Derksen, Van Vliet en Hijzelendoorn in de kwart-finales sprint •Clowntje Rick Van Heusden bij laatste vier in achtervolging Nederland wint met 3-1 van Oostenrijk DO N DERDAG 28 AUGUSTUS 1952 HAARLMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Wereldkampioenschappen wielrennen in Parijs Sprint Derksen in herkansing Bijster uitgeschakeld Stayers FIDE-schaaktourn ooi Cricket Nederlands jeugdelftal samengesteld Korfbal Korfbaltournooi van Vereent Sport Serie wedstrijden voor adspiranten Fort Boys kampioen in afdeling B League-uitslagen Volleyball Wereldkampioenschap in Moskou Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Supra-nationale lening voor kolen- en staalgemeenschap &pia Evangelische kerkdag in Stuttgart Treinramp in Tsjechoslowakije Het aantal wielrenners, officials, soigneurs, mecaniciens, journalisten, radioreporters en fotografen was tezamen groter dan het aantal toeschouwers, dat zich Woensdag avond op de Pare des Princes-baan bevond. Wel een bewijs, hoe weinig belang stelling er in de wereldstad Parijs voor de baansport bestaat. Geen wonder, want baanrenners van formaat heeft Frankrijk op het ogenblik niet. Andrieux, die het op de eerste dag van de titelwedstrijden nog het verst had gebracht in de achter volging der amateurs, werd in de kwarteindstrijden op fraaie wijze geslagen door de Engelsman Newton, die er met de nodige souplesse een tyd van 5 min. 11 2/5 sec. uitdraaide. Piet van Heusden reed schitterend tegen de wereldkampioen in dit nummer van 1949 Kopenhagen, de Deen Knud Andersen. Na één ronde lag Van Heusden 1 meter achter, maar in de tweede ronde haalde de Am sterdammer er een kleine voorsprong uit van ongeveer twee meter. In de derde ron de bleek, dat Anderson het hoge tempo niet kon volhouden en Van Heusden passeerde de groene en rode lichten met niet minder dan tien meter voorsprong. Geleidelijk liep Van Heusden verder op de Deen in, 30 meter, 40 meter, 50 meter, tenslotte een kwart baan, waarna de Ne derlander de Deen in de rug lag. Inhalen deed Van Heusden zijn tegenstander niet, maar hij had zo goed gereden, dat voor hem een tijd van 5 min. 9,8 sec. werd afge drukt, slechts 0,8 sec. meer dan voor De Rossi. Deze tijd was van groot belang, aange zien de halve eindstrijden zullen worden gereden tussen de man met de snelste tijd en de man met de minst snelle tijd. De man met de minst snelle tijd was dit keer de Italiaan Campana, die tegen Bentley 5 min. 14,8 sec. noteerde. Hoewel de indeling van de halve eindstrijden, die vanavond worden gereden, nog niet bekend is, mag aange nomen worden, dat de beide Italianen De Rossi en Campana tegen elkaar rijden en Van Heusden tegen Newton. Van Heusden zelf was, het moge wat vreemd klinken met zo'n prachtige tijd, niet helemaal tevreden met zijn pres tatie. „Ik moet wat op temperatuur komen om alles te kunnen geven in zo'n rit, In een tweede serie gaat het altijd beter," zei hij, en hij maakte een beweging met de hand, waarmee een renner aanduidt, dat het zeer snel gaat. De sprint voor amateurs werd gereden in 10 series. De winnaars werden onmid dellijk geplaatst voor de kwart eindstrij den, de nummers twee kwamen in aan merking voor twee herkansingsritten,waar van de winnaars ook in de kwart finales werden geplaatst. In de zesde serie reed Hijzelendoorn tegen de Fransman Cruchet, de Uruguayees Serra en de Nieuw Zeelan der Dickinson. De als altijd nerveuze Hij zelendoorn reed bij het luiden van de bel in derde positie. Bij het uitkomen van de laatste bocht, toen Cruchet, aan de binnen kant van de baan liggend reeds op volle snelheid lag, trachtte onze landgenoot bui tenom komend Serra te passeren, die aan het wiel van Cruchet kleefde. Reeds waande men Hijzelendoorn gesla gen, maar op de laatste 30 meter perste hij er een prachtige spurt uit, waarmee hij Cruchet op de aankomstlijn nog juist klop te. Toch reed de Amsterdammer niet slecht. Voor hem is een eerste rit in een kam pioenschap altijd zeer moeilijk. Hij huldigde voor de aanvang van de rit het standpunt, dat hij het beste aan het wiel van Cruchet kon blijven hangen, om dat hij van de andere sprinters, van Dickinson en Serra, helemaal niets wist. De Nieuw Zeelander kwam niet uit de voeten en remde de sprint, zodat Hijzelendoorn pas bij het uitkomen van de lagtste bocht een vrij veld voor zich had. Toen zette hij de aanval in, gaf alles en de Fransman was nog juist te slaan. Tijd 12 1/5 sec. voor de laatste 200 meter. Verrassingen vielen er overigens niet te vermelden. Sacchi (Italië), Mockridge (Austr.), Morettini (Italië), Cox (Austr.), Beyney (Frankrijk), De Bakker (België), Potzenheim (Duitsl.), Peacock (Gr. Br.) en Lemoigne (Frankrijk) werden met Hijze lendoorn winnaars van de 10 ritten. Dat de Deense kampioen Larsen geslagen werd in de 10de serie, èn door Lemoigne (Frankrijk) èn door Binch (Gr. Br.), is nog wel het vermelden waard. Jan Derksen moest tegen de Duitser Voggenreiter uitkomen en tegen zijn oude en slimme rivaal Senfftleben. Voggenreiter holde weg en Derksen hield alleen maar de Fransman in de gaten. Toen aan de over kant van de ere-tribune de Duitser demar reerde en Derksen niet onmiddellijk volgde, ging Senfftleben binnen door. En voordat Derksen zich realiseerde wat er gebeurde, had de Fransman reeds drie lengten ge nomen op de nerveuze Derksen en hij zette zo hard door, dat onze landgenoot met en kele lengten geslagen werd. Dan deed Van Vliet het beter. Hij kwam uit tegen de Italiaan Innocent!, die niet zo naief was als zijn naam zou doen vermoe den. De Australiër Sloane was op kop ver trokken. En toen hij aan de overkant ver snelde, belette Van Vliet zijn Italiaanse tegenstander om binnendoor te komen. In- nocenti moest afstoppen en een nieuwe poging buitenom wagen. Maar toen Van Vliet wegsprong kon Innocenti niet volgen. Onze landgenoot won met meer dan één lengte in 12 sec. over de laatste 200 meter. Bijster werd in de zevende serie gemakkelijk door de Zwitser Plattnér geslagen met de Deen Schandorff op de derde plaats. Winnaars van de series bij de profs wer den Harris met een tijd van 112/5 sec., Bergomi, Patterson, Senfftleben, Van Vliet, Von Buren, Plattner en Gillen. De grootste belangstelling bij de herkan sing ging natuurlijk uit naar Jan Derksen, die nog een kans kreeg om zich voor de kwart eindstrijden te plaatsen. En Derksen greep de kans. Hij nam tegen de Oosten rijker Zupanac en de Italiaan Ghella de kop, blijkbaar met de bedoeling van kop af in zuivere snelheid te sprinten. Maar Zupanac viel in de eerste ronde uit de bocht en werd aan arm en been ge blesseerd. Na behandeld te zijn kwam hij met een andere fiets aan de start. Ditmaal nam de Oostenrijker de kop, maar het werd een sprint tussen onze landgenoot en Ghella. Aan de overkant van de ere tribune nam Ghella de kop over, stopte af, kennelijk met de bedoeling er een korte sprint van te maken. Maar bij het uit komen van de bocht ging Derksen royaal over Ghella heen en won met straatlengte. Zupanac speelde in het geheel geen rol. Tijd over de laatste 200 meter: 12 1/5 sec. Bijster kon het in de herkansing tegen Bellenger niet bolwerken en werd uitge schakeld. Uit de vier herkansingen van de profs gingen over: Bellenger, Derksen, Gosselin en Bardsley, de laatste bij verras sing, toen hij de Belg Pauwels met klein verschil sloeg. De Belg Verschueren was bij de stayers m prachtige vorm. Wat de Belg In de tweede serie liet zien, riep herinneringen wakker aan de grote stayers van weleer, aan Linart, aan Paillard, aan Sawall, aan Metze. Flitsend ging hij in enkele ronden over de baan, in zeer hoog tempo en wist drie, vier en vijf tegenstanders te passeren, zonder dat het geweld ook maar een ogen blik ophield. De oude Lesueur, de ook niet zo jonge Schorn en de tactisch rijdende Besson dach ten er geen ogenblik aan om een aanval te ondernemen op de Belg, die, toen 70 ronden waren gereden, in drie ronden van de ze vende plaats naar de kop vloog en net deed of er geen Lesueur, Schron en Besson be stond. En dat knappe staaltje van stayerskunst herhaalde hij in het vervolg van cte serie nog enkele malen, waarbij Besson zich be perkte tot volgen en ook Jean Schorn, die zich op de derde plaats had genesteld niet zonder moeite kon meekomen. Die derde plaats was zeer belangrijk. Immers de nummers 1, 2 en 3 gingen direct naar de finale over. En de beide Fransen Lesueur en Bouvard vochten in de tweede 50 km om die derde plaats, maar elke aanval werd door Schorn resoluut afgeslagen. Zodat ook uit de tweede serie geen Franse stayer tot de finale kon doordringen. Lemoine, Lesueur en Bouvard krijgen nog een kans in de repechage. De Nederlander Bakker kwam op de zes de plaats er reden negen stayers mee terecht. De uitslag luidde: 1. Verschueren (Belg) 1 uur 22 min. 10.6 sec.; 2. Besson (Zwitser land) op 170 meter; 3. Schorn (Did.) op 320 meter; 4. Lesueur (Fr.) óp 430 meter; 5. Bouvard (Fr.) op 1 ronde en 50 meter; 6. Bakker (Ned.) op 5 ronden. Goethals, Frosio en Valenta staakten de striid. Uit de herkansingen van de amateur sprinters wisten zich de Australiër Baker en de Italiaan Pinarello te plaatsen. In het FIDE landenschaaktournooi in Hel sinki heeft Nederland in de zevende ronde in groep B met 31 gewonnen van Oosten rijk. De gedetailleerde resultaten waren: Prins Lomvenk 1—0; DonnerPoschanko 0—1; CortleverAuer 1—0; Barendregt—Keiler 10. De overige uitslagen waren: Groep A: Ver. StatenZweden 1 116 (1 partij afgebr.); Rusland—Finland 30 (1 partij afgebr.); Argentinië—West-Duitsland 2Vi1%; JoegoslaviëTsjechoslowakije 21 (1 partij afgebr.). Groep B: Denemarken—Oost-Duitsland 2—2; Israel—Cuba 3—1; Groot Brittannie— Polen 2—1 (1 partij afgebr.). Groep C: IJsland—Zwitserland 2%1%; Brazilië—Griekenland 2)6—1%; Noorwegen— Saar 22. In de achtste en laatste ronde speelt Ne derland in groep B tegen Israel. Voor de zesde ronde werden nog enkele afgebroken partijen uitgespeeld. Zo werd de eindstand van de wedstrijd Argentinië—Fin land in groep A 2)1—1% voor Argentinië. In groep B won Israel met 2%—1% van Groot Brittannië. Met dezelfde cijfers won Griekenland van Saar. Het Nederlandse jeugdelftal, dat Zaterdag 30 Augustus in Bloemendaal tegen een elf tal van de Nederlandse Cricket Bond uit komt, zal uit de volgende spelers bestaan: Van Manen (aanvoerder), Rienstra, Van Arkel, Bakker Jr. (allen HCC), Klinkhamer (CVHW), Van Liemt (Rood en Wit), Coll- man (Quick, H.), De Ruig (Rood en Wit), Ruygrok (Excelsior), Spekking (HCC), Wijkhuizen (Rood en Wit). Voor Zondag 31 Augustus a.s. heeft de korfbalvereniging Sport Vereent in Sant poort seriewedstrijden uitgeschreven, die gehouden zullen worden op de terreinen van deze vereniging, gelegen in de omgeving van de Ruïne van Brederode. In totaal heb ben 52 twaalftallen ingeschreven. De gehele dag zal op zeven velden gespeeld worden. De twaalftallen zijn verdeeld over 13 afde lingen. De wedstrijden beginnen om half tien. Voor Zondag 31 Augustus heeft de Haar lemse Korfbalbond seriewedstrijden uitge schreven voor aspiranten waaraan uitslui tend twaalftallen zullen deelnemen, die uit komen in de competitie van de HKB. Deze wedstrijden vinden plaats op het sportterrein aan de Kleverlaan. De bedoeling van dit tournooi is om de bond enig inzicht te geven in de krachts verhoudingen van de aspirant-twaalftallen bij de verschillende verenigingen en om zo doende tot een zo goed mogelijke competi tie-indeling te komen. Er wordt in 3 afdelingen gespeeld, waar van de eerste afdeling uit vier, en de beide andere uit vijf twaalftallen bestaat. WATERPOLOWEDSTRIJD HVGB—HAAR LEM UITGESTELD. De waterpolowed- strijd HVGB—Haarlem, die vanavond voor de hoofdklasse van de zomercompetitie in Stoop's Bad zou worden gespeeld, gaat niet door en zal opnieuw worden- vastgesteld. De 19-jarige Barbara Legan uit Thousand Oaks in California, van beroep zangeres en televisie-actrice, houdt er een merk waardige liefhebberij op na. Zij temt na melijk leeuwen en begon daar reeds mee toen zij veertien jaar was. Dat zij de koning der dieren aardig in bedwang heeft blijkt wel uit de foto. Zomeravondvoetbal Door een 2—2 geiyk spel tegen „Vermaat" heeft het elftal van „Fort Boys" beslag ge legd op het kampioenschap van de afdeling B van de Zomeravondcompetitie in Haarlem. Zaterdagmiddag aanstaande om vijf uur spelen de beide kampioenen „MHO" en „Fort Boys" een wedstrijd op het VVH-terrein aan de Vergierdeweg om het algeheel kam pioenschap van de Zomeravondcompetitie. De winnaar hiervan komt in het bezit van de ZAC-wisselbeker. De uitslagen van de Woensdag gespeelde leaguewedstrijden in Engeland luidden: Eerste divisie: ArsenalManchester Uni ted 21; Charlton AthleticPortsmouth 22; ChelseaDerby County 11; Liver poolSheffield Wednesday 1—0; Manchester CityTottenham Hotspur 01; Middles broughCardiff City 30; West Bromwich AlbionNewcastle United 10. Tweede divisie: Barnsley—Nottingham Forest 0—2; Bury—Leeds United 2—2; Don- caster RoversSwansea Town 23; Hud- dersfield TownBrentford 00; Lincoln CityBlackburn Rovers 4—1; Luton Town Birminigham City 0—1; Southamtpon— Plymouth Argyle 2—3. In Moskou werden de wedstrijden voort gezet om de wereldkampioenschappen vol leybal. De uitslagen waren: Dames: PolenFrankrijk 30 (157, 15—7, 15—10); RoemeniëIndia 3—0 (157, 15—7, 15—1); TsjechoslowakijeBulgarije 3—2 (15—3, 5—15, 15—11, 13—15, 16—14). Heren: Israel—Finland 3—0 (15—10, 15—8, 151); Rusland—Frankrijk 3—0 (156, 15—11. 15—8); HongarijeRoemenië 1—3 (11—15, 15—11, 11—15, 13—15); Tsjechoslo wakije—Bulgarije 3—2 (12—15, 13—15, 15—13, 15—13, 15—4). c Ach, achwat 'n rumoer was dat daar in het midden van de nacht! Rick en Oepoetie holden ook de gang op. En daar vonden ze Bunkie, die nog beduusd over zijn plotselinge val op de grond zat. „Bunkie!", riep Rick. „Wat doe je daar? Wat is er met je gebeurd?" „Ikik ben gevallen!", stotterde Bunkie. „Maakte dat zo'n verschrikkelijke herrie?", vroeg Rick verbaasd. „Nee, dat was de rolschaats", zei Bunkie. „De rolschaats? Waar heb je 't over?", wou Oepoetie weten. „Nou, dat ding stond hier bij de trap, toen stapte ik er bovenop en toen viel ik en dat ding vloog de trap af!", verklaarde Bunkie. Nu begonnen ze er iets van te begrijpen. „Maar wat deed je dan eigenlijk op de gang?", vroeg Rick. „Ik werd wakker, doordat Krulletje zo blafteIk dacht, dat er iets aan de hand wasinbrekers, of zo!" O, dat was het dus. Ze stonden bij elkaar; Bunkie was 'weer opgestaan. Toen klonk van een verdieping lager weer 'n harde bons! „Wat is dat nou weer?", riep Rick. Wel.... dat was oom Tripje. Die was nu ook weer over de rolschaats uitgegleden, die beneden op de gang lag. vertaald uit het Engels. 26) Olivia geloofde niet, dat hij opzettelijk, om de paarden aan het schrikken te maken, dat schot gelost had. Die Zuiderlingen over dreven altijd en verbeeldden zich allerlei! Het was nu eenmaal één van Nigel's hob bies om bij het vallen van de avond in het moeras op gevogelte te schieten, en het on geval van Toni was te wijten aan een onge lukkige samenloop van omstandigheden De felheid van de paarden, de naderende storm, en het feit dat Nigel de naderbij- komende ruiters niet had ongemerkt Carlos moest zich geen onzinnige dingen in het hoofd halen. Geamuseerd dacht Olivia aan de emotie van Carlos, toen hij haar het verhaal verteld had. Was het mogelijk, dat deze man iets voor Toni begon te voelen Onmogelijk was het natuurlijk niet, hoewel Olivia altijd een meisje als Juanita meer zijn type had gevonden. Ondanks zijn op voeding verwachtte deze Zuiderling toch van een vrouw.wel, dat ze alleen maar vrouw was. Olivia glimlachte even in zich zelf en nam zich voor, ervoor te zorgen, dat Carlos en Toni elkaar voortaan minder zouden zien Terwijl de oude vrouw zo lag te over leggen, viel ze tenslotte in slaap. In de aan grenzende kamer was Toni echter klaar wakker. Ze genoot ook van het razen van de storm en het was waar, dat ze niets van angst voelde. Maar terwijl ze wakker lag, kwam er angst in haar voor iets anders voor Carlos en de macht, die ze hem over haar gegeven had. Je bent dwaas, hield ze zichzelf voor. Je had zijn liefkozingen af kunnen wijzen en dan zou er nu niets tus sen hen zijn, dat haar benauwde. Vooral die geheimhouding vond Toni vervelend. Het was natuurlijk redelijk, vooral omdat ze te maken hadden met een zo moeilijke werkgeefster als Olivia. Bovendien waren noch Carlos, noch zijzelf verplicht iets over hun privé-aangelegenheden aan de oude vrouw te vertellen. Toch haatte Toni deze geheimzinnigheid. Ze had het gevoel, dat ze nu tenslotte toch tegen haar zin een rol speelde in het net van intrigues,dat om Floriana lag, en waaraan alleen Paul en Fisk ontkwamen. Was er werkelijk een gevoel van liefde in haar voor Carlos? Lichamelijk werd ze inderdaad zeer door hem aangetrokken. Nog nooit had een man een dergelijke magnetische aantrekkingskracht voor haar gehad. Maar een huwelijk betekende zoveel meer! Toni trachtte het zich voor te stellen, met Carlos 20, 30, 40 jaar getrouwd te zijnsamen met hem op de een of andere onderneming te wonen en zijn kin deren op te voeden.zijn huis te bestie ren en samen oud te worden en goed en kwaad te delenHaar verbeeldings kracht schoot te kort en er kwam een ge voel van beklemming over haar. Ze draai de zich om en verborg haar gezicht in het kussen. Wat wist ze eigenlijk van Carlos Van zijn achtergrond en van zijn leven, voordat hij op Floriana was gekomen? Hij had met haar altijd alleen maar gesproken over de historie van de diverse eilanden, hij had haar grapjes verteld, zowel over Flamingo Eiland als over de tijd, dat hij in Engeland op school was, maar over zijn familie had hij nooit iets verteld. Ze wist niets van hem, behalve dat hij uitstekend paard reed en uitmuntte in iedere sport, dat Olivia hem hoog schatte als administrateur van haar bezittingen, en dat hij een aan trekkingskracht voor haar had, zoals nog geen enkele man op haar liad uitgeoefend. Hij rookte geen pijp, maar sigaretten, en dronk zwarte koffie. Verder at en dronk hij alles, wat Floriana op tafel bracht, precies als de anderen. Het was weinig, tè weinig, wat ze wist van deze man, die nu stellig meende, dat ze met hem wilde trouwenToni dacht aan haar vader en moeder en aan de din gen thuis in het oude, wat verwaarloosde huis. Morgen zou ze hen er iets over moeten schrijven. Het zou geen gemakkelijke brief zijn. Het zou veel gemakkelijker zijn ge weest, als ze eenvoudig had kunnen schrij ven: „ik heb de man gevonden, van wie ik houd en met wie ik ga trouwen. Carlos beweerde, dat je van iemand hield, als je lichamelijk verlangen het verlangen van de ander beantwoordde. Maar Toni voelde, dat er méér dan dat nodig was. Ze wilde ook de gedachten van de man, met w,ie ze trouwde, kennen en ze wilde met hem lachen om dezelfde dingen. Er moest tederheid en sympathie en een gelijk ge richt gevoel voor humor zijnBoven dien had ze angst voor Carlos' woede-uit barstingen. En ze dacht aan zijn houding ten opzichte van Nigel, toen hij deze be schuldigde van opzettelijk schieten. Onrustig viel ze tenslotte in slaap om vroeg in de morgen al weer wakker te wor den. De storm was uitgeraasd en had een wereld vol vernieling achtergelaten. Tegen Olivia's wens in ging ze naar buiten, naar de rivier, om frisse lucht in te ademen. In de grote hal was geen mens te bekennen. Alles zag er meer nog dan anders uit als een museum. Haar voetstappen klonken luid op het marmer. Ze moest even glim lachen. Ze had zware schoenen aan, die meer geschikt waren voor het Engelse buitenleven dan voor Floriana.Ze wist echter, dat het buiten drijfnat was. Omdat de hele Burden-familie laat opstond, was er ook nog geen bediende te zien. Toni vond het prettig niemand tegen te komen. Ze wilde boven alles alléén zijn om rustig na te denken, onbeïnvloed door Floriana of één van de bewoners. Ze liep naar de rivier en vond daar de tuinjongens, die bezig waren allerlei wrakstukken uit het water op te vissen. Ze lachten haar toe en riepen vrolijk „Goeden morgen". Toni begon de negers hier als een prettig mensenslag te leren kennen. Ze liepen niet om fooien te PARIJS. (Reuter). In financiële krin gen te Parijs meent men te weten, dat de Hoge Autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal van plan is een grote „supra-nationale" lening uit te geven, in hoofdzaak op de Amerikaanse kapitaalmarkt. De verenigde kolenmijnen en staalfabrieken van de zes landen, die tot de gemeenschap behoren, zouden als onderpand voor de lening dienen. Wanneer aan dit plan gevolg wordt ge geven, zo merkt men te Parijs op, dan zal de Hoge Autoriteit een van de machtigste industriële banken van de wereld worden. Mocht blijken, dat de Hoge Autoriteit wer kelijk in staat is dergelijke transacties tot stand te brengen, dan moet het niet uitge sloten worden geacht, dat de voorspelling van Jean Monnet, de voorzitter van de Hoge Autoriteit, dat de zes landen der ge meenschap binnen vijf jaar een gemeen schappelijke munt zullen hebben, bewaar heid wordt. ËUROPA'STEEDS'DICHTER B'J AMERIKA OVERTOCHT pVER DE ATLANTISCHE OCEAAN Cólumbu» 70 dagen Clipper-, schip 13dagen Huidig record 3uur25min. Lindbergh 33,5uur OueenMary 3dag 21 uur '■t^r 1492 1847 1927 1937 1948 1952 Het bovenstaande beeldgrafiekje brengt bijna vijf eeuwen trans-atlantische record- jagerij in beeld. Kostte het Columbus in 1492 zeventig dagen om de „grote over steek" te doen, Dinsdag werd de haring vijver bedwongen in 3 uur en 25 minuten door een Britse Canberra-straalbommen- werper die gemiddeld 550 mijl per uur vloog en de heen- en teriLgreis binnen acht uur voltooide. De Oceaan had de beman ning echter niet gezien, omdat het toestel de gehele tocht ver boven het wolkendek gevlogen had. STUTTGART (Reuter). In Stutt gart is Woensdagavond de Duitse evan gelische kerkdag begonnen. In hun openingsredevoeringen legden kerkelijke leiders de nadruk op het feit, dat slechts een gering deel van de 20.000 oorspronke lijk verwachte Oost-Duitsers van de Oost- Duitse autoriteiten vergunning heeft ge kregen om naar Stuttgart te reizen. Bisschop Haug van Württemberg ver klaarde echter, dat ongeacht de door re geringen opgelegde beperkingen God met zijn woord alle grenzen kon passeren. De voorzitter, dr. Rheinhold von Thad- den-Trieglaff, verklaarde, dat de bijeen komst er een van Oost- en West-Duitse protestanten zou zijn. Zondag zullen, als de kerkdag in Stutt gart wordt besloten met een massabijeen komst, de Oost-Duitse protestanten in af zonderlijke vergaderingen doch in geeste lijke gemeenschap met de vergaderenden in Stuttgart bijeenkomen, aldus dr. Rhein hold von Thadden. Volgens hem zullen alle kwesties in de vergadering te Stuut- gart worden behandeld, alsof de Oost- Duitse geloofsgenoten wel aanwezig zijn. Bij de openingsplechtigheid waren aan wezig bondspresident Heuss, de West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken Lehr, bisschop Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische kerk, en bisschop Lilje, hoofd van de Lutherse wereldorga nisatie. Men verwacht tenminste 150.000 protestanten uit West-Duitsland en uit het buitenland. LONDEN (Reuter). Twaalf personen zijn Dinsdagavond om het leven gekomen en 108 gewond door hét ontsporen van een sneltrein, die op weg was naar Praag, aldus heeft radio-Praag gisteren gemeld. Het ongeluk was volgens dit radiobericht te wijten aan het feit, dat de machinist van de trein lichtsignalen „negeerde" en te snel een station passeerde. Er wordt een nader onderzoek ingesteld, aldus de radio. BINNENLAND Een kind van zes maanden in het. woonoord Tugelroy bij Weert is gisteren in een teil met kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden is het kind naar het ziekenhuis overgbracht, waar het korte tijd later overleed. Op 4 October zal dr. E. Emmen, secre taris-generaal der Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk, als geestelijk verzorger met het emigrantenschip de „Wa terman" naar Australië vertrekken. Van de hierdoor geboden gelegenheid zal dr. Emmen gebruik maken om contact op te nemen met de leiding der Presbyteriaanse Kerk in Australië, teneinde de geestelijke verzorging der Nederlands Hervormde emigranten na der onder ogen te zien. Bijna 500 leden van de provinciale af delingen Gelderland van de Christelijke Boerinnen-, Plattelandsvrouwen en Meisjes Bond en van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond hebben gisteren in de ge hoorzaal van Apeldoorns bloemenfestijn een landdag gehouden. In Roosendaal is gistermiddag de groene baret uitgereikt aan 125 manschappen van de Commandotroepen. Tot besluit van deze plechtigheid werd ook de groene baret uit gereikt aan de nieuwe commandant van het korps, majoor T. Beets door de vroegere commandant luitenant-kolonel J. Gualthérie van Weezei, thans hoofdcommissaris van politie in Den Haag. Aan de concurrente crediteuren in het Damstadt-accoord is medegedeeld, dat de voorgenomen afwikkeling per 31 Augustus niet mogelijk blijkt. De vacantietijd heeft vertraging in de onderhandelingen veroor zaakt en een aantal besprekingen moet nog worden gevoerd. Het ziet er echter naar uit, dat de uitvoering van het accoord wel mogelijk zal zijn en er is reden tot gematiod optimisme. Voor eind September rekent men gereed te zijn. De traditionele najaarskaasmarkt in Bodegraven krijgt dit jaar een bijzonder tintje door de aanwezigheid op 9 September van de „kaaskoningin". Het initiatief tot deze nieuwe creatie is van het gemeentebestuur in Bodegraven uitgegaan. Na de aankomst in Rotterdam van het eerste schip van de „Nippon Yusen Kaisha", het Japanse m.s. „Heian Maru", dat de dienst op het Verre Oosten gaat hervatten, heeft een delegatie van de lijn haar opwachting bij de loco-burgemeester, wethouder J. van Tilburg, gemaakt. Hoewel het mond- en klauwzeer in ons land nagenoeg is bedwongen, worden toch nog af en toe nieuwe gevallen geconstateerd. Teneinde ons land geheel van deze ziekte vrij te maken en vrij te houden is het sinds half Juli verplicht, het vee op bedrijven waar mond- en klauwzeer uitbreekt af te maken, waarvoor uiteraard een schadeloosstelling wordt uitgekeerd. Tol nu toe is op 26 bedrij ven ingevolge deze plicht de veestapel afgemaakt. Het behaagde H. M. Koningin Elizabeth van Engeland aan ir. G. Driess«—te Maas tricht, oud-consul van Engeland, toe te ken nen de „King's medal for service in the cause of Freedom" als waardering voor het geen door hem gedurende de tweede we reldoorlog voor het Britse Rijk werd ver richt. Ingevolge de technische bijstand, die de West-Europese landen uit hoofde van de M.S.A.-hulp van Amerika ontvangen, is een groep ingenieurs uit verschillende bij de Or ganisatie voor Europese Economische Samen werking aangesloten landen, naar de Ver enigde Staten vertrokken. Zij zullen deelne men aan het „Centennial congress of engi neering", dat van 3 tot 13 Sept. in Chicago wordt gehouden ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het „American Sociëty of Civil Engineers". Op 1 September zal de heer J. van der Linden, hoofdcommies aan de Universi- teits-bibliotheek in Amsterdam,, de dag her denken, waarop hij voor vijftig jaar aan deze instelling verbonden werd. De 30-jarige havenarbeider L. Pourquié uit Rotterdam wilde gisteren tussen twee met stro geladen spoorwegwagens aan de Parallelweg doorlopen. De ene wagon werd gerangeerd en de man raakte tussen de bum pers bekneld. Hij was op slag dood. De leerlingen van de vijfde klasse van de Phenixschool te Zaandam zijn met een tiendaags verlof gestuurd, omdat bij een leer ling, Rob Bleij, verschijnselen van kinder verlamming zijn geconstateerd. Dit is het zevende geval in de Zaanstreek. De restauratie van de Waalse Kerk te Delft is voltooid. In deze kerk, welke deel uitmaakt van het Prinsenhofcomplex, was het, dat tijdens de dienst ten boodschapper Prins Willem van Oranje de heugelijke tijding kwam brengen van het ontzet van Leiden. Zondagmiddag 14 September zal de gerestau reerde kerk met een bijzondere dienst wor den heropend. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw E. H. Visser te Zandvoort, die in Juni j.l. slaagde aan de Da Costa- kweekschool te Bloemendaal, is benoemd tot onderwijzeres aan de Prinses Ireneschool te Beverwijk. De Haarlemse stadskweektuin aan de Kleverlaan zal voor het publiek geopend zijn van 30 Augustus tot en met 7 September, van 1012, 25 en van 6.308.30 uur. Met een gebroken sleutelbeen en een bloedende hoofdwonde is gistermiddag een zeventienjarige wielrijder in het Marine Hospitaal in Overveen opgenomen, nadat hij een aanrijding had gehad met een auto. Hij wilde namelijk Woensdagmiddag omstreeks half drie van de Piet Heinstraat in Haarlem de Naamloze weg oprijden, maar nam de bocht veel te links. Daardoor reed hij recht op de auto in die uit de Naamloze weg kwam. Aan de E.N.S.A.I.D.-modevakschooI zijn geslaagd voor lerares: T. Smit—Schuffel, R. Kleyn. Costumière: Steffers, Lindeman, Fa ken, Zuurendonk, Dieleman, Thoolen, Ploeg. Van Veen, Westerval. bedelen, zoals personeel op een groot En gels landgoed gedaan zou hebben, en ook behandelden ze haar niet als één der hun nen. Ze zagen in haar een blank meisje, dat bevriend was met de oude mevrouw en als zodanig had ze in hun ogen recht op een eerbiedige behandeling. Bovendien was ze jong en vriendelijk en had ze al enige keren een van de inheemsen geholpen bij ziekte, zodat hun gevoelens voor haar werkelijke warmte inhielden. Het zou misschien tenslotte toch niet zo erg zijn, de rest van haar leven op een suiker-plantage door te brengen, bepeinsde ze. Carlos kon uitstekend met het werkvolk omgaan en zij zelf had nooit enige moeilijk heden met het huispersoneel. Alleen zou geen enkele bezitting zo mooi en aan trekkelijk zijn als FlorianaAlles rook thans heerlijk fris na de storm en regen. De bergen en de rivier, het bos en de zee, begonnen al een deel van Toni's leven uit te maken. Ze gaf niet veel om Miranda en het tennisspelen en dansen op de Club, be halve als het dat moest ze zichzelf eer lijk bekennen betekende, dat ze Mark kon ontmoeten. Floriana zelf kreeg echter steeds meer invloed op haar en ze begreep steeds beter Olivia's diepgewortelde liefde voor dit plekje op aarde. Ze wenste, dat ze Olivia zou kunnen vertellen over haar ver warde gevoelens ten opzichte van Carlos. Ze was er van overtuigd, dat de oude vrouw hun niets dan goeds zou toewensen en dat ze Carlos zijn baan zou laten be houden. Carlos overdreef natuurlijk. Oli via's bedoelingen om haar met Nigel te laten trouwen Hoewel haar spieren nog pijn deden, wandelde ze een eind de rivier langs. Daar ze graag met haar gedachten alleen wilde zijn, vond ze het niet bepaald prettig Fisk tegen het lijf te lopen, die met Jake aan het wandelen was. Ze voelde zich echter ver tederd, toen ze Fisk's oprechte blijdschap zag en hem hoorde uitroepen: „O Toni, wat een geluk, dat alles zo goed is afgelopen! Mag ik met je meelopen?" Het kostte haar moeite hem een weigerend antwoord te geven. „Kun je het begrijpen, Fisk, ik wil graag even alleen zijn, ik moet over allerlei nadenken." „Natuurlijk begrijp ik het, ik heb dat zelf ook wel eens," antwoordde Fisk opgewekt en met een stralende lach zei hij haar goe dendag en liep in tegenovergestelde richting verder. Toni bewonderde Fisk's vlotte be grip en bijna had ze hem nog achterna ge roepen, dat hij toch met haar mee kon lopen. Maar haar verlangen om alleen te zijn kreeg weer de overhand. Ze liep ver der langs de rivier, waarin het water hoog was komen te staan, en tenslotte ging ze zitten op een boomstronk in de buurt van het botenhuis, waarin de roeiboten en de motorboot van de Burdens opgeborgen werden. Fisk had beloofd, dat hij haar eens in de motorboot mee zou nemen om de rivier af te varen en rond het eiland te gaan, opdat ze het geheel van uit zee zou kunnen bekijken. Zo'n tocht zou een hele dag duren en Toni keek er verlangend naar uit. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6