Scherpe aanval van Stevenson op Eisenhowers „kruisvaartrede" Duitse Protestantendag vol van eenheidsprobleem Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onze ministers Geen stemmen winnen door valse hoop te wekken Frans hervormingsplan vindt slecht onthaal in Tunesië Verkiezingscampagne op volle toeren Orkaan raast over V.S.: twee doden, zware schade Brits minister meent: atoomaanval valt mee Schaarste in Hongarije en Tsjechoslowakije Wereldbevolking neemt zeer snel toe Drie boerenwoningen in Oudkarspel afgebrand Het woord is aan Ds. Niemöller liep kwaad weg Nieuwe ministers werden vanmorgen beëdigd Ongerustheid over nieuw nazisme Bommen op Korea Aardappelen- en broodtekort Communistisch begrip voor India's politiek Jaarrapport van Trygve Lie Duur Korea Aardgas voor het gezin Slim gouverneur-generaal van Australië 67e JAARGANG No 46 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 206 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANMORGEN zijn onze nieuwe minis ters in het Paleis Soestdijk door de Konin gin beëdigd. Het zijn er elf; met het viertal welks ontslag niet aanvaard is zou dit de volledige ploeg vormen (ongerekend de staatssecretarissen, die ook tot de regering behoren) als er niet nog éen vacature was, namelijk die van Binnenlandse Zaken. Dat is een K.V.P.-vacature en de post is al aan twee Brabantse burgemeesters aangeboden, maar die hebben beiden om particuliere redenen voor de eer bedankt. Minister Beel is er waarnemer op. Hij heeft nu al zo menig jaar in het Torentje doorgebracht; waarom zou hij er niet blijven? Niettemin behoort zelfs hij niet tot degenen, die sinds 1945 onafgebroken als minister in Den Haag gezeteld hebben. Dat zijn er maar twee: de premier dr. Drees zelf en minister Mansholt, van Landbouw, die eerstdaags pas vierenveertig jaar wordt en de indruk wekt, gezien zijn leeftijd, ons kiesstelsel en onze politieke verhoudingen, of hij op weg is naar de vestiging van een duur- record in het ministerschap: onberoerd door crises en door reeksen formateurs tel kens weer getrouwelijk op hun lijstje gezet. Gelijk de dichter Werumeus Buning het dan ook in zijn Ballade van de boer gezegd heeft: En de boer, hij ploegde voort. Een flinke man, minister Mansholt. Ook een be kwame en plezierige man. Het is geen ge woonte, zeer zeker geen Haagse gewoonte, dit laatste te vermelden, maar ge moet niet denken dat zelfs formateurs alleen maar partij-etiketten en bekwaamheden in ogen schouw nemen, al drukken zij zich ook in het openbaar in de saaiste bewoordingen uit. Als men een ploeg wil vormen, een team, kan men niet onverschillig zijn ten aanzien van karaktereigenschappen, van algemeen-menselijke eigenschappen die niet op etiketten vermeld staan. Het zou interessant zijn als men ten deze eens een karakterschets van een geheel kabinet zou kunnen geven, zowel wat de excellente leden persoonlijk als wat hun vriendschap pelijke verstandhouding betreft. Bijvoor beeld als zij een jaar samengewerkt hadden. Ik geloof dat zulk een publicatie ten zeerste de aandacht zou trekken en de veelal lauwe houding van een groot aantal kiezers (en vooral kiezeressen) in een zeer belangstel lende doen verkeren. Maar gij hoeft zoiets niet te verwachten. De Haagse sfeer ver biedt het beslist en het nationale gevoel voor humor ofschoon in zijn beste uitin gen sterk ontwikkeld is helaas niet ruim genoeg verbreid om er waarde en ernst van te beseffen. Als men (bijvoorbeeld) vernam dat de nieuwe ministers van de Kieft (Financiën), Beyen (Buitenlandse Zaken) en Luns (minister zonder porte feuille, ook aan Buitenlandse Zaken) alle drie sterk met gevoel voor humor begaafd zijn, hetgeen niet te loochenen valt, zou dit misverstand kunnen wekken bij een deel des volks omtrent de ernst, waarmee zij hun taak zouden opvatten. Ik waag het niettemin' met u, lezer, in de hoop dat gij het met mij eens. zult zijn dat hun be kwaamheid en geschiktheid voor hun taak, die immers geen theoretische maar een practische levenstaak is en de belangen van mensen raakt, er juist door wordt ver groot. In sommige andere landen zou men dit algemeen en zonder voorbehoud erken nen. Of de nieuwe regering als parlementair of extra-parlementair beschouwd moet worden blijkt nog een punt van twijfel te zijn. Ook dit zal in de practijk moeten wor den opgelost. Op de dag van haar ambts aanvaarding schijnt een beslissend ant woord niet te kunnen worden gegeven; ook de premier zelf heeft er zich niet positief over uitgelaten. Velen zullen meer belang stelling hebben voor deze persoonlijke noot: zij is niet oud in jaren. De gemiddelde leef tijd van het vijftiental is vijftig. Slechts drie hebben de zestig overschreden, vijf zijn vijftigers, vijf veertigers en de twee jongsten, de ministers van Onderwijs (Cals) en van Economische Zaken (Zijl stra) hebben zelfs de veertig nog niet be reikt. Dat vijf van de vijftien in de lente en negen in de zomer het levenslicht aan schouwd hebben is een omstandigheid, die sommigen wellicht interesseren zal maar waaruit ik geen slotsom waag te trekken, zelfs niet nadat tien zomerse weken aan de formatie besteed zijn. Bijna had een vrouw voor het eerst haar intrede in onze regering gedaan, zij het dan nog als staatssccretaresse. Maar mej. mr. Tjeenk Willink heeft de (herhaalde) uitnodiging niet aanvaard. Het Kamerlid mej. mr. Tendeloo heeft in het begin van de crisis wel aan formateur Drees ge vraagd om nu eens een vrouw in zijn ploeg op te nemen, hetgeen overigens al léén op dat motief niet sterk lijkt. Moge de nieuwe regering, waarop wij zo lang gewacht hebben, het er goed af brengen. De Troonrede, die ditmaal tevens als regeringsverklaring zal moeten dienen, zal haar voornemens moeten uiteenzetten. R. P. De „Centrale raad van de Joden in Duitsland" heeft gisteren eenparig een re solutie aangenomen, waarin de bevolking gewaarschuwd wordt voor een wederop leving van nationaal-socialistische gedach ten in West-Duitsland. TOKIO (United Press) Het geallieer de luchtoffensief boven Korea werd gedu rende de nacht voortgezet toen tweeën twintig B-26 bommenwerpers een aanval uitvoerden op de Oost-Koreaanse kust plaats Sinchang. Sinchang is een bevoorradingscentrum pal ten Noorden van de 40ste breedte graad. De luchtaanval veroorzaakte vijf grote en talrijke kleine branden. Bij het einde van de aanval lieten de geallieerde piloten vlugschriften vallen waarin gezegd werd: ,,U was gewaarschuwd, dat militai re doelen in Sinchang door vliegtuigen zouden kunnen worden aangevallen". De Noord-Koreaanse communisten heb ben zich bitter beklaagd over de bombar dementen en verzocht met deze „bloed dorstige wreedheden" op te houden. In een commentaar zei het Noord-Koreaanse centrale Telegraaf-agentschap via radio Peking, dat de UNO met voorbedachten rade ...grote aantallen vreedzame burgers afslacht, en dat het schema voor de ver nietiging van 78 steden versneld wordt". WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse verkiezingscampagne is gis teren op „Labourday", de traditionele be gindatum voor de strijd om het president schap, met volle kracht begonnen. De democratische candidaat, Adlai Ste venson, heeft een grote rede gehouden in Detroit, terwijl generaal Eisenhower zich voorbereidde voor een tocht naar de Zui delijke staten, die heden begon. In dat overheersend democratische deel van de V. S. zal hij gaan trachten kiezers voor de republikeinen te winnen. Ook de beide candidaten voor het vice- prcsidentschap zullen hun campagnes op volle toeren brengen. De republikein Nixon zal in de komende zes dagen niet minder dan dertig toespraken houden op een reis door New-England. Zijn democratische tegenhanger Spark- man begon reeds gisteren in Los Angeles met zijn campagne. ïot Woensdag blijft hij in Californië. Daarna gaat hij Nieuw- Mcxico, Texas en Oklahoma bewerken. De democratische candidaat Stevenson zeide dat hij nooit onderhandelingen met Rusland zou vrezen. In een scherpe repliek op Eisenhower's aanval op het Amerikaan se beleid zeide Stevenson: „De wrede greep der Russische tyrannie kan niet los worden gemaakt door losse praat of nutteloze dreigementen, door het doen ontwaken van valse hoop, door een oorlog te beginnen welke zou leiden tot ongekend lijden voor onschuldige mensen waar dan ook. Nooit zal ik vrezen in goed vertrouwen met de Sovjet-Unie te onder handelen, want de deur te sluiten naar de conferentiezaal betekent de deur voor oor log openzetten". Volgens Stevenson heeft Eisenhower met de redevoering, die hij vorige week in New York tot het Ameri kaanse Legioen hield, aanleiding gegeven tot bespiegelingen, dat als hij gekozen zou worden, een of andere roekeloze daad zou kunnen volgen om de volkeren van Oost- Europa van de Russische tyrannie te bevrij den. Stevenson merkte op dat men het diep betreuren moest als een valse verkiezings leus gebouwd zou worden op de hoop en vrees van deze lijdende volkeren en op de bezorgdheid van alle Amerikanen voor hun bevrijding. Stevenson beweerde, dat zelfs als hij er stemmen mee kon winnen, hij niet één roekeloos woord over deze kwes ties zou zeggen gedurende zijn campagne. „Sommige dingen zijn kostbaarder dan stemmen. Ik hoop dat recente verklaringen van Eisenhower en zijn adviseurs zijn mis verstaan. Ik kan biet geloven dat zij op zettelijk twijfel en bezorgdheid willen ver wekken over de standvastigheid waarmee Amerika zijn vreedzame doelstellingen zal nastreven", zo verklaarde Stevenson. Stevenson liet zich aldus uit in een ver kiezingsrede te Hamtrack, een voorstad van Detroit. Hij sprak ook te Grand Rapids, Detroit, Pontiac en Flint. De autocolonne van Stevenson moest, nadat hij geland was op de luchthaven van Detroit, soms met snelheden van 110 kilo- CHARLESTON (Reuter). Een orkaan, die in Zuid-Carolina grote verwoestingen heeft aangericht, waarbij electrische leidin gen. vensters en bomen het hebben moeten ontgelden, neemt thans in kracht af. Vol gens de berichten zijn er twee, mogelijk drie personen om het leven gekomen. De orkaan, die een snelheid had van 176 km per uur, beweegt zich thans met een snelheid van 40 km per uur in Noord-Oos telijke richting. In de meeste kustgebieden had men maatregelen genomen, zodat bij voorbeeld in Charleston de schade betrek kelijk gering is. Een door de orkaan veroorzaakte wervel storm, heeft Maandag in de streek van Virginië die aan Washington grenst, huizen van hun daken beroofd, auto's vernield en electrische leidingen ontwricht. De wind kracht werd geschat op 160 km per uur. In de hoofdstad der V. S. zijn windstoten waargenomen van 101 km per uur. In nog geen zes uur is bijna zeven cm regen ge vallen. Kort na het aanbreken van de dag zwenkte de wervelwind uit het gebied van Washington in Noordelijke richting af naar Maryland en Pennsylvanië. Op vele plaat sen van Noord-Virginië is de electriciteits- voorziening gestoord geweest. SHEFFIELD, (Reuter) De Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft Maandag te Sheffield verklaard, dat de schade, die een atoom bom aan aanrichten, soms „fantastisch overdreven" wordt. Hoewel een zuiver gerichte aanval zeer zware schade tengevolge heeft, zo zeide de minister, is meer dan de helft van het aan tal mensèn, dat zich bevond binnen een halve mijl van de plaats waar de atoom bom Hirosjima trof, nog 1" leven. Zelfs twee personen, die zich in een kelder op slechts 150 meter van het centrum van de explosie bevonden, waren ongedeerd, al dus de minister. Hij zeide voorts, dat grote steden als Sheffield wellicht het doel van een even tuele luchtaanval zullen zijn, doch dat nie mand moet veronderstellen, dat dergelijke steden bij voorbaat geheel kunnen worden geëvacueerd. Fabriekscentra, waar de pro ductie van essentieel belang voor het win nen van een oorlog is, moeten in bedrijf blijven, zo meende de minister. meter per uur rijden om op tijd te zijn voor zijn redevoeringen. De politie schat, dat 109.000 personen naar het Cadillac-plein in Detroit waren gekomen. Kort voordat Stevenson daar zijn redevoering begon brak het publiek door de politie-afzetting om hem beter te kunnen zien. Een herrieschopper schreeuw de: „I like Ike". Stevenson keek hem aan en riep terug: „Ik ook". Truman spreekt In een Maandagavond door hem in Mil waukee tot een bijeenkomst van arbeiders gehouden verkiezingstoespraak beschreef president Truman generaal Eisenhower als „de eenzame, in staat van gevangenschap verkerende candidaat van speciale republi keinse belangen, die zich achter een nieuw masker verbergen". De president noemde de generaal niet bij name. Generaal Eisenhower, de candidaat der republikeinse partij, is vandaag zijn ver kiezingsveldtocht op volle kracht begon nen. Hij maakt een tweedaagse reis door vier Zuidelijke staten, waarop hij zes spreekbeurten zal vervullen. Eisenhower is de eerste republikeinse candidaat, die zich bij zijn verkiezingscampagne zo diep in het traditionele democratische Zuiden heeft gewaagd. WENEN. (Reuter). In Wenen ontvangen berichten voorspellen een ernstig tekort aan aardappelen en brood in Tsjechoslo wakije en* Hongarije. Het Tsjechische blad Rude Pravo meldt uit Brno, dat er reeds een acuut tekort aan aardappelen bestaat, hetgeen volgens de officiële berichten een gevolg is van de trage afleveringen door de boeren ondanks de overvloedige oogst. Het blad deelde tevens mede, dat de rant soenering van aardappelen dit jaar op 8 September zal beginnen in plaats van op 24 September, zoals vorig jaar. Men heeft er voor gewaarschuwd geen aardappel- voorraden te kopen tegen de huidige vrije marktprijs van 7 kronen per kilo, doch te wachten op de gerantsoeneerde aardap pelen, die verkocht zullen worden tegen 1.90 kronen. In niet-officiële berichten uit Praag wordt echter gezegd, dat de oogst ongunstig beïnvloed is door de vorst in het voorjaar en de droogte in de zomer. Volgens berichten uit Hongarije is de oogst aldaar ver ten achter gebleven bij de verwachtingen. Het blad Szabad Nep meldt: „Wij zouden veel betere oogsten hebben gehad indien er geen vorst was ge weest in het voorjaar en geen droogte in de zomer. Het graan leed geen schade, doch de bieten, het hooi, de mais, de aard appelen, de wortelen en de derde en vierde klaveroogst brachten veel minder op dan in het voorjaar verwacht werd. Volgens niet-officiële berichten bestaat er reeds in geheel Hongarije een tekort aan graan, daar de staat er op stond, dat de volledige quota werden ingeleverd ondanks de geringe opbrengst. In de dorpen is vrij wel geen bloem te verkrijgen. In Boeda pest bestaat een tekort aan aardappelen. (Reuter) De nieuwe Indiase ambas sadeur in Peking, Raghavan, heeft heden in Penang verklaard, dat in Europese com munistische lahden een groeiend begrip bestaat voor de politiek van India, die ter bevordering van de vrede de landen tot el kander wil brengen, zonder dat 'India zich aan een bepaald land bindt. Op de vraag, of hij een speciale opdracht had gekregen in verband met indertijd ge melde bemiddelingspogingen van Indië voor het beëindigen van de oorlog in Ko rea, antwoordde Raghavan: „Mijn opdracht is de toestand uit de eerste hand te bestu deren". NEW YORK (Reuter). De secretaris generaal der V. N., Trygve Lie, heeft zijn jaarrapport voor de Algemene Vergadering doen verschijnen, waarin hij o.a. verklaart dat de volken in afhankelijke en niet-zelf- bestuurde gebieden, alsmede volken uit onvoldoend ontwikkelde gebieden, zich steeds meer tot de V. N. richten om steun bij de verwerkelijking van hun aspiraties. Volgens een raming vaif de secretaris generaal zal de wereldbevolking binnen de tijd van een generatie aangegroeid zijn met 600.000.000 tot 1.000.000.000 zielen. De snelle bevolkingsgroei is vooral waar te nemen in sommige economisch ten ach ter gebieven gebieden. Hoofdzakelijk moet dat aan de betere gezondheidszorg toege schreven worden daar het sterftecijfer daalt doch het geboortecijfer even hoog blijft. In sommige van deze gebieden gaat de groei zo snel, dat de bevolking binnen een generatie verdubbelt. Deze gebieden zien zich voor het probleem gesteld de capaciteit van hun economie eveneens te verdubbelen indien zij een hoger levenspeil willen bereiken. In meer ontwikkelde landen zijn over een lange periode zowel geboortecijfers als sterftecijfers gedaald, zodat het aantal oude mensen naar verhouding toeneemt. De komende dertig jaar zou de wereldbevol king met 25 procent toenemen, zo niet met 50 procent. De trek naar de stad is over het algemeen groot doch de internationale migratie, aldus het rapport, zou op veel grotere schaal moeten plaatsvinden, indien zij een belangrijke rol zou gaan spelen in de herverdeling der bevolking over de landen der wereld. Oudkarspel en omgeving werden vanoch tend vroeg opgeschrikt door een grote brand in een der weinig nog bestaande boerenbehuizingen, bewoond door drie ge zinnen, aan de Dorpsstraat. Het met riet gedekte dak brandde in weinige ogenblik ken als een fakkel en de bewoners hebben in allerijl hun huizen moeten verlaten met achterlating van hun bezittingen. De brandweren van Oudkarspel en Noordscharwoude, die met twaalf stralen de strijd tegen het vuur aanbonden, konden niet voorkomen, dat de drie woohhuizen totaal afbrandden. Een van de bewoonsters had omstreeks zes uur vanmorgen het gas aangestoken voor de was. Vermoedelijk is de gasslang losgeraakt, waardoor de houten betimme ring in de keuken vlam heeft gevat. De drie families, twaalf personen, zijn bij omwo nenden ondergebracht. De drie huizen waren slechts laag verzekerd. J. F. B 11 g e r Men bereikt meer door wat men is dan door wat men weet De oorlog op Korea, het verdedigings programma en andere officiële uitgaven kosten de Amerikanen per hoofd der be volking 22 procent meer dan tijdens het hoogtepunt van de tweede wereldoorlog, zo maakte de directie van de National In dustrial Conference, een door particulie ren gefinancieerde organisatie voor on derzoekingswerk, Maandag bekend. De Conference raamt de directe en indirecte belastingheffing in de Verenigde Staten op 86 milliard dollai-s, overeenkomende met 557 dollar per Amerikaan per jaar. Dit is 142 dollar meer dan de totale belas ting op het moment van de grootste uit gaven in 1945. BONN (A.N.P.) De vierde kerkdag der Duitse Protestanten, die in Stuttgart is ge houden, heeft een overweldigende belang stelling getrokken. Aan de sluitingsplech tigheid hebben meer dan tweehonderd duizend man deelgenomen en de president van de kerkdag, dr. Von ThaddenTrieg- laff, heeft tijdens het vijfdaagse beraad ge tuigd van „een echt ontwaken in Christe lijke zin, dat in ons volk begonnen is." Zoals een week eerder de Katholieken dag in Berlijn, werd ook deze massale bij eenkomst der Duitse Protestanten over schaduwd door de scheiding tussen het Oosten en het Westen van het huidige Duitsland. De twintigduizend Oostenrijkers die zich oorspronkelijk voor het congres hadden aangemeld, zijn door de Oost-Duit se regering verhinderd naar Stuttgart te komen. Zo werd het Oost-Duitse kerkvolk slechts vertegenwoordigd door vier afge vaardigden. In Essen (West-Duitsland) heeft een sombere stoet mannen in zwarte kleren en hoofd kappen, gedemonstreerd tegen de toenemende onveiligheid op straat. Tweehonderdzes van deze naargeestige figuren liepen door de straten van Essen waar in dit jaar reeds 206 mensen werden doodgereden. TUNIS, (Reuter) De Bey van Tunis heeft gisteren een door veertig raadgevers opgesteld rapport over het Franse her vormingsplan voor Tunesië ontvangen. Het opstellen van het rapport heeft een maand geduurd. De conclusie er - van is, naar verluidt, voor het grootste gedeelte negatief. Van kringen, die in nauwe ver binding met de omgeving van de Bey staan, wordt vernomen, dat deze voor nemens is nieuwe adviezen over het Franse hervormingsplan te vragen. In de naaste toekomst zullen verschillende gemeenten in de vier Noordelijke provin cies worden aangesloten op het hogedruknet van de aardgasbronnen te Wanneperveen, Tübbergen en Brekkelenkamp. De stalen gelaste buizen tot een lengte van 600 kilo meter worden gelegd door de fa. E. W. Smit te Nijmegen. Een overzicht van de werkzaamheden te Wanheperveen. Van Tunesische zijde wordt vernomen, dat de Bey de waarnemende Franse resi dent-generaal van Tunesië, generaal De Boissezon, vandaag in een onderhoud zou hebben medegedeeld, dat het bezoek, dat de (door de Fransen gesteunde) Tunesi sche premier Bakkoesj thans aan Frankrijk brengt, een strikt particulier karakter draagt en dat hij niet het recht heeft on derhandelingen met de Franse regering te openen of voor Tunesië bindende beslis singen te nemen. Premier Bakkoesj vertoeft thans met vaeantie te Aix-les-Bains. Men verwacht dat hij, alvorens naar Tunesië terug te keren, overleg met de Franse regering zal plegen. Ernest Gross, vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de UNO, heeft in een uitzending verklaard, dat Amerika hoopt, dat Frankrijk met „werkelijke vertegen woordigers van het Tunesische volk" tot een accoord zal komen vóór de aanvang der Algemene Vergadering van de UNO. Mocht zulks niet het geval zijn, aldus Gross, dan zal de meerderheid der Alge mene Vergadering zonder twijfel de Tune sische kwestie wensen te behandelen. CANBERRA. (Reuter). In Canberra is vernomen, dat premier Menzies van Australië heden de regering heeft medege deeld, dat veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse imperiale staf, is benoemd tot gouverneur-generaal van Australië. De officiële bekendmaking te Londen wordt nog heden verwacht. Veldmaarschalk Slim zal Sir William McKell opvolgen. Nadat gistermiddag het Koninklijk Be sluit waarbij het nieuwe ministerie werd benoemd, officieel is verschenen, heeft vanmorgen de beëdiging van de nieuwe ministers plaats gevonden. De aanwezigheid van de West-Duitse minister voor vraagstukken, die met de hereniging van Duitsland verband houden, Jakob Kaiser, accentueerde de grote be langstelling, die de kerkdag voor Duits la nds eerste politieke thema toonde. Bis schop Lilje van Hannover had ter gelegen heid van het congres in zijn weekblad logisch genoemd, dat „de gemeente van Christus nooit de grenzen zal erkennen, die de politiek getrokken heeft." Temidden van de politieke fronten moest volgens dr. Lilje de kerk zich blijven plaat sen boven alle historische en politieke tegenstellingen. Ondanks dit principiële inzicht zijn bij de besprekingen over de plaats van de Chris ten in de politiek scherpe tegenstellingen niet uitgebleven. Pacifisten en voorstan ders van een Duitse bewapening hebben er hun meningen fel laten botsen. In een der commissies oogstte een woordvoerder ster ke bijval toen hij verklaarde, dat de recht se politiek evenmin te vertrouwen was als de linkse. De tegenstellingen werden duide lijk gedemonstreerd door de activiteit, die de pacifistische groeperingen onder de Protestantse leiders tijdens het congres ontplooiden. Kwaad weggelopen Ds. Niemöller is kwaad van het congres weggelopen, omdat naar zijn mening de leiding niet voldoende had gedaan om de deelneming uit de Sovjet-zóne mogelijk te maken. De vroegere minister van Binnen landse Zaken, dr. Heinemann, de Berlijnse Proost Gruher, de bekende pacifist ds. Mo- chalski uit Darmstadt en 27 andere deel nemers critiseerden het feit, dat de kerk dag geen protest aanhief tegen de bewape ning in beide delen van Duitsland. „Wij zien in een nieuwe bewapening in Oost- en West-Duitsland de weg naar een nieuwe oorlog," zo verklaarden zij. De voornaamste woordvoerder dezer groep was dr. Heinemann. Hij stelde het congres voor de vraag of de Christenen thans niet bezig zijn opnieuw te verzuimen wat hen was opgedragen: temidden van een bedreigde en verscheurde wereld de vrede te dienen. Hij herinnerde aan een in 1950 door de synode van Berlijn afgelegde verklaring: „Laat u niet tot werktuig van een propa ganda maken, waardoor vijandschap tussen de volken wordt gekweekt en de oorlog wordt voorbereid." Ook de Bonnse profes sor Follwitzer was niet vrij van critiek op verschijnselen in de Westelijke politiek. Ook hier zag hij „giftplanten van haat", die vermeerderd werden door „belang bij een economische conjunctuur, ook wanneer deze met hulp van bewapening wordt ge maakt", en door „lichtzinnigheid van die genen, die liever met de sterke vuist ope reren dan met geduldige onderhandelin gen." Tenslotte wees deze professor ook op „de verblinding van hen, die door een nieuwe oorlog hun verloren vaderland willen terugwinnen." Een man, die de Europese bewapening herhaaldelijk als bittere noodzaak heeft gesteld, de Bondsdagpresident Ehlers, waarschuwde daarentegen voor de eenheid van Duitsland te maken tot de „inhoud van het Christelijk geloof." Wanneer de Chris telijke politici de plicht hebben deze een heid na te streven, dan vloeit deze voort uit het gebod der naastenliefde. Ook voor de politiek was er volgens Ehlers geen andere verplichtende norm dan het woord Gods. Daarom moet de politicus soms de moed hebben om onpopulaire besluiten te nemen,, zo zeide hij met vrij duidelijke verwijzing naar het vraagstuk der Duitse bewapening. Het ware wellicht reeds een goede politieke daad wanneer men voor jaren of tientallen jaren een toestand schiep, die vrede, vrijheid en welvaart waarborgde, zo zeide Ehlers. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking en vrijwel overal droog weer. Vannacht in het binnen land zwakke, overigens matige Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 3 September Zon op 5.55 uur, onder 19.23 uur. Maan op 19.01 uur. onder 4.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 2 September Hoog water: 1.51 en 14.23 uur. Laag water: 9.55 en 22.19 uur. Woensdag 3 September Hoog water: 2.41 en 15.09 uur. Laag water: 10.48 en 23.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1