Fabrieksmeisjes tonen haar vaardigheid in handwerken Suriname's economische perspectieven Clowntje Rick Ten toonstelling bij Hin Uit geparkeerde auto's aceu's gestolen W. Ph. Pos kon toch nog naar Suriname komen Clandestiene zender snel gepakt Kamerlid Romme stelt vragen over defensie Engelse hofmeester in Rotterdam verdronken Humanistisch congres in Amsterdam Nieuw-Guinea blijft een zorgenkind Effecten- en Geldmarkt Schepen voor zeepost Kerkelijk Nieuws FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Ds H. Janzen in Tubbergen ter aarde besteld Vijf jaar voor roofoverval Voor de kind eren Visser nam mijn op sleeptouw Truman boos over uitlating van Stevenson 'n nieuwe edele drank Schepen voor Japan VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 4 In de kousenfabriek Hin aan de Zijlweg in Haarlem wordt een tentoonstelling ge houden van handwerken, welke het vrou welijk personeel in zijn vrije tijd vervaar digde. Dat zijn uiteraard geen kousen. Want als de fabrieksmeisjes na een lange vermoeiende werkdag aan haar vrije tijd toe zijn en die aan handwerken besteden, dan zullen zij zélf bepalen wat er gepro duceerd zal worden. Dan zullen ze niet werken volgens een ontwerp en een me thode, die tevoren tot in de puntjes voor haar zijn uitgedacht maar haar eigen fan tasie de vrije loop laten. En deze beschei den expositie toont, dat er dan resultaten tot stand kómen, waarover haar vroegere onderwijzeressen in nuttige handwerken, voor wie zij misschien eertijds heel ge brekkige pannelappen .vervaardigden, de handen ineen zouden slaan. De tweehonderd inzendsters hebben een zeer gevarieerde en kleurige collectie bij een gebracht, waarin alle mogelijke vor men van deze vrouwelijke „huisvlijt" ver tegenwoordigd zijn. Behalve breiwerk en vaak bijzonder fragiel haakwerk ontwaart het oog van de toeschouwer bijvoorbeeld Hongaars bor duurwerk, cordeerwerk, kantklossenwerk ook van de werkwijze hierbij kan men nauwkeurig kennis nemen; gobelinwerk, Smyrna-tapijten, viltfiguren, Richelieu- werk en Zaans borduurwerk. En op de uitgestalde pronkstukken trekken vaak aardige, originele motieven de aandacht. Vindingrijkheid blijkt ook uit de manier, waarop een paar cocosnoten zijn omgeto verd in fraaie bewerkte byouteriedoosjes en uit een ietwat surrealistisch dierenen- semble, vervaardigd met behulp van pij - penreinigers. Met deze kleine tentoonstelling, die van middag, vanavond en morgenochtend voor iedere geïnteresseerde te bezichtigen blijft, is echter om in de termen van de fa briek te blijven „de kous nog niet af". Twee per jeep surveillerende agenten hebben in Den Haag de 25-jarige chauffeur J. P. M. en de 42-jarige chauffeur H. van V. op heterdaad betrapt bij het stelen van een accu uit een geparkeerde auto in het Bezuidenhout. Bij een huiszoeking ten hui ze van M. werd nog een gestolen fiets en een pistool-mitrailleur aangetroffen. Dit wapen had M. in de militaire dienst ge stolen. Hij heeft bekend nog twee andere accu's uit geparkeerde auto's gestolen te hebben. Het bestuur van het toneelgenootschap Thalia te Paramaribo heeft de heer W. P'n. Pos, die niet meer door de Sticusa naar Suriname wordt uitgezonden, uitgenodigd naar Suriname te komen om gedurende een bepaalde tijd de leiding van de vereni ging op zich te nemen. Door de procureur-generaal te Parama ribo, die over de toelating in Suriname be slist, werd verklaard, dat er geen bezwaar bestaat de door hem reeds aan de heer Pos verleende toelatingsvergunning te hand haven om hem voor genoemd toneelge nootschap naar Suriname te doen komen. De heer Pos, die ons mededeelde, dat hij de uitnodiging van Thalia ten zeerste op prijs stelt, meent, dat de werkzaamheden voor Thalia van niet zulk algemeen belang zijn, dat deze zijn lange afwezigheid van de toneelschool wettigen en zal dus aan deze uitnodiging geen gevolg geven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: Oranje (25 Aug.), Nieuw Guinea: Rem- pang (28 Aug.), Antillen: Willemstad (1 Sept.), Sux-iname: Cottica (3 Sept.), Unie van Zuid-Afrika: Oranjefontein (26 Aug.), Canada: Zuiderkruis, (23 Aug.), Wester- dam (28 Aug.), Argentinië, Uruguay, Chili en Bolivia: Eva Perón (27 Aug.), Brazilië: Alhena (27 Aug.), Australië en Nieuw- Zeeland: Strathaird (23 Aug.). Geref. kerken Beroepen te Oudewater, J. H. van Hal- sema te Tholen te Oostwold (Old) en te Beetsterzwaag, J. C. Baumfalk, cand. te Metslawier. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Haulerwijk, Th. Hoff te Loenen aan de Vecht. Bedankt voor Billhoven en voor Uithui zen, F. van Dijk te Heerenveen. vertaald uit het Engels. 21 „Ik amuseer me veel tè goed!", ant woordde Toni lachend. Haar huid was ge bruind en haar ogen straalden. Ze was het toonbeeld van een gezond jong meisje en haar witte tennisshorts stonden haar uit stekend. „Ik heb nog nooit zo'n lui bestaan gehad. Ik voer eigenlijk geen steek uit." „Behalve dan tennisspelen en de over winning van de wedstrijden in de wacht slepen! Diverse vrouwelijke leden van de club kunnen je bloed wel drinken, naar ik hoorde." Toni lachte. Ze zou met Mark een mixed- double spelen tegen een Amerikaanse im port-firmant en een meisje met een formi dabele forehand, zodat ze zouden moeten vechten voor een eventuele overwinning. „Ik kan dat niet bepaald nièts-doen noe men," voegde de jonge dokter eraan toe, terwijl ze naar het clubhuis liepen om wat te drinken. Toni was die avond met Rita meegereden, die haar duidelijk liet merken, dat ze het vervelend vond het verpleegster tje mee te moeten nemen. Rita speelde op Voor een groot deel is het werk vervaar digd naar aanleiding van een oproep in het personeelsox-gaan „De Draadgeleider" om mee te doen aan een nationale tentoon stelling van handwerken, die van 8 tot 13 September in Purmerend wordt gehouden. Het staat vast dat verscheidene inzend sters daar met deze blijken van haar kunnen goed voor de dag zullen komen. Een hoekje van de tentooyistelling. Geheel rechts een sierlijk zwaantje in welks veder- dos zakdoeken kunnen worden opgeborgen. Op de voorgrond een bonbonschaaltje, dat ogenschijnlijk niets bijzonders heeft, maar toch alle aandacht verdient, omdat het van een oude gramofoonplaat is vervaardigd. Maandagmiddag kwam bij de PTT het bericht binnen, dat op Zondagmiddag in Rotterdam een clandestiene zender: De Rotterdamse Radio Omroep in de lucht was geweest op een golflengte van 205 m. Bij zijn uitzending van Zondagmiddag had deze zender beloofd, dat hij dagelijks na 17 uur in de lucht zou komen om zijn luisteraars met praatjes en gramofoon plaat j es te gerieven. Er is van dat dagelijks niet veel terecht gekomen want nog Maandagavond werd vastgesteld van welk perceel uit de uit zendingen werden gedaan en Dinsdag avond werd in dit huis, gelegen aan de Willem Buytewechstraat, in samenwerking met de Rotterdamse gemeente-politie, de complete zendinstallatie met versterkers, gramofoon en platen in beslag genomen. Tegen de aetherpiraat, de 22-jarige F. P., werd proces verbaal opgemaakt. Donderdagmiddag is op de Nederlands Hervormde begraafplaats te Tubbergen ds. H. Janzen, die 24 jaar de Ned. Herv. ge meente in Tubbergen diende, ter aarde besteld. Zoals bekend kwam ds. Janzen op noodlottige wijze in Tirol om het leven. De belangstelling uit alle kringen der bevol king was zo groot, dat de kerk niet allen, die de laatste eer wilden bewijzen, kon bevatten. Velen volgden via geluidsinstal laties in naburige localiteiten de rouw dienst. Het Tweede Kamerlid prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.) heeft aan de minister president en de ministers van Oorlog, van Marine en van Buitenlandse Zaken schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de berichtgeving in de New York Times, volgens welke, in geval van een Russische aanval, de verdediging van Nederland, in geallieerd verband, niet zou vastslaan? 2. Zijn de ministers bereid mede te delen of er v/aarheid is in de evenbedoelde berichtgeving en, zo ja, de opening van zaken te geven, welke door het algemeen belang wordt geëist? 3. Staat de regering op het standpunt, dat aan de zware Nederlandse defensie inspanning in geallieerd verband onver brekelijk verbonden behoort te zijn de ze kerheid van geallieerde verdediging van Nederland in het geval van een aanval? In Den Haag is het huwelijk voltrok ken tussen de actrice Kitty Knappert, de Haagse bloemenkoningin van dit jaar en de heer W. A. Brouwer uit Arnhem. dit moment bridge met Silas Munro en uit de manier, waarop deze twee elkaar be groet hadden, had Toni opgemaakt, dat ze op zéér vertrouwelijke voet met elkaar stonden. Ze dacht met iets van medelijden aan de vriendelijke, dromerige Paul Paul, die zich bezig hield met een repetitie van zijn amateur-orkest, dat de volgende maand een concert zou geven op Floriana. Toch moest ze toegeven, dat het voor de wereldse Rita niet bepaald bevredigend moest zijn met een muzikale dromer als Paul getrouwd te zijn. Toni kon zich niet vcorstellen, hoe Paul zich ooit tot een hu welijksaanzoek opgewerkt had, en hoe Rita hem had kunnen accepterenWaar schijnlijk deed ze het, omdat hij zo'n be langrijke erfgenaam was! Hij was de oud ste zoon. Toni lachte even. Dat eeuwige geld „Waarom lach je?", vroeg Mark. Ze waren in een hoekje van de galerij gaan zitten achter enige grote palmen. De tro pennacht viel snel in en de tennisbanen v/aren al haast niet meer zichtbaar. Alleen de heldere sterren weerkaatsten in het water van het zwembad. Er hing een tweede lucht van sterkgeurende bloemen, die be dwelmend werkte. „Ik zat aan geld te denken," antwoordde Toni langzaam. „Dat is inderdaad iets, waar we allemaal wel eens over moeten denken," merkte Mark op. „We hebben het allemaal nodig en eigenlijk is het iets afschuwelijks. Aan de andere kant is het ook heerlijk veel geld Het Arnhemse gerechtshof heeft de 62- jarige klompenmaker G. H. B. te Harre- veld en de 48-jarige landbouwer G. W. W. te Varsseveld, beiden veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zij hadden in Vars seveld in de Achterhoek de penningmees- Ier van het N.V.V. een zekere R., over vallen en beroofd van achttienhondex-d gulden. OPLICHTING In Den Haag is de 42-jarige J. A. H vertegenwoordiger van een Rottex-damse beschuitfabriek, aangehouden. H. heeft zijn vroegere patroon in Den Haag, een hande laar in zoetstoffen, 500 gulden afhandig ge maakt door hem voor te spiegelen, dat hij hem een vertegenwoordiging van de be- schuitfabx-iek zou bezorgen. H. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De Rotterdamse rivierpolitie -heeft het stoffelijk overschot gevonden van de 26- jarige assistent-hofmeester Bernax-d Mc Donald, gewoond hebbende te Londen. Hij was opvarende van het Engelse stoomschip Sheldrake uit Londen, dat in de Tweede Katendrechtse haven lag. Zon dagavond geraakte de man te water. De wachtsman hoorde toen een schreeuw en een plons, doch op de plaats van waar het geluid kwam, vond men alleen zijn jas en enkele dozen. ZAALBERG KEERT 11 PERCENT UIT. De jaarlijkse algemene vergadex-ing van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Ne derlandse fabx-iek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden, heeft de jaarcijfers over 1951 goedgekeurd. Het dividend wex-d vastgesteld op 11 percent (vorig jaar 19 percent). De directeur, de heer W. A. Schrandt, doelde mede, dat Zaalberg ruim van werk is voorzien. Men betreurt dat geen ordex-s ten behoeve van de defensie werden ver kregen, doch de prijzen, waartegen het ministerie van Oorlog belangrijke deken orders plaatste, zijn voor de industrie wei mg attractief. 99 te hebben. Het hangt er allemaal van af, wat je ermee doet. Houdt mevrouw Burden erg haar hand op de portemonnaie?" „O, maar ik zit me geen zöx-gen te maken over geld!", zei Toni lachend. „Mevrouw Burden betaalde me een behoorlijk deel van mijn salaris als voorschot op mijn bank in Londen stel je voor, ik heb tegen woordig een bankrekening! Tot dusver had ik alleen maar een girorekening, waax-op meestal maar heel weinig stond." „Dokters- en verpleegsterswerk levert nu eenmaal niet zo héél veel op," merkte Mark op, terwijl hij haar peinzend aankeek. Hij vrceg zich af, waarom het meisje dit baan tje aangenomen had. Ze was inderdaad een goede verpleegster, dat had hij al wel ge merkt. Ze assisteerde hem zo nu en dan, wanneer hij haar hulp kon gebruiken bij een bezoek aan Floriana. Ze wex-kten pret tig samen en konden goed met elkaar op schieten. De oude mevrouw Burden had waarschijnlijk de bedoeling Nigel een ge zonde, verstandige jonge vrouw te bezor gen. Het idee, dat Toni voor haar leven ge bonden zou zijn aan deze luie laatdunkende nietsnut, bracht hem even buiten zichzelf van verontwaardiging. Maar onmiddellijk besefte hij, dat hij hier niets mee te maken had: Toni was vx-ij om te doen wat ze wil de, en meerderjarig. Ze was alleen veel te aardig voor die Burdenfamilie. „Ik vind het jammer, dat je hier voor drie maanden aan dat oude mens vast zit," voegde hij er langzaam aan toe. Het ijs smolt langzaam in de grote gla- Verslagen als die van de Nederlandse Bank en de Javase Bank, de centrale in stellingen voor Nederland en Indonesië, bie den elk jaar weer een duidelijk beeld van de financiële, economische en monetaire ontwikkeling in genoemde landen en die nen het gehele jaar door als een betrouw- bare bron van statistisch materiaal, waar uit ten aanzien van de vele aspecten van het economisch leven kan worden geput. Zo vindt men bijvoorbeeld in het vex-slag van de Hollandse Bank voor Zuid-Ameri- ka, welke zich vooral in de laatste jaren krachtig heeft ontwikkeld, belangwekken de overzichten van de toestand in Argenti nië, Brazilië, Chili, Palestina en andere landen waarheen zich de belangensfeer van de betrokken instelling heeft uitgestx-ekt. Gelijksoortige beschouwingen over Indo nesië, Suriname, de Nederlandse Antillen, de Maleise Federatie en Singapore, India, Pakistan, Birma, Hongkong, Japan, Saoedi- Arabië, Kenia en Tanganjika treft men aan in de jaarverslagen van de Nederlandse Handel Maatschappij. Men geeft zich er doorgaans te weinig rekenschap van, hoe uitgesti-ekt het arbeidsveld en hoe wijdver- takt de werkingssfeer van het bankbedrijf is en welke diensten het aan de opbouw en uitbreiding yan de internationale handel bewijst. Vooral in deze tijd met zijn talloze problemen en complicaties op het gebied van de financiële en monetaire verhoudin gen tussen de verschillende landen is een goed geleid en goed functionnerend bank bedrijf een absolute voorwaarde van de commerciële en industriële ontwikkeling van een land. Bovenstaande regelen werden ons in de pen gegeven bij het lezen van wat in het jongste jaarverslag van de Nederlandse Handel Maatschappij over Suriname wordt medegedeeld en waaruit blijkt welk een belangrijke plaats deze instelling in het economisch bestel van dat land inneemt. Sux-iname is voor de oorlog wel eens het stiefkind van Nedex-land genoemd, maar na de tweede wereldoorlog is van Nederlandse zijde een toenemende belangstelling voor dit overzeese gebiedsdeel aan de dag ge legd. Niet alleen de staatkundige positie van Suriname is sindsdien een onderwei-p van diepgaande bespi-eking, ook de econo mische toestand van dit gebied is meer on der de aandacht gekomen. Met name is dit gebleken uit het instellen van het Wel vaartsfonds Suriname bij de wet van 1 Aug. 1947, waaraan door de Nedex-landse regering een bedrag van 40 millioen werd beschikbaar gesteld. In het verslag van de Nedex-landse Handel Maatschappij wordt medegedeeld dat, hoewel het beschikbare kapitaal op zich zelf onvoldoende is om Sux-iname volledig economisch op te bou wen, toch sinds het moment van oprichting gx-ote activiteit werd ontplooid, zowel op het gebied van de economische ontwikke ling, als ten aanzien van de vex-betering van sociale toestanden. Met behulp van het Welvaartsfonds zijn o.m. vier polders aan gelegd, waarvan een, de Prins Bernhard- polder voox-al bedoeld is als pi-oefstation voor de toekomstige landbouwbedrijven. Ook op het gebied van de bosbouw en het credietwezen (volkscredietbank) heeft het Welvaartsfonds reeds goed werk verricht. Voorts is er de Stichting voor de Ontwik keling van de Machinale Landbouw in Su riname, welke de nieuwe polders in cultuur zal bx-engen en de Stichting Planbureau Su riname, die voor de Interbank een rapport heeft opgesteld dat een uitvoerige ontleding omvat van de economische structuur en dat als grondslag voor een uitgebreid ontwik kelingsplan heeft gediend. Het voorstel van de Interbank is dat de financiering van het zen, die voor hen stonden. Met een vlaag wind kwam een sterke rum-lucht over waaien. ,,'n Vreselijke lucht! Het eiland is door drenkt van rum," merkte Mark op, terwijl hij een lelijk gezicht trok. De rumlucht was inderdaad in zeker opzicht benauwender dan de bloemengeur. „Toch houd ik van Miranda op dit uur van de avond," zei Toni. „Het is hier zo mooi en.... romantisch!" Ze keek naar de lichtjes bij de haven. Het woord „romantisch" had ze zonder be doeling gebruikt. Het was beter, dat ze het niet tegenover Mark noemde. Het dokter verpleegsters-thema was tè afgezaagd. Bo vendien had Mark een meisje in Londen. Toni begon dit werkelijk te geloven. Mark was erg aardig tegen haar, maar er was geen enkele aanwijzing, dat zijn gevoelens ten opzichte van haar in een andere rich ting gingen. Hij was zelfs uiterst gex-eser- veerd over zijn privé-zaken; alleen over zijn onderzoekingen betreffende tropische ziekten sprak hij uitgebreid en met gi'oot enthousiasme. Hij voelde, dat Toni hem kon volgen en zijn belangstelling deelde. Phoebe hield er ook van met de jonge dokter te pratenen dit gaf Toni een wonderlijk gevoel van onbehagen. Ze wilde er niet aan toegeven, ze wilde niet jaloers zijn. Ze mócht eenvoudig niet verliefd gaan wordeix op Mark Greville! „Miranda is een afschuwelijk oord bij daglicht," merkte Mark heel onromantisch op, „vol ziekte en vervuiling, ten gevolge zogenaamde minimum-plan voor 40. millioen door de regering van Suriname zal geschieden, voor 40 millioen door een lening van Nederland en voor 20 millioen door het buitenland. Dat de economische ontwikkeling van Sux-iname dringend nodig is om de bevol king van ongeveer 215.000 zielen, waax-van slechts 2300 Europeanen, tot grotei-e wel vaart te brengen, blijkt wel uit het'feit dat ondanks een waardestijging van de export met 8 millioen, de Surinaamse handels balans, die in 1937/"39 nagenoeg even wichtig was, in 1951 nog een passief van 6 millioen aanwees. Daar ook van zoge naamde onzichtbare expox-t (diensten enz.) nauwelijks spx-ake is en de kapitaalsover drachten naar Suriname uiterst gering zijn, moet helaas naar beperking van de invoer worden gestreefd zolang de hiervoor ge noemde ontwikkelingsplannen nog niet tot een grotere px-oductie hebben geleid. De agrarische en industriële betekenis van Suriname is zeer klein. De voornaam ste bron van inkomsten is nog altijd het bauxiet, dat in steeds toenemende hoeveel heden door de Surinaamse Bauxiet Maat schappij en de Billiton Maatschappij wordt verkregen. Na bauxiet is hout voor Suri name het belangrijkste exportartikel. Welk een overheersende plaats deze beide ex portproducten in de Surinaamse uitvoer in nemen blijkt uit de volgende cijfers. 1951 1950 (in Sux-inaamse guldens) Bauxiet 31.873 25.607 Hout 4.057 2.522 Balata 1.035 547 Rijst 925 1.176 Citx-us 416 591 Koffie 653 437 Kokosnoten 356 479 Diversen 394 124 39.709 31.483 De vex-dere ontsluiting van economische hulpbronnen is daarom voor Suriname uitermate gewenst en het mag verblijdend worden genoemd dat zich ook in het afge lopen jaar in de vestiging van nieuwe in- Het internationaal Humanistisch en ethisch congres is Donderdag in de aula van de Amsterdamse universiteit officieel geopend. De plechtigheid geschiedde door de voorzitter, de Engelsman dr. Julian Huxley, oud-directeux--generaal van de Unesco. Dit eerste congx-es beoogt het stichten van een internationale organisatie, die de talrijke niet-kerkelijke groepen in de gehele wex-eld in een nieuw verband zou moeten verenigen. Het ideaal, dat men hierdoor wil bereiken, is het gezamenlijk uitdragen van de Humanistische gedachte, die de buitenkerkelijken moet helpen zich zelf te leren zien als een constructief element in de samenleving. Aan de bijeen komsten, die tot 27 Augustus duren, nemen ruim twee honderd afgevaardigden uit negen landen, waaronder Nederland, deel. BRUSSEL (A.N.P.). Enige tijd ge leden liep het Belgische vissersvaartuig „Adriatic II" de haven van Oostende bin nen met in zijn netten een enorme Duitse zeemijn. De kapitein, Piex-re Rammeloo, verklaarde de hevig ontstelde havenautori teiten, dat hij er niet zeker van was ge weest of het hier wel een mijn betrof en daarom zijn netten liever niet had willen prijsgeven, zoals gebruikelijk is. Hij had de mijn maar in zijn netten laten zitten en op sleeptouw genomen naar Oostende om haar daar door deskundigen te laten onder- aaeken. 'TDeze zaak is thans voor de raad voor de scheepvaart te Oostende behandeld. Kapi tein Rammeloo verklaarde thans in te zien, dat hij het leven van zijn bemanning op het spel heeft gezet en het risico heeft gelopen dat zijn boot en een deel van de haven installaties in de lucht vlogen. Op het eri- tieke ogenblik had hij echter alleen maar aan zijn kostbare netten gedacht. De x-aad voor de scheepvaart was van oordeel dat een voorbeeldige sti-af hier op haar plaats is en zal later uitspraak doen. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijk se persconferentie verklaard, dat de demo cratische partij zich bij haar campagne voor de in November te houden presidents verkiezingen zal moeten beroepen op het geen tijdens het bewind van president Roosevelt en hemzelf geschied is. Hij zeide dit naar aanleiding van uitla tingen van de candidaat der democratische partij, gouverneur Stevenson, dat „de knoeiboel" te Washington dient te worden opgeruimd. De president zeide aanvanke lijk, dat hij niets wist over „een knoeiboel" in Washington eh dat hij daarom geen com mentaar kon geven. Later deelde hij mee, dat op al de tegen hem geuite cx-itiek een categorisch antwoord zal worden ge geven. van slechte rioleringen en wanhopige hygiënische toestanden. In deze tijd van het .jaar gaat het nog. Ze zouden hier het hele jaar door besmettelijke ziekten hebben, als er niet die gezegende zeewind woei Kom mee, dan zal ik je rondrijden en je Miranda op zijn best laten zien." Toni wist, dat het nog uren duren zou, voordat Rita zover was, dat ze haar mee naar huis terug zou nemen. Ze knikte Mark toe. „Ik zou het heerlijk vinden," antwoord de ze, met een glimlach. Mark floot naar een van de vele rijtuigjes, die voor de Club stonden te wachten. De oude vehikels wer den getrokken door magere aftandse paar den. Mark keek critisch, maar aangezien er geen andere keus was, klommen ze in het krakende oude bakje. „Dit is werkelijk de beste manier om een en ander te zien," zei Mark, terwijl hij met een vrolijke lach op zijn gezicht naast haar ging zitten. Hij genoot van haar enthou siasme. Ze was een prima verpleegster, maar daarnaast eigenlijk nog een kind, open voor nieuwe en onbekende dingen. Hij was blij dat ze niet in zijn auto zaten. Op een of andere manier scheen zo'n oud rij tuigje beter bij een rit langs het water in de tropische avond, onder de hoge palm bomen, te passen. Bovendien was het koeler. „Dat paard ziet eruit, alsof het ieder ogenblik dood neer zal vallen," merkte Toni met enige bezorgdheid op. Mark knikte. „Ik weet het. Maar ze zijn taaier dan ze eruit zien." „Ik hoop het. Paarden en honden künnen ADVERTENTIE dustrieën (Bruynzeel Suriname Houtmaat schappij) de uitbreiding van de woning bouw en de oprichting van de Volkscre dietbank en de Surinaamse Hypotheekbank een nieuwe economische activiteit heeft ontwikkeld, waarin ook het gewone bank bedrijf een belangrijk aandeel had. Dit blijkt wel uit de grotere vraag naar crediet aan de ene kant en de sterke toeneming van de rekening-courantsaldi aan de an dere kant. Het feit dat de geldsomloop, hoewel uiteraard zeer belangrijk groter dan voor de oorlog, gedurende de laatste jaren niet is gestegen en eind 1951 zelfs lager was dan in 1946, wijst op een gezon de monetaix-e situatie, welke ook wordt geïllustreerd door het agio van de Suri naamse gulden ten opzichte van de Neder landse. Wanneer het mogelijk blijkt de nodige gelden voor de ontwikkeling van Suriname bijeen te brengen, kan dit land na verloop van tijd ook voor Nederland een groter af zetgebied vormen. Tot dusver heeft de in voer uit Nederland nog niet weer het pro centuele peil van voor de oorlog bex-eikt. In 1937/39 was dit 37 in 1951 28.4 ter wijl dat van de Verenigde Staten 38 heeft bedragen. Aan de Verenigde Naties is een rapport over 1951 aangeboden over Nieuw Guinea, samengesteld door de ministex-ies van Overzeese Rijksdelen en Buitenlandse Zaken. In het rapport wordt de meeste aandacht besteed aan de economische toestand,waar na verslagen volgen over de sociale toe stand en het onderwijs. Uit het rapport blijkt, dat men op de verschillende terrei nen van bestuurszox-g nog in het eerste stadium van ondex-zoek en experiment ver keert om te zien, langs welke lijnen zich de ontwikkeling van het gebied en zijn bevolking zal moeten bewegpn. Een grote moeilijkheid voxmt hierbij het verschil in geaardheid en de nog aanmerkelijke on bekendheid met de. spreiding dier bevol king, waarvan nog steeds nieuwe neder zettingen worden ontdekt. De kolonisatie cjoor Indo-Europeanen uit Indonesië heeft niet veel te betekenen: er zijn nog geen 2500 kolonisten, die nog geen 100 hectare gx-ond bewerken. De grote moeilijkheden hierbij zijn het gebrek aan voldoende huis vesting en de hoge prijzen der levensbe hoeften. De handelsbeweging, hoewel een voor uitgang tonend ten opzichte van 1950, wordt vex-re van rooskleurig genoemd Franse politie zoekt eigenaar van in de steek gelaten auto LYON, (AFP) De Franse politie heeft een onderzoek ingesteld naar de herkomst van een Britse personenauto, die in de nacht van 5 op 6 Augustus in een garage te Lyon gestald werd en waax-van de eige naars sindsdien niet meer gezien zijn. De politie wil weten of er verband be staat tussen deze kwestie en de moord op de Dx-ummonds in Zuid-Frankrijk, daar deze moord gepleegd werd in de nacht voorafgaande aan die, waarin de genoemde auto te Lyon werd gestald. De Britse politie heeft inmiddels de iden titeit van de auto kunnen bepalen. Zij be hoort aan twee jonge Canadezen, die haar in Londen hebben gekocht. Deze zijn 14 Juli naar Frankrijk overgestoken. De eige naars hebben zich nog niet bij de garage vervoegd. TOKIO. (Reuter). Binnen enkele dagen zullen de eerste van de 68 kleine oorlogs schepen, die de Verenigde Staten Japan zullen lenen, worden overgedragen. De Amerikaanse marinewoordvoerder te To kio heeft meegedeeld, dat deze schepen zich bevinden op de Amerikaanse basis te Jokosoeka ten Zuid-Westen van Tokio. De meeste andere beloofde schepen zijn reeds ondei-weg naar Japan. echter in prima conditie zijn ook in dit kli maat. Ik zie dat op Floriana." „De oude vrouw zorgt goed voor alles, ondanks haar minder'prettige eigenschap pen, nietwaar?", merkte Mark op, terwijl hij het meisje opnam. Hij vond, dat ze ex- allerliefst uitzag, als een bloem in de nachtHij grinnikte in zichzelf om de banaliteit van dit beeld, maar kon niets beters bedenken. Misschien drukten al die dwaze liefdesliedjes, die dergelijke beelden gebruikten, het toch wel juist uit! Toni schrok op uit haar gepeins. Ze had zitten kijken naar de maan, die thans hoog aan de hemel stond en alles -de huizen, de tuinen en het water met een zilveren glans overgoot. Alleen de palmbomexx tekenden zich felzwart af tegen de nachte lijke hemel. Ze draaide haar hoofd om en ze zag Mark's profiel. Zijn gezicht had goede trekken en wat haar boven alles in hem bekoorde, was het normale, gezonde, dat er van zijn hele wezen uitging. Hij be tekende een verademing in deze tropische atmosfeer. Opeens voelde ze een dwaas verlatxgen in zich opkomen, dat hij zijn handen over de hare zou leggen en iets liefs tegen haar zou zeggen. In plaats daarvan vroeg hij haar neutrale dingen en klonk zijn stem volkómen nuchter. Haar dwaze gedachten werden natuurlijk veroorzaakt door de waanzinnig mooie tropennacht en het samenzijn alleen met deze man in het kleine, wankele rijtuigje. (Wordt vervolgd). Ja, toen de jongens de moeilijkheden van het rolschaatsen eenmaal overwonnen had den, begon het pas goed; ze trokken hun schaatsen aan, zodra ze rpaar even vrij had den. En dan genoten ze! Want ze vonden het fijn, zo lekker over de straat te zwieren met lange halen. Dat ging zo vlug, alsof ze op fietsen reden. Toen ze enkele dagen hadden geoefend konden ze al aardig vlug vooruit komen! Ook Bunkie was al spoedig 'n baas op de rolletjes; hij ging er met een prachtig vaartje vandoor, als hij met enkele lange streken de vaart er in had. „Jij wordt nog eens 'n echte rolschaatsrenner!"lachten Rick en Oepoetie, als ze hem bezig zagen. Dan glunderde Bunkie, want eigenlijk was hij er wel wat trots op, dat hij het zo vlug kon. Maar. dat hij daarmee wel eens pech zou kunnen hebben, zou ook spoedig blijken! Op een keer reed hij weer in hun straat. Hij zou weer eens laten zien, hoe hard hij wel kon rijden. Met een flinke vaart stoof hij over de stoep. Maar terwijl hij de hoek van de volgende straat naderde, kwam daar een heer aan gewandeld, die er geen erg in had, dat er iels ging gebeuren. En toen die heer en Bunkie tegelijk de hoek bereiktenboem!!plofte Bunkie opeens met zijn hoofd tegen de buik van de dikke meneer!

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6