Nieuw-Zeeland wordt huiverig voor contractbrekende Nederlanders MIDDENSTANDSDIPLOMA -Clowntje Rick Predikbeurten Emigranten op dwaalwegen Verschillende firma's aldaar nemen al geen Hollanders meer in dienst Verplichtingen nakomen! Heemstede Zandvoort Lisse Bennebroek Bloemendaal Santpoort Expeditie op zoek naar „schat van Rommel" Wilt Gij in 1953 slagen HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursüSft Vraagt ons prospectus Keuze uit tal van opleidingen o.a» ENGELS VOOR EMIGRANTE!) Cursusadres: Soesidijkersiraaiw&g 83 Telefoon 5432 Afscheid brigadier H. Dam J okar i-wedstrij den Consecratie Maria-kerk Perscommentaren op kabinetsformatie Voor de kinderen ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 (Van onze correspondent in Nieuw-Zeeland) De goede roep van de Nederlandse immigranten in Nieuw-Zeeland heeft in de afgelopen maanden herhaaldelijk schade geleden door het feit dat tal van Neder landers menen eens gedane beloften te mogen verbreken. Menigeen heeft een contract gesloten, en met zijn handtekening bekrachtigd, waarbij hij op zich nam, gedurende twee jaar werkzaam te zijn in een beroep of werkplaats, hem door een Nieuw-Zeelands arbeidsbureau aan te wijzen. Maar terwijl van staatswege nauwgezet alle verplichtingen en afspraken worden nagekomen, zijn er helaas verscheidene van onze landgenoten, die zich in geen enkel opzicht aan het contract storen en reeds na korte tijd een andere werkgever zoeken. der verband moeten worden bezien. Zoals de zaken nu staan, zijn wij immers nog maar pas aan het begin van een groot scheepse emigratie, waarvan een niet on belangrijk gedeelte op Nieuw-Zeeland zal zijn gericht. Het hangt voor een groot ge deelte af van de reeds in Nieuw-Zeeland aanwezige Nederlanders, hoe de nakomers zullen worden ontvangen. Uit dit oogpunt bezien zijn de geschetste feiten niet bevorderlijk voor de Neder landse naam. De gevolgen daarvan zijn trouwens reeds te onderscheiden. Een gro te firma in Christchurch heeft bijvoor beeld haar poorten al voor Nederlanders gesloten, niet omdat zij een antipathie te gen hen heeft, maar omdat zij na aan komst van een boot aan vijftien contrac tanten een werkkring verschaft had en na verloop van twee maanden tot de ontdek king kwam dat er maar één van de vijf tien was overgebleven! Het is logisch dat In Nieuw-Zeelandse regeringskringen is men daar ten zeerste over ontstemd en het behoeft geen verwondering te wekken dat de betrokkenen dan ook achteraf vaak moeilijkheden ondervinden van hun on juist gedrag, onder meer doordat zij ge dwongen worden het contract na te leven, of doordat zij geen toestemming krijgen de nog in Nederland vertoevende vrouw of verloofde naar het nieuwe vaderland te laten komen. Het is zonder meer duidelijk dat de Nieuw-Zeelandse regering volkomen in haar recht is. Zij heeft, geheel of gedeel telijk, de overtocht betaald en er zorg voor gedragen dat de nieuwkomers zodra zij voet aan wal zetten alle rechten (be halve het stemrecht) kregen, waarop ook een Nieuw-Zeelander kan bogen. Zij kan dus van de andere partij vorderen dat die eveneens haar verplichtingen nakomt! De mogelijkheid om van een contract af te komen is niet uitgesloten, maar zij geldt slechts onder bepaalde omstandigheden en alleen met toestemming van een arbeids bureau. Dit is een zeer redelijke bepaling, temeer daar men haar moet bekijken van het standpunt van de Nieuw-Zeelandse regering. Dit land heeft immers wel ar beidskrachten nodig, maar zeker niet in alle bedrijven. Er zijn essentiële onder delen van de goed draaiende Nieuw-Zee landse gemeenschap, die zitten te springen om werkkrachten, maar men is niet van plan, mensen binnen te halen in ambach ten of bedrijven, die niet vitaal zijn voor de verdere ontwikkeling van dit jonge land. Men heeft om een voorbeeld te noemen geen behoefte aan kantoorper soneel. Nieuw-Zeeland is in staat, daar zelf in te voorzien. Waar dit land in de eerste plaats be hoefte aan heeft is de man met degelijke vakkennis en de man, die de handen uit de mouwen wil steken, zonder bang te zijn dat ze vuil worden. De Nieuw-Zeelandse regering is gaarne bereid voor dergelijke mensen de overtocht te betalen, maar zij verlangt dan daar ook voor dat deze per sonen zich twee jaar lang verdienstelijk maken voor het land. Als die twee jaar achter de rug zijn, zijn zij vrij of te gaan en te staan, waar zij willen en mogen zij elk beroep uitoefenen, waar zij zin in hebben. „Afkoop" ongewenst Vele Nederlanders in Nieuw-Zeeland. die inmiddels het daarvoor benodigde geld hebben bijeen gespaard, menen ook, dat zij zich kunnen vrij kopen door hun schuld aan de staat af te betalen. In werkelijk heid wordt het hun echter zeer kwalijk genomen als zij pogen, zich op een der gelijke wijze aan hun verplichtingen te onttrekken. Wellicht zal men hun laten gaan, maar zij moeten er dan niet op re kenen dat de Nieuw-Zeelandse regering zal meewerken als zij later zouden komen met een aanvrage voor naturalisatie. Zelfs bestaat dan de kans, dat hun het verdere verblijf in wat zii als hun nieuwe vader land zijn gaan beschouwen, zal worden ontzegd! Dit zijn enkele directe gevolgen voor hem of haar die zich niet aan de overeen komst heeft gehouden. Maar er zijn ook nog andere consequenties, die in een bre de leiding van een dergelijke zaak er niets voor voelt, een tweede maal met onze landgenoten in zee te gaan. Tweede voorbeeld: In een hospitaal was een aantal Nederlandse meisjes onderge bracht, dat naast de Nieuw-Zeelandse meisjes werk moesten verrichten. Het be viel de Nederlandsen daar echter niet. Een aantal liep weg en anderen werkten zo slecht, dat zij weggestuurd werden. Na tuurlijk neemt men daar geen meisjes uit Nederland meer aan.... Open oor voor gegronde klachten Het zal stellig heel dikwijls voorkomen dat het werk, waarvoor men gesteld wordt, eigenlijk niet passend is. Doch dit alles zo zegt men hier terecht heeft hij zich kunnen en moeten realiseren voordat hij uit Nederland vertrok. Men is bereidwil lig genoeg om eventueel gegronde klach ten aan te horen en, waar mogelijk, de helpende hand te bieden. Men is ook niet zo dom, iemand tegen zijn wil zo lang mo gelijk op dezelfde plaats te houden, maar men staat er op dat elke verandering ge schiedt met voorkennis en toestemming van het departement. De immigratie is een noodzaak voor Nieuw-Zeeland en dat beseft men hier goed. Maar van de daarvoor gebrachte of fers wil men ook profijt zien. Daar moet elke emigrant, die zijn handtekening gaat zetten onder het contract, heel sterk van doordrongen zijn. Zolang men nog in Ne derland is, wil men in gedachten de lasten graag op zich nemen, maar de werkelijk heid valt veelal erg tegen en stelt hoge eisen aan het doorzettingsvermogen. Dan is het echter te laat om op zijn schreden terug te keren. ADVERTENTIE Sluit U dan zo spoedig mogelijk aan bij Vrijdagmiddag om 4 uur was een aantal politiemannen in restaurant Groenendaal bijeen om afscheid te nemen van brigadier H. Dam, die als gevolg van een hem over komen ongeval de politiedienst met pen sioen gaat verlaten. Nadat de scheidende politieman met zijn echtgenote in een zaal van het restaurant was ontvangen, nam de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard, het woord. Spreker was vol lof over de wijze waarop brigadier Dam 32 jaar achtereen als politieman dienst had gedaan. Daarbij is duidelijk gebleken, dat hij de nodige tact bezat om met publiek om te gaan. De burgemeester wenste de schei dende rnet zijn echtgenote nog vele jaren toe. Hoofdinspecteur A. Berentsen sprak daarna als corpschef de scheidende politie man toe en prees hem niet alleen om zijn accuratesse en nauwgezetheid, maar vooral ook om de opgewektheid die steeds het kenmerk is geweest van brigadier Dam. Namens het politiecorps schonk hij de jubi laris een mooi schrijfgarnituur, bestaande uit vulpen en vulpotlood in étui en aan mevrouw Dam werden bloemen aange boden. Nadat de voorzitter van de Christ. Bond van politie-ambtenaren, de heer W. Ver burg, brigadier Dam had geprezen als een zeer goed lid, werd nog het woord gevoerd door de heer J. E. C. Schmeink namens het Landelijk Bureau Katholieke Actie. Brigadier Dam heeft alle sprekers be dankt en gaf zijn ingenomenheid te ken nen met de aangeboden geschenken. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 24 Augustus waargenomen door dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103 en dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: ingaande Zaterdag 18 uur, Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. In „Esplanade" in Zandvoort werden Vrijdagavond wedstrijden in Jokari ge houden. Deze wedstrijden waren georganiseerd door de vriendenkring „De Branding". On geveer 150 personen waren getuige van pittig en aantrekkelijk spel, dat niet alleen in georganiseerd wedstrijdverband span ning brengt, maar óók bijzonder bekoor lijk is. Vierentwintig deelnemers hadden zich voor de wedstrijden opgegeven, die door de wedstrijdleiding gesplitst werden in een afdeling jeugd en een afdeling ouderen. Na spannende wedstrijden, waarbij som migen een grote vaardigheid aan de dag legden, werd tenslotte bij de ouderen de heer J. de Rooy uit Amsterdam door een overwinning van 22-20 tegen de heer W. Verkooy, tot kampioen-1952 van Zandvoort verklaard. Hij ontving de zilveren beker, door „De Branding" beschikbaar gesteld. Als tweede prijs ontving de heer Verkooy een Jokari spel. Bij de jeugd moesten de wedstrijden worden ingekort. In deze afdeling werd Peter Johnes overwinnaar met een eind uitslag van 21-3; 11-6 en 11-4. Hij ontving als eerste prijs een Jokari-Junior. Tweede werd Th. Bokerlo, die een Jokari-Populair ontving. Derde werd Hans van Beek, die eenzelfde prijs ontving. Ter inleiding van de consecratie van de nieuwe R.K. kerk aan de Oranjelaan is gisteravond de intocht gehouden van de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers. Op de grens der gemeente nabij de Rolbrug op de Kanaalstraat werd de bisschop toe gesproken door burgemeester De Graaf. Hij merkte op dat de consecratie van een nieuwe kerk betekent dat het geloofsleven bloeit. Het spreekt dat de St. Agatha-parochie in twee generaties twee parochies heeft voort gebracht. De bisschop dankte de burgemeester voor zijn toespraak. Lisse is, zo zeide hij, over de gehele wereld bekend om zijn schone bloe men. Daarom was spreker blij dat hij de Gever van deze schoonheid een woning mocht wijden waarin Hij bijzonder gediend en vereerd zal worden. Hierna ving de feestelijke toch door de gemeente, waaraan vele R.K. verenigingen deelnamen, naar de nieuwe kerk, waar na eenzanghulde de bisschop een dankwoord sprak. Hedenmorgen werd in de feestelijk ver sierde kerk door mgr. Huibers de pontificale H. Mis opgedragen, daarbij geassisteerd door deken Brinkman uit Noordwijk en de pastoors Roelvinlc uit Lisse en S. Ligthart uit Roelofarendsveen. Het parochiaal man nen- en jongenskoor zong het drie-stemmige Missa pontificalis van Perosi. MEDISCHE DIENST Dr. F. J. L. M. Haase Jr., Achterweg 42, telef. 3685 zal Zondag de artsendienst waar nemen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Francisco Cornelis Maria, z. van P. M. A. Oosterveer en M. A. Vreeburg; Jacobus Maria, z.- van P. J. Reeuwijk en M. E. van der Vlugt; Wilhelmus Adrianus Cor nelis Maria, z. van A. P. Mooiekind en J. M. v. d. Voorn; Gertruida Jacoba Maria, d. van O. Th. M. Koot en J. M. H. van Haaster; Helena Monica Cornelia, d. van Th. A. Be- melman en H. J. Wassenaar; Barend, z. van J. Beider en C. J. Duim. ONDERTROUWD: J. Mudde en J. H. Hors man; J. C. J. van Kampen en J. M. Th. Zee straten; P. J. A. Kraijma en A. M. Tanis; J. Korsuize en G. Broekhuizen; I. Zirkzee en C. de Vries. GETROUWD: J. G. Opstal en P. M. A. van Nobelen; C. P. N. Slobbe en C. Warmerdam; W. Stroombergen en C. G. Beugelsdijk; J. L. Couzijn en A. M. v. d. Lans. OVERLEDEN: Elisabeth Cornelia Claes- sens, wed. van Th. H. L. Dommershuizen, 82 j.; Gerrit Broekhuizen, echtg. van P. J. Bekkers, oud 80 j. ZONDAGSDIENST Op 24 Augustus wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mëndaalseweg 307, Overvéen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt in spoedeisende ge vallen verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaal- seweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. Missiestudent verloor zijn geheugen Dezer dagen arriveerde uit Voorburg een nieuwe leerling voor het binnenkort te openen Lavigerie-college aan de Wüstelaan in Santpoort, het nieuwe missiehuis van de Witte Paters. De jongeman was met de bus uit Haar lem gekomen en is waarschijnlijk te voet naar het college gegaan. Vermoedelijk is hij aangereden, want de student werd op een goéd moment door een onbekende heer (gekleed in lichte regenjas) aan de deur afgeleverd met verband aan hoofd en han den. De knaap bleek aan geheugenisstoor- nis te lijden en herinnert zich.nu ook nog niets, zodat de politie nu zoekt naar ge tuigen van het eventuele ongeval, om dit mysterieuze geval op te lossen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De ongewoon lange duur van de huidige kabinetscrisis heeft in de Nederlandse dag bladen heftig commentaar uitgelokt. De Nieuwe Rotterdamse Courant spreekt zelfs van „een nationale schande". Het Katholieke dagblad De Tijd is min der pessimistisch en doet een poging de langdurige formatie tot haar juiste propor ties te herleiden. „Wij menen namelijk," aldus het blad, „dat men de lange duur van de formatie op den duur niet als een ziek teverschijnsel behoeft te zien, maar dat zij bij ons politiek bestel nog altijd in zekere zin normaal is: men zou kunnen zeggen meer een gebrek dan een ziekte. Het moei zame proces, dat wij acht weken lang vol gen is al met al niet abnormaler dan het regenweer in deze Augustusmaand." Het Parool spreekt zijn grote bezorgdheid uit over de situatie, die nu is ingetreden. „Er moet," aldus het blad, „met ons poli tieke leven toch iets fundamenteel verkeerd wezen, wanneer het na een duidelijke stem busuitspraak onmogelijk blijkt om binnen redelijke tijd een regering te vormen. Dit wekt het vermoeden dat hier sprake is van een politieke impotentie, die ronduit ge vaarlijk moet heten." Ook Het Vrije Volk spreekt zich in die zin uit. Het blad schrijft: „Dit is een toe stand, die reden geeft tot ernstige bezorgd heid. Nederland mag zich vele jaren voor de oorlog dan wel eens een kabinetscrisis van vier maanden hebben veroorloofd, in de tegenwoordige situatie is het zonder meer bedenkelijk, dat een soortgelijk tempo nog toelaatbaar wordt geacht." CORSICA, (U. P.) Voorbereidingen voor een nieuwe jacht op de fabelachtige schat van generaal Rommel's voormalige Afrika-korps zijn in Bastia op Corsica vandaag begonnen. Die schat, bestaande uit, naar men zegt voor ongeveer een milliard gulden waarde aan goud, juwelen en kunstvoorwerpen, is in 1943 door vier Duitse officieren aan de Noordkust van Corsica in zee neerge laten. Hitler was zo boos toen hij dit hoorde dat hij de vier schuldigen door een krijgsraad ter dood liet veroordelen. Van degenen die bij het in zee werpen van de schat aanwezig waren, is nog een man in leven. Op zijn aanwijzingen heb ben reeds twee expedities naar de schat gezocht, echter zonder, resultaat. Deze week zal een derde poging ge waagd worden, geleid door een Franse avonturier uit Tanger, een zekere Henri Helle en de 23-jarige Oostenrijkse me vrouw Ruth Bond. Hun operatiebasis is een 45 ton metende motorkruiser de „Romany Maid" die vijf dagen geleden uit Antibes naar Corsica is gevaren. De eigenaar van deze boot is de Britse ex-marine officier Pears, maar hij neemt zelf niet aan de expeditie deel. Het verhaal van de „schat van Rommel" is een roman op zichzelf. Het is groten deels afkomstig van de enige overlevende Duitser, die bij het in zee werpen aanwe zig was, een zekere Peter Fleig, duiker bij de Duitse marine. Volgens de mededelingen van Fleig is de schat van het Afrika-korps, bestaande uit geroofde kostbaarheden, in September 1943 in Rome aangekomen, verpakt in zes gezegelde koffers die naar Berlijn ge bracht moesten worden. Men achtte Italië geen veilige bergplaats en daarom werd de schat aan boord gebracht van een kleine doch snelle boot. Het bevel hier over voerde kapitein Dal. Met Dal waren er drie andere officieren, Fleig en een matroos aan boord. Toen het vaartuig Corsica naderde werd het door geallieerde vliegtuigen aangevallen terwijl de stad Bastia juist onder zwaar bombardement lag. Dal liet zijn boot dicht onder de Cor- sicaanse kust voor anker gaan, maar de situatie was blijkbaar zo gevaarlijk, dat Dal besloot de koffers in zee te werpen. In de nacht van 16 September 1943 wer den de zes kisten neergelaten in ongeveer 42 meter water. Om het terugvinden te vergemakkelijken liet Dal een onderzeese boei aan iedere kist bevestigen met 9 meter kabel. De volgende morgen zagen Dal en zijn metgezellen kans naar La Spezia terug te keren. Het gebeurde werd naar de rijks kanselarij in Berlijn getelegrafeerd. Hitier liet, in zijn woede over de verloren kost baarheden, de officieren doodschieten. De vijfde man, de matroos, werd naar het Russische front gestuurd, waar hij sneu velde. Fieig werd daar ernstig gewond doch behield het leven. getallen kinderverlamming. In de "Staatscourant is opgenomen een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 10 tot en met 16 Augustus. Hieruit blijkt, dat er in het gehele land nog 109 gevallen van kinderverlamming geregistreerd zijn, verdeeld als volgt: Groningen 3, Friesland 6, Drenthe 1, Overijsel 9, Gelderland 6, Utrecht 3, Noordholland 18, Zuidholland 27, Zeeland 1, Noord-Brabant 23 en Lim burg 12. c Nou, dat gaf me een plof, die botsing! ze Tllebeif' ergSt schrok' de meneer> °f Bunkie.Maar schrikken deden „O, d-d-dat was per ongeluk, m-m-meneer!'stamelde Bunkie, toen hij zo'n beetje bijgekomen was van de schrik. J Maar de heer was boos; en dat was niet zo vreemd, natuurlijk. Het is niet leuk, als hl iif n ZPl f w.ai}fe^n en er komt dan opeens zo'n hard rijdende jongen tegen je buik aangebotst, niet? De meneer gaf Bunkie 'n standje, waarna hij zijn kleren af klopte en met n kwaad gezicht zijn weg vervolgde. Toen oom Tripje hoorde, wat Bunkie was overkomen, zei hij ook, wat hij er van dacht: ,,Het is ook erg onvoorzichtig, zo hard te rijden in een straat, waar mensen lopen. Een straat is geen renbaan, en er komen ongelukken van, als jullie zo roekeloos rijdt Ik verbied je dan ook, voortaan nog in de straten te rolschaatsen. Dat wil ik niet meer liebben; je moet'maar ergens gaan, waar het niet druk is en waar je geen kwaad kunt'" Dat knoopten de jongens goed in hun oren. Oom Tripje had natuurlijk gelijk. Én daarom gingen ze dus voortaan maar in het park rijden, waar stille lanen 'genoeg te vinden waren en ze niemand last bezorgden. BINNENLAND In de afgelopen week hebben 50.000 mensen de luchtmachtentoonstelling op de vliegbasis Soesterberg, die gisteren haar poorten heeft gesloten, bezocht. Zondag 31 Augustus zal de Haagse bal lonclub in Breda een nationale ballonrace houden, waarvoor hebben ingeschreven mevrouw Nini Boesman en de heren J. Boes man en C. de Vos Klootwijk. Winnaar wordt de vaarder die het dichtst bij het vooraf opgegeven punt van landing komt. Jhr. A. P. C. van Karnebeek, ambassa deraad te Londen wordt met ingang van 1 September te werk gesteld op het departe ment van Buitenlandse Zaken. Hij zal hier de functie van tweede sous-chef van de directie buitenlandse dienst bekleden. In Amsterdam vertoeft op het ogenblik professor Allal el Fassi, leider van de Ma rokkaanse Istiqlal-partij, welke politieke groepering de volledige vrijheid en onafhan kelijkheid van Marokko voorstaat. By Koninklijk Besluit is benoemd in de provincie Noordholland met ingang van 31 December 1952, tot dijkgraaf van de polder Waal en Burg op Texel, H. J. Keyser Dz. te Den Burg. Met het troepenschip La Marseillaise is Vrijdag een Nederlands aanvullings- détachement bestaande uit 107 officieren, onderofficieren en manschappen, naar Korea vertrokken. Het staat onder commando van eerste luitenant F. H. P. van Dossen uit Den Haag. Op Zaterdag 30 Augustus hoopt me vrouw Agnes Johanna Frederica Abrahams Gupfert in het Oudeliedenhuis aan de Amstel te Amsterdam haar 100ste verjaardag te vieren. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. stellen de gemeenteraad voor voor de herdenking van het vijfentwintig jarig bestaan van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze op 1 October een bedrag van f480 ter beschikking te stellen. Het ligt in het voornemen om een receptie te hou den, waarop veel belangstelling wordt ver wacht uit onderwijskringen en van ouders en andere belangstellenden in deze tak van dienst. Voor de houw van een schoolgebouw met conciërgewoning stellen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voor aan de Vereniging „Het Christelijk Lyceum" te Haarlem tegen de prijs van f 12,75 per m.2 te verkopen een strook grond, groot ongeveer 6400 m.2, gelegen aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord. Maandagavond zal in Brinkmann op de Grote Markt een collecte fraaie oude Hol landse en Belgische kantwerken geëxposeerd worden. Deze kantwerken zijn het eigendom van gravin Marcelle de Liederkerke uit Brugge en graaf Louis d' Ursel uit Parijs. De expositie is georganiseerd door de Kantklos- school te Amsterdam, die tevens werk van haar leerlingen ten toon zal stellen. By de Haarlemse politie heeft zich J. van D. gemeld die meedeelde, dat hij op 7 Augustus op klaarlichte dag ten nadele van de tuinder P. van Rosmalen in Den Dungen nabij 's Hertogenbosch een bedrag van f2000 had gestolen. Van D. is op transport naar Den Dungen gesteld. Vrijdagmiddag om halfdrie fietste een tweeëntwintigjarig meisje op de Nieuwe Gracht, zij werd onwel, raakte de macht over het stuur kwijt en reed het water in. Voorbijgangers hebben haar op het droge gebracht. Per ziekenauto is zij ter observa tie naar de Maria-stichting overgebracht. DODELIJK ONGEVAL Gisteren is de 69-jarige L. Prins in de Pieter de la Courtstraat te Leiden ten ge volge van een aanrijding met een autobus dodelijk verongelukt. ZONDAG 24 AUGUSTUS 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Mej. J. C. Schreuder, Vicaris te Lonneker. Woens dag 8.30-9: Avondstilte. Ds. W. J. v. Elden. Organist Paul v. Westering. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. H. E. Grave- meyer, van Amsterdam. Noorderkerk, Vel- serstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 9: Gezinsdienst. Dhr. F. H. Geursen. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. J. van Elden. Bakcncsserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kin- derkerk. Dhr. A. v. d. Hoeff. 10.30: Jeugd dienst. Ds. M. H. Bolkestein, van Zeist. Ka pel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder- kerk. Mevr. M. S. de Milde-Kapteyn. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Br. C. J. Oostenrijk. Ver..van Vrijz. Hervormden, Ja-, eobstraat 6. 10.30: Ds. H. J. Kater, Amster dam. Eglise Wallonne. 10.30: Pasteur J. Arnal Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 3: Broederkerk, Parklaan. Ronde-tafel-bespreking. Woensdag 7: Waalse kerk. Tweetalige dienst. Ds. W. Spliethoff en Ds. J. F. Baudraz. Vrijdag 7.30: Broederkerk. Contact-avond met gerepa- trieerden. Ds. H. Visser. Bloemendaal. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. v. Leeuwen. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15 10: Ds. J. Overdulve, van de Belgische Evan gelische Zending te Tongeren. 5: Dezelfde. Mededelingen over de arbeid in België. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra. Eindhoven. Ma- ranatha-lezing. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Haarlem. 7.30: G. Baas, Egmond aan Zee. Woensdag 8: H. van Doorn. Heiloo. Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst waarna familie-avond in de pastorie. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Vrye Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstr. 3. 10 en 5: Br. P. Glazer, uit Amsterdam. Evang. Lu therse Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30. Ds. C. H. Brandt. 10.30: Ds. W. Spliethoff in het Jeugdgebouw Schoterweg hoek Pijn boomstraat. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30- Ds. Daalder. Remonstr. Gereform. Gemeente 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, van 's Gravenhage. Gercf. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds A M. Boeijinga. 5: Ds. H. Wierda, 's Graven hage. Wilhelminakerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. Riemersma, Drachten. Zuid- Oostcrkerk. 10: Ds. M. Ros, Hoofddorp. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Kerk. Begijnhofka pel. 10 en 5: Ds. Blok, van Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels, Rotterdam-C. Baptistc Gemeente, geb. C. j! M. V., Lange Margarethastr. 13. 10 "en 5: Ds. J., W. Ween ink. 8: Jeugdsamenkomst. Pink stergemeente, N.we Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomsten. 10: Zondagsschool. 4: Open- luchtdienst Dreef. Donderdag 7.45: Bidstond. Vrijdag 8: Jeugdbijeenkomst. Geref. Ge meente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. W. de Wit, van Moer- kapelle. Vergadering van Gelovigen, Park laan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken).. Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. van Ruijsdaellaan 7. Gedurende Aug. geen samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21 4: Samenkomst Maranatha Samenkomsten, Wolstraat 7. 10 en 8: Samenkomst. 12: Kinderbijeenkomst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstr. 6 Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zater dag 10: Prediking. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15; Eredienst met Prinsen hebben altijd even langer nodig om vergeten te worden dan u en ik en. daarom stond deze week op de voorpagina van de New York Herald Tribune, dat Prins Faroek aan zijn ontbijt, dat overigens bestond uit de kost van alle fantazieloze ontbijters ter wereld, tien gekookte eieren, heeft verorberd met de verontschuldigende opmerking: „Ik houd van eieren". De bit tere zekerheid beslaat dat als u twintig eieren aan uw ontbijt verorberd had, met de in dit geval veel merkwaardiger kreet „ik haat eieren", zelfs de Drachtster Courant daarvoor geen goed woord zou hebben. Dit soort journalistiek, die de be langstelling der menigte op de voet volgt, is altijd een van de duizend raadselen, waarin ik rondwaad door dit zonderlinge leven. Eieren eten is op zichzelf oninteres sant; tien eieren eten is de'moeite der ver melding, laat staan van het telexen rond om de wereld, niet waard; maar het eieren eten door een prins schijnt het journalistie ke eiereneten te zijn. Als ik morgen een vlieger oplaat, een tafel timmer of een walsje componeer komt er. geen hond op af, maar als Truman of de koning van Siam of Dirk Stikker het doet is het voer voor de massa. Het is bizonder begrijpe lijk, dat als een bizonder man iets bizon- ders doet dit eerder in de krant staat dan wanneer u of ik dat doen; maar waarom een onbizondere daad van een bizondere man bizonder is dat is iets wat ik nooit begrijpen zal. Bizondere mannen moeten, bij alles wat zij doen, links en rechts glu ren of er geen persfotograaf in de buurt is. Stikker kan nooit op een paard in de stoomcaroussel zitten; Drees mag, met al zijn goed fatsoen, niet in een kort broekje langs het strand wandelen, zonder dat de wereld en wij er deelgenoot van worden. Er is voor hen één troost. Zodra het ambt, waaraan zij hun interessantheid ont lenen, door hen verlaten is keert de men selijke vrijheid tot hen terug. Met Prinsen duurt het een jaar langer, maar het komt ook. Over een jaar kan Faroek tachtig eieren eten zonder dat iemand zich erom bekommert. Sleep well, sweet Prince ELIAS Avondmaal en Preek. 19: Avondevangelisa- tiesamenkomst. Dinsdag 20: Vrouwenbijbel- klas. Donderdag 20: Bijbelstudie. Christen- Geloofsgemeenschap, Garenkokerskade 27. 10: Zr. Künne, van Zandvoort. 8: Samen komst. Woeflsdag 8: Openluchtsamenkomst aan het Nieuw Guineaplein, H.-N. Iedere Zaterdagavond 8: Jeugdsamenkomst Ben- koelenstraat 28, H.-N. Pinkster Evangelisatie Ged. Oude Gracht 47. 7: Bijzondere opwek kingssamenkomst. Br. J. Zeegers. Dinsdag 8: Dezelfde in de Noorderkapel, Minashassa- straat H.N. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen- dingkerk, Wiihelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. Tot 14 Sept. geen dienst. Theolo- gisch-Philosofische beschouwingen met re pliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: kapiteins Bouwens van Gameren. 8: kapi- teine v. d. Heuvel, uitzending van candidaat Lijnsvelt. Donderdag 8: kapiteins Bouwens van Gameren. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. M. v. d. Voet. Immanuëlkerk 10: Ds. H. v Niel, van Sneek. 7: Dr. M. v. d. Voet. Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, Berker.str. 10. Geen dienst. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingssamenkomst. 8: Verlossingssamenkomst. 7: Openlucht Soen- daplein. Kapitein J. v. d. Woude. 5: Kinder samenkomst met flanelograaf. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. H. Wier- da, 's Gravenhage. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, Zaterdag 23 Aug. 8: Ds. Carl. Maclntire. (Toespraak zal vertaald- worden) Stichting tot verbreiding v. h. Evangelie „Petra", Noorderkapel (einde Mi'nahassastr.) Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Evangelisatie samenkomst. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. J. van Dorp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. J. v. Hille. Rem., Haarlem. Doopsgez. Kring, geb. Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Ger. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. P. Riemersma, Drach ten. 5: Ds. M. Ros, Hoofddorp. Koediefslaan 10: Ds. E. G. v. Teylingen, Amsterdam. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. Ds. E. G. v. Teylingen. Geref. Kerk, Heren weg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. Rel. Kring, Eikenlaan 5. Geen dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. de Ruig te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. F. W. Boers, Hv. Hoorn. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Ds. A. I. Koffeman, van Nederhorst den Berg. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. C. Hof land, Legerprcdikant Amersfoort. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard. 17: Ds. S. L. Knottnerus. Chr. Ger. Kerk. 10 en 17: Ds. R. Sluiter. HALFWEG. Geref. Kerk. 10 en 4' Ds. D. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. J. C. Salverda 7: Ds. Tulp, van Lijnden. Geref. Kerk 9 en 3.30: Dr. F. L. Bos van Vlaardingen. Geref. Kerk Art. 31. 8.30: Ds. M. Vrieze te Heemstede. 3: Ds. J. J. Arnolz, van IJmuiden. Geref. Gemeente. 10 en 3: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. K. de Gier te Lisse. Oud-Geref. 10.30 en 7.15: Leesdienst Woensdag 7.30: Dhr. Struyk, van Sliedrecht. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30- Ds. M C. Don 6.30: Ds. A. J. Flink, van den Haag. Jeugddienst. Abbenes. 9.30 en 6.30: Ds. F. Don, van Middelburg. Bcthelkapel (Ben- nebroekerweg) 10: Ds. J. W. v. d. Vlugt, Em. Pred. te Bloemendaal 7: Ds. Mr. G. a'. Alma, van Amsterdam-Sloten. Ryk. 10: Vi caris H. P. Swets. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. C van der Tas, van Amsterdam-West. Chr. Gercf. Kerk 9.30 en 3: Ds. L. Floor Sr. VIJFHUIZEN. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. o A, Beukenkamp, van A'dam-Zuid. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. G. van Veldhuizen Azn., Rotterdam. „De Toorts" 9: Ds. G. van Veld huizen Azn. „De Kapel" 7: Ds. S. S. M Aertsen. Amsterdam-West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk 10: Ds G. H. v. d. Woord, H. Doop West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. Kleermaker, v. Leiden. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk- förtVrnV A caraber Jr- 7: Geen dienst. Bond- Brugstraat 15. 10.30: Ds. G. J. Fischer, van Amsterdam. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Gedurende de m?a»o<clr. »^tus geen samenkomsten. LISSE. Ncd. Herv. Kerk. 9 en 10.30- Ds J o Bronsgeest Smilde. 5: Ds. G. Koch: van Schoten. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds Fa- ber, Wassenaar. Geref. Kerk 10 en 5- Ds M Boukema, van Den Haag-Z. Geref' kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J8 J. Verleur Gerlf Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-G^ef! Gem. 9 30 en 3; Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4; Ds, H, W. Eerland. 1

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6