Het Westen zal de voorstellen van Moskou wel afwijzen Triest einde van oceaanreis met Nederlandse schoener Dulles blijft tot nieuwe hameren op noodzaak buitenlandse politiek Naguib en Maher in conflict over landhervormingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oorlogsvliegers Ruslands positie in Duitsland wordt verzwakt geacht Bevans aanhang stijgt in de Labourparty Doen P.v.d.A. en K.V.P. water in de wijn? Het woord is aan Hilversummer tijdens zwaar weer overboord geslagen Amerika heeft in de gehele wereld rassendiscriminatie toegepast" Arbeider na botsing overleden Brits en Amerikaans bezoek aan Mossadeq Ollenhauer over politiek der West-Duitse socialisten De kabinetsformatie Nederlandse leden der Raadgevende Vergadering Aftreden van Maher niet onmogelijk geacht Aanrijding met Hoogoventrein Grote actie voor een Europees politiek gezag Arbeidsonrust in Engeland 67e J A AR GA N'G No 42 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 202 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HEBBEN DINSDAG een merk waardig bericht opgenomen, dat ik hier herhaal: „Een „vliegangst" onder de Ame rikaanse jeugd vormt op het ogenblik een ernstige bedreiging voor het Amerikaanse luchtverdedigings-program, aldus hebben hooggeplaatste officieren van de lucht macht en marine tegenover een verslag gever van het tijdschrift „Look" verklaard. Voor de eerste maal in de geschiedenis blijven de geschiktste jonge Amerikanen in gebreke en melden zij zich niet als oor logsvlieger. Wegens „vliegangst" moest verleden jaar 54 procent van de adelbor sten van het marine-vliegveld Pensacola worden afgewezen. „Vele vooraanstaande Amerikaanse vliegers uit de tweede we reldoorlog bezaten een zekere mannelijke geldingsdrang", aldus luitenant-kolonel Alden van de psychiatrische dienst der luchtmacht. „De man, die zich niet tot vlie gen voelt aangetrokken, is wellicht rijper en deze neiging naar rijpheid is groeiende". De eerste commentaar, die men bij dit bericht moet maken, is dat kennelijk de term vliegangst hier niet in algemene zin moet worden opgevat. Zij geldt alleen de opleiding tot oorlogsvlieger. Er is trouwens als eens eerder een bericht van dien aard geweest. Dat betrof toen niet moeilijk heden met de recrutering, maar onwil die op een of meer militaire bases tot uiting was gekomen. Omtrent een gebrek aan candidaten voor de opleiding tot verkeers vlieger in Amerika hebben wij evenwel niets vernomen. Nu kan men zo'n mededeling heel een voudig pogen uit te leggen. Men kan zeg gen dat het nieuwe, aanzienlijk snellere type oorlogsvliegtuig, dat in de laatste jaren tot ontwikkeling is gebracht het straalvliegtuig blijkbaar nog in een stadium verkeert waarin het grote risico's oplevert. Want er gebeuren zoveel onge lukken mee. Dit zou een aantal jongens, die aan de strenge keuringseisen voldoen, wellicht hebben doen terugschrikken. Maar zo eenvoudig is de zaak toch blijk baar niet. Iemand die zich voor opleiding" tot oorlogsvlieger aanmeldt moet zich dan ook wel bewust zijn van het feit, dat hij niet alleen bij die opleiding dus op korte termijn bijzondere risico's neemt maar dat hij ook als oorlog mocht uitbreken een extra-kans loopt om snel zijn leven te ver spelen. Dat geldt niet alleen voor straal jagers en dat gold ook al, toen er nog geen straaljagers bestonden. De verklaringen van luitenant-kolonel Alden van de psy chiatrische dienst zijn ten deze veelzeg gend. Hij is van mening dat tijdens de tweede wereldoorlog bij veel vliegers „een zekere mannelijke geldingsdrang" bestond, dat de man die zich niet tot vliegen voelt aangetrokken „wellicht rijper" is en dat deze „neiging naar rijpheid" groeiende is. Men kan dit moeilijk anders uitleggen, dan dat een aantal jongens van een jaar of twintig, ruim voorzien van de op die leeftijd welbekende lef, tegenwoordig tot meer bezinning omtrent het éne leven, dat zij maar te verspelen hebben, zou zijn ge komen. Luitenant-kolonel Alden noemt het een groeiende neiging naar rijpheid. Mis schien gaat het te ver aan te nemen, dat een plotselinge versnelling in dit proces zou zijn ingetreden. Maar is het ondenk baar dat meer bezinning op de gevolgen zich doet gelden? Niet alleen in Amerika, maar ook in andere landen? De twee wereldoorlogen hebben een radicale ver andering in de waardering van het begrip oorlog gebracht. Men kan zich nauwelijks meer voorstellen dat soldaten in 1914 nog ten strijde trokken met de gedachte aan bescherming van hun naasten en „van huis en hof". Sinds de ontwikkeling van het luchtwapen en van lange afstands-projec- tielen kunnen de naasten en hun huis en hof volstrekt niet meer door strijdende legers, vloten en luchtmachten van directe aanvallen worden gevrijwaard. Dat is dan ook wel afdoende bewezen. De gevolgen van moderne oorlogen op grote schaal heb ben bovendien klaar aangetoond, dat zowel de overwinnaars als de verliezers er slecht afkomen, dat de eersten zich kunnen gaan uitsloven om de laatsten weer op de been te helpen en dat alle volken, die erbij be trokken zijn geweest, een dusdanige terug slag zowei in hun geestelijk en moreel als in hun materieel leven ondervinden, dat een inzinking in de wereld intreedt en sommigen zelfs betwijfelen, of zij zich daar ooit van zal herstellen. Opnieuw en dit maal duidelijker dan vroeger is ook geble ken, dat men de gedachte niet met het zwaard kan verslaan en dat een bestreden ideologie wel tijdelijk in haar uitingen on derdrukt kan worden maar niet door bom men en granaten uitgeroeid is. Ook dit be sef is veel wijder verbreid dan het vroe ger was. Daarom vraag ik mij af: is dat verschijnsel bij de recrutering voor de Amerikaanse luchtmacht wellicht symp toom van een klaarder inzicht in het wezen van de oorlog, dat zich in de gehele wereld gaat doen gelden? De Russen en hun sa tellieten zullen het ons niet laten weten als het zich ook bij hen voordoet. Maar dat zou al het geval kunnen zijn. En als het zo mocht wezen zal dat op den duur niet geheim blijven: daarvoor zijn er te veel kieren onder het IJzeren Gordijn. En nu kan iemand wel zeggen: in een dicta- toriaal-geregeerd land dwingt men de uit gekozenen eenvoudig, om oorlogsvlieger te worden, maar zonder de „geldingsdrang", zonder de wil en het enthousiasme om dit soort vliegerij te beoefenen en met de „vliegangst" zullen zij geen bruikbare krachten zijn en behalve hun levens ook kostbare toestellen verspelen. Men.hoopt altijd opnieuw dat bezinning omtrent de oorlog zal groeien. Misschien is dat Amerikaanse verschijnsel een veelzeg gend symptoom. De mogelijkheid schijnt ër in te zitten. R- p- TEHERAN. (Reuter). De Britse zaak gelastigde in Perzië, George Middleton, en de Amerikaanse ambassadeur Loy Hender son hebben Woensdag tezamen een bezoek gebracht aan premier Mossadeq. Na een bespreking van drie en een half uur is een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat de betrekkingen tussen de drie landen zijn besproken. Middleton had ook verzocht om verdere toelichting op de Perzische nota van 7 Augustus aan .Enge land met de uitnodiging om de onderhan delingen met de Anglo-Iranian te her vatten. Van onze correspondent in Londen) Voorzichtig als altijd, onthoudt Londen zich nog van officieel commentaar op de jongste Sovjet-nota. In bevoegde kringen verklaarde men ons evenwel, dat volgens de nota Oost en West in wezen niet verder zijn opgeschoten, al ontkent men niet, dat de knap opgestelde nota veel beter is dan de vorige, die van zo weinig tact getuigde. Verwacht wordt dat de Westelijke mogend heden over enkele weken hun antwoord naar Moskou zullen sturen, dat niet veel meer dan een herhaling kan zijn van vroe gere betogen. Een conferentie op de door de Russen voorgestelde basis achtte onze zegsman uitgesloten. Beginnen met discussies over een vredesverdrag is hopeloos, vooral ook gezien de ervaring met het zo veel minder gecompliceerde Oostenrijkse verdrag. De Russen willen slechts op hun eigen voor waarden tot overeenstemming komen en hebben geen werkelijke concessies gedaan. Daar plaatsen sommigen tegenover, dat de Sovjet-positie diplomatiek verzwakt is, omdat Stalins doel om een geünificeerd Duitsland op indirecte wijze in zijn greep te krijgen, voorlopig mislukt schijnt. Door de toegenomen kracht en paraatheid van het Westen zouden Russische ambities in toom zijn gehouden, al blijft het Duitse vraagstuk zelf onopgelost met alle toene mende gevaren vandien. Uit de ontwikkeling der laatste maanden lijkt de conclusie gerechtvaardigd, dat de Russen er in zouden berusten genoegen te nemen met Oost-Duitsland als nog verre van geperfectionneerde satelliet. Of heeft Stalin nooit de illusie gehad, dat hij het verder zou brengen dan inlijving van de Oost-zóne? De Westelijke mogendheden eisen behal ve vrije verkiezingen ook garanties, dat een centrale Duitse regering volledige souve- reiniteit zou bezitten, en vrij zou zijn al of niet bondgenootschappen te sluiten. Deze minimale garanties ontbreken in de Sovjet voorstellen, terwijl ook andere punten, zoals die inzake de Oder-Neisse grens en de herleving van nationale strijd krachten, onaanvaardbaar zijn voor het Westen. Het zal belangwekkend zijn de reactie op de nota te vernemen van de Labour- oppositie, waarin vrijwel alle stromingen, hoe tegengesteld overigens ook, het eens waren over uitstel der inmiddels door het parlement aanvaarde ratificatie der over eenkomsten van Bonn, ten dele om de be-' slissing zolang mogelijk uit te stellen, maar zeker om voor het Westen het odium te vermijden, dat geen middel onbeproefd is gelaten om met de Russen tot een vergelijk te komen. De houding van Labour veroorzaakte de eerste splitsing in de buitenlandse politiek, voor zover deze in hoofdlijnen door de bei de partijen gesteund placht te worden. BIELEFELD (Reuter). Erich Ollen hauer, de waarnemend voorzitter van de West-Duitse sociaal-democratische partij, heeft Woensdag in zijn eerste openbare rede na de dood van de voorzitter der partij, dr. Schumacher, verklaard, dat Schumachers dood in het geheel geen invloed zou heb ben op de politiek van de partij. De partij had een zwaar verlies geleden, doch haar tegenstanders zouden weldra bemex-ken, dat zij hierdoor niets aan-kracht en eenheid had ingeboet, aldus Ollenhauer. Met betrekking tot de kwestie van het Saargebied, zeide Ollenhauer, dat zijn par- tij de gerechtvaardigde Franse aanspraak op nauwe economische samenwerking met het Saargebied erkende en nu en altijd vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk wenst. Doch het beti-eft hier net zo goed Duits gebied als in het geval van de gebieden ten Oosten van de Oder en de Neisse. Ollenhauer bleek gekant tegen Europea nisering van het Saargebied. LONDEN (United Press) De kansen van Aneurin Bevan op een toekomstig lei derschap van de Britse Labourpartij blijken zich in stijgende lijn te bewegen. Uit de heden gepubliceerde agenda voor bet jaarlijks congres der Labourpartij, dat 29 September in Morecainbe begint, valt op te maken, dat de volgelingen van de mili tante Bevan en die van de gematigde Attlee een verbeten strijd om zetels in de execu tieve commissie van de partij zullen voeren. Het blijkt dat de meeste i-esoluties van de afdelingen in het land aansluiten op de door Bevan gepropageerde politiek van inkrim ping van het herbewapeningsprogram en breken met de Verenigde Staten teneinde een socialistische buitenlandse politiek van de „derde macht" te volgen. Bevan zal er noch op hopen noch naar streven om dit ogenblik de leiding van de partij van Attlee over te nemen. Maar hij kan zich in de nationale executieve van meer zetels verzekeren, de partij verder naar links dwingen en zo de weg banen naar een eventueel toekomstig partijleider schap. De eerste krachtproef zal de verkiezing van zeven partijleden uit de kiesdistricten in de executieve commissie zijn. Vier van de zeven zetels worden reeds door „Beva- nites" bezet en deze zullen ongetwijfeld alles in het werk stellen om zich van al deze zetels te verzekerden. De executieve commissie telt 27 leden, van wie er slechts zeven de kiesdistricten vertegenwoordigen. Zelfs in geval Bevan aanzienlijke winsten zal boeken, zullen de meeste zetels toch door toedoen van de vakbeweging, de vrou welijke leden en de coöperatieve beweging naar Attlee gaan. Van de 44 resoluties op het gebied der herbewapening dringen ongeveer 35 op be knotting van de herbewapening aan. In het merendeel der 68 resoluties op het gebied der buitenlandse politiek wordt gepleit voor een socialistische politiek, die onaf hankelijk van de Verenigde Staten is. Herfststemming op het Lange Vourhotit in Den Haag, waar bladertooi beginnen te verliezen. de bomen reeds hun (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren is er in Den Haag di-uk overleg gepleegd. Aanvankelijk scheen men wer kelijk nog slechts één uitweg te bespeuren, te weten die van aanvulling van de démis- sionnaire ploeg. Dr. Drees ontving mr. Donker en prof. Beel bij zich op bezoek. Vanochtend zijn er tekenen, die er op zouden wijzen, dat zowel de K.V.P. als de P. v. d. A. alsnog bereid zouden zijn wat water in hun wijn te doen. Van K.V.P.-zijde zou men niet langer staan op twee ministers van Buitenlandse Zaken, waartegenover echter van de kant van de P. v. d. A. ten tjghoeve van de K.V.P. een offer zou moeten worden ge bracht. Omtrent elf uur hedenochtend was een bespreking tussen de ministers Drees, Beel en Staf afgelopen. Intussen vernam ik nog dat vermoedelijk vandaag geen definitieve oplossing bekend zal worden. J oubert De oprechten en eenvoudigen van hart bedriegen zichzelf nooit meer dan half. Kolen- en Staalunie (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitters van de beide Kamers heb ben als vertegenwoordigers van Nederland tot leden van de Raadgevende Vergadering van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap aangewezen de Tweede Kamerleden: mej. dr. M. A. M. Klompé (K.V.P.), mr. P. A. Blaisse (K.V.P.), jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P. v. d. A.), drs. G. M. Nederhorst (P. v. d. A.), dr. J. A. H. J, S. Bruins Slot (A.R.) en drs. H. A. Korthals (V.V.D.). En voorts de Eerste Kamerleden: mr. E. M. J. A. Sassen (K.V.P.), de heer P. J. Kapteijn (P. v. d. A.), mr. W. Rip (A.R.) en mr. G. Vixseboxse (C.H.). De Nederlandse vertegenwoordiging be staat dus uit drie leden van de K.V.P., drie van de P. v. d. A., twee van de A.R., één van de V.V.D. en één van de C.H. In Hilversum is radiografisch bericht ontvangen, dat op de Atlantische Oceaan tijdens een reis van Madeira naar Parama ribo de 42-jarige Hilversummer Jan Visser overboord is geslagen en verdronken. Hij maakte als schipper deze ruim 4000 kilo meter lange tocht op een schoener van 40 ton, de „Itoe Dia", tezamen met de eige naar, de heer C. B. Klijn uit 's-Graven- liage. De schoener was op 9 April uit Scheve- ningen vertrokken voor een reis om de wereld. Aanvankelijk waren er vijf man BUFFALO (United Press). De rege- ring-Truman voert een buitenlands beleid dat zowel „schokkend immoreel" als een tragische hiislukking is. Het zal Rusland toestaan het Westen te omsingelen en te verzwakken. Deze mening verkondigde gisteren John Foster Dulles, republikeins adviseur voor de buitenlandse politiek, in een redevoering op de jaarlijkse bijeenkomst van de Ame rikaanse bond voor politieke wetenschap. De critiek van Dulles was tweeledig: de te grote concentratie op de defensie van West-Europa is zelfmoord en speelt Stalin in de kaart zowel voor zijn strategie als propaganda. De politiek van het „in bedwang houden" van door Rusland beheerst gebied heeft alleen maar de Amerikaanse invloed in be dwang gehouden en kan het interne verzet doven, dat het beste middel is om het com munistische rijk te verbrokkelen. Hij haalde president Truman, de admini strateur van de wederzijdse beveiliging, Averell Harriman, en zijn eigen candidaat voor het presidentschap, Eisenhower, aan om zijn opvatting te onderstrepen dat zijn land nog nooit zulk een groot potentieel gevaar onder ogen heeft moeten zien ak nu. Zoals de zaken nu gaan, zeide Dulles, zal Rusland er in slagen het Westen in zulk een mate te omsingelen dat het niet veel lust of mogelijkheid meer zal hebben zich te verzetten. „Wij moeten meer aandacht besteden aan de volkeren en problemen van Azië, Afrika en Zuid-Amerika", zeide hij, „dit betekent niet, dat wij onze bezorgdheid voor West- Europa laten verslappen, maar het bete kent dat wij de ogen openen voor het feit, dat Stalin's strategie van omsingeling en worging van het Westen gebaseerd is op een correcte veronderstelling, namelijk dat West-Eui-opa en de Verenigde Staten niet op zichzelf onneembaar gemaakt kunnen worden. Het Westen kan alleen maar het leven behouden in een vrije wei-eld, welke ook de niet-blanke en niet-Westerse vol keren insluit en wij kunnen zulk een we reld niet handhaven als wij die 'anderen behandelen als tweederangs afhankelijken voor wie onze bezorgdheid slechts opper vlakkig is". Dulles zeide, dat Amerika over de ge hele wereld rassendiscriminatie heeft toe gepast. Hij noemde dit een verkeerd be leid dat, met het oog op het Russische om singelingsprogram een beleid van zelf moord is. Het beleid van „in bedwang hou den" moet worden opgegeven. Het is zin loos nu het communisme 600 millioen men sen en 18 naties buiten Rusland onder de voet heeft gelopen. Dat beleid zou nu al leen maar betekenen, dat honderden mil- lioenen vrijheidlievende mensen worden opgegeven in de hoop dat, door hen op te offeren, de eigen veiligheid verworven kan worden. Het is schokkend immoi'eel, meen de Dulles, er zulk een tactiek op na te hou den ten koste van historisch bevriende en vrijheidlievende volkeren zoals de Polen om maar eens een voorbeeld te noemen. Behalve dat dit beleid immoreel is, heeft het geen succes. Het verzwakt de geest van verzet der geketende volkeren en maakt het voor de Russische despoten gemakke lijk elk voordeel te consolideren en er een basis van te maken om verder te gaan. Het Russische communisme zal nooit stoppen voor het lot staan is gebracht. Als het niet van binnenuit gestopt wordt kan het alleen van buitenaf gestopt woi'den, en dat zal een vreselijke botsing met Amerika betekenen. hebben wij er veel toe bijgedragen dat het getij van despotisme gekeerd werd, dat, vroeg in de vorige eeuw, hoog stèeg zelfs naar dit halfrond door de heilige alliantie die door Czaar Alexander beheerst werd. Door ons in te zetten voor de vrijheid van anderen verwierven wij vrijheid en vei ligheid voor onszelven". „Wat wij toen hebben gedaan kunnen wij weer doen. Het beleid van in bedwang houden heeft in feite het Sovjet-commu- nisme niet in bedwang gehouden. Wat in bedwang is gehouden is de morele invloed van onze natie. Het wordt tijd die te be vrijden en opnieuw de dynamische geest te tonen zonder welke een natie sterft." Woensdagmiddag is dc 54-jarige Heem- stedenaar D. van Essen bij een botsing met een Hoogoventrein op het terrein van dc Hoogovens zodanig gewond, dat hij enkele uren later in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk is overleden. Van Essen, die monteur was bij de firma Stalen Steiger Holland reed op een brom fiets door het ijzerpark. Voor een van de driedubbele spoorwegovergangen op de Oostelijke weg stond een vrachtauto te wachten voor een achteruitrijdende loco motief, die van rechts naderde. Doordat Van Essen de wagen aan de linkerkant passeerde, zag hij het ti'einstel te laat en botste tegen de achterzijde van de locomo tief. Met ernstige hoofdwonden, een her senschudding en een schedelbasisfractuur werd de man naar het Rode Kruiszieken huis te Beverwijk overgebracht, waar hij Herleving kor^ daarop is overleden. CAïRO (Reuter). Het is gisteren tus sen generaal Naguib en premier Maher tot een botsing gekomen over de snelheid en meedogenloosheid van de agrarische her vormingen. Het was al bekend, aldus Reuter, dat Naguib onder de druk van de uit twaalf man bestaande militaire junta trachtte de premier te dwingen onmiddellijk dc agra rische hervormingen uit te voeren. Het leger beschouwde deze hervormingen als het voornaamste bestrijdingsmiddel van Egypte's eeuwenoude sociale en economi sche moeilijkheden. Nu de kloof tussen Naguib en Maher dieper schijnt te worden, wordt in Cairo de naam van dr. Abdel Razzak Sanhoeri, voorzitter van het oppei'gei'echtshof, ge noemd als mogelijke opvolger van Maher. Men gelooft, dal dr. Sanhoeri het hervor mingsplan van het leger, dat grote land goederen wil verdelen en het grondbezit wil bëperken tot 80 hectaren, steunt. Hij zou dit plan zijn juridische vorm hebben gegeven. Naar vei-luidl was premier Maher gister avond nog steeds bezig met pogingen om een formule te vinden, die de eisen van het leger zou bevredigen en tezelfdertijd de ongeduldiger en onverzettelijke!" leden van de militaire junta zou „remmen". In Washington heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministei'ie van Bui tenlandse Zaken verklaard, dal het zenden van wapens aan Egypte direct zou afhan gen van de mate van samenwei'king van de Egyptische regering bij de instellingen van het in November voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. Een Egyptische regeringscommissie be studeert thans een voorstel voor een uni- foi-me hoofdbedekking. Men verklaart, dat de fez niet van Egyptische oorsprong is en niet aangepast aan het klimaat. Men over weegt vervanging van de fez door de Mexi caanse sombrero, daar Egypte en Mexico vrijwel hetzelfde klimaat hebben. Volgens Dulles kan het rijk van het Rus sische communisme van binnenuit afge- bi-okkeld worden. Reeds is het te wijd. Het omvat 809 millioen mensen. De structuur kan gebarsten worden door passief verzet en gebrek aan medewerking. Dit zou ge beuren als Amerika thans dezelfde invloed in de wereld zou uitoefenen als gedurende de eex-ste eeuw van de republiek. „In die tijd symboliseerden wij vrijheid, en gaven wij morele en soms materiële steun aan anderen die naar vrijheid sti'eefden. Aldus De „Europese beweging" organiseert in alle landen, die hebben meegewerkt aan de voorbereiding van de Europese defensie gemeenschap, een campagne, die ten doel heeft de openbare mening wakker te ma ken ten gunste van een Europees politiek gezag. Een groot aantal Nederlanders, uit alle sectoren van ons volksleven, zal wor den gevraagd zich uit te spreken voor het bijeeni-oepen van een Europese vergade ring, door de regei'ingen te belasten met het ontwerpen van een „Europees politiek gezag", onderworpen aan een werkelijke democratische controle. LONDEN. (Reuter). De federatie van werkgevers in de Britse scheepsbouw- industrie heeft Woensdag de leiders van 200.000 van hun werknemers meegedeeld, dat zij eisen voor een „aanzienlijke loons- vex-hoging" niet zullen inwilligen. Verleden week werden reeds looneisen van 2,5 mil lioen vakarbeiders in deze industrie ver worpen. De werkgevers hebben beloofd opnieuw contact te zullen opnemen met de vakverenigingen en men hoopt, dat dit tot een compromis zal leiden. Looneisen van 600.000 mijnwerkers en 500.000 spooi-weg- arbeiders zijn eveneens verworpen. Zestigduizend Londense buschauffeurs hebben besloten het officiële gerechtshof voor arbeidszaken om een uitspraak te verzoeken, nu hun eisen voor „aanzien lijke loonsverhoging" zijn verworpen. Looneisen van duizend werknemers van de BEA en de BOAC (de Britse Europese en de Britse overzeese luchtvaartmaat schappij) zijn verworpen. Een staMng van 100.000 arbeiders in de meubelindustrie is voorkomen, doordat de werkgevers hebben toegestemd in een loonsverhoging van een penny per uur. In Birmingham heeft de bond van tech nici in de automobielindustrie overwerk bij de Atxstin-fabrieken verboden uit pro test tegen het ontslag van 800 arbeiders. aan boord. Twee kregen er genoeg van na een eerste stormachtig avontuur in het Kanaal, waarbij de grote mast afknapte. Met moeite kon men toen het eiland Guernsey bereiken, waar de twee van boord gingen. Via Lissabon en Tanger kwam de schoe ner in Madeira, waar de 17-jarige zoon van de heer Klijn zich terugtrok. Het tweetal, dat overbleef, besloot toch de gi-ote sprong te wagen en op 28 Juli vertrok de „Itoe Dia" uit Madeira. Tijdens zwaar weer is de heer Visser verongelukt. De heer Visser was vroeger stuurman bij de grote vaart. Na de oorlog ging hij in de handel, maar voor deze tocht had hij zijn oude vak van navigator weer opgevat. Het telegi-am van het verongelukken van de heer Visser bereikte Hilversum via een schip dat door de heer Klijn ondei-weg ge praaid was. De „Itoe Dia" heeft namelijk geen radio aan boord. De heer Klijn is met de „Itoe Dia" na het ongeluk een haven op een van de Kaap Verdische eilanden binnengevaren. Hij is voornemens de schoener in Kaapstad te verkopen en naar Nederland terug te keren. Grote plannen De heer Klijn had reeds verscheidene jaren plannen voor een wereldreis. Hij ondei-hield enige tijd contact met de heer Lamberti uit Valkenbui-g, die er enige maanden geleden in slaagde met een jacht de oceaan over te steken. De heer Klijn vond de reis van de heer L. zo fortuinlijk, dat hij besloot diens voorbeeld te volgen. Hij kocht een schoener, verkocht zijn zaak in Den Haag en vertrok op 9 April uit Scheveningen. Hij- had de reis willen maken samen met zijn echtgenote, een zoon en dochter. Alleen de 17-jarige zoon ging echter scheep, omdat mevrouw Klijn en haar 16-jarige dochter tegen het avontuur opzagen. De heer Klijn was voornemens óm de kust van Zuid-Amerika heen naar Nieuw Zeeland te varen, waar hij als im migrant een nieuw bestaan wilde gaan op bouwen. Zijn gezin zou dan later volgen. Nadien schijnt hij verandering in dit plan te hebben gebracht, aangezien hem in Pa ramaribo een werkkring was aangeboden. Het jacht had regelmatig met zwaar weer te kampen en raakte aanzienlijk achter op het reisschema. Na het ongeval, dat zijn vriend Visser thans is overkomen, schijnt de heer Klijn weinig meer voor verwezenlijking van zijn plan te voelen. De 17-jarige koning Hoessein van Jordanië, die onlangs zijn vader is opgevolgdis uit Zwitserland naar zijn land gereisd. Hier zien we de jeugdige vorst met een adjudant op het vliegveld van Genève kort voor zijn vertrek. oQooccoorrxoooccooooooococcoocooooooi MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met vanavond en vannacht in het Noorden van het land enkele verspreide regenbuien. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord-West en Zuid-West Vrij koude nacht, maar iets warmer overdag. 29 Augustus Zon op 5-47 uur, onder 19.34 uur. Maan op 16.18 uur. onder 22.53 uur. Hoog en laag water in IJniuiden Vrijdag 29 Augustus Hoog water: 9.03 en 21.36 uur. Laag water: 4.25 en 16.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1