„Ons land zal in West-Europa géén goedkoopte-eiland kunnen blijven" Dr. Drees aanvaardde opdracht tot vorming van kabinet Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Rivalen Bedrijfsleven moet nieuwe terreinen gaan exploreren Malik verwerpt Westelijke ontwapeningsvoorstellen Jaarbeursdirecteur aan het woord: Het woerd is aan Eind in zicht Zijn weg is door ir. Staf van politieke obstakels ontdaan Haarlemmers in Zweden verongelukt Kans op onweer Mr. D„ U. Stikker wordt ambassadeur in Londen Economische constellatie thans zeer labiel Eisenhowers rede wekt reacties i x 67e JAARGANG No 44 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 204 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE WEDIJVER om het Amerikaanse pi-esidentschap, die met toenemende span ning bedreven wordt door de officiële can- didaten van de republikeinse partij (gene raal Eisenhower) en van de democratische partij (gouverneur Stevenson van de staat Illinois) heeft de laatste kennelijk de eer ste ronde gewonnen. Dat was voor hem ook wel nodig, want onmiddellijk na zijn ver kiezing tot partijcandidaat schatte het pu blieke opinie-onderzoek zijn aanhang onder de kiezers maar op 21 sindsdien is die schatting tot 41 gestegen. De ervaren politicus doet zich gelden: in antwoord aan degenen die in hem slechts een soort stro- man-van-Truman zagen heeft Stevenson koelbloedig en onafhankelijk verklaard, dat hij de knoeiboel in Washington wel zou opruimen als hij eenmaal de baas was. Daarmee doelde hij op de minder gewenste practijken, die bij een langdurig régime van één partij plegen te ontstaan, al gebeurt dat achter de rug van het staatshoofd. Presi dent Truman heeft op dit Stevensonisme gereageerd met de knorrige verklaring, dat hij niet wist wat ermee bedoeld werd. Maar Stevenson schijnt er een handige zet bij de kiezers mee te hebben gedaan. Zijn rivaal heeft hij inmiddels het soort loftuiting toe gezwaaid, dat hem bezwaarlijk dankbaar kan stemmen: „Het feit, dat een groot ge neraal en ik concurrerende candidaten voor het presidentschap zijn, zal mijn war me eerbied voor zijn militaire prestaties niet doen dalen. Deze eerbied zal er mij evenwel niet van weerhouden, ieder fat soenlijk middel aan te grijpen om hem in November te verslaan." De bedoeling is duidelijk. Hoe meer uit sluitende lof men aan Eisenhowers presta ties als generaal toekent, hoe scherper men zijn gebrek aan ervaring als politicus en staatsman belicht. Maar er zullen nog wel harder woorden in de strijd gesproken worden; mildheid pleegt zulk tournooi niet te kenmerken. Generaal Eisenhower wordt ongetwijfeld gehandicapt door het feit, dat hij nu gene raal op non-actief en daarmee generaal-in- burger is. Hij heeft zijn populariteit als opperbevelhebber in de tweede wereld oorlog verworven. Zij is hem bijgebleven zolang hij in uniform was. Zijn verschij ning in burger schijnt enigszins ontnuch terend te hebben gewerkt. En zijn taak: de democratische meerdei-heid af te brokke len, die nu al twintig jaar in de Verenigde Staten regeert, is zwaar omdat in de repu blikeinse partij geen hechte eenheid be staat. Velen betreuren de nederlaag van hun man voor de republikeinse candida- tuur: senator Taft losgelaten ter partij- conventie omdat de meerderheid vreesde, met zijn conservatieve inzichten ten aan zien van het buitenlands beleid geen kans tegenover de democratische candidaat te zullen maken. Weifeling omtrent de juist heid van dit besluit is blijkbaar ontstaan. En nu probeert, zoals deze week gebleken is, Eisenhower bovendien nog de kool en de geit te sparen ten aanzien van MacCar- thy en zijn medestanders. Deze republi keinse senator, bekend door zijn onver draagzaamheid en zijn ketterjacht op men sen, die hij zonder voldoende bewijsvoering van sympathie voor het communisme be ticht, vindt sterke tegenstand bij een me nigte onafhankelijke kiezers en ontevre den democraten, wier stemmen Eisenhower nodig heeft om een meerderheid voor het presidentschap te halen. Anderzijds schijnt de generaal de steun van MacCarthy ook niet te durven verspelen, zodat hij „de be- kladders" afwijst, maar geen namen noemt en daarmee de senator ontziet. Hetgeen na tuurlijk niet onopgemerkt blijft en niet be paald overeenstemt met de ronde, onom wonden taal waarmee Eisenhower enige maanden geleden zijn campagne voor de candidatuur inzette. De moeilijkheden van politieke manoeuvres, die van ander ka rakter zijn dan militaire en niet in dezelfde stijl uit een hoofdkwartier geleid kunnen worden, ervaart hij reeds. Inmiddels heeft hij wel koene verklarin gen afgelegd over Ruslands satellieten in Oost-Europa en Azië. Hij wil de regering met koude beslistheid doen verklaren, dat die positie niet bestendig kan zijn. De dag moet komen waarop de geknechte volken in volle vrijheid hun eigen weg kiezep. Zijn partijgenoot Foster Dulles, tot voor kort adviseur in buitenlandse aangelegenheden van de democratische 'president Truman (ofschoon hijzelf steeds republikein is ge bleven) heeft dit in krachtiger termen toe gelicht en gesproken van ontrukken van die volken aan Moskou. Volgens Dulles heeft het feit, dat de huidige regering geen stappen heeft ondernomen om het commu nistische blok te splijten, niet alleen de ge ketende volken ontmoedigd maar ook de derde wereldoorlog dichterbij gebracht. Hoeveel sympathie wij ook in West-Europa jegens de volken van Oost-Europa mogen gevoelen, het is voorshands niet duidelijk hoe zij aan de Russische greep ontrukt kunnen worden zonder daarbij meteen de derde wereldoorlog te doen losbranden. Dat zal zeker Eisenhowers bedoeling niet zijn, maar men vraagt zich bij een verklaring als deze wel af: spreekt hier niet de gene raal veeleer dan de politicus? Waaraan dan toegevoegd moet worden: ziet de generaal, de politieke mogelijkheden van een derge lijk beleid niet al te hoopvol in, eenvoudig omdat hij ze overschat? Overigens zou zulk beleid natuurlijk geen zaak zijn, die de Amerikanen zouden kunnen ondernemen zonder de steun en de instemming van hun West-Europese bondgenoten, met inbegrip van de Engelsen, en daarom lijkt het als programpunt bij een Amerikaanse presi dentsverkiezing maar betrekkelijke beteke nis te hebben. Uit de huidige stand van zaken valt nog niet af te leiden, dat Stevenson als favoriet voor het presidentschap moet worden be schouwd. De wind kan uit andere hoek gaan waaien eer het November is. De wind kan zelfs allerlei grillen volvoeren, met wisselende kansen voor de rivalen. Maar dat de democratische candidaat zeker niet kanslocmoet worden geacht is wel reeds gebleken. R- P- (Van onze parlementaire redacteur) In parlementaire en politieke kring in Den Haag verluidt, dat het nieuwe kabinet naar alle waarschijnlijkheid zeer spoedig de benut zuing zal bevorderen van mr. D. U. Stikker aïs ambassadeur te Londen. „De Nederlandse saldovorming met betrekking tot de Europese Betalingsunie mag voor ons land geen reden zijn om zich in de huidige internationale commer ciële toestand gerust te voelen. Ónze buurstaten en medeleden van de Europese Betalingsunie nebben alle met grote of kleinere moeilijkheden te kampen en hoe kan het een winkelier goed gaan als zijn klanten met zorgen te kampen hebben? De huidige gunstige positie is overigens voor een belangrijk deel te danken aan een importvermindering, hetgeen dus op intering neerkomt. Een grondstoffen arm land als het onze mag echter geen relatief laag importniveau handhaven. Militaire zaken zullen belangrijke fondsen opslokken en de minste of geringste verandering in het politieke veld kan de wereldmarktprijzen weer verstoren en een nieuwe wedloop op grondstoffen ontketenen. De gehele buiten landse handel dient labiel genoemd te worden. Het is dus van het grootste gewicht, dat de Nederlandse buitenlandse handel vaste voet krijgt in tot nu toe weinig of niet ontgonnen economische terreinen." Deze waarschuwende woorden werden gistermiddag in het vernieuwde Jaarbeursrestaurant gesproken door mr. J. Müiüs, directeur van de Utrechtse Jaarbeurs, in diens traditionele jaarrede ter gelegenheid van de aanstaande opening der Najaarsbeurs. Mr. Milius, die het woord voerde tot een groot aantal binnen- en buitenlandse jour nalisten, typeerde de huidige economische situatie als een periode, waarin over vrij wel de gehele linie een neiging valt te bespeuren tot consolidatie en stabilisatie, waarbij wordt getracht een zo goed moge lijke aanpassing te verkrijgen bij de be staande steeds gecompliceerder wordende productie- en consumptieverhoudingen. „De constellatie van het economische leven verkeert in een zeer labiele toestand, waar door een toespitsing van de bestaande tegenstellingen in korte tijd ingrijpende veranderingen zou kunnen veroorzaken. Neemt men echter aan, dat deze niet zal plaats hebben en waarom zouden wij wat dat betreft onmiddellijk het ergste moeten vrezen dan zal er misschien, zo als de omstandigheden ons dit leren, een zekere mate van rust ontstaan op het ge bied van de grondstoffenprijzen en bijge volg van de gehele productie-structuur", aldus' J^arbeursdirecteur. Hij zei echter met nadruk, dat men nu geenszins een houding kan aannemen van „het zal zo'n vaart niet lopen". Een con- solidatie-periode brengt de noodzaak met zich mede om er angstvallig voor te zorgen, dat men z'n positie zeker stelt en deze tot zo'n sterkte opvoert, dat men geen angst behoeft te hebben uit deze positie verdre ven te worden. Een harde concurrentie strijd is hieraan natuurlijk inliaerent. Men kijke maar naar wat Duitsland en Japan momenteel al weer presteren. Tempo van opvoering productie vertraagd De cijfers van de Nederlandse productie zo bracht mr. Milius vervolgens naar voren zijn een aanduiding van het stre ven naar consolidatie. Kort na de Tweede Wereldoorlog kon men nagenoeg iedere maand verhogingen constateren, maar een verandering brak spoedig baan. Stelt men de productie in 1948 op 100,'dan bedroeg de totale Nederlandse productie in 1949: 109. In 1950 werd zelfs het indexcijfer van 117 bereikt. Het jaar 1951 gaf echter een ver traging van het tempo te zien (120). En dif jaar zette deze vertragende werking zich voort. Er zijn zo zelfs al cijfers bereikt, die onder die van verleden jaar liggen. Men kan dit zo uitleggen, dat de alge mene industriële activiteit ondanks de grote moeilijkheden betrekkelijk stabiel is ge bleven. Op het. vlak van de grondstoffenprijzen viel een gelijksoortige tendenz waar te nemen. Deze neiging tot stabilisatie en consoli datie heeft uiteraard weerslag gehad op het gebied van de werkgelegenheid. Het werkloosheidsvraagstuk mede gezien de jaarlijkse bevolkingsaanwas wint mo menteel dan ook aan actualiteit, in het bij zonder bij de bouwnijverheid, de metaal nijverheid en de landbouw. Men moet hier bij echter het alternatief goed in ogen houden. „Zouden immers beschermende maatregelen worden genomen, welke onze internationale concurrentiepositie verzwak ken, dan is hiervan een terugslag te ver wachten voor onze gehele nationale econo mie", aldus de heer Milius. Het geven van injecties aan het bedrijfs leven om nieuwe, althans nog weinig of niet ontgonnen economische terreinen te exploreren, is dus dringend noodzakelijk. Men dient de concurrentiepositie zo stevig mogelijk te maken. Dalende omzet in de middenstand Met uitzondering van de Korea-periode vertoont ook de omvang der consumptie sedert 1948 een dalende lijn, vooral wat betreft de duurzame consumptiegoederen (1949: 100; 1951: 88 Januari 2952: 89; Februari 1952: 59). De middenstand ondervond van deze ontwikkeling de nadelige gevolgen, hetgeen tot uiting komt in de vrijwel permanente daling van de bruto-winstmarges. De •dal'ende omzet en vaak exorbitante belas tingdruk doen een verschuiving ontstaan in de richting van de grotere midden- standsbedrijven, die onder gunstiger kos- tenverhouding kunnen werken, gezien de ruimere omzetten, grotere aankopen en meer efficiënte organisatie. Betere organi satie. betere administratie, toepassing van efficiënte en arbeidsbesparende methoden en actiever verkooppolitiek zijn dan ook aspecten, welke de middenstander goed voor ogen dient te houden. En datzelfde geldt voor de industrie, zo dat zoals de heer Milius accentueerde „naast consolidatie een voortdurend zoeken naar nieuwe wegen en mogelijkheden niet zal kunnen worden gemist. Het gebruik van nieuwe toepassingen en van betere werk tuigen en andere hulpmiddelen zal drin gend nodig blijven om de kosten omlaag te brengen, ten einde de concurrentie te kun nen volhouden." Nivellering Wat de Benelux betreft, merkte mr. Mi lius op, dat de zeer ver doorgevoerde libe ralisatie van de Nederlands-Belgische han del er automatisch toe moet leiden, dat. de niveau's van lonen en prijzen in beide lan den elkander naderen, dat er bijgevolg rekening mee moet worden gehouden, dat de prijzen en kosten in Nederland in de toekomst op een hoger niveau komen te liggen. De invloed op de lange duur van de Kolen- en Staalgemeenschap, welke op zichzelf reeds een nivellerende werking heeft, zag mr. Milius in de eerste plaats op het gebied van het prijspeil. Volgens hem zal ons land zijn positie van goedkoopte- eiland in West-Europa waarschijnlijk niet kunnen handhaven, daar het uitgesloten moet worden geacht, dat Nederland bij de toenemende liberalisering en het steeds sterker wordende streven naar gedwongen nivellering van de levensomstandigheden van onze buurlanden een uitzonderings positie zal kunnen handhaven. Inflationistische krachten zullen de structuur van onze nationale economie gaan beïnvloeden. Stabiliseert het buitenland zijn prijspeil op hoger niveau dan het Ne derlandse, dan is aanpassing een noodza kelijkheid. Volgens mr. Milius moet men het initia tief en doorzettingsvermogen van de Ne derlandse ondernemer niet onderschatten. Met extra energie en extra middelen die nen thans mede gezien de verbeterde betalingsbalans en versteviging van Neder lands positie grote projecten aangedurfd te worden. Men moet de moed hebben risi co's te aanvaarden en men mag niet blij ven staan op een dogmatisch en nationaal begrensd standpunt. Schopenhauer: De kruk van de tijd richt 'meer uit dan de knots van Hercules. Prinses Wühelmina viert morgen haar 72ste verjaardag. In een hoofdartikel van de New York Times over de rede, die generaal Eisenho wer Maandag in de vergadering van oud strijders gehouden heeft, wordt gezegd, dat deze „scherpe rede in Europa bange ver moedens heeft doen rijzen, dat de „vrees der Sovjets voor Westelijke oorlogstoebe reidselen er door zal toenemen". Het arti kel laat hier op volgen: „De communistische tsaren in Moskou die zelf nooit een blad voor de mond ne mén, zullen er niet door om de tuin geleid worden. Zij weten maar al te goed, dat niets generaal Eisenhower, het Ameri kaanse volk of de onderdrukte volken zelf minder ligt dan een oorlog te ontketenen, De „Prawda", het blad van de Sovjet- Russische communistische partij, heeft generaal Eisenhowers rede wilde fantasie genoemd. Zijn waarschuwingen en bedrei gingen waren ernstig bedoeld, maar het effect was komisch, aldus de Prawda. ■:ï:s£ (Van onze parlementaire redacteur) De Koningin heeft gisteravond aan dr. Drees opdracht gegeven een kabinet te vor men en het Kabinet der Koningin voegde aan deze mededeling toe, dat dr. Drees de opdracht heeft aanvaard. Dat betekent dat hij zeker is van zijn zaak, want anders zou hij de opdracht in beraad hebben gehouden. Dank zij de bemiddeling van minister Staf, die gisteren nog enige nieuwe candidaat- ministers heeft gepolst, staat het nieuwe kabinet nu bijna kant en klaar voor dr. Drees gereed. Op het ogenblik kan men aannemen dat het nieuwe kabinet als volgt zal worden samengesteld: Minister-president en Algemene Zaken dr. W. Drees (P. v. d. A.); - Yice-premier. en M a a tscliap uelij k e Zorg: prof. L. J. M. Beel (K.V.P.); Buitenlandse Zaken: mr. J. Beyen (partij loos); Minister zonder portefeuille op het Departement van Buitenlandse Zaken: mr. J. Luns (K.V.P.); Justitie: mr. L. Donker (P. v. d. A.); Binnenlandse Zaken: onbekend. Mr. H. J. M. Loeff (K.V.P.), de burgemeester van Den Bosch, heeft bedankt. Financiën: J. van de Kieft (P. v. d. A.); Oorlog en Marine: ir. C. Staf (C.H.U.); Onderwijs: mr. J. Cals (K.V.P.); Verkeer en Waterstaat: mr. J. Algera (A.R.); Wederopbouw en Volkshuisvesting: ir. H. Witte (K.V.P.); Economische Zaken: prof. dr. J. Zijlstra (A.R.); Landbouw: S. L. Mansholt (P. v. d. A.); Sociale Zaken: J. Suurhoff (P. v. d. A.); Overzeese Gebiedsdelen: prof. W. Kern kamp (C.H.U.); Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en de Bezitsvorming: A. C. de Bruijn (K.V.P.). Het kabinet zal dus bestaan uit zes leden van de K.V.P.: vijf van de P. v. d. A.; twee van de A.R.; twee van de C.H.U. en één partijloze minister. Het voornemen schijnt te bestaan dat Maandagochtend minister Drees met de nieuw te benoemen ministers een bespre king zal hebben en dat 's middags nog de ministerraad van het oude kabinet ten afscheid zal bijeenkomen. Maandag zou het benoemingsbesluit het licht zien en Dinsdag zouden de nieuwe bewindslieden door de Koningin worden beëdigd. Buitenlandse Zaken Als straks het Koninklijk Besluit tot be noeming van het nieuwe kabinet verschijnt zal daaruit waarschijnlijk onder meer iets blijken ten aanzien van de onderlinge be trekkingen tussen de twee ministers op het Plein, te weten de minister van Buiten landse Zaken, mr. Beyen, en de minister zonder portefeuille mr. Luns. In het Ko ninklijk Besluit schijnt tot uiting te zullen komen dat wanneer deze op conferenties ons land in het buitenland vertegenwoor digt, hij zich minister van Buitenlandse Zaken mag noemen met dien verstande dat hij in zijn optreden geacht zal worden onder de verantwoordelijkheid van de minister van Buitenlandse Zaken mr. Beyen te staan. Mr. Luns, die grote ervaring bij de UNO heeft opgedaan zal naar verluidt aan het hoofd van de afvaardiging naai de aanstaande algemene vergadering van de UNO staan; minister Beyen zal dan hier in het land blijven. In het algemeen zou ten aanzien van de taakverdeling gelden dat mr. Luns zich vooral zal bezig houden met aangelegen heden, die overzee spelen en dus voorzover dat nodig mocht wezen daartoe reizen zal ondernemen. Met betrekking tot twee ter reinen die ver over zee gelegen zijn zal er echter een andere regeling gelden. Ik denk hier aan Nieuw-Guinea, dat formeel onder minister Kernkamp zal ressorteren en aan Indonesië. Voorzover Nieuw-Guinea en Indonesië in internationaal verband, dus ook met de Republiek Indonesië, behandeld moeten worden zal de minister van Bui tenlandse Zaken zich hiermee bemoeien, en dan zal zijn ambtgenoot mr. Luns zich van activiteit betreffende dit gebied onthouden. Met Europese aangelegenheden, zoals Straatsburg, Kolen- en Staalgemeenschap, Europese Defensie Gemeenschap, O.E.E.C., enzovoort, alsmede met NAVO-vraagstuk- ken zou minister Beyen zich in het bijzon der bezig houden. Deze zal dan ook op de bijeenkomst van de Raad van Ministers van Europese Kolen- en Staalgemeenschap op 9 September te Luxemburg ons land vertegenwoordigen. Aan het bovenstaande zii toegevoegd dat als algemene richtlijn zal gelden, dat de beide bewindslieden als goede partners niet alleen elkaar over en weer van alles voort durend op de hoogte zullen houden, maar tevens over de hele lijn voor een deugde lijke samenwerking zullen zorgen. T Gistermorgen is bij paal 42 op het stille strand tussen Castricum en Egmond een kleine botter uit Den Helder, de HD 22 van schipper Wezelman, door het afslaan van de motor ..omhooggevaren"Het scheepje moet als verloren toorden beschouwd, daar het tijdens de onwillige tocht over twee banken brak. Een auto-ongeluk dat zich gisteravond voordeed op de weg van Aastorp naar Hel- singborg in Zuid-Zweden heeft het leven gekost aan een jeugdige Haarlemmer, lid van de Nederlandse luchtmacht. Deze laat ste vloog met zijn auto tegen een brugleu ning op in de onmiddellijke omgeving van Aastorp, op ongeveer 15 kilometer van Hel- singborg gelegen. Een tweede inzittende, eveneens een Nederlander, werd gewond. De wagen werd volkomen vernield en de politie noemde het een wonder dat de tweede Nederlander het er levend had af gebracht. Later maakte de politie bekend dat bij het ongeluk is omgekomen K. H. uit Haar lem. De gewonde, de 23-jarige J. M. van R., komt eveneens uit Haarlem. Een moeilijke redding in volle zee verrichtte een Amerikaanse onderzeeboot, toen een leg er zeppelin, die voor verkenningsoefeningen was opgestegen met een vijfkoppige bemanning, onklaar raakte. Het luchtscheepje kwam te dicht bij de oppervlakte van het water, waardoor de propellers stuk sloegen. Daarop zakte het gevaarte met de cockpit onder water. Langs een lijn werden de bemanningsleden aan boord van de onderzeeër gehesen, die daarna de zeppelin op sleeptouw nam. NEW YORK, (Reuter) In de ontwa peningscommissie van de UNO heeft de Russische afgevaardigde, Jacob Malik, Vrijdag de Westelijke voorstellen verwer pen, die voorzagen in een vijfmogend- heden-ontwapeningsconferentie, mits de Sovjet-Unie en China van te voren zouden toestemmen in beperking van hun strijd krachten tot anderhalf milliocn man elk. Hij noemde de voorstellen huichelachtig en verklaarde, dat de Westelijke mogend heden slechts trachtten te voorkomen, dat de ontwapeningscommissie tot concrete plannen zou komen. De Westelijke voorstellen waren bedoeld om de aandacht van de wereld van het vraagstuk van verbod van atomische en andere wapens voor massa-vernietiging af te leiden, aldus Malik. Malik, zei, dat de Sovjet-Unie het nood zakelijk acht de nadruk te leggen op het feit dat slechts aanvaarding van het Sovjet-voorstel voor vermindering met. een derde van alle bewapening en strijdkrach ten van de grote mogendheden, alsmede een gelijktijdig verbod van de atoombom en strikte internationale controle, een op lossing zou brengen. De Britse afgevaardigde Coulson noem de in zijn antwoord de verklaring van Ma- lik geen ernstige bijdrage tot het debat, doch een bewuste poging om verwarring te zaaien en ieder ernstig gemeend ont wapeningsprogram te vertragen. Coulson zeide voorts, dat Malik alle po gingen om opheldering over de Russische voorstellen te krijgen ontweek. Naar zijn mening betekenden de Westelijke voor stellen veel grotere beperkingen van de strijdkrachten dan die, welke in het Rus sische plan zijn voorzien. Hierop ging de commissie uiteen. De vaststelling van een datum voor de vol gende vergadering werd overgelaten aan prof. Bokhari van Pakistan, die gedurende September voorzitter van de commissie is. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het fraaie weer van gisteren is het weer vandaag ge leidelijk onder invloed gekomen van een depressie, waarvan het centrum bij de Westkust van Frankrijk lag. Deze depressie beweegt zieh in Noordoostelijke richting en zal daarom ook morgen het weer beheer sen. De storing brengt vrij warme, maar ook onstabiele lucht uit Frankrijk mee. In Frankrijk kwam daarin op verschillende plaatsen onweer voor, terwijl vanmorgen ook in ons land al lichte buien vielen. Het is te verwachten dat ook morgen enkele buien zullen voorkomen, waarbij ook on weer kan optreden. Behalve buien zijn ech ter ook opklaringen te verwachten en de temperaturen blijven aan de hoge kant. >oocooooooooooooc: REGEN. OF ONWEERSBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele regen- of on weersbuien. Overwegend matige wind, aanvankelijk uit Oostelijke, later uit Zuidelijke richtingen. In het Noorden van het land vannacht minder koud. morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 31 Augustus Zon op 5.50 uur. onder 19.29 uur. Maan op 17.56 uur, onder 0.05 uur. 1 September Zon op 5.52 uur, onder 19.27 uur. Maan op 18.24 uur, onder 1.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 Augustus Hoog water: 10.21 en 23.05 uur. Laag water: 5.31 en 18.07 uur. Zondag 31 Augustus Hoog water: 12.00 uur. Daag water: 7.02 en 19.46 uur. Maandag 1 September Hoog water: 0.38 en 13.23 uur. Laag water: S.35 en 21.13 uur." :cooooocooc

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1