C omedia begon het seizoen met „Waarom jok je, Chérie?" Aandacht voor gezondheidstoestand van schooljeugd mag niet verslappen Kort en bondig MEISJES Personeel van gouden „Union" bood gedenkraam voor de fabriek aan Gastrol van Georgette Hagedoorn Musicus M. J. Lürsen plotseling overleden Oud-illegale werkers vierden feest G.G.D. Haarlem bracht verslag uit Albert de Klerk eert Hendrik Andriessen Eénrichtingverkeer uitgebreid Drs. Lucieer directeur H.B.S. in Enkhuizen MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitmuntend muziekkenner en bemind leraar Zilveren jubilarissen van Gend en Loos Koninklijk onderscheiden P. J. Kapteyn benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau bij Concert in de St. Jozef Pamflet tegen de burgemeester van IJlst Burgerlijke Stand van Haarlem Zonder subsidie, maar met frisse njoed, is de toneelgroep Comedia het nieuwe* sei zoen begonnen met een even fleurige als geestige opvoering van het overigens vol strekt onbeduidende muzikale blijspel: „Waarom jok je, Chérie?", door het Oos tenrijkse driemanschap Tisch, Lengsfelder en Marker, waarvan de eerstgenoemden de tekst schreven, en de laatste de melo dietjes leverde. Zaterdag werd hiervan in de Haarlemse Schouwburg de première gegeven voor een gul reagerend en geluk kig vrij talrijk publiek. Het is ongetwijfeld een bemoedigend verschijnsel dat dit bui ten de coördinatie gestoten gezelschap zich onverminderd in de belangstelling van het publiek mag verheugen en het stemt tot rooskleurige verwachtingen dat men alle krachten inspant om ondanks het gemis van overheidssteun dit vertrouwen door prestaties op een artistiek verantwoord niveau te behouden. Natuurlijk was ook de naam van Geor gette Hagedoorn op het affiche een niet te onderschatten trekpleister. Zij vervult als gast in dit vrolijke niemendalletje de rol van de ondernemende Suzanne die haar de royaal gebruikte kans biedt haar vitale veelzijdigheid uit te spelen. Het hoogtepunt van haar optreden werd gevormd door de gevoelige voordracht van het chanson in de derde acte, dat door de zaal met een warm applaus gehonoreerd werd. En zeker mag ook haar kostelijke imitatie van „de fatale vrouw" niet ongeprezen blijven. Het is te hopen dat het succes haar ertoe ver leiden zal in de naaste toekomst haar acti viteit als voordrachtkunstenares nog meer dan eens te onderbreken om haar ongemene gaven als actrice eigenaardig in de goe de zin van het woord emplooi te doen vinden. Guus Hermus toonde zich in ieder opzicht een ideale partner, want niet alleen schakelde hij volledig zijn soepel en gedis tingeerd vakmanschap in, bovendien bleek hij bijzonder aardig te zingen. Om zo'n zwierige en doorlopend innemende jeune premier is Comedia te benijden! Misschien zal men zich herinneren dat de Haagse Comedie (met de in dit genre zeer verrassende Elisabeth Andersen en Jan Retèl in de hoofdrollen) verleden jaar hetzelfde „slippertje met de lichte muze" heeft gemaakt. Het heeft bij een dergelijk min of meer pretentieloos vermaak weinig zin om vergelijkingen te trekken, maar op twee punten van verschil moet toch de aan dacht worden gevestigd. In de eerste plaats was bij de Haagse Comedie het parodisti sche element veel sterker, onder meer door het belachelijk aandikken van allerlei „po pulaire" operettemanieren. Comedia heeft echter het zangspel in zijn eigen waarde gelaten, hetgeen men met niet genoeg te waarderen medewerkers als de pianisten Pierre Verdonck en Sas Bunge ook rustig wagen kon. Het resultaat is er intussen niet minder vermakelijk om, mede doordat regisseur Joris Diels een plezierige vin dingrijkheid demonstreert, zowel wat de mise-en^scène .als wat de gebruikelijke ad libitums betreft. Ook aan muzikale grapjes ontbreekt het nief. Het tweede, punt van vergelijking valt duidelijk uit in het voordeel van de Haagse Comedie, wèlkë' met de choreografische hulp van de danser Albert Mol heel wat fortuinlijker was dan Comedia met de as sistentie van Jack Bow, bekend van de revue, die echter geen noemenswaardige sporen van zijn bemoeienis achter liet. Het In de afgelopen nacht is in zijn woning aan de Kleverparkweg te Haarlem plotse ling overleden de heer M. J. Lürsen, die ruim dertig jaar als leraar aan de Haar lemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst verbonden was en zich in die hoedanigheid door zijn grote kennis en hartelijke toewijding bij zonder onderscheidde. Hij werd geboren te Wormerveer en zou op 1 April de leef tijd van zestig jaar hebben bereikt. Martin Lürsen ki*eeg zijn opleiding aan het Amsterdams Conservatorium, waar hij het einddiploma verwierf voor piano en orgel. Bij Bernard Zweers studeerde hij compositieleer. Aan de Haarlemse Muziek school van Toonkunst gaf hij aanvankelijk vooral pianolessen, daarna algemene muJ ziektheorie, op welk gebied hij zich vol komen specialiseerde en zich ontwikkelde tot een deskundige van groot gezag. Van zeer veel betekenis is zijn in 1947 herdrukte boekwerk „De grondslagen der muziek theorie". Van zijn talrijke andere publica ties noemen wij nog: Dagelijkse tref- en luisteroefeningen (voor zangstudie), Twee honderd 2- en 3-stemmige dictées, Modi antichi musiche nuove en De ontwikkeling van het muzikale gehoor. Op het gebied der muziektheorie had Lürsen een buitengewoon goede naam, dank zij een enorme kennis en een zeld zame beheersing van de stof. Zijn werken behoren tot de beste die ooit' in ons land zijn verschenen. Als leraar legde hij zich vooral toe op de opleiding voor de staats examens. Hij was een eenvoudige, bemin nelijke man, die tamelijk teruggetrokken leefde, maar die zich geheel voor zijn leer lingen inzette. Van de tallozen, die door hem werden opgeleid, kunnen Haarlemse namen als Roel Riphagen, Bets Nederkoorn en Bertje Davelaar wor,den genoemd. On geveer vijftien jaar geleden werd hij be noemd tot leraar aan het Koninklijk Con servatorium voor Muziek te 's-Gravenhage. Op verzoek van professor dr. A. D. Fok ker schreef Martin Lürsen enige kleine composities om de mogelijkheden van het 31-toonsorgel te beproeven. Hij werd hier voor onderscheiden met de gouden médail le van de Teylers Stichting. Voor de oorlog is de heer Lürsen verscheidene jai-en werk zaam geweest als muziekcriticus voor de Haarlemse editie van het Algemeen Han delsblad. „kwartet van de prinsemarij" van eerstge noemde daarentegen mocht een staaltje van onverbeterlijke, dwaasheid worden ge noemd. Het doelmatige décor, dat Willem Deering destijds maakte, doet thans we derom dienst. Nu de overige medewerkenden. Bep Dek ker maakte een leuke entrée als de van temperament schuimende Hongaarse diva en Steye van Brandenberg leverde een niet minder aardige typering als de butler Cromwell, waaraan letterlijk alles Schots en niets scheef is. John Soer had voor de potsierlijke dichter Achille Pompon wel het bohémienachtige, maar ook niet veel meer. Een prettige verrassing daarentegen was de kennismaking met de tot dusver slechts van de radio bekende Joop Doderer, die zich. in de rol van huisknecht ontpopte als een rasechte komiek van wie men nog veel verwachten kan. Paul Steenbergen jr. zette zijn eerste schreden op het toneel wel heel erg schuchter. Met ingang van vandaag begint Comedia een reeks vertoningen van „Waarom jok je, Chérie" in de Kleine Komedie aan de Am- stel te Amsterdam, maar wij hopen van harte dit zomerse divertissement, met vaart en virtuositeit ten tonele gebracht, in Haar lem terug te kunnen zien. DAVID KONING. Bij Koninklijk Besluit is de heer J. R. van Beek te Haarlem benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Beek ontving deze onder scheiding bij zijn afscheid als directeur van de IJkkring Amsterdam, die hij van daag met pensioen heeft verlaten. De afdeling Haarlem van de Bond van Oud-Illegale Werkers (B.O.I.W.) heeft Za terdagavond in „Dreefzicht" de jaarlijkse reünie- en feestavond gehouden, mede ter viering van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilihelmma, de „Moeder van het verzet". In de zeer goed bezette met oranje bal lonnetjes versierde zaal opende de heer F. Vink, yoorzitter van de propaganda- en ontspanningscommissie van de B.O.I.W., de avond met een welkomstwoord aan de tal rijke genodigden. Daaronder waren de Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de landelijke voor zitter, de heer A. van der Meulen uit Rot terdam en andere bestuursleden van de Nationale Federatieve Bond van het Voor malig Verzet Nederland, afgevaardigden van de vereniging van oud-illegale werkers uit Bloemendaal en Velsen en van andere plaatselijke afdelingen en vertegenwoor digers van zusterorganisaties. De cabaret-revue „Mens, wees vrolijk en geniet" door het Nederlands nationaal to neel- en theaterbureau uit Haarlem, oogst te veel succes. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina voerde de heer H. Cox het woord. Hij herinnerde aan de oorlogs jaren, toen het luisteren naar de stem van de Koningin en haar raadgevingen moed gaven de strijd voort te zetten. Hij ver maande de oud-illegale werkers goede Ne derlanders te zijn, trouw aan Oranje en trouw aan het vaderland en besloot met het uitbrengen van een driewerf hoera op de jarige. Kaar werd een telegram gezon den met de volgende inhoud: „Bond van Oud-Illegale Werkers te Haarlem, in feest bijeen ter gelegenheid van Uw verjaar dag, biedt U zijn gelukwensen aan". Op het daarop volgende Oranjebal werd onder leiding van Roel van der Berg ge danst op de muziek door het dansorkest „The Constellations". Vanmorgen is in de cantine van de Cacao- en Chocoladefabriek „Union" de viering ingezet van het vijftigjarig bestaan van de fabriek en het zilveren jubileum van de directeur, de heer P. J. Kapteyn, met een bijeenkomst van het personeel. Burge meester mr. P. O. F. M. Cremers heeft de heer Kapteyn in kennis gesteld van diens benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en de heer A. D. Stöver heeft de commissarissen en directie een gedenkraam aangeboden, dat geplaatst is bij de opgang van het kantoor. De heer M. J, vanBuren, procuratie houder deelde mee, dat eerst het gouden jubileum van de fabriek herdacht zal wor den en daarna het jubileum van de direc teur. Beide feiten wenste men afzonderlijk te vieren. Hij gaf daarna het woord aan de heer P. J. Kapteyn. Deze merkte in zijn inleiding op, dat de viering van het gouden jubileum oppervlakkig gezien als een gewoon jubileum van een onderneming beschouwd kan worden. Toch onderscheidt de_ Union zich van andere ondernemingen en daarbij dacht de spreker aan de wijze, waarop het bedrijf een halve eeuw gele den tot stand is gekomen. Banketbakkers hadden zich als ideaal voor ogen gesteld een productie-coöperatie op te richten. In Engeland en Zweden waren dergelijke co- operaties tot bloei gekomen. Met de co- operaties, waarbij de consumenten een be langrijke rol vervullen, is het goed blijven gaan, doch productie-coöperaties konden niet in stand blijven, ook niet in Engeland en Zweden. Tenslotte moest men er toe overgaan wijzigingen te brengen in de sta tuten, waardoor de verkoop van het pro duct niet uitsluitend door banketbakkers kon geschieden. Er deden zich in het be drijf moeilijkheden voor, doch thans is Union een bedrijf geworden, dat voor lopig niet met grote moeilijkheden te kam pen zal hebben. Dat het resultaat bereikt is is te danken aan het personeel. Toen de Twee leden van het Haarlemse personeel van Van Gend en Loos vieren Vrijdag 5 Sep tember hun zilveren jubileum. Het zijn de heren G. Hoetmer, Soendastraat 54, die hoofdbesteller is, en N. de Vries, Acnulf- straat 32, koetsier-besteller. Beiden zijn zij bekende figuren in Haarlems straten, zodat het hun aan belangstelling wel niet zal ont breken.' „De gezondheidstoestand van de Haar lemmers was in 1951 zeer zeker bevredi gend". Dit is wel de voornaamste conclusie die men uit het zeer uitvoerige jaarverslag van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dat vandaag verscheen, kan trekken. In achttien hoofdstukken wordt een over zicht gegeven van de veelomvattende werk- zaamhèden van deze belangrijke dienst, waarin uiteraard de getallen domineren. Zeer belangrijk zijn de pagina's gewijd aan het Geneeskundig schooltoezicht, om dat daarin sprake is van een aantal onder zoekingen die in samenwerking met een aantal andere wetenschappelijke instanties tot stand kwamen. Genoemd worden een in Haarlem geor ganiseerd voedingsonderzoek onder auspi ciën van het Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek, een asthma-onderzoek waarvan de resultaten nog in bewerking zijn en proef-enquête naar de lichamelijke toestand van de leerlingen van de Nijver heidsscholen. Over dat laatste onderwerp volgt later nog een grote enquête. „Al deze enquêtes zullen mettertijd vruchten afwerpen voor het zieke school kind. Praeventieve maatregelen zullen kunnen voorkomen, dat de dalende con junctuur even ernstige gevolgen zal hebben voor de jeugd als na de vorige perioden van depressie, werkloosheid en oorlog moesten worden vastgesteld", zo staat er. En de ver slaggever vervolgt: „Door de jeugd, gebo ren in de laatste oorlogsjaren nu de jongste lagere schoolbevolking vormend worden maar al te dikwijls de funeste ge volgen van deficiëntie-ziekten op opvallen de wijze gedemonstreerd." Het streven moet zijn instellingen als herstellingsoorden en vacantiekolonies overbodig te maken. Kennis van een ver standige en adaequate voeding aange past zowel aan het steeds meer vragend huishoudboekje als aan de werkelijke be hoeften van het groeiend kinderlichaam moet zoveel mogelijk gepropageerd wor den. Hoewel de getallen betreffende Haarlem se schoolkinderen alle reden geven met een zekere trots een vergelijking te maken met de cijfers uit andere grote steden (dit onderzoek strekt zich voorlopig nog slechts uit over de „grote steden," maar zal in de toekomst landelijk worden), is toch de eind conclusie deze, dat de voeding in de hoog ste en middelste welstandsklasse doeltref fender en dus misschien verstandiger is, dan in de laagste welstandsklasse. Juist bij deze laagste klasse der bevol king wordt relatief veel gesnoept en een groot deel van het volksinkomen wordt be steed aan aard en kwantiteit van voeding en versnaperingen, welke een minder gun stige invloed op de lichamelijke conditie van groeiende kinderen plegen te hebben, aldus het verslag. Te denken valt hierbij b.v. aan de te rijkelijke koolhydraat voeding. De enorme kwantiteiten aard appelen en brood, welke onvoldoende ge kauwd naar binnen worden gewerkt, ver oorzaken abnormale gisting en dienténge- volge opzetting van de buik, maar ook soms een te hoog lichaamsgewicht en over belasting van de voeten. Van de slechte ge volgen van het snoepen vlak voor het naar bed gaan of van het niet of slecht tanden poetsen voor de nacht, zijn zowel artsen als tandartsen overtuigd. Slechte algemene toestand grote uitzondering Beziet men de lijst van geconstateerde afwijkingen, dan blijkt dat een zéér slechte algemene toestand tot de grote uitzonderin gen behoort. Wel zou men uit het opvallend grote aantal slechte houdingen op kunnen maken, dat er aan de algemene toestand nog wat ontbreekt. Wanneer men met de ouders het dagelijks menu bespreekt, ont komt men niet aan de indruk, dat de voe ding over het algemeen weinig eiwit bevat en ook nog wel, dat de voeding over het al gemeen weinig mineralen bevat. Vlees wordt als regel alleen 's Zaterdags en 's Zondags gegeten; kaas is dikwijls ook een schaars artikel. Aan een halve liter melk per dag en per hoofd komt men lang niet altijd toe. Veel kinderen voeden zich in hoofdzaak met brood en aardappelen en vetten. Groente behoort vaak tot de weinig geliefde voedingsmiddelen. Wel geeft menig ouder tegenwoordig zijn schoolgaande kin deren geregeld levértraan. Soms kan door financieel onvermogen de voeding niet verbeterd worden. De slechte woningtoestanden werken nervositas van ouders en kinderen in de hand, al groeit menig kind tegen de ver drukking in. Bij de volwassenen is het cijfer, dat de sterfte aan kanker weergeeft minder ge ruststellend. De cijfers betreffende de tu berculose steken daarbij gunstig af. Helaas vertoont het aantal lijders aan tuberculose nog maar weinig neiging tot dalen. Van belang is daarom, dat. ook dit jaar weer een groot deel van de Haarlemse bevolking Röntgenologisch op tuberculose werd onderzocht. De plannen om te komen tot een dergelijk onderzoek van de gehele Haarlemse bevolking bleven rusten wegens het wetsontwerp tot coördinatie van de volksdoorlichting. Sterfte en geboorte Van de 1353 Haarlemmers die in 1951 overleden, stierven er 31 aan verschillen de vormen van tuberculose, 267 door hart ziekten, 309 (in 1950: 255) aan kanker, die 1948 1949 1950 1951 Voor Nederland 25,3 23,7 22,7 22,3 Voor Haarlem 22,9 20,9 20,0 19,1 De componist Hendrik Andriessen, die kort geleden tot hoogleraar aan de R.K. Universiteit van Nijmegen werd benoemd, hoopt, zoals wij reeds berichtten, op 17 September zijn zestigste verjaardag te vieren. Het is een erkend feit, dat Andries sen als componist van orgelmuziek de vernieuwer is geweest van dit kunstgenre in Nederland en dat zijn orgelwerken in ternationale erkenning en roem hebben verworven. Deze orgelcomposities van An driessen zijn hoofdzakelijk ontstaan toen hij organist was van de St. Jozefkerk aan de Jansstraat in Haarlem. Zij zijn voor een deel geïnspireerd door het fraai getimbreerde Adema-orgel, dat hij er bespeelde. Op Vrijdag 19 September zal zijn leer ling en opvolger als organist van de St. Jozefkerk, Albert de Klerk, zijn meester eren met een gratis toegankelijke bespeling op het orgel waarop Andriessens werken geconcipieerd zijn. Het programma ver meldt uiteraard composities die daar ont stonden. De componist zal deze avond als toehoorder de bespeling bijwonen. officieel als „kwaadaardige mingen" wordt aangeduid. meuwvor- Reeds meermalen is uiteengezet, dat het sterftecijfer voor Haarlem, tengevolge van een ongunstiger leeftijdsopbouw der be volking, zich beweegt op een hoger niveau dan het cijfer voor Nederland. Vorig jaar kon geconstateerd worden, dat het af- standsverschil tussen beide cijfers belang rijk kleiner was geworden. Dat dit slechts een incidenteel verschijnsel was, bewijst het feit, dat thans het „normale" niveau verschil weer aanwezig is. (8,2 tegen over 7,5). Het geboortecijfer vertoont nog steeas de neiging tot dalen, zoals uit de volgende cijfers blijkt: Ook hier is van verschil sprake. een duidelijk niveau- Doordat het sterftecijfer iets hoger, het geboortecijfer iets lager ligt dan vorig jaar, is het geboorte-overschot kleiner dan over 1950, n.l. 10,9 (12,2). De burgemeester van IJlst heeft zich in de raadsvergadering gekeerd tegen de richting waarin de Friese Beweging zich beweegt. Onder meer stelde hij voor, de Friese naam voor IJlst niet aan de ge meentegrenzen aan te brengen. Later is door onbekenden te IJlst huis aan huis een pamflet bezorgd onder de titel „Oppedijk aan de dijk" (de naam van de burgemeester is mr. J. Oppedijk). Hierin wordt naar aanleiding van de woorden van de burgemeester in de raad gezegd: „Zijn wij niet te fatsoenlijk? Pleit het wel voor ons,, dat de burgemeester van deze stad, die hier toch leeft, met rust gelaten wordt? Hebben wij geen eerge voel? Schande over zo iemand". Het pam flet was ondertekend met de woorden „Jong Friesland". De burgemeester heeft naar aanleiding van zijn woorden ook van enige zijden ad- haesie'betuigingen ontvangen. fabriek met tegenslagen te kampen had heeft het personeel aan de zijde van de directie gestaan. Van hoog tot laag heeft het zijn taak vervuld op een wijze die boven alle lof verheven is. Het was de heer Kapteyn een genoegen te kunnen meedelen, dat de aandeelhouders vorig jaar hebben besloten, dat als de winst 5 bedraagt het personeel een grote uitke ring ontvangt dan in het verleden. Voorts is besloten aan 't personeel ter gelegenheid van het gouden jubileum een gratificatie toe te kennen. Het is de gewoonte, dat de directie bij een zilveren jubileum van een lid van het personeel een lunch aanbiedt, waaraan ook die leden van het personeel aanzitten die het jubileum al hebben ge vierd. Nu de spreker jubileert zal Zater dag aan het gehele personeel een maaltijd worden aangeboden, gevolgd door een ge zellig samenzijn. De heer A. H. van Wijngaarden sprak als president-commissaris het perso neel toe. Hij haalde herinneringen op uit het verleden en in zijn toespraak liet hij uitkomen van welk een grote betekenis het werk van het personeel is geweest. Hij dankte allen voor hun arbeid. Namens het personeel voerde de heer A. D. Stöver het woord. Hij zei, dat de Union in het begin een zwak schepseltje was. Voor het leven werd gevreesd. Toen kwam de heer Kapteyn als dokter en na moeizame arbeid is hij er in geslaagd het bedrijf nieuw leven in te blazen. Aan zijn krachtsinspanning is het te danken, dat er thans van een bloeiend bedrijf gesproken kan worden. Een product wordt gemaakt, dat alom bekend is. De heer Stöver zeide een blik in het verleden te hebben gewor pen. Hij wilde ook aan de toekomst denken die hij met vertrouwen tegemoet ziet. Als stoffelijk blijk van de dank bood de spre ker een gedenkraam aan voor de fabriek. Huldiging van de directeur Burgemeester Cremers zeide als bur ger trots te zijn op hetgeen het personeel van de jubilerende fabriek verricht heeft. Het heeft meegewerkt het bedrijf uit de kinderziekten te helpen en het heeft zich daarbij vele moeiten getroost. Het heeft daarbij ook geholpen de fabriek uit te breiden en tot bloei te brengen. Daarmee wenste hij het personeel geluk. Vervolgens richtte de burgemeester zich tot de heer Kapteyn die Bloemendaler is, doch ook aandacht besteedt aan Haarlem. In verscheidene comité's was hij een stu wende kracht en in de donkere tijd tijdens de oorlog heeft hij veel voor de bevolking gedaan. Hem zijn daarvoor namens de ge meente Haarlem glazen aangeboden. Ten slotte deelde de burgemeester mee, dat de Koningin de heer Kapteyn benoemd had tot officier in de Orde van Oranje- Na ssau. De heer Van Wijngaarden voerde nogmaals het woord, thans om de heer Kapteyn dank te zeggen. Als geschenk bood hij de versierselen, verbonden aan de onderscheiding aan. Mejuffrouw J. F. D. van Maas, pro curatiehoudster, wenste de heer Kapteyn namens het gezamenlijk personeel geluk en deelde hem mee, dat besloten was de jubilaris als geschenk een boekenkast voor de studeerkamer aan te bieden. De kast is gemaakt door het lid van het personeel, de heer J. van Avezaath. Hierna begaf men zich naar de hal, waar het gedenkraam onthuld werd. Onder de genodigden was de heer A. B. J. Prakken, waarnemend commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland. HAARLEM, 30 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 30 Aug., B.- Reitsma en H. Prins. GEHUWD: 30 Aug., J. Hartman en A. van Balen Blanken; Chr. E. J. van Wooning en M. de Waal. BEVALLEN van een zoon: 29 Aug., H. W. van Melsen—Elfers; C. A. Schulte—Lammers; M. E. Janssen—Bibo; 30 Aug., C. M. Steen bakkerKoedijk. BEVALLEN van een dochter: 28 Aug., L. A. van Lieshout—Medenblik; 29 Aug., A. HouthuijzenBrondsema; G. J. Geerlings van Woerkom; M. C. BonselLijnzaat; W. J. CorverNouris; 30 Aug., A. Verschuur Stutterheim. OVERLEDEN: 28 Aug., J. D. Muller, 7 d„ Laurens Costerstraat; J. LammensHogen- doorn, 32 j., Vooruitgangstraat: 29 Aug., P. Tukker, 58 j., 2e Zuidpolderstraat; W. de Beer, 63 j., Twijnderslaan. Van 17 tot 24 Augustus 1952 werden in. Nederland geen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer geregistreerd. In een schuurtje te Uithoorn, behorende bij een butagas-depót ontstond Zaterdag middag een kleine brand doordat het gas in een van de drie daar staande flessen door onbekende oorzaak explodeerde. Twee perso nen, een jongeman, die juist op het erf was, en een brandweerman, kregen brandwonden. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in een opslagplaats van de Verenigde Touwfabrieken te Maassluis. Het was zeer moeilijk de vuurhaard, die zich vrijwel mid den in het 6000 vierkante meter beslaande gebouw bevond, te benaderen door de ge weldige rookontwikkeling. Met 15 stralen werd het vuur in de opslagplaats geblust. Met extra treinen en honderden bussen kwamen gisteren uit alle delen van het land de deelnemers aan het zesde „Waarheid zomerfeest" naar het terrein buiten het Sta dion te Amsterdam. In het Museum van de Arbeid te Am sterdam is een tentoonstelling ingericht, die gewijd is aan de cacao. Deze expositie, die de naam draagt „De cacao van 1519—1953" geeft een overzicht van de geschiedenis, de cultuur, de bereiding en de verwerking. De opzet is het pubiek en in het bijzonder de schooljeugd de grote betekenis van de cacao voor ons land duidelijk te maken. De expo sitie duurt tot 1 December. Door onoplettendheid bij het spelen is de 4-jarige jongen S. Plokhaar uit de West Delstraat te Rotterdam in de Dokhaven ge- valllen. Hoewel hij spoedig op het droge werd gebracht mocht kunstmatig toegepaste ademhaling niet meer baten. Bij het dichtmaken van de luiken is de 18-jarige lichtmatroos Bernard Maher uit Caylegarden te Liverpool in een 1VA meter diep ruim van het in de Waalhaven te Rot terdam liggende Engelse stoomschip „Bar rington Court" gevallen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij even na aankomst in het havenziekenhuis, waarheen hij werd ver voerd, is overleden. Naar wij vernemen is de benoeming te verwachten van de heer Nap de Klijn tot leraar viool aan het Koninklijk Conserva torium voor Muziek te 's Gravenhage. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem zal ge durende de gehele maand September geen spreekuur houden. Het eerstvolgende spreekuur van wethouder Angenent is op 18 September. De heer J. A. Bruyn uit Wassenaar zal in de komende herfst een serie lezingen hou den over het Boek „Daniël" in de Zuider kapel te Haarlem. In deze lezingen zal hij de wereldgeschiedenis in vogelvlucht behan delen, zoals deze volgens hem in de Profe- tiën van Daniël wordt geopenbaard. De eerste lezing wordt Donderdag 4 September gehouden. ADVERTENTIE die handig WIJKHUIZEN kunnen naaien Bontwerkers of machinestikken Ged. Oude gevraagd. Gracht 49 Zaterdag is op het strand te Hoek van Holland een demonstratie gegeven van hel redden van drenkelingen met alle middelen, die thans ter beschikking staan. Zo werden demonstraties gegeven met een reddingboot, het wippertoestel, vliegtuigen en rubberboten. De strandreddingboöt Prinses Margriet" van de N.Z.H.R.M. gaat te water om een „drenkeling" te redden. B. en W. van Haarlem zijn van mening dat de Oostkant van de Bakenessergracht, de Hagestraat en de Leliestraat te smal zijn om daar nog langer verkeer in beide richtingen toe te laten. Daarom vallen de ze straten voortaan onder de bepalingen voor het éénrichtingverkeer. Alle verkeer (behalve voetgangers) wordt geweerd op de Oostzijde van de Ba kenessergracht in de richting van de Zak- straat naar het Donkere Spaarne, in de Hagestraat van Burgwal naar Spaarnwou- derstraat en in de Leliestraat van Burgwal naar Lange Herenvest. De politie te Gorinchem verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijf plaats van de bestuurder van een auto die in de nacht van 30 op 31 Augustus een vrij ernstig ongeval veroorzaakte. De auto was oud en donker gekleurd. De koplampen wa ren niet ingebouwd en de achterzijde was open aangezien een der deuren ontbrak. De linkerlamp brandde bij het ongeval niet. De auto, die hoo6stwaarschij_nlijk aan een woon wagenbewoner behoorde, is van Gorinchem af in de- richting van Vianen- vertrokken. Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van drs. A. A. Lucieer, leraar aan de Gemeentelijke H.B.S. B te Haarlem, tot directeur van de Rijks H.B.S. te Enkhuizen. Na het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde afgelegd te hebben aan de universiteit van Amsterdam is drs. Lucieer als leraar werkzaam geweest aan de H.B.S. te Oostburg en de lycea te Terneuzen en Enschedé. In 1946 werd hij benoemd aan de H.B.S. B te Haarlem. Door zijn grote activiteit, zijn gaven als docent, zijn belangstelling voor de leerlin gen ook buiten de schooluren, heeft drs. Lucieer zich steeds mogen verheugen in de grote sympathie van zijn leerlingen. De H.B.S. B lijdt door zijn vertrek een ernstig verlies. Buiten de school beweegt de heer Lucieer zich op het gebied van het verenigings leven. Hij is lid van het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging van Leraren bij het M.O. en was gedurende vele jaren voorzitter van de Plaatselijke Vereniging van Leraren bij het V.H.O. en M.O. te Haarlem. In afwachting van zijn officiële benoe ming heeft drs. Lucieer heden zijn nieuwe functie in Enkhuizen aanvaard. Brieven aan de redactie EEN MERKWAARDIGE ZAAK (slot) Ik zou op mijn ingezonden stuk van een week geleden niet meer teruggekomen zijn, ware het niet, dat van zeer gezaghebbende zijde mij gewezen was op twee onjuist heden in mijn betoog, die tot een onbillijk oordeel over B. en W. van Haarlem zouden kunnen leiden. Het eerste punt is, dat ik ons Gemeente bestuur gemis aan eerbied heb verweten jegens de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep. Mij is duidelijk gemaakt, dat noch juridisch-formeel, noch uit een oog punt van conventioneel fatsoen het onbe hoorlijk is te trachten door een nieuwe procedure het beoogde doel te bereiken, wanneer het door eén foutieve procesgang mislukt is. Er is dus geen sprake geweest van een gemis van vereiste eerbied van de zijde van B. en W. Het tweede punt was moeilijker. In dui delijke bewoordingen had ik er op gewe zen, „dat het ingeboete prestige herwon nen moest worden". Mijn zegsman ver klaarde nadrukkelijk, dat het prestige-ele ment in deze zaak geen rol gespeeld had. Uitsluitend en alleenlijk beoogden B. en W. het belang van het onderwijs. Het moei lijke was, dat, naar mijn mening, in iedere menselijke botsing, en wel hoe langer een conflict duurt, in toenemende mate het „prestige"-element zich naar voren dringt en dat de onderhavige kwestie zeer sterk naar de uiterlijke schijn de indruk gewekt had aan dit euvel mank te gaan. Evenwel, de autoriteit en betrouwbaarheid van mijn zegsman zijn zo zeer boven alle twijfel ver heven, dat mijn kijk op zaken wel fout geweest moet zijn en het motief van B. en W. geen enkel ogenblik iets anders dan onderwijsbelang geweest is. Tot zover mijn „peccavi". De strijd is thans beslist, het destructieve werk door ieder, zij het met de beste bedoelingen, verricht. Mogen met dezelfde energie, tot dusverre aan het negatieve verspild, allen zonder uitzondering eendrachtig weer gaan opbouwen, zich richtende naar de wijze woorden door mr. Scheltema-Conradi in de raadsverklaring gesproken. Dit bescheiden „confiteor", bestemd voor ieder, die ik gegriefd he'o door mijn eerste ingezonden stuk, zij een kleine bijdrage tot die opbouw. C. SPOELDER, Oud-Rector v.h. Gymnasium.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3