Vernietigende nederlaag voor Bevan op het Britse vakbondscongres Truman beticht Eisenhower van gevaarlijke praat Poolse kotter „Drozd" op de banken voor Egmond aan Zee „Alle candidaten moeten tot UNO worden toegelaten" Weerbericht OPRECHTE HAARIiEMSCHE COURANT Begin van brand in Nijmeegse Stefanskerk Loods met grote oogst afgebrand Het vvu^d is aan Rusland herhaalt eis Londen wil géén wijziging Wisselend weer TUC wil geen beperking van bewapening loonkwestie blijft moeilijk punt Bestuursresolutie aangenomen Sigaret van restaurateur viel in zaagselhoop Louis Gimberg werkt aan Franse film mede Honderdvijftig doden op de Philippijnen Overschot van 5.0(X).000 bij Rijkspostspaarbank „Westerling-arrestanten" op Schiphol Koninklijke belangstelling voor modeshow van Sidon Ballet der Lage Landen 'naar „Europese weken" Nachtelijke drukte op het strand, twaalf man door reddingboot van boord gehaald Ridgway bezoek Bonn Kinderverlamming in garnizoen te Assen NA VO-strategie 67e JAARGANG No 47 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 207 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Londen) In Margate woedt thans de jaarlijkse veldslag van het Britse vakverbond. De om standigheden, waaronder de vertegenwoordigers van acht millioen vakbewegings leden ditmaal bijeenkomen, zijn dramatischer dan ooit. De scheepsbouwarbeiders, wier eisen tot loonsverhoging zonder meer door de werkgevers zijn afgewezen, ageren fel voor een algemene verlangzaming van het arbeidsproces door te weigeren over uren te maken, die een noodzakelijk supplement zijn voor de 40 uren-week, die de basis vormt voor de loontarieven. Indien in de metaalnijverheid aan deze oproep gehoor zou worden gegeven, zou het defensieprogram ernstig in gevaar worden gebracht. Het zou verkeerd zijn de loonactie in allerlei beroepen die zes millioen man omvat enkel te beschouwen als een ge volg van het optreden van communisten of Bevan-aanhangers. In een aantal bonden, zoals die voor de electriciteitsvakken, spe len de communisten een grote rol, die vaak de leiding zowel plaatselijk als nationaal in handed krijgen, door de lauwheid van de ledenmassa, die wegblijft van vergaderin gen, zodat de extremisten, die altijd actief zijn,- gemakkelijk spel hebben. De meeste arbeiders interesseren zich maar matig voor politiek en,zo wordt in vakbewegings kringen algemeen geklaagd, zij weigeren maar al te vaak het verband te zien tussen hun eigen positie en de algemene toestand, zodat hun eisen herhaaldelijk onrealistisch zijn. Dat neemt niet weg, dat er in Enge land, zoals overal elders, een urgent loon- probleem is, gezien de voortdurende stij ging der kosten van levensonderhoud. Twee jaar geleden kreeg het bestuur van het Britse vakverbond de kous op de kop, toen de conferentie zijn pleidooi voor een uiterste matiging in looneisen weigerde te aanvaarden. Om thans een dergelijke re bellie te voorkomen, heeft het bestuur zich alleen uitgesproken tegen een ongebrei delde loonactie over de gehele linie, omdat deze de economie van het land in gevaar zou brengen wegens het effect op de Britse export, die onverkoopbaar zou worden. Matiging- Ook nu staat het bestuur van het T.U.C., zoals het Engelse vakverbond heet, op het standpunt, dat verhogingen in evenredig heid met stijging van het prijspeil toelaat baar zijn. Het is alleen bereid matiging aan te bevelen, als de regering op haar beurt de prijzen stabiliseert en de juiste econo mische leiding geeft. De vermindering der voedselsubsidies en opheffing van de prijs controle voor een aantal goederen dreigde een einde te maken aan de steun van het vakverbond aan de economische politiek der regering, maar zolang deze belooft inflatie te zullen voorkomen, blijft het T.U. C. achter Churchill staan, al is een alge mene grief, dat de dividenden nog maar steeds blijven toenemen, in sneller tempo dan de prijzen. Bewapening Inzake de bewapening staat het be stuur lijnrecht tegenover elke resolutie, die het plan becritiseert. De keuze gaat volgens Deakin niet tussen defensie en de levensstandaard, maar tussen vrede op de grondslag der menselijke vrij heid. en de voortdurende vrees voor aggressie. De leiding erkent, dat de bewapening begrensd dient te worden door de eco nomische capaciteit een rekbare formule en geeft toe, dat bepaalde veranderingen noodzakelijk kunnen zijn. Het bestuur wil echter niets we ten van een drastische vermindering der bewapening. De algemene raad van de T.U.C. hield de lijn strak en wilde geen critische resoluties toelaten, vooral, zoals Sir Vincent Tewson, de algemeen secretaris, gisteren verklaar de, om Engelands vrienden en vijanden in het buitenland 'te laten weten, waar de In de nanacht heeft een surveillerende agent van politie brand ontdekt in de Ste fanskerk te Nijmegen. Hij alarmeerde on middellijk de brandweer, die met auto materiaal uittrok. Het bleek, dat midden in de kerk, die gerestaureerd wordt, een grote partij houtwol, zaagsel en krullen in lichter laaie stond. Het vuur had zich reeds uitge breid tot het herstelmateriaal en een grote partij eikenhout. De brandweer kon via een brandkraan op de markt onmiddellijk vol op water geven, waardoor men het vuur spoedig meester was. Het vuur had reeds een der pilaren aan getast en ernstig beschadigd. Door het snel optreden van de brandweer kon de schade beperkt blijven tot enkele duizenden gul dens. De oorzaak van de brand acht men onachtzaamheid van het personeel, dat aan de restauratie van de kerk werkt. Men ver moedt, dat een nog brandende sigaret of sigaar in het zaagsel is geworpen. Uit vele candidaten is de Nederlandse acteur Louis Gimberg gekozen om een rol te vervullen in de Franse film „Les Moi- neaux de Paris". Hij speelt daarin de rol van de Amerikaanse impresario. De film komt half October gereed. De zoon van Louis Gimberg werkt thans onder zijn psuedoniem John van Dreelen aan een an dere Franse film mee. vakbeweging staat en dat zij geen haar breed afwijkt van de in de voorafgaande jaren ingeslagen koers. Een toekomstige Labour-regering zal ge noodzaakt zijn dezelfde politiek te voeren als de huidige regering, waaraan kan wor den toegevoegd, dat deze in belangrijke mate voortborduurt op' de oorspronkelijk door Labour genomen maatregelen. Degenen die, om welke reden ook, .het standpunt van Aneurin Bevan deelden, leden bij de stemming een vernietigende nederlaag. De bestuursresolutie werd na melijk met een meerderheid van meer dan 4.000.000 stemmen aangenomen en de re soluties, welke een vermindering van de bewapening eisten, werden met dezelfde meerderheid verworpen. Deze stemming was tevens een aanwijzing voor wat er zal gebeuren op het met zo veel spanning tege moet geziene congres van de Labourpartij in Morecambe aan het einde van deze maand, waar de vakbeweging immers zulke grote invloed uitoefent. De stemmingen op socialistische congres sen dragen altijd een collectief karakter, waarbij elke aangesloten organisatie het recht heeft op een aantal stemmen, over eenkomende met het ledental. Vandaar de monsterachtige getallen! MANILLA. (AFP.) Voorzover bekend zijn 150 personen om het leven gekomen door de overstromingen en grondverschui vingen in de Zuid-Philippijnse provincie Zamboanga, die een gevolg waren van een typhoon op Donderdag en Vrijdag. Volgens ramingen van officiële zijde zal men ten minste vijf jaar nodig hebben om op te bouwen en te herstellen, wat de typhoon in deze twee dagen heeft ver woest. Gisteravond is een grote brand uitgebro ken in de loodsen, eigendom van Van de Griendt Landexploitatiedienst N.V. te Griendtsvcen. Een honderd meter lange loods, waarin de juist binnengehaalde rogge- en haveroogst was opgeslagen, ging met de opslag geheel in de vlammen op. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De brandweren van Horst en Venlo heb ben de gehele nacht het vuur bestreden. Men is nog steeds bezig met de nablussings- werkzaamheden. De burgemeester van Horst woonde de blussingswerkzaamheden bij. De oorzaak van de brand is niet met zekerheid vastgesteld. In de schuur lag de oogst van 200 hectaren land opgeslagen. Ook voor de rijkspostspaarbank is de maand Augustus gunstig verlopen. Inleg en terugbetaling tijdens deze vacantie- maand beliepen respectievelijk ruim f 32 millioen en f 27 millioen, zodat het spaar tegoed in Augustus met ruim f 5 millioen vermeerderd is. NEW YORK (Reuter). President Tru man 'heeft gisteren in een verkiezingsrede te Parkersburg (West-Virginia) de leiding van de republikeinse verkiezingscampagne er van beschuldigd, dat zij het gevaar van een oorlog heeft vergroot „door in het wilde weg te spreken over de bevrijding van de volkeren in Oost-Europa, die in slavernij worden gehouden". Hij doelde op uitlatingen van Eisenhower en Foster Dullest De vier Nederlanders, die Zaterdag uit de gevangenis van Djakarta werden ontslagen na een gevangenschap van 31 maandenzijn Dinsdag per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol gearriveerd. Het zijn van links naar rechts de heren C. W. Goldman, A. C. van Onselen, B. J. Leclercq en H. W. Burger. De vier Nederlanders, die aanvankelijk in vrijheid waren gesteld, maar later door het militaire gezag te Djakarta wederom „in bescherming waren genomen", zijn gistermiddag om vijf uur op Schiphol te ruggekeerd. Het zijn de heren B. J. Leclercq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en H. W. Bur ger Jr. Zij zijn in vrijheid gesteld onder de bepaling, dat zij onmiddellijk Indonesië zouden verlaten. Zij hebben een verklaring afgelegd, dat zij naar Indonesië zullen te rugkeren, indien de Indonesische regering dit verzoekt in verband met de nog niet geheel uitgezochte APRA.-kwestie. De vier terugkerenden waren bij hun aankomst uiterst zwijgzaam. Zij verklaar den dit door mede te delen, dat zij hun zes kameraden, die nog in Indonesië gevangen zitten, geen moeilijkheden wilden berok kenen. De heer B. J. Leclercq, die in 1945 als oorlogsvrijwilliger naar Indonesië is ge gaan en sindsdien niet meer in Nederland is geweest, vertelde, dat hij en zijn lotge noten 31 maanden gevangen zijn geweest in verschillende plaatsen in Indonesië, zo als Tjimahi, Cheribon en Djocja. De be handeling was, naar hij zeide, goed ge weest. Hij was in deze tweeëneenhalf jaar ongeveer zes maal verhoord. Dit geschied de meestal door Indonesiërs, maar ook door een zekere Prinsen, een Nederlandse deserteur, die thans in Indonesische dienst is. (Van onze correspondent in Londen) De in Londen woonachtige Nederlandse mode-ontwerper Herbert Sidon zal Zater dag in Amsterdam een modeshow van de nieuwste Engelse modellen geven, welke door Koningin Juliana zal worden bijge woond. De Koningin heeft Sidon "laten weten, dat zij graag voor een invitatie in aanmerking kwam. De heer Sidon zal met vijf mannequins naar Amsterdam vliegen, die 45 modellen zullen tonen, onder meer een gewaad, dat speciaal voor de kroningsplechtigheid van volgend jaar is ontworpen. Mogelijk zal de heer Sidon een robe voor Koningin Juliana maken, die zij tijdens de kroningsplechtig- hied zal dragen. De heer Sidon heeft als jongeman ook eens een japon ontworpen voor Koningin Emma. De nieuwe modellen, waarin veel fluweel is verwerkt, munten uit door grote eenvoud. Generaal Eisenhower heeft in Miami (Florida) op felle toon de regering van corruptie en oneerlijkheid beschuldigd. De persmensen van de regering, zo zeide hij, doen alle moeite om de „knoeiboel in Washington, het dalen van het Amerikaan se prestige in de gehele wereld en de tol aan bloed en dollars voor een onbehage lijke veiligheid", te verbloemen. In verband met de recente belasting fraudes, waarbij ambtenaren betrokken waren, zeide Eisenhower: „Niemand kan deze knoeiboel opruimen, hoe eer lijk hij ook moge zijn, als hij gekozen wordt als candidaat van de regering, die deze veroorzaakte." De Rooms-Katholieke Amerikanen kun nen zonder gewetensbezwaar op Adlai Ste venson stemmen bij de aanstaande presi dentsverkiezingen, ondanks het feit dat hij gescheiden is, aldus heeft de bisschop van La Crosse (Wisconsin), mgr. Treacy, in de „Catholic Register" geschreven. Mgr. Trea cy zegt, dat Stevenson klaarblijkelijk de „onschuldige partij" bij de scheiding was en dat, zolang Stevenson niet een ander huwelijk aangaat, niets de Katholieken be hoeft te verhinderen op hem te stemmen. Het Ballet der Lage Landen werkt deze maand mede aan de z.g„Europese weken" te Passau, de Zuid-Oostelijkste stad van de West-Duitse Bondsrepubliek. Het gaat hier om een internationale manifestatie ter bevordering van de West-Europese samen werking. Koos Vorrink zal er het woord voeren over het onderwerp „Sociale vrede als voorwaarde voor Europese eenheid." Er zijn vele andere sprekers. Verder treden er op de pianist Walter Gieseking, het Augs- burger Kamerorkest, het Sixtijnse koor van het Vaticaan, het studentengezelschap „Théatre Antique de la Sorbonne" en Oos tenrijkse solisten met „De bruiloft van Fi garo" van Mozart. De 160 ton metende Poolse kotter „Drozd" is gisteravond ter hoogte van Egmond gestrand. Het schip vroeg oiji onmiddellijke sleepbootassistentic, waarop de redding boot „President Steyn" te hulp snelde. Dui zenden belangstellende sloegen van het strand af de reddingspogingen van de „President Steyn", die met schijnwerpers werkte, gade. Twaalf man sprongen op de reddingboot over. De kotter strandde tussen de eerste en tweede bank voor de boulevard bij Egmond, en scheen aanvankelijk vlot te kunnen ko men. De reddingboot bleef paraat om even tueel de resterende vier opvarenden van de kotter te halen. Het schip, dat afkomstig is van Gdynia in Polen, was reeds tien dagen onderweg en had gevist nabij de Doggersbank. De boot was voor reparatie op weg naar IJmuiden. Men schijnt zich echter in de koers te hebben vergist. Zware slagzij Uit een gesprek van de kapitein, Stephan Rovalsky, met de IJmuidense agent van het Poolse visserijbedrijf, bleek later dat de situatie vrij critiek was geworden. Er stond een sterke stroming naar de wal toe, waardoor de vissersboot met zware slagzij op de eerste bank kwam te liggen. Daar door kon „de verbinding met de IJmuidense sleepboot „Nestor" en de IJmuidense red dingboot „Neeltje Jacoba", die langszij het gestrande schip kwamen, moeilijk tot stand komen. Aan boord bevinden zich thans nog een Nederlandse, visschipper, de Poolse schipper, de machinist en de stuurman. Vanochtend vroeg was de situatie zo, dat de kotter met zware slagzij over stuur boord op de eerste bank lag. De sleepboot heeft geen contact en de reddingboot was teruggehaald. De vier bemanningsleden, die op de kotter achter bleven, zijn nog steeds aan boord. Voor hen bestaat echter geen gevaar, want zij kunnen in geval van nood de kleine afstand, die hen van het land scheidt, gemakkelijk zwemmend af leggen. De „Drozd" is met het hoge water van 3 uur dus niet vlot getrokken. En vanmor gen zat de kotter nog hoog en lichtelijk droog. Of zulks vandaag zal geschieden hangt van velerlei omstandigheden af. In ieder geval zullen de sleepboten de - ge strande Pool wel niet in één ruk in volle zee kunnen trekken. Daarvoor zit het 159 bruto metende schip te ver en te vast in het zand. (De „Drozd" heeft een Diesel motor van 300 pk, komt oorspronkelijk uit de Duitse haven Schwinnemünde). De kotter is door de „Dalmor"-rederij te Gdynia overgenomen. Deze Poolse visserij maatschappij wordt, zoals bekend, in IJmuiden vertegenwoordigd door de heer J. Krijger, factor voor alle Poolse vissers vaartuigen die in IJmuiden binnenlopen. De „Drozd" is sinds Februari in de vaart. De springvloed is vermoedelijk oorzaak, dat de kotter gisteravond op het strand liep. BONN. (Van de ANP.-correspondent). De eens in Europa zo gevreesde Duitse sol- datenhelm is voor het eerst na de oorlog weer op het toneel van een officiële plech tigheid verschenen, toen de Atlantische op perbevelhebber, generaal Matthew B. Ridgway, gisteren een bezoek bracht aan de West-Duitse bondskanselier. Militair uitgedoste en helmdragende manschappen van het tienduizend man omvattende korps der grenspolitie, stonden aan de ingang der bondskanselarij opgesteld terwijl gene raal Ridgway met kanselier Adenauer en zijn adviseurs besprekingen voerde over de Duitse bijdrage aan de Europese ver dediging. Generaal Ridgway zeide bij zijn tochten door Duitsland onder de indruk ie zijn ge komen van „een verbazende en bewonde renswaardige geest", die hem bleek uit de Pulteney Het gaat met de hoofden der par tijen als met de koppen der slan gen: de staart duwt ze voort. kracht en de energie, waarmede het her stelwerk allerwege is aangevat. „Dit is voor mij een beslissend bewijs voor hetgeen hier gedaan kan worden wanneer werke lijk de nood aan cfe man zou komen", aldus de opperbevelhebber. Een zo snel mogelijke ratificering van de Europese verdragen noemde Ridgway „bij zonder dringend". Aangenomen kan wor den, dat dr. Adenauer zijn gast andermaal de verzekering heeft gegeven, dat de Duit se regering alles in het werk zal stellen om een vertraging in de ratificatie te ver mijden. Aan boord van Hr. Ms. kruiser „Tromp" heeft Dinsdag voor het commandementsge- bouw in Den Helder de schout bij nacht C. W. Slot, commandant der zeemacht Neder land, zijn commando overgedragen aan schout-bij-nacht F. T. Burghard. Links de nieuwe commandant en naast de microfoon zijn voorganger. NEW YORK (Reuter). Tijdens de Dinsdag te New York gehouden bijeen komst van de Veiligheidsraad heeft de Rus sische vertegenwoordiger Malik er ophieuw op aangedrongen dat de veertien staten, die verzocht hebben tot de U.N.O. te worden toegelaten, gelijktijdig als lid zullen worden ingeschreven. Hij gaf in algemene termen te kennen dat hij onherroepelijk gebruik zou maken van het vetorecht der Sovjet- Unie, indien zijn voorstel niet zou worden aanvaard. De veertien candidaten zijn: Albanië, Mongolië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Eire, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libië. De Sov jet-Unie heeft de vijf eerstgenoemde lan den voor het lidmaatschap voorgedragen, de andere landen zijn candidaten van de Wes telijke mogendheden. Voorts hebben Zuid- en Noord-Korea, Vietnam, Viêtminh, Japan, Cambodja en Laos het verzoek gedaan in de internatio nale organisatie te worden opgenomen. De Sovjet-Unie heeft reeds verscheidene malen haar veto uitgesproken tegen toe lating van een of meer der negen niet-com- munistische candidaten. Haar standpunt was dat zij slechts bij gelijktijdige toe lating der vijf communistische candidaat- leden zou voorstemmen. In het garnizoen te Assen is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het slachtoffer is direct naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. In ver band hiermee, heeft de groeps-comman- dant besloten gedurende twee weken geen avondverlof te verlenen. Voorts is bepaald, dat uitsluitend lichte dienst zal worden gedaan. LONDEN. (Reuter). Te Londen Is Dinsdag van gezaghebbende zijde ontkend, dat de minister van Buitenlandze Zaken Eden op de volgende bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad een plan zal indie nen voor een ingrijpende reorganisatie van de Westelijke strategie. Zoals gemeld overweegt Engeland, vol gens gewoonlijk welingelichte kringen in de Britse hoofdstad, een voorstel tot het bijeenroepen van de raad op korte termijn, zodra de aangesloten landen hebben ge antwoord op vragen over de stand van zaken bij hun bewapening. Tot dusver zou den slechts enkele landen hebben geant woord. Naar verluidt zijn de V.S. geen voorstan ders van een bijeenkomst van de raad voor de Amei'ikaanse presidentsverkiezingen. Engeland zou dit standpunt kunnen delen, doch aan de andere kant er voor willen waken, dat de belangen van de kleine mo gendheden niet over het hoofd worden ge zien. Zo hebben Nederland en Noorwegen gevraagd, spoedig een zitting van de raad te beleggen, waarbij zij zich beroepen hebben op het voornemen van de ministers om" drie maal per jaar bijeen te komen. De NAVO-raad is het laatst in Februari te Lissabon bijeen geweest. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht heeft een aanvankelijk op de oceaan weinig betekenende depressie zich bij de Westkust van Schotland belangrijk ont wikkeld. De storing veroorzaakte vanmor gen flinke dalingen van de luchtdruk bo ven de Britse eilanden. Hij koerste toen recht op ons land af, zodat een toeneming van de wind en later op de dag plaatselijk ook enige regen verwacht mochten wor den. Achter de depressie zal opnieuw po laire lucht ons land binnenstromen. De kans bestaat dat in de komende dagen nieuwe storingen volgen, zodat het weer een wisselend karakter zal hebben. De Poolse kotter in zijn benarde positie. WINDERIG EN KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met enige regen en krachtige of harde wind tussen Zuid-West en Noord-West. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Koel weer. 4 September Zon op 5.57 uur, onder 19.20 uur. Maan op 19.15 uur. onder 6.15 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 September Hoog water: 3.27 en 15.56 uur. Laag water: 11.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1