Sprookjesachtige schoonheid uit lang-vervlogen tijden Ooggetuige moord op Drummonds meldt zich bij de politie De radio geeft Vrijdag Derde slachtoffer van race-ongeluk overleden PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Onrust in Kenia door Mau Mau-beweging D' Kant en klaar DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 2 Oude Kunst- en Antiekbeurs geopend De „Waterman" uit Zuid- Afrika naar Nederland Wijziging kengetallen van drie plaatsen Kerkelijk Nieuws Bakoesj naar Parijs Discussie over organisatie van de race gaat voort Proef met verplaatsbaar veldhospiaal r Jptófy dan. $ttaud/ ^loclx ió het zo Gisteren is dan, in het statige Delftse Prinsenhofmuseum, de vierde Antiekbeurs van de handelaars in oude kunst begonnen; een evenement dat door de organisatoren nuchter-zakelijk als „verkoopstentoonstel ling" bestempeld wordt, doch dat in cultu rele betekenis verre boven die commerciële doelstelling uitstijgt. De overweldigende kerncollectie antieke voorwerpen, schilde rijen en ornamenten, die men hier thans gearrangeerd heeft is zo mogelijk nog rijker en veelzijdiger dan die van voorgaande jaren en vormt een stuk cultuurbezit, dat men zich het liefst in een particulier mu seum zou denken. Maar omdat tenslotte de antiquairs ook leven moeten, zullen veel van deze unieke objecten wel naar particuliere verzamelingen en naar het buitenland ver dwijnen. Reeds gisteren, op de openingsdag, werden er al enkele kapitale stukken weg gekocht, maar de eerstvolgende drie weken kan men in elk geval nog naar hartelust genieten van al het schoons aan oude kunst en nobel handwerk, dat nu in ongekende verscheidenheid de stille, hoge zalen van het oude Prinsenhof vult. En dat is waar lijk wel een retourtje naar Delft en de paar kwartjes entréegeld waard, ook al is men geen kenner of verzamelaar, maar simpelweg een belangstellende leek, zoals u en ik. Dat is waarschijnlijk zelfs de enige kwaliteit waarin met onverdeeld genoegen, en niet gehinderd door hebzucht of jalou- zie, al deze exquise schoonheid kan onder gaan, tenzij men niet op een paar duizen den behoeft te kijken om zich zo'n aller liefst Louis XVI-bureautje of iets dergelijks aan te schaffen. Want de werkelijke zeld zaamheden, de „unica" zoals de antiquair ze noemt, zullen natuurlijk ook hier fabel achtige bedragen moeten opbrengen die alleen een Croesus zich permitteren kan. Dat neemt niet weg dat er ook op deze vierde antiekbeurs weer legio charmante bibelots en kleinodiën te vinden zijn, die de meer bescheiden beurs passen, maar de gewone bezoeker komt hier toch alleen om zijn dorst naar schoonheid te lessen en in dat opzicht vindt hij lafenis te over. Fraaier en vollediger collectie antiek aarde werk en porselein bijvoorbeeld, zeldzaam verte, rose en noire uit China, ragfijn Meiss- ner en eierschaal, vlammend majolica en delicaat fayence, ziet men ook in het buitenland zelden bijeen. Dan is er een keur van edel smeed- en drijfwerk in goud, zilver en koper, geflankeerd door sprook jesachtige weefstels, tapijten en tapisserieën uit de Oriënt, die op hun beurt weer afge wisseld worden door flonkerend kristal, bizarre speksteen-figuren, tere veertiende eeuwse miniaturen, in ivoor gekerfd, von kenschietend kristal en fonkelende roe mers. Dan zijn er nog de indrukwekkende collectie oude meubels, sculpturen in mar mer en hout, de laatsten vaak schitterend gepolychromeerd, en antieke schilderijen, waarbij zeer fraaie Ruysdaels en' Van de Velde's, een interieur van de St. Bavo van Pieter Saenredam (gedateerd 1628) en enkele voortreffelijke buitenlandse mees ters. Men zou dagen kunnen ronddwalen tussen al deze schatten en telkens nieuwe ontdekkingen doen; nu eens in bewonde ring stilstaand voor een magistraal kerk- meubel, dan weer zich verdiepend in het randschrift van een oude Romeinse pen ning, een Merovingische gesp van bar baarse pracht of een subtiel Assyrisch koningsreliëf, dat minstens 28 eeuwen oud is, om maar weer, lukraak, een greep te doen uit onze indrukken van twee luttele uren beursbezoek. Want er is nog zoveel schoons te zien dat wij niet eens kunnen aanstippen en bovendien zouden woorden hier toch dermate tekort schieten, dat wij u slechts kunnen aanraden, zelf eens te gaan kijken. En gaat u dan ook eens praten met de exposanten, die hier heus niet uit sluitend op „zaken doen" uit zijn en u gaarne meer zullen vertellen van hun pronkstukken en de vaak wonderlijke wijze, waarop zij die verworven hebben. Dat bewijst bijvoorbeeld de geschiedenis van een stukje „porcelaine de commande", dat wij in de stand van een Amsterdamse antiquair ontdekten. Het was een fraaie ADVERTENTIE FALCON MANTELS JASSEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 10.40 Alt en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Mede delingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.25 Dames koor en orgel. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. (Om 15.00 boekbespreking). 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamer koor. 17.20 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Platen. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Berichten. 20.15 Bas en piano. 20.30 Causerie. 20.40 Causerie. 21.00 Causerie. 21.25 Amusementsmuziek. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Verzoekprogramma. 9.35 Kamer orkest. 10.15 Platen. 10.40 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Salon orkest en solist.. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianospel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.55 Mu- sette-orkest. 15.10 Symphonette-orkest en solisten. 15.45 Kamerkoor. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Residentie orkest. 17.30 Metropole-orkest en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.35 Pla ten. 18.40 De uitkijkpost. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Actualiteiten. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.52 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Kamerorkest en solist. 21.20 Platen. 21.40 Franse muziek. 22.15 Platen. 22.40 Idem. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 19.00—20.30 Programma over Rotterdam. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgelspel. 14.00 Zang en piano. 15.00 Platen. 15.30 en 16.00 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 Platen. 18.10 Voor dracht, 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang. 20.00 Platen. 20.10 Die Zauberflöte, opera (tot 24.00). Zuid-Duitse polychromie(eind vijftiende eeuw). buikkruik van Hollands aardewerk, op be stelling en dus waarschijnlijk in één exemplaar vervaardigd omstreeks 1760. Op de halspartij staan de gepaarde wapens van Haarlem en Leiden met eronder een schildering van de trekvaart Haarlem- Leiden, compleet met trekschuit en achter grond van duinen en kerktorens. Het kost bare stuk is omstreeks 1760 waarschijnlijk voor een toenmalige hoogmogende ge maakt, wellicht ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Trekvaart, die immers in 1657 voltooid werd. Het grap pige is nu, dat de standhouder-eigenaar het ding pas kort geleden had ontdekt en welin het Zuiden van Frankrijk. De kruik moet dus al bijna tweehonderd jaar door Europa gezworven hebben, waar schijnlijk zonder dat iemand van de vroe gere eigenaars ooit beseft heeft welk een kostbaar unicum hij bezat. Was dit een kostelijke toevallige vondst, veel antiek wordt ook op moeizamer wijze opgespoord en wisselt dan pas na eindeloos gemarchandeer van eigenaar, hetgeen ech ter juist de aparte bekoring van het „vak" is. Maar dat is weer een ander chapiter, dat in dit geval buiten beschouwing moet blijven. Maar ook daarom loont een bezoek aan de Delftse expositie de moeite als men tenminste het geluk heeft, de anti quairs over zulke vakgeheimen aan het praten te krijgen. H. C. Op zijn terugreis uit Zuid-Afrika, waar heen het s.s. „Waterman" ruim 800 Neder landse emigranten bracht, nam het schip 316 passagiers uit Walvisbaai en Kaapstad aan boord met bestemming Europa. Ongeveer 70 van hen debarkeren in Southampton: met de 240 overigen, onder wie 80 op doorreis naar Duitsland, wordt de Waterman Vrijdagmorgen om ongeveer acht uur te Rotterdam verwacht, waar de ontscheping terstond na aankomst aan de Lloydkade zal beginnen. Onder de voor ons land bestemde Zuid- Afrikaanse passagiers, die allen goed Ne derlandse namen dragen en grotendeels een vacantiebezoek aan Nederland komen brengen, worden ook bekende namen uit de Boerenoorlog aangetroffen, zoals bij voorbeeld Joubert en De Wet. Op Maandag 15 September worden de netnummers van de automatische telefoon centrale te Amstelveeen, Sloten (N.H.) en Ouderkerk aan de Amstel gewijzigd. De nieuwe netnummers zijn: Amstel veen: 02964 (was 02970); Sloten (N.H.): 02968 (was 02978); Ouderkerk aan de Am- stel: 02963 (was 02973). Ned. Herv. kerk Beroepen te Ermelo (3e pred.pl.) (toez.) W. L. Tukker te Delft bij de Presb, Church iri Nw-Zeeland te Auckland, G. F. W. Herngreen te RotterdamKralingen. Aangenomen naar Moercapelle, P. H. de Ruyter, cand. te Jutphaas. Beroepbaarstelling. De heer A. v. d.Ban, vicaris te Sebaldaburen-Lutjegast. Benoemd tot vicaris te de Kaag, L. C. Baljé, cand. te Leiden. Geref. kerken Beroepen te Leiderdorp, (vac. H. van Rhijn) H. Sweepe te Hardenberg te Avereest, P. R. Everaars te Lunteren. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Zaandam (nadere beslissing) E. Koop te Zwartsluis. Het principe van de televisie-telefoon, zoals het gedemonstreerd wordt op de Nationale Radio Tentoonstelling, welke gisteren in Earl's Court te Londen geopend is. Pat Crux- tön, televisie-ingenieur, voert hier over de televisie-telefoon een gesprek met haar collega Jim Rackett, die zij tegelijkertijd ook kan zien. PEYRUIS. (Reuter). De politie heeft Woensdag medegedeeld,- dat een man zich had gemeld, die verklaarde, dat hij getuige was geweest van de moord op de Britse voedselspecialist Sir Jack Drummond diens vrouw en dochter, welke zich in het begin van deze maand nabij Peyruis in Frankrijk heeft voorgedaan. Hoofdinspecteur Sebeille, die de leiding van het onderzoek heeft, zeide, dat de man „sensationele" mededelingen had gedaan. Hü weigerde verdere bijzonderheden te verstrekken dan dat de man had ver klaard, dat zij auto nabij de plaats van het ongeluk defect was geraakt, even voordat de moord gebeurde, en dat de moordenaar, dwars over de weg, Drummond achter volgde. De getuige reed volgens de mededelingen van de commissaris met een Amerikaanse auto van Manosque naar Digne en stapte wegens een defect aan de lichtinstallatie uit op ongeveer tweehonderd meter af stand van de plaats, waar de auto van Sir Jack Drummond was geparkeerd. De auto van getuige moet aldus op een afstand van tachtig meter van de temt der familie Drummond gestaan hebben. Uitgestapt zijnde hoorde getuige doordringende kre ten. Het was toen tien minuten over één. Nog door het geschreeuw heen hoorde ge tuige twee roffels van. drie a vier schoten met een tussenpoze van enkele seconden. Daarop zag getuige een man in gebogen houding en met de armen vooruit de weg oversteken en in elkaar zakken. Een an dere, slordig geklede man, waarschijnlijk de moordenaar, kwam naar de neergeval len man toe^ .gaf hem, een stootrin de lin kerzijde en draaide hem om. De getuige kon alles waarnemen dank zij het heldere maanlicht. Enkele minuten nadat hij Sir Jack had zien neervallen, hoorde hij opnieuw geschreeuw. Hij zag de vermoedelijke moordenaar van Drum mond verdwijnen, klaarblijkelijk het meis- e Elizabeth achtervolgend. De getuige, die haastig het mankement aan zijn auto had kunnen herstellen, maakte rechtsomkeert en reed weg. Het signalement, dat de getuige van de vermoedelijke moordenaar heeft gegeven, komt niet overeen met de beschrijving door de vraehtaulobestuurder, die in het licht van zijn koplampen iemand op de weg zou hebben gezien op vijftig meter afstand van de boerderij van Dominici, op wiens TUNIS (Reuter). Vandaag hebben de Tunesische premier, Bakoesj, en de Franse resident-generaal, De Hauteclocque, zich per vliegtuig naar Parijs begeven. Waar nemers zijn van mening, dat Bakoesj zijn besprekingen met de Franse regering on afhankelijk van De Hauteclocque wenste te voeren, doch dat de resident-generaal zulks heeft willen verhinderen. De dertien Aziatische en Afrikaanse landen, die de Tunesische kwestie in de algemene vergadering van de U.N.O. be handeld willen hebben, hebben Woensdag besloten ook aan te dringen op een be spreking van de Marokkaanse kwestie in de volgende zitting van de Algemene Ver gadering. Twee Marokkaanse nationalistische lei ders, Mohammed Laghzaoei en dr. Mendi Denaboed, zijn Woensdag aanwezig ge weest op een bijeenkomst van de Aziatisch- Afrikaanse groep. De groep heeft besloten een schrijven te zenden aan secretaris generaal Trygve Lie. Na de bijeenkomst verklaarden de Marokkaanse leiders tegen over de pers, dat het volk van Marokko on afhankelijkheid wenst in plaats van een unie met Frankrijk. erf de familie Drummond kampeerde. Do minici heeft eerder verklaard geen ge schreeuw doch alleen schoten gehoord te hebben. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch M. J. H. Hustinx heeft gistermiddag bij de opening van de Nijmeegse raadszitting medegedeeld, dat het derde slachtoffer van het tragische ongeluk dat Zondag bij de motorwedstrijden in het Goffertstadion geschiedde, de 14-jarige Jan Hendriks, die middag in het Canisiusziekenhuis te Nij megen aan zijn verwondingen is overleden. Aan het einde van de vergadering heeft de heer Smid (P. v. d. A.) aan B. en W. gevraagd of dë outillage van de Goffert- baan wel geschikt was voor het houden van kombaanraces. De burgemeester ant woordde hierop dat het prepareren van de banen voor deze races in overleg met des kundigen is geschied. Mr. Hustinx zei verder, dat de K.N.M.V. wel geadviseerd had om geen motorwed strijden te organiseren buiten auspiciën van de K.N.M.V., maar dat dit verzoek geen verbod inhield. Antwoord van R.K.N.M.B. De R.K. Nederlandse Motorsport Bond, die de wedstrijd van Zondag had georgani seerd, heeft geantwoord op het communi qué van de K.N.M.V. Deze bond, die door dertig clubs uit het Zuiden van het land in het leven werd geroepen uit ontevreden heid over het kleine aantal wedstrijden in het Zuiden, heeft zich volgens zijn zeg gen steeds beijverd om alle veiligheids maatregelen te treffen, die nodig zijn om zoveel mogelijk alle gevaren te voor komen. De R.K.N.M.B. betreurt het ongeval in het Goffert-stadion te Nijmegen ten zeer ste, maar is van oordeel, dat dit ongeval niet te wijten is aan organisatorische te korten. Er is gereden op de baan van het Goffert-stadion, welke baan in strijd met de berichten van de K.N.M.V. nooit is af gekeurd, blijkens een mededeling van het Stichtingsbestuur van het Goffert-stadion. Het stichtingsbestuur ontving wel van de K.N.M.V. de mededeling, dat, zodra een andere bond daar wedstrijden zou organi seren, het stadion door de K.N.M.V. „be smet" zou worden verklaard. „Het is betreurenswaardig, dat de K.N. M.V. dit ongeval aangrijpt om de R.K.N. M.B. verwijten te maken en bij de rege ring stappen heeft ondernomen, die ten doel hebben de R.K.N.M.B. het organiseren van wedstrijden onmogelijk te maken," aldus de R.K.N.M.B., „want het ongeval vond plaats nadat de renners afgevlagd waren en het kan dus niet verweten wor den aan de organisatie." Militairen van het Regiment Geneeskun dige troepen hebben tijdens een oefening bij Amersfoort een „doorvoerhospitaal" in gebruik genomen, dat een primeur is voor de strijdkrachten op het Europees vaste land. In ongeveer 17 uur verrezen onge veer 50 tenten, die gezamenlijk een volledig hospitaal te velde vormen. Daarin kunnen in tijdsverloop van enkele uren vijftig ge wonden worden behandeld. Aan de grote manoeuvres welke in September in Duits land zullen worden gehouden zal ook met dit hospitaal als medische formatie worden deelngenomen. NAIROBI (Reuter). Op een massa bijeenkomst te Kjamboe bij Nairobi, mid delpunt van het reservaat der Kikoejoes, hebben ruim 30.000 Kikoejoes hun afkeu ring uitgesproken over het geheime genoot schap „Mau Mau" en besproken, hoe ge wone mensen kunnen helpen bij het hand haven van wet en orde, aldus meldt een correspondent van de Londense „Times" uit Nairobi. De Mau Mau, die zich ten doel heeft ge steld de blanken uit Kenia te verdrijven, wordt verantwoordelijk gesteld voor het grote aantal misdaden, dat zich de laatste tijd in Kenia voordoet. Het Kikoejoe- reservaat is een provincie van deze Britse kolonie. In verscheidene gebieden is de avondklok ingesteld. De leider van de blanke fractie van de wetgevende raad in Kenia, Blundell, heeft in een te Nairobi uitgegeven verklaring uitdrukking gegeven aan zijn „groeiende bezorgdheid" over het gemis aan orde en rust in bepaalde delen van de kolonie. Hij zeide, dat zijn fractie zich hierover tot de regering gewend heeft. De Rooms-Katholieke bisschop van Zan zibar, mgr. McCarthy, heeft in een herder lijk schrijven zijn afkeuring over de Mau Mau en andere geheime genootschappen uitgesproken. 'De apostolische vicaris van Nyeri (Noord- Kenia) deelde mee, dat alle Katholieken in zijn bisdom, die hetzij vrijwillig, hetzij gedwongen de eed aan de Mau Mau afleg gen, voortaan geëxcommuniceerd zullen worden. Personen, die onder dwang de eed hebben afgelegd, zullen de gelegenheid krijgen deze eed in het openbaar te her roepen, waarna de excommunicatie wordt opgeheven. ADVERTENTIE Ook e«n duurdere nigaret laat Ik graag itaan voor deze heer lijke Virginia. Vervanging. Functionarissen van de UNO hebben meegedeeld, dat Jacob Malik als hoofd van de Russische delegatie bij de UNO zal worden vervangen door Valerian Zorin. Malik en Zorin hebben beiden de rang van onderminister van Buitenlandse Zaken. Men verwacht, dat Zorin op 15 September zijn nieuwe functie zal aanvaarden. De zitting van de algemene vergadering begint een maand latei', op 14 October. Zorin was van 1945 tot 1947 ambassadeur te Praag. Indertijd is gezegd, dat hij nauw betrok ken was bij de communistische staats greep in dit land in 1948. Postzegel. Mevrouw Erika Gmeiner, eige nares van de onlangs in Spittal in Oos tenrijk gevonden postzegel, die een poststempel van 1839 draagt en de oud ste ter wex-eld wordt genoemd, heeft zich bereid verklaard de zegel voor vijf tig duizend dollar aan een niet nader genoemde Engelsman te verkopen. Te Klagenfurt gaan geruchten, dat de zegel aan Koningin Elizabeth zal worden aan geboden, wanneer zij gekroond wordt. Zij heeft een van de grootste verzame lingen ter wereld geërfd van haar vader. Uitspraak. Het Zuid-Afrikaanse parle mentaire hooggerechtshof heeft besloten de uitspraak van het hof van beroep, waarbij de wet op de afzonderlijke ver tegenwoordiging van kleurlingen on grondwettig en ongeldig werd verklaard, terzijde te stellen. Zoals reeds gemeld waren de leden van de oppositie niet aanwezig toen het parlementaire hoog gerechtshof, dat uit de leden van beide kamers der volksvertegenwoordiging be staat, Maandag in geheime zitting bij eenkwam om zich over zijn uitspraak te beraden. Ontbinding. Het Japanse kabinet heeft besloten, het parlement onmiddellijk te ontbinden en tegen 1 October nieuwe algemene verkiezingen uit te schrijven. De secretaris van de ministerraad, Sji- geroe Hori, maakte dit besluit na een spoedbijeenkomst van het kabinet via de radio bekend. Oppositiebladen hadden reeds enige tijd ontbinding van het par lement en het houden van nieuwe ver kiezingen geëist. Over het algemeen voerde de oppositie als reden voor haar eisen aan, dat, nu Japan weer onafhan kelijk is geworden, het land zo spoedig mogelijk een nieuwe regering moet hebben. Ondertekening. Naar men te Bonn aan neemt zal de Duits-Israelische herstel betalingsovereenkomst negen en tien September te Luxemburg door bonds kanselier Adenauer en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Sja- ret, ondertekend worden. Luxemburg zou als „neutraal" gebied kunnen wor den beschouwd en de kanselier zal hier tegen die tijd aanwezig zijn voor de bij eenkomst van de raad van ministers van het plan-Schuman. Conferentie. Op initiatief van de Sovjet- Unie zal binnen een paar dagen in Hon garije een conferentie worden gehouden van de politieke politie en de veilig heidspolitie der landen van het Sovjet blok, zo verklaart het semi-officiële Joegoslavische nieuwsbureau „Joego- pres". De conferentie zou ten doèl heb ben de interne veiligheid te verhogen. Over de graad dezer veiligheid zouden de Sovjet-autoriteiten steeds ontevrede ner worden. Vertegenwoordiger. Hangende een beslis sing over de uiteindelijke vorm en sa menstelling van een Amerikaanse ver tegenwoordiging bij de Hoge Autoriteit van de Europese kolen- en staalgemeen schap is William Tomlinson, sedert 1950 Amerikaans waarnemer bij de bespre kingen, die leiden tot de Europese kolen- en staalgemeenschap, benoemd tot waar nemend Amerikaans vertegenwoordiger bij deze Hoge Autoriteit. Rang. In Washington is officieel bekend gemaakt, dat de Amerikaanse legatie in Libanon, Syrië en Jordanië tot ambas sades zullen worden verheven. Frankrijk en Engeland zullen eveneens de rang van hun diplomatieke vertegenwoor digingen in deze landen verhogen. Ook de Syrische, Libanese en Jordaanse delegaties in Amerika, Engeland en Frankrijk zullen tot ambassades worden verheven. Verdeling. Een woordvoerder van de „Stahlhelm", het verbond van oud strijders in Duitsland, heeft medege deeld, dat de organisatie de regerings partijen zal steunen bij de komende ver kiezingen van de Bondsdag. De organi satie zou echter geen partijpolitiek voeren. Zij zou medewerken aan het streven om het Duitse volk het besef bij te brengen, „dat het bereid moet zijn. zich te verdedigen". Achterdocht. Pro-communistische redac teuren in dienst van de Amerikaanse radio en televisie verspreiden een „sub tiele propaganda" door middel van de radio- en televisieprogramma's, aldus een Woensdag gepubliceerd rapport van een subcommissie van de Amerikaanse Senaat. Volgens een door de commissie gehoorde getuige hoeden deze redacteu ren zich er voor geen openlijke propa ganda te verspreiden. De gevolgde methodes bestaan uit een zonder ophou den belachelijk maken van het kapita listische stelsel, aldus deze getuige. 28. Wij hebben de vorige keer reeds gezien, dat de heer Teutbei aan het raden was naar de vermoedelijke verblijfpladts van zijn kaart; en hoe goéd de oud-varensgast ge raden had is thans wel duidelijk! Toen hij de kade bereikte, zag hij toevallig net hoe Panda en Jolliepop zich aan boord begaven van de bark Drijfijs, waar zij door de echt genote van do kapitein als volwaardige zee lieden op waren aangemonsterd. Zij hadden in het geheel geen bagage bij zich, doch het geoefende varens-oog van Teutbei ont waarde een bedenkelijke papier-rol in Jol- liepops hand. Een dof gesteun ontsnapte hem. „Dat zijn de dieven!", gromde hij. „Ik heb ze! Ik moet aan boord van dat schip komen!" Hij begaf zich dan ook regelrecht naar Herbert, de kapitein, en riep bars: „Kunt u nog een ervaren zeeman gebrui ken, kapitein?" „Ja jazeker!", zei Her- bert blij, want die meende hier een goede kracht voor zich te zien. De kapiteinsvrouw was het echter in het geheel niet met hem eens. „Bah Herbert!", riep zij uit. „Ik wens een dergelijk persoon beslist niet de hele reis om me heen te zien!" „Neem me niet kwalijk riep Teutbei gebelgd. „Ik ben een bekwaam zeemanVeertig jaar heb ik op het water doorgebracht „En je ziet er uit alsof je in die veertig jaar nooit in het water bent geweest!" viel zij hem genadeloos in de rede. En daarmee was Teutbeis poging om op déze manier aan boord te komen mislukt.... E kantschorsboom, zoals de vertaalde naam van deze boom luidt, schijnt al leen voor te komen op het eiland Jamaica en dan nog alleen in de districten Vere, Elisabeth en Clarendon. De naam duidt de kenmerkende eigen schap van deze boom reeds aan: zijn schors en wel de binnenste laag van de schors bestaat uit kant. Niet één enkel stukje kant, zoals wij dat met moeite op een vacan- tiereisje naar Brussel of Brug ge hebben weten te bemach tigen voor onze duurgekochte frankskes! Neen, de schors van deze boom telt verschillende lagen kant. En wel evenveel lagen als de boom, waarvan de schors wordt afgepeuterd, jaren telt. Toegegeven moet worden, dat deze na- tuur-kant niet die mooie en kunstige mo tieven vertoont als waarop het Belgisch handwerk zo prat gaat. De draden vormen een rechthoekig weefsel dat in water wordt geweekt, waarna de houtachtige delen en eventuele verontreinigingen kunnen wor den verwijderd. Met de hand worden ver volgens de verschillende lagen vanéén gescheiden en daarna is het product voor het gebruik gereedGemakkelijker kan het al niet! Wanneer we het weefsel met de door de mens vervaardigde producten zouden moe ten vergelijken zou de rechthoekig gewe ven vitrage daarvoor het meest in aanmer- king komen. De vrouwen op Jamaica hebben een buiten gewone handigheid verkregen om uit deze stof hoofdbedek kingen, netjes, sjaals, sluiers, jabots, maar ook complete pakjes te vervaardigen. En niet duur, naar het ons toe- schijnt! Hier te lande lopen vele vrouwen in gla zen weefsels, maar in tropisch Amerika kan men de natuur-kant zó van de bomen plukken! Die glazen weefsels brengen ons overi gens op een aller griezeligst idee, vooral wanneer we bedenken dat glas geen vaste stof, maar een vloeistof is! Ook al kunnen we daarover op deze plaats niet te breed voerig fantaseren, we kunnen er morgen toch in ieder geval eens luchtigjes over piekeren. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2