B. en W. trokken voorstel tot ontslag van lerares aan Meisjes H.B.S. in SCHOOLBOEKEN „Toen stond de aarde stil": boeiende film-fantasie Plannen over huisvesting van gemeentediensten Politiebureau op de Raaks Agenda voor Haarlem Verwijdering caravans van Haltestraat- terrein te Zandvoort Haarlemse gemeenteraad bijeen Mr. H. E. Phaff gemeentesecretaris Mr. P. Borst benoemd aan de Vrije Universiteit Behandeling in kort geding 3 V. Schietpartij op kantoor van oliemaatschappij Humanitas rekent op de Haarlemse jeugd M. A. Joustra overleden Nederlands cultureel verdrag met Zuid-Afrika Twee motoren tegen militaire auto AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Handel in scheermesjes op Amsterdams politiebureau Tentoonstellingsbezoek per televisie Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De raad der gemeente Haarlem heeft Woensdagmiddag in besloten vergadering ruim drie uur het voorstel van B. en W. besproken om eervol ontslag te verlenen aan me juffrouw G. A. Janssen als lerares aan de Hogere Burgerschool voor Meisjes. Na heropening van de openbare vergadering deelde de voorzitter, burgemeester mr. P. O. F. M. C re m e r s, mee, dat B. en W. tot de conclusie gekomen zijn, dat het in het belang van de school is het voorstel in te trekken. Daarna legde mevrouw mr. S c h e 11 e m a-C o nr ad i (VVD) de volgende verklaring af: „namens de raad mag ik hier verklaren, dat deze met voldoening heeft kennis genomen van de mededeling van B. en W„ dat het voorstel wordt ingetrokken en mejuffrouw Janssen met ingang van dit schooljaar wederom aan de Meisjes H.B.S. te werk zal worden gesteld. De raad verwacht van alle betrokkenen en alle leerkrachten, dat dit voor hen een aan sporing zal zijn met ter zijde stelling van eigen persoon en met het voornemen in elkaar allereerst het goede te zien, zich met alle kracht aan het belang van deze school te wijden met de vaste wil tot samenwerking. De raad is van mening, dat elk der betrokkenen gehandeld heeft, zoals zij meenden dat het hun plicht was en dat er geen odium mag blijven rusten, noch op de directrice, noch op de leerkrachten". Voor de behandeling van het voorstel bestond grote belangstelling. Niet allen konden op de publieke tribune plaats nemen. De voorzitter deelde mee, dat hij piannen had het voorstel aan het einde van de agenda te plaatsen, doch enkele leden, die vroeg weg moesten, hadden verzocht hiervan af te zien. De voorzitter stelde eerst de benoe mingen aan de orde. Mr. Proper (Comm.) vroeg bij het punt benoeming van een gemeentesecretaris een besloten vergadering. Na heropening der vergadering ging de raad over tot stemmen. Tot gemeentesecre taris werd gekozen mr. H. E. Phaff te Delft; hij verwierf 23 stemmen, en op dè tweede aanbevolene, dr. B. de Goede te Arnhem, werden 8 stemmen uitgebracht. Tot onderwijzer aan de Klaas de Vries- school voor MULO werd benoemd de heer B. Nieuw Beerta te Nieuwe Pekela; tot hoofd van de gemeentelijke school voor voorbereidend lager onderwijs mejuffrouw F. G. de Jager te Velsen; tot onderwijzer aan de Beatrixschool de heer J. Oedekerk te Baarn en tot onderwijzer aan de Anslijn- school de heer J. C. Grosman te Maassluis. Om half drie volgde opnieuw een besloten vergadering en na heropening om vijf over half zes deelde de voorzitter mee, dat B. en W. besloten hadden het voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuf frouw G. A. Janssen als lerares in te trek ken, waarna mevrouw Scheltema de hier boven vermelde verklaring heeft afgelegd. Tot tegen half acht heeft de gemeente raad zich bezig gehouden met de behande ling van de overige punten van de uit 39 punten bestaande agenda. Verplaatsing van ge m ee ntedie nsten Tijdens de behandeling van het voorstel voorzieningen te treffen aan het Prove niershuis kreeg wethouder Angenent gelegenheid mededelingen te doen over de plannen van B. en W. over verhuizingen van gemeentediensten. De bedoeling is de gemeenteraad binnen kort voor te stellen liet eerste gedeelte te bouwen van een nieuw bureau van politie op de Raaks, waar thans werkplaatsen van Openbare Werken zijn ondergebracht. Het kantoor van de gemeente-ontvanger en dat van de Incassodienst zijn slecht ge huisvest; zij zullen geconcentreerd worden in het gebouw op de hoek Grote Hout straat—Grote Markt. Dit gebouw wordt „een financieel centrum". Verwacht wordt dat het kantoor van de Nederlandse Han delmaatschappij spoedig naar de Damstraat wordt overgebracht. Het gebouw van Openbare Werken is te klein; nieuw personeel kan niet worden aangesteld, omdat er geen kantoorruimte is. Als de Incassodienst wordt overgeplaatst, kan het tegenwoordige gebouw bij dit van Openbare Werken gevoegd worden. De wethouder noemde de huisvesting van het kantoor van de Inspecteur van de Lichamelijke Opvoeding „onbehoorlijk". Deze inspecteur kan een kantoor krijgen in het gebouw op de hoek van de Kleine Hout- weg en de Badhuisstraat, waar thans Na zorg gehuisvest is. Nazorg kan worden ondergebracht m een huis aan de Wilhelminastraat. Het perceel Zijlstraat 70 wordt bestemd voor diensten, die met elkaar samenwerken (de te benoemen Inspecteur voor het On derwijs, de Schoolpsycholoog en de Ambte naar voor de Beroepskeuze). Het gemeentelijk bureau voor Huisvesting wordt gevestigd in het Proveniershuis (voor de veranderingen stelde de raad een crediet beschikbaar). Voor het maken van een gebouw vooi de bibliotheek is gedacht aan een terrein aan de Jansweg; boeken van de Stadsbiblio theek kunnen opgeslagen worden in een gebouw aan de Hagenstraat en de Muziek bibliotheek kan in een perceel aan de Wil helminastraat worden ondergebracht Als een bureau van politie aan de Raaks wordt gebouwd kunnen de opslagplaatsen van Openbare Werken naar werven bij de Harmenjansweg worden verplaatst. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Zuiderkapel: Spreker ds. S. Zijlstra, 8 uur. Joncertgebouw: IJsrevuc „Round the world on ice", 8 uur. City: „Hannoc", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Song of my heart", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Dreigende trommen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la tulipe", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Help, ik ben on zichtbaar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Concertgebouw: IJsrevue ..Round the world on ice", 8 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Perceel Baan 23 wordt niet aangekocht B. en W. hadden voorgesteld tot aankoop van perceel Baan 23. De bedoeling was hierin de Christelijke Gezinshulp onder te brengen, welke thans gevestigd is in 'n per ceel hoek NassaupleinNassaustraat. Dan zou een gedeelte van de politie, dat thans aan het Nassauplein 3 en 5 gehuisvest is, naar de overkant verhuizen. „De Spaar- nestad" heeft inmiddels perceel Nassauplein 5 van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gekocht. De raad verenigde zich echter niet met het voorstel tot aankoop van het perceel Baan 23. Het werd met 21 tegen 11 stem men verworpen. Gebouw voor bescherming bevolking De raad verleende een crediet van 29.000,voor aankoop van perceel Flora park 4 ten behoeve van de huisvesting van de dienst Bescherming Bevolking en een van 38.000,voor het aanbrengen van herstellingen met de stemmen van de leden der fracties van VVD en de Communisten tegen. Voetbrug over de Jan Gij zenvaart Zes leden verklaarden zich tegen het voorstel tot het bouwen van een voetbrug over de Jan Gijzenvaart ten behoeve van de leerlingen der te stichten openbare lagere school; zij zagen niet in dat de ver keerssituatie bij de reeds bestaande brug gen voor de leerlingen, die naar school moeten, gevaarlijk is. De Kennemerduinen In antwoord op een vraag van de heer Goedee (Arbeid) om te streven naar verlaging van de toegangsprijs voor de Kennemerduinen, deelde de voorzitter mee, dat hij wel een toezegging wil doen daar naar te streven, doch zolang er nog zo'n groot tekort in de exploitatie is, is geen medewerking van het rijk, dat 55 procent der bijdrage verleent, te ver wachten. De toegangsprijs in de Amster damse waterleiding is weliswaar lager, doch de wegen worden minder verzorgd dan in de Kennemerduinen en er is verder toe zicht. De raad keurde het voorstel, om in het exploitatietekort bij te dragen, goed. Bureau beroepskeuze Wethouder Bakker (A.R.) antwoordde op een vraag van de heer Voogd (Arbeid) mee, dat B. en W. de gedachte, om ter ge legenheid van het zilveren jubileum van De Haarlemse gemeenteraad heeft giste ren benoemd tot gemeentesecretaris, in opvolging van mr. Th. A. Wesstra, mr. H. E. Phaff, tot nu toe gemeentesecretaris van Delft. Mr. H. E. Phaff werd in 1914 te Arnhem geboren, bezocht in Den Haag de Lagere School en het Nederlands Lyceum en studeerde in Leiden rechten. Na beëin diging van zijn studie was hij korte tijd werkzaam in de advocatuur. Van 1940 lot 1942 was hij verbonden aan het Dcviezeninstituut in Den Haag (een Rijksinstelling ressorterende onder het departement van Financiën). In 1942 vertrok hij naar Almelo, waar hij tot 1946 commies-redacteur der gemeente secretarie was. In laatstgenoemd jaar werd de heer Phaff benoemd tot refe rendaris en waarnemend chef van de vierde afdeling der Provinciale Griffie van Noordholland in Haarlem, vanwaar hij 16 Augustus 1949 naar Delft vertrok, om zijn nieuwe functie van gemeente secretaris te aanvaarden. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage). Aan de Vrije Universiteit is tot buiten gewoon hoogleraar in de economische fa culteit voor het onderwijs in het privaat recht benoemd mr. P. Borst te Amsterdam. Deze benoeming was noodzakelijk door dat prof. mr. N. Okma in de loop van 1951 om gezondheidsredenen genoodzaakt was zijn werkzaamheden te beperken. Mr. Borst is reeds 24 jaar juridisch en economisch adviseur en secretaris van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf. Als zodanig is hij secretaris van verschillende commissies van sociale en economische bedrijfsreeht- spraak en treedt hij op als juridisch advi seur der leden. Zijn benoeming aan de Vrije Universiteit moet nog door de Kroon worden bekrachtigd. Gistermorgen zijn op het hoofdkantoor van de Curagaosche Petroleum Industrie Maatschappij te Emmastad op Curacao twee employés door revolverschoten ge wond. Een bewaker, die wegens wange drag bij de directie was ontboden, school, terwijl hij in de gang wachtte, een pas serende employé in de nek. Daarna liep hij de directiekamer in en loste drie schoten op de aanwezigen, waarbij een employé werd getroffen. Een der directieleden wist de man op de vlucht te jagen. De dader gaf zich aan de politie over. De toestand van beide slachtoffers, de heren N. en V., is ernstig. Voor de straatcollecte van „Humanitas" op Zaterdag 30 Augustus zijn nog vele col lectanten nodig. „Humanitas" rekent op de Haarlemse jeugd boven de veertien jaar, opdat dit schone doel door een flinke collecte opbrengst zal worden bevorderd. Men kan zich melden: Linschotenstraat 87 rood, Chr. Huygensplein 8, Nagtzaam- straat 69, Zaanenlaan 149, 2e Hogerwoerd- dwarsstraat 42; Overveen: Lambr. van Dalelaan 9 b, en Zaterdag op elk- gewenst uur bij Brinkmann, Grote Markt. In de ouderdom van 62 jaar is overleden de heer M. A. Joustra, een bekende figuur in aannemerskringen. Tot 1941 was hij verbon den aan het aannemersbedrijf firma M. Joustra. Daarna trad hij als taxateur op. Vroeger heeft de heer Joustra zitting gehad in het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Aannemerspatroonsbond. Voorts was de thans overledene voorzitter van de kegelclub „De Eendracht". De teraardebestelling is bepaald op Zater dagmiddag om een uur op de Algemene Be graafplaats aan de Kleverlaan. het Bureau van Beroepskeuze propaganda te maken, in overweging zullen nemen. Andere punten De overige punten van de agenda werden aangenomen. Over de Zomervaart zal een brugje worden gemaakt; voorzieningen sullen worden getroffen in het bureau van de verkeerspolitie en in het bureau van politie; een regeling werd gemaakt inzake de herdenking van ambtsjubilea bij het ge meentelijk gymnasiaal, middelbaar en voor bereidend lager onderwijs; aan de voetbal vereniging Schoten werd een kleedhuis verkocht en met deze vereniging werd een geldlening aangegaan; van het boven de toegangspoort van het Frans Halsmuseum aanwezige beeld zal een copie worden ge maakt; aan het Christelijk Lyceum werd grond verkocht aan de Planetenlaan voor de bouw van een school; goedgekeurd werd het door B. en W. voorgestelde tracé van een weg ten Westen van Haarlem en be sloten werd enkele percelen te huren ten behoeve van het kleuteronderwijs. In een recent hoofdartikel levert „Die Burger", welk blad als een van de voor naamste spreekbuizen van de huidige Zuid- Afrikaanse regering kan worden be schouwd, critiek op de uitvoering van het culturele verdrag tussen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika. Het verdrag wordt volgens het blad veel te eng gezien. De reikwijdte ervan wordt onderschat en een veel groter deel van beide volkeren moet er door aangesproken kunnen worden. Op grond van dit cultu rele verdrag zullen twee vooraanstaande Zuid-Afrikaanse geleerden binnenkort een reeks van lezingen in Nederland houden, prof. dr. W. Pont, een rechtsgeleerde uit Pretoria, is reeds in Nederland aangeko men, en prof. dr. S. P. E. Boshoff, taalge leerde en hoofd van het Zuid-Afrikaanse vaktaalbureau, is ook naar Nederland ver trokken. De nieuwe tijd en de veranderde omstandigheden vereisen een verschuiving van het eng culturele naar een veel breder gebied. Het blad pleit daarom voor de uit wisseling van vooraanstaande landbouwers, vakbondleiders, deskundigen op het gebied van bodembewaring en irrigatie, research- werkers, bedrijfsleiders en aanzienlijke za kenlieden. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Vier gewonden in Santpoort Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf draaide de chauffeur van een militaire vrachtauto, die van de Velserpont in de richting Haarlem reed, zonder richting aan te geven de Slaperdijk bij Santpoort naar links op. Twee motorrijders, die achter de auto aan kwamen, botsten daardoor op de vrachtauto, maar het ongeluk liep redelijk goed af; de Utrechtenaar H. de N. liep schaafwonden op, zijn 14-jarige duopassa- gicr P. de N. klaagde over pijn in dc schou der; de tweede motorrijder A. v. A. uit Haarlem en zijn duopassagier, H. B., even eens uit Haarlem liepen eveneens schaaf wonden op. De vier gewonden zijn, na door twee Santpoortse dokters verbonden te zijn, per taxi naar huis gebracht. Dc maré- chaussée maakte proces-verbaal op. Vrijdag is het gemeentebestuur van Zandvoort er toe overgegaan een aantal caravans te verwijderen van het terrein van de heer M. Molenaar aan de Haltestraat aldaar. Mr. B. J. de Boer heeft namens de heer Molenaar deze zaak aanhangig ge maakt bij de president van de Haarlemse rechtbank in een kort geding. Hedenmor gen werd het kort geding behandeld voor de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken. Mr. de Boer was het eerst aan het woord en hij herinnerde er aan, dat er in korte tijd twee zaken van de heer Molenaar te gen het Zandvoortse gemeentebestuur wor den behandeld. Het vorige kort geding, waarbij het betrof het ontruimen van zgn. zomerhuisjes, is door de heer Molenaar gewonnen. De pleiter deelde mee, dat eiser reeds in 1949 een deel van zijn terrein in gericht had voor caravans. Er was toen geen gemeentelijke verordening die het in richten verbood. Vorig jaar is de gemeente De Philips-fabrieken hebben een nieuwe 16 nyn. geluidsfilm-projector ontiuorpcn waarin een aantal nieuwe ideeën verwerkt zijn. Dit toestel, dat de kwaliteit van de nor maal film-projectie dicht benadert, is het eerste dat door Philips werd gebouwd. Als zich in Amerika of elders in de wereld een geruchtmakende zaak voordoet, dan zijn de filmmaatschappijen er meestal als de kippen bij om te onderzoeken of er niet iets bij is wat voor verfilming geschikt is. Blijkt dat inderdaad het geval te zijn, dan duurt het veelal niet te lang of de publieke massa wordt via het witte doek van A tot Z op de hoogte gebracht. Toen dan ook de eerste zogenaamde vliegende schotels in Amerika waren gesignaleerd liet een film over dat onderwerp niet lang op zich wachten. En zo ontstond onder de regie van Robert Wise een boeiend filmwerk: „Toen stond de aarde stil", waarin een niet geringe dosis fantasie bijzonder verdien stelijk wordt vastgeknoopt aan de tot nu toe bekende feiten over de verschijnselen, die men „vliegende schotels" noemt. Maar de Ameri kanen zijn verder gegaan dan alleen het helpen bevre digen van de nieuwsgierigheid van de mensheid. Zij hebben van de vliegende schotel een ruimteschip afkomstig van een andere planeet ge maakt en daarin een tweetal zeer bijzondere figuren doen plaats nemen die de bewoners van „onze" planeet waarschuwen niei voort te gaan met het bevorderen van tweedracht en het dreigen met oor logen. Als het ruimte schip op een groot baseball-veld mid den in de stad Washington daalt en daaruit twee vreemdsoortige ge daanten een man en een robot komen, wordt het gehele garni zoen van de stad in het geweer geroepen compleet met kanonnen, tanks en af weergeschut om het naderende onheil te voorkomen. Er gebeurt echter niets dat op enige aggressie van de vreemden duidt, wat niet wegneemt dat de man fit het ruimte schip tóch wordt neergeschoten door een wat al te nerveuze soldaat. earth stood still 2 P Een kijkje in de vliegende schotel, die in de film „Toen stond de aarde stil" zo'n belangrijke rol speelt. De robot brengt hier zijn neergeschoten medepassagier weer tot leven. De robot blijft hierop het antwoord niet schuldig. Deze vernietigt met een eenvou dige „knipoog" al het oorlogstuig van de hem belagende militairen, waarop natuur lijk het gehele land in rep en roer komt. De vrees van de mensen slaat vervolgens om in panische angst als kort daarna de gewonde man, die Klaatu blijkt te heten, uit het ziekenhuis ontsnapt en radio en dag blad geen ander onderwerp meer weten dan het ruimteschip en zijn passagiers. Intussen poogt Klaatu zijn taak het prediken van de vredesboodschap tot 'n goed einde te brengen. Hij waarschuwt de mensen af te zien van het aanwenden van atoomkracht voor oorlogsdoeleinden en dreigt alle aardse machten met zijn robot te zullen vernietigen, indien aan zijn ver zoeken geen aandacht wordt geschonken. Een schone weduwe staat hem met een en ander ter zijde. Iets waarvoor de bewoner van de andere planeet niet ongevoelig blijkt te zijn. Beklemmend Hoe het allemaal afloopt? Het doet eigen lijk weinig ter zake. Hoofdzaak blijft, dat de verfilming van dit fantastische verhaal van Harry Bates een beklemmend geheel is geworden, dat ongetwijfeld wel de nodige toeschouwers zal trekken. En niet ten onrechte, want de film ver dient het. Wat niet wegneemt dat de aan dachtige toeschouwer, die na afloop van de film nog wat napeinst over het zeer onge wone gegeven, toch de indruk moet krijgen dat hij vooral ook door het wat teleur stellende slot niet geheel bevredigd is in zijn verwachtingen. Ook zal hij zich net als wij deden afvragen wat of nu eigen lijk de bedoeling is geweest van de ver vaardigers van deze film. Heeft men een film willen maken met een fantastisch uit gedachte oplossing voor de vliegende scho tels heeft men met de film een steentje bij willen dragen in de propagering van de wereldvrede door schone toespraken en door met een bijtend cynisme tweedracht en strijd alleen voor eigen landsbelang aan de kaak te stellen of is het alleen de be doeling geweest met het probleem van de vliegende schotels als uitgangspunt en een idealistisch tintje om het geheel te rechtvaardigen om een fantastisch en beklemmend filmwerk te maken? Wonderlijke vondsten En dan lijkt ons de laatste mogelijkheid inderdaad de enig aannemelijke. Waarbij dan opgemerkt dient te worden dat die op zet in niet geringe mate te danken aan de aanvaardbare rollen van Michael Ren- nie, Patricia Neal en Billy Gray uit stekend geslaagd is. Al was het alleen maar om het feit, dat „Toen stond de aarde stil" vijf kwartier lang een ieder intens weet te boeien en door wonderlijke vondsten de spanning op gezette tijden weet te breken en met evenveel gemak weer tot een nieuwe climax weet op te voeren. Van Vrijdag aanstaande af draait de film in het Rembrandt-theater. E. K. ADVERTENTIE GARAGE P. C. HARTOG ZOON Turfmarkt 26 en 18 - Telefoon 16066 'Wij verhuren nu ook de nieuwste Morris Minor en Morris Oxford. Verder keuze uit Ford (Taunus - Prefect - Anglia), Vauxhall. D.K.W. enz. - Thans ook 6-pers. Pontiac Het lid van de Amsterdamse gemeente raad mr. H. Boekei (VVD) heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het B. en W. bekend, dat op 8 Augustus door het hoofdbureau van politie aan alle bureaux een telegram is verzon den van de volgende inhoud: „Vanaf heden tot uiterlijk 15 Augustus wordt op Kamer 107 van het hoofdbureau (sociale voorzie ningen) bij aankoop van 100 van de be kende C. scheermesjes a ƒ3,75 een prima huishoudschaar cadeau gegeven"? 2. Achten B. en W. het verkopen van scheermesjes en het daarbij cadeau geven van huishoudseharen, normale handelingen van ambtenaren, die op het hoofdbureau werkzaam zijn? 3. Kunnen B. en W. mededelen of de handel in deze scheermesjes winst of ver lies oplevert en zo dit het geval is, op welke wijze worden de baten of verliezen ver antwoord? 4. Achten B. en W. het niet in hoge mate ongewenst en ongepast, dat van het hoofdbureau van politie uit een dergelijke aanbieding wordt gedaan en willen B. en W. die maatregelen treffen, die aan deze of soortgelijke handelingen een einde maken? Bij het vacantiebezoek, dat een der te- levisiernedewerkers van de A.V.R.O. deze zomer aan Bergen bracht, heeft deze ook de expositie van het Kunstenaarcentrum in de kunstzaal van „De Rustende Jager" bezocht, waar op dat moment Jaap de Carpentier tekeningen en schilderijen ex poseerde. Hij ging na in hoeverre het mo gelijk zou zijn ook door middel van de televisie dit werk te laten zien. Nu zal op Vrijdag 29 Augustus van het televisie-pro gramma een kwartier aan deze materie zijn gewijd. Tijdens een gesprek met de schil der en de criticus Hans Raedeker zullen een aantal tekeningen en doeken worden ge- toond en besproken. Zandvoort begonnen met het openen van een kamp voor caravans en de gemeente raad heeft, om de gemeentelijke exploita tie in veiligheid te stellen, een bepaling in de politieverordening opgenomen, waar door het voor particulieren onmogelijk werd een kamp te exploderen. Deze be paling is op 24 April 1951 gemaakt. Ge ruime tijd 'heeft de heer Molenaar, volgens mr. De Boer niets gehoofd, totdat op 8 Augustus het bericht kwam, dat dc cara vans op 22 Augustus verdwenen moesten zijn. Vrijdag j.l. is de gemeente er toe over gegaan de bewoonde caravans te verwij deren. In Mei j.l. is tegen de heer Molenaar proces-verbaal opgemaakt: dit is kort ge leden naar de ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht le Haarlem verzonden. - Waarom heeft de gemeente Zandvoort het vonnis van de strafrechter niet afgewacht alvorens tot ontruiming over te gaan?, vroeg de pleiter. Hij noemde de publicatie van het gemeentebestuur in de pers over de ontruiming van het terrein niet elegant van de burgemeester en voorts gaf hij een beschrijving van de sanitaire toestand op het terrein. Mr. De Boer achtte deze gun stig. Voor het gemeentebestuur van Zandvoort trad mr. A. Bruch op. Deze deelde mee, dat B. en W. reeds geruime tijd op de hoogte waren van de toestand op het ter rein. In April 1951 nam de gemeenteraad een besluit over het inrichten van terrei nen voor caravans; de bedoeling er van was niet de exploitatie door particulieren on mogelijk te maken, maar om te voorkomen, dat de gemeente geen rommelig aanzien zal krijgen als hier en daar caravans geplaatst worden. Als de gemeente dat zou toelaten is dat geen bewijs van vooruitstrevend heid. Zij tracht vreemdelingen naar Zand voort te krijgen en dezen moeten een goede indruk van de gemeente krijgen. Mr. Bruch vervolgde, dal het mogelijk is, dat men de indruk zou -krijgen na het geen door eiser naar voren is gebracht, dat deze op 8 Augustus overvallen zou zijn met de aanschrijving. Hij moest zorgen, dat veertien dagen later het terrein ontruimd zou zijn. Dat noemde de pleiter een rede lijke termijn. Doch er is meer gebeurd. Een jaar geleden en wel 11 Augustus 1951 be richtte het gemeentebestuur de heer Mole naar, dat de caravans op 1 September 1951 verwijderd moesten zijn. In Mei j.l. maakte de politie proces-verbaal op, omdat de heer Molenaar weer begonnen was met het exploiteren van zijn terrein, zonder in het bezit te zijn van een vergunning. Daarop heeft de heer Molenaar aan het gemeente bestuur een vergunning gevraagd. Hierop is op 14 Juli afwijzend beschikt. Aangezien er een aanvraag lopende was, heeft de politie het proces-verbaal niet doorgezonden, doch daarmee gewacht tot dat bekend was. welke beslissing B. en W. genomen hadden. Het is dus niet waar, dat de brief van 8 Augustus onverwacht binnengekomen is. Indien de heer Molenaar thans schade lijdt, dan is dat aan hem te wijten en niet aan het gemeentebestuur: hij wist hoe ge handeld moest worden, want hij vroeg op 7 Mei een vergunning. De conclusie van mr. Bruch was eiser niet ontvankelijk te verklaren. Nadat mr. De Boer en mr. Bruch ge repliceerd hadden, bepaalde de president de uitspraak op Vrijdagmorgen om halftien. HAARLEM. 27 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 27 Aug.. F. J. M. Barn- hoorn en M. Th. Huijbens; B. H. Smeenk en J. W. van Gog; W. J. van Niouwland cn E. M. Selhorst; K. B. Hoff en C. B. L. Ochs; I. M. Timmerman cn S. B. Mulder; H. C. de Vries en I. P. Sonneveld; J. Breeuwer en T. Scholier; J. Vuijst cn A. C. M. Heemskerk: F. J. van der List en E. G. M. Beuk: N. Borst en M. C. Hoogeboom; J. A. van Slooten en W. Th. Hoenderdos; W. J. E. Paauwe en C. M. Ketelaar; P. R. Siegerist en Th. M. Leis; N. W. Mijnders cn J. E. Weijers; J. H. Loor- bach en A. D. Schoemaker; Tj. M. de Ko- ningh en P. G. E. A. Loeb; C.^van Eeuwijk en A. M. Harder; J. Th. Dijkmans en J. Hen stra: H. van Putten en C. M. Lex; H. De Jong en E. Gerbehij; H. W. Vreenegoor en C. M. S. Roos. GEHUWD: 27 Aug., W. J. F. M. Brouwer en G. M. Wagemaker: B. Bron en A .H. van Duinkerken; F. L. Moison en R. J. M. Brok; K. N. M. Asberg en M. W. C. van der Heij den; C. J. Veering en P. van den Brand; N. van Excel en A. M. Klooster; A. Nota cn Th. K. Hulsman; A. P. van Kesteren en J. de Boer; C. E. Vogel cn G. Diedenhofen; A. de Raaf en F. F. Zwemmer: J. C. A. Schalkwijk en J. Hoogenes: F. H. Hoedemakcrs cn C. G. van Leeuwen: J. E. van der Velden en E. A. Sminia; A. F. van Slooten en J. Meijer; J. A. Odé en A.,C. Kappelhof; P. Hegman en J. Bronkhorst:" C. J. Beumer en B. J. Kore- vaar; J. J. Leijenaar en J. C. Foppen; J. G. Daams en J. M. Provoost. BEVALLEN van een zoon: 24 Aug., H. M. Roetman—Jonker; 26 Aug., H. J. Koster Schluter; C. M. G. Wennekesvan der Plas: H. Munkvan den Merkenhof; J. Cillekens —de Groot. BEVALLEN van een dochter: 26 Aug., Chr. H. Halman—Meij; N. H. G. Naderhand— Busser. OVERLEDEN: 25 Aug.. E. M. Witbrood Prince. 77 j., Hazepaterslaan; 26 Aug.. J. Vis servan Gelder, 85 j„ Parklaan: 27 Aug., C. H. Mentjox. 69 j„ Slachthuisstraat.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5