrijke zaken ver onachtzaamt. Deze bijbetekenis ontleent het woord aan het Bijbelse gezegde dat men in Matthcus 23 24 vindt: „Gij blinde leytsliedcn die gij de mugge uyt- zijget (door zeven afscheidt) ende den kemel doorswelget". In de Statenbijbel vindt men op deze plaats een kantteke ning waarin de tekst met de volgende woorden wordt yerklaard: Dit is een spreekwoord tegen degenen diein'tkleyn nauw zien ende het grote niet en ach ten. In die zin noemt bijvoorbeeld Von del de Pharizeeërs „op muggesiften graegh en op 't kameelverslinden" en heel aardig gebruikt Fruin de uitdruk king als hij zegt: „Een kritiek die ke- melen doorzwelgt en muggen uitzij gt, is ^een zeer slechte kritiek". j TONEEL Zaterdag 23 Augustus Openluchttheater, Bloemendaal, 8 uur: „De Plankeniers van Naarden" geeft een vertoning van „De ge temde feeks". Zondag 24 Augustus, Openluchttheater, Bloemendaal, 8 uur: „De Plankeniers van Naarden" geeft een voorstelling van „De vrolijke vrouwtjes van Windsor". Maandag 25 Augustus, Concertgebouw, 8 uur: Redly's American icerevue 1952 „Round the world on ice". Dinsdag 26 Augustus, 2.30 cn 8 uur; Woens dag 27 Augustus 2.30 en 8 uur en Donder dag 28 Augustus 2.30 cn 8 uur: Revue ..Round the world on ice" in het Concert gebouw. MUZIEK Vrijdag 22 Augustus Gemeentelijk Concert gebouw, 8 uur. De pianist Cor de Groot brengt werken van Beethoven, Chopin en Mendelssohn ten gehore. Dinsdag 26 Augustus, Grote Kerk, 8 uur: Orgelbespeling. Donderdag 28 Augustus, Grote Kerk, 3 uur: Orgelbespeling. TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt: Expositie onder auspi ciën van kunsthandel Leffelaar van schil derijen, tekeningen cn beeldhouwwerken van C. A. B. Bantzingcr, L. Filarski, J. G. den Hengst, T. van der Molen, Nico On- kenhout en Kees Schrikker. Tot 5 Septem ber op werkdagen van 105 en op Zonda gen van 2—5 uur. Op Dinsdag en Zaterdag ook des avonds van 810 uur. Boulevard de Favauge, Zandvoort: De cul turele kring 't Helm stelt in de verlichte vitrines van de flatgebouwen tekeningen van Simon Rood en caricaturen van Wim van Wieringen ten toon. Gekleurde gra vures van Tia Worm, benevens een keuze uit het werk van de volgende leden: Pie- ter Giltay. Corrie en Piet van Heerden, Jaap Kaal, Wim Steyn en Gerrit de Vries. Teylers Museum, Spaarne 16: Keuzetentoon stelling uit eigen bezit „Vijf eeuwen teken kunst. Werken van Michelangelo, Rafaël, Goltzius. Rembrandt, Lorrain, Watteau en meesters uit de negentiende eeuw. Dage lijks (behalve Maandag) van 11 tot 5 uur (tot 1 September). Vleeshal, Grote Markt: „Hildebrands Ca mera Obscura in woord en beeld". Beelden voor het monument van prof. J. Bronner, documenten, uitgaven, modeprenten, illustraties en complete stijlkamer anno 1839. Dagelijks (ook des Zondags) geopend van 1017 uur, verder op Zaterdag avonden. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Reis impressies uit Zuid-Frankrijk en Marokko van Jules Chapon en Poppe Damave. Op werkdagen van 10-7 uur, tot 6 September. Huis Van Looy: Litho's van Henri de Tou louseLautrec. Geopend op werkdagen van 1012.30 uur en van 13.3017 uur, op Zondagen van 1417 uur, tot 1 September. Voormalig woonhuis van Jacobus van Looy te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken van Hals, De Bray, Verspronck cn andere meesters, geopend op werkdagen van 1017 en op Zondagen van 1317 uur. Nieuwe aanwinst: „De dans om het gouden kalf" van Karei van Man der. In de bovenzaal: expositie van teke ningen van Herman Moerkerk. De Stompe Toren. Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 25 uur. Voor verder bezoek wende men zich tot mr, H. K. de Raaf, Heemstede, telefoon 38199. Ook dit jaar heeft de korfbalvereniging Sport Vereent in Santpoort aan het einde van het zomerseizoen seriewedstrijden uit geschreven voor aspiranten. Deze worden verspeeld op de terreinen van deze vereni ging gelegen in de nabijheid van de Ruïne van Brederode. De deelname is dit keer zeer groot. Niet minder dan 32 twaalftallen, waaronder een groot aantal van buiten Haarlem, hebben hiervoor ingeschreven. De twaalftallen zijn verdeeld in acht groepen, ondergebracht in 3 afdelingen. In de eerste afdeling is de eerste prijs de D. Klay- wisselbeker. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 21 Augustus 1852 In Parijs heeft het groote bal plaats gehad 't welk door de Regeering op het plein des Innocents, ter eer© der Dames de la IlaMe gegeven is geworden. Men herinnert zich niet ooit tevoren eene »oo ruime zaal te hebben gezien, als die, welke door het bedekken van het marktplein de«s Innocents is ont staan. Nadat de dansen waren aange vangen, is boven Parijs opnieuw een hevig onwedér, vergezeld van een slag regen losgebarsten. Al spoedig was een gedeelte van de linnen bedekking, welke boven de tijdelijke danszaal was ge maakt, van een gescheurd en stroomde het regenwater in de zaak Op andere plaatsen hing de bedekking als een zak naar beneden, en hebben de sappeurs- pom,piers gaten moeten maken om het water te leiden en te doen wegvloeijen. Gedurig vielen er personen in de water kom, in welke de Fontein des Innocents was geplaatst. Het tooneel van modder en verwarring, 't welk uit dit een en ander is ontstaan, laat zich gemakke lijker voorstellen, dan beschrijven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5