Stoutmoedig Brits initiatief op economisch gebied op komst De twee grote partijen thans accoord over zetelverdeling Maliks vervanging door Zorin kan veelbetekenend zijn Geen geschil tussen Naguib en Maher, wél kabinetswijziging Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kabinet Productie-organisatie voor VS., Gemenebest en Europa NAVO-doelen worden in 1952 niet bereikt Het woord is aan De kabinetsformatie Kabinet kan zonder tegenslag morgen of Maandag gereed zijn Russen brengen Europese specialisten in het vuur Ambassadeur in Den Haag (neef van ex-koningin Narriman) wordt mogelijk vervangen 67e JAARGANG No 43 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 Stevenson antwoordt Dulles: „Dwaas en gevaarlijk" Weer een Nederlander in Indonesië vermoord Weer doden en gewonden in UNO-krijgsgevangen- karnpen Nieuw program van militaire aankopen door V.S. opgesteld Tractor onder trein Grote belangstelling voor expositie in Sonsbeek Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 203 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MEN SCHIJNT het nu toch werkelijk in Den Haag met elkaar eens te zijn gewor den. Voorzichtigheid blijft zelfs op dit mo ment nog geboden, zegt onze parlementaire redacteur, die ruim negen weken lang in formatie- en informatie-sfeer heeft geleefd en dus allerminst tot roekeloos optimisme is geneigd. Maar vanmorgen verwachtte men in Den Haag dat het nog vandaag tot de nieuwe formatie-opdracht zou komen er was deze week alleen maar een be middelaar en dat het „zonder tegenslag denkbaar zou zijn" dat het kabinet morgen of anders Maandag in elkaar zou zitten. Dit herinnert ons aan een eigen verwachting, enige tijd geleden geuit, dat men het for meren niet. langer dan tot September zou rekken. Omdat dan de vacantiemaand Augustus ook helemaal' verstreken zou zijn. Wij willen er ons niet op beroemen als dat precies uitkomt, maar vragen ons wel af of het niet beter zou zijn, Kamerverkiezin gen niet in Juni te houden. Wordt de duur van kabinetsformaties, zo vragen wij ons af, door zomerweer verlengd? Is het wel licht de warmte, die de vindingrijkheid drukt? Of leidt de zomer in politieke kring tot de gedachte, dat men nu meer tijd heeft om bezwaren te maken en ingewikkelde knopen te leggen dan in andere seizoenen en dat dit toch zulk een boeiende bezig heid is? Er komt nu toch een vier partijen-kabi net, op brede basis dus. Het zal extra parlementair heten. Wie de formateur zal wezen, of wie de formateurs zullen zijn, was vanmorgen nog niet bekend. Het zou het kabinet-Drees-Beel of misschien het kabinet-Staf kunnen zijn, of wellicht zelfs het kabinet Drees-Beel-Stai'. Als dit onder scheid u niet zeer belangrijk mocht voor komen zijn wij het eens. De veelbesproken post Buitenlandse Zaken zal door twee mi nisters bezet worden, namelijk mr. Beyen (partijloos) en mr. Luns (K.V.P.) deze laatste als minister zonder portefeuille, het geen reeds aanduidt dat- minister Beyen de hoofdman op het Plein zal zijn.-Dat is dan ook de bedoeling. Beide heren staan als zeer bekwaam bekend en beschikken over lang durige buitenlandse ervaring; in feite zul len zij beiden posten aan gene zijde van de Oceaan moeten verlaten om het minister schap te kunnen aanvaarden. De oplossing voor het omstreden probleem-Buitenlandse Zaken, tenslotte gevonden, ziet er gunstig uit. Over de volledige samenstelling van het nieuwe kabinet, zoals die wordt voorzien, zullen wij nu nog maar niet gaan uitwei den. Er zou te elfder ure nog eens iets in kunnen veranderen. Behoefte om nog eens het verloop van vijfenzestig dagen formatie te herlezen zal de lezer wel niet gevoelen; wij zullen hem zulk historisch overzicht dus besparen. Wel zij hier opgemerkt, dat dit verloop van zaken een bittere nasmaak heeft en bovendien een gevoel van bezorgd heid nalaat. Er lijkt iets te kraken in ons democra tisch bestel, dat uiteraard niet allèfen op wetgeving maar ook op aanvaarde gebrui ken rust, dat om het nog duidelijker te zeg gen: niet alleen in de letter maar ook in de geest zijn zekerheid moet vinden. Politici kunnen aanvoeren dat dienen van het landsbelang er hen toe noopt ook de be langen van hun partij, die haar eigen in zichten omtrent dat landsbelang heeft, tot het uiterste te behartigen, maar dit soort redenering is meer vernuftig dan overtui gend. Als men langs zulk een argumentatie van afgeleide verantwoordelijkheid er toe komt, de krachtsverhoudingen in het kabi net nauwkeurig af te meten naar de krachtsverhoudingen in de Kamer, als men de waarden van departementen tegen el kaar gaat afwegen en daarbij dan nog over keuze van personen gaat disputeren wordt het algemeen landsbelang, dat zeer zeker niet gediend is met een kabinetscrisis van meer dan twee maanden, wel in zeer sterk gereduceerde afmeting gezien. De gang van zaken heeft dan ook geen goede indruk in den lande gemaakt. De crisis heeft, uitzon deringen daargelaten, geen goede pers ge had en de wisselwerking, die tussen krant en lezers pleegt te bestaan, was daar ook nu niet vreemd aan. Wat de brede basis be treft laten wij er het beste van hopen. Parlementaire traditie leert, dat de aanwe zigheid van een sterke oppositie alweer uit een oogpunt van landsbelang beschouwd een voordeel veeleer dan een nadeel is. De vier partijen die in het nu op stapel staande kabinet vertegenwoordigd zullen zijn bezetten éenentachtig van de honderd zetels in de Tweede Kamer. Hetgeen rest is ten zeerste verdeeld en vormt zeker geen sterke oppositie. Dat is een nadeel. R. P. NEW VORK (Reuter). De democrati sche candidaat .voor het presidentschap der V.S., gouverneur Stevenson, heeft Donder dag op de democratische conventie van de staat New York verklaard, dat hij veront rust is door een uitlating van de republi keinse deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek, Foster Dulles. Deze had verklaard, dat „de democratische partij slechts belangstelling heeft voor Europa en alle andere naties beschouwt als twee derangs". Stevenson noemde een dergelijke uitla ting „niet alleen maar dwaas, maar ook onverantwoordelijk en gevaarlijk". „Meent Foster Dulles", zo zeide Stevenson, „dat president Truman door zijn snelle en moe dige beslissing op 27 Juni 1950 Korea als tweederangs behandelde? Als hij deze me ning niet is toegedaan, dient hij zijn partij en zijn-land en onze vrienden in Azië beter door meer oprechtheid en minder bombast". President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, nog steeds te hopen op een vreedzame re geling van de Koreaanse oorlog. (Van onze correspondent in Djakarta) De administrateur C. C. Veenstra van de thee- en rubberonderneming „Djolotigo" in het Pekalonganse is op 26 Augustus bij een aanslag gedood. Nadere bijzonderheden over deze moord ontbreken nog. De heer Veenstra, die ongehuwd was, is de zevende Néderlander, die dit jaar bij aanslagen op ondernemingen werd vermoord. Van onze correspondent in Londen) Er gaan geruchten, dat Churchill in het voorjaar van 1953 opnieuw naar de Ver enigde Staten zal gaan om een bezoek aan de nieuwe president te brengen. Dit bezoek zal ten nauwste verband houden met plan nen, die thans worden uitgewerkt door des kundigen, om te komen tot een geheel nieuwe economische samenwerking tussen het Britse Gemenebest, de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika en Europa. Hoofddoel van het plan zou zijn een in ternationale organisatie voor agrarische en industriële productie van de gehele vrije wereld, zodat elk land rekening zal kunnen houden met de behoeften van de andere landen. Omdat het tot dusver elk der drie econo mische wereldgroepen Europa, het Britse Gemenebest en de Verenigde Staten min of meer op eigen houtje te werk gingen, kwam het, tenminste wat de zwakste han delspartners betreft, steeds weer tot een be- talings-crisis. De nationale en zelfs de con tinentale economie ging bankroet. Indien Engeland inderdaad tot het ge noemde initiatief overgaat destijds door Attlee in Washington ingeleid toen hij de stoot gaf tot de gezamenlijke studie van het grondstoffen-probleem zou minder het tot de Britten gerichte verwijt kunnen gelden, dat zij zich passief terzijde zouden houden van daadwerkelijke pogingen om nieuwe wegen op internationaal-econo- misch gebied in te slaan, of dat zij achte loos zouden voorbijgaan aan het Europese vraagstuk. Het excuus voor de koele Britse houding tegenover de pogingen om Europa samen te smeden, omdat de dingen voor Engeland als wereldmacht anders zouden liggen dan voor het continent, was alléén aanvaard baar,. indien de Engelsen blijk gaven van de wil om, het hunne te deen op internatio naal gebied. Engeland komt nu eenmaal langzaam in beweging en loopt niet warm voor vage, theoretische denkbeelden. Slechts door de nood gedreven is het bereid datgene te doen, wat het gezonde verstand voorschrijft. Een economisch en strategisch kwetsbaar land als Groot-Britfannië kan zich tenslotte niet veroorloven op zijn 19de eeuwse lau weren te gaan rusten. Wat Labour ten op zichte van Amerika nauwelijks aan durfde wegéns de tegenstand daar tegen het socia listische regiem, gaat Churchill nu blijk baar proberen. Hoewel ook hij bij zijn eer ste bezoek aan de V.S. moest ervaren, hoe groot de moeilijkheden zijn, alvorens een visionaire koers, welke dit tijdsgewricht eist, kan worden ingeslagen. Zolang de pre sidentsverkiezingen voor de boeg stonden, bleef alles op losse schroeven staan. Eerst zal het Britse Gemenebest op zijn conferentie in Londen in de laatste week van November -de hand in eigen boezem gaan steken. Want het moet voorkomen worden, dat de landen van het sterling- blok elkaar onderling dwars zitten, zoals in Maart van dit jaar, toen Australië, dooi de omstandigheden gedwongen werd een belangrijk deel der Britse import stop te zetten en dat nog wel vlak na een andere Gemenebest-conferentie, waarin men de si tuatie zelfs niet eens had zien aankomen! Revolutionnair Thans zou er gestreefd worden naar een werkmethode naar het voorbeeld der O.E. E.S. (organisatie voor Europese economi sche samenwerking),waarvan Eden de voor zitter is. Het zou voor Engeland inderdaad een revolutie zijn als het Britse Gemene best met grotere eenheid dan tot dusverre zou gaan optreden in haar onderlinge eco nomische betrekkingen èn in die met Euro pa en Amerika. Immers het parool was al tijd om de banden tussen de zo uiteenlopen de gebiedsdelen zo los mogelijk te houden, wegens de economische, geografische en psychologische tegenstellingen. Verder dan het sterling-blok, waarbij Engeland als bankier van hef gemenebest optreedt, en de imperiale voorkeursrechten die trou wens niet meer zijn wat ze eens waren ging men niet. Een centraal secretariaat of een universiteit voor het Britse Gemene best in Londen, die vaak stoutmoedig be pleit werden, konden nooit werkelijkheid worden. Men hield het op „los-vaste ver kering". Concessies De ongelijksoortige economische sterkte tussen de drie wereldcentra maakt het ech ter nodig, dat onverwijld een evenwichts toestand wordt bereikt, omdat er anders geen uitweg is uit het moeras. Amerika zal concessies moeten doen door tariefsver lagingen voor Britse en Europese export, wil er ooit van een normaal handelsverkeer sprake zijn. Daarentegen zal het Britse ge menebest waarschijnlijk het offer moeten brengen van verdere afbraak der imperiale tarievenmuur, zodat het met behulp van het noodzakelijke Amerikaanse kapitaal tot verdere ontwikkeling zal kunnen worden gebracht. De wereld buiten het Sovjet-blok zal op elk gebied beter georganiseerd moeten wor den. De drie cirkels Europa, het Britse Ge menebest en de V.S. dienen in elkaar te haken en een onverbrekelijke schakel te vormen. Alles zal daarom moeten worden gedaan om een gelijkwaardig deelgenoot schap tussen de drie economische sferen te bereiken. Dit is de grondgedachte van de plannen, die thans op stapel staan en uiteindelijk ook de vrije inwisselbaarheid van de dol lar en de sterling-valuta's beogen. SEOEL (Reuter). Het achtste Ameri kaanse leger heeft meegedeeld, dat Dinsdag en Woensdag 24 Noordelijke gevangenen zijn gewond bij botsingen met bewakers op het eiland Koje. Bovendien werden Zondag per ongeluk een gevangene gedood en een gewond toen genietroepen bezig waren rotsen in de nabijheid van een kamp te Masan te laten springen. Voorts heeft een Koreaanse bewaker Maandag in een kamp te Sangmoedai per ongeluk een gevangene door de wang geschoten. Tegen deze bewa ker zal disciplinair worden opgetreden. Op de bijeenkomst van verbindingsoffi cieren is Donderdag een brief van generaal Nam II aan generaal Harrison overhan digd, waarin de Noord-Koreaanse delega tieleider „krachtig protesteert"-tegen het feit, dat in de maand Augustus bij inciden ten in geallieerde kampen vijf gevangenen om het leven zijn gekomen én 64 zijn ge wond. Nam II eist „een gedétailleerd ver slag van elk dezer ongeregeldheden". Hedenochtend is een grote aanval waarschijnlijk de grootste van de Koreaan se oorlog gedaan op militaire doelen in het gebied van de Noord-Koreaanse hoofd stad Pjongjang. De bevolking van Pjongjang was tevoren door middel van strooibiljetten en de radio gewaarschuwd. WASHINGTON (United Press) Wil liam Draper, de speciale vertegenwoordiger van Amerika in Europa, voorspelt dat de defensie-doelen voor 1952, die te Lissabon gesteld zijn, „voorin 1953" bereikt zullen worden. In een rapport aan president Truman zegt Draper, dat de ontwikkelingen sedert Februari van die aard zijn, dat men er op moet rekenen dat die doelen eind van dit kalenderjaar niet volledig bereikt zijn. Veel zal men volgens Draper echter niet ten achter blijven en met intensieve inspanning moet het mogelijk zijn de doelen van 1952 begin 1953 te bereiken. Draper wees er op dat een betere oplos sing dan voortdurende Amerikaanse hulp aan de chronische handels- en financiële problemen van Europa spoedig gevonden moet worden daar anders de kracht en de solidariteit op de lange duur geschaad kun. nen worden. Het programma voor de militaire aan kopen van het volgend jaar, dat thans wordt voorbereid, zal ongeveer 683 millioen dollar bedragen, aldus Draper. Hij zei, dat dit de uitgave van ongeveer 400.000.000 dollar zou omvatten voor de productie in Europa van gevechtsvliegtui gen om het bestaande tekort aan vliegtui gen van de NAVO-landen gedeeltelijk tege moet te komen en ook ter versterking van ae Europese vliegtuigindustrie. Hij zei dat de Amerikaanse regering zich reeds in beginsel accoord had verklaard met dit programma en dat besprekingen waren begonnen over de oplossing van de talrijke financiële, technische en productie vraagstukken, die hiermee verband houden. Ook worden onderhandelingen gevoerd voor de productie in Engeland van Centu- rion-tanks voor zekere NAVO-landen. Benen van bestuurder verbrijzeld Op de onbewaakte overweg bij Cornjum is gisteren een tractor van de Coöperatieve Grasdrogerij in Giekerk door een goede- -re;-. trein, die van Leeuwarden in de rich ting Stiens was vertrokken, aangereden. Beide benen van de 26-jarige bestuurder van de tractor, R Veenstra uit Akkerwoude, werden verbrijzeld. Het slachtoffer werd naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. Twee jongens, die op een van vier ledige aanhangwagens achter de trac tor meereden, konden zich tijdig in veilig heid stellen. De tractor en de aanhangwa gens werden zwaar beschadigd. De trein kon na enig oponthoud de reis voortzetten. In het Londense Olympia is een bloemententoonstelling geopend waarop onder meer vele zeldzame uitheemse planten en bloemen te zien zijn. Op de foto: enkele „diep gevroren" Australische inzendingen, die sinds December van het vorig jaar in de afgebeelde ijsblokken bewaard werden. Omstreeks 1 September wordt de hon derdduizendste bezoeker op de internatio nale tentoonstelling van beeldhouwkunst „Sonsbeek 1952" verwacht. De tentoonstel ling zal niet tot 15 maar tot en met 17 September geopend blijven met het oog op de „Airborne-Pilgrimage" naar Arnhem. Van de bezoekers, die tot nu toe de ex positie bezochten, waren 15 percent buiten landers. Uit een enquête is gebleken dat het grootste deel der bezoekers de tentoonstel- B o s s u e t De grootste van alle zwakheden is al te zeer te vrezen, zwak te schijnen. ling mooi vond. Slechts een gering percen tage, ongeveer 3 a 4 percent stond er vol komen afwijzend tegenover en betreurde het bezoek. Veertig percent bleek de mo derne kunst moeilijk te kunnen aanvaar den. (Van onze parlementaire redacteur) Oef. Eindelijk kan men deze verzuchting slaken nu het toch na meer dan twee maanden zo ver schijnt te zijn voorzich tigheid blijft zelfs nog op dit moment de boodschap, dat er tussen de twistende par tijen overeenstemming is bereikt met be trekking tot de vorming van een vier par tijen kabinet, dat het jasje moet dragen van extra-parlementair model. Men moet wel buitengewoon doorkneed zijn in de mode om het extra-parlementaire van dit kabinet te kunnen bespeuren, want bij herhaling zijn de parlementaire fracties toch bij deze formatie betrokken geweest. Zeker, in de afgelopen dagen was dat met drie van de vier niet meer het geval, maai de vierde en zeker niet de minst belang rijke, de Tweede Kamerfractie van de K. V. P. hield gisteravond een vergadering, waaraan ook prof. Beaufort, het Eerste Kamerlid, dat in het stadium-Donker een bemiddelaarsrol heeft vervuld, deelnam. En die vergadering zou dan tenslotte het jawoord hebben gegeven op het plan, dat, sedert minister Staf aan het informeren en bemiddelen ging, uit de bus is gekomen. Dit plan komt hierop neer dat de K V. P. er zich thans bij neerlegt, dat de minister van Buitenlandse Zaken niet een lid van de K.V.P. zal zijn en dat alleen de minister zonder portefeuille aan dit departement wel tot die partij zal behoren, waarvoor dan met name mr. Luns uitverkoren is. Hiertegenover heeft de P. v. d. A. niet al leen het ministerie van Wederopbouw als ruiloffer ter beschikking gesteld, maar bo vendien is men van die kant tenslotte eni germate meegegaan met het denkbeeld, door prof. Beel voorgestaan toen hij for mateur was, om van Sociale Zaken een stuk af te nemen, dat dan nu een afzon derlijk departement van Maatschappelijke Zorg zal worden. Het compromis op dit punt bleek bereikbaar toen besloten werd om minder van Sociale Zaken af te nemen dan prof. Beel had gewild, zodat bijvoor beeld Volksgezondheid, Ziekenhuiswezen en dergelijke geheel onder Sociale Zaken zouden blijven. Na afloop van de vergadering van de K.V.P.-fractie sprak ik even prof. Romme, die op dat moment over wat er was voor gevallen niets kon uitlaten, omdat hij zich onmiddellijk naar de bemiddelaar en in- j formateur minister Staf moest begeven. Ik heb alleen geconstateerd dat de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K. j V. P. in een goede luim verkeerde, hetgeen mij al een gunstig teken leek. Nadat hij een half uurbij mi nister Staf had doorgebracht, vertrok prof. Romme, waarna ik gelegenheid heb gehad tot een kort onderhoud met minister Staf. Deze verkeerde in een zeer opgewekte en (zoals hij zelf zei) optimistische stemming. Hij kon echter alleen vertellen dat prof. Romme gezegd had „enig licht" te zien en dat hij, ir. Staf, morgen (dat wil dus zeg gen vandaag) nog enige mensen moest ont vangen en daarna zijn tweede rapport aan de Koningin zou uitbrengen. Inderdaad heeft minister Staf vanoch tend enige bezoekers bij zich gehad. In de eerste plaats het tweetal dat aan Buiten landse Zaken komt te zitten, mr. Beyen en mr. Luns. Hierbij zal het wel gegaan zijn om nauwkeurige afbakening van de bevoegdheden van elk dier twee aanstaan de ministers. Ik heb reden om aan te ne men dat de volledige leiding van het depar tement zai berusten bij mr. Beyen en dat deze zelf er terdege zorg voor zal dragen dat er omtrent de veranlwoordelijkheid geen enkele twijfel kan bestaan. Later op de ochtend kwam mr. Loeff, de burge meester van Den Bosch, op bezoek. Dit zal wel samenhangen met het feit dat het de bedoeling is, dat prof. Beel aan het hoofd van Maatschappelijke Zorg komt, terwijl hij tevens vice-president van de minister raad zal worden en dat er dus iemand an ders voor het ministerschap van Binnen landse Zaken moet worden aangezocht. Of mr. Loeff de portefeuille zal aannemen is echter op dit moment nog geenszins zeker. Met betrekking tot de portefeuille van Wederopbouw doen de namen de ronde zowel van het Eerste Kamerlid de heer Kraayvanger, die in een vroeger stadium al eens bedankt heeft, als van de heer Matser, de burgemeester van Arnhem. Deze zou natuurlijk ook. zeer bruikbaar zijn voor Binnenlandse Zaken. Opdracht wellicht vandaag Op de vraag aan wie de opdracht tot formatie zal worden gegeven is het ant woord toch niet zo eenvoudig. Het meest voor de hand liggend zou misschien zijn het tweetal Drees-Beel, al zij er dan on middellijk aan toegevoegd dat dr. Drees voorbestemd is voor het minister-presi dentschap. Maar wanneer men er zich re kenschap van geeft hoever zich de be moeiingen van de informateur en bemid delaar minister Staf uitstrekken dan kan er reden bestaan om ook aan hem te den ken als iemand die in werkelijkheid reeds aan het formeren is. In elk geval koestert men in parlementaire kring in Den Haag de verwachting dat het nog vandaag tot de formatie-opdracht zal komen terwijl zon der tegenslag denkbaar zou zijn dat het kabinet morgen en anders Maandag in elkaar zal zitten. Vermeld zij nog dat minister Staf de burgemeester van Bergen op Zoom, ir. H. B. J. Witte heeft ontvangen. Deze heeft zich nog al geweerd op het gebied van woningbouw, zodat het vermoedelijk de bedoeling is hem Wederopbouw aan te bieden. CAIRO (AFP) De Woensdag als on middellijk te verwachten aangekondigde kabinetswijziging in Egypte zal niet plaats hebben voor 3 September, na de godsdien stige „Courban Bairam"-feestelijkheden. Premier Maher is voor een paar dagen vacantie naar Mersa Matroe vertrokken en voor zijn vertrek heeft hü ietwat ironisch, de persvertegenwoordigers verzocht hem op de hoogte te houden van de „geruchten over zijn aftreden". Deze geruchten, die Woensdag in Cairo de ronde deden, schij nen uit Wafdistische kringen te stammen. Premier Maher zou van plan zijn zes of zeven nieuwe ministers te benoemen en vier ministers te ontslaan. Voor een functie I als minister worden onder meer genoemd Mahmoed Mohamed, die in het parlement de „financiële schandalen van het oude regiem aan de kaak stelde", en Moestafa Marei, die indertijd de aandacht vestigde op het Palestijnse wapenschandaal. Na de feestelijkheden zal de regering in buitengewone zitting bijeenkomen om het agrarische hervormingsplan van het leger te bespreken. Het bureau van de minister-president heeft Donderdagavond een gemeenschappe lijke verklaring van generaal Naguib en premier Ali Maher gepubliceerd, waarin nadrukkelijk de berichten worden tegen gesproken volgens welke een conflict tus sen de generaal en de premier zou bestaan. Men is van mening, dat de aangekondig de kabinetswijziging geen bijzondere poli tieke betekenis zal hebben. De nieuwe ministers zouden in hoofdzaak technici zijn en niet behoren tot politieke groeperingen. Nieuwe ambassadeurs De Egyptische ministerraad heeft be sloten de Egyptische ambassadeur te Lon den, Abdel Fattah Amr, op non-actief te stellen. Mahmoed Fawzy, permanent Egyp tisch vertegenwoordiger bij de U.N.O., is tot zijn opvolger benoemd. Volgens AFP bericht het Wafdistische blad „Al Misri", dat er geen verandering te wachten is in de leiding der Egyptische ambassades te Parijs en Washington. Het schijnt daarentegen zeker te zijn, dat bui ten de post te Londen, waar de ambassa deur Fattah Amr wordt vervangen, ook de posten te Rome en Den Haag een nieuwe bezetting zullen krijgen. De Egyptische regering zou besloten heb ben de Egyptische gezant in Nederland, die de neef is van ex-Koningin Harriman, terug te roepen en de Egyptische vertegenwoor diger te Rome over te plaatsen naar Tehe ran. De Egyptische gezant in Den Haag, de heer Mohammed Aly Sadek, deelde ANP heden mee, dat hem hierover nog niets be kend is. Gastvrijheid Premier Maher heeft meegedeeld, dat op de Donderdag gehouden kabinetsvergade ring is besloten het departement voor pas poorten en nationaliteitsbewijzen te reor ganiseren teneinde de 25.000 in Egypte ver blijvende buitenlanders alle aanmoediging te geven om in Egypte te wei-ken en geld te beleggen. Hij heeft opdracht gegeven het verlengen van verblijfsvergunningen, tot op heden voor buitenlanders een voort durende bron van ergernis, te vergemak kelijken. NEW YORK (AFP) Naar aanleiding van de vervanging van Malik als hoofd van de Russische delegatie bij de UNO door Zorin verklaart men in UNO-kringen, dat Malik een deskundige is op het gebied van zaken betreffende het Verre Oosten, terwijl Zorin specialist is op het gebied van Euro pese zaken. Men herinnert in dit verband aan het feit, dat Malik zijn post bij de UNO aanvaardde in 1948, toen het Verre Oosten in het middelpunt van de publieke belang stelling kwam te staan. Ook Panjoesjkin, die tot voor kort de Sovjet-Unie te Washington vertegenwoor digde, is, aldus genoemde kringen, een des kundige op het gebied van Aziatische zaken. Hij werd als ambassadeur in de V.S. opge volgd door Zaroebin, een specialist inzake Europese aangelegenheden. Deze is in het bijzonder op de hoogte van de Oostenrijkse kwestie door het feit, dat hij zijn land heeft vertegenwoordigd bij de veelvuldige be sprekingen der plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Viei'" over een Oostenrijks vredes verdrag. In UNO-kringen acht men deze wijzigin gen in de Russische vertegenwoordigingen opvallend, vooral nu de Oostenrijkse kwes tie op het punt staat in de UNO te worden behandeld. Men vraagt zich af, of de Rus sische regering van mening is, dat zij aan de Europese zaken de voorrang moest geven boven die van het Verre Oosten. De komst van Zorin stelt het protocol van de UNO overigens voor een moeilijk probleem. Aangezien de Russen de herver kiezing van secretaris-generaal Trygve Lie in 1951 niet erkend hebben en sindsdien stelselmatig ieder contact met deze hebben vermeden, vraagt men zich af, aan wie Zorin zijn geloofsbrieven zal moeten over handigen. Het twintigtal Russische en andere Oost-Europese diplomaten, dat sinds de herverkiezing van Trygve Lie bij de UNO is benoemd, doet zijn werk zonder feitelijk te zijn geaccrediteerd. Als gevolg hiervan genieten de betrokkenen niet de diplomatieke onschendbaarheid, die alleen de secretaris-generaal voor hen bij de Amerikaanse autoriteiten kan aanvragen. Een voorstel aan Lie om zijn bevoegd heden inzake het accrediteren van Russi sche afgevaardigden aan een van zijn assistenten over te dragen is op hardnekkig verzet van de secretaris-generaal gestuit. De functionarissen van het protocol zien zich thans voor de opdracht geplaatst om in twee weken een oplossing te vinden, die recht doet zowel aan de prerogatieven van Trygve Lie als aan de hoedanigheid van Zorin en de diplomatieke gebruiken. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: In hét Noorden van het land meer be wolking met aanvankelijk hier en daar enige lichte regen of motregen en ma tige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. In het overige deel van het land droog weer met weinig, bewolking en zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm. 30 Augustus Zon op 5.48 uur, onder 19.31 uur. Maan op 17.15 uur. onder Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 Augustus Hoog water: 10.21 en 23.05 uur. Laag water: 5.31 en 18.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1