Haarlem telt thans minder dan 165.000 inwoners SCHOOL-BEHOEFTEN DE ROOIJ Eén van de zeven caravans moet worden teruggebracht Aalsmeer bereidt lustrumcorso voor Inwonertal blijft afnemen Emigratie voornaamste oorzaak Route bloemencorso op Zaterdagmiddag Critiek op plannen voor middelbaar onderwijs Geschil in België over de amnestie Wet cp parlementair hof in Zuid-Afrika ongeldig Perzië verwerpt voorstel van Engeland en Amerika VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 „De vier jaargetijden" Woningbouw Daling werkloosheid Concert van „Sursum" in het Bloemendaalse bos Burgerlijke Stand van Haarlem Kerkelijk Nieuws Bouwnijverheid Aanvullingsdetachement naar Korea vertrokken L 117 Beul van Breendonk vrijgelaten Juridische puzzle Duitsers beraden zich over Russische nota „Ongehoorzame"' kleur lingen krijgen steun uit Azië Rehabilitatie van „Tante Bertha" De „Camera Obscura"-tentoonstelling in de Vleeshal te Haarlem, heeft Donderdag haar 15.000ste bezoeker ontvangen.' Het was de heer E. A. Koch uit Naarden, die voor een zakelijk bezoek in Haarlem was. Hier ontvangt hij uit handen van de schrijver Godfried Bomans een nieuwe druk van de Camera Obscura. Voor de vijfde maal na de oorlog bereidt Aalsmeer zich voor op het bloemencorso. Vele maanden arbeid zijn voorafgegaan aan dit lustrumcorso, waarmee men de voor gaande in de schaduw wil stellen. Zaterdag 6 September zal de kleurige bloemenslinger zich uit Aalsmeer naar en na het Stadionspel om drie uur door een deel van de hoofdstad bewegen. Onder het motto „De vier jaargetijden" zullen 27 praalwagens en 28 personenauto's in een iy2 kilometer lange stoet een sym boliek van het leven geven. Meer dan een millioen bloemen, 35 ton mos en 1.000 kilometer draad worden er in verwerkt. Duizend binders en hulpbinders voeren hun taak uit in de nacht van Vrij dag op Zaterdag. Voor de fourage zorgt de winkeliersorganisatie: 325 broden, 100 pond vlees, 50 pond boter, 4.000 flesjes limonade worden daartoe naar de grote veilinghal gevoerd. In de week, voorafgaande aan het corsó, houdt de winkeliersorganisatie „Winkel stand in Bloemenland" een winkelweek. De inzet is een jeugdcorso van 65 fietsen. Het aantal inwoners van Haarlem is in het tweede kwartaal van dit jaar wederom afgenomen en wel van 165.003 op 1 April tot 164.981 op 1 Juli. Deze teruggang is kleiner dan in het eerste kwartaal, hetgeen een gevolg is van het hogere geboorte overschot. Het vertrekoverschot is het hoogste dat tot dusverre in de cijfers voor komt: 487 personen. Uit de cijfers blijkt, dat er wederom na genoeg evenwicht bestaat tussen de vesti ging en het vertrek naar de overige provin cies. Het vertrekoverschot richt zich dus ook in dit kwartaal op Noordholland en op het buitenland. Het grote verschil is echter, dat het vertrekoverschot naar andere ge meenten in Noordholland aanzienlijk is af genomen (met 46 procent) en dat het ver trekoverschot naar het buitenland aanzien lijk is toegenomen (met 50 procent). Het is thans dus zo, dat de emigratie de voornaamste oorzaak is van de daling van het aantal inwoners. In welke mate het vertrek naar het buitenland is toegenomen blijkt uit de volgende cijfers van uit Haar lem naar het buitenland vertrokken per sonen: Eerste halfjaar 1950 501 Tweede 1950 640 Eerste 1951 705 Tweede 1951 724 Eerste 1952 1.030 In het tweede kwartaal van dit jaar werd een begin gemaakt met de bouw van 509 woningen. Dit betekent, dat er in de maan den April, Mei en Juni aan meer woningen begonnen werd dan in het gehele jaar 1950 (501 woningen) en het gehele jaar 1951 (414 woningen). Het aantal voltooide woningen bedroeg in het tweede kwartaal 142. In de eerste helft van dit jaar kwamen daardoor 277 wonin gen gereed tegen 220 in het eerste halfjaar van 1951 en 85 in de eerste helft van 1950. Op 1 Juli waren 758 woningen in aan bouw, hetgeen het hoogste aantal is, dat in de statistiek van Haarlem voorkomt. Van deze 758 woningen worden er 67 gebouwd in opdracht van de gemeente, 592 in op dracht van woningbouwverenigingen en 99 in opdracht van particulieren (waarvan 42 zonder Rijkssteun). Op 31 Juli waren er in Haarlem 1991 werklozen, waarvan 1896 mannen en 105 vrouwen. Ter vergelijking geven we hierbij de aantallen werklozen in de verschillende bedrijfsklassen op 30 April en 31 Juli van dit jaar en van verleden jaar: Grafische nijverheid Bouwnijverheid Metaalnijverheid Voedings- en genotmiddelen Land- en tuinbouw Haven- en transportbedrijven Kantoorpersoneel Handelspersoneel Hotel etc. en huispersoneel Ongeschoolde arbeiders Totaal 30 April 31 Juli 30 April 31 Juli 1951 1951 1952 1952 11 8 8 13 166 83 523 324 159 108 328 267 30 30 37 38 66 25 80 60 60 25 140 119 162 155 125 164 70 83 93 79 55 42 74 57 432 340 '744 659 1461 1155 2348 1991 ADVERTENTIE Voor prima natuurlijk naar Anegang 14 (naast C. en A.) Telefoon 11963 Zaterdagavond om acht uur geeft de Chris telijke muziekvereniging „Sursum" een con cert in de muziektent in het Bloemendaalse bos. Het programma luidt na de opening met Psalm 139 (arr. J. A. Meng) als volgt: 1. Van Andelmars, G. Vonk; 2- Secret de Sphinx, ouverture. G. Gadenne; 3. La Cascade (Solo voor tuba door H. C. Veldkamp), D. D. Belleflamme; 4. Andante in G., Batiste; 5. Allegro, Adagio en Vivace, Jos. Haynd, voor fanfare bewerkt door J. A. Méng. Na de pauze volgen: 6. La fête triomphale, G. Joh. van Dam; 7.'Jour de fête au village, ouverture, J. Ed. Barat; 8. Fantasie Pastorale, Gerard H. Boedijn; 9. Gedeelten uit de opera Carmen, G. Bizet; 10. Finale. HAARLEM, 28 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 28 Aug., C. Zijlstra en W. M. Peper. GEHUWD: 28 Aug., H. J. Jansen en M. C. Huibers; C. van der Meijden en M. E. Th. van Keulen; N. A. J. Jacob en Th. Ie Febre; D. van der Veen en J. Stoorvogel; D. Vrugt en C. Bos; J. Hoogeveen en A. J. Cnossen. BE'. ALLEN van een zoon: 27 Aug., A. MeirrqansNijssen; M. J. RiegenWarmer dam; H. W. Campen—Gorselink; G. Janse Schenk; 28 Aug., E. Heijboer—Wijnands; M. C. Ooms—Vissers; W. B. Hofmans—Kuijk- hoven, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 27 Aug., E. Rulie—Munk; G. Jongens—Knook; 28 Aug., V/ Visee—van den Enk. OVERLEDEN: 26 Aug., E. S. G. C. Droste Beer, 78 j., Twijnderslaan; M. Hauer— van Heiningen, 78 j., Ipenrodestraat; 27 Aug., J. B. M. Stammers—Geels, 65 j., Tugelastr. Ned. Herv. kerk Beroepen te Muiderberg, (toez.) A. de Haan, cand. te Zeist. Aangenomen naar Schraard, (toez.) N. Bergstra, v.h. predikant bij de Prot. kerk in Ind., thans woonachtig te Leeuwarden. Aangenomen naar de Ev. Broederge meente in Suriname, H. P. Schouten, cand. te Oegstgeest. Beroepen te Oldebroek (2e p'red.pl.) W. L. Tukker te Delft. Bedankt voor Bleskensgraaf,- J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Benoemd tot hulp prediker te Heino, H. Bos, cand. aldaar tot vicaris te Wieringermeer, L. C. Baljé, cand. te Leiden tot hulpprediker te Rot terdam L. C. Spijkerboor te Souburg. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te New Westminster (Canada) W. W. J. van Oene te Schiedam. Uit deze cijfers en uit het verslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau blijkt dat de daling van het aantal werklozen met 357 deels het gevolg is van seizoensinvloeden, deels van een werkelijke verbetering van de werkgelegenheid. Van een werkelijke verbetering is sprake in de bouwnijverheid en in de metaalnijverheid. Bij de bestude ring van deze cijfers dient men wel te be denken dat twee factoren een verhogende invloed op het werkloosheidscijfer hebben gehad. In de eerste plaats de inschrijving van de leerlingen van ambachtsscholen, lagere en middelbare scholen die in Juli het cursusjaar beëindigen en in de tweede plaats de invoering van de werkloosheids wet, waardoor, ook bij tijdelijke stagnatie in de productie, eerder tot ontslag wordt overgegaan. Nu in de bouwnijverheid een ongekendé activiteit heerst, zou hien niettegenstaande de reeds aanzienlijke vermindering van het aantal werklozen toch een lager niveau verwacht hebben dan thans bereikt is. De oorzaken die het Gewestelijk Arbeids bureau hiervoor aangeeft zijn de vermin dering van de utiliteitsbouw (fabrieken etc.) en de uitvoering van projecten als kabellegging, riolering e.d. Hoe de werk loosheid in de bouwnijverheid over de be langrijkste beroepsgroepen verdeeld was op de laatste vier tHlingsdata blijkt uit onder staand overzicht. Grondwerkers Timmerlieden Metselaars Stucadoors Opperlieden Huisschilders Overige beroepen 'taal Waar alle beroepsgroepen een daling te zien geven in het tweede kwartaal trekt de stijging van het aantal werkloze huisschil ders wel zeer de aanlacht. Volgens het G. A. B. kunnen hiervoor de volgende oor zaken genoemd worden: De uitvoering van subsidie-werken in het voorjaar; een sterke teruggang in het bur- gerwerk wegens financiële redenen; de bouw van de nieuwe huizen is nog niet zo ver gevorderd, dat de schilders aan het werk kunnen gaan; de opdrachtgevers wachten op een nieuwe subsidieregeling. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie moet zijn gepost, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Voor Indonesië: m.s. Talis- se (4 September) en m.s. Indrapoera (6 September); voor Nieuw Guinea: m.s. In drapoera (6 September); voor Suriname: s.s. Cottica (3 September): voor de Neder landse Antillen: m.s. Willemstad (2 Sep tember): voor de Unie van Zuid-Afrika: m.s. Stirling Castle f30 Augustus) en m.s. Pretoria Castle (7 September); voor Ca nada: s.s. Edam (2 September); voor Ar gentinië. Uruguay, Chili en Bolivia: s.s. Alberto Dodero (9 September): voor Bra zilië: s.s. Santa Ursula (1 September) en voor Australië en Nieuw Zeeland: s.s Chi- tral (29 Augustus) en s.s. Strathnaver (7 September). De president van de Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken, heeft vanmorgen uitspraak ge daan in een kort geding tussen de heer M. Molenaar (eiser) en het gemeentebestuur van Zand voort (gedaagde) en daarbij be paald, dat een van de zeven verwijderde caravans van het terrein van de heer Mo lenaar teruggebracht dient te worden. Zoals bekend zijn verleden week Vrijdag van het terrein van de heer Molenaar aan de Haltestraat zeven caravans verwijderd. Hij had geen vergunning van B. en W. een zogenaamd kampeercentrum voor caravans in te richten. Op 8 Augustus kreeg hij van het gemeentebestuur van Zandvoort een brief, waarin vermeld stond, dat zijn ter rein op 22 Augustus ontruimd diende te zijn. Hieraan heeft hij geen gevolg gegeven en het gevolg was, dat de gemeente Zand voort er de vorige week toe overging ze ven caravans te verwijderen. De heer Mo lenaar achtte deze daad onrechtmatig en in een kort geding werd de zaak gister morgen voor de president van de Haar lemse rechtbank behandeld. Deze overwoog in zijn vonnis, dat een van de zeven caravans onbewoond was, toen zij verwijderd werd. Dat achtte hij niet juist en bepaalde dat de caravan on verwijld diende teruggebracht te worden naar het terrein van de heer Molenaar. In dien de gemeente in gebrek blijft moet zij een dwangsom van f 200 per dag betalen. Het overige deel van de eis werd afge wezen. De president overwoog in zijn von nis, dat de heer Molenaar niet onverwachts voor het feit van ontruiming van zijn ter rein was gesteld. Door in Mei jl. een ver gunning bij B. en W. aan te vragen heeft hij blijk gegeven, dat hij zich bij overtre ding van de bepaling der politieverorde ning aan een strafbaar feit schuldig maak te. B. en W. zijn, volgens de president, niet lichtvaardig opgetreden. Als de heer Mo lenaar schade heeft geleden dan heeft hij dat aan zich zelf te wijten, omdat hij wist, dat het verboden was kampeerders in ca- Met de „General S. D. Sturgis", een Amerikaans troepentransportschip, is giste ren een aanvullingsdetachement, bestemd voor het Nederlands Detachement Verenig de Naties uit Rotterdam naar Korea ver trokken. De militairen, te weten vier offi cieren, drie onderofficieren en 95 korpo raals en manschappen onder commando van eerste luitenant E. Rowe uit Rotter dam, werden toegesproken door generaal- majoor J. R. H. Lagas, namens de minister van Oorlog en de chef van de Generale Staf. Onder de militairen was een zevental, dat voor de tweede maal naar Korea gaat. Verder bevindt zich bij het detachement de van der Veen. die in Japan met de geeste lijke verzorging van verlofgangers en zie ken zal worden belast. 1951 1952 1952 1952 31 Oct. 31 Jan. 30 April 31 Juli 38 81 87 49 233 199 79 38 115 70 29 15 25 19 28 36 30 11 74 253 39 62 68 181 146 103 363 914 596 352 De familie - Schut in Caslricum gaal deze week verhuizen. Zij doet dat op een zeer bijzondere manier; om zo te zeggen, met huis en haard. Want hun huis, dat ligt aan de Wilhelminalaan, is door een onderne mend bouwbedrijf op losse schroeven gezet, doordat de fundering er onder uit werd gesloopt, daarna voorzien van ijzeren stut balken en nu, in de komende dagen zal het hele pand voetje voor voetje worden weg gesleept, om plaats te maken voor een plantsoen voor een nieuwe woonwijk. Het huis van de heer Schut komt duizend meter verder te staan. Morgenmiddag wordt onder leiding van de Stichting Haarlems Bloei een bloemen corso gehouden. Om halfdrie vertrekt de stoet. De route luidt: Spanjaardslaan, Fon teinlaan, Dreef, Plein, Grote Houtstraat, Grote Markt, langs het Stadhuis, Smede- straat, Kruisstraat, Kruisweg, Kennemer- plein, Frans Halsplein, Schoterweg, Gene raal Cronjéstraat, Julianapark, Rijksstraat weg, Zaanenlaan, Marnixstraat, Velser- straat, Kleverparkweg, Ostadestraat, Scho tersingel, Kenaupark, Nassaulaan, Ge dempte Oudegracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Plein, Wagenweg, Helenalaan. Bij Dreefzicht wordt de stoet ontbonden. In Baarn heeft de Vereniging van Lei-aren aan Rijks Hogere Burgerscholen een tweedaagse algemene ledenvergade ring gehouden. Drs. A. S. van Dam, rector van het Openbaar Lyceum te Coevorden, bracht in zijn openingswoord een aantal bezwaren naar voren in verband met de ingediende wetsontwerpen betreffende de door te voe ren vernieuwing bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Men heeft in de eerste plaats bezwaren tegen de scherpe scheiding, die de minister maakt tussen voorbereidend hoger- en middel baar onder-wijs. Vervolgens maakte men bezwaren tegen de overlading, die vooral ten gevolge van de vierjarige cursus latijn dreigt op te treden. Drs. Van Dam betreur de voorts de beperking om anders dan door het reorganiseren van opgeheven schooltypen (Handelsdagschool met vier jarige en HBS met driejarige cursus) zelf standige algemene middelbare scholen op te richten. Voorts hangt er volgens drs. Van Dam nog steeds een sluier over de uiteindelijke bedoelingen ten aanzien van de algemene middelbare scholen, zowel wat het relatieve aantal ervan aangaat als ten aanzien van de bevoegdheden harer leraren. De spreker achtte het onjuist, dat er geen meisjesscholen blijven bestaan, die voorbereidend hoger onderwijs geven. De memorie van toelichting bij de betrokken wetsvoorstellen geeft volgens hem blijk „van een ongunstig en voorbarig oordeel" over de Middelbare Meisjesschool". De regeling van de toelating alsmede het feit, dat de deskundigen voor alle scho len van voorbereidend hoger en van mid delbaar onderwijs worden vervangen door gecommitteerden zulks ondanks de on mogelijkheid om een voldoende aantal ge committeerden te vinden, beschikkend over zoveel deskundigheid in alle vakken vervult het hoofdbestuur met zorg. De aan deze gecommitteerden verleende macht kan zo tot een groot gevaar worden. ravans op zijn terrein toe te laten. Of er reden was de maatregelen op een later tijdstip te nemen dan enkele weken voor het sluiten van het zomerseizoen achtte de president een punt, waarover de rechter zich zijn oordeel moet onthouden. Van onze correspondent in Brussel) Een bericht als zouden de ministers van Justitie, rholien, en de premier, Jean van Houtte, die zich respectievelijk in Mexico en de Belgische Congo met vacantie bevin den, vervroegd worden terug geroepen, in verhand met de ernstige politieke situatie, welke is voortgevloeid uit de socialistische campagne tegen de amnestie en tegen de vrijlating van bekende collaborateurs, is gisteravond door de regering gelogenstraft. De socialistische pers toont zich verbol gen over het feit, dat na de clementiemaat- regel ten voordele van de onmenselijke beul van het kamp van Breendonk (bij Antwerpen), Richard de Bott, die zijn doodstraf zag omzetten in levenslange dwangarbeid, thans bekend werd gemaakt dat de ex-kolonel die onder de bezetting de rijkswacht commandeerde, is vrijgelaten. Het geval van de wrede folteraar en moordenaar De Bott, die zijn slachtoffers tot aan het hoofd placht te begraven en hen daarna met de spade of zweepslagen afmaakte, is een geval, dat werkelijk iedere Belg met afgrijzen vervult. De Bott werd pas vorig jaar in Duitsland aangehouden en profiteert dus van de algemene maat regel, dat zijn doodstraf, die bij verstek werd uitgesproken, niet meer zal worden uitgevoerd. Reeds vroeger heeft een Bel gisch minister van justitie verklaard, dat het in een Christelijke democratie niet mogelijk is doodstraffen zo lang na de oor log nog uit te voeren. Men is overigens van oordeel, dat mi nis! er Pholien in de zaak De Bott de cle mentie te ver heeft gedreven. Zoals wij verwachten, zijn deze feiten allerminst een gunstige basis voor de stu die van een wetsontwerp inzake de amnes tie voor politieke collaborateurs, welke amnestie door de IJzerbedevaarders werd geëist. Sommige verzetsgroepen hebben reeds hevige protesten laten horen in de zin dat de zaak-De Bott een aanslag op de morele gaafheid der natie is. KAAPSTAD (Reuter). Het hoogge rechtshof te Kaapstad heeft vandaag een stemmig de wet op het hoge parlementaire hof ongeldig verklaard. Het hooggerechtshof deed uitspraak in het door vier niet blanke stemmers aange tekende beroep. Deze vier voerden aan, dat de wet de ongeldigverklaring, in Maart door een hof van appèl, van de wet op de aparte vertegenwoordiging van kleurlin gen, zou kunnen ontduiken. De wet op de aparte vertegenwoordiging van kleurlingen in de Kaapprovincie is vorig jaar bij de eenvoudige meerderheid door de nationale regering aangenomen. De vier Kaapse kleurlingen bestrijden de geldigheid van deze wet op grond van het feit, dat de grondwet een meerderheid van twee derden in beide Kamers op een ge meenschappelijke vergadering eist voor wijziging van het stemrecht op grond van huidskleur. De kwestie werd voor het Hef van Appèl gebracht en de wet op de aparte vertegen woordiging werd ongeldig verklaard. In de loop van dit jaar nam de nationale rege ring de wet tot instelling van een parle mentair hooggerechtshof aan. ^Dit hof kan besluiten van het hof van appèl over grondwetskwesties wijzigen. Dit geschiedde Woensdag, toen het parlementaire hof te Pretoria de uitspraak van het hof van appèl over de wet op de aparte vertegen woordiging vernietigde. NEW YORK (AFP). De „New York Herald Tribune" deelt in een bericht van zijn correspondent te Londen mede, dat Perzië het jongste Brits-Amerikaanse voor stel tot oplossing van het oiiegeschil zou hebben verworpen. Het antwoord van Mossadeq zou zijn vervat in een Donder dag te Londen overhandigde nota. Premier Churchill en minister van Bui tenlandse Zaken Eden zullen in het komen de week-einde de volgende Britse stap met betrekking tot de Perzische olie bespre ken, aldus is in Londen vernomen. Beide ministers bestudeerden Donder dag het verdrag van de Britse zaakgelas tigde in Teheran, Middleton, die Woensdag een lang onderhoud had met premier Mos sadeq in bijzijn van de Amerikaanse am bassadeur, Henderson. Diplomatieke waar nemers menen, dat de grondslag van dit onderhoud was een aanbod van snelle Amerikaanse dollarhulp in ruil voor een meer realistische houding ten aanzien van het dringende vraagstuk hoe de olie industrie weer op gang kan worden ge bracht. Men gelooft, dat hangende hervat ting van de raffinage, Engeland bereid zou zijn het aan de markt brengen van in voor raad liggende olie te vergemakkelijken, mits het verzekerd is van compensatie bij toekomstige verkopen. Men verwachtte, dat volgende week Middleton en Henderson een nieuw onder houd met premier Mossadeq zullen hebben, als de uitkomst van hun onderhoud van Woensdag in Washington en in Londen vol ledig zal zijn bestudeerd. Reuter meldt nader dat ofschoon men in Londen de indruk krijgt, dat men in Whitehall tamelijk pessimistisch is, men het overdreven acht te zeggen dat het rap port van de Britse zaakgelastigde Middleton over zijn besprekingen met Mossadeq zou concluderen, dat de Brits-Amerikaanse voorstellen als verworpen kunnen worden beschouwd. AUTOBUSONGELUK IN CniLI Santiago (Reuter). Nabij Rengo ten Zuiden van Santiago (Chili) is Donderdag avond een autobus door een trein aangere den en in brand gevlogen. Vijftien personen kwamen om het leven en acht werden ern stig gewond. BINNENLAND Prof. ir. L. Troost, directeur van het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wage- ningen en buitengewoon hoogleraar in de Scheepsbouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft, is gisteravond met het lijn- toestel van de Pan-American Airways van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrok ken, waar hij is aangesteld bijMassachu setts Institute of Technology in Cambridge bij Boston. In Zutphen is Donderdag de 71.ste alge mene vergadering gehouden van de Neder landse Christelijke Geheelonthouders Ver eniging. De leiding berustte bij prof. dr. A. H. Edelkoort uit Utrecht. In zijn openings woord deed prof. Edelkoort een beroep op de Kerk om zich aan de zijde van de Chris telijke Drankbestrijding te sCharcn. Het winkelpersoneel van Maastricht heeft in een protestvergadering een resolu tie aangenomen, waarin het als zijn oordeel uitspreekt dat de Winkelsluitingswet 1951 voor de gemeente Maastricht zodanig dient te worden toegepast, dat de winkels volgens de bedoeling van de wet slechts tot 18 uur open blijven en voorts, dat er geen koop avond tot 10 uur op Donderdagen wordt ingesteld, gelijk B. en W. voorstellen. De resolutie dringt voorts aan op een verplichte halvedag-sluiting. De kolenproductie in de Limburgse mijnen in de maand Juli (27 werkdagen) be droeg 1.101.700 ton, tegen de vorige maand (24 werkdagen) 965.100 ton. Van de hoeveel heid, die beschikbaar kwam voor binnen lands gebruik, 1.199.300 ton, werden 428.000 ton geïmporteerd (vorige maand 458-.5Ö0 ton), waarvan 128.000 ton uit Amerika -(vorige maand 179.700 ton) en 214.300 ton uit Duits land (vorige maand 188.600 ton). Groningen vierde gisteren het ontzet van 1672 en zoals elk jaar trokken duizenden naar de Martinistad om daar dit typisch Groningse feest te vieren. Het feestprogram ma, dat werd afgewerkt, vermeldde een op tocht met landauers, de traditionele keuring van tuigpaarden aan de voet van de Martini toren, dans- en vendelzwaai-demonstraties en een grote bedrijfsparade. Het kantoor van mevrouw Spoor, dat sociale voorlichting geeft aan gerepatrieer- den uit Indonesië, heeft zijn werkzaamhe den gecoördineerd met de stichting Zorg voor gerepatrieerden voor zover het mate riële en financiële hulp en bijstand betreft. Beide instanties hebben thans een gemeen schappelijk fonds, dat overigens zeer beperkt is en dringend aanvulling nodig heeft. HAARLEM EN OMGEVING Op Maandag 1 September zal mejuf frouw M. J. de Wildt te Heemstede, Kerk- laan 113 de dag herdenken waarop zij 40 jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T., afdeling telefoonadministratie te Haarlem. De heer J. J. van Bruggen, chef van de houtwerf der fa. F. C. Misset Jr. aan de Schalkwijkerstraat, zal op 4 September 25 jaar in dienst van deze firma zijn. Aan de Technische Hogeschool slaagde voor het ingenieursexamen voor vliegtuig bouwkundig ingenieur de heer O. V. de Lugt in Aerdenhout. (Reuter). De West-Duitse en Oost- Duitse regeringen hebben gisteren de jong ste Sovjet-nota over Duitsland besproken. De West-Duitse regering, onder voorzitter schap van vice-kanselier Blücher, besloot een uiteindelijk oordeel over de fiota uit te stellen tot na de terugkeer van kanselier Adenauer. Jacob Kaiser, de West-Duitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, verklaarde na afloop van de vergadering tegenover verslaggevers, dat de door de Sovjet-Unie voorgestelde volgorde van agendapunten voor een viermogendheden- conferentie onaanvaardbaar is. De Oost-Duitse regering heeft verklaard bereid te zijn vertegenwoordigers naar een viermogendhedenconferentie, zoals voor gesteld in de jongste Sovjet-nota aan te wijzen. De regering juichte het Sovjet-voorstel voor een gezamenlijke commissie van leden van de Oost- en West-Duitse parlementen voor onderzoek naar verkiezingen in ge heel Duitsland toe. Zij deed voorts een beroep op alle „patriotten" in West-Duits- land om er op toe te zien, dat ook West- Duitsland afgevaardigden voor de commis sie en voor de conferentie benoemt. De voorzitter van de Chinese vereniging op Malakka heeft de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika een „klassiek voorbeeld van 's mensen onmenselijkheid tegenover de mens" genoemd. Hij juichte India's voor nemen om de zaak voor de UNO te brengen toe. Volgens regeringskringen te Karatsji zal ook Pakistan India steunen. Uit Rangoon wordt gemeld, dat Birma de zaak eveneens zal voor staan. Gisteravond is door de Nationale Fede ratieve Raad „Voormalig Verzet Neder land", de conclusie meegedeeld van een door deze organisatie benoemde commis sie, die een onderzoek heeft ingesteld naar ie houding tijdens de bezetting van me vrouw B. M. van der Hof-Kooyman. Deze mevrouw, die bekend stond als „Tante Bertha", werd in 1947 te Rotterdam gear resteerd onder meer verdacht van verduis tering ten nadele van een Joodse Neder lander. De zaak, die destijds nogal veel stof deed opwaaien, eindigde voor haar tenslotte, na een veroordeling door het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage, met een vonnis van de bijzondere strafka mer van de arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Dit vonnis luidde: vrijspraak, daar het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. De conclusie van de genoemde commissie luidt: „De commissie van onder zoek in de zaak mevrouw B. M. van der Hof-Kooijman, daartoe aangezocht door de directeur van de Nationale Documentaire- dienst der Illegaliteit, is na maandenlang grondig en uitgebreid onderzoek ter zake overtuigd dat mevrouw B. M. van der Hof- Kooijman gedurende de bezettingstijd een betrouwbaar en verdienstelijk illegaal werkster is geweest. Er is aan de commis sie niet gebleken dat .mevrouw Van der Hof-Kooijman uit hoofde van haar verzets werk of uit een onvaderlandse daad voor deel heeft getrokken, maar wel dat zij aan zienlijke bedragen aan het nationaal ver zet heeft besteed. De commissie adviseert de directeur van de Nationale Documen tatiedienst der Illegaliteit te voldoen aan het verzoek van mevrouw Van der Hoi haar als verzetsstrijdster zonder enig# restrictie te rehabiliteren".

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9