In Bloemendaals tentenkamp heerst hechte gemeenschapszin LAAT LIEVER LOOSJES LEERBOEKEN LEVEREN Bloembollen hebben reclame nodig \va% ClOeek Hijskraan omgevallen Piano-avond van Cor de Groot 7 MAISON „MARCEL" Permanent de Luxe 10. H. WAKKER Proeven politiehonden hadden gunstig verloop Rijksstraatweg 125 Gr. Houtstraat 100 Bouw van een voetbrug Ongeval op terrein Oude Slot Zegelactie in deel van de Kleine Houstraat Nachtdienst apotheken Dahliashow in Hillegom Burgerlijke Stand van Haarlem im mm mm m mm mwm mm HÉHMM Nieuw IJzermonument Haarlemmermeer ontving aanbod voor geldleningen Huisvesting kleuteronderwijs Iers-Nederlandse handels overeenkomst verlengd Benoeming Kerkelijk Nieuws Van eind April tot half September bevolken zo'n duizend volwassenen en kinderen permanent het Bloemendaalse strand ten noorden van de Zeeweg in de 250 tent huisjes, die de leden van de kampeervereniging ,De Zeemeeuwen" hebben neer gezet. Het is nog een jonge vereniging, die op 13 Januari 1950 in Haarlem werd opge richt en op 23 April 1952 koninklijk werd goedgekeurd. De bevolking is er zeer heterogeen; er zijn kinderen van enkele weken oud, maar er wonen ook grootmoeders. Oma Hesselman is met haar 83 jaren zeker de oudste bewoner van dit tentendorp en is er niet weg te slaan. 65 van de leden is uit Amsterdam afkomstig; de overige leden wonen in Haarlem en omgeving en een enkeling elders in ons land. ,r Sport en spel De sport neemt in het kampleven een belangrijke plaats in. Volleybal, handbal, korfbal en voetbal worden er regelmatig gespeeld en er worden competities met andere tentenkampen en verenigingen ge houden, waarbij het strand als sportterrein dient. Door regen of wind laat men zich niet gauw uit het veld of beter van het strand slaan. Voor de kinderen worden er spelen ge houden en eenmaal per jaar is er een grote speldag, waarbij alle kinderen al dan niet prijswinnaar met een geschenk naar „huis" gaan. Voor de voorbereiding daar van zorgt een aparte sportcommissie, waar van initiatiefnemers zijn de heren A. J. van Haren, J. Putter en J. Hoefsmit, die tevens bestuurslid is. Op Vrijdagavond gaan de ouderen bij elkaar op bezoek om zich te verdiepen in de kaartspelen, waarbij echter het meest geklaverjast wordt, Dat op bezoek gaan bij elkaar is niet zo maar even oversteken, want het kamp strekt zich uit over een af stand van 700 meter, waarbij de tenthuisjes gedeeltelijk in twee en verder in drie rijen tegen 'de duinstrook zijn geplaatst. Medische verzorging In dit derde jaar van het bestaan van „de Zeemeeuwen" is men er in geslaagd om permanent een verpleegster in het kamp te hebben. Evenals in voorgaande jaren bren gen verschillende "verpleegsters uit het Am sterdamse Wilhéïmina Gasthuis hun vacan- tie in het tentenkamp door en zij bieden hulp in de gevallen waar dat nodig is. Zo hebben verscheidene verpleegsters een prettige vacantie en zij maken zich tege- lijkertijd verdienstelijk. Dan is er de eigen reddingsploeg, die de veiligheid van de bewoners van het kamp en andere bezoekers van het strand waar borgt. Men houdt nauw contact met de Bloemendaalse Reddingsbrigade, onder wiens leiding de opleiding van de reddings ploeg geschiedt en tevens is er de be schikking over een rechtstreeks commu nicatiemiddel met de hulppost van de B.R. B. en de politiepost op de Zeeweg. Bij ver drinkingsongevallen op het strand of ern stige ziektegevallen in het kamp is deze verbinding van onschatbare waarde. De tot standkoming er van geschiedde naar een idee van de heer C. Heitlager, electri- cien bij Publieke Werken te Bloemendaal en lid van de Bloemendaalse Reddingsbri gade. Op drukke Zondagen als er altijd maar weer kinderen weglopen, houdt men onderling contact voor het terugvinden van de zoek geraakte kleuters. Accomodatie Electrisc'n licht heeft men er niet en dus moeten de bewoners zich wel een beetje beheïpen. Enthousiaste radio-luisteraars onder de kampbewoners hebben een ver nuftig apparaat meestal zelf gecon strueerd met batterijen meegenomen, waardoor zij niet van muziek verstoken be hoeven te blijven. Op elke honderd meter zijn voor de huis jes over de gehele lengte van het kamp waterkranen aanwezig; aan elk van deze kranen is dit jaar tevens een douche be vestigd, waardoor men met leidingwater het zeewater van zijn lichaam kan laten afspoelen na zich in de zee te hebben ver maakt. Op enkele plaatsen langs de dui nenrij zijn bovendien washokjes en toilet ten gemaakt; het bestuur van de Zeemeeu wen is begonnen een reservefonds te vor men, waardoor het mogelijk gemaakt moet worden om deze laatste noodzakelijke hok jes in beton op te zetten, mits het gemeen tebestuur van Bloemendaal daar dan na tuurlijk toestemming voor geeft. Om de kinderen Bij velen van de tentbewoners is de ge zondheid van de kinderen een van de be langrijkste factoren voor het verblijf aan zee. Vooral voor de Amsterdamse inwoners, die de winter tussen hoge muren moeten doorbrengen. Aan het strand vinden de kinderen licht en lucht, zee en zon en zij ADVERTENTIE Haarverven volgens het nieuwste systeem Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Gcd. Oude Gracht 98 Telefoon 20831 Donderdag en Vrijdag zijn in Bloemen daal de proeven voor de keuring van po litiehonden geëindigd. In totaal zijn er deze week 33 honden gekeurd, waarvan er twaalf werden afgewezen. Van de 21 ge slaagde dieren kwamen er 9 in het bezit van het definitief certificaat en 12 van het certificaat A. Donderdag kwamen zeven honden voor de keuring; één werd er afgewezen en één trok zich terug. De vijf geslaagden zijn: Frits van de Amsterdamse gemeente-poli tieman H. Maarthuis met 278 punten, en van de niet-politiemensen Hassan van C. Welling te Amsterdam met 271 punten, Max van J. N. Rutte te Haarlem met 258 punten (alle het definitief certificaat), doen een grote dosis gezondheid op, die on der andere resulteert in de bruin verbran de lichamen. Voor het verblijf op hel strand van zo'n huisje met de gezellige woon- en slaap- ruimte, die zich achter de vrolijke gor dijntjes voor de ramen en de plantjes op de kozijnen verschuilen, moet voor het sei zoen 37.50 betaald worden. Daar komt dan nog bij de contributie voor het lid maatschap van de vereniging. Winkel op het strand „Winkel" is natuurlijk niet helemaal juist, want zo kan men de kar met paard en wagen van de bakker of de vrachtwa gens van de melkboer en de groenteleve rancier toch eigenlijk niet noemen. In ieder geval komen deze neringdoenden dagelijks op bepaalde tijden het strand opgereden. De kruidenier heeft een eigen „tent" in het kamp. De slager en tabaksleverancier hou den verblijf o et vrije strand vlak bij de afgang als m -an de Zeeweg komt. Over enkele weken zullen de leden van de Zeemeeuwen het dak boven hun huis weer in Haarlem of Amsterdam moeten vinden. Dan zal er weer een einde zijn gekomen aan een genoeglijke periode, die vooral van onschatbare waarde is voor de gezondheid van de kinderen. ADVERTENTIE Voor de bouw van een voetbrug over de Jan Gijzenvaart bij de Indischestraat vra gen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van 13.150,ter beschikking te stellen. Dit voorstel houdt verband met de plannen voor de bouw van een openbare zevenklas- sige school ten Zuiden van de Jan Gijzen vaart, nabij de Jachthaven, genaamd de „Jan Gijzenschool". In een bespreking met de ouders van de toekomstige leerlingen van de nieuwe school is gebleken, dat het als een groot bezwaar wordt gevoeld, dat de kinderen enkele keren per dag de drukke kruisingen Jan GijzenkadeVon- delweg cq RijksstraatwegJan Gijzenkade, zulien moeten passeren. Op het terrein van de N.V. Machinefabriek en Constructiewerkplaatsen J. C. van Rijs wijk aan de Waalhaven in Rotterdam is Vrijdag een topkraan, waaraan een last ijzeren balken van ongeveer 3800 kilo hing, topzwaar geworden en omgevallen. De kraan kwam met de kop op een fabrieks gebouw terecht, waaraoor aan" het dak ern stige schade werd toegebracht. In de ca bine van de kraan zat de 31-jarige kraan machinist J. Klap. Hij liep een hoofdwond en een hersenschudding op en moest naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. De arbeidsinspectie stelt naar het ongeval een onderzoek in. DODELIJKE VAL VAN DAK Tijdens herstelwerkzaamheden aan het dak van de Montessorischool Kastanjehof aan de St. Jozefstraat te Tilburg, is de 63- jarige koperslager-loodgieter H. W. van een hoogte van 8 meter naar beneden ge vallen. De man kwam met het hoofd op de stenen terecht en was op slag dood. Vier Zwitserse grotonderzoekers zijn nog steeds in de diepe grotten van Hoell-Loch in het Zwitserse Muotathal van de buiten wereld afgesloten doordat zich, tengevolge zware regenval een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten. De van reddingspogingen worden tengevolge van d e hevige regenval ten zeerste bemoeilijkt. Hier zien we een van de reddingsploegen aan het werk aan.de ingang van de grot. Onze meester-pianist Cor de Groot waagde het, op zijn recital gisteravond in de Haarlemse Concertzaal, om „Lieder ohne Worte" van Mendelssohn te confron teren met „Nocturnes" van Chopin. Hij speelde ze wel niet na elkaar, maar men kon toch niet nalaten, hen met elkaar in verband te brengen, als speciminae van de kleine vorm, geschreven door twee com ponisten die in dezelfde tijd leefden. Wat een verschil lussen die gemoede lijke Mendelssohntjes en de levenskrach tige en fantasierijke stukken van Chopin! Cor de Groot gaf zich volkomen om de „Lieder ohne Worte" op hun gunstigst te laten klinken en de herinnering, die men er uit dilettantische reproducties van be waart, totaal weg te nemen; en daar slaagde hij ook in. Doch tijdens zijn drie „Nocturnes" van Chopin groeide het be sef dat Mendelssohns „huismuziek" toch niet meer in de concertzaal thuis hoort, zeker niet in gezelschap van Chopins zo genaamde „salonstukken", waarin deze meester bewees, ook groot te kunnen we zen in de kleine vorm. Hetzelfde zou ik niet willen zeggen van Mendelssohns „Ca- nriccioso" in e en „Rondo capriccioso" in E, welke stukken Cor de Groot deze avond ook op zijn programma had. In deze soort Scherzo-muziek (denk aan de Ouverture en het Scherzo uit de Zomer nacht sdroom-muziek of aan de Finale uit het Vioolconcert, is Mendelssohn op zijn best en nog zeer te genieten. Vergeleken bij de demonische Scherzi van Chopin, zijn die van Mendelssohn kinderlijk sprookjesachtig en dan ook beminnelijk om hun reine, frisse sfeer. Het verschil tussen Mendelssohn en Chopin is hier ook zeer groot, maar de eerste handhaaft zich tegenover de laatste met een eigen vitale karakteristiek. Cor de Groot was zijn recital begonnen met de Sonate in E op. 109 van Beethoven, het weide dat besluit met de heerlijke va- riatiecyclus, die wijlen Dirk SchÈifer wist te herscheppen tot een klankpoëem waar van de herinnering mij na tal van jaren nog gelukkig kan maken. Een impressie die deze evenaarde heb ik in latere ver tolkingen nooit teruggevonden, ook dit maal niet in de klare en correcte inter pretatie van Cor de Groot, die toch ook lang niet gespeend was van dichterlijke uitdrukking. Wel wist de concertgever sterk te boeien met het bitter-zoete eerste deel en met het jachtige Prestissimo. Maar de sterkste indrukken namen we toch mee van De Groots Chopin-snel. Het Scherzo in bes genoot een herschepping, die als een model van vurig, bezielde en virtuoos Chopinspel had kunnen gelden. JOS. DE KLERK Vrijdagmiddag was de 13-jarige B. aan het spelen op de puinhopen van het Oude Slot, toen hij plotseling in een gat viel. Wegens verwondingen in het gezicht is hij naar de Mariastichting vervoerd. (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Onder invloed van de import-beperkingen van verschillende Europese landen zullen dit jaar bloembollen overblijven. Dit is een verschijnsel dat sinds 1933 eigenlijk normaal is geworden, waarop 1949, 1950 en 1951 een uitzondering vormden. Hoe groot dit overschot van het jaar zal zijn durft nog niemand te schatten. Een feit is, dat op het ogenblik bloembollen doordraaien, d.w.z. ze halen de door de regering vast gestelde binnenlandse minimum-prijs niet. Deze bloembollen worden door de Stich ting Surplusfonds overgenomen en de minimumprijs wordt later aan de kwekers uit betaald. De gelden die hiervoor nodig zijn worden door een heffing geïnd op alle ver kochte bloembollen. De winkeliersvereniging „Kleine Hout straat-Noord", die de zaken in de Kleine Houtstraat tussen de Gedempte Oude Gracht en de Anegang omvat, organiseert een permanente zegel-actie, waarmee op Zaterdag 30 Augustus zal worden begon nen. Deze actie zal elke maand voor het publiek resulteren in een aantal kostbare prijzen. Aan iedere klant, die bij een dei- deelnemende winkeliers voor tenminste vijftig cent besteedt, wordt een zegel uit gereikt. Deze zegels kunnen verzameld worden op een opplakvel, dat de vijftien de van elke maand behalve 's Zater dags en 's Zondags kan worden inge leverd. Op de achttiende van iedere maand worden door raambiljetten de prijswinnaars bekend gemaakt. Ook alle niet door een prijs gehonoreerde zegels blijven hun waarde behouden, want zij tellen de volgende maanden weer mee. Daardoor komt ieder die zegels spaart vroeger of later voor een prijs in aanmer king. Haarlem: Bos en Vaart-Apotheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290; Centraal Apotheek v.h. Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500; H. Remmers en Zoon, Kruis straat 6, telefoon 10354; Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken 19 Augustus: J. M. Visser, Bastiaanstraat 88. Haarlem. Rechter-com- missaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. P. M. Hermans, Nieuwe Gracht 53, Haarlem. Vrijdagmiddag 12 September zal de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de internationale dahlia-tentoonstelling ope nen die gehouden zal worden op 12, 13 en 14 September in het nieuwe Beursgebouw te Hillegom. Op deze tentoonstelling die gehouden wordt onder auspiciën der Nederlandse Dahlia-vereniging, zullen niet alleen in het gebouw zelf, maar ook in de daarvoor gelegen demonstratietuin van het bloem bollenvak „Treslong" duizenden dahlia's in alle soorten en variëteiten te bewon deren zijn. In de demonstratietuin zijn 2500 dahlia's opgeplant, die thans reeds gedeeltelijk in bloei staan. De grote Beurszaal, en en- tiée-hal en de keuringszaal zullen her schapen worden in een bloementuin, Walda van M. Blankenstein te Haarlem j waarin men niet alleen de gangbare han- met 244 punten en Nodor van T. Wals te Haarlem met 236 punten (beide certifi caat A.) Van de zes honden, die Vrijdag hun proe ven aflegden, moesten er drie worden af gewezen. Geslaagd voor het definitief cer tificaat zijn Nora van de heer J. B. Paap uit Hilversum (279 pt.), Fausta van O. Mo lenaar uit Haarlem (260 pt.) en Yorka van C. Visser uit Haarlem (258 pt.) allen niet- politiemensen. Eveneens op het landgoed „Schaepen- duinen" te Bloemendaal worden op 5 Sep tember selectiewedstrijden gehouden. De beste honden uit de provincie komen dan half September in Driebergen bijeen om naar het kampioenschap van Nederland te streven. delssoorten, maar ook verscheidene nieu we aanwinsten zal kunnen bewonderen. HAARLEM, 22 Augustus 1952 GEHUWD: 22 Aug., W. Boshuis en E. de Jong; J. Siegmund en M. K. van der Veen. BEVALLEN van een zoon: 20 Aug., B. C. Oomen—Maas; 21 Aug., L. J. J. Meijer—van Dijck; A. Mullerde Graaf; 22 Aug., F. de VriesMol; A. TimmersVersteeg; J. Ro gaarPlanting. BEVALLEN van een dochter: 20 Aug., W. M. du Rieu—Schreuel; 21 Aug., I. J. J. van der Veldtvan Emmerik; 22 Aug., J. G. Koster—Kooreman. „Help! Ik ben onzichtbaar!" (Li do). Theo Lingen, Grethe Weiser en Fita Benkhoff, drie Duitse prominenten op film gebied, die wij nog van voor de oorlog ken nen zijn weer samen terug te zien in het kluchtige nonsensgeval „Help! Ik ben on zichtbaar!" Een openbaring kan men deze rolprent moeilijk noemen. De grappen die er in voorkomen zijn op hoge ouderdom reeds lang geleden gestorven' en elke nieuwe wending komt op klompen om de hoek klossen. Dwaas is het hele geval wel. Theo Lingen beleeft een serie gekke avonturen, die hem stuk voor stuk in de gelegenheid stel len zijn gezicht in de meest wonderlijke plooien te trekken. Te zijner ere zij gezegd dat hij dat soms zó komiek doet, dat het publiek er toch nog om in de lach schiet. Maar anderhalf uur lang wel. 't is een hele zit. H. v. d. B. „Distant drums". (Pal ace). Indianen-films trekken publiek. Gevech ten in een jungle eveneens. En naar Gary Cooper komt iederéén kijken. Zodat een eenvoudig optelsommetje het recept werd voor een kleurenfilm, waarin Gary aan het hoofd van een handjevol dapperen het op neemt tegen een stam boosaardige India nen, die nu eens niet de prairies van het wilde Westen maar dit keer cle tropische moerassen van Florida onveilig maken. Dat het spannend is, kan niemand ont kennen, al hoeft men zich over de goede afloop, waarbij Gary nog een bijzonder fraai uitgevoerde jongedame in de armen sluit natuurlijk niet ernstig ongerust te maken. De film bevat bovendien nog een aantal zeer fraaie opnamen, al zijn enige daarvan een beetje cru. Zo vallen een paar alligators een man aan en men ziet de lieve diertjes vervolgens nret een paar knappe biefstukken wegzwemmen. En of het nu nodig was om een close-up te ma ken, waarin het mes van de heer Cooper in de borst verdwijnt van de Indianen- hoofdman, betwijfelen wij ook ten sterk ste. Maar ja, de wegen van de filmkeu ringscommissie zijn nu eenmaal ondoor grondelijk. W.L.B. „M" (Minerva) Deze goede „thril ler, die enige tijd geleden ook in Haarlem werd vertoond, is de Amerikaanse versie van een van de filmwerken, waarmee Fritz Lang zich beroemd heeft gemaakt. Het is het merkwaardige verhaal van een kinder moordenaar, die zoveel paniek verspreidt, dat hij zowel door de politie als door de grote heerschappen van de onderwereld wordt gezocht. Door de uitstekende verfil ming van de reacties van het grote publiek op deze hele affaire, verdient de film alle aandacht. H. B. „Tot Ziens in New-Orleans". (R e m- brandt). De carrière van een visser tot opera-zanger en zijn toenemende be langstelling in een zangeres die later zijn medespeelster wordt, zijn de hoofdingre diënten van de film „Tot ziens in New-' Orleans", een film waarin oog en ooi- ruimschoots aan hun trek komen. Vele malen hoort men Kathryn Grayson en Mario Lanza zingen. Liefhebbers van het wrnmmm^mw üi wm: belcanto zullen in het bijzonder genieten van de film. Aanvankelijk speelt de film zich in een vissersdorp af, waar feest ge vierd wordt en de operazangeres op bezoek komt. Men ontdekt, dat een der vissers over een krachtige stem beschikt en po gingen hem naar de stad te krijgen, waar zijn vocaal natuurtalent geschikt zal wor den gemaakt voor de opera, hebben ten slotte succes. Het feit, dat de eenvoudige knaap zich daarbij geassisteerd wil zien door zijn vroegere baas, is aanleiding tot een kostelijk stukje film, dat de bevrijden de humor brengt in het overigens nogal weke verhaal. A.O. „Hannoc, de Indiaan" (City). Deze technicolor is de geromantiseerde ge schiedenis van de felle strijd die Fransen en Britten in 1753 voerden cm het bezit van de rijke gronden rond de Delaware- rivier in Noord-Amerika. List, bedrog en geweldpleging waren daarbij aan de orde van de dag, waarbij vooral de „Frenchies" volgens deze film een bijzonder louche rol gespeeld schijnen te hebben. Zij zetten de Indianen in het omstreden gebied tegen elkaar op in de hoop uit de daaruit resul terende bloedbaden als „lachende derden" te voorschijn te zullen treden. Maar geluk kig is er nog de even nobele als gespierde opperhoofdenzoon Hannoc (met veel verve vertolkt door Jon Hall) om deze snode plannen, te verijdelen en de Delaware- roodhuiden voor de Britten te winnen, zo dat de tomahawk begraven kan worden en de vredespijp opgestoken. Wanneer Hannoc dan ook nog de blanke sirene, die hem op Frans bevel trachtte te verleiden, versto ten heeft en inplaats daarvan een lieftallige „squaw" van zijn eigen stam in de armen gesloten heeft, kan men voldaan huiswaarts keren. H. C. „Tripolis" (FransHals) Een Ame rikaanse commandogroep krijgt omstreeks het jaar 1800 de opdracht om met behulp van huurlingen uit de woestijnvolken een vesting te bezetten, waaruit Algerijnse zee rovers voortdurend schade toebrengen aan de Amerikaanse koopvaardij. De expeditie krijgt hulp van een door zijn ambitieuze broer uit deze vesting verjaagde vorst, die zij daartoe eerst helemaal in de Nijldelta moet gaan zoeken. D? tocht, die gemaakt wordt om het heerschap te halen en voor de muren van de vesting te brengen, levert wel een hele reeks fraaie technicolor-im- pressies op, maar brengt de Amerikanen weinig heil, want de onttroohde is in de eerste plaats op eigen voordeel uit en kon kelt met zijn broer. De gehele opzet zou zijn mislukt, als niet een gevluchte Franse gra vin (Maureen O'Hara), die de intrigant tot de zijne meent te kunnen maken, liefde had opgevat voor de Amerikaanse commandant (John Payne). Zo worden op de vesting tenslotte toch de Stars and Stripes gehesen, zij het na enige slachtpartijen voor hen, die het gaarne zien. H. B. „Het spook van de Opera" (S p a a r n e) In deze rolprent speelt de befaamde En gelse acteur Claude Rains de huivering wekkende rol van een krankzinnige, die een veelbelovende debutante van de Pa- rij se Opera ontvoert. Dat is trouwens zijn De opzet van dit fonds is geweest om elkanders lasten te dragen en ook om een bodem in de markt te krijgen. Deze bodem is noodzakelijk, omdat alle bloembollen anders tegen abnormaal lage prijzen in het buitenland zouden worden verkocht met het gevolg dat niemand er iets meer aan zou verdienen. In het begin van de crisis van 1930 gebeurde dit wel en het regende protesten van de buitenlandse regeringen. Onder invloed hiervan o.a. is men over gegaan tot de zoveel bestreden „sanering". Het ligt echter niet aan het bloembollen vak, dat er overschotten zijn. Wel worden er grote hoeveelheden geteeld, maar die zijn maar net voldoende om de vraag te dekken, tenminste als de importerende landen een handelsbalans hebben die een ongelimiteerde vraag toestaat. Dit is in de afgelopen jaren bewezen. Die vraag is echter ook weer geen zui vere kwestie van buitenlandse interesse. De Nederlanders kweken die interesse en ze doen dat al lang. De Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur begon reeds' aan het eind van de vorige eeuw op be scheiden voet reclame te maken voor het artikel. Dr. E. H. Krelage zag echter na de vorige oorlog de noodzaak om deze reclame op te voeren in. Ook, dat het wetenschap pelijk onderzoek beter moest kunnen wor den. Om aan deze eisen te voldoen moest or geld komen. Er werd een fonds gesticht, waaraan iedere kweker twee cent per be- teelde Rijnlandse Roede, dit is in de bloem bollenteelt de maat waarmede men rekent, zou afdragen. Oorspronkelijk is dit wel goed gegaan, maar na een paar jaar zakte de animo en kwam dit fonds in moeilijkheden. Het surplusfonds schiep echter weer moeilijk heden tot inning van de gelden, omdat de bedragen door een heffing konden worden binnengekregen. Het inmiddels gestichte Centraal Bloembollen Comité, waarin een aantal verenigingen op het gebied van de bloembollenteelt en handel zitting hebben, kon het wetenschappelijk onderzoek en de onpersoonlijke reclame beter doen uitvoe ren. Het bescheiden begonnen werk van prof. dr. E. v. Slogteren is thans in weten schappelijke kringen zeer bekend en het werk van de onpersoonlijke reclame is wereldbekend, al merkt niet iedereen dat, hoewel men de invloed er van wel onder gaat. Het bureau Onpersoonlijke Reclame staat onder leiding van de heer W. Roozen. Jaarlijks worden bedragen van een tot twee millioen uitgegeven voor de reclame. Adverteren Een bloembol is een product dat geen directe levensbehoefte is. Men vergeet ze zeer snel te konen en denkt er eigenlijk pas aan als de zomerbloemen zijn uit gebloeid. Om dat te voorkomen worden vele advertenties in de binnen- en vooral buitenlandse dag- en weekbladen geplaatst die het publiek opwekken bloembollen te kopen. De weder-verkopers in het buiten land zijn buitengewoon ingenomen hier mede. omdat zij zelf nooit zo'n „gerichte" reclame voor een van hun artikelen kunnen maken. De Nederlandse camnagne steunt hun verkoop echter en zodoende zijn zii ook bereid het artikel bloembollen eens te proberen, als zii het nog niet hebben ge daan, en meestal continueren zij de ver koop de volgende jaren. Het adverteren is natuurlijk de meest gebruikte methode. Films in de biosconen en voor de'televisie (speciaal in Amerika) vertellen van de bloembollen en hoe ze te behandelen. Steeds maar druppelt de reclame de huiskamers binnen. Speciaal na de oorlog ziin de bloembollen in de wereldpers gekomep. Niet in het minst is dit te danken aan het feit, dat Ne derland zich mag beroemen op een goede naam door zijn naoorlogse prestaties bij ziin economisch herstel. De tentoonstel lingen van bloembollen en de corso's hel pen een handie mee om buitenlandse tou- risten te trekken en met die touristen stroomt de naam Hollandse bloembollen mee over de wereld. De taak van de onpersoonlijke reclame is tweeledig geworden. Aan de ene zijde het bevorderen van het werk voor het toerisme in Nederland en anderzijds de bloembollen in het buitenland te doen kopen. Er zitten vele pijlen op die ene reclame- boog. Het bureau Onpersoonlijke Reclame maakt nameliik van de nood een deugd. Een overschot is een nood. maar het be tekent ook, dat van dit overschot heel goed bloembollen in buitenlandse ste den kunnen worden uitgeplant. Hiermede is al veel succes geoogst. Alle in aanmer king komende wereldsteden hebben aan- olantingen gezien. Een uitgezochte gelegen heid wordt natuurliik gevormd door grote tentoonstellingen. The World Fair in New York, de Tuilerien te Parijs en volgend iaar de grote tentoonstelling „Planten en Bloemen" in Hamburg zijn hiervan voor beelden. Het reclame-apparaat kost natuurlijk zeer veel geld. De prominente figuren uit het vak rekenen echter zo, dat het beter is om enkele millioenen per jaar uit te geven aan reclame dan het gevaar te lopen, dat de roem van Nederland in het buitenland in het vergeetboek raakt. Hoe snel roem vergaat ziet men aan film- en sportsterren. De Nederlandse bloembollencultuur kan nu eenmaal niet draaien op een prachtig roemvol verleden. Exhort naar A merika stijgt Dat de „cost voor de baet" uitgaat kan men dit jaar waarschijnlijk goed zien. In Amerika werd veel geld voor reclame uit gegeven. Aanvankelijk leek het weggegooid geld omdat er maar zeer weinig stijging van de export te constateren was. Hoewel het maken van gissingen nogal gevaarlijk is, zijn de laatst binnengekomen cijfers in ieder geval gunstig. Tot 16 Augustus 1952 werd namelijk reeds voor een bedrag van 23.000.000 geëxporteerd. De 18de Augus tus 1951 was dat pas 14.000.000. Indien men bedenkt, dat de eerste export hoofd zakelijk naar de Verenigde Staten gaat en pas na half Augustus naar de Europese landen dan zou men het vermoeden mogen uiten, dat er. rekening houdende met fac toren zoals vroegere verzending dan ver leden jaar, toch dit jaar een behoorlijke uitbreiding van de bloembollen-export naar dit werelddeel mag worden verwacht. En deze export levert harde dollars zonder dat er iets voor behoeft te worden inge voerd. eigen dochter, ofschoon zij zich er niet van bewust is. In zijn goede tijd was deze man musicus bij het orkest van de opera, uit welke functie hij echter werd ontslagen. Daardoor kon hij de zanglessen, welke hij in het geheim voor zijn dochter placht te betalen, niet langer financieren. Ten einde raad probeert hij zijn levenswerk, een pianoconcert, bij een muziekuitgever te verkopen en als deze het niet aanvaardt, vermoordt hij hem. Zelf krijgt hij daarbij een fles bijtend zuur in het gelaat gewor pen, waardoor zijn uiterlijk schrikwekkend is geworden. Als een gevaarlijke geestes zieke zwerft hij door de onderaardse gan gen van de Opera, totdat aan zijn angst aanjagende stunts een einde gemaakt wordt. Men kan in deze film ook de stem van Nelson Eddy nog eens horen. Als tweede film geeft het Spaarne „Here comes trouble". Luxor prolongeert de onderhoudende Franse avonturenfilm „Fanfan Ia Tulipe", een geslaagde Robin Hood variant met Gérard Philipe en Gina Lollobrigida in de hoofdrollen. BRUSSEL. (ANP). Aanstaande Zondag zullen de Vlamingen voor de 25ste keer hun bedevaart naar het IJzermonument te Diksmuide ondernemen. Dit monument, dat werd opgericht ter herdenking van de Vlaamse gesneuvelden der eerste wereldoorlog, werd in Juni 1945 door tot nu toe onbekend gebleven daders met dynamiet opgeblazen. Vermoed wordt, dat dit gebeurd is door leden van een Bel gische ondergrondse beweging die zich hebben willen wreken op het Vlaams na tionaal verbond, de Belgische fascistische beweging tijdens de bezetting, die de Ijzer bedevaart voor eigen doeleinden mis bruikte. De Vlamingen die dit jaar aan de plech tigheden in de vlakte van Kaaskerke deel nemen, zullen evenwel kunnen vaststellen, dat thans een begin is gemaakt met de bouw van een nieuwe IJzertoren, die zal verrijzen op ongeveer 150 meter van de ruïnes van het vroegere monument. De vorm van het IJzermonument ondergaat geen wijziging. De voet van de toren, die een lengte zal hebben van 80 meter, zal indrukwekkender van omvang zijn. Twee liften zullen toegang geven tot de 25 ver diepingen die de toren telt. Op de tweede verdieping zullen de bibliotheek en het secretariaat worden ingericht. De gemeenteraad van Haarlemmermeer zal Dinsdagmiddag om twaalf uur in open bare vergadering bijeen komen ter behan deling van een voorstel van B. en W. tot het sluiten van leningen. Door middel van een makelaarskantoor ontving het college een aanbieding tot verstrekken van een geldlening op onderhandse schuldbekente nis, groot 500.000 tegen een rente van 4 1/4 "/o en voorts bood het kantoor twee geldleningen, elk groot 125.000 aan, even eens'tegen een rente van 4 1/4 B. en W. stellen de raad voor de geldleningen aan te gaan. Ten behoeve van de huisvesting van een klasse van de school voor voorbereidend lager onderwijs no. 9 (Tetterodestraat) 66) stellen B. en W. de gemeenteraad voor een overeenkomst aan te gaan met de di rectie van Stoops Bad te O verveen tot huur van een lokaal met bijkomende keuken. De toeneming van het aantal leerlingen van de St. Bonaventura-school (Wouwerman- straat 53) moest een van de lokalen van de school voor voorbereidend lager ónder wijs no. 9 (Tetterodestraat 66) aan eerst genoemde school in gebruik worden- afge staan. Voor het uitbreiden van het aantal klas sen van de school voor voorbereidend la ger onderwijs no. 1 (Tesselschadestraat 4) stellen B. en W. de gemeenteraad voor een overeenkomst aan te gaan met het bestuur van de speeltuinvereniging D.V.S. tot huur van haar clubgebouw aan de Eksterstraat. De Iers-Nederlandse handelsovereen komst van October 1951, die 30 Juni is af gelopen, is voor de duur van 6 maanden verlengd, zo werd te Dublin bekend ge maakt. De voorwaarden van de overeen komst hebben geen verandering ondergaan. Bij Koninklijk Besluit van 25 Juli 1952 no. 162 is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Haarlem, mr. H. A. Drielsma, inspecteur der registra tie te Haarlem. Ned. Herv. kerk Beroepen te Goënga (toez.) K. H. Kuiper, cand. te Bolsward. Bedankt voor Nieuw Lekkerland, H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven voor Overlangbroek, (toez.) voor bijstand in het pastoraat, N. Bergstra, v.h. predikant bij de Prot. kerk in Indonesië, woonachtig te Leeuwarden. Bedankt voor Lage Vuursche, (toez) G. H. van Kooten te "Brandwijk. Geref. kerken Aangenomen naar Baarland, A. Veldhuy- zen, cand. te Rhoon. Chr. Geref. kerken Beroepen te Soestdijk, J. van Genderen te Zutphen. Ev. Lutherse kerk Beroepen te Leeuwarden J. J. F. Herr mann te Bodegraven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9